خانه / مشاوره ازدواج / چطور به مادرم بگم دوست پسر دارم؟ چجوری به خانوادم بگم دوست پسر دارم

چطور به مادرم بگم دوست پسر دارم؟ چجوری به خانوادم بگم دوست پسر دارم

من چطوری در مورد اینکه با ی پسر آشنا شدم با مادرم سر صحبت رو باز کنم و بگم واقعا نمیدونم از کجا شروع کنم چون تا الان اینجور چیزی بدا من پیش نیامده و از عکس العمل مادرم میترسم واقعیتش. من با شخصی تو دنیای مجازی یا همون اینستا آشنا شدم پاییز سال ۱۴۰۰ که واقعا پسر خوبی بنظر میاد و خانودش هم در جریانن و گفته ک منو برا زندگی و آیندش میخاد و خدایی رفتارش هیچ تغییری نکرده جز اینکه به حرف من زیاد اهمیت نمیده. مثلا میگم عکست رو بهم بده میگه تو هم بده. نا گفته نمونه ما تو دو تا شهر جدا از همیم اما من نمیدونم چطور به مادرم بگم چون میترسم ک یکدفعه پشیمان بشه و آبروی من پیش خانوادم بره.

مطالب مرتبط: ازدواج در سن کم

چطور به والدینم بگم دوست پسر دارم؟

دوست عزیز سلام و وقت بخیر من حس و حال شما را کاملا درک میکنم و میفهمم چقدر حس و حال خوبی را در رابطه تجربه می کنید و آن ها را واقعی ترین و شاید پایدارترین حس احساس کنید اما باید قبل از اینکه به این مسئله بپردازم که چگونه می توانید این مسئله را با مادرتان درمیان بگذارید این را بگویم که شما با انتخاب آشنایی خود به صورت مجازی در دنیایی از ناشناخته ها پا گذاشتید. همه ما در فضای مجازی جذاب تر و بهتر از آنچه که واقعا هستیم به نظر می آییم این درحالی است که اکثر ما تلاشمان دقیقا بر این است که خودمان را بهتر نشان دهیم بنابراین فرض را در رابطه تان باید بر این بگذارید که شما هیچ شناختی از پارتنرتان ندارید و شاید در مورد او دچار اشتباه باشید. بسیاری از زوجین بعد از ملاقات های حضوری متعدد ازدواج می کنند اما بازهم اذعان می کنند که او را نتوانستیم بشناسیم بنابراین اصلا تصور نکنید این رابطه اولین و آخرین رابطه شماست و هر حسی که تجربه می کنید را میتوانید به آن اعتبار ببخشید.

اما درباره سؤالتان

مطالب مرتبط: مخالفت خانواده با ازدواج

چگونه به والدینمان بگوییم دوست پسر داریم؟

 • شکستن اخبار: آن را بنویس اگر می ترسید دچار آشفتگی شوید، خیلی خوب است آنچه را که فکر می کنید می گویید بنویسید. این می تواند به شما کمک کند تا آنچه را می خواهید بگویید پردازش کنید تا بتوانید رابطه جدید خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهید. به این ترتیب، وقتی زمانش فرا رسید، می‌توانید بدون توقف آن را در اختیار مادرتان بگذارید. در نامه از حس و حال خودتان و از اینکه چه احساسی را تجربه می کنید صحبت کنید. برای مادرتان بگویید چقدر برای ما مهم است تا او در جریان باشد.
  همانطور که می نویسید، ممکن است سعی کنید پاسخ های والدین خود را پیش بینی کنید. به این ترتیب می‌توانید به نگرانی‌های آن‌ها پاسخ دهید و در مورد دوست پسرتان به آنها بگویید.
 • ارائه اخبار را تمرین کنید. طبیعی است که از گفتن رابطه جدید خود به والدین خود دلهره داشته باشید. تمرین آنچه به آنها می گویید می تواند کار را آسان تر کند. برای تمرین از یک دوست یا خویشاوند فهمیده استفاده کنید.

شما همچنین می توانید در مقابل آینه تمرین کنید. از کسی که به او اعتماد دارید کمک بخواهید، نه از کسی که ممکن است قبل از آماده شدن خبر شما را فاش کند.

 • ابتدا به چه کسی بگویید. ممکن است پدر و مادری داشته باشید که احساس می‌کنید به او نزدیک‌تر هستید یا شاید یکی از والدینتان نسبت به دیگری نرم‌تر باشد. اغلب اوقات، خبر دادن به والدینی که راحت تر با او صحبت می کنند، می تواند راه را برای صحبت با والدین دیگر باز کند.به عنوان مثال، اگر به عنوان یک “دختر بابا” بزرگ شده اید، به این معنی که اکنون می توانید ممکن است از پدرتان شروع کنید. از سوی دیگر، اگر پدرتان بیش از حد محافظه‌کار است، ممکن است به جای آن از مادرتان شروع کنید. از سوی دیگر، اگر فکر می‌کنید که هر دوی والدینتان آن را به یک اندازه خوب (یا بد) می‌پذیرند، فقط نوار چسب را جدا کنید و همزمان به هر دو بگویید.
 • زمان خوبی را انتخاب کنید وقتی به والدینتان مشغول کار دیگری هستند یا حال و هوای خوبی ندارند، به آنها نگویید. اگر می خواهید، می توانید از آنها بپرسید که زمان مناسبی برای صحبت کردن چه زمانی خواهد بود. سعی کنید زمانی را انتخاب کنید که خانه آرام باشد و پدر و مادرتان تحت فشار و حواس پرتی چیز دیگری نباشند.

با این حال، از انتخاب یک زمان خوب به عنوان راهی برای به تعویق انداختن مداوم گفتن آنها استفاده نکنید. در نهایت باید به آنها بگویید، بنابراین بهتر است آن را به پایان برسانید.

 • آنچه را که احساس می کنید شناسایی کنید. شما به دلیلی در گفتن به والدین خود تردید دارید. آیا فکر می کنید که والدینتان به خاطر قرار ملاقات شما عصبانی می شوند؟ شاید فکر می کنید آن ها کسی را که با شما قرار می گذارید تایید نخواهند کرد. از طرف دیگر، شاید ترجیح می دهید که زندگی شخصی خود را خصوصی نگه دارید. دانستن اینکه چه احساسی دارید مهم است زیرا می توانید از آن در بحث استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر فکر می‌کنید والدینتان فکر می‌کنند که شما برای قرار ملاقات آماده نیستید، می‌توانید بگویید: “مامان و بابا، باید در مورد چیزی با شما صحبت کنم. من کمی مردد بودم به شما بگویم که این کار را انجام داده‌ام. یک دوست پسر چون فکر می کنم تو فکر می کنی که من به اندازه کافی بزرگ نیستم.”

 • در مورد اینکه چرا احساس می کنید برای اولین قرار ملاقات عاشقانه آماده هستید صحبت کنید. اگر می‌خواهید یک مورد برای قرار ملاقات ایجاد کنید، دلایلی را که فکر می‌کنید باید بتوانید این کار را بیان کنید. به عنوان مثال، شاید فکر می کنید که باید بتوانید قرار ملاقات بگذارید زیرا در دبیرستان هستید و اکثر افراد هم سن و سال شما مجاز به قرار ملاقات هستند. منطقی باشید و اگر والدینتان موافق نیستند عصبانی نشوید.
 • مایل به مذاکره باشید. به حرف های والدینتان گوش دهید و در نظر بگیرید آیا نگرانی های آنها مشروع است یا خیر. اگرچه ممکن است گاهی اوقات خسته کننده باشند، اما به یاد داشته باشید که والدین شما بزرگتر هستند و تجربه بیشتری نسبت به شما دارند. آن‌ها ممکن است پرچم‌های قرمز یا مسائل نگران‌کننده‌ای را ببینند که شما هنوز آن‌ها را تجربه نکرده‌اید. اگر آنها ابراز نگرانی می کنند، مراقب نشانه هایی باشید که می توانند درست باشند.
 • در مورد شخص صحبت کنید. به پدر و مادرت در مورد دوست پسرتان بگویید و با آنها در مورد خانواده و آنچه در مورد او دوست دارید صحبت کنید. داشتن یک عکس برای دیدن آنها نیز مفید است.احتمالاً والدین شما سؤالات بسیار زیادی خواهند داشت. توصیه می شود به هر سوالی تا حد امکان صادقانه و کامل پاسخ دهید تا آنها را در مورد رابطه جدید خود مطمئن کنید. اگر سعی کنید چیزی را پنهان کنید یا در مورد چیزی دروغ بگویید، ممکن است والدینتان مشکوک و مضطرب شوند.

