خانه / مشاوره فردی / افسردگی بعد از سقط | عذاب وجدان سقط جنین
درمان افسردگی

افسردگی بعد از سقط | عذاب وجدان سقط جنین

برخورد با احساس گناه سقط جنین می‌تواند از نظر احساسی و جسمی خسته‌کننده باشد. چه اخیراً سقط جنین داشته‌اید، چه سال‌ها از سقط می‌گذرد، ممکن است با تصمیم خود دچار مشکل شده باشید. احساس پشیمانی یا حتی غم و اندوه پس از سقط جنین غیرعادی نیست. حتی اگر می‌دانید که این انتخاب مناسب برای شرایط فردی شما بوده است، زندگی با آن را آسان‌تر نمی‌کند.

بعد از سقط جنین چه احساساتی می‌توانید داشته باشید؟

در تجربه احساسات هر خانم متفاوت است. آنچه پس از سقط جنین احساس می‌کنید ممکن است برای خانم دیگری مشابه نباشد. برخی از رایج‌ترین احساساتی که خانم‌ها پس از سقط جنین احساس می‌کردند شامل غم، احساس ناامیدی و گناه، غم و اندوه و تسکین بود.

نشانه های افسردگی بعد از سقط جنین

زنانی که در ابتدا از تصمیم خود احساس آرامش می‌کنند، ممکن است بعداً به دلیل احساس خوشحالی از انتخاب خود احساس گناه کنند. این احساس گناه در نهایت می‌تواند به افسردگی تبدیل شود. چگونه می‌توانید بفهمید پس از سقط جنین افسرده شده‌اید؟ به دنبال این نشانه‌ها باشید:

 • شما با احساس تحریک‌پذیری یا عصبانیت دست‌وپنجه نرم می‌کنید.
 • برای تمرکز و تصمیم گیری مشکل دارید.
 • شما کمبود انرژی دارید و ممکن است بیش از حد بخوابید.
 • علاقه خود را به فعالیت‌هایی که قبلاً از آنها لذت می‌بردید از دست دادید

غم و اندوه بعد از سقط جنین

حتی اگر به این فکر کنید که سقط جنین بهترین گزینه بارداری است، باز هم می‌توانید بعد از آن برای بارداری سوگواری کنید. اندوه پس از سقط جنین می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها ادامه داشته باشد. مراجعه به جلسات مشاوره فردی و مشاوره گروه درمانی کمک می‌کند.

رهایی از احساس گناه پس از سقط جنین

خوب است که بعد از سقط احساس آرامش کنید. کنار آمدن با بارداری ناخواسته می‌تواند استرس زا باشد. پس از بررسی تمام گزینه‌های بارداری خود، ممکن است تصمیم بگیرید سقط جنین برای شما مناسب است. احساس اینکه باری برداشته شده است می‌تواند پس از آن یک احساس رایج باشد.

بهبود روحیه بعد از سقط جنین چقدر طول می‌کشد؟

پاسخ کوتاه به این سؤال این است که بستگی دارد. برای برخی از خانم‌ها، آنها می‌توانند به‌سرعت به عقب برگردند. دیگران ممکن است با احساسات خود دست‌وپنجه نرم کنند و به خدمات بهداشت روان برای کمک به آنها برای مقابله نیاز داشته باشند. اگر این مراحل را دنبال کنید، بهبود روحیه بعد از سقط جنین می‌تواند زودتر اتفاق بیفتد.

