خانه / مشاوره خانواده حضوری / علت نداشتن رابطه زناشویی مرد و زن
نداشتن رابطه زناشویی

علت نداشتن رابطه زناشویی مرد و زن

هیچ‌کس دوست ندارد یک ازدواج بدون رابطه زناشویی داشته باشد. اما حقیقت این است که حدود %20 از زوج‌ها کمتر از یک‌بار در ماه رابطه جنسی دارند. اگرچه، عدد مشخصی برای داشتن میزان رابطه جنسی در ازدواج وجود ندارد اما نبود رابطه زناشویی موجب از بین رفتن ارتباط نزدیک عاطفی و صمیمت زوجین می‌شود.

بنابراین، اگر شما با همسر خود رابطه جنسی ندارید، چه باید کنید؟ برای داشتن رابطه جنسی با همسرتان لازم است تا ریشه مشکلات زناشویی خود را پیدا کنید.

چرا برخی زنان یا مردان با همسر خود رابطه جنسی ندارند؟

نداشتن رابطه جنسی می‌تواند به علت های مختلفی ازجمله موارد زیر اتفاق افتد:

ما در ادامه به شرح کامل این مشکلات همراه با انواع مختلف ازدواج‌های بدون رابطه زناشویی و مشکلات رایج برخاسته از آن هنگامی‌که زوج‌ها دست از برقراری رابطه جنسی با یکدیگر برمی‌دارند، خواهیم پرداخت.

امیدواری برای بهبود شرایط

در بسیاری از موقعیت‌ها، داشتن رابطه جنسی ممنوع است، اما در ازدواج لازم است به این موضوع مهم پرداخته شود. در مصاحبه‌ای با روانشناس مشکلات زناشویی روابط جنسی، کیمبرلی رسنیک اندرسون، او توضیح داد: “زوج‌ها تمایل به سازش از طریق سکوت دارند و از مواجه با احساسات و عواطف برخاسته از نداشتن رابطه جنسی امتناع می‌کنند.”

هرگز نباید از کمک گرفتن برای بهبود روابط زناشویی شرمنده و خجالت‌زده بود. همان‌طور که درمانشناس روابط جنسی، ونسا مارین، به هافینگتون پست گفت، “داشتن فردی که بتواند شما را در رابطه با این موضوع حساس کمک کند و راهکارهایی برای داشتن رابطه زناشویی موفق به شما ارائه دهد، می‌تواند بسیار سودمند باشد”. مارین اضافه کرد، “زمانی که به نقطه تاریک در رابطه رسیدید، به تنهایی بیرون آمدن از آن کار دشواری است. توانایی درخواست کمک، نشانه‌ای از قدرت فرد است”.

انواع ازدواج‌ های بدون رابطه جنسی

چیزی که باعث رضایت زناشویی زن و شوهر می‌شود ممکن برای زوج دیگری کارایی نداشته باشد؛ به همین دلیل، تجویز تعداد و نوع رابطه جنسی برای زوج‌ها تقریباً غیرممکن است. بااین‌وجود، مطالعات نشان می-دهد، زوج‌هایی که فعالیت جنسی کمتر از یک‌بار در هفته دارند، کمتر از زوج‌هایی که رابطه جنسی بیشتری دارند، احساس خوشبختی و شادی می‌کنند. در ادامه، چهار نوع ازدواج بدون داشتن رابطه زناشویی را توصیف می‌کنیم. بخشی یا تمام این توصیفات ممکن است با زندگی شما و شریکتان منطبق باشد:

