خانه / پرسش و پاسخ مشاوره ازدواج / تست mbti ازدواج تیپ های شخصیتی | چه تیپ شخصیت هایی با هم ازدواج کنند؟
ازدواج-تیپ-های-شخصیتی

تست mbti ازدواج تیپ های شخصیتی | چه تیپ شخصیت هایی با هم ازدواج کنند؟

کدام تیپ های شخصیتی با هم سازگارند؟

این داستان زندگی یک زوج جوان است: زن موجب شورونشاط مهمانی است, درحالی‌که مرد به هر بهانه‌ای می‌خواهد زودتر آنجا را ترک کند. مرد منظم و سخت‌گیر است درحالی‌که زن پاکت شیر را روی پیشخوان آشپزخانه و لباس‌ها را روی زمین رها می‌کند. مرد منطقی و زن احساسی است؛ مرد از سیاره مریخ و زن از سیاره ونوس آمده است.

ایده غالب این است که اضداد یکدیگر را جذب می‌کنند و همه ما حداقل یکی از این “زوج های عجیب‌وغریب” را می‌شناسیم که باوجود تفاوت‌های اساسی، یک زندگی مشترک موفق را تجربه می‌کنند.

آیا این موضوع حقیقت دارد که اضداد یکدیگر را جذب می‌کنند؟ مهم‌تر اینکه, چه چیزی باعث ایجاد رضایت در ازدواج و زندگی زناشویی می‌شود؟ یک متضاد تشویق‌کننده یا یک شریک آرامش‌دهنده؟

بسیاری از محققان روانشناسی تصمیم گرفته‌اند به این پرسش پاسخ دهند. پژوهشگرانی که به مطالعه موضوع سازگاری و تفاهم در ازدواج پرداخته‌اند, معمولاً افراد را بر اساس تیپ شخصیت شناسی به‌منظور طبقه‌بندی تفاوت‌های فردی موردمطالعه قرار می‌دهند.

سیستم 16 تیپی که  محقق و دکتر روانشناس ایزابل بریگز آن را ابداع کرده ( تست شخصیت شناسی MBTI ) رایج‌ترین سیستم تیپ شخصیت شناسی مورداستفاده در سرتاسر دنیاست که یک مبنای قابل‌فهم برای مطالعات موجود درزمینهٔ سازگاری و تفاهم در  ازدواج ارائه می‌دهد.

سیستم تیپ شخصیتی MBTI می‌گوید تفاوت‌های بنیادی زوج در تفکر, تصمیم گیری و سازمان‌دهی زندگی از طریق اندازه‌گیری اولویت‌های آن‌ها در چهار حوزه اصلی قابل‌درک است.

مطالب مرتبط: مشاوره ازدواج رایگان

تیپ شخصیت درونگرا در مقابل تیپ شخصیت برونگرا

این حوزه اشاره به‌ حالتی دارد که شما توجه و انرژی خود را بر آن متمرکز می‌کنید. شخصیت برون گرا به دنیای بیرون و دیگر افراد متمرکز است و انرژی خود را از طریق انگیزش بیرونی و تعامل با دیگران به دست می‌آورد.

در مقابل، شخصیت درون گرا بیشتر بر افکار, ایده‌ها, احساسات و دنیای خود تمرکز دارد و انرژی خود را از طریق صرف وقت برای انجام فعالیت‌های انفرادی یا تفکر آرام به دست می‌آورد.

مطالب مرتبط: ازدواج درونگرا با برونگرا

تیپ شخصیتی حسی در مقابل تیپ شخصیتی شهودی

این حوزه به ارجحیت شما برای چگونگی دست‌یابی به اطلاعات اشاره می‌کند. افراد با تیپ شخصیتی حسی اغلب اطلاعات را به شیوه‌ای بسیار ملموس, با جزئیات و با یک روش منطقی جمع‌آوری می‌کنند. افراد با تیپ شخصیتی حسی عمل گرا هستند و در زمان حال زندگی می‌کنند.

درحالی‌که فرد با تیپ شخصیتی شهودی اغلب ادراکات ذهنی دارد و بیشتر به معنی, ارتباطات و احتمالات در زندگی می‌اندیشد. افراد با تیپ شخصیتی شهودی اغلب از قوه ایده پردازی و تصویرپردازی بهتری برخوردارند.

تیپ شخصیتی تفکر گرا در مقابل تیپ شخصیتی احساسی

این حوزه به اولویت شما برای تصمیم گیری اشاره می‌کند. ترجیح افراد با تیپ شخصیت تفکر گرا تصمیمات مبتنی بر واقعیت یا داده است، چراکه آن‌ها دوست دارند مسائل را به شیوه‌ای منطقی استدلال کنند. درحالی‌که افراد با تیپ شخصیت احساسی تصمیماتی را می‌گیرند که متناسب با ارزش‌های آن‌هاست و به برقراری روابط هماهنگ با دیگران کمک می‌کند.

تیپ شخصیتی ساختارگرا در مقابل تیپ شخصیتی منعطف

این حالت به ارجحیت شما به نظم بخشیدن به زندگی و مربوط به سبک زندگی است. افراد با تیپ شخصیتی ساختارگرا تمایل به انتخاب ساختار, برنامه زمانی و طرح‌ریزی دارند. آن‌ها انتظارات شفاف را دوست دارند و از اینکه کارهای خود را به پایان برسانند احساس کامیابی می‌کنند.

افراد با تیپ شخصیتی منعطف  یک زندگی انعطاف پذیر, فی‌البداهه و نامحدود را ترجیح می‌دهند. آن‌ها از این احساس که انتخاب‌هایشان آزاد است و احتمالات بسیاری وجود دارد لذت می‌برند.

هنگامی‌که محققان روانشناسی به تجزیه‌وتحلیل میزان رضایت زوج از زندگی زناشویی پرداختند, عواملی که بیشترین ارتباط را با یک ازدواج موفق داشت همان عواملی بود که همیشه درباره آن‌ها شنیده‌ایم:

 • داشتن مهارت برقراری ارتباط صحیح با همسر
 • داشتن ارزش‌ها و علایق مشترک زوج
 • توانایی حل اختلافات و مشکلات زناشویی با حفظ آرامش و آزادانه با همسر

اما نتیجه مطالعات روانشناسی باربارا بارون-تیگر و پل تیگر ( دو محقق مشاوره ازدواج ) بر روی تیپ شخصیتی صدها زوج نشان می‌دهد هرقدر تیپ شخصیتی زوج به هم نزدیک‌تر باشد، در برقراری ارتباط با همسر موفق تر خواهد بود.

اگرچه افراد متضاد ممکن است در نگاه اول یکدیگر را بیشتر جذب کنند, اما نتایج تحقیقات تست شخصیت شناسی ازدواج نشان می‌دهد حفظ رابطه با فردی که تیپ شخصیتی مشابه با شما دارد آسان‌تر است. به‌هرحال, این بدان معنی نیست که برای دستیابی به یک ازدواج موفق باید دقیقاً همسر با تیپ شخصیتی مشابه خود را پیدا کنید.

طبق آمار، بیشترین ازدواج ها در میان زوج هایی با داشتن دو تیپ شخصیتی مشترک ( از بین چهار تیپ شخصیتی موجود) صورت می‌گیرد. برای مثال, ازدواج تیپ شخصیتی ISTP با تیپ شخصیتی ESTJ .

محققان هم‌چنین دریافتند برخی از  تیپ های شخصیتی هنگام تعیین میزان تفاهم در ازدواج  نسبت به برخی دیگر از تیپ ها از درجه اهمیت بیشتری برخوردارند و احتمال طلاق و جدایی زوج در میان برخی از تیپ های شخصیتی بیشتر است.

