خانه / مشاوره ازدواج / توصیه های آمادگی قبل از ازدواج
مشاوره قبل از ازدواج
مشاوره قبل از ازدواج

توصیه های آمادگی قبل از ازدواج

در این مقاله از سایت مشاوره باما به توصیه های آمادگی برای ازدواج و چیزهایی که قبل از ازدواج باید بدانیم و آنچه یک دختر و پسر پیش از شروع زندگی مشترک باید بداند می‌پردازیم:

ازدواج مثل دانه‌های برف است که هیچ‌یک شبیه به دیگری نیست. برای دانستن چیزهایی که شما قبل از ازدواج باید بدانید، شاید بهترین راه این است از تجربیات افرادی که ازدواج کرده‌اند یا مشاوره ازدواج کمک بگیرید و از آن‌ها بپرسید چه چیزهایی آرزو می‌کردند قبل از آماده شدن برای ازدواج می‌دانستند. در اینجا ما برخی از این توصیه‌های آمادگی برای ازدواج اشاره می‌کنیم:

توصیه های های مهم آمادگی برای ازدواج

مطمئناً شما در امتحانی شرکت نمی‌کنید که قبلاً برای آن مطالعه نکرده باشید. در یک مسابقه دو ماراتن شرکت نمی‌کنید، مگر اینکه قبل از مسابقه سخت تمرین کرده باشید. همین استدلال در ازدواج هم صادق است. آمادگی برای ازدواج یک موضوع اساسی در دستیابی به یک ازدواج ماندگار است.

آگاهی از ارزش‌ها و اهداف مشترک در ازدواج

در مورد اینکه هدف و تعریف همسر آینده شما از ازدواج موفق چیست بحث کنید. ممکن است هر یک از شما دیدگاه متفاوتی نسبت به هدف از ازدواج و تشکیل زندگی مشترک داشته باشید، بنابراین برای صحبت راجع‌به شیوه ساختن زندگی مشترک بعد از ازدواج خود وقت بگذارید و در تعیین معیارهای انتخاب همسر مناسب جدی باشید.

در مورد امور روزمره با همسر آینده خود صحبت کنید

هرگونه نظر و اولویتی که راجع‌به کارهای خانه و امور روزمره زندگی دارید با همسر خود به بحث بگذارید. از شستن ظروف منزل، خرید وسایل خانه، نحوه چینش وسایل و دکوراسیون خانه و هر چیزی که برای شما در زندگی مشترک اهمیت دارد با همسر آینده خود به گفتگو بپردازید.

آگاهی قبل از ازدواج در مورد نحوه تربیت فرزندان

آیا نظر همسر شما نسبت به داشتن یا نداشتن فرزند مشترک است؟ اگر پاسخ مثبت است در مورد تعداد آن صحبت کنید. اگر روزی بچه‌دار شدید آیا به همسر خود اجازه می‌دهید کار خود را ترک کند و در منزل بماند تا از فرزندان مراقبت کند؟ آیا ازلحاظ مالی به‌صرفه است؟ آیا همسر شما دوست دارد این نوع زندگی را که خانه‌داری کند؟ آیا در روش تربیت فرزند و سبک فرزندپروری با همسر خود تفاهم و اشتراک نظر خواهید داشت؟

نقش پول در ازدواج از مهمترین دانستنی های قبل از ازدواج

اگرچه خیلی از افراد در هنگام طرح مباحث مالی با نامزد خود راحت نیستند، اما برای دستیابی به یک ازدواج موفق می‌بایست راجع‌به هزینه‌های زندگی مشترک و نقطه‌نظر همسر خود در مورد پول حرف زد. آیا قصد دارید یک حساب مشترک باز کنید و تمامی دارایی‌های خود را با همسر خود به اشتراک بگذارید؟

هدف مالی شما در زندگی مشترک چیست؟ اولویت شما در پس‌انداز پول چیست؟ مسکن، لوازم خانه، خودرو، مسافرت‌های پی‌درپی و یا پس‌انداز پول برای آموزش فرزندان در آینده؟ یا پس‌انداز برای دوران بازنشستگی؟ آیا همسر شما شخصیت ولخرجی دارید یا تمایل به پس‌انداز دارد؟ آیا بدهی مالی دارد؟ چگونه می‌خواهد آن را پرداخت کنید؟

