خانه / مشاوره فردی / چرا نمیتونم دوست پیدا کنم؟
پیدا کردن دوست

چرا نمیتونم دوست پیدا کنم؟

چرا این‌طور به نظر می‌رسد که برخی از افراد نسبت به دوستانی که دارند، اجتماعی‌تر هستند اما برخی دیگر با یافتن روابط معنادار دست‌وپنجه نرم می‌کنند؟ چطور می‌توانید با دیگران روابط جدید برقرار کنید در حالی که نمی‌دانید دقیقاً چه باید بکنید؟

دوست پیدا کردن به نظر خیلی ساده می‌رسد؛ پس چرا بسیاری از ما برای یافتن کسی که بتواند وارد چرخه داخلی زندگی ما شود، مشکل داریم؟ خوشبختانه، فهرستی از 11 دلیل برای این‌که چرا دوست پیدا کردن دشوار است، آورده شده است که ممکن است مفید باشد.

11 دلیل چرا برخی از افراد برای پیدا کردن دوست مشکل دارند؟

زمانی که مشخص کردید در چه مواردی برای پیدا کردن دوست با مشکل روبرو هستید، لازم است تا رویکردتان برای گسترش چرخه روابط را تغییر دهید. زندگی بدون افرادی که دوستتان دارند، از شما حمایت می‌کنند و همیشه در کنارتان هستند، چگونه خواهد بود؟

 • 1- شما از آن‌ها انتظار دارید تا جادویی ظاهر شوند

دوست پیدا کردن در مدرسه بسیار ساده‌تر است. با این وجود، زمانی که از دبیرستان یا دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوید، دوست پیدا کردن کاملاً متفاوت می‌شود. ساختاری که به شما در شکل‌دادن روابط کمک می‌کند، از بین رفته است.

زمانی که به سن بزرگسالی می‌رسید، لازم است تا فرصت‌هایی برای دوست پیدا کردن برای خود ایجاد کنید. داشتن استراتژی که برایتان کارساز است، به شما کمک خواهد کرد. شما نمی‌توانید با نشستن بر روی کاناپه و تماشای مسابقه فوتبال، دوست پیدا کنید.

راه‌حل:

لازم است تا بیرون بروید و با دیگران ارتباط برقرار کنید. به‌جاهایی بروید که افرادی با علایق مشترک با شما حضور دارند. زمانی که همه چیز را به زمان و شانس می‌سپارید، به‌نوعی قمار بزرگی می‌کنید.

شما برای پیدا کردن دوست باید اولین گام را بردارید و با دیگران ارتباط برقرار کنید. نه‌تنها برقراری ارتباط با دیگران موجب افزایش چرخه دوستانتان می‌شود بلکه باعث می‌شود که بلند شدن از کاناپه و انجام کاری سرگرم‌کننده به شما احساس خوبی دهد.

مکان‌هایی که می‌توانید امتحان کنید، عبارت‌اند از باشگاه‌های ورزشی، سالن مطالعه و کتاب‌خوانی، گالری‌های هنری، انجمن ها، مساجد، کنفرانس‌ها و مراکز تفریحی. به‌علاوه، اگر فرزندی دارید، اعتماد کردن به آن‌ها و وقت گذراندن با والدین فرزندتان آسان خواهد بود زیرا پیوندی از طریق فرزندانتان ایجاد می‌کنید.

 • 2- شما باید یاد بگیرید که دوست پیدا کردن شبیه به گذاشتن قرار عاشقانه است

آیا تاکنون به جشن کاری یا یک رویداد اجتماعی دیگر دعوت شده‌اید و با این وجود، همیشه این دعوت را رد کرده‌اید؟ این جلسات، مکان‌های عالی برای ارتباط برقرار کردن با افرادی خارج از محیط کار است. شما می‌توانید در حالی که آنجا هستید، با فرد دیگری هم‌عقیده شوید.

بزرگ‌تر فکر کنید. به‌جای برنامه ریزی تمام‌وقت خود با کسی که دوستش دارید، زمانی را نیز با دوستانتان سپری کنید. شما می‌توانید قرار دخترانه یا پسرانه داشته باشید. همانند داشتن یک قرار عاشقانه، برنامه ریزی کنید و سپس به برنامه خود بچسبید.

راه‌حل:

هنگامی با فردی هم‌عقیده و دوست شدید، زمانی را برای با هم بیرون رفتن تعیین کنید و آن را در تقویم خود یادداشت نمایید. چرا داشتن زندگی اجتماعی شبیه به رفتن به یک قرار عاشقانه می‌رسد؟ شما با کسی که دوستش دارید، ملاقات می‌کنید؛ شماره‌تلفنش را می‌گیرید، زمانی تعیین می‌کنید و برای انجام کارهای جدید و هیجان‌انگیز برنامه ریزی می‌کنید.

