خانه / مشاوره ازدواج حضوری / دلم میخواد ازدواج کنم ولی خواستگار ندارم
زود ازدواج کنم
میخام زود ازدواج کنم

دلم میخواد ازدواج کنم ولی خواستگار ندارم

سوالی که بسیاری از دختر خانوم ها هنگامی که سن ازدواج شان فرا می رسد، از هم می پرسند این است چطور میتونم یک ازدواج موفق داشته باشم؟ خصوصیات شوهر خوب برای ازدواج کدام است؟ خصوصیات زن و شوهر خوشبخت چیست؟ چطور می توان از یک ازدواج اشتباه جلوگیری کرد؟

در ابتدا باید این سوال مهم را از خود پرسید که تعریف شما از یک خواستگار خوب چیست؟ خواستگار خوب یک عبارت کلی و مفهومی عامیانه است که هر شخص بر اساس طرز تفکرش تعریف می کند.

به عبارتی، برای هر دختر دم بخت، تعریف از یک خواستگار خوب متفاوت است. این تفاوت در نگاه منحصر به فرد است، درست همانطور که شخصیت هر انسان منحصر به فرد است.

بنابراین اولین گام در پاسخ به این سوال که چطور میتونم خواستگار خوب داشته باشم این است که سفری به درون خود بیاندازیم. سفری برای خودشناسی و شناخت شخصیت حقیقی خود.

همه ما خصوصیات اخلاقی و شخصیت متفاوتی با هم داریم. ارزشها، نگرشها، باورها، اعتقادات، سرگرمی ها، تمایلات، خاطراتی که فقط متعلق به خود ماست.

همین خصوصیات شخصیتی هستند که تعریف هر فرد نسبت به خواستگار خوب را مشخص می کند. در واقع، هیچ چیزی در این دنیا مطلقا خوب یا بد نیست. ممکن است یک خواستگار خوب از نگاه شما، برای یک دختر دیگر خواستگاری بد به نظر برسد و این امری کاملا طبیعی است.

چرا من خواستگار خوب ندارم؟

موضوعی که دختران را هنگام انتخاب همسر شایسته دچار شک و تردید می کند، عدم مهارت خودشناسی در ازدواج، نداشتن مطالعه کافی در مورد معیارهای ازدواج، عدم درک صحیح از سختی های زندگی مشترک  و عدم کسب آموزش ها و مهارت های لازم برای آمادگی قبل از ازدواج است.

یکی دیگر از مشکلات در طرح سوال چطور میتونم یک خواستگار خوب داشته باشم، انتخاب احساسی است. یعنی دختر به خاطر فشار خانواده، فشار همسالان و اطرافیان تحت استرس روانی است. او باید هرچه زودتر ازدواج کند اما یک خواستگار خوب و ایده ال برای ازدواج و خوشبخت شدن پیدا نمی کند.

اگر یک دختر پیش از ازدواج، مطالعه کافی در مورد خودشناسی و روانشناسی انسانها داشته باشد، جهان بینی خود را گسترش دهد و به درک عمیقی نسبت به جهان پیرامون خود برسد، آنگاه تعریف او نسبت به خواستگار خوب تغییر خواهد کرد.

این تغییر نگرش موجب می شود معیارهای ازدواج برای دختر تغییر کند. افزایش سطح آگاهی باعث می شود مشکلات درونی خود را بهتر ببینیم، به احساسات خود بیشتر توجه کنیم، ریشه دردها، غمها و ناامیدی های خود را نه در بیرون بلکه در دنیای درون خود جستجو کنیم.

این شناخت و آگاهی به عنوان یک سلاح در مقابله با افکار منفی عمل می کند. آنگاه شما مجبور به تبعیت از افکار و احساسات منفی نیستید. احساساتی مثل ترس از ازدواج نکردن، ترس از تنهایی، ترس از طرد شدن، احساس تنهایی، احساس ناامیدی، نگرانی از آینده، ترس از قضاوت دیگران، ترس از نگاه دیگران قادر به کنترل رفتار شما نخواهد بود.

شما به عنوان یک فرد مستقل این حق را دارید تا بدون ترس و استرس برای آینده زندگی خود تصمیم بگیرید. تصمیم از روی شناخت و آگاهی به دور از فشار دوستان و خانواده.

همین ترس ها و استرس ها موجب گرفتن تصمیم احساسی در ازدواج می شود. این تصمیمات احساسی از دلایل و نشانه های یک ازدواج اشتباه است. ازدواج هایی که شکست می خورند. پشیمانی از ازدواج که در نهایت با طلاق عاطفی، خیانت به همسر و در نهایت یا جدایی و شکست همراه است.