راث شرمن در مطالعه‌ای دریافت، تفاوت در تیپ شخصیت برون گرا / درون گرا زمینه‌ساز بیشترین اختلاف با همسر در زندگی زناشویی است. به‌ویژه, ازدواج زن با تیپ شخصیتی برون گرا با مرد دارای تیپ شخصیتی درون گرا موجب اختلافات زناشویی می‌شود.

 شاید این به علت درک سنتی در جامعه است که مرد باید فرد غالب و بیانگر در زندگی مشترک باشد. به‌هرحال, این تأثیر حاصل مطالعه‌ای است که بیش از 20 سال پیش انجام شده است. هرچه در روابط زناشویی خود آگاه‌تر شویم و به برابری جنسیتی زن و مرد بیشتر اعتقاد پیدا کنیم, تفاوت نگاه در این تیپ شخصیتی در ازدواج  اهمیت کمتری پیدا می‌کند.

همچنین به نظر می‌رسد تیپ شخصیتی حسی/ شهودی نقش مهمی در جذب زوج به هم بازی می‌کند. مطالعات روانشناسی انجام شده توسط ایزابل بریگز مایرز نشان داده است، افراد معمولاً در ازدواج جذب کسانی می‌شوند که تیپ شخصیتی حسی/شهودی مشترکی با یکدیگر دارند.

هنگامی‌که زوج از تیپ شخصیتی حسی یا شهودی یکسانی برخوردارند, به‌طور اساسی دنیا را از دیدگاه مشابهی می‌بینند. زوج هایی که هر دو تیپ شخصیتی شهودی و یا تیپ شخصیتی حسی دارند یکدیگر را راحت‌تر درک می‌کنند و احتمالاً بیشتر حس می‌کنند که زبان مشترکی برای ارتباط صحیح با همسر دارند.

درحالی‌که شباهت در تیپ شخصیتی حسی/ شهودی ممکن است در جذب زن و مرد به هم  تعیین‌کننده باشد, اما  داشتن تفاهم زن و شوهر در  بلندمدت ظاهراً موضوع مهم‌تری است.

 بر اساس تحقیقات روانشناسی سه مقیاس آخر ( تیپ شخصیتی حسی در مقابل تیپ شخصیتی شهودی، تیپ شخصیتی تفکر گرا در مقابل تیپ شخصیتی احساسی و تیپ شخصیتی ساختارگرا در مقابل تیپ شخصیتی منعطف ) نقش پیچیده‌ای در تعیین میزان تفاهم زوج بعد از ازدواج ایفا می‌کنند.

این مقیاس‌ها تأثیر اساسی بر شیوه ارتباط صحیح زوج و تفاهم در زندگی مشترک دارد. بنابراین, در صورت وجود تفاوت‌های شخصیتی در زوج , احتمال ایجاد سوءتفاهم , ارتباط زناشویی ناسالم و مشکلات و اختلافات در زندگی مشترک بیشتر است.

محققان, تیگر و بارون تیگر, با بررسی زوج ها با سه تیپ شخصیتی آخر به  این نتیجه رسیدند که به‌طورکلی زوج هایی که در  تشابه بیشتری در تیپ های شخصیتی ( از چهار تیپ شخصیتی ) با هم دارند به تجربه دستیابی به یک ازدواج موفق نزدیک‌ترند.

بااین‌حال, زوج هایی نیز در تحقیقات بودند که علیرغم عدم تشابه تیپ شخصیتی , رابطه زناشویی موفقی با همسر خود داشتند.

برخی از تیپ های شخصیتی مشابه نیز در ازدواج موفق نبودند مثلاً:

 • زوج با تیپ شخصیتی حسی و ساختارگرا مثل (ESTJ, ESFJ, ISTJ, ISFJ) میزان رضایت بیشتری از ازدواج داشتند. زوج با چنین تیپ های شخصیتی ترجیح می‌دهند سنت‌گرایانی باشند که برای تعهدات خود در ازدواج ارزش و احترام قائل هستند.
 • زوج هایی که در تیپ شخصیتی هر دو آن‌ها شخصیت احساسی و شخصیت تفکر گرا وجود دارد مثل(ENFP, INFP, ENFJ, INFJ)  هنگام ازدواج با هم به میزان 73% در زندگی مشترک احساس رضایت دارند. زوجی که در تیپ شخصیتی هر دو آن‌ها شخصیت احساسی و تفکر گرا وجود دارد ارزش زیادی برای برقراری یک رابطه زناشویی موفق قائل هستند و احتمالاً بیش از تمامی تیپ های شخصیتی دیگر خود را متعهد به ازدواج و زندگی مشترک  می‌کنند.
 • فرد با تیپ شخصیتی احساسی ، شهودی و منعطف (تیپ شخصیتی INFP و تیپ شخصیتی ENFP) هنگام ازدواج با تیپ شخصیتی حسی , تفکر گرا و ساختارگرا (تیپ شخصیتی ESTJ و تیپ شخصیتی ISTJ) تنها 42% رضایت از ازدواج خوددارند, اگرچه این یکی از رایج‌ترین ازدواج ها در میان زوج های موردمطالعه بود. تیپ شخصیتی NFP احتمالاً احساس می‌کند که شریک او محافظه‌کار و پنهان‌کار است, درحالی‌که تیپ شخصیتی STJ ممکن است شریک خود را غیرقابل‌پیش‌بینی و غیرقابل‌اعتماد بداند.
 • وجود شخصیت احساسی مشترک در میان زوج ها, شاید به دلیل تمایل زوج احساسی به گذراندن وقت و انرژی بیشتر برای حفظ رابطه زناشویی و زندگی مشترک , می‌تواند تفاوت‌های موجود در دیگر موارد شخصیتی را جبران کند. به‌ویژه, فرد با تیپ شخصیت احساسی , حسی و ساختارگرا (تیپ شخصیتی ISFJ و تیپ شخصیتی ESFJ) هنگام ازدواج با شخصیت احساسی ، شهودی و منعطف (تیپ شخصیتی ENFP و تیپ شخصیتی INFP ) تا 86 درصد رضایت از ازدواج خود را نشان دادند. همچنین میزان رضایت فرد با شخصیت احساسی , حسی و ساختارگرا (تیپ شخصیتی ISFJ و تیپ شخصیتی ESFJ )  هنگام ازدواج با شخصیت احساسی ، شهودی و ساختارگرا (تیپ شخصیتی ENFJ و تیپ شخصیتی INFJ ) برابر با 67% بود.ش
 • در برخی موارد, برخورداری از تیپ های شخصیتی مشابه به معنای رضایت از ازدواج نیست. افراد با تیپ شخصیت حسی ، تفکر گرا و منعطف ( ISTP و ESTP) هنگام ازدواج با همین تیپ شخصیتی (تیپ شخصیتی ISTP و تیپ شخصیتی ESTP ) تنها 33 % از ازدواج خود راضی بودند. محققان روانشناسی چنین استدلال می‌کنند که تیپ های شخصیتی ESTP و ISTP کمتر از تمامی انواع دیگر تیپ های شخصیتی به کیفیت روابط زناشویی خود اهمیت می‌دهند.
 • به‌طور مشابه، زوج با تیپ های شخصیتی تفکر گرا و شهودی (ENTP, INTP, ENTJ, INTJ) تنها 59% رضایتمندی را هنگام ازدواج با شخصیت مشابه تفکر گرا و شهودی (ENTP, INTP, ENTJ, INTJ) تجربه کردند. این تیپ های شخصیتی ازجمله سخت‌گیرترین شریک‌های زندگی هستند و خشنود کردن آن‌ها  در ازدواج کاری بسیار مشکل است.

