خانه / پرسش و پاسخ روانشناسی کودک / خودسری و نافرمانی کودکان
نافرمانی کودک
خودسری نافرمانی کودک

خودسری و نافرمانی کودکان

فرزند من از انجام با هر کاری که از تو می‌خواهم پرهیز می‌کند او چیزی است که شما آن را لجبازی می‌نامید خودسر نافرمان متمرکز کرد من هر تنبیه که در کتاب‌ها هست امتحان کردم اما هیچ‌کدام جواب نداده است بعضی گفتند که او از اختلال لجبازی و از می‌برد و نیاز به دارو دارد دارودرمانی برای من جز اولویت اول نیست اما نمی‌دو نم چه‌کار کنم.

فرزندتان خودتان و موقعیتشان را درک کنید.

شما و فرزندتان در کشمکش ای هست که به‌سادگی به انتقام تبدیل می‌شود هرچه که بیشتر روی خواسته خود پافشاری کنید تا در مقابل تقاضاهای کودک تسلیم شوید او بیشتر و عمیق‌تر شمارا به مبارزه خواهد خواند و زمانی می‌رسد که هر دو شما دلسرد می‌شوید بچه های خودسر و نافرمان هدیه‌هایی هستند که به والدین سپرده می‌شوند که نیاز دارند همکاری با بچه‌ها را تمرین کنند تا یاد بگیرند کشمکش و تنش ایجاد نکند.

پیشنهادها.

اولین گام این است که به رفتار خودتان توجه کنید این شخصیت‌ها اغلب پاسخ مستقیم به والدینی است که یا بسیار کنترل‌کننده است یا بیش‌ازحد حمایت می‌کنند اگر فرزندتان خیلی بحث می‌کند شاید در اطراف او کسی است که این کار را به او آموخته است اگر آن شخص شما هستید تمرین کنید که بگذارید فرزندتان آخر این جمله را بگوید.

این کار سخت‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید آن را امتحان کنید به دنیای وارد شوید و سعی کنید حرف بزنید که پشت آن نافرمانی چه هست برای مثال می‌تواند این باشد که شاید شما زیاد بر او راست می‌کنید باید بدانید که در زندگی فرزندتان چه می‌گذرد که باعث تمرکز می‌شود فرزند شما باید احساس اعتبار کند و بداند که سرکش درکش می‌کنند.

بعضی از بچه ها موضوع را آن‌قدر کتکش می‌دهند تا مجبور شوید ضربه به پشت آن‌ها بزنید سپس آرام می‌شوند آن‌ها آموزش دیدند که آرام شوند تا کتک بخورند به‌جای زدن بچه نافرمان را محکم توی بغل خود نگه‌دارید مهم نیست چقدر کشمکش می‌کند نگذارید برود تا آرام شود به بچه‌های بزرگتر یا بگوید قصد ندارم تورات نمی‌کنم متأسفم که قبلاً از این روش‌ها استفاده می‌کردم اما آرزو دارم و ارتباط ما بهتر شود من از کاری که انجام دادی خوشحال نیستم اما دوستت دارم و به کمکتان نیاز دارم تا درگیری را تمام کنیم و به‌جای آن باهم روی مسائل کارکنیم.

به‌جای اینکه به بچه ها بگویید چه‌کاری انجام دهند سعی کنید کاری که باید انجام دهم را از آن‌ها درخواست کنید قبل از عبور از خیابان چه‌کاری لازم است انجام دهید توافق ما در مورد زمان برگرداندن خودرو چه بود این کار و فرزند را به تفکر وا‌می‌دارد و از قدرت استفاده می‌کند تا مشکل را حل کند به‌جای این‌که از دستورات مستقیم شما نافرمانی کند.

بگذارید بداند که به کمک نیاز دارید و بگویید من به هر کاری که برای کمک انجام دهید احترام می‌گذارم این کار اغلب همکاری را به‌جای سرکشی باعث می‌شود.

برای جلوگیری از مشکلات آینده از پیش برنامه‌ریزی کند.

این زمان برای شما به‌منزله فرصتی است تا او را به همکاری دعوت کنید به مقدار حرفی که می‌زنید توجه کنید آیا دیگران را سرزنش می‌کنید و به آن‌ها قرار می‌زنید ممکن است به این دلیل که زیاد حرف می‌زنید و کم عمل می‌کنید بچه ها حرف‌های شمارا نمی‌شنوند اگر مشکل این است بیشتر عمل کنید و کمتر حرف بزنید چیزی نگویید اگر منظور شما از آن مشخص باشد و به گفته خود توجه کامل کنید قاطع و مهربان منظور خود را بیان کنید و به آن عمل کنید.

برای آموزش بچه‌ای که سرکش و نافرمان از زمان بگذارید فرزندتان را به‌جایی مثل پارک ببرید لحظه‌ای که شروع به سرکشی می‌کند دست او را بگیرید و به خانه ببرید و بگوید فردا دوباره سعی خواهیم کرد اگر با دیگران هستید و نمی‌خواهید تفریح آن‌ها را خراب کنید بچه سرکش را به داخل خودرو به ولید کتابی را به خود همراه داشته باشید تا وقتی منتظر او هستید بیکار نمانید بگویید من.

آماده‌ام تا دوباره سر خود را بکنیم از قبل به فرزندتان تفهیم کنید که چه اتفاقی خواهد افتاد تأثیر فرصت اشتباه کردن و دوباره سعی کردن را دست‌کم نگیرید.

انتخاب‌های محدودی به او بدهید و به‌جای سخنرانی کردن از او سؤال کنید ازنقطه‌نظرهای او آگاه شوید به آنچه به شما می‌گوید از صمیم قلب گوش دهید.

در جلسه‌های خانوادگی فرزندتان را درگیر حل مشکل کنید بچه ها وقتی مورداحترام قرار بگیرند و در تصمیم‌گیری‌ها ازنظر آن‌ها استفاده شود به‌ندرت سرکش و نافرمان هستند.

خیلی وقت‌ها بچه ها چون حس می‌کنند تحت شرایط ویژه‌ای دوست داشته می‌شوند سرکش و نافرمان می‌شوند به آن‌ها اطمینان دهید که بدون قید و شرط دوستشان دارید و می‌توانید برای مشکل راه‌حل‌هایی پیدا کنید که برای همه محترمانه است.

به اهمیت مسائل با گذشت زمان فکر کنید یعنی با خود بگویید آیا با گذشت یک هفته یا یک ماه یا یک سال این موضوع بازهم اهمیت دارد یا اهمیتش را با گذشت زمان از دست می‌دهد پس برای مواردی که اهمیت چندانی ندارد خیلی وقت و انرژی نگذارید.

بچه ها یاد می‌گیرند همکاری که با احترام همراه باشد بهتر از بس کردن نتیجه می‌دهد یاد می‌گیرم که وقتی والدین حرفی می‌زنند مرزی نشان چیست اما به انتخاب‌های مناسب احترام می‌گذارند.