ارتباط صحیح با همسر از توصیه های قبل از ازدواج

آیا شما خود را یک فرد اجتماعی می‌دانید؟ آیا می‌توانید با منطق راجع‌به هر چیزی صحبت کنید؟ یا نیاز به یک مشاور ازدواج دارید تا مهارت‌های برقراری ارتباط صحیح با همسر را در شما تقویت کند؟ در مورد اختلاف‌ با همسر در مسائل زندگی چگونه برخورد خواهید کرد؟

دانستن اینکه همسر شما در مورد مسائل حساس زندگی مشترک چگونه برخوردی دارد، بسیار مهم است. از او بپرسید اگر روزی به‌عنوان همسر شما به افسردگی مبتلا شدم و قادر به ادامه کار نبودم، واکنش وی چه خواهد بود؟ این سؤالات می‌تواند نگرش شما نسبت همسر آینده‌تان را تعیین کند.

آگاهی قبل از ازدواج از نقش دین و مذهب 

اگر هر دو شما مذهبی هستید، نقش دین در زندگی خود را مشخص کنید. اگر شما هر روز به مسجد می‌روید آیا انتظار دارید همسر شما هم همین‌گونه عمل کند؟ آیا در به‌جا آوردن اعمال و فرایض دینی خود جدی هستید؟ آیا انتظار دارید همسر شما به آموزه‌های دینی به‌خوبی شما پایبند باشد؟ اگر با همسر خود در مسائل دینی اختلاف‌نظر دارید چگونه آن را حل می‌کنید؟

توصیه قبل از ازدواج : نقش روابط جنسی

روابط جنسی و زناشویی چقدر برای شما و همسر شما مهم است؟ اگر میل جنسی شما و همسرتان در یک حد نباشد چه خواهید کرد؟ اگر یکی از شما در داشتن رابطه جنسی ناتوان باشد چه؟ تعریف شما از روابط نامشروع و خیانت همسر چیست؟ نظر شما در مورد برقراری ارتباط همسر خود با همکاران و افرادی از جنس مخالف هستند چیست؟ آیا از نقش مشکلات روابط جنسی در اختلاف زن و شوهر آگاهید؟

توصیه های قبل از ازدواج در مورد ارتباط با خانواده همسر

میزان مشارکت خانواده همسر در ازدواج و زندگی مشترک شما چگونه خواهد بود؟ نقش آن‌ها زمانی که صاحب فرزند شدید چگونه خواهد بود؟ در تعطیلات اولویت ملاقات خانواده شماست یا همسرتان؟ در صورت دخالت خانواده همسر در زندگی مشترک شما، واکنش شما چیست؟ برای حفظ احترام خانواده هر دو طرف به‌خوبی بحث کنید.

مشاوره ازدواج یا کلاس آمادگی قبل از ازدواج را در نظر بگیرید

منتظر نباشید تا رابطه شما با مشکلات جدی روبرو شود سپس به دنبال مشاوره خانواده بگردید. حتماً مشاوره را قبل از ازدواج انجام دهید. تحقیقات نشان داده است بیش از 80 درصد زوج هایی که توصیه‌ های قبل از ازدواج را جدی گرفتند، توانایی بیشتری در حل مسائل زناشویی و مشکلات بعد از ازدواج خود داشته و یک زندگی موفق را تجربه کرده اند.
مشاوره قبل از ازدواج به شما مهارت‌های برقراری ارتباط صحیح با همسر را می‌آموزد. شما در کلاس‌های مشاوره ازدواج چیزهای زیادی در مورد همسر آینده خود یاد خواهید گرفت. به‌علاوه، مشاوران روانشناسی به شما مهارت‌های زندگی و حفظ ازدواج در زمان‌هایی که زندگی شما در مسیر جدایی و طلاق است را می‌آموزد.

چیزهایی که قبل از آماده شدن برای ازدواج باید بدانیم

به چیزهای کوچک زندگی در ازدواج اهمیت دهید

عشق بعد از ازدواج به معنی هرروز گل به هم هدیه دادن و حرف‌های زیبا گفتن به همسر نیست. کارهای کوچکی مثل اتو کردن لباس‌های همسر بدون غر زدن، وقت گذاشتن با کودک و تربیت فرزند به‌منظور اینکه همسرتان به کارهای شخصی خود بپردازد، شستن ظروف منزل حتی اگر این بار نوبت همسر شما باشد ولی برای او کاری پیش‌آمده است، همگی کارهای کوچکی است که برای آمادگی قبل از ازدواج مهم هستند و عشق را به زندگی شما به ارمغان می‌آورد.