دیگر تحقیقات روانشناسی انجام شده توسط دکتر نانسی ماریلوس در دانشگاه سنت مری, اطلاعات مهمی درباره الگوهای ازدواج میان تیپ های شخصیتی ارائه می‌کند:

 • احتمال ازدواج با فردی متعلق به تیپ شخصیتی یکسان در میان برخی از تیپ ها بیشتر است, این تیپ ها شامل تیپ شخصیتی INFP, INFJ و INTP در میان مردان و تیپ شخصیتی ENFJ و INFJ در میان زنان است.
 • دو تیپ شخصیتی وجود دارد که در آن افراد متضاد در ازدواج جذب یکدیگر می‌شوند: ازدواج مرد با تیپ شخصیتی ESTJ با زن تیپ شخصیتی INFP و همچنین ازدواج مرد با تیپ شخصیتی ESTP با زن با تیپ شخصیتی INFJ. به‌هرحال, دلیل آن ممکن است این باشد که این دو تیپ شخصیتی در میان مردان به‌احتمال‌زیاد تجربه ازدواج مجدد را خواهند داشت.
 • برخی تیپ های شخصیتی به‌طورکلی در زندگی مشترک ناراضی‌تر هستند و یک ازدواج موفق را تجربه نمی‌کنند. زنانی که با مردان متعلق به تیپ شخصیتی INTP ازدواج می‌کنند، احتمال طلاق و جدایی بیشتری دارند. تیپ شخصیتی INTP یکی از نادرترین تیپ های شخصیتی را به خود اختصاص می‌دهد و برای این افراد انتخاب همسر که هم‌عقیده آن‌ها باشد بسیار اهمیت دارد.

همان‌طور که می‌بینیم به‌طورکلی زوج هایی که با تیپ شخصیتی مشابه خود ازدواج می‌کنند رضایتمندی بیشتری از زندگی مشترک خود دارند. بااین‌حال, محققان روانشناسی تأکید می‌کنند در تمامی یافته‌های آن‌ها, مهارت برقراری ارتباط صحیح با همسر , داشتن علایق مشترک زوج و داشتن رابطه صمیمی و عاطفی زوج از اصلی‌ترین عوامل در دستیابی به یک ازدواج موفق است.

باوجوداینکه دستیابی به این اهداف با همسری که شبیه شما باشد آسان‌تر است, اما دستیابی به یک ازدواج موفق برای زوج هایی با تیپ شخصیتی متفاوت نیز کاملاً وجود دارد. هنگامی‌که زوج برای درک و احترام به تفاوت‌های یکدیگر تلاش می‌کنند, می‌توانند چیزی را که مشکل یا منشأ اختلاف با همسر است را به فرصتی برای بهبود روابط زن و شوهر تبدیل کنند.

افرادی که در ازدواج با تیپ شخصیتی متفاوت، راهی برای درک و حمایت عاطفی از همسر خود پیدا می‌کنند، اغلب احساس رضایت بیشتری از زندگی زناشویی خود دارند.

زوج هایی که تیپ های شخصیتی متفاوتی دارند می‌توانند به یکدیگر انگیزه داده و یکدیگر را به چالش بکشانند. آن‌ها چنان از یکدیگر می‌آموزند که زوج های مشابه هم قادر به انجام آن نیستند. آن‌ها هم‌چنین می‌توانند زوج های کارآمدتری باشند چراکه به نقاط ضعف یکدیگر توجه کرده و آن‌ها را جبران می‌کنند.

به رسمیت شناختن و احترام به نگرش و طرز تفکر همسر و تشکر و قدردانی از نظرات و اعتقادات یکدیگر در ازدواج , صرف‌نظر از اینکه با تفکرات و نظرات همسر خود موافق یا مخالف باشید, برای بهره‌مندی از یک رابطه زناشویی موفق حیاتی است.

اگرچه مطالعه تفاهم زوج در یک زندگی مشترک موفق آموزنده است, لازم به یادآوری است هر ازدواجی منحصر به خود است و هر زوج می‌تواند با آموزش مهارت‌های زندگی برای بهتر شدن روابط زن و شوهر کمک کند.

هنگامی‌که صحبت از رضایت از زندگی زناشویی است, سه عامل اصلی در ازدواج موفق شامل برقراری ارتباط صحیح با همسر  , اعتماد به همسر  و احترام به همسر در هر نوع از تیپ های شخصیتی دست‌یافتنی است.

به عقیده روانشناسان هنگامی‌که صحبت از ازدواج به میان می‌آید، باید با نامزد خود توافق داشته باشید. شما و همسرتان باید از دیدگاه یکسانی در زندگی برخوردار باشید؛ باید چشم‌انداز روشنی ازآنچه آینده برای شما به‌عنوان یک زوج رقم خواهد زد، داشته باشید. این که چرا زوج بعد از ازدواج، کم‌کم یکدیگر را به‌جای “من”, “ما” خطاب می‌کنند دلیل خاصی دارد که ازدواج، زندگی زن و مرد را در تلاش برای دستیابی به یک سرنوشت مشترک به یکدیگر پیوند می‌زند.

 با توجه به توصیه های اکید مشاوران خانواده و روانشناسان بر اهمیت ایجاد شناخت و آشنایی قبل از ازدواج در انتخاب همسر ، آیا ازدواج کردن با فردی که تیپ شخصیتی مشابهی با شما دارد منطقی نیست؟ چه چیزی می‌تواند سازگارتر از یک تیپ شخصیتی مشابه دستیابی به یک ازدواج موفق را تضمین کند؟ آیا اگر زوج از لحاظ تیپ شخصیتی بسیار شبیه به هم باشند، ازدواج آنها مثل آب خوردن آسان خواهد بود؟ یقیناً, می‌تواند چنین باشد…. اما نه همیشه. در اینجا نظر یک روانشناس خانواده در مورد مزایا و معایب داشتن تیپ شخصیتی مشابه بعد از ازدواج را مرور خواهیم کرد:

داشتن تیپ شخصیتی  INTP مشابه با همسر

من و همسرم پنج سال پیش با یکدیگر ازدواج کردیم. در تمام این مدت رابطه بسیار خوبی با یکدیگر داشته‌ایم. اغلب باهم دعوا و جروبحث می‌کنیم، اما تاکنون مسئله‌ای که توانائی ما برای باهم بودن در زندگی زناشویی را زیر سؤال ببرد پیش نیامده است. ما، به انتخاب خود، بچه‌دار نشدیم، اما از دو گربه نگهداری می‌کنیم که عاشقشان هستیم. در کل، زندگی مشترک ما یک زندگی شاد و رضایت‌بخش است.

ما ازنظر تیپ شخصیتی بسیار متفاوت از یکدیگر هستیم – یا حداقل اگر بخواهیم به‌صورت سطحی نگاه کنیم. به‌قول‌معروف “من آتش هستم و او آب”. من فردی پر از شور و احساسات، مضطرب و بسیار قوی هستم. اما همسرم آرام، متین و خونسرد است. باید بگویم پیش از آنکه هر دوی ما تست شخصیتی را انجام دهیم، معنای دقیق ” اضداد به یکدیگر جذب می‌شوند” بودیم.

سپس قبل از ازدواج تست روانشناسی شخصیت را انجام دادیم و پاسخ تست روانشناسی ازدواج اردوی ما تیپ شخصیتی “INTP” بود. در ابتدا شوکه شده بودیم، اما کم‌کم متوجه شدیم که چگونه ممکن است دو انسان کاملاً متفاوت به طرز شگفت‌انگیزی از درون شبیه به هم باشند. پس از اندکی تأمل، موضوع روشن و روشن‌تر شد و من تازه متوجه شدم که چگونه برخورداری از تیپ های شخصیتی یکسان در تمام سال‌های زندگی مشترک و ازدواج ما را تحت‌تأثیر قرار داده است.