 • به خود فرصت دهید تا غصه بخورید: حتی اگر سقط جنین گزینه مناسب بارداری برای شرایط شما بود، باز هم می‌توانید از این بابت ناراحت باشید. به خود فرصت دهید تا بعد از سقط غمگین شوید، می‌تواند روند بهبودی را تسهیل کند. اگر سال‌ها پیش سقط جنین کرده‌اید، اما هرگز به خود فرصت نداده‌اید تا احساسات خود را پردازش کنید، هرگز برای انجام این کار دیر نیست، به‌خصوص اگر همچنان با این تصمیم مبارزه کنید. به خود یادآوری کنید که تمام احساسات منفی مانند ناراحتی و غم پس از سقط جنین معتبر هستند. کار کردن از طریق هر چیزی که احساس می‌کنید اولین گام به سمت بهبودی است.
 • یک فضای امن برای پردازش احساسات خود پیدا کنید: پردازش احساسات پس از سقط جنین می‌تواند مشکل باشد. شرم‌آور نیست که متوجه شوید برای مرتب‌کردن آنها به کمک نیاز دارید تا سفر شفای شما شروع شود. پیدا کردن یک فضای امن برای کار کردن با همه چیز ضروری است.
 • داستان خود را به اشتراک بگذارید: به اشتراک گذاشتن داستان خود با سایر زنانی که سقط جنین کرده‌اند می‌تواند به بهبود سریع‌تر شما کمک کند. جلسات مشاوره گروهی و گروه‌های حمایتی تنظیمات ایده‌آلی برای برقراری ارتباط با سایر بازماندگان سقط جنین هستند که در غم، احساس گناه یا تسکین شما شریک هستند.

رفتار شوهر بعد از سقط جنین

شما تنها کسی نیستید که ممکن است بعد از سقط جنین احساس گناه، عصبانیت یا غمگینی کنید. شریک زندگی شما می‌تواند با همه احساسات مشابه مبارزه کند. مطالعات بسیار کمی در مورد اثرات سقط جنین بر مردان انجام شده است. موارد محدودی که وجود دارد تأیید می‌کند، مردان نیز ممکن است پس از انتخاب همسرشان به حمایت عاطفی نیاز داشته باشند.

مردانی که شریک زندگی خود را برای سقط جنین تحت‌فشار قرار می‌دهند، ممکن است در ابتدا نسبت به اعمال خود احساس آرامش کنند. بعداً می‌توانند پریشانی، گناه و اندوه را تجربه کنند. این احساسات می‌تواند در مردان متفاوت از زنان ظاهر شود. مردانی که با احساسات خود در مورد سقط جنین شریک زندگی خود دست‌وپنجه نرم می‌کنند، می‌توانند رفتارهای خود ویرانگر داشته باشند. سوء مصرف مواد مخدر و الکل رایج است.

اگر همسرتان با تصمیم شما برای سقط جنین مشکل دارد، گروه‌های حمایتی و برنامه‌های مشاوره‌ای وجود دارد که می‌تواند به او کمک کند تا احساساتش را مرتب کند.

منبع: https://carenetabq.com

سلام

من هم اکنون باردار هستم. دو سال پیش تجربه سقط خودخواسته را داشتم؛ چون دارو مصرف می‌کردم دکتر گفت حتماً تأثیر گذاشته بر روی جنین. من خودم خیلی حال بدی داشتم ترس و وحشت از خوردن قرص سقط و امکان این که دیگه شاید باردار نشم بعدش و با هر سختی بود گذشت و بعد از اون جریان احساس گناه تلخی رو هر روز تجربه می‌کردم با دیدن هر بچه و هر خانواده‌ای به خودم می‌گفتم خودخواهی تو باعث شده؛ ولی از طرفی هم خیالم راحت شده بود که بچه‌دار نشدم؛ چون در سن ۲۵ نمی‌خواستم بچه داشته باشم و زندگی مشترکمان به یک تعادل عاطفی رسیده بود تا قبل این ماجرا من هیچ علاقه‌ای به مادر شدن نداشتم؛ ولی بعدش به خاطر جبران اوون اتفاق همش به خودم می‌گفتم باید زودتر باردار بشم شب‌ها دایم در حال گریه بودم که خدا من رو ببخش.

