خانه / پرسش و پاسخ روابط عاطفی / چرا خیلی زود عاشق میشم؟ روانشناسی کسانی که زود وابسته می شوند
زود عاشق میشم
چرا خیلی زود عاشق و وابسته میشم

چرا خیلی زود عاشق میشم؟ روانشناسی کسانی که زود وابسته می شوند

فکر می‌کنم خیلی زود عاشق می‌شوم: چگونه می‌توانم جلوی این احساس را بگیرم؟

اگر یک فرد بالغ مجرد و آماده ی شروع رابطه دوستی یا عاشقانه هستید، ممکن است این سؤال برایتان پیش آید که چگونه می‌توان عاشق یک نفر شد. بااین‌وجود، وقتی به دنبال یک فرد مناسب برای خود می‌گردید، ممکن است خیلی سریع‌تر از آن چه تصورش را می‌کردید عاشق شوید.

شاید خیلی زود در احساسات خود زیاده‌روی می‌کنید، اما ممکن است طرف مقابل این احساس را نسبت به شما نداشته باشد. از طرف دیگر، ممکن است در ابتدای رابطه احساسات عمیقی داشته باشید و باور کنید که عاشق شده‌اید، اما این احساسات خیلی زود از بین می‌روند. این موضوع می‌تواند شما را در موقعیت عجیبی قرار دهد.

مطالب مرتبط: چگونه یک رابطه دوستی را شروع کنیم؟

به‌احتمال زیاد قصد آزار دادن به خود و دیگران را در جریان روابط عاشقانه ی خود ندارید. اما شاید نتوانید شدت احساسات خود را کنترل کنید. خبر خوب این است که شما تنها نیستید. کارهای زیادی وجود دارند که با دنبال‌کردن آن‌ها می‌توانید به عشق سالم و ایمن دست‌یابید.

درمان بیماری زود عاشق شدن

از قرار ملاقات اجتناب کنید

اگر اغلب فکر می‌کنید که «دلم برای عاشق شدن تنگ شده است»، اما می‌دانید که در وضعیت عاطفی و احساسی مناسبی نیستید که بتوانید در مورد شریک احتمالی خود واقع‌بینانه فکر کنید، وقت آن است تا کمی صبر کنید. شما همیشه این آزادی را دارید که کمی صبر کنید تا در نهایت موقعیتی که احساس می‌کنید برایتان سالم‌تر و بهتر است را پیدا کنید.

اگر قصد دارید یک شریک برای کل عمر خود پیدا کنید، خودداری از قرار ملاقات گذاشتن ممکن است راه‌حل طولانی‌مدت نباشد. آن را به‌عنوان یک راه‌حل موقت در نظر بگیرید که به شما کمک می‌کند تا مکانیزم‌هایی را بیابید که برای ایجاد یک رابطه ی سالم‌تر ضروری هستند.

درحالی‌که از ملاقات گذاشتن برای یک مدت کوتاه خودداری می‌کنید، می‌توانید از این زمان برای شناخت بهتر خود بهره ببرید. خودتان مستقل از دیگران به قرار بروید و به کارهایتان رسیدگی کنید. تنها در صورتی می‌توانید در عاشق کسی شدن به خود کمک کنید که خود را به‌خوبی بشناسید و با تمام وجود دوست داشته باشید. این مطالعه حتی به این نتیجه رسید که گذراندن وقت به تنها می‌تواند منجر به کاهش استرس شود و به شما این امکان را بدهد تا کنترل احساسات و زندگی خود را در دست بگیرید.

مطالب مرتبط: در قرار اول چگونه رفتار کنیم؟

ممکن است نفس کشیدن برای شما سخت‌تر شود، به‌خصوص اگر مداوم ندای درونی خود را می‌شنوید که به شما یادآوری می‌کند چقدر می‌خواهید عاشق باشید. اگر با خود با صبر و مهربانی رفتار کنید، به خود این اجازه را می‌دهید تا یک رابطه ی عاطفی عمیق‌تر را بدست آورید.