آنچه باید در مورد خودشناسی قبل از ازدواج بدانید

ای ‌کاش قبل از ازدواج برنامه و هدف زندگی خود را تعیین می‌کردم. در دوران قبل از ازدواج، افراد فرصت زیادی برای تثبیت زندگی و دستیابی به اهداف تحصیلی، شغلی و اجتماعی خوددارند. بعد از ازدواج ممکن است فرصت کافی برای رسیدن به این اهداف فراهم نگردد. پس بهتر است قبل از ازدواج آمادگی تعیین مسیر زندگی خود را پیدا کنید. تحصیل در رشته موردعلاقه، ورزش‌کردن حرفه‌ای، شناخت شغل و استعداد شغلی خود ازجمله توصیه هایی است که بهتر است قبل از ازدواج انجام شوند.

باید بدانید ازدواج فقط با عشق پایدار نمی‌ماند

حفظ زندگی مشترک و دستیابی به یک ازدواج موفق مستلزم صرف وقت و تلاش فراوان است. اگر فکر می‌کنید بعد از ازدواج می‌توانید بدون تلاش و کوشش به زندگی مشترک خود ادامه دهید، احتمال طلاق در زندگی شما زیاد است.

پذیرش تغییرات زندگی بعد از ازدواج را بپذیرید

چقدر زندگی مشترک شما در آینده متحول می‌شود؛ به‌خصوص وقتی‌که صاحب کودک و فرزند شدید. مهم‌ترین چیز این است که بعد از ازدواج هر دو آمادگی مواجه با تغییرات در زندگی و پذیرش مسئولیت‌های زندگی مشترک را داشته باشید.

شناخت زبان قلب همسر خاز توصیه های قبل از ازدواج

هر فردی در ازدواج با روش ارتباطی مخصوص به خودش به همسر خویش عشق می‌ورزد. یاد بگیرید همسر شما برای ابراز علاقه و محبت کردن از چه روشی استفاده می‌کند. همچنین رابطه جنسی موضوع مهمی است، آن را در اولویت قرار دهید. وقتی در رابطه جنسی با همسر خود مشکل‌دارید این موارد (همانند نداشتن رابطه زناشویی) باید هرچه زودتر حل شود.

ازدواج پایان کار نیست بلکه نقطه شروع زندگی مشترک است

حتی بعد از ازدواج شما و همسرتان هر رو در حال تغییر به‌عنوان یک شخص هستید. من قبلاً فکر می‌کردم پس از ازدواج کار تمام است و دیگر نیازی به تغییر در رفتار و بهبود نحوه ارتباط با همسر نیست؛ اما به‌عنوان یک انسان همیشه چیزهای زیادی برای رشد فردی و پیشرفت وجود دارد. تمرین فداکاری و گذشت نسبت به رفتار همسر یکی از مهم‌ترین معیارهای مهم ازدواج موفق است. همچنین تمرین کنید اشتباهات گذشته همسر خود را ببخشید و فرصت بهتر شدن در ازدواج را به او بدهید.

یاد بگیرید زندگی مشترک خود را با دیگران مقایسه نکنید

هر ازدواج و رابطه زناشویی شرایط منحصر به خود را دارد. بر اساس آنچه در تلویزیون یا در روابط زناشویی دوستان و نزدیکان خود می‌بینید زندگی مشترک و ازدواج خود را قضاوت و مقایسه نکنید. همان‌طور که ما به‌عنوان انسان با یکدیگر متفاوتیم، ازدواج و روابط زناشویی متفاوتی نیز خواهیم داشت.

بدانید که فداکاری منجر به شادی در ازدواج می‌شود

ازدواج به معنای سازش نیست و مصالحه هرگز در ازدواج جواب نمی‌دهد. ازدواج به معنی مطیع بودن متقابل است. ازدواج به این معنی نیست که من به‌خاطر تو ازآنچه می‌خواهم می‌گذرم و انتظار دارم تو هم به‌عنوان همسر همین‌گونه باشی. در عوض، ازدواج یعنی اینکه شما می‌توانید به‌خاطر شادی و خوشبختی همسر خود از خواسته‌های خود بگذرید. مطمئن باشید شادی همسر شما منجر به موفقیت در زندگی مشترک شما خواهد شد.