خانه / پرسش و پاسخ روانشناسی کودک / مشاوره برای نوجوان دختر و پسر
مشاوره برای نوجوان دختر و پسر
مشاوره برای نوجوان دختر و پسر دکتر روانشناس

مشاوره برای نوجوان دختر و پسر

از مشاوره نوجوانان چه انتظاری باید داشت؟

نوجوانان امروزی نسبت به نوجوانان نسل های قبل بیشتر تحت استرس هستند. نوجوانان امروزی علاوه بر استرس ناشی از شناخت خود و این که در آینده می خواهند چه کسی شوند، در معرض فشار هم سن و سالان و شبکه های اجتماعی نیز قرار دارند. علاوه بر این، تکالیف مدرسه آن ها سنگین تر شده است و باید هر سال در آزمون های استاندارد زیادی شرکت کنند. آن ها ممکن است در مورد یافتن شغل مناسب یا قبولی در یک دانشگاه خوب نیز دچار استرس شوند. با وجود تمام این استرس های دنیای مدرن و امروزی، بسیاری از نوجوانان می توانند در هنگام مواجه با چنین چالش هایی از مشاوره بهره گیرند.

چرا باید به مشاوره نوجوانان فکر کنم؟

بسیار مهم است که به یاد داشته باشید اگرچه نوجوانان در حال تبدیل شدن به افراد بالغ و بزرگسال هستند، اما همچنان بسیار کودک هستند. مغز آن ها در حال شکل گیری کامل است، بنابراین آن ها هنوز قادر به تصمیم گیری یا مدیریت موقعیت ها به خوبی بزرگسالان نیستند. در همین حال، بدن آن ها نیز در حال رشد است و با عوارض جانبی تغییرات هورمونی نیز دست و پنجه نرم می کنند. اضافه شدن محرک های استرس زا خارجی می تواند به راحتی نوجوانان را در لبه ی پرتگاه قرار دهد، حتی اگر با چالش هایی روبرو هستند که از نظر بزرگسالان کوچک می باشند.

بدتر از آن، نوجوانان امروزی زمان کمتری را با خانواده های خود سپری می کنند زیرا والدین مجبور هستند تا دیر وقت کار کنند، این در حالی است که نوجوانان زمان بیشتری صرف فعالیت های فوق برنامه و تکالیف مدرسه می کنند. وقت گذراندن با خانواده در پایین نگه داشتن سطح استرس بسیار ضروری است، به همین دلیل کمبود وقت کافی با خانواده می تواند به چالش هایی که نوجوانان امروزی با آن مواجه هستند، بیفزاید.

مطالب مرتبط: دخترانی که کمبود محبت مادر دارند

وقتی نوجوانان به نقطه ای می رسند که نمی توانند به طور موثر استرس مدرسه، جامعه یا خانواده را مدیریت کنند، درمان می تواند به آن ها در کنترل این شرایط کمک کند. در واقع، مطالعات نشان می دهند که از هر 3 نوجوان 2 نفر به طور قابل توجهی از روان درمانی سود می برند. بسیاری از والدین وقتی متوجه کشمکش نوجوان خود با مشکلات تحصیلی یا رفتاری می شوند، مشاوره درمانی را به عنوان یک گزینه در نظر می گیرند. با این وجود، توجه به این نکته بسیار مهم است که پایین آمدن نمرات و رفتارهای اجتماعی منفی تقریبا همیشه ناشی از یک رویداد بزرگ تر هستند. وقتی تصمیم می گیرید که نوجوانتان باید در جلسات مشاوره شرکت کند، شما نه تنها به او فرصت می دهید که بر مشکلی که دارد کار کند، بلکه این فرصت برای او به وجود می آید که بر روی رویدادهای گذشته که ممکن است برایش مشکل ساز بوده باشند نیز کار کند.

مطالب مرتبط: نحوه برخورد با دختر نوجوانی که دوست پسر دارد

انتظارات مشاوره نوجوانان برای والدین

به عنوان والدین، دانستن این که چه انتظاری باید از مشاوره ی نوجوانان داشته باشید می تواند مفید باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه ممکن است جربه کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

حتی نوجوانان در درمان از حریم خصوصی برخوردارند

وقتی نوجوان مشاوره را آغاز می کند، ممکن است متعجب شوید که از شما انتظار نمی رود یا دعوت نمی شود که در جلسات شرکت کنید. ممکن است بیشتر تعجب کنید که مشاور نمی تواند اطلاعات مرتبط با جلسات درمانی را با شما در میان بگذارد زیرا این نقض محرمانه بودن جلسات بین درمانگر و مشتری است. درمانگر می تواند اطلاعات کلی مرتبط با پیشرفت، تشخیص و ارجاعات (در صورت وجود) را ارائه دهد و تمام.

ممکن است وقتی کودک شما هنوز سن پایینی دارد نسبت به محرمانه نگه داشتن اطلاعات توسط درمانگر مقاومت نشان دهید. با این وجود، این رازداری به نوجوان این امکان را می دهد تا افکار و احساسات خود را بدون ترس از پیامدهایش آزادانه بیان کند. این برای نوجوانان بسیار مهم است زیرا آن ها برای حریم خصوصی خود ارزش قائل هستند و اغلب احساس می کنند که والدین به آن ها استقلال کافی را نمی دهند.

ممکن است درمان نوجوان بی ارتباط با موضوع به نظر آید

نوع درمان مورد استفاده برای نوجوانان به مشکل به وجود آمده بستگی دارد. اگر می خواهید نوجوان به دلیل مشکلات تحصیلی به مشاوره برود، روانشناس ممکن است مشاوره را با این موضوع شروع کند اما به تدریج مسائل عمیق تر و مهم تری را بررسی کند. چرا؟ ایجاد رابطه و اعتماد در درمان ضروری است. پس از جلسه اول (با حضور یا بدون حضور والدین)، درمانگر ممکن است جلسه ی بعدی را به شناخت نوجوان اختصاص دهد. به فرآنید اعتماد کنید، حتی اگر بی ارتباط با موضوع به نظر می آید.

مطالب مرتبط: چگونه با نوجوان حرف گوش نکن رفتار کنیم

درمانگرها، خبرنگاران موظف هستند

همانطور که قبلا گفته شد، تمام اطلاعاتی که نوجوان شما با درمانگر خود به اشتراک می گذارد، محرمانه تلقی می شوند، به استثنای هر چیزی که درمانگر به لحاظ قانونی موظف به گزارش آن است. این استثناها شامل قصد آسیب رساندن به خود و دیگران، سوءاستفاده جنسی یا فیزیکی و افکار خودکشی است. ممکن است در این مورد خیالتان راحت شود؛ اگر یک مشکل جدی وجود داشته باشد، نوجوان شما کمکی که نیاز دارد را دریافت خواهد کرد و به شما نیز اطلاع داده خواهد شد. در غیراینصورت، نوجوان شما همچنان در حال رفع نگرانی هایی است که با آن ها دست و پنجه نرم می کند و هیچ نگرانی از اشتراک گذاری احساسات خود ندارد.

چگونه نوجوان خود را برای مشاوره آماده کنید

وقتی برای بار اول با نوجوان خود در مورد مشاوره صحبت می کنید، ممکن است نسبت به آن مقاومت نشان دهند. این طبیعی است، بنابراین نیازی به نگرانی نیست. اگر بتوانید نوجوان خود را حمایت کنید، به احتمال زیاد می توانید او را متقاعد کنید که به کمک یک درمانگر نیاز دارد. از تکنیک های زیر برای کمک به نوجوان خود به منظور شروع مشاوره استفاده کنید.

مطالب مرتبط: طرز رفتار با نوجوان پسر 

اجازه دهید آن ها رهبری کنند

نوجوان معمولا دوست ندارند والدین برای آن ها تصمیم بگیرند. قبل از این که به آن ها بگویید که به درمان نیاز دارند، اطلاعاتی را در مورد فرآیند مشاوره در اختیار آن ها قرار دهید و نظرشان را درباره ی این موضوع بپرسید. به آن ها بفهمانید که هر تصمیمی که بگیرند، شما از آن حمایت خواهید کرد. اگر خود آن ها تصمیم بگیرند، احتمال این که فرآیند را دنبال کنند و به نتیجه ی مطلوب دست یابند بیشتر خواهد بود.

 به آن ها انگیزه دهید

اگر نوجوان شما در پذیرش این ایده که به مشاوره نیاز دارد اوقات سختی را پشت سر می گذارد، پیشنهاد یک جایزه یا پاداش را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، شما می توانید به او بگویید که اگر فقط برای امتحان در یک جلسه مشاوره شرکت کند، بلیت کنسرت گروه مورد علاقه اش را برایش می خرید. این کار او را بدون نیاز به تعهد به یک رابطه ی مشاوره ای طولانی مدت تشویق خواهد کرد. آن ها ممکن است احساس کنند که از این مشاوره چیزی بدست خواهند آورد و ترجیح می دهند که به مشاوره ادامه دهند. چیزی را بیابید که فرزندتان دوست دارد و ببینید که آیا او حاضر است به ازای بدست آوردن آن یک جلسه مشاوره را امتحان کند یا نه.

مطالب مرتبط: رفتار با نوجوان ۱۵ ساله

آیا سوالاتی در مورد مشاوره نوجوانان دارید؟

آن ها را در فرآیند دخیل کنید

نوجوانان در راه تبدیل شدن به یک فرد بزرگسال هستند و به احتمال زیاد دوست ندارند به عنوان یک کودک با آن ها رفتار شود. با در نظر داشتن این موضوع، اجازه دهید فرزندتان به شما در انتخاب یک درمانگر کمک کند و به آن ها اجازه دهید تا زمان ملاقات های خود را برنامه ریزی نمایند. همچنین به آن ها مطالعاتی که نشان می دهند مشاوره می تواند ایده ی خوبی باشد را ارائه دهید. اگر احساس کنند که با شما یک تیم هستند، به احتمال زیاد پیشنهاد شما را خواهند پذیرفت.

راهنمایی نوجوان خود با کمک مشاوره باما

هنگامی که فرزند شما در مرحله ی گذر به بزرگسالی در مواجه و سازگاری با مشکلات زندگی دچار کشمکش است، دانستن نحوه ی واکنش به آن می تواند برای شما دشوار باشد. اگر این چنین است، روش های مختلفی برای کمک به شما وجود دارد؛ ازجمله استراتژی های والدین با کمک درمانگر. آن ها می توانند به شما در مورد شرایط سلامت روان کودک آموزش دهند و در نتیجه به شما در برطرف کردن هرگونه مشکل سلامت روانی که تجربه می کنید، کمک کنند.

مطالب مرتبط: راه های درمان افسردگی در نوجوانان

مطالعات نشان می دهند که برنامه های درمان آنلاین می توانند به والدینی که نوجوان آن ها احساسات پیچیده ی مرتبط با مشکلات سلامت روان را تجربه می کند، کمک کنند. مطالعه ی منتشر شده در مجله ی Internet Interventions که یک مجله ی علمی با داوری همتا است به این نتیجه رسید که پلتفرم های آنلاین در کمک به والدین در تشخیص علائم و نشانه های افسردگی و اضطراب در نوجوانان موثر عمل می کنند. این گزارش بیان می کند که مداخلات انجام شده توسط درمانگر می تواند به والدین در ایجاد انگیزه برای ادامه ی درمان نوجوان کمک کند. این شکل از درمان از ویدئو کنفرانس به کمک درمانگر و منابع آموزشی تعاملی به منظور تقویت موضوعات یا مفاهیم مهم استفاده می کند. درمان آنلاین دسترسی از راه دور به این ابزارها، افزایش دسترسی پذیری و برطرف کردن بسیاری از موانع موجود بر سر راه درمان مانند انگ موجود در جامعه، بار مالی و محدودیت های جغرافیایی را فراهم می کند.

با روانشناسان سایت مشاوره باما، شما می توانید از راه دور در جلسات درمانی شرکت کنید؛ شما می توانید از طریق لایو چت، پیام، تماس صوتی یا ویدئو کنفرانس در جلسه درمانی حضور داشته باشید. و این گزینه نیز برای شما وجود دارد که خارج از جلسات درمانی می توانید به درمانگر خود پیام دهید. وقتی می خواهید در مورد یک موضوع خاص صحبت کنید یا سوالی دارید، یک پیام برای درمانگر خود بفرستید و درمانگر در اسرع وقت با شما ارتباط برقرار خواهد کرد. یک مشاور حرفه ای می تواند به شما کمک کند تا نوجوان خود را هنگامی که احساسات پیچیده ای را تجربه می کند، راهنمایی کنید. در ادامه، نظرات کاربران مشاوره باما در مورد مشاورانی که با افراد در تمام رده های سنی کار کرده اند، آورده شده است.

نظرات در مورد مشاوران

«شارلوت به من کمک کرد تا ریشه ی بسیاری از مشکلاتم در دوره ی راهنمایی را پیدا کنم و درک بهتری از شخصیت کنونی خود داشته باشم. به لطف او به کار روی آن مسائل ادامه دادم و گذشته را پشت سر گذاشتم.»

 منبع: www.betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی

جهت مشاوره با روانشناس از گزینه چت پایین صفحه ارتباط بگیرید.