خانه / مشاوره فردی / افسردگی بعد از سقط | عذاب وجدان سقط جنین
درمان افسردگی

افسردگی بعد از سقط | عذاب وجدان سقط جنین

برخورد با احساس گناه سقط جنین می‌تواند از نظر احساسی و جسمی خسته‌کننده باشد. چه اخیراً سقط جنین داشته‌اید، چه سال‌ها از سقط می‌گذرد، ممکن است با تصمیم خود دچار مشکل شده باشید. احساس پشیمانی یا حتی غم و اندوه پس از سقط جنین غیرعادی نیست. حتی اگر می‌دانید که این انتخاب مناسب برای شرایط فردی شما بوده است، زندگی با آن را آسان‌تر نمی‌کند.

بعد از سقط جنین چه احساساتی می‌توانید داشته باشید؟

در تجربه احساسات هر خانم متفاوت است. آنچه پس از سقط جنین احساس می‌کنید ممکن است برای خانم دیگری مشابه نباشد. برخی از رایج‌ترین احساساتی که خانم‌ها پس از سقط جنین احساس می‌کردند شامل غم، احساس ناامیدی و گناه، غم و اندوه و تسکین بود.

نشانه های افسردگی بعد از سقط جنین

زنانی که در ابتدا از تصمیم خود احساس آرامش می‌کنند، ممکن است بعداً به دلیل احساس خوشحالی از انتخاب خود احساس گناه کنند. این احساس گناه در نهایت می‌تواند به افسردگی تبدیل شود. چگونه می‌توانید بفهمید پس از سقط جنین افسرده شده‌اید؟ به دنبال این نشانه‌ها باشید:

 • شما با احساس تحریک‌پذیری یا عصبانیت دست‌وپنجه نرم می‌کنید.
 • برای تمرکز و تصمیم گیری مشکل دارید.
 • شما کمبود انرژی دارید و ممکن است بیش از حد بخوابید.
 • علاقه خود را به فعالیت‌هایی که قبلاً از آنها لذت می‌بردید از دست دادید

غم و اندوه بعد از سقط جنین

حتی اگر به این فکر کنید که سقط جنین بهترین گزینه بارداری است، باز هم می‌توانید بعد از آن برای بارداری سوگواری کنید. اندوه پس از سقط جنین می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها ادامه داشته باشد. مراجعه به جلسات مشاوره فردی و مشاوره گروه درمانی کمک می‌کند.

رهایی از احساس گناه پس از سقط جنین

خوب است که بعد از سقط احساس آرامش کنید. کنار آمدن با بارداری ناخواسته می‌تواند استرس زا باشد. پس از بررسی تمام گزینه‌های بارداری خود، ممکن است تصمیم بگیرید سقط جنین برای شما مناسب است. احساس اینکه باری برداشته شده است می‌تواند پس از آن یک احساس رایج باشد.

بهبود روحیه بعد از سقط جنین چقدر طول می‌کشد؟

پاسخ کوتاه به این سؤال این است که بستگی دارد. برای برخی از خانم‌ها، آنها می‌توانند به‌سرعت به عقب برگردند. دیگران ممکن است با احساسات خود دست‌وپنجه نرم کنند و به خدمات بهداشت روان برای کمک به آنها برای مقابله نیاز داشته باشند. اگر این مراحل را دنبال کنید، بهبود روحیه بعد از سقط جنین می‌تواند زودتر اتفاق بیفتد.

