خانه / مشاوره فردی / چگونه احساسات منفی خود را کنترل کنیم؟ مهارت مقابله با احساسات
کنترل احساسات منفی
راه کنترل احساسات منفی

چگونه احساسات منفی خود را کنترل کنیم؟ مهارت مقابله با احساسات

من اخیراً متوجه روالی در زندگی خود شده‌ام. زمانی که بیدار می‌شوم، احساس فوق‌العاده‌ای دارم، برنامه روتین صبح خود را انجام می‌دهم و خودم را برای چالش‌هایی که در طول روز در انتظارم هستند، آماده می‌کنم. معمولاً طی یک تا دو ساعت، این خوش‌بینی‌ها تمام شده و جای خود را به خشم، حسادت و انبوهی از احساسات منفی می‌دهد؛ بنابراین از خودم می‌پرسم، چرا؟ چرا من خیلی سریع احساسات خوش‌بینانه‌ای که در شروع روز داشتم را از دست می‌دهم؟

من به پاسخی رسیدم که زندگی مرا تغییر داد و این امکان را به من داد تا بتوانم در طول روز خوشحال و بدون استرس باشم.

پاسخ آن، دیدگاه و نگرش شماست.

« اگر مردم به‌سادگی زمانی را برای پرسیدن این سؤال که “این اتفاق چه معنای دیگری می‌تواند داشته باشد؟” صرف می‌کردند، بسیاری از سوءتفاهم‌های این دنیا برطرف می‌شد. »

شانون اِل. آلدر

با تغییر دادن دیدگاهم، همه‌چیز تغییر کرد. اجازه دهید برایتان توضیح دهم.

من روش‌های ممکن زندگی را به‌طور ساده به دو دیدگاه تقسیم کرده‌ام. اولی دیدگاه کوتاه‌مدت و دومی دیدگاه بلندمدت است. ازنظر من، دیدگاه کوتاه‌مدت یک دیدگاه ساعت‌به‌ساعت است. از این منظر، در زمان حال همه‌چیز قرار است عالی باشد. با این دیدگاه، هر چیز کوچکی بی‌نهایت مهم می‌شود، زیرا در حال ساختن یا از بین بردن زمانی است که شما در آن هستید. با داشتن این دیدگاه، هرآن چه که ارزش چندانی ندارد، اهمیت پیدا می‌کند.

برای مثال، تصور کنید که وسط خیابان یک شهر بزرگ ایستاده‌اید. اکنون یک آسمان‌خراش را روبروی خود می‌بینید. ساختمان بسیار بزرگی است. همان‌طور که روبروی شما سر به فلک کشیده است، بخش بزرگی از چشم‌انداز شمارا دربگرفته است. اکنون تصور کنید که می‌توانید به آسمان پرواز کنید. همان‌طور که پرواز می‌کنید، از پایین ساختمان را می‌بینید که نسبت به‌کل شهر چقدر کوچک است. اگر به بالا رفتن خود ادامه دهید، متوجه خواهید شد که این شهر نسبت به‌کل کشور چقدر کوچک است، سپس کوچک بودن کشور را نسبت به‌کل دنیا متوجه خواهید شد و درنهایت درخواهید یافت که چقدر دنیا نسبت به‌کل جهان کوچک است. وقتی‌که در بالای زمین پرواز می‌کنید، دیگر آن ساختمانی که به چشمتان بزرگ می‌آمد را نخواهید دید.

این، قدرت دیدگاه است. اندازه ساختمان تغییری نکرد، اما دیدگاه شما به‌سادگی تغییر کرد. درواقع، مشکلات شما به آن اندازه که فکر می‌کردید بزرگ نیست بلکه ممکن است آن‌ها را از دیدگاه درستی مشاهده نکرده‌اید.

بنابراین، چگونه می‌توانیم به زندگی خود با یک دیدگاه بلندمدت بنگریم؟

در زیر به نکاتی اشاره‌شده است:

  1. هدف خود را در ذهنتان نگه‌دارید: همیشه به خود یادآوری کنید که به کجا می‌خواهید برسید. این هدف می‌تواند تلاش برای حفظ رابطه عاشقانه، گرفتن ارتقاء شغلی، راه‌اندازی یک تجارت شخصی یا هرآن چه که شمارا به نتیجه می‌رساند، باشد. این هدف را در ذهن خود نگه‌دارید و به‌هیچ‌عنوان آن را فراموش نکنید. شما بر روی خلق یک اتفاق مهم در زندگی خود، متمرکز هستید و هیچ‌چیزی نمی‌تواند تمرکز شمارا از بین ببرد. با تعیین هدف، شما قادر خواهید بود تا ماهیت هر چیزی را به‌وضوح ببینید و به‌راحتی با هر نسیمی که بوزد، از مسیر خود منحرف نخواهید شد. شما می‌دانید که برای چه چیزی می‌جنگید و تمامی مشکلات کوچکی که در طول روز برایتان پیش می‌آید در مقایسه با عظمت آنچه بدان تبدیل خواهید شد، ناچیز خواهند بود.

