خانه / پرسش و پاسخ اعتیاد / الکل و افسردگی چه ارتباطی با هم دارند؟ تاثیر الکل بر افسردگی

الکل و افسردگی چه ارتباطی با هم دارند؟ تاثیر الکل بر افسردگی

بسیاری از افراد می‌گویند وقتی ناراحت هستند احساس افسردگی می‌کنند. افسردگی یک بیماری جدی با مجموعه‌ای از علائم جسمی و عاطفی است که تشخیص آن به مدت‌زمان زیادی نیاز دارد، اما ممکن است یک مبارزه مادام‌العمر برای فرد مبتلا باشد.

همه ما دورانی را در زندگی تجربه می‌کنیم که هیچ‌چیز مطابق میل پیش نمی‌رود، اما چگونگی مدیریت این دوره‌های زمانی است که تفاوت‌ها را رقم می‌زند.

متأسفانه، وقتی بسیاری از مردم احساس افسردگی می‌کنند، به نوشیدن الکل روی می‌آورند؛ دارویی که آن‌قدر رایج است که اغلب فکر می‌کنیم به‌خوبی آن را درک کرده‌ایم. وابستگی به الکل وقتی که احساس ناراحتی می‌کنیم، می‌تواند یک بدشانسی یا اتفاق ناگوار در زندگی را بدتر کند.

بسیاری از مردم با حفظ مسئولیت، بدون هیچ مشکلی مشروبات الکی می‌نوشند، بااین‌وجود برخی از افراد در کنترل مقدار نوشیدن خود دچار مشکل می‌شوند. همان‌طور که در این مقاله موردبحث قرار خواهد گرفت، مصرف الکل به‌منظور مبارزه با علایم افسردگی می‌تواند منجر به یک چرخه معیوب از بدتر شدن اوضاع همراه با علائم خطرناک شود.

دلایل اعتیاد به الکل و افسردگی

چیزهای زیادی وجود دارند که ما هنوز در مورد دلایل اعتیاد به الکل و افسردگی نمی‌دانیم. دانشمندان به‌طورقطع می‌دانند که یک ارتباط قوی بین الکل و افسردگی وجود دارد. متأسفانه، اطلاعات کافی در مورد این موضوع وجود ندارد که آیا افراد مبتلا به افسردگی بیشتر به الکل اعتیاد پیدا می‌کنند یا افرادی که به الکل اعتیاد دارند بیشتر افسرده می‌شوند. بااین‌وجود، به‌احتمال زیاد کمی از هر دو این موارد درست است. همچنین بر اساس سابقه خانوادگی اعتیاد به الکل و افسردگی و جنسیت بیولوژیکی افراد تفاوت‌هایی وجود دارد.

همچنین افرادی هستند که باور دارند که افسردگی و اعتیاد به الکل از اختلالات ژنتیکی به شمار می‌آیند. تعیین این موضوع با قطعیت کار دشواری است؛ زیرا ابتلا به افسردگی و اعتیاد به الکل اکتسابی هم است. این بدان معنی نیست که این شرایط لزوماً ژنتیکی هستند. بلکه به این معنی است که ما نمی‌توانیم به‌طورقطع بگوییم که آن‌ها منشأ ژنتیکی دارند؛ زیرا در خانواده‌ها نسل به نسل ادامه می‌یابند.

انواع سوء مصرف مواد مخدر

به‌عبارت‌دیگر، ما کاملاً مطمئن نیستیم که یک فرد با والدین افسرده به دلیل مسائل ژنتیکی به افسردگی مبتلا می‌شود یا صرفاً به این دلیل که والدین افسرده دارد نیازهایش برطرف نمی‌شوند. همین مطلب برای اعتیاد به الکل نیز صدق می‌کند. اگر یک پدر و پسر هر دو الکل بنوشند، پسر به این دلیل الکل می‌نوشد که آن را به‌صورت ژنتیکی به ارث برده است یا صرفاً این عادت را از پدر خودآموخته است؟ اگر افسردگی را به این ترکیب اضافه کنید همه چیز پیچیده‌تر خواهد شد.

برخی از دانشمندان بر این باورند که اعتیاد به الکل ممکن است ژنتیکی نباشد؛ زیرا یکی از دوقلوهای همسان به الکل اعتیاد پیدا می‌کند. بااین‌وجود، سایر دانشمندان بر این باورند که آن‌ها یک ژن مشترک را بین افراد الکلی و افراد مبتلا به افسردگی پیدا کرده‌اند.

همچنین این نظریه وجود دارد که هم اعتیاد به الکل و هم افسردگی اپی‌ژنتیک هستند. این بدان معنی است که یک ژن مسئول این وضعیت است؛ اما این ژن باید توسط یک عامل خارجی مانند یک رویداد آسیب‌زا در مورد افسردگی یا وجود مشروبات الکی در مورد اعتیاد به الکل فعال شود.

همچنین افرادی وجود دارند که بر این باورند، الکل می‌تواند ژن افسردگی را تحریک کند. اگرچه این تعداد بالای افراد مبتلا به اعتیاد به الکل و افسردگی را توضیح می‌دهد، اما همچنان به تحقیقات بیشتری نیاز است.

برخی از جنبه‌های افسردگی و اعتیاد به الکل به احتمال زیاد ریشه ژنتیکی دارند. به‌عنوان‌مثال، احتمال ابتلای زنان به افسردگی و نیز اعتیاد به الکل در چنین دورانی بیشتر است. مشابه با سایر جنبه‌های ژنتیکی اعتیاد به الکل و افسردگی است. بااین‌وجود، این‌ها ممکن است از نظر اجتماعی نیز به هم مرتبط باشند؛ زیرا با مردان و زنان در جامعه متفاوت رفتار می‌شود. همچنین سوءمصرف الکل در زنان آسان‌تر است؛ زیرا الکل زنان را بیشتر تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. همچنین مشخص نیست که آیا ارتباط بین جنسیت بیولوژیکی، افسردگی و اعتیاد به الکل ژنتیکی است یا اجتماعی زیرا افراد مختلف این شرایط را متفاوت تجربه می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال، مردان قبل از افسردگی بیشتر احتمال دارد به افسردگی مبتلا شوند درحالی‌که زنان بیشتر احتمال دارد قبل از وابستگی به الکل به افسردگی مبتلا شوند. البته، این آمار خیلی دقیق نیستند؛ زیرا اعتیاد به الکل و افسردگی در بسیاری از افراد تشخیص داده نمی‌شود.

مطالب مرتبط

نشانه های افسردگی در مردان| راههای درمان مرد افسرده

علایم و روش درمان افسردگی زنان

 

تعداد نظریه‌ها و حجم تحقیقات و مطالعات انجام شده در مورد این سؤال امیدوارکننده است، اما این که این اطلاعات تا چه اندازه کافی هستند هنوز مشخص نیست.

تأثیر مصرف الکل بر افسردگی

چیزی که به‌طورقطع می‌دانیم این است که الکل در رده‌ای از داروها به نام داروهای آرام‌بخش قرار می‌گیرد. به همین دلیل است که به شما احساس آرامش می‌دهد. این احساس آرامش که در اثر مصرف الکل به دست می‌آید به این دلیل است که بسیاری از افراد فکر می‌کنند الکل مشکلاتشان را حل می‌کند یا حداقل به آن‌ها کمک می‌کند تا مشکلاتشان را برای مدتی فراموش کنند.

الکل ممکن است به برخی از افراد کمک کند تا مشکلاتشان را برای مدتی فراموش کنند، اما به‌عنوان یک داروی آرام‌بخش اگر بیش از حد مصرف شود منجر به احساس افسردگی می‌شود. علاوه بر این، مصرف الکل در کوتاه‌مدت بر کنترل تکانه تأثیر می‌گذارد و در درازمدت منجر به آسیب مغزی دائمی می‌شود. این می‌تواند منجر به تصمیم گیری ضعیف شود که فرد را در موقعیت‌های دشوارتری برای مقابله یا تلاش برای دوری از الکل قرار می‌دهد.

الکل نه‌تنها احساسات مرتبط به افسردگی را تشدید می‌کند، بلکه در تقابل با داروهای ضدافسردگی عمل می‌کند. این بدان معنی است که برای 30 درصد از افراد مبتلا به افسردگی که از مشکلات سوءمصرف مشروبات الکلی نیز رنج می‌برند، داروها برای این افراد کمتر مؤثر است.

علاوه بر این که الکل مانع از عملکرد مناسب و درست داروها می‌شود، داروها نیز شیوه تأثیرگذاری الکل بر بدن را تغییر می‌دهد. این می‌تواند موجب شود که مصرف هم‌زمان دارو و الکل برای فرد خطرناک باشد. برخی از ترکیبات الکل و داروهای ضد افسردگی می‌توانند مرگبار باشند. اگرچه این موضوع به متغیرهای مختلفی مانند خود فرد، دارو و مقدار و نوع الکل مصرف شده بستگی دارد، بهترین انتخاب این است که هم‌زمان با مصرف داروهای ضد افسردگی از مصرف الکل خودداری کنید.

افرادی که هم افسردگی دارند و هم از مشکلات مرتبط با مصرف الکل رنج می‌برند، تشویق می‌شوند تا با ترک اعتیاد به الکل به افسردگی خود کمک کنند و از تداخلات خطرناک بالقوه بین الکل و داروها اجتناب کنند. اگرچه ترک اعتیاد به الکل می‌تواند برای هرکسی دشوار باشد، اما به طور خاص برای افراد مبتلا به افسردگی بسیار سخت‌تر است. پزشک‌ها می‌توانند با تهیه منابع و دارو برای افراد مبتلا به هر دو مشکل کمک کنند.

شوهرم مشروب می خوره الکلیه

ازآنجایی‌که مصرف الکل می‌تواند احساس افسردگی را تشدید و بدتر کند، افرادی که به افسردگی مبتلا هستند و بیش از حد الکل می‌نوشند، بعد از ترک اعتیاد به الکل و قبل از شروع مصرف داروهای افسردگی احساس بهتری خواهند داشت. افسردگی معمولاً با ترکیبی از دارودرمانی و گفتار درمانی درمان می‌شود. اگرچه ممکن است پزشک تصمیم بگیرد تا زمانی که فرد نوشیدن الکل را ترک نکرده است به او دارو تجویز نکند، اما به احتمال زیاد گفتار درمانی را خیلی زود برای کمک به درمان افسردگی و همچنین مشکل اعتیاد به الکل توصیه خواهد کرد.

ازآنجایی‌که بازیابی بدن بعد از یک دوره طولانی اعتیاد به الکل نیاز به زمان دارد، ممکن است چند هفته بعد از ترک الکل احساس شما بهبود یابد. الکل همیشه تنها دلیل افسردگی نیست، بنابراین ممکن است حتی بعد از ترک الکل برخی از علائم ابتلا به افسردگی در فرد از بین نروند، هرچند فرد متوجه بهبود خواهد شد. به طور مشابه، تأثیر دارو و گفتار درمانی بر افسردگی معمولاً چند هفته به طول می‌انجامد، بنابراین صبر بسیار اهمیت دارد.

ما همچنین می‌دانیم که الکل می‌تواند موجب بروز علایم افسردگی در افرادی که برای طولانی‌مدت اعتیاد شدید به الکل دارند، شوند. دلیل آن این است که الکل می‌تواند ترکیب شیمیایی مغز را تغییر دهد. الکل این کار را با تغییر اثربخشی انتقال‌دهنده‌های عصبی، بخش‌هایی از مغز که سیگنال‌های شیمیایی مسئول تغییر خلق‌وخو و احساسات و عواطف را دریافت می‌کنند، انجام می‌دهد.

مشکل در انتقال‌دهنده‌های عصبی یا حجم سیگنال‌های شیمیایی مختلف ممکن است دلیل افسردگی در برخی از افراد باشد. بسیاری از داروهای ضد افسردگی نیز با اضافه‌کردن بیشتر پیام‌رسان‌های شیمیایی کار می‌کنند. به همین دلیل است که الکل می‌تواند موجب شود تا داروهای ضد افسردگی اثربخشی کمتری داشته باشند یا عوارض جانبی را به همراه داشته باشند.

در نهایت، الکل مرکز قضاوت مغز را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و موجب می‌شود رفتار تکانشی محتمل‌تر شود. بزرگ‌ترین ترس برای فرد مبتلا به افسردگی این است که او اقدام به خودکشی کند که در صورت تداخل الکل محتمل‌تر هم می‌شود. در بدن نزدیک به 75 درصد از افرادی که بر اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند، دارو و اغلب الکل یافت می‌شود.

یافتن کمک برای فرد ابتلا به افسردگی و معتاد به الکل

اگر شما یا یکی از عزیزانتان با افسردگی و مشکل اعتیاد به الکل دست‌وپنجه نرم می‌کنید، بدانید که ترک اعتیاد به الکل می‌تواند تا حد قابل‌توجهی به کاهش علائم افسردگی کمک کند. بسته به دلیل افسردگی، ترک اعتیاد به الکل و تغییر در سبک زندگی ممکن است برای برطرف‌کردن افسردگی به طور کامل کافی باشد.

برای برخی از افراد، این کار خیلی هم ساده نیست. افسردگی ناشی از عدم تعادل شیمیایی یا عامل ژنتیکی با ترک اعتیاد به الکل برطرف نمی‌شود، اگرچه ترک نوشیدن الکل به کاهش علائم آن کمک خواهد کرد و ممکن است از تشدید و بدتر شدن علائم آن جلوگیری کند.

بااین‌وجود، نوشیدن الکل برای افراد افسرده همه چیز را سخت‌تر می‌کند. نوشیدن بیش از حد الکل می‌تواند علائم افسردگی را بدتر کرده و احتمال تصمیم گیری اشتباه در زندگی را افزایش دهد. اگر هر چه سریع‌تر نوشیدن الکل را ترک کنید، دریافت کمک برای افسردگی برای شما ساده‌تر و مؤثرتر خواهد شد.

منبع: :www.betterhelp.com

2 دیدگاه

  1. سلام عرض ادب بنده به دلسل مشگلات زندگیم از ۱۸ سالگی شروع به مصرف الکل کردم و با تمام داستان های زندگی خداحافظی کردم عاشق یکنفر بودم و هستم هنوزم زندگیمو نابود کردم ولی دیگه چون میدونم زندگی چیه سمتش نمیرم حمله پانیک دارم که وقتی بعد از اینکه الکل اثرش تموم میشه سراغم میاد با این چیزا کنار امدم امروز خیلی احساس تنگی نفس قلبم میگیره نمیتونم به این فکر کنم که زنده میمونم نه اهنگ نه فیلم نه حوصله ادمی رو دارم واقعا از این زندگی خسته شدم دوست دادم زندگیم همین الان تمام شه ولی ازز اونور از مرگ میترسم نمیدونم چه حسیه دهنمو شرویس کرده

  2. آیا مصرف الکل باعث از بین رفتن عواطف و احساسات فرد میشود؟

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی

جهت مشاوره با روانشناس از گزینه چت پایین صفحه ارتباط بگیرید.