بعد از یک سال رفتم دکتر شش ماه قبل که چگاب داده بودم همه چه سالم بود؛ ولی این بار دکتر گفت تنبلی شدید دارم و فولیکول فعال ندارم من تو مطب وا رفتم از ترس شدید و غم سقط قبلی که حتماً باعث این مریضی شده بعدش دکتر داروهای هورمونی نوشت برام داروهایی که سرچ کردم دیدم نوشته برای ivf و نازایی استفاده میشه ماه بعد هم رفتم گفت خیلی جواب نداده و چند ماه دیگه گفت بهتر شدی و مرداد امسال باردار شدم … الان ی حسی دارم که دو دلم نمی‌دونم کارم درست بود یا از روی عذاب وجدان ترس از بچه دار نشدن بوده.

الان نگرانم برای آینده که چی میشه چون خیلی کار سختی روابطم با همسرم و حال روحی خودم که باید دائم‌ مراقبش باشم و این فکر که می‌شد ۳ یا ۴ سال دیگه هم می‌شد باردار شد و زود اقدام کردم و از طرفی هم قلبا دوسش دارم ولی میبینم شرایط زندگی خیلی بده براش دایم این فکر ها در سر منه و دارم این روزها رو  این جوری میگذرونم من خودم روانشناسی خوندم وای الان نمی‌دونم چی کار کنم لطفا راهنماییم کنید.

پاسخ به پرسش بازیابی شرایط روحی بعد از سقط

سلام دوست عزیز

می فهمم که تجربه احساس گناه چقدر میتونه سخت باشه. شما مدام خودتون رو سرزنش کردید و در چرخه احساس گناه و سرزنش به سر بردید؛ اما شما استحقاق این‌همه احساس گناه نبودید. مطمئن باشید هر کس جای شما بود همین کار رو می‌کرد.

شما بدون این که بدانید دارویی مصرف کردید که به جنین شما آسیب‌زده است و دکتر هم به شما این اطمینان را داده است که دارو حتماً روی جنین اثر گذاشته است. این موضوع دقیقاً مانند زمانی می‌ماند که قبل از 4 ماهگی برای غربالگری بروید و به هر دلیل متوجه شوید که جنین شما سالم نیست و مجبور به سقط شوید.

برخورد با احساس گناه بعد از سقط جنین می‌تواند از نظر احساسی و جسمی خسته‌کننده باشد. چه اخیراً سقط جنین داشته‌اید، چه سال‌ها از وقوع آن می‌گذرد، ممکن است با تصمیم خود دچار مشکل شده باشید. احساس پشیمانی یا حتی غم و اندوه پس از سقط جنین غیرعادی نیست. شما در آن زمان مسلماً با بررسی تمام جوانب چنین تصمیمی را گرفتید و دلیلی ندارد که به تصمیم خود شک کنید.

اما این را هم در نظر بگیرید که روزها و ماه‌ها هم بگذرد ممکن است این اتفاق برای شما  ناراحت‌کننده باشد و شما کاملاً حق دارید گریه کنید و ناراحت شوید. شما حق ندارید خودتان را سرزنش کنید؛ اما هرچقدر حس می‌کنید که به آن نیاز دارید سوگواری کنید. از منابع حمایتی بدون قضاوت خود کمک بگیرید شما به فردی نیاز دارید بدون اینکه بخواهد برای شما استدلال بیاورد یا قضاوتتان کند به شما گوش دهد و شنونده احساسات شما باشد.

با احساس پشیمانی در دوران بارداری چه کنم؟

اول‌ازهمه مادر شدنتان را به شما تبریک می‌گویم و بگویم این حس‌ها کاملاً طبیعی هستند. شما تابه‌حال تجربه مادری‌کردن برای کسی  نداشتید و اکنون قرار است یک خانواده سه‌نفره را تشکیل دهید؛ بنابراین خیلی طبیعی است که نگران این باشید که قرار است چه اتفاقی بیفتد و یا به تصمیم خود شک کنید. شما  مادری هستید که عاشق فرزندتان هستید و با تمام وجود نگران این هستند که قرار است چه اتفاقی بیفتد. این تغییرات چه اثری بر روی زندگی من می‌گذارد و کاملاً هم طبیعی است و باید آن را به رسمیت بشناسید. صحبت کردن درباره نگرانی‌هایتان با همسرتان و با افراد امن زندگی‌تان به شما کمک می‌کند.

