خانه / مشاوره فردی / چگونه در زندگی قوی باشیم و با شرایط سخت مقابله کنیم؟
قوی بود در شرایط سخت زندگی
قوی بود در شرایط دشوار زندگی

چگونه در زندگی قوی باشیم و با شرایط سخت مقابله کنیم؟

آیا می‌خواهید در زندگی موفق شوید، اما مشکلات زندگی مانع شما می‌شود؟ چگونه می‌توانیم در برابر مشکلات آدم ضعیفی نباشیم؟ برای کنار آمدن با شرایط سخت چه راهکارهایی وجود دارد؟

فکر می‌کنم همه ما موافق باشیم، همه افراد از هر قشر در زندگی با فراز و نشیب‌هایی محتمل می‌شوند. آن‌ها با شکست، فرسودگی شغلی، دلسردی، باورهای محدودکننده و خستگی رودررو می‌شوند. در این مقاله راهکارهایی برای مقابله و کنار آمدن با شرایط سخت زندگی به شما پیشنهاد می‌کنیم.

راهکارهایی برای قوی بودن در مقابل مشکلات زندگی

حتماً در موقعیت‌های سخت زندگی از خود می‌پرسید “چگونه بعضی افراد به طور مستمر در زندگی در حال تلاش هستند و بعضی به‌راحتی از مقابله دست می‌کشند؟”. آنجلا داکوِرث روان‌شناس آمریکایی در کتاب سرسختی بیان می‌کند که « راز رسیدن به موفقیت در زندگی در استعداد نیست، بلکه ترکیب خاصی از اشتیاق و پشتکار است که او آن را «سرسختی» می‌نامد». اگر این کتاب را نخوانده‌اید، حتماً به شما پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را مطالعه نمایید.

میزان قوی بودن ادم در زمانی که اتفاقات بد و غیرمنتظره رخ می‌دهد، مشخص می‌شود؛ برای مثال هنگام از دست دادن شغل مرگ عزیزان، مشکلات زندگی مشترک ، تصمیم به طلاق یا پایان یک آرزو و امید. در این مواقع دشوار زندگی، سرسختی به شما در گذر از مشکلات کمک می‌کند. راهکارهایی که قوی بودن و سرسختی شما را می‌سازد، شامل موارد زیر می‌شود:

 1. فکر کردن زیاد را حذف کنید: وقتی مشکلات در زندگی رخ می‌دهد، طبیعی است که دائم در ذهن خود آن‌ها را مرور کنید و به دنبال راه‌حل و دلایل آن مشکل باشید. به‌هرحال هر چه درباره یک مشکل فکر کنید، احساس ناامیدی و استرس بیشتری خواهید کرد. رهایی از افکار منفی در این مواقع بسیار ساده است. شما می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید.
 • در این موقعیت به دنبال کار دیگر (سرگرمی ایمن) بروید و حواس خود را پرت کنید.
 • در طول روز، یک زمان مشخص (بین 15 تا 20 دقیقه) را برای فکر ‌کردن اختصاص دهید و در بقیه لحظه‌ها از آن اجتناب کنید.
 • برای پاک‌کردن ذهن، مشکلات و افکارتان را با یک دوست قابل‌ اعتماد در میان بگذارید و با او حرف بزنید.
 • برای درک و مدیریت بهتر مشکلات، آن‌ها را بنویسید.
 • از افراد و موقعیت‌هایی که باعث تفکر شما می‌شود، دوری کنید.

مطالب مرتبط: فواید تمرین ذهن آگاهی

 1. روی نقاط قوت خود تمرکز کنید: تمرکز بر نقاط منفی و ناتوانی‌های شما در هنگام مقابله با شرایط سخت زندگی می‌تواند شما را نسبت به آن‌ها آگاه کند؛ اما تأثیر مثبتی در مقابله با آن‌ها ندارد. در عوض شما باید روی نقاط مثبت خود تمرکز کنید. شناخت توانایی‌ها و استفاده مناسب می‌تواند شما را در مسیر عبور از شرایط سخت همراهی کند و باعث شود شما حس خوبی نسبت به خود و زندگی داشته باشید. برای استفاده از نقاط قوت می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید.
 • مدتی را صرف تهیه فهرستی از نقاط قوت خود کنید و آن‌ها را بشناسید.
 • یکی از توانایی‌های خود را انتخاب کنید و استفاده از آن را هدف خود قرار دهید.
 • بعد از یک مدت تجربه‌ و آنچه آموختید را بررسی و ارزیابی کنید.

مطالب مرتبط: خوش بین بودن در زندگی

 1. از خودتان مراقبت کنید: وقتی افراد در شرایط سختی قرار می‌گیرند، مراقبت از خود را به نفع آنچه به نظر مهم‌تر می‌آید، فراموش می‌کنند. این مورد ممکن است وقتی اطرافیان به کمک شما احتیاج دارند، عملی خودخواهانه به نظر برسد؛ اما شما با مراقبت از خود بهتر می‌توانید با مشکلات شخصی رودررو شوید. شما می‌توانید از پیشنهادات زیر استفاده کنید.
 • کارهایی را انجام دهید که برای شما احساس خوبی دارد.
 • حس هم‌ذات‌پنداری با افراد درباره اینکه همه روزهای سختی را در زندگی تجربه می‌کنند و آن را پشت سر می‌گذارند، به شما کمک می‌کند.
 • با خود مهربان باشید و از خوددلسوزی دوری کنید.

مطالب مرتبط: چگونه خود را دوست داشته باشیم

 1. در تجربیات خود معنا پیدا کنید: استرس و آسیب، جزئی جداناپذیر از زندگی هستند؛ بنابراین شما در گذشته نیز با آن‌ها مواجه شده‌اید. گاهی تنها راه‌حل یافتن معنا در زندگی، تجربه ایست که با صبر و حوصله پشت سر گذاشته‌اید. معنای تجربیات در افراد متفاوت خواهد بود. شما می‌توانید از راهکارهای زیر در این زمینه کمک بگیرید.
 • فکر کنید در نتیجه تجربیات خود چه رشدی کرده‌اید و کارهای خود را با جزئیات در ذهن مرور کنید.
 • قدرت خودتان را در گذر از شرایط سخت گذشته، دست‌کم نگیرید؛ زیرا به شما انگیزه‌ای برای مقاومت می‌دهد.
 • با دیدگاه‌های جدید به مسائل نگاه کنید و چیزهای تازه کشف کنید.
 • مهارت‌های کاربردی و جدید بیاموزید و از آن‌ها برای ساخت دیدگاه تازه استفاده کنید.

مطالب مرتبط: افزایش قدرت اراده

کنار آمدن با شرایط سخت

مهم نیست شما چه کسی هستید، در زندگی چه چیزهایی را پشت سر گذاشته‌اید و در حال حاضر چه اعتقاداتی دارید. شکست در برابر مشکلات بخشی از زندگی است. اگر در این زمینه احساس ناتوانی بیش از حد کردید حتماً از یک روان‌شناس کمک بگیرید؛ زیرا احساس ضعیف بودن می‌تواند شما را دچار آسیب‌های شدید روحی کند. شما همچنین می‌توانید با تمرین روش‌های بالا ضعف خود را تبدیل به سرسختی کنید و در برابر شرایط سخت زندگی ادم قوی باشید.

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی

جهت مشاوره با روانشناس از گزینه چت پایین صفحه ارتباط بگیرید.