خانه / مشاوره ازدواج / مدت زمان رابطه دوستی قبل از ازدواج از نظر روانشناسی
مدت زمان دوستی قبل ازدواج

مدت زمان رابطه دوستی قبل از ازدواج از نظر روانشناسی

 شاید شما چند ماه است که با فردی آشنا شده‌اید یا شاید هم چند سال، اما در این فکر هستید از کجا باید بدانید که مدت زمان دوستی قبل از ازدواج چقدر است. آیا دوستی طولانی مدت یا داشتن رابطه قبل ازدواج خوب است؟ مسلماً تعجب می‌کنید از این‌که خیلی‌ها با فردی در فضای مجازی مانند فیسبوک و اینستاگرام آشنا می‌شوند و در کمتر از یک سال حلقه ازدواج با او ردوبدل می‌کنند، اما کسانی را می‌شناسید که علاقه آن‌ها به یکدیگر از دوره دبیرستان شروع شده، ولی سال‌های زیادی گذشته است و هنوز با هم ازدواج نکرده‌اند.

کارشناسان معتقدند، مدت زمان مشخصی برای دوستی قبل از ازدواج وجود ندارد. جولی اِسپایرا، متخصص دوست‌یابی و همسریابی می‌گوید: “بعضی زوجین در همان ملاقات اول تشخیص می‌دهند کسی را که می‌خواستند پیدا کردند و فوراً با او ازدواج می‌کنند، اما بعضی از زوج‌ها قبل از ازدواج مدتی را صرف شناختن یکدیگر می‌نمایند.”

بااین‌وجود دکتر اسپایرا عقیده دارد که یک زوج باید حداقل یک سال با یکدیگر رابطه دوستی داشته باشند تا پس از پشت سر گذاشتن روزهای شیرین اول آشنایی، بفهمند آیا می‌توانند با هم زندگی مشترکی داشته باشند یا خیر. وی می‌گوید: “همه در سه ماه اول دوران شناخت قبل از ازدواج سعی می‌کنند وجهه خوبی از خود نشان دهند. شما تازه رابطه خود را شروع کرده‌اید، هنوز با هم از روی دست‌اندازهای جاده رد نشده‌اید، با هم به تعطیلات نرفته‌اید، حوادث تلخ از قبیل مرگ عزیزان، سختی ‌های بچه داری یا از دست دادن شغل را در کنار یکدیگر تجربه نکرده‌اید.”

داون مایکل، دارای مدرک دکترای پی اچ دی، متخصص مسایل جنسی بالینی، روانشناس خانواده و نویسنده کتاب “شوهرم با من رابطه جنسی نخواهد داشت، یک قدم فراتر می‌رود و این نکته را اضافه می‌کند که هرقدر یک زوج قبل از ازدواج مدت بیشتری برای شناخت یکدیگر صرف کنند، رابطه آن‌ها بعد از ازدواج دوام بیشتری خواهد داشت. او می‌گوید: “زوج‌ها ازلحاظ سنی و شرایطی که در آن قرار دارند با یکدیگر تفاوت دارند، اما مدت زمان آشنایی قبل از ازدواج باید بین یک تا سه سال باشد.”

با تحقیقات انجام‌گرفته، این نظریه تأیید شده است. طبق پژوهشی که توسط دانشگاه اِموری آتلانتا به چاپ رسیده است، احتمال افزایش طلاق زوج‌هایی که حداقل سه سال قبل از ازدواج با هم بوده‌اند 39 درصد کمتر از زوج‌هایی است که در سال اول آشنایی با هم ازدواج کرده‌اند.

مسلماً اگر طولانی شدن مدت زمان دوستی قبل از ازدواج به دوام ازدواج کمک کند به نفع زوج است. کارشناسان معتقدند، این زمان فقط گذراندن چند سال در کنار یکدیگر نیست، بلکه به معنی داشتن یک ازدواج موفق در آینده است. چون در این مدت آشنایی قبل از ازدواج زن و مرد با سهیم شدن در جنبه‌های اساسی زندگی می‌توانند تصمیم بگیرند آیا یک ازدواج ماندگار خواهند داشت یا خیر.

در مدت زمان دوستی قبل ازدواج چگونه با یکدیگر صحبت می‌کنید و اختلافات را رفع می‌نمایید

گِرَنت اچ. بِرِنِر، دارای مدرک دکترای پزشکی و از نویسندگان کتاب رابطه ضعیف: چگونه رفتارهای نادرست ما باعث از بین رفتن صمیمیت می شود، معتقد است، زوج‌هایی که مهارت ارتباط با همسر خوبی دارند نه‌تنها ازدواج موفق‌تری خواهند داشت بلکه لذت بیشتری از رابطه خود خواهند برد. دکتر مایکل علاوه بر تصدیق این مطلب اضافه می‌کند، شیوه‌ای که زوج‌ها برای حل اختلافات زناشویی خود در دوران آشنایی به کار می‌برند مهم‌ترین عاملی است که تعیین می‌کند آیا آن‌ها می‌توانند پس از ازدواج اختلافات خود را حل کنند یا نه. وی این پرسش‌ها را مطرح می‌کند:

  • “آیا شدیداً مشاجره می‌کنند؟
  • آیا درنهایت اختلافات خود را برطرف می‌نمایند؟
  • آیا یکی از زوجین قلدری می‌کند؟
  • آیا یکی از زوجین به‌جای مطرح کردن مشکل آن را پنهان می‌کند؟
  • آیا یکی از زوجین احساسات منفی خود را در رفتارهایش نشان می‌دهد به‌جای این‌که مستقیماً به آن بپردازد؟

 منظور این است که زوجین حتماً اختلاف با همسر خود پیدا می‌کنند، اما آنچه اهمیت دارد نحوه برخورد با اختلافات و چگونگی رفع آن‌هاست.”

در مدت آشنایی قبل از ازدواج علایق و ارزش‌های مشترک را بررسی کنید

کالین مولِن، دکترای روانشناسی، روان درمانگر و مشاور ازدواج می‌گوید، با این‌که لازم نیست زوجین علاقه‌مندی‌های یکسانی داشته باشند اما باید بعضی علایق و ارزش‌های آن‌ها مشترک باشد. این یعنی باید در برخی از جنبه‌های زندگی دیدگاه مشابهی داشته باشید، مانند ارزش‌های خانوادگی، عقاید مذهبی و غیره. وی می‌گوید: “لازم نیست حتماً مذهب یکسانی داشته باشید، اما اگر شما یک مسیحی مؤمن باشید و همسرتان یک کافر ملحد، شرایط پیچیده‌ای به وجود می‌آید. بهتر است در چیزهایی که از صمیم قلب برایتان محترم و مقدس است را اشتراک داشته باشید و روش زندگی شما در دنیایی که برایتان مهم است مشابه باشد.”

در مدت زمان دوستی قبل ازدواج در مورد مسایل مالی صحبت کنید

روش شما و همسرتان در پس‌انداز کردن و پول خرج کردن و مدیرت مالی، عامل مهم دیگری است. اسپایرا می‌گوید: “اگر یکی از زوجین ولخرج است و دیگری می‌خواهد برای آینده پول پس‌انداز کند، پس حتماً باید درباره بودجه خانواده با یکدیگر صحبت کنند. بسیاری از ازدواج ها در اثر مشکلات مالی شکست می‌خورند؛ بنابراین، داشتن پس‌انداز و برنامه ریزی برای زمان پس از بازنشستگی از لحظه شروع زندگی، در موفقیت یک ازدواج بسیار مهم است.”

در مدت آشنایی قبل از ازدواج در مورد مسایل جنسی صحبت کنید

کارشناسان بر این عقیده هستند که رابطه جنسی سالم و فعال در هر سنی، بخش مهمی از یک زندگی مشترک موفق است. دکتر برنر می‌گوید: “زوج‌هایی که پس از ازدواج تلاش می‌کنند روابط جنسی خوبی داشته باشند از رابطه خود رضایت بیشتری دارند.” وی پیشنهاد می‌کند همسران برای داشتن رابطه جنسی بهتر، به‌طور مفصل درباره این موضوع با هم‌صحبت کنند ــــ چه انتظاری از رابطه جنسی و از یکدیگر دارند، در رابطه جنسی چه رفتارهایی را می‌پسندند و چه رفتارهایی را دوست ندارند ــــ و نیز هنگام برقراری رابطه جنسی به همسر خود بگویند که چگونه لذت بیشتری احساس می‌کنند.

در مورد نحوه ایجاد تعادل بین کار و زندگی خانوادگی در مدت آشنایی قبل ازدواج صحبت کنید

اطمینان از این‌که هردوی شما ازدواج و زندگی خانوادگی را به شغل خود ترجیح می‌دهید، از رمزهای داشتن یک ازدواج شاد و بادوام است. دکتر اسپایرا می‌گوید: “اغلب برای تأمین هزینه‌های زندگی هر دو نفر باید شاغل باشند؛ اما اگر تصمیم گرفته‌اید که یکی نان‌آور خانواده باشد و دیگری به امور منزل و بچه داری بپردازد، با یکدیگر درباره این‌که وقتی سرکار نیستید چگونه باید اوقات خود را صرف کنید گفتگو نمایید.”

سخن آخر: ازدواج امر دشواری است. نمی‌توان در یک مدت زمان کوتاه میزان موفقیت یک ازدواج را ارزیابی کرد. پس از ازدواج زوجین باید تا می‌توانند برای حفظ رابطه خود تلاش کنند که به عقیده کارشناسان کار چندان راحتی نیست. دکتر مولن در ادامه می‌گوید: “وقتی وارد زندگی مشترک می‌شوید رابطه شما به تغییرهای عاطفی نیاز خواهد داشت، اما نباید درگیری‌ها و تغییرهای عاطفی سال‌ها ادامه یابد.” وی توصیه می‌کند اگر نتوانستید این تغییرات را ایجاد کنید به مشاور خانواده مراجعه نمایید تا مشکلتان را ریشه‌یابی کند و در رفع آن به شما کمک نماید، به‌قول‌معروف قبل از آن‌که تصمیم بگیرید خانه را ویران کنید و از نو بسازید، تیر شکسته را پیدا کند و در تعمیر آن به شما کمک نماید.

منبع: www.brides.com

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناشسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144246886