خانه / مشاوره ازدواج / ملاک های انتخاب همسر شایسته | مهمترین معیار همسر مناسب از دیدگاه روانشناسان
معیارهای انتخاب همسر

ملاک های انتخاب همسر شایسته | مهمترین معیار همسر مناسب از دیدگاه روانشناسان

در این مقاله از سایت مشاوره باما به مهمترین معیارها و ملاک های انتخاب همسر شایسته و مناسب از دیدگاه روانشناسان برای موفقیت در ازدواج و تجربه زندگی مشترک موفق می‌پردازیم:

ما به‌عنوان موجودی اجتماعی، میل ذاتی به انتخاب همسر مناسب برای ازدواج و تشکیل زندگی مشترک داریم. همان‌طور که می‌دانید، فیلم‌ها و زنجیره‌های تلویزیونی به‌طور یکسان این پدیده را به شکل خیالی و آرمانی نمایش می‌دهند؛ اما ما در مورد معیارهای انتخاب همسر شایسته واقعاً چه می‌دانیم؟

امروزه تحقیقات روانشناسی رمز و رازی که بسیاری از قلب‌ها و ذهن‌ها را در سراسر دنیا برای فهم اینکه واقعاً چه چیزی عامل تفاهم زوج در زندگی مشترک می‌شود را آشکار کرده است.

در این مقاله از سایت مشاوره باما قصد داریم این موضوع یعنی معیارهای انتخاب همسر شایسته از دیدگاه روانشناسی را مورد بررسی قرار دهیم:

مهمترین معیارهای انتخاب همسر شایسته

ملاک تفاهم و سازش در انتخاب همسر مناسب

یک سایت همسریابی در مورد تست‌ شخصیت شناسی ازدواج  این طور اغراق و ادعا می‌کند: افرادی که پاسخ‌های مشابهی به این تست شخصیت شناسی بدهند، می‌توانند همسر مناسب خود را انتخاب کنند.
این ادعای سایت همسریابی به دلایل مختلف، بسیار جذاب به نظر می‌رسد. نخست، به‌طور طبیعی شما می‌خواهید با کسی باشید که دارای ارزش‌های مشترک با شماست و حتی کسی که از فعالیت‌های مشابه شما مانند کوهنوردی لذت می‌برد. ثانیاً، منطقی است که در ازدواج به دنبال کسی هستیم که می‌خواهد خانواده تشکیل دهد و بچه‌دار شود. درنهایت ما به‌عنوان موجودات اجتماعی به عشق، کشش و تمایل ذاتی داریم که خودمان را متقاعد کنیم و نیازهای عاطفی خود را به‌واسطه ازدواج برآورده سازیم.
همه این دلایل برای افرادی که به یک سایت همسریابی مراجعه می‌کنند، کاملاً قانع‌کننده است، اما سؤال اینجاست، افرادی که در انتخاب همسر مناسب معیارهای ازدواج مشترکی دارند چه مدت ازدواج آن‌ها دوام می‌آورد؟
دکتر تد هادسون از دانشگاه تگزاس، زندگی زوج‌هایی را که سال‌ها قبل ازدواج کرده بودند را مورد بررسی قرار داد و در تحقیقات خود چیزی عجیب و شگفت‌آور را کشف کرد. دکتر هادسون توضیح داد: “تحقیقات من نشان می‌دهد در ظاهر بین زوج‌ های موفق و زوج‌های راضی تفاوتی وجود ندارد.”
دکتر هادسون می‌گوید، زوج‌هایی که در روابط خود احساس رضایت و خوشبختی می‌کنند، تفاهم را مشکل و مسئله خود نمی‌دانند. در حقیقت، آن‌ها دلیل زندگی مشترک موفق خود را به داشتن مهارت ارتباط صحیح با همسر بیان کرده‌اند نه اینکه شخصیت خود را اصلاح و تغییر داده باشند.

اما هنگامی‌که از زوج‌های ناراضی خواسته شد تا درباره تفاهم در زندگی مشترک نظر بدهند، همه آن‌ها پاسخ دادند که تفاهم برای ازدواج بسیار مهم است. متأسفانه، آن‌ها فکر می‌کردند که با همسر خود سازگار و جور نیستند.

دکتر هادسون توضیح داد، وقتی زوج‌های ناراضی گفتند “ما با همسر خود تفاهم نداریم “، واقعاً به این معنا بود که “ما نمی‌توانیم به‌خوبی با هم کنار بیاییم و با همسر خود ارتباط صحیح برقرار کنیم “.
اینجاست که موضوع تفاهم در زندگی مشترک مطرح می‌شود: کسانی که از ازدواج خود ناراضی هستند به‌طور طبیعی در ظاهر، اختلافات زناشویی را در نداشتن تفاهم با همسر خود می‌بینند.

