خانه / مشاوره خانواده / شوهرم به نیاز جنسیم توجه نمیکنه | علت سرد شدن مردان در رابطه زناشویی
نداشتن رابطه زناشویی

شوهرم به نیاز جنسیم توجه نمیکنه | علت سرد شدن مردان در رابطه زناشویی

هیچ‌کس دوست ندارد یک ازدواج بدون رابطه زناشویی داشته باشد. اما حقیقت این است که حدود %20 از زوج‌ها کمتر از یک‌بار در ماه رابطه جنسی دارند. اگرچه، عدد مشخصی برای داشتن میزان رابطه جنسی در ازدواج وجود ندارد اما نبود رابطه زناشویی موجب از بین رفتن ارتباط نزدیک عاطفی و صمیمت زوجین می‌شود.

بنابراین، اگر شما با همسر خود رابطه جنسی ندارید، چه باید کنید؟ برای داشتن رابطه جنسی با همسرتان لازم است تا ریشه مشکلات زناشویی خود را پیدا کنید.

نداشتن رابطه جنسی با همسر

نداشتن رابطه جنسی می‌تواند به علت های مختلفی ازجمله موارد زیر اتفاق افتد:

ما در ادامه به شرح کامل این مشکلات همراه با انواع مختلف ازدواج‌های بدون رابطه زناشویی و مشکلات رایج برخاسته از آن هنگامی‌که زوج‌ها دست از برقراری رابطه جنسی با یکدیگر برمی‌دارند، خواهیم پرداخت.

امیدواری برای بهبود شرایط

در بسیاری از موقعیت‌ها، داشتن رابطه جنسی ممنوع است، اما در ازدواج لازم است به این موضوع مهم پرداخته شود. در مصاحبه‌ای با روانشناس مشکلات زناشویی روابط جنسی، کیمبرلی رسنیک اندرسون، او توضیح داد: “زوج‌ها تمایل به سازش از طریق سکوت دارند و از مواجه با احساسات و عواطف برخاسته از نداشتن رابطه جنسی امتناع می‌کنند.”

هرگز نباید از کمک گرفتن برای بهبود روابط زناشویی شرمنده و خجالت‌زده بود. همان‌طور که درمانشناس روابط جنسی، ونسا مارین، به هافینگتون پست گفت، “داشتن فردی که بتواند شما را در رابطه با این موضوع حساس کمک کند و راهکارهایی برای داشتن رابطه زناشویی موفق به شما ارائه دهد، می‌تواند بسیار سودمند باشد”. مارین اضافه کرد، “زمانی که به نقطه تاریک در رابطه رسیدید، به تنهایی بیرون آمدن از آن کار دشواری است. توانایی درخواست کمک، نشانه‌ای از قدرت فرد است”.

انواع ازدواج‌ های بدون رابطه جنسی

چیزی که باعث رضایت زناشویی زن و شوهر می‌شود ممکن برای زوج دیگری کارایی نداشته باشد؛ به همین دلیل، تجویز تعداد و نوع رابطه جنسی برای زوج‌ها تقریباً غیرممکن است. بااین‌وجود، مطالعات نشان می-دهد، زوج‌هایی که فعالیت جنسی کمتر از یک‌بار در هفته دارند، کمتر از زوج‌هایی که رابطه جنسی بیشتری دارند، احساس خوشبختی و شادی می‌کنند. در ادامه، چهار نوع ازدواج بدون داشتن رابطه زناشویی را توصیف می‌کنیم. بخشی یا تمام این توصیفات ممکن است با زندگی شما و شریکتان منطبق باشد:

 • نداشتن آمیزش زن و شوهر : بسیاری از زوج‌ها رابطه جنسی را بدون داشتن آمیزش و عشق بازی انجام می‌دهند. درحالی‌که بسیاری از زوج ها از اهمیت آمیزش در رابطه جنسی نا آگاهند. برخی افراد، نداشتن آمیزش قبل از شروع رابطه را معادل با نداشتن رابطه جنسی تلقی می‌کنند.
 • نبود صمیمیت جنسی زوجین : نبود صمیمت جنسی می‌تواند ازدواج را نابود کند. اگر شور و اشتیاق و صمیمت وجود نداشته باشد، ممکن است شریک خود را به‌عنوان دوست، هم‌اتاقی یا همراه ببینید، نه یک همسر دوست‌داشتنی و دلسوز. صمیمت جنسی شامل ارتباط عاطفی زوج است که می‌تواند زندگی جنسی را بهبود بخشد. روابط زناشویی در حضور صمیمیت رونق می‌یابد.
 • نبود میل جنسی یا کمبود آن: بسیاری از زوج‌ها تمایلی به داشتن رابطه جنسی ندارند. در بسیاری از موارد، یکی از زوج‌ها میل جنسی پایینی دارد درحالی‌که طرف مقابل، میل جنسی بیشتری دارد. تقریباً یک‌سوم از زنان بین 18 تا 59 ساله، علاقه خود به رابطه جنسی را از دست می‌دهند در حالی که حدود %15 از مردان، از دست دادن این نوع از علاقه را گزارش دادند. لازم به ذکر است، بی میلی جنسی در مردان کمتر از زنان گزارش می‌شود.
 • رابطه جنسی کم کیفیت : مشکلات جنسی در ازدواج همیشه به تعداد دفعات داشتن رابطه جنسی یا بی میلی جنسی ارتباط ندارد، بلکه کیفیت رابطه جنسی هم می‌تواند موجب بروز مشکل شود. برای برخی از زوج‌ها، رابطه جنسی به خاطر خسته‌کننده بودن یا مکانیکی شدن، هیجانش را از دست می‌دهد. رابطه جنسی کم کیفیت می‌تواند به همان اندازه نداشتن رابطه جنسی بر زندگی جنسی زن و مرد اثر منفی بگذارد.