 • نداشتن آمیزش زن و شوهر : بسیاری از زوج‌ها رابطه جنسی را بدون داشتن آمیزش و عشق بازی انجام می‌دهند. درحالی‌که بسیاری از زوج ها از اهمیت آمیزش در رابطه جنسی نا آگاهند. برخی افراد، نداشتن آمیزش قبل از شروع رابطه را معادل با نداشتن رابطه جنسی تلقی می‌کنند.
 • نبود صمیمیت جنسی زوجین : نبود صمیمت جنسی می‌تواند ازدواج را نابود کند. اگر شور و اشتیاق و صمیمت وجود نداشته باشد، ممکن است شریک خود را به‌عنوان دوست، هم‌اتاقی یا همراه ببینید، نه یک همسر دوست‌داشتنی و دلسوز. صمیمت جنسی شامل ارتباط عاطفی زوج است که می‌تواند زندگی جنسی را بهبود بخشد. روابط زناشویی در حضور صمیمیت رونق می‌یابد.
 • نبود میل جنسی یا کمبود آن: بسیاری از زوج‌ها تمایلی به داشتن رابطه جنسی ندارند. در بسیاری از موارد، یکی از زوج‌ها میل جنسی پایینی دارد درحالی‌که طرف مقابل، میل جنسی بیشتری دارد. تقریباً یک‌سوم از زنان بین 18 تا 59 ساله، علاقه خود به رابطه جنسی را از دست می‌دهند در حالی که حدود %15 از مردان، از دست دادن این نوع از علاقه را گزارش دادند. لازم به ذکر است، بی میلی جنسی در مردان کمتر از زنان گزارش می‌شود.
 • رابطه جنسی کم کیفیت : مشکلات جنسی در ازدواج همیشه به تعداد دفعات داشتن رابطه جنسی یا بی میلی جنسی ارتباط ندارد، بلکه کیفیت رابطه جنسی هم می‌تواند موجب بروز مشکل شود. برای برخی از زوج‌ها، رابطه جنسی به خاطر خسته‌کننده بودن یا مکانیکی شدن، هیجانش را از دست می‌دهد. رابطه جنسی کم کیفیت می‌تواند به همان اندازه نداشتن رابطه جنسی بر زندگی جنسی زن و مرد اثر منفی بگذارد.

علت نداشتن رابطه زناشویی با همسر

زوج‌ها به دلایل مختلفی از برقراری رابطه جنسی با همسر خود دست برمی‌دارند. عوامل رایج عبارت‌اند از:

 • میل جنسی پایین : بسیاری از مردم، میل جنسی کمی دارند. بعضی از افراد هرگز علاقه شدیدی به داشتن رابطه جنسی نداشته‌اند، درحالی‌که برخی دیگر، به خاطر مشکلات فیزیکی یا ذهنی، تغییراتی در کاهش میل جنسی خود را متوجه می‌شوند. میل جنسی فرد می‌تواند زمانی دچار مشکل شود که او با شریکش رابطه جنسی آغاز می‌کند ولی مرتباً در اتمام رابطه ناتوان است. اگر علاقه‌ای به داشتن رابطه جنسی با شریکتان ندارید اما دوست دارید با فرد دیگری رابطه برقرار نمایید، پس مشکل میل جنسی نیست بلکه باید با کمک مشاوره خانواده به حل اختلافات زناشویی خود پرداخت.
 • نبود ارتباط عاطفی زن و مرد : وقتی رابطه عاطفی در ازدواج وجود نداشته باشد، زندگی جنسی فرد با گذر زمان از بین می‌رود. داشتن رابطه جنسی با همسر زمانی که ارتباط عاطفی وجود نداشته باشد، غیرممکن است. نبود ارتباط عاطفی اغلب به ازدواج آسیب میزند؛ زیرا زوج احساس می‌کنند از هم دور هستند و از داشتن رابطه جنسی منصرف می‌شوند.