مطالب مرتبط: چگونه خود را دوست داشته باشیم؟

آهسته پیش بروید

بنابراین، شما دورانی را به‌دوراز دوست‌یابی سپری کرده‌اید. شما زمانی را برای تنهایی خود اختصاص داده‌اید. یا مدتی است که به طور غیررسمی قرار می‌گذارید و فکر می‌کنید که برای شروع یک رابطه ی ثابت و مداوم آماده هستید. فرقی نمی‌کند چه چیزی شما را به این نقطه رسانده است، ممکن است احساس هیجان یا اضطراب برای یک شروع جدید داشته باشید.

وقتی که شخص موردنظر خود برای قرار گذاشتن را پیدا کردید، ممکن است بدون معطلی وارد رابطه شدن برای شما وسوسه‌انگیز باشد. اگر هر دو شما از همان ابتدا احساس عمیق و شدیدی نسبت به یکدیگر داشته باشید، به نظر می‌رسد که هیچ مانعی بر سر راه وجود ندارد.

وقتی با احساسات هیجان‌انگیز و شدید رودررو با هم ملاقات کردید، تمام کارهایی که برای رسیدن به این نقطه انجام داده‌اید را به یادآورید. تمام کارهایی که برای یافتن ثبات و پایداری برای خود انجام داده‌اید را به یاد بیاورید.

هرچند ممکن است چالش‌برانگیز باشد، اما سعی کنید از این لحظات اولیه ی شروع رابطه بدون اصرار برای رفتن به مرحله ی بعدی لذت ببرید. به طرف مقابل اجازه دهید تا شما را از نزدیک‌تر بشناسد، مانند به اشتراک گذاشتن کشمکش‌های گذشته یا امیدهایی که برای شروع یک رابطه ی جدید دارید. این کار به شما کمک می‌کند تا اشتراکات خود را بیابید. اگر او فرد مناسب شما باشد، این کار به رابطه ی شما کمک می‌کند تا با صداقت آغاز شود. اگر در این مرحله آهسته پیش بروید، به‌خصوص وقتی تازه با یکدیگر آشنا شده‌اید، به شما کمک می‌کند تا آن فرد را بشناسید و این که آیا می‌خواهید با او ادامه دهید یا نه.

یک رانندگی طولانی خوش منظره بسیار زیباتر از یک مسابقه ی سرعت است. همین موضوع در روابط نیز صدق می‌کند. راه ممکن است بسیار پر زرق‌وبرق و هیجان‌انگیز باشد، اما خطر آن نیز زیاد است. به همین دلیل راننده باید بسیار حرفه‌ای باشد. مسابقه سرعت معمولاً با همان سرعتی که شروع می‌شود به پایان می‌رسد. اگر می‌خواهید عشقی را پیدا کنید که مناسب شماست، آهسته پیش رفتن باعث صرفه‌جویی در زمان در طولانی‌مدت خواهد شد.

 یک‌قدم به عقب برگردید

شاید در روابط گذشته ی شما همه چیز خیلی سریع پیش رفته باشد. شاید وقتی همه چیز به همان سرعت پیش می‌روند، احساس سردرگمی به سراغ شما می‌آید.

این احتمال وجود دارد که بیشتر از یکبار در چنین موقعیتی گیر افتاده باشید و از خود این سؤال را می‌پرسید که چه چیزی اشتباه بود. این می‌تواند چالش‌برانگیز باشد که صادقانه از خود بپرسید چه چیزی مانع عشقی شده است که از صمیم قلب می‌خواهید.

پاسخ به این سؤال می‌تواند ساده باشد: شما نمی‌توانید یک آهنگ را تکرار کنید و انتظار داشته باشید که آهنگ متفاوتی باشد.

یک‌قدم به عقب برگشتن و نگاه کلی به پیشینه ی رابطه می‌تواند برای شما مفید باشد. آیا الگوهایی وجود دارند که متوجه آن شده‌اید؟ آیا واکنش‌های مشابه ای را از چندین شریک خود دریافت کرده‌اید؟ آیا به روایت‌هایی که در ارتباط با روابط گذشته ی خودبه‌خود می‌گویید، توجه می‌کنید؟ آیا مکانیزم‌های دفاعی وجود دارند که همیشه ظاهر می‌شوند؟

آیا توان تغییر یا اصلاح هیچ یک از آن‌ها را ندارید؟ آیا راه‌هایی وجود دارند که بتوانید خود را در موقعیت بهتری قرار دهید تا به نتیجه مطلوب برسید؟

کشمکش برای حفظ یک رابطه، انتخاب یک شریک مناسب یا احساس رضایت در روابط عاشقانه یک چالش بسیار قابل‌درک است. این صرفاً به شما کمک می‌کند تا خود را بهتر بشناسید. از خود سؤال کنید که به دنبال چه کسی و چه چیزی می‌گردید و صادقانه در نظر بگیرید که چگونه می‌توانید به بهترین شکل خود را در مسیر درست قرار دهید.