اگر دوست پسر شما با خانواده اش رابطه خوبی دارد، مطمئن شوید که والدینتان از این موضوع مطلع هستند. این ویژگی برای بسیاری از والدین یک مزیت اصلی است زیرا به آنها اجازه می دهد بدانند که این پسر جدید در زندگی شما می داند که چگونه برای دیگران ارزش قائل باشد و می تواند از پیوندهای محکم خانواده قدردانی کند.

 • سعی نکنید آن را پنهان کنید. یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید اگر می خواهید والدینتان دوست پسرتان را بپذیرند این است که شما کسی باشید که در مورد رابطه تان به آنها بگویید. اگر آنها در مورد رابطه شما از شخص دیگری مطلع شوند، ممکن است تصور کنند که شما سعی می کردید آن را پنهان کنید زیرا احساس می کردید کار اشتباهی انجام می دهید.حتی اگر قصد معرفی رسمی به این زودی ها را ندارید، باید به والدین خود در مورد دوست پسر خود بگویید. اجتناب از مکالمه در نهایت انجام آن را سخت تر می کند و احتمال اینکه والدین شما ممکن است از منبع دیگری متوجه شوند را افزایش می دهد.

در صورت مخالفت والدین چگونه واکنش نشان دهیم؟

 • به نگرانی های آنها گوش دهید. عشق می تواند ما را کور کند. ممکن است والدین شما نسبت به این واقعیت که شما دوست پسر دارید، بیش از حد واکنش نشان دهند. از سوی دیگر، آنها احتمالاً نگرانی های مشروعی دارند که شما باید آنها را در نظر بگیرید.

با آرامش و مودبانه از والدین خود بپرسید چرا دوست پسر شما را تایید نمی کنند. شاید یکی از ویژگی های او باعث می شود آنها احساس اضطراب کنند، و این اضطراب به خوبی می تواند اعتبار داشته باشد و چیزی باشد که باید عمیق تر به آن فکر کنید. حتی اگر دلایلی که می‌آورند مهم به نظر نمی‌رسند، گوش دادن به شک‌ها و ترس‌های آنها به شما ایده می‌دهد که باید چه کاری انجام دهید تا آنها را متقاعد کنید که در نهایت این رابطه خوب است.

 • نقش آنها را درک کنید. والدین خوب کار محافظت از فرزندان خود را بسیار جدی می گیرند، بنابراین طبیعی است که ممکن است مجبور شوند برای پذیرش این واقعیت که شما در حال رشد هستید تلاش کنند. سعی کنید کمی نسبت به آنها دلسوزی داشته باشید. در کنار دلسوز بودن، باید محترم هم باشید. مهم نیست که گفتگو چگونه پیش می رود، باید با والدین خود با احترام رفتار کنید. اگر بتوانید در مورد چیزی به شیوه ای محترمانه با آنها مخالفت کنید، احتمالاً والدین شما کمتر احساس ناراحتی می کنند و ممکن است در نهایت متقاعد شوند که نظر خود را تغییر دهند.
 • تعیین کنید آیا رابطه را ادامه دهید یا خیر. بفهمید که رابطه شما با دوست پسرتان چقدر برای شما مهم است و اگر به رابطه خود ادامه دهید چقدر ممکن است رابطه شما با والدینتان تیره شود. جوانب مثبت و منفی همه طرف ها را بسنجید تا به نتیجه ای برسید چه کاری باید انجام دهید. بله، مطمئناً شما دوست پسر خود را دوست دارید، اما والدین شما تا آخر عمر والدین شما خواهند بود.
 • به گفتگو ادامه بدهید اگر مایل نیستید که دوست پسرتان را نبینید، موضوع را برای والدینتان مطرح کنید. هرچه بیشتر درباره مسائل صحبت کنید، هر دو طرف بهتر می توانند یکدیگر را درک کنند. حتی ممکن است والدین شما از مخالفت خود پشیمان شوند. همچنین باید فرصت های بیشتری را برای والدین خود فراهم کنید تا دوست پسر خود را بشناسند. هرچه زمان بیشتری را با او بگذرانند، درک آنها از او دقیق تر خواهد بود.
 • از این فرصت استفاده کنید و دوست پسرتان را بسنجید: با او مخالفت والدین خود را مطرح کنید و از او بخواهید برای اطمینان والدینتان خودش را به آن ها معرفی کند اگر در تصمیمش و علاقه اش جدی باشد نباید مخالفتی داشته یاشد.
 • میتوانید از والدین دوست پسرتان کمک بگیرید: در اینجا نیز میتوانید از فرصت استفاده کنید تا بدانید این رابطه چقدر برای دوست پسر شما مهم است. آیا حاضر به مطرح کردن آن با والدینش است و نگرش والدین او نسبت به این رابطه چیست؟ اگر برای دوست پسرتان رابطه جدی باشد احتمالا با والدین خود مطرح می کند و آن ها را تشویق می کند تا با والدین شما صحبت کنند.