 • عدم برقراری ارتباط با همسر : بسیاری از افراد، حتی در ازدواج نیز نمی‌دانند چگونه درباره رابطه جنسی صحبت کنند. ارتباط ضعیف می‌تواند منجر به نارضایتی جنسی یا فقدان صمیمیت جنسی شود. یک زندگی جنسی سالم به ارتباط باز زن و شوهر نیاز دارد که در آن هر دو طرف، نیازها و انگیزه ‌های خود را بازگو می‌کنند و به صحبت‌های طرف مقابل گوش دهند.
 • مشکلات پزشکی : مشکلات پزشکی مختلف می‌توانند بر میل جنسی زن یا مرد اثر بگذارند و مانع تجربه لذت جنسی شوند. فشارخون بالا، دیابت، مصرف برخی داروها، کمبود ویتامین، مشکلات هورمونی، سیگار کشیدن، چاقی و اختلال تیروئید تنها چند نمونه از مشکلات فیزیکی مرتبط با بی میلی جنسی هستند.
 • ناتوانی یا معلولیت : برخی از ناتوانی‌ها ممکن است باعث اختلال جنسی شوند. در موردی که آمیزش در رابطه امکان‌پذیر نیست، زوج‌ها ممکن است بتوانند روش‌های دیگری برای برقراری رابطه جنسی انتخاب کنند تا نیازها و تمایلات هر دو طرف را برآورده سازد.
 • مشکلات و اختلالات روانی در ازدواج : مشکلات ذهنی یا روانی ازجمله علائم افسردگی و اضطراب می‌توانند فرد را از داشتن زندگی جنسی که نیازها و تمایلات هر دو طرف را برآورده می-سازد، بازدارند. افرادی که از مشکلات روانی جدی رنج می‌برند، ممکن است انرژی کافی برای شروع رابطه جنسی را نداشته باشند و در برخی موارد، همسر ممکن است نقش مراقب را ایفا کند که موجب کم شدن رابطه صمیمی بین زوج می‌گردد. داروهای ضدافسردگی می‌توانند موجب اختلال در نعوظ و خشکی واژن شوند، ضمن اینکه داروهای ضد اضطراب می‌توانند هیجان جنسی را کاهش دهند.
 • مسائل و استرس بچه داری : داشتن بچه می‌تواند زندگی جنسی فرد را به دلایل مختلفی محدود سازد. زنان در دوران بارداری، تغییراتی را در بدن خود تجربه می‌کنند. هورمون‌ها از تعادل طبیعی خود خارج شده و شیر دادن موجب افزایش سطوح پرولاکتین می‌شود که درنتیجه خشکی واژن به وجود می‌آید. بسیاری از والدین، مشکلات روانی و فیزیکی مرتبط با استرس بچه داری را تجربه می‌کنند که می‌تواند میل به روابط جنسی در زنان و مردان را کاهش دهد.
 • فاکتورهای مرتبط با سن : با افزایش سن، تغییراتی در بدن انسان ایجاد می‌شود. هورمون استروژن در زنان اغلب کاهش می‌یابد درحالی‌که کاهش هورمون تستوسترون در زنان و مردان مشکل‌ساز است.  مردان سن بالا احتمالاً اختلال در نعوظ را تجربه می‌کنند درحالی‌که برخی از زنان از خشکی واژن رنج می‌برند. درحالی‌که سطح انرژی با افزایش سن پایین می‌آید، خبر خوب این‌که، افراد بالای 60 سال بیشتر از قبل در رابطه جنسی اعتماد به نفس دارند. بااین‌وجود، مواجه با ازدواج بدون داشتن رابطه جنسی در هر سنی می‌تواند دشوار باشد.
 • خشم درمان نشده : خشم درمان نشده ممکن است دلیل کاهش رابطه جنسی باشد. در برخی از موارد، چنانچه زوج، مشکلات جنسی را دلیل اصلی طلاق بدانند، ازدواج آن‌ها به طلاق ختم می‌شود. واقعیت این است که خشم و احساس رنجش زن و شوهر ممکن است موجب نبود رابطه جنسی شود.