اگر احساس می‌کنید که هر بار به همان بن‌بست قبلی می‌رسید، بهتر است خود را در شرایط یا موقعیت‌هایی قرار دهید که قبلاً امتحان نکرده‌اید. شاید در پارک محله، مرکز اجتماعات یا مرکز شهر با افراد جدیدی آشنا شوید که الگوی روابط قبلی شما را تغییر می‌دهند.

زمان بیشتری را با دوستان خود سپری کنید

وقتی در مورد پیداکردن یک شریک جدید هیجان‌زده می‌شویم، دوستان قدیمی خود را نادیده می‌گیریم. همه زندگی پرمشغله‌ای دارند، بنابراین شاید برای این ارتباط جدید خود زمان خاصی را اختصاص می‌دهید و همین موجب برهم‌خوردن دوستی‌های قبلی‌تان می‌شود.

صرف‌نظر از این که در یک رابطه هستید یا نه وقت گذراندن با دوستان می‌تواند روشی عالی برای تمرکز بر خود و بالابردن سطح انرژی باشد. غرق شدن در رابطه ی جدید پر زرق‌وبرق می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد، اما داشتن یک سیستم حمایتی قوی در بین دوستان به شما در مسیر طولانی زندگی کمک خواهد کرد. دوستان شما می‌توانند نگرانی‌ها و هیجان شما برطرف سازند. همچنین وقتی تصمیم گرفتید که زمان چیزی جدید (فردی جدید) فرارسیده است، دوستان شما را حمایت خواهند کرد.

بسیار مهم است که با افراد مهم زندگی خود به‌گونه‌ای رفتار کنید که احساس کنند مهم هستند. نادیده‌گرفتن یا دوری کردن از دوستان وقتی در شروع یک رابطه ی جدید هستید می‌توانید حمایت و پشتیبانی که بعدها به آن نیاز خواهید داشت را از بین ببرد.

این ضرب‌المثل قدیمی ممکن است حقیقتی نهفته در خود داشته باشد: «شریک‌ها می‌آیند و می‌روند، اما دوستان همیشگی‌اند.» ازآنجایی‌که هر رابطه‌ای می‌تواند از نظر احساسی بسیار تغییر کند، خطر به پایان رسیدن آن رابطه بیشتر از به پایان رسیدن دوستی‌های قدیمی و پایدار است. با اختصاص دادن زمان خاصی برای دوستان خود، فضایی را برای خود و علایق خود حفظ خواهید کرد.

واقع‌بین باشید

زمان‌بندی در زندگی و رابطه ی عاشقانه بسیار کلیدی است. اگرچه بسیاری از زوج‌ها ادعا می‌کنند که از همان اول که همدیگر را دیدند می‌دانستند برای هم مناسب هستند، برای سایرین عشق می‌تواند یک بازی انتظار باشد.

اگر داستان‌های عاشقانه ی «عشق در نگاه اول» شما را ناامید یا سردرگم می‌کنند، به یاد داشته باشید که این ها در اغلب موارد استثناهای بسیار هیجان‌انگیز هستند اما لزوماً قاعده و قانون نمی‌باشند. انتظارات خود را واقع‌بینانه نگه دارید تا خود را برای پذیرش افراد و فرصت‌های جدید پیشرو آماده سازید.

انتظارات واقع‌بینانه به این معنی است که برای روابط عاشقانه ی خود صبر و بخشش داشته باشید. انتظارات واقع‌بینانه می‌تواند به معنی تعدیل کردن واکنش‌ها به جرقه‌های عاشقانه ی جدیدی باشد که شتاب‌زده به سمت آن رفته‌اید و همین امر مسیر طبیعی آن را مختل کرده است. ساختن یک زندگی که به نفع هر دو طرف باشد به شما کمک می‌کند تا همدیگر را بهتر بشناسید و نحوه کار و تعامل با یکدیگر را بیاموزید.

