خانه / مشاوره فردی / چگونه زندگی طولانی داشته باشیم؟ 4 روش علمی برای افزایش طول عمر
راز عمر طولانی
داشتن عمر طولانی

چگونه زندگی طولانی داشته باشیم؟ 4 روش علمی برای افزایش طول عمر

اکثر ما دوست داریم تا حد ممکن، عمر طولانی و زندگی خوب و باکیفیتی را تجربه کنیم. شاید اغلب شنیده باشید که مردم می‌گویند: «من ترجیح می‌دهم به‌جای عمر طولانی سرشار از ناراحتی و بیماری، زندگی کوتاه ولی باکیفیتی داشته باشم». من نیز تا حدودی با این ایده موافقم؛ اما اگر امکان زندگی طولانی سرشار از شادی و سلامتی وجود داشته باشد، چه خواهید گفت؟

من اخیراً سخنرانی دن بوتنر در برنامه Ted Talk با عنوان «چگونه بیشتر از 100 سال عمر کنیم» را تماشا کردم. در این سخنرانی، او یافته‌های خود در مورد طول عمر را بیان می‌کند. این یافته‌ها شامل مطالعه‌ای است که در یک مدت‌زمان سی‌ساله انجام‌گرفته است. هدف از این پژوهش‌ها، یافتن عواملی است که به افزایش طول عمر کمک می‌کند و افسانه‌های رایج در این زمینه را کشف می‌نمایند.

ازنظر منطقی، این مطالعه بر افرادی با عمر طولانی در سراسر جهان تمرکز دارد. پژوهشگران، افراد موردمطالعه را به 5 گروه تقسیم کردند که هر گروه در یکی از مناطق جغرافیایی زیر زندگی می‌کنند: اوکیناوای ژاپن؛ ساردینای ایتالیا؛ لوما لیندای کالیفرنیا؛ نیکویای کاستاریکا؛ ایکاریای یونان.

این مناطق دارای بیشترین تعداد افراد صدساله (افرادی که حداقل 100 سال دارند) نسبت به مناطق دیگر جهان هستند. سپس، ساکنین این مناطق به‌منظور یافتن فاکتورهای مشترک میان مردم و دلیل نرخ بسیار بالای طول عمر موردمطالعه قرار گرفتند. پژوهش‌ها، چهار عامل اصلی که به طول عمر بالای این افراد کمک می‌کند را کشف نمودند.

افراد با طول عمر بالا فعال هستند

وجه مشترک میان افراد موردمطالعه این است که این افراد بسیار فعال هستند. آن‌ها همیشه در حال رفت‌وآمد (فعالیت) هستند. افرادی که در اوکیناوا زندگی می‌کنند، بیشتر مواد غذایی موردنیازشان را خودشان تولید کرده و هر روز در باغ‌هایی که دارند، کار می‌کنند.

مردم ساردینا هر روز پیاده‌روی می‌کنند. این منطقه کوهستانی است و خانه‌ها دارای پله‌های شیب‌دار هستند؛ بنابراین، شهروندان این منطقه مجبور هستند در طول روز فعالیت بسیار زیادی داشته باشند.

مردم لوما لیما عادت دارند تا در طبیعت زیبای این منطقه پیاده‌روی کنند و از شیوه‌های حمل‌ونقل مدرن امروزی اجتناب می‌کنند.

ساکنان نیکویا سخت کار می‌کنند و بیشتر وقت خود را با کار کردن در مزارع می‌گذرانند. آن‌ها درختان میوه پرورش می‌دهند و زمان زیادی را صرف رسیدگی به آن‌ها می‌کنند. ساکنان ایکاریا خود را با پیاده‌روی، ماهیگیری و مزرعه‌داری سرگرم می‌کنند.

مشخص است که داشتن یک سبک زندگی سالم با تحرک زیاد بسیار سودمند است و به افزایش طول عمر کمک می‌کند. هیچ‌یک از این گروه‌ها به باشگاه ورزشی نمی‌روند اما زندگی روزانه‌ی پرتحرکی دارند. آن‌ها هیچ‌گاه برای مدت‌زمان طولانی بیکار نمی‌مانند. آن‌ها در طول روز، زمان زیادی را جلوی کامپیوترهایشان سپری نمی‌کنند. این افراد زمان خود را صرف تماشای یک‌فصل کامل از سریال Breaking Bad و لم دادن بر روی مبل نمی‌کنند.