مطالب مرتبط: ترس از جدی شدن رابطه

واقعا باعث خوشحالی است که دغدغه مسائل خود را دارید و آن ها با متخصص در میان میگذارید. ممنونم از اینکه به ما اعتماد کردید. امیدوارم همه چیز به خوبی برای شما پیش برود.

ممنونم از توجه و همراهی شما

گلسا بمانیان

کارشناسی ارشد مشاوره خانواده

خانوادم فهمیدن دوست پسر دارم

سلام من 18سالمه و یه پسری 6ماهه تو رابطم و مامان بابای سخت گیرم فهمیدن
پاسخ
شما با آقایی در رابطه هستید و خانواده شما متوجه این موضوع شدند. علاوه بر این شما خانواده سخت گیری دارید و این موضوع موجب پیچیدگی بیشتر اوضاع شده.
در چنین مواقعی که خانواده متوجه موضوع شدند بهتره که خود شما برای صحبت در این مورد پیشقدم بشید‌. شما باید سعی کنید در مورد رابطتون براشون توضیح بدید، نگرانی های اون ها رو بشنوید و درک کنید و اطمینان خاطرهای لازم رو در این باره بهشون بدید.
البته باید این نکته رو هم پذیرفت که ما در جامعه ای زندگی می کنیم که هنوز در بسیاری از خانواده ها روابط بین دختر و پسر امری طبیعی و پذیرفته نیست. به همین علت بعضی از افراد یا اقدام به پنهانکاری می کنند یا به اجبار دست از رابطشون میکشند. در چنین مواردی من به شما توصیه می کنم که از خانوادتون درخواست کنید تا برای حل مسائلتون از یک مشاور کمک بگیرید.
مشاور نیازهای شما و عقاید و نگرانی های والدین شما رو بررسی می کنه و به عنوان یک میانجی گر تلاش می کنه که بهترین تصمیمات رو به شما ارائه بده به طوری که هم شما از تصمیم راضی باشید و هم والدینتون به آرامش خاطر برسند.
شما باید به خانوادتون این احساس امنیت رو بدید که فرد عاقلی هستید و نگرانی های اون ها رو درک می کنید و هیچوقت اقدامی نخواهید کرد که تاثیرات منفی ای رو برای شما به بار بیاره و البته که در عمل هم باید همینطور رفتار کنید. یعنی از فردی که باهاش در رابطه هستید شناخت کافی کسب کرده باشید و بدونید که واقعا اون شخص قابل اعتماده و ارزش این تلاش ها رو براتون داره و در مقابل شما هم براش فرد ارزشمندی هستید.
وقتی که خانواده به چنین آسودگی خاطری برسه مقداری از نگرانی هاش کاسته میشه و نرمش بیشتری در قبال شما از خودش نشون میده.
همچنین در صورتی که فکر میکنید خانوادتون از لحاظ ارزشی توانایی درک این مسئله رو داره میتونید حتی جلسه ای ترتیب بدید تا اونها با شخصی که باهاش در رابطه هستید ملاقات داشته باشند و بتونند شخصا در مورد اون فرد ارزیابی هایی داشته باشند.
البته تمامی این موارد وابسته به عقاید و ارزش های خانواده شما هست. سخت گیری بعضی از خانواده ها به دلیل مسائل ارزشی و عقایدشون هست و در بعضی از خانواده ها این سخت گیری ناشی از نگرانیشون در مورد فرزندشون هستش. شما باید این مسئله رو ارزیابی کنید که خانوادتون بخاطر عقایدشون سخت گیرند و یا صرفا والدین نگرانی هستند.
بعد از این ارزیابی میتونید به کمک راهکارهایی که بالاتر خدمتتون گفتم اقداماتی رو انجام بدید که شرایط رو براتون مساعد تر کنه.
در تمامی مراحل زندگی موفق و پیروز باشید.
کوشا کوچک آملی
کارشناس مشاوره باما

