خانه / مشاوره ترک اعتیاد / شوهرم خیلی مشروب میخوره، الکلیه چیکار کنم؟
شوهر الکلی
شوهر الکلی

شوهرم خیلی مشروب میخوره، الکلیه چیکار کنم؟

این احساس که شوهر شما زیاد مشروب می‌خورد، می‌تواند موجب اختلاف و ناراحتی بسیار زیادی در زندگی زناشویی شما شود. ممکن است این احساس به شما دست یابد که شریک زندگی‌تان را از دست داده‌اید. شاید به این دلیل که همسر شما زندگی خود را صرف رفیق بازی، عرق خوری و مستی می‌کند، خشمگین شوید و احساس کنید که وقتی مشروب می‌خورد، به فرد کاملاً متفاوتی تبدیل می‌شود.

شاید نمی‌دانید چگونه باید این موضوع را با او در میان بگذارید یا ممکن است این موضوع را مطرح می‌کنید اما اوضاع آن‌چنان‌که انتظارش را داشتید، پیش نرود. شاید شما را متهم به نق زدن و شکایت کردن بکند یا کاملاً با این موضوع که مشروب خوردن او مشکلی ندارد، مخالفت نماید.

برای بسیاری از زوج‌ها، این نوع از مشکل ممکن است برای سال‌ها پیش از آن که به نقطه واقعی بحث و مشاجره برسد، به‌صورت پنهانی وجود داشته است.

خشونت همسر هنگام مستی و مصرف الکل

اگر شوهر الکلی شما هنگام نوشیدن مشروب مست و خشن می‌شود، این رفتار او غیرقابل‌قبول است. درصورتی‌که نگرانی شما از این بابت است و زن هستید، با خط تلفن ملی خشونت خانگی اورژانس اجتماعی به شماره تماس 123 بگیرید. تمام کارکنان این بخش زن هستند و برای شما حمایت محرمانه و اطلاعاتی در مورد پناهگاه‌های محلی ارائه می‌دهند.

چیکار کنم شوهرم مشروب نخوره

اولین نکته، مانند اکثر مشکلات موجود در یک رابطه، صحبت کردن در مورد مشکل موردنظر است. اگرچه انجام این کار ممکن است دشوار باشد، به‌خصوص اگر فکر می‌کنید که این مشکل برای مدت‌زمان طولانی وجود داشته است، اما مهم است تا تمام مشکلات خود را صادقانه و آزادانه بیان کنید. در غیر این صورت، شما این خطر را به جان می‌خرید که خشم و رنجش شما با گذشت زمان بیشتر شود و رابطه شما را نابود کند.

زمانی را برای گفتگو با همسر در مورد این مسائل را در نظر بگیرید و نظرات خود را به‌خوبی مطرح کنید. مشکل دیگر مشروب خوردن این است که نمی‌توان آن را در هر زمانی به طرز قابل اعتمادی بیان کرد. در واقع، مطرح‌کردن این موضوع هنگامی‌که رفتار همسر شما به دلیل خوردن مشروب تغییر کرده است، ایده بسیار بدی است. به‌جای آن، سعی کنید زمانی را پیدا کنید که هر دوی شما در وضعیت عادی هستید و هیچ‌کدام مست نیستید؛ به‌این‌ترتیب، این احتمال که بتوانید گفتگوی سازنده‌تری در مورد مشکلات خود داشته باشید، بیشتر خواهد بود.

درصورتی‌که در گفتگو با شریک زندگی‌تان مشکل دارید، می‌توانید به مقاله ما با عنوان «نکات کلیدی در مورد برقراری ارتباط صحیح با همسر رجوع کنید. این مقاله واقعاً سودمند است. در این مقاله، چندین ایده در مورد نحوه صحبت کردن در مورد یک مشکل بدون خشمگین شدن یا تبدیل گفتگو به بحث و مجادله آورده شده است.

اگر همسر شما با ترک مشروب مخالفت کند

این ریسک است. این احتمال وجود دارد که شریک زندگی‌تان فکر کند این مقدار مشروب خوردن هیچ ایرادی ندارد و از این‌که شما او را به چالش کشیده‌اید، شوهر عصبانی شود.

هر یک از ما با ارزش‌های متفاوتی نسبت به نوشیدن مشروبات الکلی بزرگ شده‌ایم. مقداری که ممکن است برای یک فرد عادی به نظر رسد، برای فرد دیگر این‌چنین نیست. برخی از افراد در خانواده‌هایی بزرگ می‌شوند که نوشیدن الکل، حتی به مقدار زیاد، کاملاً عادی است. برخی از افراد مقادیر مختلفی از الکل را مصرف می‌کنند و تأثیر آن ممکن است از دیگران کمتر یا بیشتر باشد.