مزایای ازدواج با همسری که تیپ شخصیتی سازگار با شما دارد

به عقیده این مشاور خانواده، ازدواج با فردی که از تیپ شخصیتی مشابه شما برخوردار است مزایای بی‌شماری دارد، اما شاید بدیهی‌ترین آن‌ها این باشد که برخورد شما با دنیا یکسان است. جهان‌بینی‌های شما همواره در یک راستا قرار دارد. شما قضاوت یکسانی درباره مشکلات زندگی و راه‌حل‌های آن دارید. هیچ‌گاه اختلاف نظری درباره درک اساسی شما از دنیا، اجتماع و حتی مسائل جزئی‌تر مرتبط با زندگی زناشویی وجود ندارد. به‌طورکلی، شما با همسر خود تفاهم کامل دارید.

برای مثال، موضوع بچه‌دار نشدن من و همسرم را در نظر بگیرید. اگرچه منظورم این نیست که تمامی افراد دارای تیپ شخصیتی INTP علاقه‌ای به بچه‌دار شدن ندارند، اما هنگامی‌که در اولین قرار ملاقاتمان درباره این موضوع صحبت کردیم، افکار ما به طرز قابل‌توجهی به هم نزدیک بود. هرکدام از ما به تنهائی به این تفکرات دست‌یافته بودیم، بااین‌وجود آن‌ها به طرز عجیبی بازتاب یکدیگر بودند، چراکه ما نگاه یکسانی به جهان داریم.

زوج با تیپ شخصیتی مشابه می‌دانند مهارت ارتباطی خوبی دارند

من و همسرم ذاتاً افراد بسیار منطقی هستیم؛ البته من نسبت به عصبانیت ناگهانی و دلخور شدن آسیب‌پذیرترم (و او به بدخلقی حساس است) , اما درنهایت، اردوی ما بیش از احساسات به دنبال واقعیت‌ها هستیم.

این حقیقت که من برای نشان‌دادن گرایش خود به تفکر منطقی و عقلانی، همواره می‌توانم به همسر خود تکیه کنم درواقع چیزی است که همیشه قدردان آن هستم. بااینکه هیچ‌یک از ما به‌طورکلی افراد بی‌تفاوتی نیستیم، اما می‌توانیم همه چیز را در اصول اولیه خلاصه کرده و در سطح مبتنی بر واقعیت با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم. برای مثال، اگر من بخواهم همسرم را درباره موضوعی متقاعد کنم، می‌دانم که به‌جای استدلال‌های احساسی باید به دنبال دلایل منطقی باشم. فکر می‌کنم عکس این موضوع برای زوج‌هایی که دارای تیپ شخصیتی ” احساس غالب بر تفکر” هستند صدق می‌کند، اما مزیت داشتن تیپ شخصیتی مشابه با همسر همان است: شما می‌دانید چگونه درباره مسائل مهم زندگی مشترک و روابط زناشویی با یکدیگر ارتباط برقرار کنید.

معایب ازدواج با فردی که دارای تیپ شخصیتی مشابه شما است

از نظر روانشناسی، بزرگ‌ترین اشکال ازدواج با فردی که دارای تیپ شخصیتی مشابه شما است بزرگ‌ترین مزیت آن نیز محسوب می‌شود: زوج دیدگاه یکسانی نسبت به دنیا و مشکلات زندگی که با آن مواجه می‌شوید دارند.

به‌عبارت‌دیگر هنگامی‌که شما و همسرتان باید به‌عنوان یک زوج مسئله‌ای را بررسی کنید، با یکدیگر هماهنگ هستید. این می‌تواند بسیار عالی باشد که معمولاً همچنین است! اما نکته اینجاست: اگر راه‌حل دوطرفه و مورد توافق شما یک انتخاب اشتباه باشد چه خواهد شد؟ شما گرفتار خواهید شد.

ازآنجاکه اردوی شما به دلیل داشتن تیپ شخصیتی مشابه، از دیدگاه مشابهی به مسئله نگاه می‌کنید، در اولین شکست هیچ گزینه جدیدی پیش رویتان نخواهد بود. این موضوع می‌تواند منجر به تلاشی باطل برای حل‌وفصل یک مسئله گردد؛ شما ناامیدانه در انتظار یک ایده جدید هستید، اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

ازدواج با تیپ شخصیتی همسان، هیچ‌کس نیست تا تصمیم‌گیری ضعیف شمارا به چالش بکشد

 باوجوداینکه داشتن ویژگی‌های مثبت مشترک با همسر بسیار عالی است، اما شما کاستی‌های مشابهی نیز خواهید داشت. نتیجه چنین شرایطی این است که احتمالاً اشتباهات و تصمیم‌گیری‌های ضعیفتان بیشتر می‌شود چراکه هیچ‌کس نیست تا عقاید و تصمیمات اشتباه زندگی مشترک را به شما یادآوری کند.

همچنین داشتن تیپ شخصیتی یکسان با همسر می‌تواند منجر به اشتباهات جدی در زندگی مشترک شود، زیرا فردی که بهتر از همه مراقب بدترین تصمیم‌های ناگهانی‌تان است، ممکن است شمارا به دنبال‌کردن همان تصمیم‌های ناگهانی ترغیب کند. همه ما شریک زندگی نیاز داریم که بتواند خشم ما را آرام کند یا از ما بخواهد تا پیش از هر اقدامی درباره آن فکر کنیم، اما همسر من کسی نیست که بتواند چنین کارهایی را برای من انجام دهد. ما می‌خواهیم دیگری را به انجام بدترین تصمیم ناگهانی تشویق کنیم، چراکه هنگام تجربه محرک‌های منفی به همان شکل واکنش نشان می‌دهیم.

روابط عاطفی بین تیپ های شخصیتی

در پایان به‌عنوان مشاور خانواده خاطرنشان می‌کنم که ازدواج با فردی که دارای تیپ شخصیتی مشابه شما باشد به وجود هماهنگی در رابطه زناشویی کمک می‌کند، اما این به معنای تضمین قطعی در برابر اختلافات و مشکلات زناشویی نیست. تیپ های شخصیتی ما را تا جای خاصی پیش می‌برند؛ مابقی حاصل پیوند میان زوج و تمایل آن‌ها به سازش با یکدیگر است.

بر اساس آنچه گفته شد، هنگامی‌که صحبت از یادگرفتن زندگی در کنار یکدیگر باشد، زوج با تیپ شخصیتی مشابه بهتر می‌توانند خود را با یکدیگر تطبیق دهند. به‌هرحال، این شرط، به تنهائی و فی‌نفسه، برای برقراری یک رابطه زناشویی موفق کافی نیست و فقط یک شروع خوب است!

94 دیدگاه

 1. من در حال آشنایی با آقایی هستم که شخصیت اون ENTJ و شخصیت من INFJ هست و ازدواج یا این شخص چه مشکلاتی رو به وجود میاره، من از بلند پروازی و رویاهای بزرگی که داره و براشون واقعا تلاش می‌کنه احساس بدی دارم و فکر میکنم شاید نتونم برای خانواده وقت با کیفیتی قائل بشه و فکر میکنم آدم سخت گیری باشه و زندگی با همچین آدم سخت گیری چون من خودمم آدم سخت گیریم فکر کنم سخت باشه

 2. تیپ شخصیتی مناسب برای ازدواج با istj چی هست

  • سلام ودرود دوست گرامی.یک ISTJ شاید دوست داشته باشد با یک ISTJ دیگر زندگی کند و شاید یک ISFJ محبوب او باشد. حتی جالب‌تر اینجاست که این ارتباط می‌تواند بین یک ISTJ و ENFP باشد. پس هیچ فرمولی مشخصی برای کشف این موضوع وجود ندارد که چه کسی با چه کسی خوشبخت‌تر خواهد بود.

