خانه / مشاوره ازدواج / چرا از ازدواج میترسم؟ راه درمان ترس از ازدواج
ترس از ازدواج

چرا از ازدواج میترسم؟ راه درمان ترس از ازدواج

در این مقاله از سایت مشاوره باما به برخی از سوالات کاربران در مورد سندرم ترس از ازدواج یا گاموفوبیا پاسخ می دهیم:

 • چرا از ازدواج وحشت دارم؟

 • دلایل بیماری ترس از ازدواج یا وحشت از ازدواج چیست؟

 • چرا از ازدواج خیلی میترسم؟

 • چگونه ترس از ازدواج را از بین ببریم؟

 • راه حل های مقابله و درمان فوبیای ترس از ازدواج

 • دلایل ترس از ازدواج در زنان 

 • دلایل ترس از ازدواج در مردان

شکی نیست که برخی افراد ترس عمیقی از ازدواج دارند. دلایل متعددی می‌تواند موجب ترس از ازدواج ( گاموفوبیا ) شوند اما می‌توان با سخت‌کوشی و تعهد، با ازدواج هراسی مقابله کرد. چنانچه در یک رابطه‌ی طولانی‌مدتی به قصد ازدواج هستید و می‌خواهید از این وضعیت رها شوید، این مقاله به شما کمک می‌کند تا دلیل ترس از ازدواج و راه حل مقابله با آن را متوجه شوید تا بتوانید یک رابطه‌ی ثمربخش و سالم با شریک زندگی خود داشته باشید.

ترس از ازدواج یا ازدواج هراسی چیست؟

از دلایل ازدواج هراسی ترس از تعهد داشتن است؛ یک ترس منطقی که هرساله بر زندگی بسیاری از انسان‌ها اثر می‌گذارد. بااین‌وجود، احتمال ازدواج هراسی در مردان اغلب بیشتر از زنان است. ازدواج هراسی چیزی فراتر از ترس از تعهد است. حتی فکر کردن به ازدواج در افرادی که به ازدواج هراسی مبتلا هستند می‌تواند به یک حمله‌ی عصبی منجر شود. گاهی، بودن با افرادی که ازدواج کرده‌اند نیز می‌تواند برای چنین افرادی بسیار دشوار باشد.

نشانه های ترس از ازدواج

شما با نگاه کردن بر این علائم ازدواج هراسی می‌توانید بفهمید آیا ترس غیرمنطقی از ازدواج دارید یا تنها نگرانی‌های منطقی و به‌جا در مورد ازدواج در ذهنتان ایجاد شده است.

علائمی که باید به آن‌ها توجه کرد، عبارت‌اند از:

 • اضطراب و پریشانی هنگام فکر کردن در مورد ازدواج
 • دوری کردن از افرادی که ازدواج کرده‌اند
 • عدم شرکت در مراسم‌های ازدواج
 • ناتوانی در مواجه با اضطراب ناشی از تعهد در رابطه
 • تنش عضلانی، ضعف و تعریق
 • حملات عصبی یا حملات وحشت زدگی (حسی همچون حمله‌ی قلبی دارد)

حتی این امکان وجود دارد که فکر کردن در مورد این علائم موجب وحشت شما شود.

در صورتیکه این علائم یا علائم دیگری از ازدواج هراسی ازجمله قطع رابطه‌های مکرر و عدم داشتن روابط بلندمدت را تجربه می‌کنید، شاید لازم است دلایل اصلی ترس از ازدواج خود را کشف کنید. تشخیص دلایل ازدواج هراسی و درمان آن، هم برای شما و هم برای شریک زندگی‌تان سودمند است.

دلایل ترس از ازدواج در روانشناسی | چرا ترس از ازدواج دارم؟

دلایل اصلی ترس از ازدواج، گاهی اوقات نامعلوم‌اند. موارد مختلفی می‌تواند با ازدواج هراسی در ارتباط باشند؛ ازجمله محیط اطراف، شیوه تربیت و آسیب‌های دوران کودکی. بااین‌وجود، مواردی نیز وجود دارند که به‌عنوان حداقل یک دلیل مرتبط با ترس از ازدواج شناخته می‌شوند. این موارد عبارت‌اند از:

 • فرزند طلاق بودن
 • داشتن سابقه‌ی خانوادگی از یک نوع بیماری روانی مانند اضطراب و پریشانی
 • یک رویداد عاطفی که طی ازدواج رخ داده است
 • بیماری روانی، تشخیص داده شده یا تشخیص داده نشده

اکثر اوقات، ترس از ازدواج ریشه در ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی دارد. درصورتی‌که فرد دارای نشانه‌های ژنتیکی و سابقه‌ی خانوادگی اضطراب یا بیماری روانی باشد، یک رویداد عاطفی می‌تواند موجب بی‌اعتمادی این افراد نسبت به ازدواج و به وجود آمدن ترس از ازدواج برای مدت طولانی پس‌ازآن رویداد عاطفی شود.

چگونه می‌توان بر ترس از ازدواج غلبه کرد؟

درصورتی‌که شما نیز ترس از ازدواج ( کم تا متوسط و نه کامل ) را تجربه می‌کنید، روش‌هایی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید بر ترس از ازدواج خود غلبه نمایید. این روش‌ها ممکن است برای افرادی که ترس متوسط تا شدید از ازدواج یا تعهد دارند نیز کارساز باشد و آن‌ها را یک گام به ازدواج کردن نزدیک‌تر کند.

 • در مورد تغییرات فکر کنید: به این موضوع فکر کنید که ازدواج شما با شریک زندگی‌تان موجب به وجود آمدن چه تغییراتی در زندگی‌تان می‌شود. اگر قصد ترک شریک زندگی‌تان را ندارید، ازدواج شما موجب ایجاد تغییرات بسیار اندکی خواهد شد. به‌طورکلی، گاهی اوقات ازدواج کردن تنها تکه‌ای از کاغذ است. درصورتی‌که مدت‌زمان طولانی است که با شریک زندگی‌تان زندگی می‌کنید، پس هم‌اکنون نیز مانند یک زوج ازدواج کرده هستید و ازاین‌جهت به مسائل نگاه کردن به شما کمک می‌کند تا بر ترس از ازدواج غلبه نمایید.
 • بر روی نکات مثبت تمرکز کنید: در مورد تمامی نکات مثبت و فواید ازدواج کردن برای شما به همراه خواهد داشت، منطقی فکر کنید. ازدواج کردن با خود اتفاقات خارق‌العاده‌ای همچون جشن‌های عروسی عالی، ماه‌عسل فوق‌العاده و مدیریت آسان‌تر مسائل مالی و امور زندگی را به ارمغان می‌آورد.
 • مشخص کنید چه چیزی موجب ترس و وحشت از ازدواج در شما می‌شود: آیا این خود ازدواج است که شما را می‌ترساند یا جشن عروسی موجب ترس و هراس شما می‌شود؟ اگر شما از جشن عروسی و نه خود ازدواج می‌ترسید، روش‌هایی برای حل این مشکل وجود دارد. جشن‌های عروسی بسیار انعطاف‌پذیر هستند. اگر شما با این ایده که دوستان و اعضای خانواده در روز عروسی همراهتان باشند، راحت نیستید، پس می‌توانید جشن عروسی خود را بدون حضور آن‌ها و همراه با یک فرد صالح برگزار کنید. اجازه ندهید ترس های کوچک، شما را از داشتن یک رابطه‌ی همیشگی و ازدواج خوب باز دارند.
 • به جشن‌های عروسی بروید: یکی از بهترین روش‌ها برای غلبه بر ترس، قرار دادن خود در معرض آن ترس است. رفتن به جشن‌های عروسی می‌تواند یک روش عالی برای غلبه بر ترس از ازدواج باشد. شرکت در جشن‌های عروسی و همراهی زوج‌های خوشحال، به شما کمک می‌کند تا دیدگاه و طرز فکر خود نسبت به ازدواج را تغییر دهید. رفتن به جشن‌های سالگرد ازدواج نیز می‌تواند مفید باشد، به‌خصوص سالگرد ازدواج 30 سالگی. چنین جشن‌هایی به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که برخی از افراد تا ابد در کنار هم می‌مانند و داشتن یک ازدواج موفق امکان‌پذیر است.

روشهای درمان بیماری ترس از ازدواج

زمانی که ترس از ازدواج موجب اضطراب شدید و حملات عصبی در شما می‌شود، لازم است برای غلبه بر ترس خود از روش‌های دیگری استفاده کنید. درحالی‌که درمان خاصی برای ازدواج هراسی وجود ندارد اما روانشناسان و روان‌پزشک‌ها می‌توانند از برخی روش‌های درمانی برای بهتر کردن زندگی واقعی شما استفاده کنند.

درمان ترس از ازدواج به روش مواجهه سازی

درمان از طریق مواجهه، مرسوم‌ترین روش توصیه‌شده توسط متخصصان برای غلبه بر ترس است. قرار دادن خود در معرض چیزی که موجب اضطراب و پریشانی می‌شود، درنهایت شما را نسبت به اثرش بی‌حس می‌کند. درمانگر شاید از شما بخواهد تا برای غلبه بر ترس هایتان، خود را در معرض ازدواج و جشن‌های عروسی قرار دهید و درگیر چنین مسائلی شوید.

درمان بیماری ترس از ازدواج به روش رفتاردرمانی شناختی

روش درمان شناختی رفتاری یا CBT یکی از پرکاربردترین روش‌ها در مشاوره روانشناسی است و سابقه‌ی بسیار موفقی در درمان انواع فوبیا و اختلال وحشت زدگی داشته است. این نوع از درمان بر آگاهی بیشتر نسبت به احساسات و افکار، چگونگی تأثیر احساسات بر رفتار و نحوه‌ی تغییر رفتار به‌منظور داشتن رابطه‌ی سالم‌تر با خود و شریک زندگی‌تان تمرکز دارد.

درمان وحشت از ازدواج به روش رفتاردرمانی دیالکتیکی

این نوع از رفتاردرمانی در محیط گروهی انجام می‌شود. اگرچه رفتاردرمانی دیالکتیکی به‌طور اختصاصی برای درمان وحشت زدگی طراحی نشده است (برای درمان اختلال شخصیت مرزی است) اما ثابت‌شده است که در درمان افرادی که اضطراب یا وحشت زدگی همچون ازدواج هراسی را تجربه می‌کنند، بسیار مؤثر عمل می‌کند. دلیل این موفقیت این است که شما طیف وسیعی از مهارت‌های مقابله‌ای را در طول جلسات گروه درمانی یاد می‌گیرید. DBT همچنین از مدیتیشن و ذهن آگاهی برای کمک به منطقی فکر کردن در مورد ترس هایتان استفاده می‌کند.

اگرچه هیچ دارویی برای ازدواج هراسی یا وحشت زدگی و ترس های دیگر وجود ندارد اما برخی از داروها می‌توانند مفید واقع شوند. ثابت‌شده که برخی از داروهای ضدافسردگی به افرادی با علایم افسردگی یا وحشت زدگی و اضطراب کمک می‌کنند. همچنین داروهای ضد اضطرابی نیز وجود دارند که به کاهش علائم زمانی که شما بر روی مشکلات کلی در درمان کار می‌کنید، کمک می‌کند. به یک روان‌پزشک مراجعه کنید و علائمی که دارید را بیان نمایید. روان‌پزشک با توجه به علائم شما می‌توانید توصیه پزشکی، تشخیص و درمان مدنظر خود را ارائه دهد.

برای مقابله با ترس از ازدواج از اطرافیان کمک بگیرید

اگر می‌خواهید بر ترس از ازدواج غلبه کنید، شاید لازم است تا از دیگران کمک بگیرید. باوجود درمان‌هایی که در بخش‌های قبلی به‌طور خلاصه بیان شدند، شما می‌توانید بر ترس از ازدواج خود غلبه کنید. یک درمانگر می‌تواند به شما در شناسایی دلایل ترس از ازدواج کمک نماید تا به این طریق بتوانید بر ضربه‌ی روحی گذشته غلبه کرده و به‌پیش بروید. کمک از مددکار اجتماعی، دارودرمانی، تمرین ذهن آگاهی یا هرگونه ترکیبی از این سه مورد می‌تواند شما را به سمت یک ازدواج شاد هدایت کند.