گاهی اوقات، این‌ها دفاع‌های درست و برحق هستند اما اغلب اوقات این‌چنین نیست. این موضوع به این دلیل پیچیده است که مشروب خوردن گاهی اوقات به دلیل اتفاقات خاص زندگی از جمله ازدست‌دادن (به به‌دست‌آوردن) یک شغل جدید، داشتن فرزند و هر تغییر قابل‌توجه دیگری تحریک می‌شود.

پیش از مطرح‌کردن موضوع، شاید لازم باشد این نکته را در نظر بگیرید، آیا دلیل خاصی برای مشروب خوردن بیش از اندازه شوهر تان وجود دارد یا نه. این بخش مهمی از بیان اتفاقی که در حال رخ‌دادن است، می‌باشد.

بسته به این‌که طرف مقابل تا چه حد با شما مخالفت می‌کند، شما ممکن است به‌نوعی مصالحه و سازش دست پیدا کنید. این می‌تواند بدان معنا باشد که وقتی با هم بیرون می‌روید، کمی کمتر مشروب بخورد، حتی اگر به معنی کنارگذاشتن دائمی الکل نباشد. یا شاید هم این به معنای مطمئن شدن از این موضوع باشد که شما یک بعدازظهر هر آخر هفته را داشته‌اید تا هیچ‌یک از شما مست نکنید و هوشیار باشد.

اگر شوهر شما الکل را ترک نکرد

در برخی از موارد، شاید نتوانید به توافق نظر دست یابید. او ممکن است فکر کند که شما مزاحم (مانع شادی) او هستید درحالی‌که به عقیدة شما او کاملاً نامعقول و غیرعادلانه است. در شرایط شدیدتر، ممکن است همسر شما مقدار مصرف الکل خود را انکار کند و نتواند گزینه‌های دیگری را در نظر بگیرد.

در مواردی مشابه، اعمال فشار بیشتر موجب حاصل شدن نتایج مثبت‌تر نخواهد شد. در این حالت، شما باید به سعادت و خوشبختی خود فکر کنید؛ درصورتی‌که احساس می‌کنید که دیگر نمی‌توانید اوضاع را این‌چنین که هست، تحمل کنید، شاید بخواهید از روش های حمایتی مختلف استفاده کنید.

سازمان‌هایی نظیر Al-Anon به افرادی کمک می‌کنند که تحت تأثیر مشروب خوردن افراد دیگر قرار گرفته‌اند. این سازمان‌ها دارای گروه‌هایی هستند که با عضویت در آن‌ها می‌توانید با افرادی که شرایط مشابهی را تجربه می‌کنند، ملاقات نمایید.

اگر این کار لزوماً دیدگاه شریک زندگی شما را تغییر نخواهد داد اما بسته به شدت جدی بودن عادت مشروب خوردن، به او این پیام را می‌رسانید که بدون توجه به احساسی که دارد، شما فکر می‌کنید که مشروب خوردن شوهرم یک مشکل است و برای مواجه با آن نیاز به کمک دارید.

به همین ترتیب، صحبت کردن با دوستان و اعضای خانواده می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که از این به بعد می‌خواهید چکار کنید و به شما کمک می‌کند تا کمتر حس انزوا و گوشه‌نشینی داشته باشید.

یکی از ریسک‌های این نوع مشکلات زندگی مشترک این است که ممکن است پشت درهای بسته و پنهان باقی بماند. این موضوع اهمیت دارد که شما یک چارچوب حمایتی داشته باشید تا به شما در فکرکردن در مورد گزینه‌های پیش رو کمک کند و شما را از هرگونه تنش و استرس ناشی از وضعیت پیش‌آمده رها سازد.

ترک مشروب همسر با کمک مشاوره روانشناسی

مشاوران ما به طور منظم با افرادی که برایشان مشروب خوردن در یک رابطه مشکل محسوب می‌شود، صحبت می‌کنند. اگر فکر می‌کنید که برای حل مشکلات به کمک نیاز دارید، می‌توانید برای مشاوره ترک اعتیاد یا مشاوره خانواده به مرکز مشاوره ما مراجعه کنید.

مشاور به شما نمی‌گوید چکار کنید یا طرف کسی را نمی‌گیرد؛ او تنها به صحبت‌های شما گوش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا با گفتگو اختلاف با همسر خود را حل کنید. اگر فکر می‌کنید که این روش برای شما سودمند خواهد بود، شک نکنید و با ما تماس بگیرید.