 3. سلام شبتون بخیر خواستم بپرسم دوشخصیت درون‌گرا میتونند باهم ازدواج کنند؟اینکه طرف مقابل من میگه زندگی یکنواختی خواهیم داشت هیجان توزندگی روچطوری ایجادکنیم میتونیم رابطه جنسی خوبی داشته باشیم ؟

 4. ببخشید برای تست قبل از ازدواج کدوم تست مناسب تر هست و خودتون هم تفسیر می کنید؟

 5. چه تیپ به isfjمیخوره برای دوستی؟ ممنون

 6. یک سوال چه تیپ شخصیتی به isfjمیخوره برای ازدواج

 7. سلام سن ازدواج برای من به عنوان ENTJ چه سنی هست؟ و کدام شخصیت بهتر به من می خوره

 8. تیپ شخصیت infp با چ تیپ شخصیتی بهتر میتونن ارتباط خوبی بگیرن

 9. بنده با شخصی از طریق سایتهای ازدواج رسمی آذر ماه پارسال آشنا شدم ، طی صحبتهای اولیه از لحاظ ذهنی و عقیدتی که ۱۵ روز شد مشابه هم بودیم، ایشون خواستهاشون اینکه خانمشون فعال و شاغل باشند و احساس میکنم دنبال شریک اقتصادی میگردن تا زندگی( چه شخصیتی دارند و در عین حین بصورت غیرمستقیم درخواست‌های مالی داشتن)!!؟؟! ، بنظر پسر آروم ساکتی میاد اما یه چیزی منو آزار میده پنهانکاری ایشون از جمله: (نگفته بودن برادر دیگشون از شوهر مادر اولشون ، نگفته بودن خونه که میشینن مستاجر هستن و ….) رابطمون هم فقط در حد پنج بار دیدار و چت و تلفنی بوده و هست و اینکه اسفند ماه پارسال سه نوبت خواهر و مادرشون منزل ما اومدن برای آشنایی خانواده ها و دیدار ها و امسال اجازه خواستگاری دادیم و خودشون اومدن آدم خود بزرگ بین می‌دونه خودشو مثلا خودشو بالاتر از ما میبینه با اینکه اینطور نیست! و غرور و تکبر داره که علت اینکه دیر ازدواج کرده ممکن این باشه ! بسیار خلق و خوی حساس و زودرنجی دارند، و به سلامت جسمانی و روحی اهمیت میدن، عاری از دود و مشروبات هستن ، بنده رو آزاد گذاشتن در بیرون رفتن با دوستان ، تشکر کردن بلده ، طبیعت گردی دوس داره ، برای خرج کردن هم فرد معمولی هست ، ایشون لیسانس مدیریت بازرگانی دارند و مدیر تدارکات داخلی شرکت هستن که درامدشون ۱۵ تومن در ماه ، خونه و ماشین معمولی هم دارند، ظاهری موجه دارد،حسود، شاد و اجتماعی در عین حال لوس هستن ، ویژگی خودمم دختری مهربان و فداکار اما عصبی هستم ، از سر و صدا بدم میاد و سکوت دوست دارم ، طبیعت گرد ، شاد و پر جنب و جوشم، خودم دوست ندارم بعد از ازدواج شاغل باشم ، سطح سطح خانوادگی ما متوسطه هست، بسیار احساسی هستم وقتی کسی دوست داشته باشم دیگه نمیتونم دل بکنم،خاکی و بی ریا و بی شیله و پیله ام ،،،، راستی اینم بگم آقا خودشیفته هم هست ، الان یه طوری شده که هر چی بهش میگم نه نمیاره تو مسایل انگار میخواد یه چیزی رو بدست بیاره فقط که من از این بابت نگرانم خیلی، و حس میکنم دنبال یه شریک کاری( بی مسئولیتی یا بی عرضگی خودشون) میگرده آخه پیشرفت مالی با توجه به سنشون آنچنانی ندارند، ، ایشون ۴۴ سالشون و بنده ۳۴ سالمه هر دو ما عقدناموفق ۱۵ سال قبل داشتیم ، میخواستم ببینم مناسب هم هستیم از لحاظ روحیات؟

 10. سلام تایپم intp و از فردی با تایپ entj خوشم میاد و میشه بگید چطور میشه بهش نزدیک شد …چطور باید گفتگو رو شروع کرد؟؟

 11. سوال راجع به اینکه خواستگاری دارم ۳۸سالشه تازه دوجلسه باهاش صحبت کردم. الان برام سواله که موقع سوال پرسیدن ازش جوابای کوتاه و مختصر میده و سوال نمیپرسه خودش میگه کم حرفم تقریبا هر دو مون درونگراییم. کم حرف بودن خواستگارم و من خودم هم زمانی که لازم باشه زیاد حرف میزنم. نمیخوام زیاد طولانی باشه آشنایی که مشکل پیش بیاد با یه تست شخصیت نمیشه شناختش؟

  • درون گرا بودن خودتون و ایشون رو بر چه اساسی میگید ؟ایشون رو چه مدت هست میشناسید ؟تست شخصیت کمک کننده هست ولی به تنهایی کافی نیست. تست کتل رو اگر استفاده کنید خیلی خوبه برای پیش از ازدواج

 12. سلام درزمینه ازدواج سوال داشتم ازتون. وقتتون بخیر من ی دختر۲۴ساله هستم فوق دیپلم وضعیت مال خانوادم متوسط ی بار قبلا تو دوران عقد ۱۰سال پیش جدا شدم و الان تو شغل خدمات زیبایی مشغولم. من ۵سال با ی اقا پسری ک کاملا مجرد بودن دوستم و توی این مدت با مشکلات زیادی مواجه شدیم و خیلی هارو برطرف کردیم الان اون قصدش جدیه و همم خیلی دوس داریم نگات مثبت هم دارن اما من ی سری موارد میترسم و نمیدونم جواب چی بدم مثلا من ی ادم بیرون گرام و ایشون درون گرا.من ادم کاملا تفریحی هستم اما ایشون خونه نشینن و نهایتن ماهی ی بار میتونن برن بیرون و ازبیرون رفتن زیاد خوششون نمیاد .و میگن درزندگی باید اکثر مواقع حرف من باشه برای تصمیم های زندگی مشترک . من درزندگی مجردیم ادمی بودم ک خودم تصمیم گیرندم و ادم ازادیم اما ایشون دوی ندارن بعد ازدواج این حق هارو ب من بدن اما من گفتم تا ی حدودی حدعقل قول بده ک ۵۰درصد من باب میل خودم باشم اما ایشون گفتن ن هروقت من صلاح بدونم ب ما اجازه میدم .حالا من باید چیکار کنم ممنون میشم بهم زود تر جواب بدین چون انقدر فکر مردم ک حال روحیم خوب نیس و نمیدونمم چیکارکنم؟ خب چطوری باید این کاررو بکنم ؟ما قبلا تست mbtدادیم خودمون و توی اون تست گفت ک با هم نسبت زیادی سازگاری داریم الان باید چیکارکنیم؟