«من به شما توصیه می‌کنم که رؤیاهای خود را امکان‌پذیر بدانید و سپس به همه ناراحتی‌های خود غلبه کرده، تمامی دردسرها را نادیده گرفته و از این حلقه، حتی اگر در شعله‌های آتش می‌سوزد، بپرید.»

لِس براون

  1. تصدیق کردن. حداقل روزی یک‌بار، اظهارنظرهای مثبتی در مورد خود داشته باشید. من دوست دارم که صبح‌ها و شب‌ها به ذهن خود یادآوری کنم، اما اگر شما فقط برای یکی از آن‌ها وقت دارید، توصیه می‌کنم که این کار را صبح‌ها زمانی که در حال آماده شدن برای آن روز هستید، انجام دهید. روبروی آینه بایستید، مستقیماً به چشمان خود نگاه کنید، لبخند زده و با صدای بلند به خود بگویید که چقدر عالی هستید. این کار در ابتدا ممکن است راحت نباشد، اما به‌مرورزمان مغزتان دستور می‌دهد که آنچه میگویید را باور کند. جمله من به همین سادگی است: ” من، کریس هاردمن، خوشحال و مطمئن هستم.” مغزتان شروع به نگاه کردن به زندگی از منظر دیگری می‌کند. مسائل کوچک، روز کسی را که خوشحال و مطمئن است، خراب نمی‌کند.

«موفقیت، موفقیت معنادار، از زمانی آغاز می‌شود که مالکیت خود را به دست بیاوریم و به‌طور آگاهانه مسئولیت اشتباهات زندگی خود را بپذیریم.»

اریک توماس

  1. مهربان باشید. قدردان باشید. لبخند بزنید. قدردان آنچه دارید و میزان پیشرفتی که کرده‌اید، باشید. شما شگفت‌انگیزید. قدردان آنچه آینده برای شما در نظر دارد، باشید. با هر آنچه در اطراف شما وجود دارد، مهربان باشید. زمانی که به دیگران کمک می‌کنید و دنیا را از دید آن‌ها نگاه می‌کنید، راحت‌تر است که دیدگاه بلندمدت داشته باشید. به هر شانسی که به دست آورید لبخند بزنید. لبخند زدن پیامی را به مغز ارسال می‌کند که شاد باقی بماند. لبخند زدن در شرایطی مانند استرس، خشم و شک دشوار است، اما درهرصورت لبخند بزنید، زیرا ارزش آن را دارید.

«با صرف وقت برای قدردانی از اینکه چه کسی هستید و چه دستاوردی دارید و شاید درس‌هایی که از اشتباهات، لغزش‌ها و شکست های خود گرفته‌اید، در حقیقت می‌توانید در هر زمینه‌ای پیشرفت کنید. سپاسگزاری و قدردانی از خود، به شما آگاهی و بینشی می‌دهد که برای رسیدن به اهداف و کمالات، قدم به جلو بردارید.»

جک کانفیلد

دیگر نیازی نیست که به زندگی اجازه دهیم تا با ناملایمات و ناراحتی‌ها ما را آزرده کند. همه ما می‌توانیم خوشحال باشیم. تصمیم بگیرید برای چه چیزی صبح‌ها از خواب بیدار می‌شوید و تمام تمرکز خود را صرف عملی شدن آن کنید. هیچ‌چیز نمی‌تواند شمارا متوقف کند. هیچ‌چیزی نمی‌تواند شمارا به پایین بکشد، زیرا شما پتانسیل انجام هرآن چه که در ذهن خود می‌پرورانید را دارید. به خود یادآوری کنید که هر چیزی را در مقیاس بزرگ‌تر بنگرید و شما خواهید دید که روی‌هم‌رفته زندگی چیزهای زیادی برای قدردانی دارد و شما لبخند خواهید زد.

منبع: https://medium.com

دیدگاهتان را بنویسید