علت نداشتن رابطه زناشویی با همسر

زوج‌ها به دلایل مختلفی از برقراری رابطه جنسی با همسر خود دست برمی‌دارند. عوامل رایج عبارت‌اند از:

 • میل جنسی پایین : بسیاری از مردم، میل جنسی کمی دارند. بعضی از افراد هرگز علاقه شدیدی به داشتن رابطه جنسی نداشته‌اند، درحالی‌که برخی دیگر، به خاطر مشکلات فیزیکی یا ذهنی، تغییراتی در کاهش میل جنسی خود را متوجه می‌شوند. میل جنسی فرد می‌تواند زمانی دچار مشکل شود که او با شریکش رابطه جنسی آغاز می‌کند ولی مرتباً در اتمام رابطه ناتوان است. اگر علاقه‌ای به داشتن رابطه جنسی با شریکتان ندارید اما دوست دارید با فرد دیگری رابطه برقرار نمایید، پس مشکل میل جنسی نیست بلکه باید با کمک مشاوره خانواده به حل اختلافات زناشویی خود پرداخت.
 • نبود ارتباط عاطفی زن و مرد : وقتی رابطه عاطفی در ازدواج وجود نداشته باشد، زندگی جنسی فرد با گذر زمان از بین می‌رود. داشتن رابطه جنسی با همسر زمانی که ارتباط عاطفی وجود نداشته باشد، غیرممکن است. نبود ارتباط عاطفی اغلب به ازدواج آسیب میزند؛ زیرا زوج احساس می‌کنند از هم دور هستند و از داشتن رابطه جنسی منصرف می‌شوند.
 • عدم برقراری ارتباط با همسر : بسیاری از افراد، حتی در ازدواج نیز نمی‌دانند چگونه درباره رابطه جنسی صحبت کنند. ارتباط ضعیف می‌تواند منجر به نارضایتی جنسی یا فقدان صمیمیت جنسی شود. یک زندگی جنسی سالم به ارتباط باز زن و شوهر نیاز دارد که در آن هر دو طرف، نیازها و انگیزه ‌های خود را بازگو می‌کنند و به صحبت‌های طرف مقابل گوش دهند.
 • مشکلات پزشکی : مشکلات پزشکی مختلف می‌توانند بر میل جنسی زن یا مرد اثر بگذارند و مانع تجربه لذت جنسی شوند. فشارخون بالا، دیابت، مصرف برخی داروها، کمبود ویتامین، مشکلات هورمونی، سیگار کشیدن، چاقی و اختلال تیروئید تنها چند نمونه از مشکلات فیزیکی مرتبط با بی میلی جنسی هستند.
 • ناتوانی یا معلولیت : برخی از ناتوانی‌ها ممکن است باعث اختلال جنسی شوند. در موردی که آمیزش در رابطه امکان‌پذیر نیست، زوج‌ها ممکن است بتوانند روش‌های دیگری برای برقراری رابطه جنسی انتخاب کنند تا نیازها و تمایلات هر دو طرف را برآورده سازد.
 • مشکلات و اختلالات روانی در ازدواج : مشکلات ذهنی یا روانی ازجمله علائم افسردگی و اضطراب می‌توانند فرد را از داشتن زندگی جنسی که نیازها و تمایلات هر دو طرف را برآورده می-سازد، بازدارند. افرادی که از مشکلات روانی جدی رنج می‌برند، ممکن است انرژی کافی برای شروع رابطه جنسی را نداشته باشند و در برخی موارد، همسر ممکن است نقش مراقب را ایفا کند که موجب کم شدن رابطه صمیمی بین زوج می‌گردد. داروهای ضدافسردگی می‌توانند موجب اختلال در نعوظ و خشکی واژن شوند، ضمن اینکه داروهای ضد اضطراب می‌توانند هیجان جنسی را کاهش دهند.
 • مسائل و استرس بچه داری : داشتن بچه می‌تواند زندگی جنسی فرد را به دلایل مختلفی محدود سازد. زنان در دوران بارداری، تغییراتی را در بدن خود تجربه می‌کنند. هورمون‌ها از تعادل طبیعی خود خارج شده و شیر دادن موجب افزایش سطوح پرولاکتین می‌شود که درنتیجه خشکی واژن به وجود می‌آید. بسیاری از والدین، مشکلات روانی و فیزیکی مرتبط با استرس بچه داری را تجربه می‌کنند که می‌تواند میل به روابط جنسی در زنان و مردان را کاهش دهد.
 • فاکتورهای مرتبط با سن : با افزایش سن، تغییراتی در بدن انسان ایجاد می‌شود. هورمون استروژن در زنان اغلب کاهش می‌یابد درحالی‌که کاهش هورمون تستوسترون در زنان و مردان مشکل‌ساز است.  مردان سن بالا احتمالاً اختلال در نعوظ را تجربه می‌کنند درحالی‌که برخی از زنان از خشکی واژن رنج می‌برند. درحالی‌که سطح انرژی با افزایش سن پایین می‌آید، خبر خوب این‌که، افراد بالای 60 سال بیشتر از قبل در رابطه جنسی اعتماد به نفس دارند. بااین‌وجود، مواجه با ازدواج بدون داشتن رابطه جنسی در هر سنی می‌تواند دشوار باشد.
 • خشم درمان نشده : خشم درمان نشده ممکن است دلیل کاهش رابطه جنسی باشد. در برخی از موارد، چنانچه زوج، مشکلات جنسی را دلیل اصلی طلاق بدانند، ازدواج آن‌ها به طلاق ختم می‌شود. واقعیت این است که خشم و احساس رنجش زن و شوهر ممکن است موجب نبود رابطه جنسی شود.

آیا ادامه زندگی مشترک بدون داشتن رابطه ممکن است؟

برخی ممکن است بگویند تا وقتی‌که زن و شوهر در ازدواج بدون رابطه زناشویی خوشحال هستند، مشکلی وجود ندارد. اگرچه، صمیمت یک عامل مهم در رسیدن به یک ازدواج موفق است. به‌علاوه، زندگی جنسی فعال می‌تواند بر زندگی هر دو طرف به روش‌های مختلفی اثر مثبت بگذارد.

مشکلات رایج در ازدواج‌های بدون رابطه و نزدیکی

از رایج‌ترین مشکلات زندگی مشترک حاصل از نبود رابطه جنسی عبارت‌اند از:

 • نبود احساس خوشبختی در ازدواج : شما و همسرتان ممکن است حتی بدون داشتن رابطه جنسی آن‌قدر به یکدیگر متعهد باشید که در کنار یکدیگر بمانید. متأسفانه، حفظ رابطه عاشقانه باوجود نارضایتی جنسی نمی‌تواند تضمینی برای ازدواج در برابر طلاق باشد. کاهش صمیمت زن و شوهر به‌مرور منجر به مشکلاتی ازجمله مشکلات اجتماعی، عاطفی و مالی می‌شود.
 • خیانت به همسر : زوج ممکن است آن‌چنان از ازدواج بدون داشتن رابطه جنسی ناراضی باشند که برای ارضای نیازهای جنسی خود به سمت دیگران بروید. روابط نامشروع حتی با اجازه شریکتان، می‌تواند مشکلاتی را در ازدواج به وجود آورد. ممکن است ارتباط عاطفی شما و همسرتان از بین برود و حسادت و عدم اعتماد به همسر جای آن را بگیرد.
 • مشکلات مربوط به عزت نفس : هم مردان و هم زنان ممکن است درصورتی‌که احساس کنند از نظر جنسی جذاب نیستند، از عزت نفس پایین رنج ببرند. مردان به‌خصوص ممکن است به‌شدت تحت‌فشار قرار گیرند تا زندگی جنسی فعالی را به‌منظور همراه شدن با هنجارهای اجتماعی حفظ کنند.
 • عدم اطمینان و ثبات در زندگی مشترک : اگر میل جنسی پایینی دارید، داشتن این احساس که ازدواج شما به پایان رسیده، کاملاً طبیعی است. ممکن است احساس کنید که رابطه عاطفی بین شما و همسرتان کم شده است. زمانی که زوج از هم دور می‌شوند، ازدواج ناپایدارتر است.
 • نبود صمیمت در ازدواج : شکل‌های مختلفی از صمیمت همراه با رابطه جنسی وجود دارد ازجمله گفتگوی عمیق، لمس و نوازش همسر، گرفتن دست یکدیگر و عشق بازی با همسر. هنوز هم، داشتن رابطه جنسی روش فوق‌العاده‌ای برای ایجاد رابطه عاطفی با همسر است.
 • سرزنش و تحقیر همسر : افراد در ازدواج بدون رابطه جنسی اغلب تند، متخاصم و کینه‌جو می‌شوند. آن‌ها برای به دست آوردن رابطه جنسی یا نادیده گرفتن آن، شروع به کنترل همسر خود می‌کنند. فردی که علاقه و میل جنسی بالایی ندارد ممکن است احساس گناه کند و توسط طرف مقابل مورد تحقیر قرار گیرد.

در صورت نداشتن رابطه با همسر چه باید کرد؟

همواره افزایش صمیمت در ازدواج و داشتن روابط جنسی لذت‌بخش و منظم امکان‌پذیر است. نکات زیر به شما کمک خواهند کرد تا شور و هیجان را به رابطه عاشقانه خود بازگردانید.

 • به‌کارگیری رویکرد دلسوزانه : سرزنش و توهین به همسر باعث نمی‌شود او بیشتر به شما علاقه‌مند شود. انتقال نیازها و تمایلات خود از روی محبت و احترام موجب ازدواج ماندگار خواهد شد.
 • مهارت برقراری ارتباط صحیح با همسر خود را تقویت کنید: ارتباط مؤثر چیزی بیش از بیان کلمات است. اشارات غیرکلامی مهم هستند و هر زوج باید یاد بگیرد تا پیام خود را با در ذهن داشتن احساسات همسر خود منتقل کند. منابع بسیاری برای زوج‌هایی که با مشکل برقراری ارتباط مؤثر دست‌وپنجه نرم می‌کنند، وجود دارد. دانستن زبان عشق همسر به شما کمک می‌کند تا همدیگر را بهتر درک کنید و “7 اصل برای ازدواج موفق” یک راهنمای کاربردی همراه با نکات و تمرینات مفید برای زوج‌هاست.
 • علت نداشتن رابطه زناشویی در ازدواج خود را پیدا کنید: پیش از آن‌که بتوانید به مشکلات جنسی در ازدواج خود رسیدگی کنید، ابتدا باید آن‌ها را شناسایی نمایید. اغلب، مشکلات واقعی درجایی پنهان قرار دارند. ممکن است احساسات واقعی خود را برای مدت‌زمان طولانی پنهان کرده باشید، به‌گونه‌ای که دیگر خودتان نیز نمی‌دانید احساس واقعیتان چیست. اگر دلیل نبود صمیمت بین شما و شریکتان نامشخص است، کمک از مشاوره خانواده یا مشاوره زوج درمانی می‌تواند به شناسایی دلایل نداشتن رابطه زناشویی زن و شوهر کمک کند.
 • داشتن رابطه جنسی بدون آمیزش همسر

برای افرادی که فکر می‌کنند کاهش رابطه زناشویی آن‌ها به دلیل نبود آمیزش جنسی است، می‌توانند به روش‌های دیگری یکدیگر را ارضا کنند.

 • روش‌های دیگر برای صمیمیت و نزدیکی را کشف کنید: زمانی که صمیمیت جنسی موجود نیست، برقراری رابطه به روش‌های دیگر مهم است. به اشتراک-گذاری داستان یا نگاه کردن به عکس‌های قدیمی را امتحان کنید، در مورد امیدها، بحث‌ها، افکار و نظرات خود و همچنین پیروزی-ها و احساس ناامنی خود بحث کنید، صمیمیت به چیزی بیشتر از روابط جنسی نیاز دارد.
 • روش دیگری برای تخلیه انرژی و شور و اشتیاق خود بیابید: اگر همسرتان کمتر از شما میل جنسی دارد، شما باید روش دیگری برای ابراز شادی و لذت خود پیدا کنید. سرگرمی یا ورزش جدیدی پیدا کنید که می‌تواند به سلامتی و تخلیه انرژی سرکوب‌شده‌تان کمک کند. زمانی که احساس آرامش بیشتری دارید، ایجاد صمیمت با شریکتان بسیار آسان‌تر خواهد بود.
 • با مشکلات اساسی برخورد کنید: درحالی‌که روابط جنسی می‌تواند باعث بروز اختلافات زناشویی شود، ممکن است مشکلات جنسی ناشی از مشکل فراگیرتری در ازدواج باشد. مواجه با مشکلات اساسی به‌منظور بازگرداندن یک رابطه جنسی رضایت بخش امری ضروری است. اگر شما و شریکتان نسبت به یکدیگر احساس تنفر یا نارضایتی دارید، رسیدگی به این احساسات سرکوب‌شده می‌تواند بسیار کمک کند.