پس از آن که با کسی که دوستش دارید، ملاقات کردید، از تماس گرفتن برای دومین قرار نترسید. اگر جرقه‌ای از شروع رابطه دوستی بین شما وجود دارد، باید این احساس را با چنگ‌ودندان بگیرید. این احتمال وجود دارد که طرف مقابل نیز چنین حسی نسبت به شما داشته باشد.

 • 3- شما از این موضوع می‌ترسید که دیگران فکر کنند که شما عجیب و غریب هستید

بسیاری از افراد می‌ترسند که خود را مطرح کنند. آن‌ها در یک رابطه آسیب‌پذیر هستند. ممکن است بترسید که دیگران فکر کنند شما عجیب و غریب هستید یا این‌که وقتی صحبت می‌کنید، از سرتان شاخ بیرون می‌آید! متأسفانه، این تنها تصور خود شماست.

برای برخی از افراد، دوست پیدا کردن در مدرسه یا زندگی دشوار است زیرا خود را از نظر اجتماعی عجیب می‌دانند. در صورتی که فکر می‌کنید کمی عجیب‌وغریب هستید، این احتمال نیز وجود دارد که این‌چنین نباشید. افراد غیرمعمولی، کسانی هستند که به نظرشان اصلاً عجیب یا نامتعارف نمی‌باشند.

راه‌حل:

ذهنیت خود را به سمت یک تفکر مثبت تغییر دهید. این‌چنین فکر کنید: حتی اگر کمی عجیب به نظر برسید، طرف مقابل ممکن است از آن لذت ببرد زیرا او نیز می‌تواند همان‌طور که می‌خواهد رفتار کند.

 • 4- شما از ارتباطات خود استفاده نمی‌کنید

اگر دوستی دارید که به نظر اجتماعی و مجلس گرمکن می‌رسد، پس چرا از او نمی‌خواهید که شما را به دیگران معرفی کند؟ این احتمال وجود دارد که اگر او از شما خوشش آمده است، پس دوستانش نیز چنین احساسی نسبت به شما داشته باشند.

راه‌حل:

در صورتی که نمی‌دانید از کجا دوست پیدا کردن را شروع کنید، از کسانی که دوستشان دارید و بیشتر از همه به آن‌ها اعتماد می‌کنید، کمک بگیرید.

چرا از دوست خود نمی‌خواهید تا دورهمی که شما بتوانید در آن با برخی از دوستان او آشنا شوید، برگزار کند؟

 • 5- شما نمی‌دانی چه می‌خواهید

اگر نمی‌دانید چه می‌خواهید، دوست پیدا کردن برایتان چالش‌برانگیز خواهد بود. برخی از افراد با هرکسی که در اطرافشان هستند، دوست می‌شوند تنها به این دلیل که اطرافشان هستند. فقط اولین فردی که می‌بینید را انتخاب نکنید. شما باید با افرادی ملاقات کنید که بر اساس سلیقه‌تان باشند.

راه‌حل:

شما باید با دوستانتان ارتباط برقرار کنید و از انتخاب این‌که چه کسانی اجازه دارند وارد چرخه دوستانتان شوند، نترسید. به دنبال کسانی باشید که دارای آرزو، ارزشها و ویژگی‌های شخصیتی مشابهی با شما هستند. زمانی که تشابهاتی با هم دارید، احتمالاً برای مدت‌زمان طولانی با هم دوست خواهید بود.

 • 6- از این‌که منحصر به فرد هستید، نترسید

هیچ‌گاه برای دوست پیدا کردن، استانداردهایتان را پایین نیاورید یا تغییر شخصیت ندهید. هیچ اشکالی ندارد اگر از کسی خوشتان نمی‌آید و هیچ اشکالی ندارد که برای انتخاب یک دوست به چندین قرار دوستانه نیاز داشته باشید. به‌خاطر داشته باشید که روابط در جهان افلاطونی شبیه به روابط در جهان قرار گذاشتن است. مسائل زمان می‌برند.

راه‌حل:

اگر از کسی خوشتان نیامد، هیچ لزومی ندارد که مجدداً با او قرار بگذارید. شما می‌توانید با محبت و محترمانه عقب بکشید. هیچ تعهد یا اجباری برای رفتار کردن به روش خاص یا تظاهر به بودن کسی که نیستید، وجود ندارد. روابط ایجاد شده بر اساس دروغ از بین می‌روند. شما باید کسی را پیدا کنید که مناسب شماست.

 • 7- شما سعی می‌کنید از درام اجتناب کنید

شاید تجربه یک رابطه تلخ و ناخوشایند را داشته‌اید و این اثر بدی بر روی شما باقی گذاشته است. دوستی‌های دیگر را با دوستان بالقوه جدید مقایسه نکنید. هرکسی که به زندگی شما می‌آید، سخن‌چین، بدگو یا سمی نیست.

چگونه دوست پیدا کنیم؟

راه‌حل:

این عادلانه نیست که دوستان بالقوه جدید را بر اساس روابط گذشته خود قضاوت کنید. آیا خوشحال می‌شوید اگر دیگران شما را بر اساس کارهای گذشته‌تان قضاوت کنند؟ به‌منظور دوست پیدا کردن، شما باید بخواهید از رویدادهای گذشته فاصله بگیرید و در آینده زندگی کنید.

