خانه / مشاوره خانواده / مشاوره ازدواج مجدد ; مشکلات و راهکارها
مشکلات ازدواج مجدد
مشکلات ازدواج مجدد

مشاوره ازدواج مجدد ; مشکلات و راهکارها

ازدواج مجدد از بسیاری جهات کاملا متفاوت از ازدواج اول است ولی کلیات مربوط به رابطه زناشویی در مورد آن نیز صدق می‌کند و ما در اینجا فقط به ذکر برخی نکات مهم و خاص و مشکلات اصلی و منحصر به فرد آن اکتفا می کنیم .همانند ازدواج اول، ازدواج مجدد راهی برای درمان تنهایی شما نیست، تنهایی یک حس و باور درونی است و معمولاً یکی از علامت های افسردگی است که بایستی از طریق مشاوره برطرف شود . به عنوان روانشناس خانواده امروز شما را با برخی از باورهای غلطی که در مورد ازدواج مجدد در میان خانواده های ایرانی وجود دارد اشاره می کنم:

ازدواج مجدد معمولاً موفق تر از ازدواج اول است

اگرچه در برخی موارد، ازدواج مجدد موفق تر از ازدواج اول هست (که آن هم بستگی دارد به دلیل جدایی و طلاق مانند اعتیاد همسر، خشونت خانگی، خیانت به همسر و غیره، ولی بر اساس تحقیقات روانشناسی، احتمال شکست در ازدواج مجدد ده درصد بیشتر از ازدواج اول است و با هر بار ازدواج مجدد این درصد باز هم بیشتر می شود یعنی احتمال طلاق و جدایی بیشتر است .

در ازدواج مجدد به دلیل تجربه و بلوغ بیشتر، رابطه زناشویی بهتر خواهد شد

تا زمانی که فرد مشکلات و عیب های خود را نیابد و آنها را به درستی حل نکند و تصمیم درست در ازدواج دوم نگیرد تقریباً همیشه رابطه زناشویی و اختلافات خانوادگی بدتر خواهد شد خصوصاً اگر فرزندی از ازدواج قبلی نیز وجود داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود تا زمانی که اثرات و عوارض منفی و مشکلات ازدواج اول به درستی برطرف نشده ازدواج حداقل یک تا دو سال تصمیم به ازدواج مجدد نگیرد( حتی اگر علت جدایی فوت همسر باشد ) زیرا بایستی بار خاطرات گذشته محو شوند تا تاثیر منفی بر زندگی جدید و ازدواج مجدد نداشته باشد .

با طلاق گرفتن یا بیوه شدن، ازدواج قبلی به کل از یاد می رود

حتی اگر علت مجرد شدن فوت‌ همسر باشد باز هم خاطرات آن چه خوب و چه بد برای مدت‌های طولانی باقی خواهند ماند. اگر از ازدواج اول فرزندی وجود داشته باشد آنگاه موضوع ارتباط فرزند با پدر یا مادر واقعی و خانواده او و مسائل قانونی وجود خواهد داشت و تقریباً به ندرت ممکن است که چنین رابطه ای به طور کامل قطع شود .

من با تو ازدواج می کنم نه با خانواده همسرم

اگرچه از نظر معنایی این حرف درست است ولی همیشه فامیل در زندگی زوجین به نحوی نقش ایفا خواهند کرد، خصوصاً اگر ازدواج مجدد باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود تا جایی که ممکن است رضایت خانواده برای ازدواج مجدد کسب شود . البته اگر زن و مرد به معنای واقعی عاشق یکدیگر بوده و افرادی کاملاً عاقل، توانمند و مستقل هستند و حاضرند تمامی عواقب آن را بپذیرند، تصمیم به ازدواج مجدد در نهایت با آنهاست.

من همسرم را دوست دارم پس فرزندخوانده هایم را هم دوست خواهم داشت

بر حسب شخصیت و میزان آگاهی مادر یا پدرخوانده ، سن کودک، جایگاه و نقش مادر یا پدر واقعی بعد از طلاق، وجود یا عدم وجود برادر یا خواهر ناتنی، ممکن است رابطه نزدیک و تا حدی دوستانه بین کودک و ناپدری یا نامادری به وجود آید ولی احتمال برقراری رابطه صمیمی و گرم میان آنها بسیار کم خواهد بود و برقراری رابطه صمیمی با فرزند خوانده چندین برابر پدر و مادر واقعی زمان و انرژی می طلبد . همچنین توجه داشته باشید که شما هرگز نمی توانید جایگاه پدر یا مادر واقعی فرزند خوانده تان را داشته باشید .