در حقیقت، هیچ بهانه‌ای برای کمک نگرفتن برای مشکلی که دارید، وجود ندارد. زمانی که متوجهی ترس از ازدواج شدید، این به خود شما بستگی دارد آیا برای برطرف کردن مشکل خود اقدام می‌کنید یا نه. اگر نمی‌توانید به‌تنهایی این کار را انجام دهید، شما نسبت به شریک زندگی یا شریک آینده‌ی خود تعهد دارید تا بر روی غلبه بر ترس از ازدواج خود به کمک یک درمانگر یا مشاور کارکنید.

نتایج یک‌شبه حاصل نمی‌شوند؛ شاید به زمان زیادی برای کار کردن بر روی مسائل و مشکلات یک رابطه نیاز باشد. بااین‌وجود، هر چه بیشتر بر روی شخصیت خود کارکنید، در کنار افراد ازدواج کرده راحت‌تر خواهید بود و آسان‌تر خواهید توانست خود را به‌عنوان یکی از آن‌ها تصور کنید.

مراجعه به درمانگر یا کمک گرفتن از مشاور هیچ خجالتی ندارد. صحبت با درمانگرها و مشاوران در سایت مشاوره باما کاملاً محرمانه است و لازم نیست هیچ‌کس از این موضوع اطلاع یابد. این کار را به تعویق نیندازید: همین امروز برای گرفتن کمکی که بدان نیاز دارید، اقدام نمایید.

چگونه ترس از ازدواج را از بین ببریم؟

روش‌های مختلفی برای مواجه با ازدواج هراسی یا ترس از ازدواج وجود دارد. یکی از مؤثرترین روش‌ها، رفتاردرمانی شناختی (CBT) به کمک یک درمانگر است. درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا علت داشتن چنین ترسی را کشف نمایید و به شما نشان می‌دهد که این ترس چگونه بر رابطه شما تأثیر می‌گذارد.

درمان از طریق مواجهه سازی، یک روش متداول دیگر برای غلبه بر وحشت زدگی و ترس است. اگر خود را در موقعیت‌هایی قرار دهید که به‌طور مداوم با ازدواج سروکار دارید مانند مراسم ازدواج یا جشن عروسی یا صرفاً با زوج‌های ازدواج کرده معاشرت کنید، از شدت ترس شما از ازدواج کم خواهد شد.

دارودرمانی یک روش دیگر برای بهبود وحشت از ازدواج است. درصورتی‌که خود یا اعضای خانواده‌تان، سابقه‌ی اضطراب، OCD یا افسردگی و اختلالات عصبی دیگر را دارید، شما مستعد داشتن ترس از ازدواج هستید. دارودرمانی یک روش مؤثر برای کاهش مقدار و شدت علائم است. اگر در یافتن درمانگر مناسب مشکل دارید، سایت مشاوره باما برای شما مشاوره آنلاین را ارائه می‌دهد که نسبت به درمان سنتی مقرون‌به‌صرفه تر و مناسب‌تر است.

آیا داشتن ترس از ازدواج طبیعی است؟

داشتن ترس و اضطراب در ازدواج، هنگام خواستگاری، در روز عروسی یا ترس از تعهد در رابطه، به مقدار اندک کاملاً طبیعی است. درمجموع، ازدواج برای بار اول یک تجربه تازه است و اضطراب و پریشانی در تجربیات جدید کاملاً طبیعی می‌باشد. بااین‌وجود، ترس از ازدواج درصورتی‌که در زندگی روزانه یا روابط شما اختلال ایجاد نماید، دیگر طبیعی نیست. اگر از تعهد بلندمدت می‌ترسید، در داشتن روابط معنادار مشکل دارید و هنگام شرکت در مراسم ازدواج یا فکر کردن به ازدواج دچار اضطراب و حملات عصبی می‌شوید، پس حتماً باید برای غلبه بر ترس خود کمک بگیرید.

چرا من در مورد فکر کردن به ازدواج عصبی می‌شوم؟

تردید و دودلی در ازدواج، تجربه‌ای است که بسیاری از مردم با آن مواجه هستند. بااین‌وجود، اگر برای شرکت در مراسم ازدواج یا جشن سالگرد ازدواج با مشکل روبرو هستید، پس حتماً ضربه‌ی روحی داشته‌اید. ترس از ازدواج ممکن است به خاطر فرزند طلاق بودن، شاهد یک ازدواج ناکام بودن، داشتن بیماری‌های روانی از قبیل اضطراب یا OCD، بیماری روانی تشخیص داده نشده یا یک ضربه‌ی روحی که در رابطه یا ازدواج رخ داده است، به وجود آید. خوشبختانه، درمان‌هایی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید از دلیل ترس از ازدواج خود آگاه شوید و علائمی که دارید را کاهش دهید.

آیا اضطراب و پریشانی پیش از ازدواج طبیعی است؟

 بسیاری از افراد پیش از روز عروسی یا خواستگاری عصبی می‌شوند. گاهی اوقات، حتی ایده‌ی تعهد به یک فرد می‌تواند موجب اضطراب و پریشانی او شود. به‌منظور درک این‌که آیا اضطراب و پریشانی طبیعی است یا نه شما باید از خود بپرسید که این اضطراب چگونه بر روابط و زندگی روزانه‌ی شما تأثیر می‌گذارد.

درصورتی‌که از تعهد بلندمدت به شریک زندگی‌تان می‌ترسید، در درک روابط معنادار مشکل دارید یا هنگام شرکت در مراسم ازدواج یا فکر کردن در مورد ازدواج دچار اضطراب یا حملات عصبی می‌شوید، کمک گرفتن می‌تواند ترس شما را کاهش دهد و شما را به سمت روابط شادتر هدایت نماید.

چگونه بدانیم آیا می‌خواهیم ازدواج کنیم یا نه؟

چندین پرسش وجود دارد که شما برای مشخص کردن این‌که آیا می‌خواهید ازدواج کنید می‌توانید از خود بپرسید:

 • آیا می‌توانید شریک زندگی خود را ترک کنید؟
 • آیا از بودن در کنار او خوشحال هستید؟
 • آیا او از بودن در کنار شما خوشحال است؟
 • آیا فکر می‌کنید می‌توانید بدون عهدشکنی، تعهد دهید؟
 • آیا می‌توانید باقی زندگی خود را بدون شریک زندگی‌تان تصور کنید؟

پاسخ دادن به این سؤالات به شما کمک می‌کند که بیشتر در مورد آن‌ها فکر کنید. شما همچنین می‌توانید این موضوع را با یک درمانگر یا مشاور ازدواج در میان بگذارید.

از کجا بدانیم که با فرد درستی ازدواج می‌کنیم؟

آیا می‌توانید زندگی خود را بدون او تصور کنید؟ آیا زندگی بدون او، پوچ و خالی است یا بدون وجود شریک زندگی خود، نوعی احساس راحتی می‌کنید؟ آیا شریک زندگی‌تان موجب خوشحال شدن شما می‌شود و با احترام با شما رفتار می‌کند؟ آیا او برای نگرانی‌های شما ارزش قائل است یا شما را خوار و خفیف می‌کند؟

درنهایت، آیا او به‌منظور رشد شخصیت تان و تبدیل‌شدن به انسان بهتر، شما را به چالش می‌کشد؟ این سؤالات به شما کمک می‌کنند تا متوجه شوید آیا شما و شریک زندگی‌تان برای ازدواج آماده هستید. می‌توانید پاسخ‌های خود را با یک دوست، عضو خانواده یا درمانگر در میان بگذارید و یا آن‌ها را در یک دفترچه بنویسید.

ازدواج کردن چه حسی به فرد می‌دهد؟

یک ازدواج سالم باید همراه با احساس خوشبختی، راحتی و امنیت در رابطه باشد. این احساسی است که شریک زندگی‌تان همواره و در هر شرایطی در کنار شما خواهد بود. بااین‌وجود، شما و شریک زندگی‌تان باید هرروز همدیگر را به چالش بکشید و از همدیگر یاد بگیرید.

برخی از افراد می‌ترسند که ازدواج به یکنواختی تبدیل شود اما شریک زندگی مناسب، انرژی دینامیکی (پویا) و همچنین حس راحتی که اکثر افراد به دنبالش هستند را فراهم می‌سازد.

آیا در صورت داشتن شک و تردید باید ازدواج کنم؟

این موضوع به‌ شدت شک و تردید شما بستگی دارد. شما باید منشأ شک و تردید خود را از طریق صحبت کردن با یک دوست قابل‌اعتماد، عضوی از خانواده، یک درمانگر یا توسط نوعی از درون‌نگری مانند رویدادنگاری (یادداشت‌برداری روزانه) کشف نمایید. فردی که با او ازدواج می‌کنید باید موجب رشد شخصیت شما شود، شما را شاد کند و ثبات و پایداری را به زندگی شما بیاورد. نیازی به گفتن نیست که اوقات سخت و دشواری همواره بخشی از زندگی است اما شما باید این اطمینان خاطر یا حداقل اشتیاق و اراده را داشته باشید که شرایط سخت را در کنار یکدیگر سپری خواهید کرد.

شما همچنین باید سعی کنید زندگی با بودن یا نبودن شریک زندگی خود را تصور کنید. آیا بدون وجود او غمگین می‌شوید یا احساس راحتی و آرامش خواهید داشت؟

درنهایت، داشتن اضطراب یا عدم قطعیت (شک و تردید) پیش از ازدواج امری کاملاً طبیعی است. بااین‌وجود، در صورتیکه شک و تردید شدید در ازدواج دارید، ممکن است که در انتخاب همسر مناسب اشتباه کرده‌اید یا شاید لازم است تا پیش از تعهد، بر روی شخصیت درونی خود کارکنید.

چرا پیش از ازدواج دو دل می‌شوید؟

به‌احتمال‌زیاد، ازدواج یک تجربه‌ی کاملاً جدید برای شماست. مانند اکثر تجربه‌های جدید، ازدواج موجب اضطراب و ترس از ناشناخته‌ها می‌شود. شما ممکن است پیش از خواستگاری، در دوران نامزدی و در روز عروسی دو دل شوید. این کاملاً طبیعی است و شما نباید بگذارید که دودلی موجب اضطراب و پریشانی شما شود. اگر شریک زندگی‌تان را دوست دارید و تاکنون از به اشتراک گذاشتن زندگی‌تان با او لذت برده‌اید، پس دو دل بودن خود را به‌عنوان چالش دیگری که شما همراه با شریک زندگی‌تان بر آن غلبه خواهید کرد، در نظر بگیرید.

2 دیدگاه

 1. سلام من دختری بیست‌و دوساله هستم راستش قراره بعد از ماه رمضان برام خواستگار بیاد اونم پسرخالمه و جالب اینه ک من عاشقش بودم ولی الان نمیدونم دوسش دارم یا ن و از اینک بخوام ب ازدواج فک کنم خیلی منو میترسونه من از همه مسائل مربوط به ازدواج مخصوصا رابطه جنسی میترسم میشه لطفا راهنمایی ام کنید

 2. سلام من ۲۱ سالم و خواستگا ر های دارم اما از روبه رو شدن با اونها می ترسم چون فکر می کنم توانایی شناخت آدما رو ندارم وفکر می کنم زندگی رو ازم سلب می کنن و اگر مورد خوبی باشه ممکن از طرف خانواده بر اون اصرار بشه دخترم و شغلم معلمی است و فک می کنم اگر این شغل رو نداشتم مطمئنن همین چندتا خواستگار هم برام نمی امد و این به خاطره شغلم

دیدگاهتان را بنویسید