ارضای نیازهای جنسی خارج از ازدواج با روابط نامشروع

برخی از افراد به خاطر نبود روابط جنسی در ازدواج، آن‌چنان دچار پریشانی و اندوه می‌شوند که به دنبال داشتن رابطه جنسی با دیگران می‌گردند. ازآنجایی‌که این موضوع می‌تواند منشأ اصلی اندوه و درد باشد، بسیاری از مردم در رابطه با این موضوع با شریک خود صحبت نمی‌کنند و به‌شدت به خاطر منحرف شدن از ازدواجشان، احساس گناه و شرمندگی می‌کنند.

پیش از آن‌که به دنبال شریکی خارج از ازدواج بگردید، مشاوره روانشناسی می‌تواند بسیار آموزنده باشد و می‌تواند مسیر زندگی‌تان را تغییر دهد.

چه موقع زن و شوهر برای حل مشکلات زناشویی اقدام کنند؟

اگر همسر شما نمی‌تواند نیازهای جنسی شما را ارضا کند، شاید از خود بپرسید، آیا باید به این رابطه خاتمه داد یا نه. بسیاری از زوج‌ها برای سال‌ها به روابط سرشار از نارضایتی و ناراحتی خود بدون کمک گرفتن از دیگران ادامه می‌دهند. اگر شما و شریکتان هر دو به بهبود رابطه خود متعهد هستید، امکان نجات ازدواج و ازسرگیری زندگی جنسی وجود دارد.

چه شریکتان به دنبال یافتن راه‌حلی برای بهبود رابطه جنسیتان باشد یا نه، نبود صمیمت در ازدواج می‌تواند موجب احساس تنهایی در ازدواج شود. برقراری ارتباط در ازدواج‌های بدون برقراری رابطه با مشکل روبه‌روست و اغلب زنان و مردان در مطرح کردن مشکلات مربوط به روابط جنسی و صمیمیت با اعضای خانواده یا دوستانشان، احساس راحتی نمی‌کنند.

خدمات درمان آنلاین مشاوره باما آسان، محرمانه و ارزان را از طریق متخصص دلسوز ارائه می‌دهد. شما ممکن است مشاوره فردی، مشاوره زوج یا هر دو را انتخاب کنید. این کار کاملاً به‌صورت ناشناس انجام می‌گیرد و شما می‌توانید جلسه مشاوره را از اتاق امن و پنهانی خود خانه یا هرجایی که احساس راحتی می‌کنید، برگزار نمایید.

شوهرم به نیاز جنسیم اهمیت نمیده

زنی هستم ۲۳ ساله چهار سال عقد بودیم تازه دو ماهه عروسی کردیم همسرم دو سال ازم بزرگتره من کلا اوایل نامزدیمون طبع گرم و نیاز به رابطه بیشتری نسبت به همسرم داشتم و همین باعث میشد هر از گاهی که من شروع کننده رابطه باشم و اکثرا شوهرم منو پس میزد. متاسفانه این اتفاق خیلی افتاد و من واقعا دلم شکست تا جایی که که دیگه تصمیم گرفتم شروع کننده رابطه نباشم.

گاهی رابطه های نرمالی داشتیم و گاهی اوقات هم میشد که همسرم تا چندین روز حتی طرفم هم نمیومد اینا برا قبل از عروسی بود و بعد عروسی هر دو تصمیم گرفتیم بهتر بشیم. اوایل عروسی هم خیلی خوب بود و هر دو راضی بودیم تا اینکه اولین پریودم بعد از عروسی که اومد دیگه هیچ رابطه با هم نداشتیم در حدی که حتی نزدیکم هم نمیشه و معاشقه هم نداریم. انگار شوهرم هیچ میلی به من نداره و منم در مقابل هیچ واکنشی نمیدم و درموردش حرف نمیزدم و این یک مقدار اذیتم میکرد.

تقریبا یک هفته که از اتمام پریودم گذشت همسرم باهام حرف زد و خیلی گریه کرد و از بابت اینکه از نظر روانی تحت فشاره و فکر میکنه نمیتونه رابطه خوبی برای من ایجاد کنه و دلش نمیخواد منو اذیت کنه حرف زد و منم گفتم که مشکلی نیست و خودش رو اذیت نکنه و من درکش میکنم. فکر میکردم این مشکل کوتاه مدت باشه ولی الان یک ماه ازش میگذره و همسرم حتی نزدیکم نمیشه. خیلی همدیگرو دوست داریم ولی نمیدونم چرا شوهرم رغبتی به نزدیک شدن بهم نداره و من هم متاسفانه دیگه رغبتی به رابطه باهاش ندارم ولی همین موضوع داره اذیتم میکنه و میترسم بعدها مشکلی برامون پیش بیاد.

پاسخ مشاور به سوال ” شوهرم به نیاز جنسیم اهمیت نمیده “

دوست عزیز سلام

می‌فهمم که در شرایط سختی قرار گرفتید و مستأصل شدید. برای بسیاری از افراد، رابطه جنسی بخش مهمی از صمیمیت در یک رابطه است. بااین‌حال، همه در مورد رابطه جنسی احساس یکسانی ندارند. برخی افراد فکر می‌کنند که رابطه جنسی در یک رابطه بسیار مهم است، اما ممکن است بدون داشتن رابطه جنسی با کسی صمیمی شوید. همه به داشتن رابطه جنسی یا صمیمی بودن علاقه ندارند و اگر کسی تصمیم بگیرد که نمی‌خواهد رابطه جنسی داشته باشد، اشکالی ندارد.

در یک رابطه، مهم است که در مورد نیازهای جنسی با شریک زندگی خود صحبت کنید تا مرزهای یکدیگر را درک کنید و بیان کنید چگونه در رابطه راحت هستید. اگر شریک شما نمی‌خواهد رابطه جنسی داشته باشد یا از نظر جنسی صمیمی باشد، یا علاقه خود را به رابطه جنسی یا صمیمیت جنسی از دست داده است، لزوماً به این معنی نیست که مشکلی در رابطه یا شما یا شریک زندگی شما وجود دارد. اما مطمئناً مراجعه به روانشناس در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند.

من فکر می‌کنم باتوجه‌به اینکه همسر شما بعد از  اینکه شما اولین‌بار پریود شدید این اتفاق افتاده است، شاید نگرش منفی نسبت به این موضوع دارد یا تصور متفاوتی داشته است. مطمئناً اگر خودتان بدون اینکه همسرتان را تحت‌فشار بگذارید در این زمینه از ایشان سؤال کنید کمک‌کننده است.

اگر همسرتان تمایلی به رابطه جنسی ندارد چه باید کرد؟

 • با همسرتان صحبت کنید: اگر به نظر می‌رسد شریک زندگی شما علاقه‌ای به داشتن رابطه جنسی ندارد، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که در مورد آن صحبت کنید. ممکن است انجام این گفتگو دشوار یا حتی شرم‌آور به نظر برسد، اما صحبت کردن در مورد مشکل بهترین راه حل است. سعی کنید زمانی را انتخاب کنید که هر دوی شما کمتر مشغول باشید یا حواس خود را پرت کنید. جایی را انتخاب کنید که احتمالاً هیچ وقفه‌ای نداشته باشد – برخی از افراد دوست دارند با پیاده‌روی در مکانی آرام صحبت‌های سختی داشته باشند. بهتر است این مکالمه را در رختخواب، اتاق خواب یا بلافاصله قبل یا بعد از رابطه جنسی انجام ندهید.

مهارت گفتگو با همسر

 • در مورد آنچه در زندگی همسر می‌گذرد صحبت کنید: اگر شریک زندگی شما استرس یا اضطراب زیادی را تجربه می‌کند، یا اگر در زمینه‌های دیگر زندگی‌اش مشکل دارد، در این مورد با او صحبت کنید. اگر چیزی در حال رخ‌دادن است، از آنها حمایت کنید تا با آن مقابله کنند یا به آنها کمک کنید تا حمایت موردنیاز خود را پیدا کنند.
 • به مرزهای همسر خود حترام بگذارید: در موضوع رابطه جنسی باید به مرزها و سطح راحتی مردان احترام بگذارید. به یاد داشته باشید همه افراد متفاوت هستند و آنچه شما می‌خواهید لزوماً آن چیزی نیست که آنها می‌خواهند. با آنها در مورد اینکه با چه چیزهایی راحت هستند و چه مرزهایی دارند صحبت کنید. می‌توانید همان اطلاعات را با آنها به اشتراک بگذارید تا هر دو بفهمید چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی را دوست ندارید. مهمتر از همه، مطمئن شوید که رضایت آنها را برای هر کاری که انجام می‌دهید دارید، و از آنها بخواهید که مطمئن شوند که رضایت شما را دارند.
 • سعی کنید چند جایگزین پیدا کنید: “رابطه جنسی” برای همه معنای یکسانی ندارد، و هر فرد یا زوج می‌تواند ایده‌های خود را در مورد جنسیت داشته باشد. اگر شریک زندگی شما با یک ایده از رابطه جنسی ناراحت است، شاید چیزهای دیگری وجود داشته باشد که می‌توانید امتحان کنید. در مورد چیزهای مختلفی صحبت کنید که ممکن است دوست داشته باشید امتحان کنید، اما مطمئن شوید که رضایت آنها را دارید. اگر فکر می‌کنید فقط باید همه چیز را با هم مخلوط کنید و چیز جدیدی را امتحان کنید تا انرژی جنسی را به رابطه بازگردانید، برای آن گفتگو باز باشید، اما مطمئن شوید که هر دو با کاری که تصمیم دارید انجام دهید راحت هستند. لازم نیست تمام تمرکز خود را روی رابطه جنسی بگذارید شما تمرکز خود را روی صمیمیت رابطه بگذارید مطمئن باشید اثر آن در رابطه جنسی هم دیده می‌شود.

روانشناسی جنسیتی مردان

 • زمانی را برای صمیمی بودن از راه‌های دیگر اختصاص دهید: نزدیک بودن به شریک زندگی خود به معنای داشتن رابطه جنسی نیست. زمانی را برای نزدیک شدن به همسر اختصاص دهید. یافتن راه های مختلف و هیجان‌انگیز برای صمیمی بودن به ایجاد ارتباط با یکدیگر کمک می‌کند. این می‌تواند به‌سادگی در آغوش گرفتن روی کاناپه برای تماشای فیلم یا گذراندن مدتی با هم دور از تلفن و سایر صفحه‌نمایش‌ها باشد.
 • به شوهر خود اجازه دهید بداند که شما در کنار او هستید: شریک زندگی شما در این زمینه بسار مضطرب و نگران است و نمی‌داند چه اتفاقی در حال رخ‌دادن است؛ بنابراین اینکه شما کنارش باشید و او حس کند که می‌توانید این مشکل را با هم حل کنید و در این زمینه تنها نیست می‌تواند کمک کند.
 • با فرد متخصص صحبت کنید: مراجعه به روانشناس یا مشاور می‌تواند در پیدا کردن علت این موضوع به شما کمک کند. ممکن است این موقعیت برای شما دشوار باشد، اما داشتن یک گفتگوی باز و صادقانه با شریک زندگی خود بهترین راه برای یافتن راهی برای انجام این کار برای هر دوی شماست. مهمتر از همه، به یاد داشته باشید که هرگز کسی را وادار نکنید تا کاری را انجام دهد که با آن راحت نیست.