 • به خود فرصت دهید تا غصه بخورید: حتی اگر سقط جنین گزینه مناسب بارداری برای شرایط شما بود، باز هم می‌توانید از این بابت ناراحت باشید. به خود فرصت دهید تا بعد از سقط غمگین شوید، می‌تواند روند بهبودی را تسهیل کند. اگر سال‌ها پیش سقط جنین کرده‌اید، اما هرگز به خود فرصت نداده‌اید تا احساسات خود را پردازش کنید، هرگز برای انجام این کار دیر نیست، به‌خصوص اگر همچنان با این تصمیم مبارزه کنید. به خود یادآوری کنید که تمام احساسات منفی مانند ناراحتی و غم پس از سقط جنین معتبر هستند. کار کردن از طریق هر چیزی که احساس می‌کنید اولین گام به سمت بهبودی است.
 • یک فضای امن برای پردازش احساسات خود پیدا کنید: پردازش احساسات پس از سقط جنین می‌تواند مشکل باشد. شرم‌آور نیست که متوجه شوید برای مرتب‌کردن آنها به کمک نیاز دارید تا سفر شفای شما شروع شود. پیدا کردن یک فضای امن برای کار کردن با همه چیز ضروری است.
 • داستان خود را به اشتراک بگذارید: به اشتراک گذاشتن داستان خود با سایر زنانی که سقط جنین کرده‌اند می‌تواند به بهبود سریع‌تر شما کمک کند. جلسات مشاوره گروهی و گروه‌های حمایتی تنظیمات ایده‌آلی برای برقراری ارتباط با سایر بازماندگان سقط جنین هستند که در غم، احساس گناه یا تسکین شما شریک هستند.

رفتار شوهر بعد از سقط جنین

شما تنها کسی نیستید که ممکن است بعد از سقط جنین احساس گناه، عصبانیت یا غمگینی کنید. شریک زندگی شما می‌تواند با همه احساسات مشابه مبارزه کند. مطالعات بسیار کمی در مورد اثرات سقط جنین بر مردان انجام شده است. موارد محدودی که وجود دارد تأیید می‌کند، مردان نیز ممکن است پس از انتخاب همسرشان به حمایت عاطفی نیاز داشته باشند.

مردانی که شریک زندگی خود را برای سقط جنین تحت‌فشار قرار می‌دهند، ممکن است در ابتدا نسبت به اعمال خود احساس آرامش کنند. بعداً می‌توانند پریشانی، گناه و اندوه را تجربه کنند. این احساسات می‌تواند در مردان متفاوت از زنان ظاهر شود. مردانی که با احساسات خود در مورد سقط جنین شریک زندگی خود دست‌وپنجه نرم می‌کنند، می‌توانند رفتارهای خود ویرانگر داشته باشند. سوء مصرف مواد مخدر و الکل رایج است.

اگر همسرتان با تصمیم شما برای سقط جنین مشکل دارد، گروه‌های حمایتی و برنامه‌های مشاوره‌ای وجود دارد که می‌تواند به او کمک کند تا احساساتش را مرتب کند.

منبع: https://carenetabq.com

سلام

من هم اکنون باردار هستم. دو سال پیش تجربه سقط خودخواسته را داشتم؛ چون دارو مصرف می‌کردم دکتر گفت حتماً تأثیر گذاشته بر روی جنین. من خودم خیلی حال بدی داشتم ترس و وحشت از خوردن قرص سقط و امکان این که دیگه شاید باردار نشم بعدش و با هر سختی بود گذشت و بعد از اون جریان احساس گناه تلخی رو هر روز تجربه می‌کردم با دیدن هر بچه و هر خانواده‌ای به خودم می‌گفتم خودخواهی تو باعث شده؛ ولی از طرفی هم خیالم راحت شده بود که بچه‌دار نشدم؛ چون در سن ۲۵ نمی‌خواستم بچه داشته باشم و زندگی مشترکمان به یک تعادل عاطفی رسیده بود تا قبل این ماجرا من هیچ علاقه‌ای به مادر شدن نداشتم؛ ولی بعدش به خاطر جبران اوون اتفاق همش به خودم می‌گفتم باید زودتر باردار بشم شب‌ها دایم در حال گریه بودم که خدا من رو ببخش.