 13. سلام درزمینه ازدواج سوال داشتم ازتون. وقتتون بخیر من ی دختر۲۴ساله هستم فوق دیپلم وضعیت مال خانوادم متوسط ی بار قبلا تو دوران عقد ۱۰سال پیش جدا شدم و الان تو شغل خدمات زیبایی مشغولم. من ۵سال با ی اقا پسری ک کاملا مجرد بودن دوستم و توی این مدت با مشکلات زیادی مواجه شدیم و خیلی هارو برطرف کردیم الان اون قصدش جدیه و همم خیلی دوس داریم نگات مثبت هم دارن اما من ی سری موارد میترسم و نمیدونم جواب چی بدم مثلا من ی ادم بیرون گرام و ایشون درون گرا.من ادم کاملا تفریحی هستم اما ایشون خونه نشینن و نهایتن ماهی ی بار میتونن برن بیرون و ازبیرون رفتن زیاد خوششون نمیاد .و میگن درزندگی باید اکثر مواقع حرف من باشه برای تصمیم های زندگی مشترک . من درزندگی مجردیم ادمی بودم ک خودم تصمیم گیرندم و ادم ازادیم اما ایشون دوی ندارن بعد ازدواج این حق هارو ب من بدن اما من گفتم تا ی حدودی حدعقل قول بده ک ۵۰درصد من باب میل خودم باشم اما ایشون گفتن ن هروقت من صلاح بدونم ب ما اجازه میدم .حالا من باید چیکار کنم ممنون میشم بهم زود تر جواب بدین چون انقدر فکر مردم ک حال روحیم خوب نیس و نمیدونمم چیکارکنم؟ خب چطوری باید این کاررو بکنم ؟ما قبلا تست mbti دادیم خودمون و توی اون تست گفت ک با هم نسبت زیادی سازگاری داریم الان باید چیکارکنیم؟

 14. ببخشید فردی که تایپش entp باشه رابطش با فردی که intp هست چطور میشه؟

  • سلام. چون تایپ های شخصیتی همه جوانب مختلف فرد رو نشون نمیدن با قطعیت نمیشه گفت که چطور میشه. اما احتمال رو میشه داد. این دو تایپ در برون گرا بودن و درون گرا بودن متفاوت هستند که البته این رو هم باید لحاظ کرد که چقدر متفاوت هستند اگر درجه تفاوت زیاد باشه ممکنه مشکل ساز بشه

 15. تیپ entp زن با estp مرد برای ازدواج چجوریه؟

 16. من برای مشاوره پیش از ازدواج به یک مرکز مشاوره رفتم. من و دختری که قرار هست با ایشان ازدواج کنم تست کتل دادیم و نتایج آن شبیه هم بود یعنی از لحاظ شخصیتی مثل هم بودیم. مشاور گفت خوب نیست دونفر که مثل هم هستند با هم ازدواج کنند، این حرف درست است؟

  • بستگی داره که در کدوم عامل ها شبیه باشن. اتفاقاً در بعضی عامل ها شبیه بودن خیلی هم کمک کننده هست. یه چیز دیگه ای که در مشاوره پیش از ازدواج باید لحاظ بشه فاکتورهایی مثل سن ، تحصیلات ، ظاهر و… هستن. همه این موارد رو بررسی کردن باهاتون؟

 17. سلام جناب پیشبینی کیفیت ازدواج مرد با تیپ شخصیتی درونگرا و دارای شخصیت ثبات گرا با زن با تیپ شخصیتی برون گرا و هیچانی چیست ؟ واصلا به این ازدواج توصیه می شود ؟

 18. دختری ۳۰ساله هستم پسری به خواستگاری من اومده شرایطش خوبه از نظر ظاهر دوستش داشتم اما از نظر شخصیتی باهم متفاوتیم می‌خوام بدونم چه قدر تفاوت باعث مشکل درزندگی میشه.مثلا او تیپ شخصیتی حسی داره من کاملا عکس .من شهودی هستم من آدم منعطفی هستم اون سنتی .

  • سلام وقت شما بخیر برای ازدواج اول اینکه باید در نطر بگیرید از نظر خانوادگی و فرهنگی و وضعیت اجتماعی اقتصادی تقریبا هم سطح هستید یا نه ، دوم اینکه به هر حال شما یک سری معیار برای همسر آیندت توی ذهنت داری باید دقت کنی ببینی این آقا چقدر به معیارهای شما نزدیکه چون بعده ازدواج نمیشه هیچ آدمی رو تغییر داد پس باید دقت کنید این فرد تقریبا معیارهایی که شما در نظر داریو داشته باشه و سوم اینکه ۶ ماه تا یکسال برای شناخت همدیکه زمان لازم دارید و این مدت آشنایی میتونه بهتر کمکتون کنه و چهارم اینکه اگه میخواید ازدواج موفق تری داشته باشید حضوری برید مشاوره پیش از ازدواج تا تاریخچه خانوادگی و تست های شخصیت ازتون گرفته بشه تا بهتر بتونید تصمیم بگیرید

 19. enfpوinfj چقدر با هم میمونن؟

 20. ببخشید یک آقا با تیپ intj با یک خانم با تیپ شخصیتی intp امکان ازدواج خوب رو خواهند داشت؟ میزان رضایت از ازدواجشون خوب خواهد بود؟

  • سلام ممنون بستگی به افکار و روحیات مسائل فرهنگی،مذهبی ،سطح تحصیلات و … هم دارد صرفا تیپ شخصیتی در ازدواج دخیل نیست عوامل دیگه هم دخیل هستند که در مشاوره ازدواج سنجیده میشوند.

 21. سلام شخصیت istj و شخصیت esfj تناسبی برای تشکیل خانواده دارند ؟

 22. من یه entj هستم. نمیدونم چطوری یه کسی مثل خودم‌پیدا کنم.

 23. پسری هستم 23 ساله قصد ازدواج با دختر 18ساله را دارم. تست شخصیت شناسی دادیم جفتمون هر دو تا مون تیپ شخصیتمون esfj در اومد خواستم ببینم نظر شما چیه? آیا مشکلی بوجود می آید?

 24. سلام وقت بخیر من دختر ۳۰ ساله هستم و مجرد و الان برای ارتباط گیری با طرف مقابل به خصوص از جنس مخالف مشکلاتی دارم میخواستم بدونم برای اینکه خودشناسی و آسیب شناسی و اختلالات خودم را در بیارم باید چه نوع تست هایی را انجام بدم تست شخصیت دادم که نوشته بود برونگرا هستم و قضاوتگر و میخواستم ببینم که حالت های اختلالی هم انجام دادم قسمت پارانوئید هم بالا بود و روی ۴ بود میخواستم ببینم که دیگه چه تست هایی رو میتونم انجام بدم و چه راهکارهایی می تونم براش انجام بدم آیا میتونم با شما مشورت کنم چون واقعاً نمیتونم حضوری به روانشناس یا مشاور مراجعه کنم ممنونم از لطفتون

  • سلام وقت بخیر
   من دختری ۲۳ ساله هستم با آقایی ۲۹ ساله ازدواج کردم
   تایپ من ENFP و ایشون ISTJ هست
   از نظر عقاید و خانواده و.. شبیه هم هستیم اما این تایپ متفاوت ما خیلی آزار دهنده هست مخصوصا برای من
   با اینکه خیلی ادم خوبی هست و واقعا قلبا عاشقشم میترسم هیچوقت حل نشه و یا خوشحالی یکی قربانی بشه
   به نظر شما امیدی هست که شخصیت هامون به هم نزدیک بشه؟ من احساس پژمردگی میکنم 😭

 25. ازدواج پسر infp و دختر estj ممکنه خیلی وحشتناک باشه؟

  • سلام. برای ازدواج فاکتورهای بیشتری باید بررسی بشه. تیپ شخصیتی می تونه بخشی از اون باشه اما همه اش نیست. یکی از مسائلی که خوبه بررسی بشه طرحواره های زوج هست. و موضوعات مختلف دیگه. مراجعه به زوج درمانگر برای مشاوره پیش از ازدواج رو بهتون پیشنهاد می کنم.

 26. جونز و شرمن در کتاب چرا شنیده نمی‌شویم اشاره می‌کنن که ازدواج دو intp تا به حال در میان مراجعانشون رخ نداده، شما نمونه اولین.
  حالا یه intp چکار کنه به مشکل طلاق نخوره آیا intj بهترین گزینست؟ اگر بله چطور میشه چنین آدمی رو با درصد پایین فراوانی نزدیک به دو درصد پیدا کرد؟

 27. ESFP-A نداشتیم ؟:)

 28. ازدواج INTPوINTJ
  درسته؟ میتونن باهم سازگاری داشته باشن لطفاً جواب بدین؟

 29. همونطور که یک intp میدونه
  چه ارزشی داره که بخوام کامنت بزارم?!
  ولی از شباهت نظر نسبت به شباهت سخت گیرانه ویژگی های پارتنر مقابل به وجد اومدم
  دقیقا همینطوره، یک کامپیوتر تنها و البته دارای احساس
  باهوش طوری که درون خالی هرکسی رو تو چنددقیقه میتونه ببینه

 30. مشکل خاصی ندارم فقط حس میکنم نمیتونم جواب سوالات تستو درست بدم با این حالistp شدم و اینکه خواستم بدونم رابطم برا دوستی خیلی صمیمی با enfp چطوریه؟

 31. من INTJ هستم . به نظر شما روانشناسان عزیز با دختری که روانشناسی میخونه و INFJ هست میتونم ازدواج کنم ؟

 32. تایپ istp با enfj میتونه کاپل شه؟

 33. سلام من و خواستگارم تست mmpi , neo دادیم . مشاور گفت از تست mmpi بنظرم خانم تیپ 1 و آقا تیپ 6 شخصیتی هستن و تحلیل تست neo را جلسه بعد گذاشتن آیا این دو تیپ شخصیتی میتونن با هم سازگار باشن؟

 34. سلام ،ازدواج تیپ شخصیتی isfj با istj چطوره؟

 35. سلام تیپ شخصیتی من istj هست با چه زنی از تیپ شخصیتی همخوانی دارم؟

 36. من و همسرم تازگی عروسی کردیم و دوتامون تیپ شخصیتی رهبر و چالشی داریم مشاور گفته ازدواج پر ریسکیه به نظر شما چقدر امکان داره بتونیم باهم سازش داشته باشیم؟؟ آيا طلاق راه حل این موضوعه؟

 37. تیپ infp با کدوم تیپ زوج بهتریه

 38. سلام میخواستم بدونم ازدواج تیپ شخصیتی INFG با INFP و INTP چجوریه؟

 39. سلام رابطه ی تیپ شخصیتی Infp با entj چجوریه؟

 40. من در رابطه با تست mbti پیام میدم. تیپ شخصیتی من enfp هستش و با آقایی در ارتباط هستم که تیپ شخصیتیش esfj هست
  البته درباره تیپ شخصیتی ایشون خیلی مطمئن نیستم انگار در عملکرد منطقی احساسی خیلی حد متوسط هست

 41. سلام وقت بخیر اگر خانم تیپ شخصیتی lNFJ واقا تیپ شخصیتی lSTJ داشته باشه ازدواج شون چه طور هست ممنونم راهنمایی کنید

 42. سلام خواستم بدونم زنان با تیپ شخصیتیINTPمردم چه نگاهی به شخصیتشون دارن و چجوری قضاوتشون میکنند؟؟

 43. سلام . میخواستم ببینم ENFP با چه تیپ شخصیتی باهم سازگارند ؟

 44. سلام خواستم ببینم تیپ شخصیتی ENTPباکدوم یکی از تیپ های شخصیتی سازگاری داره

 45. یه سوالی داشتم من با یک فردی آشنا شدم که از لحاظ تیپ شخصیتی شباهت زیادی به هم داریم خیلی جاها حتی نظرمون مشترکه حتی اگه اصلا حرفی راجع به موضوع نزده باشیم .ولی وقتی میخواد رابطه جدی بشه که برسه به ازدواج عقب میکشه یه مشکلی رو بهونه میکنه ؟ (چندسال پیش شرایط کاری و الان خانوادش ) دو فرزند هستند خواهرش مهاجرت کرده و ایشون مسئولیت 3تا خانواده رو به عهده گرفتند.وقتی حرف میزنیم میگه که دلش میخواد تشکیل خانواده بده و اینا ولی چرا باید عقب بکشه؟چیکار میتونم کنم؟آدمی که از فشار زیاد فراری و جایی که سیستم منظم باشه خیلی منظمه و تو سیستم بی نظم هم بی نظمه. میتونه ترس از عدم خوشبختی اینجوری فراریش بده؟
  تیپ شخصیتی خود من INTJ هستش

 46. دو تیپ شخصیتی وجود دارد که در آن افراد متضاد در ازدواج جذب یکدیگر می‌شوند: ازدواج مرد با تیپ شخصیتی ESTJ با زن تیپ شخصیتی INFP و همچنین ازدواج مرد با تیپ شخصیتی ESTP با زن با تیپ شخصیتی INFJ. به‌هرحال, دلیل آن ممکن است این باشد که این دو تیپ شخصیتی در میان مردان به‌احتمال‌زیاد تجربه ازدواج مجدد را خواهند داشت.

 47. من تیپ شخصیتی ENFJدارم و خواستگارمINTP
  نمیدونم چقدر سازگاری داریم باهم ممکنه راهنمایی کنید
  ممنونم ازتون

  • خیلی, ولی خب من برعکسشو دیدم یعنی پسره enfj بوده و دخترintp و این ترکیب خیلی جالب و رضایت بخش بوده فکر نکنم فرق انچنانی داشته باشه ،حسه خیلی خوبی داشته درکل

 48. دو تیپ شخصیتی وجود دارد که در آن افراد متضاد در ازدواج جذب یکدیگر می‌شوند: ازدواج مرد با تیپ شخصیتی ESTJ با زن تیپ شخصیتی INFP و همچنین ازدواج مرد با تیپ شخصیتی ESTP با زن با تیپ شخصیتی INFJ. به‌هرحال, دلیل آن ممکن است این باشد که این دو تیپ شخصیتی در میان مردان به‌احتمال‌زیاد تجربه ازدواج مجدد را خواهند داشت.

 49. سلام حالتون خوبه من و پارتنرم هردو تیم شحصیتی infp داریم و شبیه به هم هستیم حتا توی درصد ها.اما مشکل اینه که ما هردو از لحاظ احساسی نیاز ب ابراز علاقه داریم ایشون اینکارو میکنه ولی من نه این باعث شده اون حس کمبود بکنه. و دیگه اینکه من همیشه میترسم اذیتش کنم و باعث بشم عذاب بکشه.ایا ازدواج و رابطه ی ما درسته؟ ازدواج دو تیپ شخصیتی مشابه infp چه مشکلاتی رو در بر داره؟

 50. منم شخصیتم intp
  واقعا بدم نیماد ازش و یه جورایی افتخارم میکنم و از شخصیتی ک دارم خوشم میاد اکثر مواقع هم راضیم ولی گاهی واقعا کمبود یک هم نظر و هم صحبت عاقل و باهوش حس میشه ینی شخصی ک بفهمه صحبتامو و یه جوراایی عین خودم باشه
  به هر حال مطلب مفیدی بود مرسی از سایت و نویسنده❤️

 51. من فقط میدونم که تیپ ما هیچگونه نمتونه بعضی رفتار های دیگران رو تحمل کنه و این طوری با زبونش دیگری رو میرنجونه در حالی که چیزی توی دلش نیست فقط در عجب میمونه که چرا برخی اینقدر رفتار های منفی
  مایوس دارند …ما پر انرژی هستیم و دیدگاه باز تری داریم ولی چون عصبانیت از رفتار دیگران ما رو کنترول نمکنه که بتونیم طرف مقابل رو راهنمایی کنیم
  برای همین بیشتر بهتر هست حرف هامون رو با نوشتن انتقال بدهیم که حداقل طرف ازمون زده نشه من خودم هنگامی که نظریه مخالف دارم دادم میره توی اسمون پس همه فکر میکنند من فردی بد اخلاق هستم در حالی که من نظرم با اونا یکی نیست و اصلا دقت کمی دارم ولی دقتم روی چیز هایی گه باید خیلی زیاد هست
  و اینکه چون نظریه انتقادی داریم و برای تیپ های دیگه قابل درک نیست به مشکل میخوریم .و دوست داریم که دیگر تیپ های شخصیتی رک بودن ما رو بپذیرند ولی چون مخالف ما هستند خوش نمیبینند که با ما راه بیایند
  چون هیچ کس دوست نداره یک نفر رک حرف اصلی رو بزند .