افراد با طول عمر زیاد چشم‌انداز مثبتی در مورد زندگی دارند

دومین ویژگی که بین تمام افراد این 5 گروه مشترک است، داشتن چشم‌اندازی فوق‌العاده در مورد زندگی است. داشتن چشم‌اندازی خوب در زندگی به ذهنیتی اشاره دارد که معنا، هدف، خوشبختی و آرامش را به زندگی می‌آورد. به‌عنوان‌مثال، ساکنان اوکیناوا بر مفهوم ایکیگای باور دارند که به معنی «دلیل برای بودن» یا «دلیل برای هرروز از خواب بیدار شدن» است. آن‌ها معتقدند هرکسی ایکیگای خود را دارند و این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اکثر ساکنان اوکانیوا هرگز بازنشسته نمی‌شوند و در عوض، ایکیگای را تا زمانی که زنده‌اند، دنبال می‌کنند.

مردم ساردینا، چشم‌انداز مثبتی در مورد زندگی دارند و از شوخ‌طبعی بی‌نظیری برخوردار هستند. مردم لوما لیندا دارای ارتباط مذهبی بسیار قوی می‌باشند و ارزش زیادی برای سلامت روان و کمک به دیگران قائل هستند.

ساکنان نیکویا در زندگی به‌نوعی از ایکیگای معتقد هستند و بر اهمیت داشتن هدف در زندگی تأکیددارند. ساکنان ایکاریا بسیار سپاسگزار هستند. آن‌ها همچنین از حس شوخ‌طبعی فوق‌العاده‌ای برخوردارند. تمام افراد این 5 گروه، سبک زندگی آرام و بدون استرس را دنبال می‌کنند و توجه کمی به زمان و ساعت دارند. ترافیک صبح چیزی است که ساکنان این مناطق کمتر تجربه می‌کنند.

رژیم غذایی سالم و افزایش طول عمر

سومین راز طول عمر مردمان این 5 گروه، رژیم غذایی آن‌هاست. رژیم غذایی سنتی مردم اوکیناوا شامل 30 درصد سبزیجات سبز و زرد است. آن‌ها نسبت به میانگین مردم ژاپن، کمتر برنج می‌خورند و مقدار زیادی سیب‌زمینی محلی مصرف می‌کنند. مصرف شکر و چربی نیز در این افراد بسیار پایین است. آن‌ها پروتئین موردنیاز خود را از طریق سویا و حبوبات تأمین می‌کنند و کمتر گوشت می‌خورند. نکته قابل‌توجه این است که ساکنان این منطقه معتقدند خوردن غذا باید تا زمانی ادامه یابد که فرد تا حدود 80 درصد احساس سیری کند. به نظر می‌رسد که ساکنین این منطقه از این باور علمی مطلع هستند که دریافت پیام سیر شدن توسط مغز کمی با تأخیر دریافت می‌شود.

مردم ساردینا، پنیر محلی که از شیر گوسفندان پرورش داده خود تهیه می‌شود را مصرف می‌کنند. این پنیر نسبت به پنیرهای معمولی دارای امگا 3 بیشتری است. مصرف نان گندم در رژیم غذایی مردم این منطقه بسیار بالاست. این نان نازک حاوی مقدار زیادی فیبر است. مردم لوما لیندا، آب بسیار زیادی می‌نوشند و همچنین رژیم غذایی که در کتاب مقدس بدان اشاره شده است را دنبال می‌کنند. این رژیم غذایی شامل آجیل، میوه، غلات و سبزیجات است. مردم لوما لیندا از مصرف قند و شکر پرهیز می‌کنند.