بعد از یک سال رفتم دکتر شش ماه قبل که چگاب داده بودم همه چه سالم بود؛ ولی این بار دکتر گفت تنبلی شدید دارم و فولیکول فعال ندارم من تو مطب وا رفتم از ترس شدید و غم سقط قبلی که حتماً باعث این مریضی شده بعدش دکتر داروهای هورمونی نوشت برام داروهایی که سرچ کردم دیدم نوشته برای ivf و نازایی استفاده میشه ماه بعد هم رفتم گفت خیلی جواب نداده و چند ماه دیگه گفت بهتر شدی و مرداد امسال باردار شدم … الان ی حسی دارم که دو دلم نمی‌دونم کارم درست بود یا از روی عذاب وجدان ترس از بچه دار نشدن بوده.

الان نگرانم برای آینده که چی میشه چون خیلی کار سختی روابطم با همسرم و حال روحی خودم که باید دائم‌ مراقبش باشم و این فکر که می‌شد ۳ یا ۴ سال دیگه هم می‌شد باردار شد و زود اقدام کردم و از طرفی هم قلبا دوسش دارم ولی میبینم شرایط زندگی خیلی بده براش دایم این فکر ها در سر منه و دارم این روزها رو  این جوری میگذرونم من خودم روانشناسی خوندم وای الان نمی‌دونم چی کار کنم لطفا راهنماییم کنید.

پاسخ به پرسش بازیابی شرایط روحی بعد از سقط

سلام دوست عزیز

می فهمم که تجربه احساس گناه چقدر میتونه سخت باشه. شما مدام خودتون رو سرزنش کردید و در چرخه احساس گناه و سرزنش به سر بردید؛ اما شما استحقاق این‌همه احساس گناه نبودید. مطمئن باشید هر کس جای شما بود همین کار رو می‌کرد.

شما بدون این که بدانید دارویی مصرف کردید که به جنین شما آسیب‌زده است و دکتر هم به شما این اطمینان را داده است که دارو حتماً روی جنین اثر گذاشته است. این موضوع دقیقاً مانند زمانی می‌ماند که قبل از 4 ماهگی برای غربالگری بروید و به هر دلیل متوجه شوید که جنین شما سالم نیست و مجبور به سقط شوید.

برخورد با احساس گناه بعد از سقط جنین می‌تواند از نظر احساسی و جسمی خسته‌کننده باشد. چه اخیراً سقط جنین داشته‌اید، چه سال‌ها از وقوع آن می‌گذرد، ممکن است با تصمیم خود دچار مشکل شده باشید. احساس پشیمانی یا حتی غم و اندوه پس از سقط جنین غیرعادی نیست. شما در آن زمان مسلماً با بررسی تمام جوانب چنین تصمیمی را گرفتید و دلیلی ندارد که به تصمیم خود شک کنید.

اما این را هم در نظر بگیرید که روزها و ماه‌ها هم بگذرد ممکن است این اتفاق برای شما  ناراحت‌کننده باشد و شما کاملاً حق دارید گریه کنید و ناراحت شوید. شما حق ندارید خودتان را سرزنش کنید؛ اما هرچقدر حس می‌کنید که به آن نیاز دارید سوگواری کنید. از منابع حمایتی بدون قضاوت خود کمک بگیرید شما به فردی نیاز دارید بدون اینکه بخواهد برای شما استدلال بیاورد یا قضاوتتان کند به شما گوش دهد و شنونده احساسات شما باشد.

با احساس پشیمانی در دوران بارداری چه کنم؟

اول‌ازهمه مادر شدنتان را به شما تبریک می‌گویم و بگویم این حس‌ها کاملاً طبیعی هستند. شما تابه‌حال تجربه مادری‌کردن برای کسی  نداشتید و اکنون قرار است یک خانواده سه‌نفره را تشکیل دهید؛ بنابراین خیلی طبیعی است که نگران این باشید که قرار است چه اتفاقی بیفتد و یا به تصمیم خود شک کنید. شما  مادری هستید که عاشق فرزندتان هستید و با تمام وجود نگران این هستند که قرار است چه اتفاقی بیفتد. این تغییرات چه اثری بر روی زندگی من می‌گذارد و کاملاً هم طبیعی است و باید آن را به رسمیت بشناسید. صحبت کردن درباره نگرانی‌هایتان با همسرتان و با افراد امن زندگی‌تان به شما کمک می‌کند.