 • 8- شما از نظر اجتماعی احساس کافی بودن نمی‌کنید

شما ممکن است خود را یک فردی ضداجتماعی بدانید؛ بنابراین، خود را برای یافتن دوستان جدید، ناتوان و پایین رتبه می‌پندارید. هیچ اشکالی ندارد اگر تعداد زیادی دوست بسیار صمیمی دارید. برخی از افراد دوست دارند با افرادی بسیار زیادی معاشرت داشته باشند در حالی که برخی دیگر زندگی تنهایی را ترجیح می‌دهند.

راه‌حل:

بر روی ویژگی خود دوستی خود کار کنید!

شما هیچ مشکلی ندارید. از نداشتن فهرست بلندی از دوستانی که می‌توانید آن‌ها برای یک رویداد دعوت کنید، خجالت‌زده نشوید. در صورتی که یک یا دو دوست خوب داشته باشید، پس یکی از بزرگ‌ترین گنج‌های زندگی را پیدا کرده‌اید.

 • 9- دوست پیدا کردن نیاز به مهارت دارد

در صورتی که مهارت‌هایی نظیر اعتماد به نفس و برقراری ارتباط عالی دارید، پس می‌توانید به‌راحتی دوست پیدا کنید. با این وجود، شما برای شکل‌دادن یک رابطه به این چیزها نیازی ندارید. هوش عاطفی، شوخ‌طبعی و حضور شما موجب جذب دیگران می‌شود.

چرا شوخ‌طبعی خود را از طریق یادگرفتن جوک‌های که موجب آب شدن یخ یک رابطه می‌شوند، تقویت نمی‌کنید؟ انسان‌ها دوست دارند تا با افرادی معاشرت کنند که چیزی برای عرضه دارند؛ حتی اگر این یک شخصیت خوب باشد. مهارت‌های اجتماعی خود را به‌منظور دانستن روش یافتن دوستان جدید، بهبود دهید.

 • 10- شما بیش از اندازه در خلوت خود هستید

آیا شخص حقیقی هستید که دوست ندارید بقیه در زندگی‌تان وارد شوند. هیچ اشکالی ندارد. شما مجبور نیستید هر لحظه از زندگی خود را با دوستانتان سپری کنید. شما باید نوع زندگی اجتماعی که می‌خواهید داشته باشید را انتخاب کنید. شاید کسی را می‌خواهید که برای تماشای فیلم یا رفتن به رستوران، شما را همراهی کند و این اصلاً مشکلی ندارد. برخی از افراد دوست دارند دوستانشان هر روز به خانه‌شان بروند و برخی دیگر حفظ فاصله را ترجیح می‌دهند. زمانی که حرف از دوستان صمیمی می‌رسد، هر کاری که فکر می‌کنید برایتان درست است، انجام دهید.

راه‌حل:

روابط خود را آهسته‌آهسته بسازید و زمانی می‌رسد که کمی اعتماد خواهید کرد. هیچ اشکالی ندارد اگر بخواهید با دوستان خود کم‌کم دردودل کنید.

 • 11- شما ارزش خود را نمی‌دانید

آیا به‌خاطر این‌که ارزش واقعی خود را نمی‌دانید، از بیرون رفتن و معاشرت با دیگران می‌ترسید؟ شما ممکن است احساس کنید که دیگران شما را قضاوت خواهند کرد، شخصیتتان را دوست نخواهند داشت یا از بودن با شما شرمنده خواهند شد. این به‌خاطر اعتماد به نفس پایین شما است.

راه‌حل:

آیا می‌توانید گرمی، صمیمیت، راحتی و سنگ صبور بودن را برای فرد دیگری ارائه دهید؟ اگر این‌چنین است، شما پتانسیل خوبی برای دوستی دارید. مهربانی شما، هدیه‌ای است که هرکسی آن را گرامی خواهد داشت.

سخن پایانی در مورد پیدا کردن دوست

یک ضرب‌المثل قدیمی در مورد دوست یابی می‌گوید: شما باید ابتدا خود را دوستانه نشان دهید. شما برای گسترش چرخه داخلی روابط خود چه می‌کنید؟ در صورتی که فردی را می‌خواهید که بتوانید رازهایتان را به او بگویید یا سنگ صبور شما شود، خودتان نیز باید برای آن فرد این‌چنین باشید.

بیرون بروید و با دیگران معاشرت کنید. از تجربیات جدید نترسید. شما باید قوانین را تعیین کنید و تصمیم بگیرید چه چیزی برایتان بهتر است. با این وجود، زندگی کوتاه‌تر از آن است که بدون داشتن یک سیستم حمایتی قوی از دوستان به آن ادامه دهید.

منبع: www.powerofpositivity.com

یک دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید. من تنهام و دوستی ندارم.میخواستم از شما راهنمایی بگیرم در رابطه با دوست یابی.

دیدگاهتان را بنویسید