خانه / مشاوره شغلی / شغل های مناسب تیپ شخصیتی MBTI
تست شخصیت شناسی

شغل های مناسب تیپ شخصیتی MBTI

تست شخصیت شناسی شما را قادر می‌سازد به درک بیشتری راجع به خود و نحوه ارتباط با افراد برسید. شناخت تیپ شخصیتی همچنین در انتخاب شغل مناسب یا انتخاب همسر مناسب به شما کمک می‌کند. به همین طریق، هرچه شخصیت خود و دیگران را بهتر بشناسید، بهتر می‌توانید در مورد برقراری و بهبود روابط با دیگران تصمیم‌گیری کنید.

اگر می‌خواهید بدانید چه تیپ شخصیتی دارید، ابتدا باید با انواع تیپ های شخصیتی در روانشناسی آشنا شوید.

تعریف تیپ های شخصیتی چیست؟

تیپ شخصیتی مجموعه‌ای از ویژگی های شخصیتی است که با هم بروز می‌کنند. برخی صفات و ویژگی ها با هم در تضادند. بنابراین فقط یکی از آن‌ها را دارید. مثلاً درونگرایی یا برونگرایی. اگر شخصیت درون گرا هستید ممکن است گاهی اوقات هم برونگرا باشید، اما معمولاً یک کفه ترازو از دیگری سنگین‌تر است.

انواع تیپ های شخصیتی MBTI (مایرز – بریگز )

در آزمون شخصیت شناسی مایرز- بریگز یا به‌اختصار تست MBTI  چهار نوع از صفات متضاد در شخص سنجیده شده و از ترکیب آن‌ها برای مشخص شدن تیپ شخصیتی فرد استفاده می‌شود. این 4 نوع تیپ شخصیتی شامل موارد زیر هستند:

 • احساسی/ منطقی (T/F)
 • حسی/ شهودی (S/N)
 • قضاوتگر/ ادراکی (J/P)
 • درونگرا/ برونگرا ( E/I)

16 نوع تیپ شخصیتی تست mbti با توجه به ترکیب 8 ویژگی اصلی که در بالا اشاره شد نام‌گذاری می‌شوند. هر تیپ شخصیتی نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارد. وقتی تیپ شخصیتی خود را یافتید، راحت‌تر می‌توانید در مورد یک سری مسائل مهم زندگی مانند ازدواج موفق یا انتخاب شغل تصمیم‌گیری کنید. در ادامه به معرفی 16 انواع تیپ شخصیتی مایرز- بریگز می‌پردازیم.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ENTJ ( برونگرا، شهودی، منطقی، قضاوتگر )

اگر در تست شخصیت شناسی متوجه شدید که  ENTJ هستید، یعنی فردی قاطع و صریح هستید، به‌راحتی پست‌های مدیریتی را بر عهده می‌گیرد. شما بی‌کفایتی و تفکر غیرمنطقی را کنار گذاشته و آن‌ها را با مهارت حل مسئله جایگزین می‌کنید. شما بر اهداف بلندمدت تمرکز دارید، عاشق ایده‌ها بوده و از یادگیری و آموزش به دیگران لذت می‌برید.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ENFJ ( برونگرا، شهودی، حسی، قضاوتگر )

اگر در تست شخصیت شناسی فهمیدید که ENFJ هستید، یعنی حس همدردی داشته و فردی خونگرم هستید. به نیازهای عاطفی دیگران اهمیت می‌دهید. این افراد اجتماعی بوده و علاقه دارند به دیگران کمک کنند تا به نهایت پتانسیل خود برسند. آن‌ها به در مقابل دریافت انتقاد یا تقدیر، بسیار مسئولیت‌پذیرند.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ESFJ ( برونگرا، حسی، احساسی، قضاوتگر )

تیپ های شخصیتی ESFJ خونگرم هستند. این افراد بسیار وظیفه‌شناس و باوجدان‌اند. آن‌ها در کار خود دقیق و سریع هستند. به‌سرعت نیازهای دیگران را متوجه شده و درصدد رفع آن برمی‌آیند. آن‌ها دوست دارند با دیگران کار کنند و یک محیط هماهنگ و دارای نظم و انضباط را ترجیح می‌دهند.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ESTJ ( برونگرا، حسی، منطقی، قضاوتگر )

اگر تیپ شخصیتی شما ESTJ است، واقع‌بین و اهل عمل هستید. شما قاطع، منظم، کارآمد و متمرکز بر نتایج هستید. جزئیات روتین و معمول برایتان مهم و حواستان به‌دقت به آن‌هاست. شما فردی منطقی بوده و از این منطق به نحوی صحیح برای انجام کارها و وظایف خود استفاده می‌کنید.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ENTP ( برونگرا، شهودی، منطقی، ادراکی )

به‌عنوان فردی با تیپ شخصیتی ENTP شما سریع، هوشیار، مدبر، رک و روراست هستید. کارتان در حل کردن چالش‌های سخت و درک مفاهیم، خوب است. شما به‌خوبی آدم‌ها را می‌شناسید. از کارهای روتین و خسته‌کننده خوشتان نمی‌آید بنابراین برای انجام کارهای تکراری به دنبال راه‌های جدید می‌گردید.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ENFP ( برونگرا، شهودی، احساسی، ادراکی )

افرادی دارای تیپ شخصیتی ENFP خونگرم و با شور و شوق هستند. اگر چنین تیپ شخصیتی دارید، متوجه الگوهای حاکم بر هر محیط و شرایط شده و عملکردتان را با آن‌ها وفق می‌دهید. دوست دارید دیگران متوجه زحمات شما باشند و درعین‌حال خودتان هم به‌سرعت متوجه دستاوردهای دیگران می‌شوید. شما فردی خودجوش بوده و از بداهه‌کاری لذت می‌برید.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ESFP ( برونگرا، حسی، احساسی، ادراکی )

با رفتاری دوستانه و اجتماعی، این افراد عاشق زندگی، آدم‌ها و آسایش‌اند. آن‌ها به‌منظور ایجاد تغییر با دیگران همکاری می‌کنند. این افراد عموماً قضاوت‌های صحیح کرده و بسیار واقع‌گرا هستند، اما دوست دارند سر کار خوش بگذرانند. این افراد انطباق پذیر بوده و دوست دارند به‌صورت گروهی چیزی را یاد بگیرند.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ESTP ( برونگرا، حسی، منطقی، ادراکی )

اگر دارای تیپ شخصیتی ESTP هستید، بسیار در مقابل دیگران صبوری می‌کنید. شما فردی انعطاف‌پذیر اما عمل‌گرا هستید. روی اهداف کوتاه‌مدت تمرکز می‌کنید. ترجیح می‌دهید مشکلات را بدون تعلل و دور از مفاهیم و نظریه‌ها زود حل کنید. شما خودجوش و متمرکز بر لحظه حال هستید. دوست دارید مسائل را در عمل یاد بگیرید.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی INTP ( درونگرا، شهودی، منطقی، ادراکی )

اگر دارای تیپ شخصیتی INTP هستید دوست دارید همیشه برای اتفاقات توضیح منطقی پیدا کنید. از تئوری‌ها و مفاهیم خوشتان آمده و سروکله زدن با ایده‌ها را به حضور در شرایط و موقعیت‌های اجتماعی ترجیح می‌دهید. شما فردی آرام و انعطاف‌پذیرید. می‌توانید عمیقاً تمرکز کنید. گاهی شکاک و بدبین می‌شوید. طرز تفکرتان به‌طورکلی تحلیلی است.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی INFP ( درونگرا، شهودی، احساسی، ادراکی )

به‌عنوان یک شخصیت INFP  به‌شدت کمالگرا یا آرمانگرا هستید. ارزش‌هایتان برایتان اهمیت دارند. شما دوستی وفادار هستید. کنجکاو بوده و دوست دارید ایده‌ها را عملی کنید. سعی می‌کنید اطرافیانتان را درک کرده و به آن‌ها کمک کنید تا به بهترینشان تبدیل شوند. شما قابل انطباق و انعطاف‌پذیر هستید مگر زمانی که پای ارزش ها در میان باشد.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ISFP ( درونگرا، حسی، احساسی، ادراکی )

ISFP ها ساکت و حساس بوده اما درعین‌حال رفتاری دوستانه دارند. اگر چنین تیپ شخصیتی دارید در زمان حال به سر می‌برید، دوست دارید تنها و طبق زمان‌بندی کارکنید. شما باوفا و پای بند به ارزش ها هستید. از درگیری خوشتان نمی‌آید و نظراتتان را به دیگران تحمیل نمی‌کنید.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ISTP ( درونگرا، حسی، منطقی، ادراکی )

اگر دارای تیپ شخصیتی ISTP باشید، صبور و انعطاف‌پذیر هستید. وقتی مشکلی به وجود می‌آید شاهد آن بوده و سریع درصدد حل آن برمی‌آیید. شما تحلیل‌گر بوده و می‌دانید چطور باید از اطلاعات و داده‌ها به‌خوبی استفاده کنید. مجذوب روابط علت و معلولی هستید. شما همین‌طور به‌شدت مرتب و سازمان‌یافته، کارآمد و منطقی هستید.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی INTJ ( درونگرا، شهودی، منطقی، قضاوتگر )

به‌عنوان یک INTJ شما مبتکر و اصیل هستید. عاشق عملی کردن ایده‌ها و رسیدن به اهدافتان هستید. به‌آسانی دوردست‌ها را می‌بینید. وقتی تصمیم به انجام کاری می‌گیرید، طولانی‌مدت متعهد به انجام آن هستید و پروژه را تا زمان رسیدن به نتیجه‌ی مدنظر، منظم دنبال می‌کنید. به‌شدت مستقل هستید. به لحاظ عملکرد از خودتان و دیگران انتظارات زیادی دارید.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی INFJ ( درونگرا، شهودی، احساسی، قضاوتگر )

درک ارزش و معنای زندگی به‌شدت برایتان مهم است. می‌خواهید متوجه انگیزه‌ های دیگران بشوید. با وجدان و وظیفه‌شناس بوده و به ارزش‌هایتان متعهد هستید. می‌خواهید کاری که به نفع همه است را انجام دهید. شما سازمان‌یافته و قاطع هستید.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ISFJ ( درونگرا، حسی، احساسی، قضاوتگر )

به‌عنوان یک ISFJ شما ساکت، مسئولیت‌پذیر و با وجدان هستید. به تعهدات خود افتخار می‌کنید. در کار دقیق و حساس هستید. در روابط باوفا و باملاحظه هستید. واقعاً به احساسات دیگران اهمیت می‌دهید. برایتان مهم است محیط پیرامونتان آرام و در هماهنگی باشد.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ISTJ ( درونگرا، حسی، منطقی، قضاوتگر )

شخصیت ISTJ ساکت و جدی است. اگر چنین تیپ شخصیتی دارید برای رسیدن به موفقیت سخت تلاش کرده و قابل‌اطمینان و مسئولیت‌پذیر هستید. شما عمل‌گرا و واقع‌بین هستید. ثابت‌قدم به سمت راه‌حل منطقی که در نظر دارید حرکت می‌کنید. دوست دارید همه‌چیز مرتب و سازمان‌یافته باشد. برای سنت‌ها ارزش قائلید.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد: ازدواج تیپ های شخصیتی

پنج عامل بزرگ شخصیت

بسیاری از محققانی که بر روی تیپ های شخصیتی مطالعه کرده‌اند، موافق‌اند که 5 نوع شخصیتی اصلی وجود دارد. این دسته‌بندی‌ها شامل:

 • برونگرایی
 • سازگاری
 • پذیرای تجربیات بودن
 • با وجدان بودن
 • روان رنجوری

هر دسته‌بندی به‌مانند برداری است که می‌توانید در سمت کم یا زیاد آن قرار بگیرید.

پنج عامل بزرگ شخصیت گاهی اوقات توسط مدیران برای استخدام افراد استفاده می‌شود. افرادی که با وجدان تر و سازگارتر هستند، عملکرد کاری بهتری دارند یا حداقل ظرفیتشان برای عملکرد بهتر، بیشتر است. برونگرایی نیز در یک سری مشاغل مهم است.

پذیرای تجربیات جدید بودن هم ویژگی شخصیتی است که اگر در محیط کاری خلاقانه مهم است. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند، تست شخصیتی مایرز- بریگز ممکن است نقایصی داشته باشد و از همین رو درک برخی تیپ های شخصیتی از طریق پنج عامل بزرگ شخصیت، بهتر میسر است.

تیپ شخصیتی من چیست؟

بهترین راه برای آشنایی، تست شخصیت شناسی است. می‌توانید این آزمون را به‌صورت آنلاین بدهید اما اگر می‌خواهید آزمون و نتیجه‌ای که می‌گیرید دقیق‌تر باشند بهتر است که با مراکز مشاوره روانشناسی در ارتباط باشید.

تست تیپ های شخصیتی

دو نوع تست شخصیت شناسی وجود دارد:

 1.  تست شخصیت MBTI یا همان آزمون شخصیت شناسی مایزر-بریگز
 2.   NEO-PI یا همان سنجش پنج عامل بزرگ شخصیت

هردو تست های شخصیت شناسی ساده‌ای هستند که فقط لازم است از بین گزینه‌ها یک کدام را انتخاب کنید. انجام آن‌ها خیلی طول نکشیده و نتایج را سریع دریافت می‌کنید.

تحلیل نتایج انواع تیپ های شخصیت

بهتر است نتایج تست شخصیت شناسی را با مشاور یا دکتر روانشناس در میان بگذارید تا بتواند در تفسیر آن بهتر به شما کمک کند. می‌توانید از نتایج این آزمون برای بحث راجع به تصمیمات شغلی یا روابطتان استفاده کنید. حتی می‌توانید نقاط ضعفتان را شناسایی کرده و سعی کنید آن‌ها را بهبود ببخشید.

شاید شخصیت تان در حال حاضر به شکل رمز و راز باشد، اما به‌محض اینکه آن را شناسایی کنید، درک می‌کنید چطور به چنین آدمی تبدیل‌شده‌اید و وقتی این را درک کنید می‌توانید تصمیماتتان را در جهتی بگیرید که نتایج دلخواه حاصل شود.

یک دیدگاه

 1. من تیپ شخصیتیم ESTP هست اگر وارد دانشگاه افسری ارتش بشم آیا فردی موفق با درآمدی خوب خواهم بود آیا متناسب من هست این شغل؟

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی

جهت مشاوره با روانشناس از گزینه چت پایین صفحه ارتباط بگیرید.