9 دیدگاه

 1. من دو سالی هست با پسری دوست شدم تو فضایی مجازی اما خوب نمیتونیم به خانواده هامون بگیم چیکار کنیم بنظر شما

 2. من میخواستم به مادرم در مورد یه کسی چیزی بگم اما نمیدونم چجوری بگم. دختر هفتم احساس میکنم گیج شده ام نمیخوام به مامانم نگم یکی هست تو زندگیم قصد داریم ادامه بدیم زندگی رو نه واس چیز دیگه واس کنار هم بدون میخوام به مامانم بگم نمیدونم چجوری بگم نمیخوام بگم تلفنی حرف میزنیم که گوشیمو بگیره تصمیمی که میخوام بگیرم به مامانم بگم یه خورده بهم شک کرده. من زیاد رابطه صمیمی با مادرم ندارم و نمیدونم باید چیکار کنم

 3. قبلا ب مامانم گفتم ک با کسی ت رابطم و گفته باید تمومش کنید بهمون مهلت داده ولی ما نمیخایم تموم کنیم نمیدونم چطوری مامانمو قانع کنم که کنار بیاد باهامون. مامانم خیلی سختگیره اما با کسی که ت رابطه هستم میخاد ک مامانشو بفرسته جلو اما من از این میترسم ک مامانم بد باهاش صحبت نکنه جوری که کلا نشه هرجور ک شده میخایم کنار بیاد لطفا کمکم کنید تا بتونم متقاعدش کنم هرجورییییی ک شده

 4. من رابطه بسیار خوبی با مامانم دارم ولی از اینکه بش بگم خیلی میترسم
  چون فک میکنم قرارع رد کنه ولی دوس پسرم نیتش جدیه و میگه هر چن سال هم باشه منتظر میمونه و خانواده اش هم در جریانن
  تقریبا یکسال میشه میشناسمش از کلاس ریاضی در کل فامیل خیلی دور هستیم خانواده ها همدیگرو می‌شناسن و خیلی هم دوس دارن خانواده مارو فقط من از اینکه به مامانم بگم میترسم میشه نظرتون رو بگید؟

 5. من دخترم 14 سالمه با یه پسری سه ماهه حرف میزنم خانوادم نمیدونه ولی اون پسرم خیلی خوبه موقیت خوبی داره ولی همیشه لو میرم نمیدونم چیکار کنم راهنمایی کنین ممنون

 6. سلام وقت بخیر من ۱۹ سالمه و یه مشکلی دارم ،با اینکه شاید کمی عجیب باشه ،من وقتی با دوست پسرم میرم بیرون با حتی وقتی بهش فکر میکنم یا باهم صحبت میکنیم من حس می‌کنیم که دارم به خانوادم و به خصوص پدرم ظلم بزرگی میکنم با اینکه حتی بیرون رفتمون هم در حد یه کافه یا رستورانه ولی خب این حس اذیتم می‌کنه ممنون میشم کمکم کنید

 7. سلام من دوساله با پسری در رابطه هستم که هم برادر دوستم هست و هم دوسال تفاوت سنی ( پسر کوچک تر از من ) داریم و من خونواده ی سخت گیری دارم و اصلا نمیدونم چه واکنشی نشون میدن که بفهمن ، من بیشتر از ترس این دوتا دلیل نمیتونم بفهمونم بهشون، و اینکه میترسم فکر کنن همه ی وقتایی که خونه ی دوستم میرفتم ، برادرش هم بوده و اعتمادشون بهم کم شه یا بخوان شک کنن و حساس تر شن

 8. سلام من 1۸سالمه و ب مادرم گفتم که دوست پسر دارم ولی اون مدام از ترسش از پدرم میگ و فکر میکن خیلی زود وارد این روابط شدم

دیدگاهتان را بنویسید