پیشنهاد من به شما این است که به روانشناس مراجعه کنید و درباره نگرانی‌هایتان صحبت کنید. دوران بارداری شرایط راحتی نیست و بر خلاف تصویری که از دوران بارداری در رسانه‌ها می‌بینیم مدام با تغییرات هورمونی و احساسات متفاوت همراه است؛ بنابراین اگر در این دوران زیر نظر یک مشاور یا روانشناس باشید به شما در مقابله با احساسات منفی به شما کمک می‌کند.

فراموش نکنید که با خودتان مهربان باشید و خودتان را قضاوت نکنید تا می‌توانید به خودتان عشق بورزید و خودتان را دوست داشته باشید.

چگونه خود را دوست داشته باشیم؟

گلسا بمانیان

کارشناسی ارشد مشاوره خانواده

27 دیدگاه

 1. من چند روز پیش سقط عمدی داشتم بارداریم ناخواسته بود دوتا پسر دارم ایندفعه میخواستم تحت نظر دکتر مشاوره بگیرم صاحب دختر بشم وضع مالی هم متوسط هست همسرم بازور تاکسی خرج خونه میکشه منم مجبور شدم سقط کنم با مصرف قرص ولی خیلی ناراحتم عذاب وجدان گرفتم از کارهای ک لذت میبردم الان ازشون نفرت دارم حس خوشی ندارم دوست ندارم تو جمع یا اجتماع برم احساس گناه میکنم خیلی داغون هستم کسی هم نیست باهاش دردل کنم

  • سلام . من با یکی از آشناها نزدیک صحبت کردم .و واقعا جواب داد آرام تر شد و بعد از مدتی پذیرفت .. انسان جایز الخطاست بزرگوار کار غلطی بوده که الان به هر صورت انجام شده عذاب وجدان و گناه این عمل چیزی رو تغییر نخواهد داد که شما رو به سمت پرتگاه و سقوط از زندگی ایده آل خودتون میبره .. خواهرم همیشه یادتون باشه خدا ارحم الراحمین هست و او بخشنده است .. یک شب با خدا خلوت کن و نماز بخون و قرآن و تزرع داشته باش و از او که توبه پذیر است استمداد بخواه و بدان او بخشنده است . به زندگی برگردید و جبران کنید .. در محافل روضه شرکت کنید و اشک بریزید قطعا خیلی بهتر از گوشه نشینی و انزجار از اجتماع هستش .. یک اتفاق تلخ بود که گذشت با استعانت از خالقت آرامش خودت و حفظ کن

 2. سلام من یک سال و 4 ماه پیش سقط داشتم، دلایل سقطم زیاد بود از بدرفتاری خانواده شوهرم و شوهرم بگیر تا برخی آشنایان، بچه کوچکم که 2 سالش تازه تمام شده بود و اینکه اصلا یادم نبود در چه شرایطی بچه دار شدم. پر از تنفر و کینه از همه بودم. الان هرکس بچه دار میشه من بهم می ریزم یاد آن روز میفتم یاد تصمیمم البته شوهرم هم گفت سقط کنیم ما شرایطش را نداریم، راستش سر بچه اولمم من از هیچ کس حمایت درست و درمانی دریافت نکردم و تک و تنها بزرگش کردم. من گاهی با آن بچه سقط شده حرف می زنم و ازش عذر میخواهم حتی به خودکشی هم فکر کردم. کلا حالم بد نمیدونم از کجا و کی شروع کنم؟

  • لطفا شماره خود را بگذارید همکاران با شما تماس می گیرند.