آیا ادامه زندگی مشترک بدون داشتن رابطه ممکن است؟

برخی ممکن است بگویند تا وقتی‌که زن و شوهر در ازدواج بدون رابطه زناشویی خوشحال هستند، مشکلی وجود ندارد. اگرچه، صمیمت یک عامل مهم در رسیدن به یک ازدواج موفق است. به‌علاوه، زندگی جنسی فعال می‌تواند بر زندگی هر دو طرف به روش‌های مختلفی اثر مثبت بگذارد.

مشکلات رایج در ازدواج‌های بدون رابطه و نزدیکی

از رایج‌ترین مشکلات زندگی مشترک حاصل از نبود رابطه جنسی عبارت‌اند از:

 • نبود احساس خوشبختی در ازدواج : شما و همسرتان ممکن است حتی بدون داشتن رابطه جنسی آن‌قدر به یکدیگر متعهد باشید که در کنار یکدیگر بمانید. متأسفانه، حفظ رابطه عاشقانه باوجود نارضایتی جنسی نمی‌تواند تضمینی برای ازدواج در برابر طلاق باشد. کاهش صمیمت زن و شوهر به‌مرور منجر به مشکلاتی ازجمله مشکلات اجتماعی، عاطفی و مالی می‌شود.
 • خیانت به همسر : زوج ممکن است آن‌چنان از ازدواج بدون داشتن رابطه جنسی ناراضی باشند که برای ارضای نیازهای جنسی خود به سمت دیگران بروید. روابط نامشروع حتی با اجازه شریکتان، می‌تواند مشکلاتی را در ازدواج به وجود آورد. ممکن است ارتباط عاطفی شما و همسرتان از بین برود و حسادت و عدم اعتماد به همسر جای آن را بگیرد.
 • مشکلات مربوط به عزت نفس : هم مردان و هم زنان ممکن است درصورتی‌که احساس کنند از نظر جنسی جذاب نیستند، از عزت نفس پایین رنج ببرند. مردان به‌خصوص ممکن است به‌شدت تحت‌فشار قرار گیرند تا زندگی جنسی فعالی را به‌منظور همراه شدن با هنجارهای اجتماعی حفظ کنند.
 • عدم اطمینان و ثبات در زندگی مشترک : اگر میل جنسی پایینی دارید، داشتن این احساس که ازدواج شما به پایان رسیده، کاملاً طبیعی است. ممکن است احساس کنید که رابطه عاطفی بین شما و همسرتان کم شده است. زمانی که زوج از هم دور می‌شوند، ازدواج ناپایدارتر است.
 • نبود صمیمت در ازدواج : شکل‌های مختلفی از صمیمت همراه با رابطه جنسی وجود دارد ازجمله گفتگوی عمیق، لمس و نوازش همسر، گرفتن دست یکدیگر و عشق بازی با همسر. هنوز هم، داشتن رابطه جنسی روش فوق‌العاده‌ای برای ایجاد رابطه عاطفی با همسر است.
 • سرزنش و تحقیر همسر : افراد در ازدواج بدون رابطه جنسی اغلب تند، متخاصم و کینه‌جو می‌شوند. آن‌ها برای به دست آوردن رابطه جنسی یا نادیده گرفتن آن، شروع به کنترل همسر خود می‌کنند. فردی که علاقه و میل جنسی بالایی ندارد ممکن است احساس گناه کند و توسط طرف مقابل مورد تحقیر قرار گیرد.

در صورت نداشتن رابطه با همسر چه باید کرد؟

همواره افزایش صمیمت در ازدواج و داشتن روابط جنسی لذت‌بخش و منظم امکان‌پذیر است. نکات زیر به شما کمک خواهند کرد تا شور و هیجان را به رابطه عاشقانه خود بازگردانید.

 • به‌کارگیری رویکرد دلسوزانه : سرزنش و توهین به همسر باعث نمی‌شود او بیشتر به شما علاقه‌مند شود. انتقال نیازها و تمایلات خود از روی محبت و احترام موجب ازدواج ماندگار خواهد شد.
 • مهارت برقراری ارتباط صحیح با همسر خود را تقویت کنید: ارتباط مؤثر چیزی بیش از بیان کلمات است. اشارات غیرکلامی مهم هستند و هر زوج باید یاد بگیرد تا پیام خود را با در ذهن داشتن احساسات همسر خود منتقل کند. منابع بسیاری برای زوج‌هایی که با مشکل برقراری ارتباط مؤثر دست‌وپنجه نرم می‌کنند، وجود دارد. دانستن زبان عشق همسر به شما کمک می‌کند تا همدیگر را بهتر درک کنید و “7 اصل برای ازدواج موفق” یک راهنمای کاربردی همراه با نکات و تمرینات مفید برای زوج‌هاست.
 • علت نداشتن رابطه زناشویی در ازدواج خود را پیدا کنید: پیش از آن‌که بتوانید به مشکلات جنسی در ازدواج خود رسیدگی کنید، ابتدا باید آن‌ها را شناسایی نمایید. اغلب، مشکلات واقعی درجایی پنهان قرار دارند. ممکن است احساسات واقعی خود را برای مدت‌زمان طولانی پنهان کرده باشید، به‌گونه‌ای که دیگر خودتان نیز نمی‌دانید احساس واقعیتان چیست. اگر دلیل نبود صمیمت بین شما و شریکتان نامشخص است، کمک از مشاوره خانواده یا مشاوره زوج درمانی می‌تواند به شناسایی دلایل نداشتن رابطه زناشویی زن و شوهر کمک کند.
 • داشتن رابطه جنسی بدون آمیزش همسر

برای افرادی که فکر می‌کنند کاهش رابطه زناشویی آن‌ها به دلیل نبود آمیزش جنسی است، می‌توانند به روش‌های دیگری یکدیگر را ارضا کنند.