می‌فهمم که شاید برای شما سخت باشد که حس کنید تنها باید شما در این زمینه تلاش کنید در حالی حس کنید همسرتان باید تغییر کند. اما شما به یک رابطه با تمام مشکلاتش بله گفتید و مطمئن باشید اگر در این راه به‌جای اینکه مقابل همسرتان قرار بگیرید در کنارش باشید صمیمیتی را تجربه می‌کنید که برای هر دو شما سودمند است.

گلسا مانیان

کارشناسی ارشد مشاوره خانواده

علت بی میلی مردان به رابطه زناشویی چیست؟

شوهرم دوران نامزدی تا زمانی که بغلش نمیکردم یا بوسش نمیکردم اونم اینکار رو نمیکرد تو پیامک حرفای خوب محبت امیزی میفرستاد چه دوران دوستی چه نامزدی اما رو در رو اینکار رو نمیکرد. بعد کلی بحث و دعوا بهتر شد. بعد از یکسال دوستی و یکسال نامزدی الان 4 ماه عروسی کسی خونمون میاد یا میریم خونه مامانم اینا خیلی اهمیت نمیده باهام بخوابه همش میگه بیا تو جمع بخوابیم. خیلی خوبه ولی برای من مهمه. از نظر رابطه جنسی هم خیلی با هم رابطه نداریم با اینکه تازه ازدواج کردیم و تازه یه ماه دخول انجام شده خیلی اشتیاقی نداره. هیچوقت هم ازم تعریف نمیکنه. بااینکه بارها ازش خواستم بهم توجه کنه، لباسای تنگ می پوشم اما هیچ واکنشی نداره. کادو میخرم میگه راضی نیستم بخری اصلا ندیدم چیزی بخرم خوشحال بشه. نمیدونم من زیادی حساسم یا همسرم از نظر عاطفی مشکل داره. همسر من از نظر رابطه جنسی هم مشکل داره بعد یه سال بحث که میگفت من خیلی گرمم هردفعه برای کم داشتن رابطه یه بهونه میورد یه بار میگفت از نظر فکری مشکلاتی که داریم باعث میشه یه بار می گفت نه من مشکلی ندارم تو بیخودی بزرگش میکنی یا میگفت مشکل از تو هستش که دوران نامزدی اجازه دخول ندادی. هردفعه یه چیزی میگفت تااینکه دو سه هفته است قبول کرده که خودشم نمیدونه چرا اینقدر میل جنسیش کمه درحالی که مجردی خیلی تمایلش زیاد بوده و خودارضایی می کرده. الانم که نمیدونم از نظر عاطفی مشکل داره یا من حساسم. دیروز پرسیدم چرا تو چیزی میخری خوشحال نمیشی میگه ما فلان کار رو بکنی خیلی خوشحال میشیم ولی تو چرا اصلا واکنشی نداری میگه قرار نیست من دقیقا مثل شما بشم. میگم خب مگه میشه ادم از چیزی که میخرن یه بار هم خوشحال نمیشی میگه نمیدونم اخرش ناراحت شدم نمیدونم یعنی از نظر عاطفی هم همسرم مشکل داره یا من بزرگش میکنم.

پاسخ مشاور به پرسش ” چکار کنم شوهرم باهام رابطه داشته باشه “

اول از همه باید خدمتتون بگم که شما در این مورد حق دارید. یعنی احساسات شما از روی حساسیت بیش از اندازه نیست و احتمالا کج کارکردی‌ای در روابط زناشویی شما وجود داره. این مشکلات میتونه ناشی از دلایل مختلفی باشه که قطعا نیاز به بررسی بیشتر داره اما من چند مورد از احتمالات رو خدمتتون ذکر میکنم. بدیهی هستش که برای بررسی دقیق تر لازم هست شما و همسرتون به مشاور خانواده مراجعه کنید تا با ریشه یابی رفتارهای ایشون مشکل اصلی تشخیص داده بشه و بعد از اون برای درمان اقدام کنید.
گاهی اوقات سردی و بی میلی در رابطه میتونه ناشی از افسردگی مردان باشه. احتمال داره همسرتون از مسئله ای رنج ببره که مانع از گرمی روابط شما میشه. این مسائل میتونه شامل مواردی مثل مشغله‌های کاری، مشکلات خانوادگی، مشکلات در گذشته یا موارد دیگه‌ای باشه. شما باید سعی کنید دغدغه های همسرتون رو شناسایی و سعی کنید همراه و تکیه گاه خوبی برای ایشون باشید تا ایشون بتونه برای مرهم قرار دادن شما به شما اعتماد کنه.
همچنین گاهی اوقات افسردگی شدید نیاز به مشاوره یا دارو درمانی دارند که باید با نظر روانشناس و روانپزشک تشخیص داده بشن.
همسر شما ممکنه دچار مشکلات جنسی شده باشه. مشکلات جنسی میتونن موجب سردی و کاهش روابط جنسی و همچنین توجه کمتر عاطفی بشن. توصیه میکنم که درباره روابط جنسی خودتون با همسرتون فکر کنید و ببینید آیا همسرتون حین رابطه جنسی هم به شما بی میل هست یا فقط برای اقدام بی میلی نشون میده؟ آیا بنظرتون مشکل زودانزالی داره؟ یا انزالش با تاخیر بیش از حدی هست؟ همسرتون هیچوقت مشکل نعوظ داشته؟ درصورتی که علائم اینچنینی مشاهده کردید امکان داره که همسرتون با مشکلات جنسی مواجه شده باشه. البته دیرانزالی و مشکلات نعوظ میتونه ناشی از افسردگی هم باشه. به هرجهت بهتره که با همسرتون صحبت کنید و باهم به یک سکس تراپیست مراجعه کنید.
مورد دیگه ای که امکان داره در بعضی از روابط پیش بیاد بی علاقگی به رابطه هست. بعضی اوقات افراد بعد از ازدواج دچار سردی میشن و به نوعی رابطه براشون تکراری میشه. افرادی که این حالت براشون پیش میاد کشش جنسی نسبت به افراد دیگه رو همچنان دارند اما نسبت به همسر خودشون سرد میشن. شما میتونید از نوع رفتار همسرتون با خانم های دیگه این مورد رو بررسی کنید. البته باید دقت کنید که نباید حساسیت بیش از حد و بی دلیل در این مورد به خرج بدید.
مسئله‌ای که شما باهاش طرف هستید قطعا نیاز به حضور یک مشاور خانواده و یا سکس تراپیست داره؛ بنابراین سعی کنید با همسرتون صحبت کنید و ایشون رو راضی کنید که بخاطر شما، بخاطر خودش و بخاطر رابطتون با شما در جلسات مشاوره همراه بشه. این جلسات قطعا تاثیرات مثبتی در روابط شما خواهد داشت.
در تمامی مراحل زندگی موفق و پیروز باشید.