نکات مهم برای ازدواج مجدد

اگر به طور جدی تصمیم به ازدواج مجدد گرفته اید و یا قصد دارید با فردی که ازدواج قبلی داشته ازدواج کنید قبل از  اقدام، نکات زیر را مورد توجه قرار دهید :

فردی را انتخاب کنید که با شما تناسب بیشتری داشته باشد در زوج های زیر احتمال اختلافات و مشکلات زناشویی در ازدواج مجدد بیشتر خواهد بود:

  • فرد ازدواج نکرده یا بدون بچه با فرد مطلقه یا بیوه که صاحب فرزند است ازدواج می کند
  • اختلاف سنی زن و مرد بیش از ۵ تا سال است
  • فرد طلاق گرفته با کسی که همسرش فوت کرده است یکی با بار خاطرات منفی و دیگری با بار خاطرات خوب ازدواج می کند
  • عدم توافق در داشتن یا نداشتن فرزند در زندگی مشترک مجدد
  • وجود فرزندان از ازدواج قبلی با سن بیش از ۵ تا ۷ سال و تمایل به داشتن فرزند از زندگی مشترک جدید
  • تفاوت بارز فرهنگی و مذهبی زوج

مشکلات ازدواج قبلی تان را کاملاً حل کنید

اگر هنوز از ازدواج قبلی تان خشمگین و ناراحت هستید یا همچنان از تجربه طلاق و جدایی گذشته خود احساس افسردگی، خشم یا شک و تردید می کنید و یا مشکل جنسی دارید ابتدا با مطالعه و کمک گرفتن از مشاوره ازدواج آنها را اصلاح و برطرف کنید و سپس بله بگویید .

آیا برای تصمیم به ازدواج مجدد دلایل محکمی دارید؟

اگر برای رفع تنهایی یا دلتنگی یا حرف و حدیث دیگران یا مشکل اقتصادی یا نیاز جنسی و یا به خاطر بچه ها قصد ازدواج دارید، از تصمیم خود منصرف شوید.  همیشه برای رهایی از این مشکلات زندگی راه های کم هزینه تر و بهتری وجود دارد.

علت دقیق و واقعی طلاق از همسر اول چه بوده است

حتی المقدور با همسر سابق و یا خانواده فردی که قصد ازدواج مجدد با او را دارید  تماس گرفته و دلیل درخواست طلاق را از آنها جویا شوید. هرچند به دلیل فرهنگ حاکم بر اکثر خانواده ها در ایران چنین امری بسیار مشکل است و گاهی نیز مسئله آفرین خواهد شد .

با کودک خود صحبت کنید و نگرانی های او را درک کنید

علت و نتایج تصمیم به ازدواج مجدد خود را به صورت ساده برای فرزمد خود شرح دهید ولی نخواهید که تصمیم شما را تایید کند اگر مخالفت فرزندتان با ازدواج مجدد شما بسیار شدید است بهتر است ازدواج را کمی به تاخیر بیندازید  و در مورد این اختلاف حتما از یک مشاور خانواده کمک بگیرید.

حتماً مشاوره قبل از ازدواج داشته باشید

قبل از تصمیم به ازدواج مجدد توصیه می شود از یک مشاور خانواده خوب کمک بگیرید. بر اساس تجربیات قبلی مراجعین، مشاور ازدواج می تواند با بررسی شرایط زندگی حال و گذشته شما و نامزد شما، راهنمایی های مفیدی قبل از ازدواج مجدد را به شما ارائه دهد و زندگی بعد از ازدواج شما را در مسیر مناسبی هدایت کند.

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144804164

یک دیدگاه

  1. من با کسی آشنا شدم قصد ازدواجم هست ولی اون شخص از نظر مردانگی مشکل داره،قبلا بخاطر همین مشکل طلاق گرفتن.ولی همه جوره عالیه، میواست بپرسم مشکلش قابل حل شدن هست یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *