خانه / مشاوره ازدواج / ملاک و معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسی
معیارهای ازدواج

ملاک و معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسی

در این مقاله از سایت مشاوره باما به مهم ترین ملاک های ازدواج موفق و اصولی ترین معیارهای انتخاب همسر از نظر روانشناسی می پردازیم:

یافتن معیارهای ازدواج در انتخاب فردی مناسب برای شروع زندگي مشترک يكي از مهمترين تصميماتي است كه دختر و پسر می‌بایست قبل از ازدواج موردتوجه قرار دهند. انتخاب همسر مناسب برای ازدواج بايد عاقلانه باشد و تحت تأثیر تب‌وتاب عاشقي قرار نگیرد.

در این مقاله از سایت مشاوره باما به توصیه‌های یک دکتر روانشناس در مورد معیارهای مهم ازدواج در دوران نامزدی یا آشنایی قبل از ازدواج که زوج باید موردتوجه قرار دهند می‌پردازیم. این سوالات را قبل از ازدواج از خودتان بپرسيد، پاسخ اين سوالات می‌تواند برای شما راهنمای خوبی باشد:

در معیار های ازدواج موفق به دنبال چه خصوصیات رفتاری هستید؟

شما بايد در تعیین ملاک های ازدواج  فهرستي تهيه كنيد كه تنها به خصوصيات ظاهري مانند قد و بالا يا رنگ مو خلاصه نشود. به مواردي مانند تعهد در رابطه، ويژگي هاي شخصیتی، خصوصیات رفتاری و نقاط مشترك زوج مانند زمینه‌های فرهنگي، خانوادگی، اجتماعی و مذهبي فكر كنيد.

در دوران نامزدی، معیارهای ازدواج مانند سطح هوش، اصول اخلاق كاري، صداقت، شوخ طبعي، ثبات و توانايي برقراري روابط اجتماعي را در نظر بگیرید. از نظر روانشناسی لازم است فرد در زمینه‌های بسیاری با فردی که قصد ازدواج با او را دارد بتواند به‌راحتی ارتباط برقرار کند.

بررسی خصوصیات رفتاری و شخصیتی همسر از معیارهای مهم ازدواج

منظور روانشناسان رفتارهایی است كه می‌توانند يك ازدواج را به جدايي و طلاق بكشانند. مثلاً  اعتياد همسر، سوءاستفاده جسمي و احساسي، عدم تعهد در رابطه، ناديده گرفته شدن يا سوءاستفاده شديد در دوران كودكي (كه ممكن است ناگفته مانده باشد)، عدم بلوغ فکری و وجود بيماري رواني مزمن و درمان‌نشده همسر آینده خود فکر کنید.

البته مقصود اين نيست كه فرد با چنین مشکلاتی شايسته ازدواج و تشکیل خانواده نیست، بلکه ممكن است اين افراد براي يك رابطه زناشویی سالم و موفق چالش‌های جدي به همراه داشته باشد. بايد در معیارهای ازدواج خود به خوشبختی خود و فرزندانتان و برقراری رابطه زناشویی سالم با چنین فردی بیشتر فکر کنید.

آیا فارغ از ملاک های ازدواج، زندگی برایتان لذت بخش است؟

شما باید از چیزهای زیادی در زندگی لذت ببرید. داشتن روابط دوستی، شغل، تفریحات، سرگرمی‌ها و احساس رفاه و رضایت کلی از زندگی، شما را به بهترین شکل برای برقراری رابطه عاشقانه و عاطفی آماده می‌کند.

وقتی شما در شرایط روحی و روانی خوبی قرار دارید و خودتان را دوست درید، آسان‌تر در انتخاب همسر مناسب تصمیم می‌گیرید. به‌علاوه، بار سنگین مسئولیت “خوشحال کردن ” خود را بر دوش کسی نمی‌گذارید.

بسیاری از افراد دوست ندارند تنها باشند، اما باید به‌طورکلی با تنهایی مشکلی نداشته باشید، چون اگر این‌گونه باشد برای اجتناب از احساس تنهایی دست به انتخاب‌های غیرعقلانی و تصمیم‌های احساسی خواهید زد که منجر به عدم دستیابی به یک ازدواج موفق خواهد شد.

آيا در انتخاب همسر و معیارهای ازدواج وقت کافی می‌گذارید؟

هدف از قرارهای دوستي عشق بازی در دوران نامزدی نیست بلکه زوج باید از این فرصت آشنایی نهایت استفاده برای شناخت کامل همدیگر را ببرید تا بعدها از تصمیم به ازدواج خود احساس پشیمانی نکنید.

فرصت آشنایی همچنین به شما كمك می‌کند نگرش بهتری از معیارهای ازدواج خود پیدا کنید. اگر اين قرارهای دوستی و نامزدی کم‌کم موجب احساس نگرانی و اضطراب و حتی ترس از ازدواج شود، به‌این‌علت كه با فردي كه دوست نداريد وقت می‌گذرانید، بهتر است هر چه زودتر تصمیم به قطع رابطه بگیرید و رابطه خود را خاتمه دهيد.

همچنین درصورتی‌که قرار گذاشتن و ملاقات با این فرد برای شما ملال‌آور و کسل‌کننده است بهتر است رابطه با كسي كه مناسب ازدواج با شما نيست را پايان دهيد. به عقیده این مشاور ازدواج، تنها ماندن بهتر از برقراری یک رابطه ناسالم و ناخوشايند است؛ زیرا در صورت ازدواج با چنین شخصیتی نه‌تنها احساس خوشبختی نخواهید کرد بلکه ممکن است زندگی شما بعد از ازدواج به جدایی و طلاق بیانجامد.

آيا در معیارهای ازدواج خود اهل آشتي و مصالحه هستيد؟

سازش و مصالحه یکی از مهمترین معیارهای ازدواج موفق است. آماده باشيد تا در قالب “ما ” فكر كنيد و نه “من “. در آمادگی قبل از ازدواج بايد حس كنيد آماده این‌گونه انديشيدن و طرز فکر هستيد و نامزد شما هم مثل شما آماده ازدواج و شروع یک زندگی مشترک موفق است.

همچنین شما نبايد این‌طور فكر كنيد كه با شروع ازدواج باید خود را فدا كنيد. بايد نسبت به شروع رابطه و زندگي مشترك احساس خوبي داشته باشيد، حتي در مواقعي دست از مسائلی که ممكن است ارزش دعوا با همسر را نداشته باشد بکشید.
مهم تر از همه در تعیین معیارهای ازدواج بايد اطمینان حاصل کنید که نامزد شما فرد قابل اعتمادی است. شما نبايد با كسي رابطه داشته باشيد كه پشتيبان و حامي شما نیست يا حتي از آن بدتر، باعث پسرفت و شكست شما در زندگی شود.

اگر از صمیم قلب باور داريد در مواقعی که به او نياز دارید در كنار شما خواهد بود و می‌توانید در شرایط سخت و مقابله با مشکلات زندگی مشترک به او تکیه کنید، آنگاه شخصی مناسب برای ازدواج به‌عنوان همسر آینده خود برگزیده‌اید.
از دید این روانشناس و مشاور خانواده، اگر نامزد شما معیارهای ازدواج بیان‌شده را دارد و از احساس خوبی نسبت به این موضوع دارید در انتخاب همسر مناسب موفق بوده‌اید و زندگی زناشویی خوبی در آینده خواهید داشت.