7 دیدگاه

  1. با سلام خسته نباشید
    من خواستگاری دارم از لحاظ مالی و تحصیلات و فرهنگ عالی هستن ایشون بمن احساس دارن ولی من حس ندارم بهشون چونکه ۳ سال با پسری دوست بودم و ایشون هم بمه ن قول ازدواج دادند تا یکسال آینده و خیلی هم دوسش دارم نمیدونم احساساتم رو اولویت قرار بدم و خواستگارم رو رد کنم یا با خواستگارم ازدواج کنم میترسم بپای احساساتم بمونم و دوس پسرم نتونه خوشبختم کنه یا برعکس عقلانی با خواستگارم ازدواج کنم و حسرت عشقم رو به دل داشته باشم

  2. سلام من یک بیماری دارم رماتیسمی چند ماه پیش به شدت علاقه مند به یک آقایی شدم که یک قبلاً طلاق دادن ، خواستگاری هم آمدن، من از طرز رفتارش و همه خصوصیاتش بسیار خوشم آمد ، همه چیز داشت خوب پیش می‌رفت که بیماری خفیف روماتیسم خودم را گفتم ، چند ماه ازش خبر نیست ، البته میبینمش ضربان قلبم بشدت میزنه،شماره ام را سیو داره اما نمی‌دونم دوستم داره یا نه، نمی‌دونم چکار کنم، یک خواستگاری دیگر دارم سمج، اما من نمی‌دونم این آقا که دوستش دارم به من علاقه داره یانه، اگر علاقه ندارم چرا استوریهام را میبینه، اگر بفهمم علاقه ندارم به خواستگاران دیگرم فکر کنم

  3. من متولد ۸۱ هستم تا اینجا هم خواستگار زیاد داشتم ولی تا حالا خواستگار خوب نبوده یا علاقه وشناختی نداشتیم

  4. سلام.من دختریم که خیلی خواستگار دارم سنمم ۲۳ هستش هی خواستگار رد میکنم همشون رو چون خیلی ظاهر پسندم تا حالا یک خواستگار خوب نداشتم که واقعا به دلم بشینه دیگه خانواده ام هم خسته شدن از اینکه هرماه هرهفته به یه خواستگار جواب رد میدن. بخدا منم دوست دارم ازدواج کنم ولی خواستگار خوب ندارم. الانم هرموقع خواستگار برام میاد افسردگی میگیرم.

  5. من نوزده سالمه پری سال یه‌ خواستگار خارج از کشور داشتم تنها خواستگاری بود که خیلی مصر بود البته اون ازدواج کرده و بچه داره من احساس میکردم یه چیزی این وسط هست و گر نه یه مرد چرا غرورش رو چندین مرتبه خورد کنه و هر بار از خانواده من‌ نه بشنوه . دیروز بهم اعتراف کرد دوستم‌داره و عاشقمه قضیه از این قرار بود که بیشتر ده مرتبه خواستگاری کرد .. الانم این جمعه خواستگاریمه با یه نفر دیگه .چیکار کنم ؟ به اون حس دارم چون‌مث اون‌کسی رو ندیدم باهام‌خوب باشه اما اون متاهله .. از یه طرف این دومی خواستگار خوب و مناسبیه. چیکار کنم من؟

  6. خسته نباشید خانمی هستم ۵۰ سال از ۱۶ سالگی ازدواج کردم در محله ای که خواستگار های خوب داشتم وعاشق پسری بودم که عاشقانه دوستش داشتم تا یه روزی مادر عشقم وخواهرش به خاستگاری امدن وبعد فهنیدم مرا خواهرش برای پسر خودش خاستگاری کرد ومن چون جوان بودم وزیبا ومعرور ناراحت شدم ودوست پسر من دوستی داشت که همه رازهای مارو میدونست من لجبازی کردم وقهر کردم وچند بار دوست پسر دنبالم اومد که بگه تقصیری نداره ولی من گوش نکردم ودراین زمان برادر دوست پسرم از من خاستگاری کرد که بربختانه اونم فامیل عشقم بود بهرحال به اون جواب بله دادم البته ازش خوشم اومده بود ولی با لجبازی هم بهش بله دادم ازدواح کردم پدرو برادرم مخالف سر سخت بودن ولی ازدواج کردم تا نشون بدم که چه کسی رو لز دست داده عشقم ولی خودم دراین بازی سوختم ازدواج کردم وهمه تصوراتم از همسرم بر عکس شد عاشقم بود ومنم دوستش داشتم ولی دیدم دنیام فرق میکنه بهرحال صاحب دوتا دختر شدم وبخاطر فقر وبی مولی از همون ۱۸ سالگی شروع کردم ارایسگاه وخیاطی که در خانه پدری یاد گرفته بودم فقط بخاطر دخترهام باهمه چی جنگیدم وهمیشه کوتاه می اومدم دوستش داشتم وفقط بهش امیر جان میگفتم وهروقت عروسی یا ختم بود وعشق سابفم رو میدیدم تپش قلب میگرفتم چون همبشه در قلبم بود ولی به خدای احد با همسرم مهربون بودم واز صفر شروع کردم

  7. ازنظرمن همش پول یاثروت نیست یاخوشگلی مرد به نظرمن عشق وعلاقه به ازهمه چیزبهتره

دیدگاهتان را بنویسید