  • شما دقیقا من هستید با همین شرایط و اینکه دلایل دیگه ای هم بود حتی سال و ماهی هم که گذشته همین اندازه است الان چند ماهه عذاب وجدان شدید گرفتم و حالم بده حتی دیسک کمرم هم پاره شده میگم تاوان این گناهه نمی‌دونم چیکار کنم

 3. من بارداری سومم هست هفته هفتم هستم ناخواسته بعد از برداشتن آیو دی که تاریخ گذشته بود این اتفاق افتاده برام شرایط بچه دار شدن را اصلا ندارم از سقط کردن هم عذاب وجدان دارم نمیدونم چکار کنم شرایط مالی خوبی ندارم

 4. سلام من چند وقت پیش سقط کردم والان دچار افسردگی شدید شدم

 5. سلام…من ۲ ماه پیش سقط خود خواسته داشتم .در طی این مدت یک دقیقه هم راحت نبودم همش عذاب وجدان و گریه واقعا ار کارم پشیمانم و توبه کردم..یعنی خدا منو میبخشه؟

 6. سلام مدتی هست متوجه شدم باردارم با توجه به وضعیت اقتصادی و سن نا پختگی و جوانی صلاح نمیدونم این بچه رو بدنیا بیارم و تصمیم به سقط دارم لطفا کمکم کنید سن خودم ۲۰ و همسرم ۲۴

  • اصلا این کار رو نکن

   • تو رو خدا این کارو نکن خدا خوش روزی رسونه باور کن من یک هفته این کار کردم راضیم همه چیزمو بدم اون بچه رو برگردونم تو رو خدا نکن

  • به نظرم این تصمیم شخصیه و باید به زندگی خودت نگاه کنی شوخی نیست یک انسانه…ما باید قبلش به فکر باشیم که نشه اما الانم واقعا تصمیم درست گرفتن بهترین کاره

  • اصلا سقط نکنید ،بعدش از عذاب وجدان دیوونه میشی ،من تجربشو داشتم خواهش میکنم این کارو نکن،هدیه قشنگ خدارو پس نفرست

  • سلام اصلا این کارو نکن بخدا پشیمون میشی

  • سلام عزیزم به هیچ وجه سقط نکن من ۳تا بچه دارم ۸ساله ۴ساله و۲ساله وشرایط روحی جسمیمم خوب نبود چندماه پیش نخواسته باردار شدم داشتم دیوونه میشدم از این دکتر ب اون دکتر تا آخر سقط کردم الان آرامش ندارم همش عذاب وجدان دارم واحساس گناه همش میگم کاش یه خواب باشه و من سقط نمیکردم الان باید زایمان میکردم انقدحالت بد میشه ک دوسداری دوباره باردار بشی

  • ممخوای حقیقت بدونی من یه هفته است این کارکردم هرشب می میرم دوبار دست به خودکشی زدم نه غذامی خورم نه میخوابم کارم شده گریه ومعذرت خواهی ازخداوبچه زندگیتون داغون میشه بهم می ریزید قبل از سقط آسان مسخره به نظر می رسه یه دختر هفت ساله دارم الان اگه اون شوهرم هردو بمیرم به اندازه اون برام مهم نیستن چون اینو یادت خودم کشتم قاتل شدم نمی دونم چکارکنم خدا منو ببخشه تایکم بهم آرامش بده شما کمکم کنید اگه دوباره بارداربشم تسکین دردم میشه تورو خدا کمکم کنید کاش بمیرم

 7. ۳۲ سال.زن.متاهل.دیپلم.خانه دار.مدتیه که غم و اندوه تمام وجودم رو فرا گرفته.همش گریه میکنم و راحت نمیشم. الان شش هفت ماهه.متاسفانه چهار بار سقط داشتم ،الانم که کلان باردار نمیشم.از این ور هم بدهی و ومشکلات خونه هم داره منو از پا میندازه،بعضی اوقات میزنه به سرم که کلی قرص بخورم و راحت شم از این دنیا

 8. سلام من دو فرزند دارم وخودمم دیسک دارم دکترم گفته بود نباید شکمم جلو بیاد خیلی آسیب می بینی ناخواسته باردارشدم وب خاطر دیسک و زانو دردم مجبور شدم سقط کنم ۱ماه بعد مجدد با خوردن قرص ال دی مجدد باردار شدم و دوباره مجبور شدم ب سقط ولی داغووووووونم واقعا تمرکز هیچ کاری رو ندارم همش میگم من قاتل دوتا بچه هامم چیکار کنم واقعا آرامش ندارم