مطالب مرتبط: شناخت قبل از ازدواج

در ابتدای رابطه یافتن اشتراکات برای شریک جدید شما می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد. او ممکن است جدول زمانی متفاوتی نسبت به شما در ذهن خود ترسیم کرده باشد. او ممکن است اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت متفاوتی داشته باشد. برای برخی، عاشق شدن به‌هیچ‌وجه نیاز به زمان زیادی ندارد. این در حالی است که برای سایرین قبل از تعهد قلبی باید تیک چک باکس‌هایی بررسی شود.

اگر متوجه شدید که خیلی سریع‌تر از آنچه دوست دارید عاشق می‌شوید، ماندن در زمان حال می‌تواند برای شما چالش‌برانگیز باشد. تصور و تمایل شما به عشق چیز یاست که شما را عالی می‌کند! مهم است که خود را بشناسید و بدانید که چه چیزی برای شما بهترین است، صرف‌نظر از این که آیا شریک زندگی دارید یا نه.

سایت‌های دوست‌یابی را خیلی جدی نگیرید

گاهی اوقات، وقتی به نظر می‌رسد که مدت‌ها از آخرین باری که قرار گذاشتید می‌گذرد، به این فکر می‌افتید که از وب‌سایت‌های دوست‌یابی برای یافتن یک فرد کاملاً جدید استفاده کنید. برخی از افراد از این طریق به موفقیت‌های زیادی رسیده‌اند.

برای قرارهای آنلاین باید فاکتورهای خاصی را در نظر داشته باشید و مراقب آن‌ها باشید. قصد و نیت شما از استفاده از این وب‌سایت‌های آنلاین ممکن است با دیگران متفاوت باشد. گفتگوی صادقانه با افراد در قرارهای آنلاین می‌تواند به شما در درک بهتر این که آیا اشتراک نظر دارید یا نه مفید باشد.

سایت‌های دوست‌یابی یک تجربه ی جهانی راحت نیستند. پیداکردن ارتباطات معنادار و دوستی در فضای مجازی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و تفسیر یک مکالمه ی آنلاین به تجربه ی دنیای واقعی نیز خود چالش دیگری است. سایت‌های دوست‌یابی می‌توانند به طور مستقیم عزت نفس ما را تضعیف کنند زیرا ما مغز خود را آموزش می‌دهیم تا دیگران (و بنابراین خودمان) را به‌عنوان اشیایی ببینیم که باید از نظر ارزش ظاهری ارزیابی شوند.

مطالب مرتبط: ازدواج مجازی موفق

البته مانند هر چیز دیگری امنیت و رفاه شما در درجه ی اول اهمیت است. اگر تصمیم گرفتید با فردی که به‌صورت آنلاین با او آشنا شدید به قرار ملاقات بروید، انتظارات واقع‌بینانه تعیین کنید و در محیطی که احساس راحتی می‌کنید قرار بگذارید. این کار تضمین می‌کند که در بهترین شرایط خود قرار دارید.

مطالب مرتبط: دوستی دختر و پسر در فضای مجازی

مشورت با یک فرد متخصص

اگر متوجه شدید که برای راحتی خود خیلی سریع عاشق می‌شوید، شاید یک مشاور آموزش‌دیده بتواند ابزارهای کارآمد و مفیدی را در اختیار شما قرار دهد. اگر فقط کنجکاو هستید که چه کاری می‌توانید انجام دهید تا درحالی‌که منتظر فرد مناسب و زمان مناسب هستید، احساس راحتی بیشتری کنید، یک درمانگر می‌تواند آن را با شما بررسی کند.

مطالب مرتبط: نشانه های وابستگی مرد به زن

شاید یک مسئله ی اساسی وجود داشته باشد که بخواهید آن را با یک فرد بی‌طرف و دلسوز در میان بگذارید. یا شاید احساس شک و تردید در شما به وجود آمده است که چرا زندگی آن‌طور که آرزو داشتید پیش نمی‌رود. شما هرگز نباید سختی‌های زندگی را به‌تنهایی به دوش بکشید. شما می‌توانید همین امروز به‌صورت آنلاین با یک مشاور صحبت کنید.