 • روش‌های دیگر برای صمیمیت و نزدیکی را کشف کنید: زمانی که صمیمیت جنسی موجود نیست، برقراری رابطه به روش‌های دیگر مهم است. به اشتراک-گذاری داستان یا نگاه کردن به عکس‌های قدیمی را امتحان کنید، در مورد امیدها، بحث‌ها، افکار و نظرات خود و همچنین پیروزی-ها و احساس ناامنی خود بحث کنید، صمیمیت به چیزی بیشتر از روابط جنسی نیاز دارد.
 • روش دیگری برای تخلیه انرژی و شور و اشتیاق خود بیابید: اگر همسرتان کمتر از شما میل جنسی دارد، شما باید روش دیگری برای ابراز شادی و لذت خود پیدا کنید. سرگرمی یا ورزش جدیدی پیدا کنید که می‌تواند به سلامتی و تخلیه انرژی سرکوب‌شده‌تان کمک کند. زمانی که احساس آرامش بیشتری دارید، ایجاد صمیمت با شریکتان بسیار آسان‌تر خواهد بود.
 • با مشکلات اساسی برخورد کنید: درحالی‌که روابط جنسی می‌تواند باعث بروز اختلافات زناشویی شود، ممکن است مشکلات جنسی ناشی از مشکل فراگیرتری در ازدواج باشد. مواجه با مشکلات اساسی به‌منظور بازگرداندن یک رابطه جنسی رضایت بخش امری ضروری است. اگر شما و شریکتان نسبت به یکدیگر احساس تنفر یا نارضایتی دارید، رسیدگی به این احساسات سرکوب‌شده می‌تواند بسیار کمک کند.

ارضای نیازهای جنسی خارج از ازدواج با روابط نامشروع

برخی از افراد به خاطر نبود روابط جنسی در ازدواج، آن‌چنان دچار پریشانی و اندوه می‌شوند که به دنبال داشتن رابطه جنسی با دیگران می‌گردند. ازآنجایی‌که این موضوع می‌تواند منشأ اصلی اندوه و درد باشد، بسیاری از مردم در رابطه با این موضوع با شریک خود صحبت نمی‌کنند و به‌شدت به خاطر منحرف شدن از ازدواجشان، احساس گناه و شرمندگی می‌کنند.

پیش از آن‌که به دنبال شریکی خارج از ازدواج بگردید، مشاوره روانشناسی می‌تواند بسیار آموزنده باشد و می‌تواند مسیر زندگی‌تان را تغییر دهد.

چه موقع زن و شوهر برای حل مشکلات زناشویی اقدام کنند؟

اگر همسر شما نمی‌تواند نیازهای جنسی شما را ارضا کند، شاید از خود بپرسید، آیا باید به این رابطه خاتمه داد یا نه. بسیاری از زوج‌ها برای سال‌ها به روابط سرشار از نارضایتی و ناراحتی خود بدون کمک گرفتن از دیگران ادامه می‌دهند. اگر شما و شریکتان هر دو به بهبود رابطه خود متعهد هستید، امکان نجات ازدواج و ازسرگیری زندگی جنسی وجود دارد.

چه شریکتان به دنبال یافتن راه‌حلی برای بهبود رابطه جنسیتان باشد یا نه، نبود صمیمت در ازدواج می‌تواند موجب احساس تنهایی در ازدواج شود. برقراری ارتباط در ازدواج‌های بدون برقراری رابطه با مشکل روبه‌روست و اغلب زنان و مردان در مطرح کردن مشکلات مربوط به روابط جنسی و صمیمیت با اعضای خانواده یا دوستانشان، احساس راحتی نمی‌کنند.

خدمات درمان آنلاین مشاوره باما آسان، محرمانه و ارزان را از طریق متخصص دلسوز ارائه می‌دهد. شما ممکن است مشاوره فردی، مشاوره زوج یا هر دو را انتخاب کنید. این کار کاملاً به‌صورت ناشناس انجام می‌گیرد و شما می‌توانید جلسه مشاوره را از اتاق امن و پنهانی خود خانه یا هرجایی که احساس راحتی می‌کنید، برگزار نمایید.

یک دیدگاه

 1. من همسرم تمایلی به روابط زناشویی نداره و به جاش فیلم های پورن مستهجن میبینه همه کاری کردم باهاش صحبت کردم سعی کردم صمیمی تر بشم خوشگل تر بشم خلاصه هم کار کردم ولی اون به اینکار اعتیاد داره ما هفت سال ازدواج کردیم و دوتا بچه داریم الان با بی میلی اون من دارم اذیت میشم حاضر نیست بیاد مشاوره میگه همش تقصیر تو من مشکلی ندارم.

دیدگاهتان را بنویسید