پیشنهاد من به شما این است که به روانشناس مراجعه کنید و درباره نگرانی‌هایتان صحبت کنید. دوران بارداری شرایط راحتی نیست و بر خلاف تصویری که از دوران بارداری در رسانه‌ها می‌بینیم مدام با تغییرات هورمونی و احساسات متفاوت همراه است؛ بنابراین اگر در این دوران زیر نظر یک مشاور یا روانشناس باشید به شما در مقابله با احساسات منفی به شما کمک می‌کند.

فراموش نکنید که با خودتان مهربان باشید و خودتان را قضاوت نکنید تا می‌توانید به خودتان عشق بورزید و خودتان را دوست داشته باشید.

چگونه خود را دوست داشته باشیم؟

گلسا بمانیان

کارشناسی ارشد مشاوره خانواده

9 دیدگاه

 1. من چند روز پیش سقط عمدی داشتم بارداریم ناخواسته بود دوتا پسر دارم ایندفعه میخواستم تحت نظر دکتر مشاوره بگیرم صاحب دختر بشم وضع مالی هم متوسط هست همسرم بازور تاکسی خرج خونه میکشه منم مجبور شدم سقط کنم با مصرف قرص ولی خیلی ناراحتم عذاب وجدان گرفتم از کارهای ک لذت میبردم الان ازشون نفرت دارم حس خوشی ندارم دوست ندارم تو جمع یا اجتماع برم احساس گناه میکنم خیلی داغون هستم کسی هم نیست باهاش دردل کنم

 2. سلام من یک سال و 4 ماه پیش سقط داشتم، دلایل سقطم زیاد بود از بدرفتاری خانواده شوهرم و شوهرم بگیر تا برخی آشنایان، بچه کوچکم که 2 سالش تازه تمام شده بود و اینکه اصلا یادم نبود در چه شرایطی بچه دار شدم. پر از تنفر و کینه از همه بودم. الان هرکس بچه دار میشه من بهم می ریزم یاد آن روز میفتم یاد تصمیمم البته شوهرم هم گفت سقط کنیم ما شرایطش را نداریم، راستش سر بچه اولمم من از هیچ کس حمایت درست و درمانی دریافت نکردم و تک و تنها بزرگش کردم. من گاهی با آن بچه سقط شده حرف می زنم و ازش عذر میخواهم حتی به خودکشی هم فکر کردم. کلا حالم بد نمیدونم از کجا و کی شروع کنم؟

 3. من بارداری سومم هست هفته هفتم هستم ناخواسته بعد از برداشتن آیو دی که تاریخ گذشته بود این اتفاق افتاده برام شرایط بچه دار شدن را اصلا ندارم از سقط کردن هم عذاب وجدان دارم نمیدونم چکار کنم شرایط مالی خوبی ندارم

 4. سلام من چند وقت پیش سقط کردم والان دچار افسردگی شدید شدم

 5. سلام…من ۲ ماه پیش سقط خود خواسته داشتم .در طی این مدت یک دقیقه هم راحت نبودم همش عذاب وجدان و گریه واقعا ار کارم پشیمانم و توبه کردم..یعنی خدا منو میبخشه؟

 6. سلام مدتی هست متوجه شدم باردارم با توجه به وضعیت اقتصادی و سن نا پختگی و جوانی صلاح نمیدونم این بچه رو بدنیا بیارم و تصمیم به سقط دارم لطفا کمکم کنید سن خودم ۲۰ و همسرم ۲۴

  • اصلا این کار رو نکن

  • به نظرم این تصمیم شخصیه و باید به زندگی خودت نگاه کنی شوخی نیست یک انسانه…ما باید قبلش به فکر باشیم که نشه اما الانم واقعا تصمیم درست گرفتن بهترین کاره

دیدگاهتان را بنویسید