کوشا کوچک آملی
کارشناس مشاوره باما

منبع: https://www.prevention.com

14 دیدگاه

 1. من همسرم تمایلی به روابط زناشویی نداره و به جاش فیلم های پورن مستهجن میبینه همه کاری کردم باهاش صحبت کردم سعی کردم صمیمی تر بشم خوشگل تر بشم خلاصه هم کار کردم ولی اون به اینکار اعتیاد داره ما هفت سال ازدواج کردیم و دوتا بچه داریم الان با بی میلی اون من دارم اذیت میشم حاضر نیست بیاد مشاوره میگه همش تقصیر تو من مشکلی ندارم.

 2. سلام من ده ساله ازدواج کردم و زندگی بر وفق مرادم نیست شوهرم دیر به دیر مسائل زناشویش رو انجام میده نمیدونم به نیاز جنسی من اهمیت نمیده. چیکار کنم

 3. خانمی هستم ۲۳ ساله چهار سال عقد بودیم تازه دو ماهه عروسی کردیم همسرم دو سال ازم بزرگتره من کلا اوایل نامزدیمون طبع گرم و نیاز به رابطه بیشتری نسبت به همسرم داشتم و همین باعث میشد هر از گاهی که من شروع کننده رابطه باشم و اکثرا منو پس میزد متاسفانه این اتفاق خیلی افتاد و من واقعا دلم شکست تا جایی که که دیگه تصمیم گرفتم شروع کننده رابطه نباشم . گاهی رابطه های نرمالی داشتیم و گاهی اوقات هم میشد که همسرم تا چندین روز حتی طرفم هم نمیومد اینا برا قبل از عروسی بود و بعد عروسی هر دو تصمیم گرفتیم بهتر بشیم اوایل عروسی هم خیلی خوب بود و هر دو راضی بودیم تا اینکه اولین پریودم بعد از عروسی که اومد دیگه هیچ رابطه باهم نداشتیم در حدی که حتی نزدیکم هم نمیشه و معاشقه هم نداریم انگار هیچ میلی به من نداره و منم در مقابل هیچ واکنشی نمیدم و درموردش حرف نمیزدم و این یمقدار اذیتم میکرد تقریبا یک هفته که از اتمام پریودم گذشت همسرم باهام حرف زد و خیلی گریه کرد و از بابت اینکه از نظر روانی تحت فشاره و فکر میکنه نمیتونه رابطه خوبی برای من ایجاد کنه و دلش نمیخواد منو اذیت کنه حرف زد و منم گفتم که مشکلی نیست و خودش رو اذیت نکنه و من درکش میکنم فکر میکردم این مشکل کوتاه مدت باشه ولی الان یک ماه ازش میگذره و همسرم حتی نزدیکم نمیشه خیلی همدیگرو دوست داریم ولی نمیدونم چرا رغبتی به نزدیک شدن بهم نداره و من هم متاسفانه دیگه رغبتی به رابطه باهاش ندارم ولی همین موضوع داره اذیتم میکنه و میترسم بعدها مشکلی برامون پیش بیاد

 4. من همیشه برای سکس با شوهرم پیشقدم میشم پنج ساله ازدواج کردیم من طبعم گرمه روزی دو سه بار میخوام اون هفته ای یک بار.خیلی اوقات منو پس میزنه و حتی میگه تو بی حیایی.دکتر رفتم گفتن طبعته دست خودت پیس.باابن اوصاف باشگاه میرم رژیمو اینها بازم چندان توفیری نمیکنه.خسته شدم حتی برای تنبه و دعواهامون شونرم همیشه تنبیه جسمی جنسی و قهر میکنه تا اعصاب روانمو بهم بریزه .ازین که پیشقدم میشم و این رفتارارو داره خسته شدم‌

 5. سلام خسته نباشید من خانوم هستم ۲۱ ساله. من و شوهرم ۷ماه هست ک از ازدواج کردیم. جفتمون یکبار ازدواج ناموفق داشتیم همسرم سر زندگی رفته بودن و من عقد بستگی جداشدم. همسر بنده.دو ماه اول ازدواجمون توی رابطه جنسی عالی بود همش رابطه داشتیم. اما الان حدود ۵ ۶ ماه هست که میلی به رابطه نداره. ماهی یبار رابطه داریم اونم ناموفق هست و عدم نعوظ داره و العان دیگ رابطه نداریم. هرسری من میرم سمتش اون دیگ نمیاد
  و حتی منو خیلی وقتا پس هم میزنع وبهامه میاره میگ خستم کار دارم خابم میاد. به هیچ عنوان هم مشاوره نمیاد. من واقعا نمیدونم چکار کنم

 6. سلام اگه رابطه جنسی بین زن و شوهر نباشه آیا از نظر عاطفی هم نسبت بهم سرد میشن

 7. شوهرم نه سرده نه گرم ولی رابطه کمی داریم و این منو عذاب میده به فکر گناه میفتم و بیشتر عصبانی میشم که چرا بخاطر کم کاری اون باید گناه کنم خدایی میگم مرد خوبیه اونم تو این زمونه ای که مرد خوب کم پیدا میشه ولی فکر طلاق هستم نمیدونم چیکارکنم. یعنی ارزش داره بخاطر یه رابطه جنسی شوهر خوبمو ول کنم یانه