آن‌ها این نکته را درک نمی‌کنند که یک رابطه زناشویی و ازدواج موفق وابسته به این نیست که چقدر اخلاق زوج در ظاهر شبیه به هم باشد، بلکه به این بستگی دارد که زوج چقدر اراده به خرج دهند و بخواهند در یک رابطه پایدار باقی بمانند.
این امر می‌تواند در یک ازدواج‌ سنتی (نوعی پیوند زناشویی است که عروس و داماد توسط افراد غیر از خودشان، به‌ویژه اعضای خانواده، مانند والدین، انتخاب می‌شوند و اجازه درخواست طلاق را ندارند)، مشاهده شود که در آن تمایل به رابطه‌ پایدار و طولانی‌تری نسبت به ازدواج مدرن دارند و بر اساس آمارهای بین‌المللی، در روابط خود شادتر هستند.

آیا در یک ازدواج سنتی به دلیل اینکه زوج اجازه درخواست طلاق ندارند، شادترند؟ البته که نه. بلکه دلیل برقراری یک رابطه پایدار در ازدواج سنتی این است که زوج به زندگی خود متعهد هستند و در هنگام مواجه با مشکلات زندگی مشترک سعی می‌کنند به‌جای تصمیم به طلاق تحمل خود را بالا برده و با فداکاری و ازخودگذشتگی نسبت به همسر از بحران‌های زندگی عبور کنند.
استاد جامعه‌شناسی دانشگاه استنفورد، مایکل روزنفلد می‌گوید: هیچ تضادی بین ازدواج سنتی و داشتن یک روابط عاشقانه و به‌اصطلاح روابط رمانتیک وجود ندارد. بزرگ‌ترین تفاوت در فرهنگ ماست.

مثلاً در فرهنگ غربی بیشتر از هر چیز خودمختاری و استقلال را ارزش می‌دانند (آن‌ها می‌خواهند خودشان آزادانه انتخاب کنند که با چه کسی ازدواج می‌کنند). بااین‌حال، غالباً زمانی که ارتباط ما با یکدیگر خوب نباشد، آگاهانه و ناخودآگاه طرف مقابل را مقصر می‌دانیم. در اینجاست که توهم عدم تفاهم با همسر به ذهن می‌رسد.

ملاک های موفقیت در انتخاب همسر مناسب

بنابراین نتیجه می‌گیریم، داشتن رابطه پایدار در ازدواج یک تعهد متقابل بین زوج است و به‌هیچ‌وجه ارتباطی با سازش و تفاهم با همسر ندارد؛ اما اگر ما نمی‌توانیم برای انتخاب همسر مناسب خود به تست شخصیت یا تست روانشناسی قبل از ازدواج تکیه کنیم پس چگونه در انتخاب همسر مناسب خود اقدام کنیم؟
دکتر جان گاتمن، بنیان‌گذار موسسه گاتمن معتقد است، تست شخصیت شناسی قادر به پیش‌بینی دوام و میزان موفقیت در ازدواج نیست. او متوجه شد: زوج‌هایی که انرژی خود را صرف داشتن ارزش های مشترک با همسر خود در می‌کنند، ازدواج پایدارتری را در کنار همسر خود تجربه می‌کنند. شیوه تعامل و برخورد زن و شوهر باهم تنها معیار اصلی و اساسی برای ایجاد یک ازدواج موفق است.

بنابراین اینکه شما چه کسی یا چه‌کاره هستید برای دستیابی به ازدواج موفق و انتخاب همسر مناسب به شما کمکی نمی‌کند. بلکه مهم این است که شما چگونه با همسر خود صحبت و رفتار می‌کنید و در حین اختلاف با همسر چه برخوردی دارید.
جان گاتمن در ادامه می‌گوید، همسر مناسب شما باید از رؤیاهای شما در زندگی حمایت و پشتیبانی کند. یک همسر مناسب باید نظر تحسین‌آمیز و ارزشمندی به شما داشته باشد و به شما احترام بگذارد.

شاید این خیلی ایده آل باشد، اما هنگامی‌که شما به شیوه‌ای که همیشه می‌خواسته‌اید با شما آن‌گونه رفتار شود اهمیت می‌دهید، داشتن کسی که واقعاً شأن و ارزش شما را در زندگی مشترک بداند، بسیار مهم هست.
بنابراین وقتی زوج به همدیگر نیاز دارند، باید بتوانند به یکدیگر کمک کنند و در کنار همسر خود باشند. یا همان‌طور که جان گاتمن گفت: “آیا شریک زندگی‌تان شور و شوق و اشتیاقی برای فداکاری در زندگی مشترک با شما  و به عبارتی تمایلی به بهبود روابط زن و شوهر دارد؟ شما باید چنین سؤالاتی را از همسر آینده خود بپرسید و همواره آگاهی خود را نسبت به یکدیگر به‌روز کنید.”