 52. سلام من isfj هستم لطفا بگین برای ازدواج با چه تیپ شخصیتی ازدواج کنم بهتره ؟

 53. من INTP هستم ۲۶ سالمه و خیلی جالبه چون منم چندوقت پیش طلاق گرفتم.. دلیلش چون بدون هیچ آگاهی از نظر شخصیتی باهاش ازدواج کردم. اون دقیقا برعکس من بود و انگار اومده بود ملکه عذاب من بشه.. خییییییلی گشتم ولی انگار کسی نیست با شخصیت منطقی من مچ بشه!! هرکیو نگا میکنم سریعا به پوچ بودن افکارش و بی هویت بودنش پی میبرم برای همین بعد مدتها نتونستم هنوز کسیو برای خودم پیدا کنم.

  • سلام علی
   منم تیپ شخصیتیم intpهست. ببخشید میپرسم میتونم بپرسم تیپ شخصیتی همسرت چی بود که نتونستین ادامه بدین؟
   راستش یکم ترسیدم از زندگی بخاطر همین پرسیدم.
   امیدوارم ادمین جواب بده که چه تیپ شخصیتی مناسب ماست چون ظاهران تیپ شخصیتی ما مشکل اساسی دارند که اکثر کامنت هارو تشکیل دادند برای حل مشکلشون

   • سلام شما در اینتر نت بزن با چه تیپ شخصیتی ازدواج موفق

    سپس در سایت قطبیتو به ترتیب تیپ شخصیتی تون ببینید با چه تیپی ساز گار هستید

    مثلا i با چه تیپی ساز گار است
    مثلا تیپ تیپ entp میتونه با تیپ asfj سازگار باشد

 54. سلام. من متاسفانه INTP هستم. و نوشتید که بشدت به مشکل میخورم توی ازدواج. خواستم ببینم برای تیپ شخصیتی من ، طرف مقابل باید تیپ شخصیتش کدوم باشه ؟؟

 55. من intp هستم، یا همسرم درکم می کنه یا بهش بر می گردم.
  شما توصیه ای برای من ندارید؟

 56. تیپ شخصیتی من intp هست و هیچ کسی مثل خودم رو ندیدم و این بد ترین حسه که نتونی کسی که باهات همفکر باشه رو برای ازدواج پیدا کنی

 57. سلام
  اطلاعات بسیار کمی راجب intj ها تو متن وجود داشت در کل و اشاره زیادی نشد بهشون که فکر کنم خودش کار رو سخت تر میکنه
  در مجموع فکر کنم این تیپ شناسی بخش لازم ماجراست و قطعا کافی نخواهد بود
  حالا برای تیپ هایی که کم ترن مثل تیپ من فکر کنم قضیه چند برابر سخت خواهد شد
  با این حال متن جالبی بود

 58. من یه دختر بیست و سه ساله هستم که تیپ شخصیتی INTP دارم….. یعنی تا حالا هیییییییچ بشری رو نیافتم که خطوط فکریمون هم جهت باشه و بتونیم در درازمدت از وجود هم لذت ببریم….. بسیار بسیار ایرادگیرم و عاشق اینم که در دنیای ذهنی و تفکرات خودم زیست کنم و همیشه ذهنم رو مشغول نگه دارم…… امیدوارم یه رفیق بتونم پیدا کنم که هم جهت باشیم و بتونیم تا آخرش پای هم بمونیم و رشد کنیم با هم و هم هدف باشیم و حرکت کنیم!!!!!!!!!!!!!

 59. سلام وقت بخیر
  تشکر بابت مقاله مفید و دقیق , بسیار کمک کننده در مسایل شخصیت شناسی بود .
  در واقع سوالی که برای من مطرح هستش , این هست که من قبل از علم به شخصیت شناسی مشکلاتی در رابطه ام داشتم که بسیار ازار دهنده بود برام . زمانی که برای این تست گذاشتم , بسیار برای من و مدیریت مشکلات رابطه ام کمک کننده بود و حاصل تمام مطالعات و تحقیقاتم در رابطه با تیپ شخصیتی به مدت چندین ماه بسیار عالی بود و دلیل تمام مشکلات رو متوجه شدم و الان اگاهانه دارم تمامی مسایل رو مدیریت میکنم . و من تیپ شخصیتی که دارم ENTP هستش اما پارتنرم قطب مخالف من ISTJ هستش , که در بسیاری از مسایل , من باعث رشد ایشون میشم اما برای من در این رابطه رشدی وجود نداره و من الان بسیار مستاصل هستم , با توجه به اطلاعاتی که پیدا کردم و صحت کامل نتیجه تست و شرایطی که بین این دو تیپ شخصیتی حاکم باید چه کرد ؟ ایا مسیر سازگاری رو پیش گرفت ؟ ( اگر اینطوره تا کی ؟؟) آیا باید رابطه رو به صورت نزولی به پایان رسوند ؟؟

  • منم entp هستم به نظرم تیپ شخصیتی ما همیشه کمک کننده و مشوق بوده و هر تیپی رسالتی در جوامع بشری داره. با توجه به این نکته باید به این فکر کنید که شما چه خوبی ای رو (تا حدودی وظیفه، و بقیه اش رو خوبی) در حق پارنترتون میکنید و کسی که همیشه میبخشه ثروتمند هست. پس در واقع بهتره که خودتون بطور مستقل روند زندگی را بدون انتظار ادامه بدید. البته نه چشم پوشی از وظیفه طرف مقابلتون و خودتون به رشد خودتون هم اهمیت بدید.

 60. مثلا آخرش می خواد یه امیدواری بده که نترسیم اگر تیپ شخصیتی همسرمون مخالف ماست.. درحالیکه توی بعضی از تیپ ها، که احترام و حرمت همسرشون رو رعایت نمی کنند و قلدر و پرخاشگر هستند، چیزی به اسم گزینه ی بزرگ شدن و درک و فهم وجود ندارد. بعضی از تیپ ها، هیچ وقت بزرگ نمی شن و به بلوغ عقلی نمی رسند واقعا. چه مشاورانی که می برند میارند دو تا آدم رو و آخرش هم چون تیپ های شخصیتی شون متضاد هم هست، طلاق می گیرند. ولی به هر حال این امید واهی ای که آخر متن داده بود، بد نبود. مرسی

  • منظور نویسنده اینه که تیپ های شخصیتی فقط یکی از گزینه ها برای انتخاب همسر است. علاوه بر این مورد باید در انتخاب همسر شناخت و آگاهی لازم کسب شود.

   • سلام بنده اطلاعات دقیقی راجب مشاوره ندارم ولی entp و istj با هم رابطه معکوس یا مخالف ندارند و رابطه از لحاظ تست شخصیت بلا مانع است

 61. برای ازدواج تیپ شخصیتی مناسب برای زن های estj کدوم هست؟

 62. سلام شما درمورد ازدواج تیپ های شخصیتی مشاوره دارین؟ مثلا مرد estj با زن infj

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی

جهت مشاوره با روانشناس از گزینه چت پایین صفحه ارتباط بگیرید.