خانه / مشاوره ازدواج / دلایل ترس از تعهد در رابطه
دوستی قبل ازدواج

دلایل ترس از تعهد در رابطه

همه در زندگی اجتماعی و شخصی خود افراد متعهدی  نیستند و شما ممکن است در موقعیتی باشید که علاقه دارید با نامزد یا دوست خود به‌نوعی ارتباط جدی داشته باشید، اما او از تعهد در رابطه بیمناک است.

از دیدگاه روانشناسی دلایل بسیاری وجود دارد که در دوستی قبل ازدواج ترس از تعهد در رابطه ایجاد می‌شود. درصورتی‌که علت اصلی ترس از تعهد در رابطه را از دوست خود بپرسید و با او در این مورد به بحث و گفتگو بپردازید، به این نتیجه خواهید رسید آیا برقراری رابطه متعهدانه با چنین فردی امکان‌پذیر هست یا خیر.

چرا شریک زندگی من از تعهد در رابطه عاشقانه می‌ترسد؟

اگر در دوستی قبل ازدواج او از تعهد در رابطه بیم دارد، از دیدگاه روانشناسی دلایل بسیاری برای این نوع رفتار وجود دارد:

ترس از تعهد به علت آسیب دیدن در روابط قبلی 

یکی از دلایل اصلی ترس از تعهد در رابطه این است که او ممکن است در رابطه قبلی خود آسیب دیده باشد. به‌عبارت‌دیگر، این فرد با فاصله گرفتن و دوری از برقراری رابطه جدی و متعهدانه با شما، نمی‌خواهد تجربه تلخ گذشته در رابطه قبلی خود را تکرار کند.

ترس از تعهد به خاطر تنوع طلبی

همچنین ممکن است این فرد نمی‌خواهد که در دوستی قبل ازدواج فقط محدود به شما باشد و تعهد در رابطه با شما مانع از این است که توانایی ارتباط یا تجربیات جنسی با افراد دیگر را داشته باشد. بر همین اساس، ترس از تعهد در رابطه برای کسی که می‌خواهد به‌سادگی گزینه‌های دیگری برای عشق بازی و رابطه بی قید و شرط داشته باشد وجود دارد.

ترس از تعهد به این دلیل که او به‌تازگی رابطه جدی را قطع کرده است

علت دیگر ترس از تعهد در رابطه دوستی قبل ازدواج ممکن است به گذشته او مربوط باشد. در حقیقت، دوست یا نامزد شما ممکن است آمادگی کافی برای شروع یک رابطه جدی در این زمان را نداشته باشد و در مورد تصمیم گیری برقراری یک رابطه متعهدانه بیم دارد.

از اینکه شمارا برای پیشنهاد ازدواج مأیوس کند می‌ترسد

جالب است بدانید ترس از تعهد در رابطه قبل ازدواج می‌تواند ناشی از نگرانی او در مأیوس کردن شما باشد. به‌عبارت‌دیگر، نامزد یا دوست شما ممکن است ترس از شکست در تعهد، فریب دادن شما یا برآورده نکردن انتظاراتتان را داشته باشد؛ به طوری که اراده لازم برای اینکه کاملاً به شما وفادار و متعهد بماند را نداشته باشد.

ترس از تعهد چون از احساسات خود نسبت به شما مطمئن نیست

یک دلیل دیگر، برای ترس از تعهد در رابطه در دوستی قبل ازدواج می تواند بر اساس این واقعیت باشد که دوست یا نامزد شما هنوز نمی داند چه حسی نسبت به شما دارد. به‌ویژه، این ترس ممکن است ناشی از این باشد که شما معیارهای ازدواج مناسب او را نداشته باشید یا اینکه بعد از ازدواج با شما پشیمان شود که در انتخاب همسر مناسب خود اشتباه کرده است.

چه کنم اگر  او از تعهد در رابطه می‌ترسد؟

اگر شما علاقه‌مند به برقراری رابطه دوستی به قصد ازدواج هستید، اما او حقیقتاً از اینکه به شما متعهد شود می‌ترسد، از دیدگاه روانشناسی، مراحل مختلفی وجود دارد که می‌تواند برای مقابله با ترس ازتعهد به شما کمک کند.

در مورد دلیل ترس از تعهد در رابطه با او گفتگو کنید

برای درک کامل این موضوع که چرا او از تعهد در رابطه دوستی قبل ازدواج ترس دارد، مهم است یک مکالمه صادقانه داشته باشید. بنابراین، کاملاً رک و صریح بودن با یکدیگر، زیربنای برقراری یک رابطه دوستی متعهدانه و جدی قبل ازدواج است. اگر شما خواستار این نوع رابطه‌ عمیق هستید، ضروری است که هردوی شما درباره‌ پایه و اساس این ترس گفتگو کنید.

به دنبال علامت خطر در رابطه باشید

هنگامی‌که شما قادر به داشتن این گفتگوی معنادار هستید، بهتر می‌توانید تشخیص دهید آیا دوست یا نامزد شما واقعاً می‌خواهد بر ترس عدم تعهد در رابطه غلبه کند یا به‌سادگی از آن به‌عنوان یک بهانه استفاده می‌کند. به‌عنوان‌مثال، اگر در او هیچ نشانه‌ای از تمایل به تعهد در رابطه قبل از ازدواج مشاهده نمی کنید، پس بهتر است هرچه زودتر این رابطه بی قید و شرط را قطع کنید و عمر خود را برای رابطه ای که چارچوبی ندارد تلف نکنید.

از سوی دیگر، در صورتی نامزد یا دوست شما برای غلبه بر ترس از تعهد در رابطه از افراد با تجربه یا مشاوره ازدواج کمک می گیرد، این یک نشانه‌ عالی است که او در تلاش برای داشتن یک رابطه جدی با شماست.

تصمیم بگیرید چه چیزی از رابطه می خواهید

همچنین ضروری است احساسات، نیازها و خواسته‌های خود را در هنگام شروع رابطه دوستی قبل ازدواج در نظر بگیرید. برای مثال، اگر او علاقه‌مند به برقراری رابطه باز و آزادانه با شما باشد اما شما با این موضوع احساس راحتی نمی‌کنید، باید با خود صادق باشید و شخص دیگری را پیدا کنید.

در یک کلمه، اگر ترس تعهد در رابطه به این معناست که او برای حفظ رابطه پایدار که شما به دنبال آن هستید هیچ تلاشی نمی‌کند، پس شما باید متعهد شوید که او را ترک کنید و سرنوست زندگی خود را به دست چنین فردی نسپارید.