بهترین معیار انتخاب همسر مناسب برای ازدواج

اگر واقعاً در جستجوی عشق واقعی هستید و در هنگام انتخاب همسر شایسته می‌خواهید فردی را پیدا کنید که بتوانید باقی زندگی خود را با او ادامه دهید، به یاد داشته باشید این شما هستید که سازش و تفاهم در زندگی را ایجاد می‌کنید؛ بنابراین هیچ فرمول جادویی یا راز و رمزی برای دستیابی به ازدواج موفق و حفظ رابطه پایدار با همسر وجود ندارد.

البته که شما باید برای ازدواج شخصی که جذابیت جنسی و اخلاقی دارد را پیدا کنید و در عین داشتن نگرش مثبت، از او شناخت کافی داشته باشید، اما بدانید که این‌ها فقط بخش کوچکی از دستیابی به ازدواج ماندگار می‌باشند.
بنابراین اگر شخصی توجه شما را جلب کرد و از سر علاقه و شور و شوق مردمک چشمانتان بزرگ شد، توجه کنید آیا او می‌تواند رؤیاهایتان در زندگی مشترک را ببیند یا خیر. اگر می‌توانید با همسر خود علایق و خواسته‌های مشترکی داشته باشید و همسر آینده شما می‌تواند شما را آن‌طور که هستید بپذیرد، پس در انتخاب همسر مناسب خود درست تصمیم گرفته‌اید.

ازدواج اصولی و نقش آن در انتخاب همسر مناسب

مشاوره ازدواج یکی از مهمترین اقدامات لازم قبل از ازدواج محسوب می شود. مهم نیست چقدر با نامزد خود تفاهم دارید، آنچه مسلم است اکثر افرادی که برای جدایی از همسر خود به مشاوره طلاق مراجعه می کنند بیان می کنند: ما فکر می کردیم همسر خود را به خوبی می شناسیم اما تازه بعد از ازدواج متوجه معیارهای ازدواج برای زندگی مشترک خود شدیم. ما در انتخاب همسر خود احساسی عمل کردیم و نمی دانستیم زندگی پس از ازدواج خیلی با دوران نامزدی و دوستی دختر و پسر متفاوت است. ای کاش قبل از ازدواج این پندها را می دانستم یا با یک فرد یا مشاور با تجربه گفتگو می کردیم.

موضوعات و سوالات مشاوره ازدواج چیست؟

در مشاوره قبل از ازدواج شما و همسر آینده خود طی یک سری جلسات کاملا خصوصی و محرمانه توسط روانشناس هایی که تجربه بسیار بالایی در زمینه مهارت های همسرداری، انتخاب همسر مناسب ، انگیزه های ازدواج زوج ، سنجش صداقت زوج ، میزان آمادگی قبل از ازدواج زوج، تصمیم گیری دور از احساسات و وابستگی عاطفی به خواستگار خود و بسیاری دیگر از موضوعات روانشناسی که در صورت عدم توجه به آنها شکست و درخواست طلاق از طرف همسر را به همراه دارد مشاوره می شوید.

در حقیقت مشاوره ازدواج به زوج اطمینان می دهد در انتخاب همسر آینده خود اشتباه نکرده و زوج متوجه خواهند شد که چقدر نسبت به همسر خود آشنایی و آگاهی دارند. البته در مشاوره ازدواج معمولا پس از ایجاد شناخت دختر و پسر از یکدیگر، مشاور نقاط قوت و نقاط ضعف، توانایی ها، میزان مهارت های زندگی، روانشناسی تیپ شخصیت زوج را شناسایی و به شما یادآور می شود. همچنین بر اساس معیار های انتخاب همسر به شما توضیح می دهد چقدر برای دستیابی به یک ازدواج موفق آمادگی دارید و چه کارهایی را باید برای آمادگی در ازدواج خود انجام دهید تا با اطمینان خاطر زندگی مشترک خود را آغاز و ازدواج خود را برای همیشه جشن بگیرید.

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناشسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144246886

3 دیدگاه

  1. خیلی بدر بخور بود

  2. سلام سپاس خیلی جالب و زیبا بود

  3. معلومات ازدواج

    سلام و سپاس بابت این مطلب خوب