 9. من حدود شش ماهه پیش باردار شدم بخاطر ندول حنجره عکس رنگی دادم و همزمان در بارداری دندان درد گرفتم و دارو مصرف کردم از ترس آسیب به جنین سقط کردم الان شش ماه از این قضیه میگذره عذاب وجدان رهایم نمیکنه شب روزم فکرو خیال و گریه تو خدا راهنماییکنین

 10. سلام من سقط جنین داشتم الان عذاب وجدان گرفتم بخاطر اختلاف شدید زن وشوهری اصلا صلاح نبود

 11. شمار وبه خدا قسم سقط جنین انجام ندین من تجربشوداشتم به خدا قسم خدا خودش روزیشومیده من دوفرزندداشتم سومی باردارشدم وسقط کردم بعدیک سال بازناخواسته باردارشدم الان خداروشکرمیکنم که دوباره سقط نکردم وبه خداقسم ازاینکه سقط کردم سومی رو عذاب وجدان دارم وگریه میکنم و ازخدامیخوام منوببخشه.

 12. من یه هفته است این کارکردم هرشب می میرم دوبار دست به خودکشی زدم نه می تونن غذا بخورم نه بخوابم کارم شده گریه معذرت خواهی ازبچه اگه میخوای مثل من داغون بشی از زندگی دست بکشی این کاربکن ولی دیگه اون آدم نمی شی قبل ازاین که سقط کنی آسون مسخره به نظرت میاد من اینو تجربه کردم فقط اینو از خدا می خوام که حتی یه حیوان این بلا سرش نیا تابرسه به انسان

 13. من یه هفته است این کارکردم هرشب می میرم دو بار دست به خودکشی زدم نه غذامی خورم نه می خوبم کارم شده گریه معذرت خواهی ازبچه اگه میخوای مثل من داغون بشی این کاربکن ولی دیگه اون آدم نمی شی زندگیت بهم می ریزه قبل ازسقط آسان مسخره به نظر می رسه ولی دیونه میشی خیلیا بهم گفتن نکن پشیمون میشی یه گوشم شده در یکی دروازه حالا غلط کردم خدایا چکارکنم منو ببخشی یه گناه کردم اگه خودمم بکشم این که بدتر از اون گناه چطور راحت بشم تورو خدا بهم کمک کنید دوباره بزارم باردار بشم کمکی به این حال آشفته ام می‌کنه ؟

 14. من یه ماه پیش ناخواسته باردار شدم ولی سونو گفت قلب نداره رفتم سقط کنم بعد ۱۰ روز دوباره رفتم سونو گفت کیسه تو خالی داری ک فاقد جنین هس دکتر گفت عفونت میگیری ۵ روز ویت داد پریود بشم ولی نشدم رفتم کورتاژ بعدش احساس بدی داشتم دو هفته بعد رفتم سونو گفت بچه رشد کرده ولی من کلی دارو و کورتاژ کزده بود ب دکترم گفتم گفت ب خاطر مصرف زیاد دارو مشکلی برا جنین پیش میاد و ب زور دست کاری کرد و بعد چند ساعت یه چیز سفید ازم با چن تا تکه خون از من دفع شد خیلی ناراحتم زندگی اصلا لذت بخش نیس دوتا دختر کوچک دارم همش داد میزنم از من دور شید نمیخوام هیچ کسو ببینم از آتش جهنم میترسم الانم مریض شدم افسرده شدم و نفسم میگیره همش تو فکر بچه هستم از خدا طلب بخشش کردم ولی احساس میکنم نمیبخشه حس بدی دارم ایکاش این کار رو نمیکردم شاید سالم میشد راستش ترسیدم اینم دختر باشه ولی بعد سقط فهمیدم پسره تو رو خدا سقط نکنید همش صدای بچه تو ذهنمه ایکاش بچه نداشتم و میمردم راحت میشدم از آین زندگی من آدم خدا شناسی بودم ولی از امتحان خدا نتونستم قبول بشم

دیدگاهتان را بنویسید