مردم نیکویا در کاستاریکا مقدار زیادی ذرت، لوبیا، میوه و سبزیجات اورگانیک و محلی خود را مصرف می‌کنند. آب این منطقه حاوی مقدار زیادی کلسیم است. مردم ایکاریا، رژیم غذایی مدیترانه‌ای را دنبال می‌کنند که شامل مقدار زیادی سبزیجات تاره، چای سبز، ماست تهیه‌شده از شیر بز، نان گندم، حبوبات و روغن‌زیتون است. جالب است که مردم این 5 منطقه که نسبت به مردم مناطق دیگر جهان از عمر طولانی‌ تری برخوردارند، یا گوشت نمی‌خورند یا مصرف گوشت آن‌ها بسیار پایین است.

افراد با طول عمر بالا روابط اجتماعی خوبی دارند

چهارمین راز طول عمر که در مطالعه‌ی صورت گرفته کشف شد، ارتباط قوی با دیگران است. تمامی افراد این 4 گروه، تأکید بسیار زیادی بر خانواده، دوستان و جامعه دارند. آن‌ها بر این باورند که همه انسان‌ها به یکدیگر مرتبط هستند. آن‌ها دارای گروه‌های اجتماعی قوی و نزدیکی هستند که به یکدیگر کمک کرده و از هم حمایت می‌کنند.

آن‌ها همچنین به شیوه‌ی خود بخشنده و سخاوتمند هستند. صرف وعده‌های غذایی همراه با خانواده در این مناطق بسیار مرسوم است. اعضای خانواده به یکدیگر نزدیک هستند و زمان زیادی را در کنار هم سپری می‌کنند. در این مناطق، زندگی کردن اعضای خانواده‌های پرجمعیت در کنار هم بسیار رایج است. ملاقات با دوستان برای بازی شطرنج یا دومینو نیز از سرگرمی‌های ساکنین این مناطق به شمار می‌رود. مردم به یکدیگر کمک می‌کنند و همگی آن‌ها، همسایگانشان را می‌شناسند.

نکته مهمی که باید موردتوجه قرار گیرد این است که درصد زیادی از افراد دارای طول عمر بالا باوجود سن بالایی که دارند، همگی در سلامتی کامل به سر می‌برند. سلامت جسمانی آن‌ها باعث می‌شود تا از کیفیت زندگی خوبی نیز برخوردار باشند. اکثر آن‌ها همچنان کار می‌کنند و تقریباً همگی آن‌ها هرروز برنامه پیاده‌روی دارند.

بنابراین، این چهار مورد، رازهای کشف‌شده توسط پژوهشگران در مورد طول عمر است. انسان‌هایی که در این دنیا طول عمر طولانی دارند، فعالیت زیادی می‌کنند، از ذهنیت و چشم‌انداز خوبی برخوردارند، رژیم غذایی متعادل و سالمی را دنبال می‌کنند و ارتباط قوی با افراد دیگر دارند.

چگونه می‌توان موارد یادشده را در دنیای مدرن امروزی جای داد و اگر بخواهیم عمر طولانی داشته باشیم، چگونه باید زندگی کنیم؟ فعالیت بیشتر (ورزش، فعالیت فیزیکی و پرهیز از کم‌تحرکی). داشتن چشم‌انداز و نگرش مثبت به دنیا (یاد بگیریم چگونه مثبت، قدردان، خوش‌بین، راضی و خوشحال باشیم و درعین‌حال میزان استرس و اضطراب را به حداقل برسانیم).

رژیم غذایی درست و عاقلانه (رژیم غذایی که بیشتر شامل میوه، غلات، حبوبات و سبزیجات است و درعین‌حال پرهیز از مصرف گوشت، شکر و غذاهای فرآوری شده، رژیم غذایی متعادلی داشته باشیم). برقراری ارتباط (زمانی را صرف پرورش و ایجاد پیونده‌ای قوی با اعضای خانواده، دوستان و جامعه کنیم و کمک کردن به دیگران را در اولویت قرار دهیم).

برایتان عمر طولانی و زندگی سرشار از شادی و سلامتی را آرزومندم.

اگر این مقاله برایتان سودمند بود، لطفاً آن را به اشتراک بگذارید!

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی

جهت مشاوره با روانشناس از گزینه چت پایین صفحه ارتباط بگیرید.