ملاقات با یک مشاور آنلاین به‌منظور بحث در مورد ادامه ی زندگی به‌سوی رفتارهایی سالم و باثبات که از آن‌ها راضی هستید، می‌تواند از همین امروز شروع شود. مطالعات به طور مستمر نشان داده‌اند که درمان آنلاین حداقل به‌اندازه ی مشاوره ی حضوری و رودررو مؤثر است. درخواست کمک از یک مشاور آموزش‌دیده برای راهنمایی در مورد نحوه ی قرار گذاشتن می‌تواند بسیار مفید باشد.

برای بسیاری از افراد، درمان آنلاین می‌تواند راهی عالی برای دریافت کمکی باشد که به آن نیاز دارید. درمان آنلاین با ارائه ی گزینه‌های انعطاف‌پذیر مانند تماس ویدئویی، تماس تلفنی یا حتی پیام، شما می‌توانید در صورت نیاز با یک مشاور آموزش‌دیده صحبت کنید. مراجعه به یک سرویس آنلاین می‌تواند فشار کمتری نسبت به یک برنامه ی مشاوره ی حضوری بر فرد اعمال کند. درمان آنلاین بلندمدت همان فواید و مزایای جلسات حضوری و رودررو را دارد، علاوه بر این که راحتی و سهولت آن نیز به نفع شماست.

«رابین یک مشاور فوق‌العاده با ملاحظه، دلسوز، صبور و با بصیرت است. ما دقیقاً به هسته ی اصلی آنچه برای من رخ می‌داد، رسیدیم و الگوهایی در خود و دیگران پیدا کردیم که ممکن است برای تجربه ی شخصی من مفید باشند. من با درک عمیق‌تر و چشم‌انداز روشن‌تری از زندگی دست یافتم. رابین به‌دقت گوش می‌دهد و با تخصص روانشناختی که دارد، خیلی زود به فرد قابل‌اطمینانی تبدیل شد که به آن نیاز داشتم. من خیلی راحت هر چیزی را با او در میان می‌گذاشتم و او تبدیل به دوست من شد. من رابین را به‌عنوان مشاور به‌شدت توصیه می‌کنم. او اولین برداشت من را از سایت مشاوره باما عالی کرد.»

«سینتیا یک رویکرد مبتنی بر محبت، صبر و به‌دوراز قضاوت را برای کمک به شما ارائه می‌دهد. او شنونده‌ای باورنکردنی است که می‌تواند جزئیات و ریزه‌کاری‌های یک مسئله را درک کند تا به موضوع نهایی برسد و درعین‌حال احساسات و افکار من را متوجه شود. سینتیا مهارت‌های عملی و کاربردی را به من آموزش داد تا از آن‌ها در روابط خود استفاده کنم و به طور منظم مرا چک می‌کرد. سینتیا مشاوری است که به بیمار خود خیلی اهمیت می‌دهد و واضح است که این موضوع از شخصیت او سرچشمه می‌گیرد. از این که با او آشنا شدم سپاسگزارم.»

منبع: www.betterhelp.com

2 دیدگاه

  1. از کجا بفهمیم یکی به ما علاقه دارد

  2. من یک دختر درونگرا و به شدت احساسی هستم و زود وابسته میشم خیلی زود و به ادما اطمینان میکنم یه رفیق دارم که خیلی دوسش دارم و باهم خوبیم ولی چون من خیلی احساسی هستم و براش ارزش قائل میشم اون مثل من نمیشه یعنی دوسم داره ولی مثل من واسم ارزش قائل نمیشه چون من کمبود محبت در خانواده داشتم دوست دارم با رفیقم جبران کنم ولی احساس میکنم که بهم ترحم میکنن همه بهم ترحم میکنن هیچ کس منو دوست نداره و به خاطر خودم منو نمیخواد اونا میگن اینجوری نیست ولی من میگم هست.ازتون یه سوال دارم چیکار کنم که رفیقم بهم وابسته شه و واسم ارزش قائل بشه

دیدگاهتان را بنویسید