 8. سلام خسته نباشید من دخترم ۲۷ سالمه و ۲۰ سالگی ازدواج کردم و الان یک دختر ۱ سال و نیمه دارم . شوهرم ۱۰ سال از خودم بزرگتره. ما به ظاهر مشکلی نداریم و بحث و دعوایی در زنرگی مان نیست و از لحاظ مالی خوبیم خداروشکر . ولی من از لحاظ نیازهای جنسی و جسمی از طرف شوهرم ارضا نمیشم ایشون حتی از یک بوسه ساده و یک بغل ساده هم بیزاره . به زور رابطه جنسی برقرار میکنه و وقتی من شکایت میکنم از این مسئله ایشون منو مسخره میکنه و بعضی وقت ها هم با حالت منت کشی بهم میگه که دوستم داره و بعد با منت بهم محبت میکنه من تقریبا بریدم . ولی یک برادر شوهر دارم که فوق العاده جذابه و یک سال از من بزرگتره . من به اون کاری نداشتم ولی اون سه سالی هست که بهم نظر داره . چشم ازم بر نمیداره . اوایل بدم میومد ولی کم کم خوشم اومد . جوری که نگاهم میکرد شوهرم هیچ وقت نگاهم نکرده بود و خب این که من خوشگلم نه خیلی ولی از اطرافیانم خوشگل ترم . بعدا فهمیدم که اون خیلی وقته که من رو میخواسته و بعد از ازدواج ما که کاملا سنتی بود به مادر شوهرم گفته که این دختر باید مال من میشد و تا الان هم دست بر نداشته و پنهانی فهمیدم که به مادرشوهرم گفته که طلاق من رو بگیرند تا مال اون بشم . من هیچ وقت نمیخوام زندگی بچم و آبروی خودم و خوانوادم رو نابود کنم ولی هر وقت اون پسر رو میبینم بند بند وجودم میلرزه . نمیدونم چیکار کنم . راهنماییم کنید ممنون

 9. سلام .من ۳۶ساله وشوهرم۳۸ ساله منو همسرم از طریق واسطه باهم آشنا شدیم .واینکه الان که ۸ساله از ازدواجمون میگذره ومن یک پسر ۵ساله دارم که همسرم از بعد زایمان من کلا سرد شد وهر بار که من ازش درخواست داشتم یاردمیکرد ویا بهانه می آورد وهمش میگه هورمونهام بهم ریختند اختلال هورمون دارم ولی حاضر نمیشه بره خودش را دوا ودرمان کنه ‌.ومن از سردی خیلی در عذابم وشبی نشده که من باگریه وغصه سر بر بالش نذارم .وبارها باهاش حرف زدم میگه درست میشه ولی بعدش انگار هیچی .من احساس میکنم ایشون مادر زادی ناتوان هستن واون دوسه سالی هم که رابطه داشتیم قرص مصرف میکرده .ببخشید زود انزال هم بودن درعرض ی۲۰ ثانیه ارضا میشدن .ومن همش در این فکرم که چه چیزی در انتظار ماست واقعا از بی تفاوت‌ی هاش خسته شدم .چکار کنم حاضر نیست دکتر هم بره

 10. من شوهرم وقتی رابطه جنسی برقرا میکنیم فقط خودش براش مهمه خودش ارضا میشه زود انزالی نداره فقط نیاز جنسی من براش اهمیتی نداره تا خودم نگم میاخم ارضا شم ار ضام نمیکنه

 11. سلام شوهرم حدود دو ماهه هست که هیچ رابطه ای با من نداره دریک خونه هستیم ودرولی دور از من میخوابه میترسم کارهای دیگه ای بکنه چون سابقه اش خرابه من چیکار کنم به دادم برسید

 12. اینم بگم من به خاطر بچه که سرما نخوره اتاق می‌خوابیدم همسرم تو حال نزدیک دو ماه میشه جدا میخوابیم و من خیلی تمایل به رابطه ندارم و همسرم خیلی تمایل داشت و همیشه میگه تو نیازهای منو برطرف نمیکنی من اگر در تواناییم بود این کارو میکردم ولی چه کنم الان واقعاً با هم به مشکل زیادی خوردیم انگار اصلاً هیچ علاقه ای به من ندارد من باید چه کنم؟

 13. سلام بدبختی من خیییییلی زیاده ۲۹ ساله با این مرد ازدواج کردم فقط سه سال اول شش ماه یکبار باهام رابطه داشته یک دختر آوردم دیگه برای همیشه رابطه زناشویی رو قطع کرد تا الان که دیگه بیمار شده و چار اضطراب شدید وبه همه مشکوکه ۱۷ سال از اون کوچکترم .به همه گفته زنم دهنش بو میده درصورتیکه من فقط وقتی گرسنه باشم یاخیلی حرص بخورم دهنم بو میده .نابودم کرده حسرت همه چی به دلم مانده .به خاطر پول باهام ازدواج کرد وبرای زنان دیگه دلش آب میشد وبه من اعتنا نمی‌کرد.

 14. خونوادم من وبه زوربه پسرعموی پدرم شوهردادن من دوستش ندارم الان یه پسرده ساله دارم دوست ندارم ازشوهرم بچه داربشم شوهرم معتاده خرجی بهم‌نمیده بداخلاقه به من تهمت ناروامیزنه من ازیک پلیس که توکلانتری کیان شهرتهران است خوشم میادیعنی اون پلیس به من وعده ازدواج داده ولی پیش قدم‌نمیشه چیکاربایدبکنم؟ ازنظرسکسی شوهرم نمیتونه من وتامین کنه خیلی دوست دارم یکی باشه ازنظرمحبت وسکس تامینم کنه ولی شوهرم طلاقم نمیده تاباکسی دیگه تورابطه باشم خیلی دوست دارم ارضابشم آیامیشه یواشکی به یک مرددیگه صیغه بشم میشه راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید