خانه / پرسش و پاسخ مشکلات زن و شوهر در زندگی زناشویی / افسردگی بعد از سقط | احساس گناه و عذاب وجدان سقط جنین
درمان افسردگی

افسردگی بعد از سقط | احساس گناه و عذاب وجدان سقط جنین

برخورد با احساس گناه سقط جنین می‌تواند از نظر احساسی و جسمی خسته‌کننده باشد. چه اخیراً سقط جنین داشته‌اید، چه سال‌ها از سقط می‌گذرد، ممکن است با تصمیم خود دچار مشکل شده باشید. احساس پشیمانی یا حتی غم و اندوه پس از سقط جنین غیرعادی نیست. حتی اگر می‌دانید که این انتخاب مناسب برای شرایط فردی شما بوده است، زندگی با آن را آسان‌تر نمی‌کند.

افسردگی بعد از سقط جنین: رویارویی با نوع خاصی از فقدان

اکثر مردم به اشتباه فکر می کنند که سقط جنین غیرمعمول و حتی نادر است. از آنجایی که خبرهای مربوط به سقط جنین کمتر به گوش می رسد، درک متداول بودن آن کمی دشوار است. با این وجود، واقعیت این است که بین 10 تا 15 درصد از بارداری ها به سقط جنین ختم می شوند. نکته دیگری که اغلب نادیده گرفته می شود، این است که سقط جنین می تواند فرد را وارد دوره ای از غم و اندوه شدید کند. علاوه بر این، احتمال افسردگی فرد در این دوران وجود دارد. خبر خوب این است که افسردگی قابل درمان می باشد. با این وجود، فرد باید پیش از کمک گرفتن از دیگران، مشکل خود را بپذیرد.

علایم افسردگی بعد از سقط جنین چیست؟

افسردگی به نوعی افسردگی است. صرف نظر از محرک اولیه، این مشکل با مجموعه ای علائم بروز می کند. با این وجود، علائم افسردگی برای افرادی که سقط جنین داشته اند، می توانند به گونه ای متفاوت ظاهر شوند. اگر فکر می کنید دچار افسردگی شده اید، مراقب بروز علائم زیر در خود شوید.

حال و هوای غمگین و افسرده

حال و هوای غمگین و افسرده موجب اندوه می شود. ناراحت و غمگین بودن بعد از سقط جنین کاملاً طبیعی است. به هر حال، شما با فرزند خود ارتباط عاطفی برقرار کرده اید. صرف نظر از این که سقط جنین در چه مرحله ای رخ داده باشد، این ارتباط عاطفی بین مادر و فرزند وجود دارد. زمانی که متوجه بارداری خود می شوید، امیدتان برای آینده افزایش می یابد. اکنون، امید خود به آینده را از دست داده اید و بار سنگین غم و اندوه را بر دوش خود احساس می کنید. شما ممکن است به طور مستمر و پی در پی گریه کنید.

از دست دادن علاقه و لذت

یکی از اصلی ترین نشانه های افسردگی، از دست دادن مایه دلخوشی و لذت است. به این مشکل، بی لذتی یا آنهدونیا گفته می شود. چیزهایی که در گذشته مایه شادی و لذت شما بوده اند، دیگر هیچ معنایی برایتان ندارند. اگر ترفی شغلی بگیرید، احساس موفقیت نخواهید کرد. لذت وقت گذراندن با دوستان برایتان از بین رفته است. این احتمال وجود دارد که از فعالیت هایی که زمانی از انجام آن ها لذت می بردید، دوری کنید. علاوه بر این، شما ممکن است از قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی که زمانی برایتان لذت بخش بوده اند، بپرهیزید.

مشکل در خواب

مشکلات نداشتن خواب راحت، نشانه اصلی افسردگی است. شما ممکن است در به خواب فرو رفتن یا در خواب ماندن با مشکل روبرو شوید. این احتمال هم وجود دارد که بیش از حد معمول تمایل به خوابیدن داشته باشید. به این نکته توجه داشته باشید که مشکلات مربوط به خواب می توانند ناشی از تغییراتی باشند که در بدن رخ داده اند. با این وجود، اگر این مشکلات ادامه دار بودند، افسردگی می تواند دلیل اصلی آن ها باشد.

مشکلات مربوط به تمرکز کردن

اگر در تمرکز کردن بر مسائل مختلف زندگی با مشکل روبرو هستید، این می تواند نشانه ای از افسردگی باشد. شما می توانید در انجام کارهایی که نیاز به تمرکز دارند، با مشکل روبرو شوید. برخی از افراد، در توجه کردن به جزئیات نیز مشکل دارند چراکه اغلب حواسشان به زندگی شخصی خود نیست.

تغییر در اشتها

اشتهای شما در دوران افسردگی تغییر می کند. شما ممکن است اشتهای بسیار زیادی داشته باشید و تقریباً همیشه در حال خوردن باشید. این احتمال نیز وجود دارد که حس کنید هیچ چیزی طعم خوبی ندارد. گاهی اوقات، فرد به طور کامل علاقه خود به غذا خوردن را از دست می دهد.

سوگواری برای فقدان

غم و اندوه با افسردگی تفاوت دارد. غم و اندوه، فرآیندی است که به شما کمک می کند تا با فقدان کنار بیایید و خود را برای مرحله بعدی از زندگی آماده کنید. افسردگی، طبیعی نیست. با این وجود، غم و اندوه می تواند به سمت افسردگی منحرف شود؛ به خصوص اگر به خود زمان و اجازه طی کردن دوران سوگواری به روشی که برایتان بهتر است را ندهید.

دوران سوگواری می تواند دشوار باشد؛ به خصوص اگر یک سیستم حمایتی قوی همراه خود نداشته باشید. برخی از افراد در زندگی درک نمی کنند که شما به سوگواری بعد از سقط جنین نیاز دارید. آن ها متوجه نیستند که این موضوع چه تاثیری بر شما می گذارد. اگرچه، نیت خوبی دارند اما موقعیت را به درستی ارزیابی نمی کنند. شما حق سوگواری دارید چراکه فقدان بسیار بزرگی را در زندگی تجربه کرده اید. در ادامه، برخی از افکار و احساساتی که هر فرد در دوران سوگواری تجربه می کند، آورده شده اند.

شما اکنون می دانید که نمی توانید اوضاع را به دوران پیش از سقط جنین بازگردانید. بنابراین، در رابطه با ناراحتی عاطفی که با آن دست و پنجه نرم می کنید، چه کاری از دستتان بر می آید؟ اولین کاری که می توانید انجام دهید، قبول کردن احساسات و پذیرش آن ها به عنوان بخشی از شرایطی است که دارید.

برخی از احساسات متداول بعد از سقط جنین به شرح زیر هستند:

 • بی ایمانی و ناباوری
 • بی حسی
 • شوک و حیرت
 • احساس گناه
 • عصبانیت
 • ناراحتی و اندوه

شوک و انکار

در ابتدا، باور این که دیگر باردار نیستید، می تواند بسیار دشوار باشد. شاید از خود بپرسید آیا نظر پزشک در مورد سقط جنین درست بوده است یا خیر. این انکار تنها چند روز ادامه می یابد. با این وجود، در برخی از موارد، فرد برای مدت زمان طولانی تری در مرحله انکار باقی می ماند.

نوسانات عاطفی

شما ممکن است سیلی از احساسات متناقض را در هفته ها و حتی ماه های ابتدایی بعد از سقط جنین تجربه کنید. به یاد داشته باشید که این احساسات با تغییرات هورمونی که بلافاصله بعد از سقط جنین و طی چند ماه بعد از آن برای شما رخ می دهند، ارتباط دارند. این تغییرات هورمونی می توانند احساسات شما تشدید کنند. علاوه بر این، چنین احساساتی اغلب تغییر می کنند. به همین دلیل است که نوسانات عاطفی بسیار زیادی را تجربه می کنید.

احساس گناه بعد از سقط

افرادی که سقط جنین داشته اند، اغلب احساس گناه می کنند. شما ممکن است خود را سرزنش کنید؛ با خود فکر کنید که حتماً کاری از دستتان بر می آمد و می توانستید مانع این اتفاق شوید. اما واقعیت این است که چنین احساس گناهی معمولاً نابجا و به نا حق است. این احتمال وجود دارد که مشکل هیچ ارتباطی با کاری که کرده اید یا نکرده اید، نداشته باشد. تجربه احساس گناه شدید، نشانه ای از افسردگی است. شما نباید خود را بابت این اتفاق سرزنش کنید.

عصبانیت و تجربه احساس ناعادلانه بودن زندگی

عصبانیت نیز بخشی از فرآیند سوگواری برای بسیاری از افرادی است که سقط جنین داشته اند. دلایل بسیار زیادی برای عصبانیت وجود دارند. شما ممکن است از دست خود، شریک زندگی یا پزشکتان عصبانی باشید. شاید با خود فکر می کنید که هر یک از این افراد می توانستند جلوی این اتفاق را بگیرند. شاید هم از دست افرادی عصبانی هستید که به اندازه کافی با شما همدردی نمی کنند یا شیوه درست تسلی دادن شما را نمی دانند. عصبانیت شما می تواند از خدا یا جهان هستی باشد. زندگی بسیار بی رحم و ناعادلانه به نظر می رسد.

حال روحی بعد از سقط

در تجربه احساسات هر خانم متفاوت است. آنچه پس از سقط جنین احساس می‌کنید ممکن است برای خانم دیگری مشابه نباشد. برخی از رایج‌ترین احساساتی که خانم‌ها پس از سقط جنین احساس می‌کردند شامل غم، احساس ناامیدی و گناه، غم و اندوه و تسکین بود.

نشانه های افسردگی بعد از سقط جنین

زنانی که در ابتدا از تصمیم خود احساس آرامش می‌کنند، ممکن است بعداً به دلیل احساس خوشحالی از انتخاب خود احساس گناه کنند. این احساس گناه در نهایت می‌تواند به افسردگی تبدیل شود. چگونه می‌توانید بفهمید پس از سقط جنین افسرده شده‌اید؟ به دنبال این نشانه‌ها باشید:

 • شما با احساس تحریک‌پذیری یا عصبانیت دست‌وپنجه نرم می‌کنید.
 • برای تمرکز و تصمیم گیری مشکل دارید.
 • شما کمبود انرژی دارید و ممکن است بیش از حد بخوابید.
 • علاقه خود را به فعالیت‌هایی که قبلاً از آنها لذت می‌بردید از دست دادید

غم و اندوه بعد از سقط جنین

حتی اگر به این فکر کنید که سقط جنین بهترین گزینه بارداری است، باز هم می‌توانید بعد از آن برای بارداری سوگواری کنید. اندوه پس از سقط جنین می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها ادامه داشته باشد. مراجعه به جلسات مشاوره فردی و مشاوره گروه درمانی کمک می‌کند.

رهایی از احساس گناه پس از سقط جنین

خوب است که بعد از سقط احساس آرامش کنید. کنار آمدن با بارداری ناخواسته می‌تواند استرس زا باشد. پس از بررسی تمام گزینه‌های بارداری خود، ممکن است تصمیم بگیرید سقط جنین برای شما مناسب است. احساس اینکه باری برداشته شده است می‌تواند پس از آن یک احساس رایج باشد.

بهبود روحیه بعد از سقط جنین چقدر طول می‌کشد؟

پاسخ کوتاه به این سؤال این است که بستگی دارد. برای برخی از خانم‌ها، آنها می‌توانند به‌سرعت به عقب برگردند. دیگران ممکن است با احساسات خود دست‌وپنجه نرم کنند و به خدمات بهداشت روان برای کمک به آنها برای مقابله نیاز داشته باشند. اگر این مراحل را دنبال کنید، بهبود روحیه بعد از سقط جنین می‌تواند زودتر اتفاق بیفتد.

 • به خود فرصت دهید تا غصه بخورید: حتی اگر سقط جنین گزینه مناسب بارداری برای شرایط شما بود، باز هم می‌توانید از این بابت ناراحت باشید. به خود فرصت دهید تا بعد از سقط غمگین شوید، می‌تواند روند بهبودی را تسهیل کند. اگر سال‌ها پیش سقط جنین کرده‌اید، اما هرگز به خود فرصت نداده‌اید تا احساسات خود را پردازش کنید، هرگز برای انجام این کار دیر نیست، به‌خصوص اگر همچنان با این تصمیم مبارزه کنید. به خود یادآوری کنید که تمام احساسات منفی مانند ناراحتی و غم پس از سقط جنین معتبر هستند. کار کردن از طریق هر چیزی که احساس می‌کنید اولین گام به سمت بهبودی است.
 • یک فضای امن برای پردازش احساسات خود پیدا کنید: پردازش احساسات پس از سقط جنین می‌تواند مشکل باشد. شرم‌آور نیست که متوجه شوید برای مرتب‌کردن آنها به کمک نیاز دارید تا سفر شفای شما شروع شود. پیدا کردن یک فضای امن برای کار کردن با همه چیز ضروری است.
 • داستان خود را به اشتراک بگذارید: به اشتراک گذاشتن داستان خود با سایر زنانی که سقط جنین کرده‌اند می‌تواند به بهبود سریع‌تر شما کمک کند. جلسات مشاوره گروهی و گروه‌های حمایتی تنظیمات ایده‌آلی برای برقراری ارتباط با سایر بازماندگان سقط جنین هستند که در غم، احساس گناه یا تسکین شما شریک هستند.

رفتار شوهر بعد از سقط جنین

شما تنها کسی نیستید که ممکن است بعد از سقط جنین احساس گناه، عصبانیت یا غمگینی کنید. شریک زندگی شما می‌تواند با همه احساسات مشابه مبارزه کند. مطالعات بسیار کمی در مورد اثرات سقط جنین بر مردان انجام شده است. موارد محدودی که وجود دارد تأیید می‌کند، مردان نیز ممکن است پس از انتخاب همسرشان به حمایت عاطفی نیاز داشته باشند.

مردانی که شریک زندگی خود را برای سقط جنین تحت‌فشار قرار می‌دهند، ممکن است در ابتدا نسبت به اعمال خود احساس آرامش کنند. بعداً می‌توانند پریشانی، گناه و اندوه را تجربه کنند. این احساسات می‌تواند در مردان متفاوت از زنان ظاهر شود. مردانی که با احساسات خود در مورد سقط جنین شریک زندگی خود دست‌وپنجه نرم می‌کنند، می‌توانند رفتارهای خود ویرانگر داشته باشند. سوء مصرف مواد مخدر و الکل رایج است.

اگر همسرتان با تصمیم شما برای سقط جنین مشکل دارد، گروه‌های حمایتی و برنامه‌های مشاوره‌ای وجود دارد که می‌تواند به او کمک کند تا احساساتش را مرتب کند.

آیا به حمایت عاطفی قوی بعد از سقط جنین نیاز دارید؟

پذیرش فقدان به وجود آمده

دیر یا زود، زمانی می رسد که می توانید این فقدان را قبول کنید. این به معنی فراموش کردن سقط جنین یا کودکی که در انتظار به دنیا آمدنش بوده اید، نیست. این همچنین بدان معنی نیست که هرگز در اینباره احساس ناراحتی نخواهید داشت. پذیرش فقدان به وجود آمده صرفاً بدان معنی است که علیرغم آنچه تجربه کرده اید، زندگی ادامه دارد و زندگی طوری تغییر می کند که با شرایط جدید شما مطابقت داشته باشد. در نهایت، به این احساس می رسید که تمرکز کردن بر مسائل دیگر، لذت بردن از زندگی و زندگی کردن به نحوی که متناسب با شرایط کنونی است، هیچ اشکالی ندارد. شما می توانید تمام این کارها را بدون فراموش کردن این فقدان سنگین در زندگی انجام دهید.

چه کاری می توانید برای افسردگی بعد از سقط جنین انجام دهید؟

شما ممکن است احساس ناامیدی و احساس درماندگی را بعد از سقط جنین تجربه کنید؛ به خصوص اگر با افسردگی دست و پنجه نرم می کنید. با این وجود، مجبور نیستید باقی زندگی خود را با شوربختی سپری کنید. کارهایی وجود دارند که می توانید برای خود انجام دهید. علاوه بر این، درمانگر نیز می تواند به شما کمک کند. در ادامه، روش هایی به منظور مقابله با افسردگی بعد از سقط جنین آورده شده اند.

کارهایی که می توانید برای خود انجام دهید

کارهای بسیار زیادی وجود دارند که می توانید برای جلوگیری یا مواجه با افسردگی بعد از سقط جنین انجام دهید. اول از همه، به خود فرصت سوگواری و عزاداری دهید. به این که دیگران چه نظری در مورد سوگواری شما دارند، توجه نکنید. شما به سوگواری و عزاداری نیاز دارید و این حق مسلم شماست.

دوماً، با دوستان صمیمی یا اعضای خانواده خود در مورد احساسی که دارید، صحبت کنید. حمایت افرادی که در زندگی دلسوز، فهمیده و توانا هستند را بپذیرید. سوماً، مراقب سلامت جسمی و فیزیکی خود باشید؛ حتی اگر در حال حاضر این موضوع هیچ اهمیتی برایتان ندارد. افسردگی با نخوردن غذای سالم، خواب ناکافی و ورزش نکردن بدتر می شود. فکر کردن در مورد عادت های سالم زندگی بعد از پشت سر گذاشتن چنین مصیبتی می تواند بسیار دشوار باشد. با این وجود، این نکته حائز اهمیت است که سلامت جسمی بر سلامت ذهنی شما تاثیر مستقیم می گذارد.

کارهایی که درمانگر می تواند برای شما انجام دهد

صحبت کردن با یک درمانگر برای بسیاری از افرادی که سقط جنین داشته اند، مفید است. مشاوران، حمایت عاطفی قوی از شما می کنند. آن ها به صحبت های شما بی طرفانه گوش می دهند و به شما فرصت صحبت کردن در مورد مسائلی را می دهند که با دیگران در میان نمی گذارید. آن ها به شما کمک می کنند تا به خود اجازه سوگواری به بهترین روش ممکن را بدهید.

درمانگر همچنین به شما آموزش روانی می دهد. به عبارت دیگر، شما را در زمینه مشکلاتی که با آن ها دست و پنجه نرم می کنید، آموزش می دهد. از مهم ترین آن ها می توان به غم، اندوه و افسردگی اشاره کرد. ممکن است چیزهایی در مورد سقط جنین، افسردگی و مراقبت از سلامت ذهن خود یاد بگیرید که هرگز اطلاعی از آن ها نداشته اید.

علاوه بر این، درمانگر به شما در سردرآوردن از احساسات بهم ریخته در مورد فقدان به وجود آمده کمک می کند. آن ها با مشاوره سوگ، شما را برای رویارویی با جنبه های مختلف غم و اندوه آماده می کنند؛ از اثرات فیزیکی و عاطفی آن گرفته تا تاثیری که بر زندگی اجتماعی و معنوی شما دارند.

کمک گرفتن برای حفظ سلامت ذهنی، کاری است که احتمالاً پیش از این انجام نداده اید. بنابراین، انجام این کار در موقعیت کنونی می تواند کمی ترسناک و ناراحت کننده باشد. با این وجود، مزایای مشاوره برای اکثر افرادی که با مشکلات عاطفی دست و پنجه نرم می کنند، بسیار بیشتر از معایب آن است. خبر خوب این است که به راحتی می توانید با یک درمانگر در سایت مشاوره باما تماس بگیرید. به این طریق، مشاور می تواند به شما در این دوران سخت و دشوار کمک کند. کمک گرفتن برای درمان افسردگی بعد از سقط جنین برای بسیاری از افراد قابل درک است. از طریق درمان می توانید شناخت، آرامش و درک جدیدی از ارزش های خود به دست آورید.

منبع: https://carenetabq.com

کیا بعد سقط افسردگی گرفتن؟

من هم اکنون باردار هستم. دو سال پیش تجربه سقط خودخواسته را داشتم؛ چون دارو مصرف می‌کردم دکتر گفت حتماً تأثیر گذاشته بر روی جنین. من خودم خیلی حال بدی داشتم ترس و وحشت از خوردن قرص سقط و امکان این که دیگه شاید باردار نشم بعدش و با هر سختی بود گذشت و بعد از اون جریان احساس گناه تلخی رو هر روز تجربه می‌کردم با دیدن هر بچه و هر خانواده‌ای به خودم می‌گفتم خودخواهی تو باعث شده؛ ولی از طرفی هم خیالم راحت شده بود که بچه‌دار نشدم؛ چون در سن ۲۵ نمی‌خواستم بچه داشته باشم و زندگی مشترکمان به یک تعادل عاطفی رسیده بود تا قبل این ماجرا من هیچ علاقه‌ای به مادر شدن نداشتم؛ ولی بعدش به خاطر جبران اوون اتفاق همش به خودم می‌گفتم باید زودتر باردار بشم شب‌ها دایم در حال گریه بودم که خدا من رو ببخش.

بعد از یک سال رفتم دکتر شش ماه قبل که چگاب داده بودم همه چه سالم بود؛ ولی این بار دکتر گفت تنبلی شدید دارم و فولیکول فعال ندارم من تو مطب وا رفتم از ترس شدید و غم سقط قبلی که حتماً باعث این مریضی شده بعدش دکتر داروهای هورمونی نوشت برام داروهایی که سرچ کردم دیدم نوشته برای ivf و نازایی استفاده میشه ماه بعد هم رفتم گفت خیلی جواب نداده و چند ماه دیگه گفت بهتر شدی و مرداد امسال باردار شدم … الان ی حسی دارم که دو دلم نمی‌دونم کارم درست بود یا از روی عذاب وجدان ترس از بچه دار نشدن بوده.

الان نگرانم برای آینده که چی میشه چون خیلی کار سختی روابطم با همسرم و حال روحی خودم که باید دائم‌ مراقبش باشم و این فکر که می‌شد ۳ یا ۴ سال دیگه هم می‌شد باردار شد و زود اقدام کردم و از طرفی هم قلبا دوسش دارم ولی میبینم شرایط زندگی خیلی بده براش دایم این فکر ها در سر منه و دارم این روزها رو  این جوری میگذرونم من خودم روانشناسی خوندم وای الان نمی‌دونم چی کار کنم لطفا راهنماییم کنید.

پاسخ به پرسش بازیابی شرایط روحی بعد از سقط

سلام دوست عزیز

می فهمم که تجربه احساس گناه چقدر میتونه سخت باشه. شما مدام خودتون رو سرزنش کردید و در چرخه احساس گناه و سرزنش به سر بردید؛ اما شما استحقاق این‌همه احساس گناه نبودید. مطمئن باشید هر کس جای شما بود همین کار رو می‌کرد.

شما بدون این که بدانید دارویی مصرف کردید که به جنین شما آسیب‌زده است و دکتر هم به شما این اطمینان را داده است که دارو حتماً روی جنین اثر گذاشته است. این موضوع دقیقاً مانند زمانی می‌ماند که قبل از 4 ماهگی برای غربالگری بروید و به هر دلیل متوجه شوید که جنین شما سالم نیست و مجبور به سقط شوید.

برخورد با احساس گناه بعد از سقط جنین می‌تواند از نظر احساسی و جسمی خسته‌کننده باشد. چه اخیراً سقط جنین داشته‌اید، چه سال‌ها از وقوع آن می‌گذرد، ممکن است با تصمیم خود دچار مشکل شده باشید. احساس پشیمانی یا حتی غم و اندوه پس از سقط جنین غیرعادی نیست. شما در آن زمان مسلماً با بررسی تمام جوانب چنین تصمیمی را گرفتید و دلیلی ندارد که به تصمیم خود شک کنید.

اما این را هم در نظر بگیرید که روزها و ماه‌ها هم بگذرد ممکن است این اتفاق برای شما  ناراحت‌کننده باشد و شما کاملاً حق دارید گریه کنید و ناراحت شوید. شما حق ندارید خودتان را سرزنش کنید؛ اما هرچقدر حس می‌کنید که به آن نیاز دارید سوگواری کنید. از منابع حمایتی بدون قضاوت خود کمک بگیرید شما به فردی نیاز دارید بدون اینکه بخواهد برای شما استدلال بیاورد یا قضاوتتان کند به شما گوش دهد و شنونده احساسات شما باشد.

با احساس پشیمانی در دوران بارداری چه کنم؟

اول‌ازهمه مادر شدنتان را به شما تبریک می‌گویم و بگویم این حس‌ها کاملاً طبیعی هستند. شما تابه‌حال تجربه مادری‌کردن برای کسی  نداشتید و اکنون قرار است یک خانواده سه‌نفره را تشکیل دهید؛ بنابراین خیلی طبیعی است که نگران این باشید که قرار است چه اتفاقی بیفتد و یا به تصمیم خود شک کنید. شما  مادری هستید که عاشق فرزندتان هستید و با تمام وجود نگران این هستند که قرار است چه اتفاقی بیفتد. این تغییرات چه اثری بر روی زندگی من می‌گذارد و کاملاً هم طبیعی است و باید آن را به رسمیت بشناسید. صحبت کردن درباره نگرانی‌هایتان با همسرتان و با افراد امن زندگی‌تان به شما کمک می‌کند.

پیشنهاد من به شما این است که به روانشناس مراجعه کنید و درباره نگرانی‌هایتان صحبت کنید. دوران بارداری شرایط راحتی نیست و بر خلاف تصویری که از دوران بارداری در رسانه‌ها می‌بینیم مدام با تغییرات هورمونی و احساسات متفاوت همراه است؛ بنابراین اگر در این دوران زیر نظر یک مشاور یا روانشناس باشید به شما در مقابله با احساسات منفی به شما کمک می‌کند.

فراموش نکنید که با خودتان مهربان باشید و خودتان را قضاوت نکنید تا می‌توانید به خودتان عشق بورزید و خودتان را دوست داشته باشید.

چگونه خود را دوست داشته باشیم؟

گلسا بمانیان

کارشناسی ارشد مشاوره خانواده

32 دیدگاه

 1. من یه ماه پیش ناخواسته باردار شدم ولی سونو گفت قلب نداره رفتم سقط کنم بعد ۱۰ روز دوباره رفتم سونو گفت کیسه تو خالی داری ک فاقد جنین هس دکتر گفت عفونت میگیری ۵ روز ویت داد پریود بشم ولی نشدم رفتم کورتاژ بعدش احساس بدی داشتم دو هفته بعد رفتم سونو گفت بچه رشد کرده ولی من کلی دارو و کورتاژ کزده بود ب دکترم گفتم گفت ب خاطر مصرف زیاد دارو مشکلی برا جنین پیش میاد و ب زور دست کاری کرد و بعد چند ساعت یه چیز سفید ازم با چن تا تکه خون از من دفع شد خیلی ناراحتم زندگی اصلا لذت بخش نیس دوتا دختر کوچک دارم همش داد میزنم از من دور شید نمیخوام هیچ کسو ببینم از آتش جهنم میترسم الانم مریض شدم افسرده شدم و نفسم میگیره همش تو فکر بچه هستم از خدا طلب بخشش کردم ولی احساس میکنم نمیبخشه حس بدی دارم ایکاش این کار رو نمیکردم شاید سالم میشد راستش ترسیدم اینم دختر باشه ولی بعد سقط فهمیدم پسره تو رو خدا سقط نکنید همش صدای بچه تو ذهنمه ایکاش بچه نداشتم و میمردم راحت میشدم از آین زندگی من آدم خدا شناسی بودم ولی از امتحان خدا نتونستم قبول بشم

  • زیور رحمانی نژاد روان شناس بالینی

   دوست عزیز شرایط شما کاملاً قابل درک هست. هیچ مادری دوست ندارد اتفاق ناگواری برای فرزندش بیفتد. الان شما دارید دوره سوگواری را طی می کنید کاملا طبیعی هست که گاهی عصبانی بشید یا احساس گناه بکنید. اما به تشخیص سونوگرافی یک بار قلب نداشته و یک بار کیسه خالی بوده و شما به تشخیص پزشک دست به چنین کاری زدید. با شرایطی که گفتید اگر ادامه می دادید هم تا آخر ادامه پیدا نمی کرد یا اگر خودش دنیا می آمد با مشکل دنیا می آمد ، شما دوست داشتید بچه مشکل داری دنیا بیاید و عمری زجر بکشد و خود شما و حتی کل خانواده در کنارش عذاب بکشند؟
   حتماً از خانواده ات بخواه در کنارت باشند تا این روزهای سخت را بگذرانید.

 2. من یه هفته است این کارکردم هرشب می میرم دو بار دست به خودکشی زدم نه غذامی خورم نه می خوبم کارم شده گریه معذرت خواهی ازبچه اگه میخوای مثل من داغون بشی این کاربکن ولی دیگه اون آدم نمی شی زندگیت بهم می ریزه قبل ازسقط آسان مسخره به نظر می رسه ولی دیونه میشی خیلیا بهم گفتن نکن پشیمون میشی یه گوشم شده در یکی دروازه حالا غلط کردم خدایا چکارکنم منو ببخشی یه گناه کردم اگه خودمم بکشم این که بدتر از اون گناه چطور راحت بشم تورو خدا بهم کمک کنید دوباره بزارم باردار بشم کمکی به این حال آشفته ام می‌کنه ؟

  • زیور رحمانی نژاد روان شناس بالینی

   متأسفم این اتفاق دردناک برای شما هم افتاده است. از دست دادن عزیز به هر شکل سخت و ناگوار است، و برای یک مادر بیشتر از هر کسی آزار دهنده است و حال اگر مادر احساس کند خودش باعث مرگ عزیزش شده، بسیار سخت تر است. الان احساسات بسیار متناقضی را تجربه می کنید. احساس گناه و غم دارید، خودتان را سرزنش می کنید، از دوستان و اقوام نزدیک بخواهید در کنار شما باشند، همان طور که برای سایر عزاداری ها همراهی می کنند. معمولاً سوگواری بین ۶ ماه تا دو سال و حتی دو سال و نیم طول می کشد، چون شما مادر هستید و از طرفی نقش خودتان را پررنگ می بینید، پس برای شما شدیدتر و طولانی تر خواهد شد. اول انکار می کنید، بعد از مدتی عصبانی می شوید، مدت ها افسرده می شوید و نهایتاً می پذیرید.
   به هر حال شما تمام شرایط را سنجیدید و چنین تصمیمی گرفتید. اگر بچه را به دنیا بیاوری اما نتوانی از هر نظر پاسخ گوی نیازهایش باشی، بی توجهی ببیند، بی مهری و بی محبتی ببیند، شما درگیر کار خودتان باشید و احساس کنید باری است بر دوش شما، آن بچه با چنین شرایطی که فردای روزگار با مشکلات روحی، روانی زیادی دست و پنجه نرم کند و از زندگی اش لذتی نبرد، بهتر است دنیا نیاید.

 3. من یه هفته است این کارکردم هرشب می میرم دوبار دست به خودکشی زدم نه می تونن غذا بخورم نه بخوابم کارم شده گریه معذرت خواهی ازبچه اگه میخوای مثل من داغون بشی از زندگی دست بکشی این کاربکن ولی دیگه اون آدم نمی شی قبل ازاین که سقط کنی آسون مسخره به نظرت میاد من اینو تجربه کردم فقط اینو از خدا می خوام که حتی یه حیوان این بلا سرش نیا تابرسه به انسان

 4. شمار وبه خدا قسم سقط جنین انجام ندین من تجربشوداشتم به خدا قسم خدا خودش روزیشومیده من دوفرزندداشتم سومی باردارشدم وسقط کردم بعدیک سال بازناخواسته باردارشدم الان خداروشکرمیکنم که دوباره سقط نکردم وبه خداقسم ازاینکه سقط کردم سومی رو عذاب وجدان دارم وگریه میکنم و ازخدامیخوام منوببخشه.

 5. سلام من سقط جنین داشتم الان عذاب وجدان گرفتم بخاطر اختلاف شدید زن وشوهری اصلا صلاح نبود

  • کار درستی کردی منم شرایطم خوب نبود سقط کردم

  • زیور رحمانی نژاد روان شناس بالینی

   شما خودتان رنج و عذاب زیادی را تحمل کردید اما فرزندی که بخواد از زمان شکل گیری نطفه اش شاهد اختلافات پدر و مادر باشد و دنیای ناامنی را تجربه کند بهتر است دنیا نیاید.یک انسان سالم محیط امن می خواهد، آغوش باز و گرم پدر و مادر می خواهد، محبت و توجه می خواهد، همدلی و همراهی می خواهد، صفا و صمیمیت می خواد، عشق بدون قید و شرط می خواهد، تفریح و بازی می خواهد، مادر و پدر سالم می خواهد که بدانند چطور هدایتش کنند، پدری و مادری که بداند چه موقع به خواسته بچه جواب مثبت دهد و چه موقع نه بگوید. وقتی به خودت ایمان نداری که می توانی فرزند سالمی پرورش بدهی بهترین کار آن است که به دنیا نیاورید.

 6. من حدود شش ماهه پیش باردار شدم بخاطر ندول حنجره عکس رنگی دادم و همزمان در بارداری دندان درد گرفتم و دارو مصرف کردم از ترس آسیب به جنین سقط کردم الان شش ماه از این قضیه میگذره عذاب وجدان رهایم نمیکنه شب روزم فکرو خیال و گریه تو خدا راهنماییکنین

 7. سلام من دو فرزند دارم وخودمم دیسک دارم دکترم گفته بود نباید شکمم جلو بیاد خیلی آسیب می بینی ناخواسته باردارشدم وب خاطر دیسک و زانو دردم مجبور شدم سقط کنم ۱ماه بعد مجدد با خوردن قرص ال دی مجدد باردار شدم و دوباره مجبور شدم ب سقط ولی داغووووووونم واقعا تمرکز هیچ کاری رو ندارم همش میگم من قاتل دوتا بچه هامم چیکار کنم واقعا آرامش ندارم

  • زیور رحمانی نژاد روان شناس بالینی

   شرایط سختی را طی می کنید. بهتر است از دوستان و اقوام کمک بگیرید و مراحل سوگواری را طی کنید، همدلی و همراهی دوستان و اقوام را داشته باشید. به خودتان حق بدهید غمگین باشید و گریه کنید تا بتوانید بهتر این مرحله را پشت سر بگذارید. اگر دوره سوگواری را نتوانستید به درستی طی کنید و همچنان احساس گناه و … شما را رها نکرد از یک روانشناس با رویکرد هیجان مدار کمک بگیرید.

   همچنین این را در نظر داشته باشید که فرزند، مادر سالم می خواهد تا با انرژی و نشاط کنارش باشد نه مادری که همواره از درد و رنج بیماری بنالد و فرزند را آسیب پذیر کند و همواره نگران بیماری یا از دست دادن باشد.‌

 8. ۳۲ سال.زن.متاهل.دیپلم.خانه دار.مدتیه که غم و اندوه تمام وجودم رو فرا گرفته.همش گریه میکنم و راحت نمیشم. الان شش هفت ماهه.متاسفانه چهار بار سقط داشتم ،الانم که کلان باردار نمیشم.از این ور هم بدهی و ومشکلات خونه هم داره منو از پا میندازه،بعضی اوقات میزنه به سرم که کلی قرص بخورم و راحت شم از این دنیا

 9. سلام مدتی هست متوجه شدم باردارم با توجه به وضعیت اقتصادی و سن نا پختگی و جوانی صلاح نمیدونم این بچه رو بدنیا بیارم و تصمیم به سقط دارم لطفا کمکم کنید سن خودم ۲۰ و همسرم ۲۴

  • اصلا این کار رو نکن

   • تو رو خدا این کارو نکن خدا خوش روزی رسونه باور کن من یک هفته این کار کردم راضیم همه چیزمو بدم اون بچه رو برگردونم تو رو خدا نکن

  • به نظرم این تصمیم شخصیه و باید به زندگی خودت نگاه کنی شوخی نیست یک انسانه…ما باید قبلش به فکر باشیم که نشه اما الانم واقعا تصمیم درست گرفتن بهترین کاره

  • اصلا سقط نکنید ،بعدش از عذاب وجدان دیوونه میشی ،من تجربشو داشتم خواهش میکنم این کارو نکن،هدیه قشنگ خدارو پس نفرست

  • سلام اصلا این کارو نکن بخدا پشیمون میشی

  • سلام عزیزم به هیچ وجه سقط نکن من ۳تا بچه دارم ۸ساله ۴ساله و۲ساله وشرایط روحی جسمیمم خوب نبود چندماه پیش نخواسته باردار شدم داشتم دیوونه میشدم از این دکتر ب اون دکتر تا آخر سقط کردم الان آرامش ندارم همش عذاب وجدان دارم واحساس گناه همش میگم کاش یه خواب باشه و من سقط نمیکردم الان باید زایمان میکردم انقدحالت بد میشه ک دوسداری دوباره باردار بشی

  • ممخوای حقیقت بدونی من یه هفته است این کارکردم هرشب می میرم دوبار دست به خودکشی زدم نه غذامی خورم نه میخوابم کارم شده گریه ومعذرت خواهی ازخداوبچه زندگیتون داغون میشه بهم می ریزید قبل از سقط آسان مسخره به نظر می رسه یه دختر هفت ساله دارم الان اگه اون شوهرم هردو بمیرم به اندازه اون برام مهم نیستن چون اینو یادت خودم کشتم قاتل شدم نمی دونم چکارکنم خدا منو ببخشه تایکم بهم آرامش بده شما کمکم کنید اگه دوباره بارداربشم تسکین دردم میشه تورو خدا کمکم کنید کاش بمیرم

 10. سلام…من ۲ ماه پیش سقط خود خواسته داشتم .در طی این مدت یک دقیقه هم راحت نبودم همش عذاب وجدان و گریه واقعا ار کارم پشیمانم و توبه کردم..یعنی خدا منو میبخشه؟

 11. سلام من چند وقت پیش سقط کردم والان دچار افسردگی شدید شدم

 12. من بارداری سومم هست هفته هفتم هستم ناخواسته بعد از برداشتن آیو دی که تاریخ گذشته بود این اتفاق افتاده برام شرایط بچه دار شدن را اصلا ندارم از سقط کردن هم عذاب وجدان دارم نمیدونم چکار کنم شرایط مالی خوبی ندارم

 13. سلام من یک سال و 4 ماه پیش سقط داشتم، دلایل سقطم زیاد بود از بدرفتاری خانواده شوهرم و شوهرم بگیر تا برخی آشنایان، بچه کوچکم که 2 سالش تازه تمام شده بود و اینکه اصلا یادم نبود در چه شرایطی بچه دار شدم. پر از تنفر و کینه از همه بودم. الان هرکس بچه دار میشه من بهم می ریزم یاد آن روز میفتم یاد تصمیمم البته شوهرم هم گفت سقط کنیم ما شرایطش را نداریم، راستش سر بچه اولمم من از هیچ کس حمایت درست و درمانی دریافت نکردم و تک و تنها بزرگش کردم. من گاهی با آن بچه سقط شده حرف می زنم و ازش عذر میخواهم حتی به خودکشی هم فکر کردم. کلا حالم بد نمیدونم از کجا و کی شروع کنم؟

  • لطفا شماره خود را بگذارید همکاران با شما تماس می گیرند.

  • شما دقیقا من هستید با همین شرایط و اینکه دلایل دیگه ای هم بود حتی سال و ماهی هم که گذشته همین اندازه است الان چند ماهه عذاب وجدان شدید گرفتم و حالم بده حتی دیسک کمرم هم پاره شده میگم تاوان این گناهه نمی‌دونم چیکار کنم

   • سلام منم سقط مجبوری داشتم شوهر نمیخواست بچه دارشوم یه پسر یه دختر دارم با اسرارشوهرم سقط کرد دارم دیونه میشم جکارکنم نمیتونم باکسی درددل کنم

 14. من چند روز پیش سقط عمدی داشتم بارداریم ناخواسته بود دوتا پسر دارم ایندفعه میخواستم تحت نظر دکتر مشاوره بگیرم صاحب دختر بشم وضع مالی هم متوسط هست همسرم بازور تاکسی خرج خونه میکشه منم مجبور شدم سقط کنم با مصرف قرص ولی خیلی ناراحتم عذاب وجدان گرفتم از کارهای ک لذت میبردم الان ازشون نفرت دارم حس خوشی ندارم دوست ندارم تو جمع یا اجتماع برم احساس گناه میکنم خیلی داغون هستم کسی هم نیست باهاش دردل کنم

  • سلام . من با یکی از آشناها نزدیک صحبت کردم .و واقعا جواب داد آرام تر شد و بعد از مدتی پذیرفت .. انسان جایز الخطاست بزرگوار کار غلطی بوده که الان به هر صورت انجام شده عذاب وجدان و گناه این عمل چیزی رو تغییر نخواهد داد که شما رو به سمت پرتگاه و سقوط از زندگی ایده آل خودتون میبره .. خواهرم همیشه یادتون باشه خدا ارحم الراحمین هست و او بخشنده است .. یک شب با خدا خلوت کن و نماز بخون و قرآن و تزرع داشته باش و از او که توبه پذیر است استمداد بخواه و بدان او بخشنده است . به زندگی برگردید و جبران کنید .. در محافل روضه شرکت کنید و اشک بریزید قطعا خیلی بهتر از گوشه نشینی و انزجار از اجتماع هستش .. یک اتفاق تلخ بود که گذشت با استعانت از خالقت آرامش خودت و حفظ کن

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی

جهت مشاوره با روانشناس از گزینه چت پایین صفحه ارتباط بگیرید.