خانه / مشاوره ازدواج / ترس از جدی شدن رابطه | تعهد نداشتن در رابطه عاطفی
دوستی قبل ازدواج

ترس از جدی شدن رابطه | تعهد نداشتن در رابطه عاطفی

همه در زندگی اجتماعی و شخصی خود افراد متعهدی  نیستند و شما ممکن است در موقعیتی باشید که علاقه دارید با نامزد یا دوست خود به‌نوعی ارتباط جدی داشته باشید، اما او ترس از جدی شدن رابطه دارد یا از تعهد در رابطه عاطفی می ترسد.

از دیدگاه روانشناسی دلایل بسیاری وجود دارد که در دوران دوستی قبل ازدواج ترس از تعهد در رابطه ایجاد می‌شود. درصورتی‌که علت اصلی ترس از تعهد در رابطه عاطفی را از دوست خود بپرسید و با او در این مورد به بحث و گفتگو بپردازید، به این نتیجه خواهید رسید آیا برقراری رابطه متعهدانه با چنین فردی امکان‌پذیر هست یا خیر.

چرا شریک زندگی من از تعهد در رابطه عاشقانه می‌ترسد؟

اگر در دوستی قبل ازدواج او از تعهد در رابطه بیم دارد، از دیدگاه روانشناسی دلایل بسیاری برای این نوع رفتار وجود دارد:

ترس از جدی شدن رابطه به علت آسیب دیدن در روابط قبلی 

یکی از دلایل اصلی ترس از تعهد در رابطه این است که او ممکن است در رابطه قبلی خود آسیب دیده باشد. به‌عبارت‌دیگر، این فرد با فاصله گرفتن و دوری از برقراری رابطه جدی و متعهدانه با شما، نمی‌خواهد تجربه تلخ گذشته در رابطه قبلی خود را تکرار کند.

ترس از تعهد به خاطر تنوع طلبی

همچنین ممکن است این فرد نمی‌خواهد که در دوستی قبل ازدواج فقط محدود به شما باشد و تعهد در رابطه با شما مانع از این است که توانایی ارتباط یا تجربیات جنسی با افراد دیگر را داشته باشد. بر همین اساس، ترس از تعهد در رابطه برای کسی که می‌خواهد به‌سادگی گزینه‌های دیگری برای عشق بازی و رابطه بی قید و شرط داشته باشد وجود دارد.

ترس از تعهد به این دلیل که او به‌تازگی رابطه جدی را قطع کرده است

علت دیگر ترس از تعهد در رابطه دوستی قبل ازدواج ممکن است به گذشته او مربوط باشد. در حقیقت، دوست یا نامزد شما ممکن است آمادگی کافی برای شروع یک رابطه جدی در این زمان را نداشته باشد و در مورد تصمیم گیری برقراری یک رابطه متعهدانه بیم دارد.

از اینکه شمارا برای پیشنهاد ازدواج مأیوس کند از تعهد می‌ترسد

جالب است بدانید ترس از تعهد در رابطه قبل ازدواج می‌تواند ناشی از نگرانی او در مأیوس کردن شما باشد. به‌عبارت‌دیگر، نامزد یا دوست شما ممکن است ترس از شکست در تعهد، فریب دادن شما یا برآورده نکردن انتظاراتتان را داشته باشد؛ به طوری که اراده لازم برای اینکه کاملاً به شما وفادار و متعهد بماند را نداشته باشد.

ترس از تعهد جدی چون از احساسات خود نسبت به شما مطمئن نیست

یک دلیل دیگر، برای ترس از تعهد در رابطه در دوستی قبل ازدواج می تواند بر اساس این واقعیت باشد که دوست یا نامزد شما هنوز نمی داند چه حسی نسبت به شما دارد. به‌ویژه، این ترس ممکن است ناشی از این باشد که شما معیارهای ازدواج مناسب او را نداشته باشید یا اینکه بعد از ازدواج با شما پشیمان شود که در انتخاب همسر مناسب خود اشتباه کرده است.

چه کنم اگر  او از تعهد در رابطه می‌ترسد؟

اگر شما علاقه‌مند به برقراری رابطه دوستی به قصد ازدواج هستید، اما او حقیقتاً از اینکه به شما متعهد شود می‌ترسد، از دیدگاه روانشناسی، مراحل مختلفی وجود دارد که می‌تواند برای مقابله با ترس ازتعهد به شما کمک کند.

در مورد دلیل ترس از تعهد در رابطه با او گفتگو کنید

برای درک کامل این موضوع که چرا او از تعهد در رابطه دوستی قبل ازدواج ترس دارد، مهم است یک مکالمه صادقانه داشته باشید. بنابراین، کاملاً رک و صریح بودن با یکدیگر، زیربنای برقراری یک رابطه دوستی متعهدانه و جدی قبل ازدواج است. اگر شما خواستار این نوع رابطه‌ عمیق هستید، ضروری است که هردوی شما درباره‌ پایه و اساس این ترس گفتگو کنید.

به دنبال علامت خطر در جدی نشدن رابطه باشید

هنگامی‌که شما قادر به داشتن این گفتگوی معنادار هستید، بهتر می‌توانید تشخیص دهید آیا دوست یا نامزد شما واقعاً می‌خواهد بر ترس عدم تعهد در رابطه غلبه کند یا به‌سادگی از آن به‌عنوان یک بهانه استفاده می‌کند. به‌عنوان‌مثال، اگر در او هیچ نشانه‌ای از تمایل به تعهد در رابطه قبل از ازدواج مشاهده نمی کنید، پس بهتر است هرچه زودتر این رابطه بی قید و شرط را قطع کنید و عمر خود را برای رابطه ای که چارچوبی ندارد تلف نکنید.

از سوی دیگر، در صورتی نامزد یا دوست شما برای غلبه بر ترس از تعهد در رابطه از افراد با تجربه یا مشاوره ازدواج کمک می گیرد، این یک نشانه‌ عالی است که او در تلاش برای داشتن یک رابطه جدی با شماست.

تصمیم بگیرید چه چیزی از تعهد در رابطه عاطفی می خواهید

همچنین ضروری است احساسات، نیازها و خواسته‌های خود را در هنگام شروع رابطه دوستی قبل ازدواج در نظر بگیرید. برای مثال، اگر او علاقه‌مند به برقراری رابطه باز و آزادانه با شما باشد اما شما با این موضوع احساس راحتی نمی‌کنید، باید با خود صادق باشید و شخص دیگری را پیدا کنید.

در یک کلمه، اگر ترس تعهد در رابطه به این معناست که او برای حفظ رابطه پایدار که شما به دنبال آن هستید هیچ تلاشی نمی‌کند، پس شما باید متعهد شوید که او را ترک کنید و سرنوست زندگی خود را به دست چنین فردی نسپارید.

8 دیدگاه

 1. ما با هم هیچ مشکلی نداشتیم توی رابطه کاملا تعهد وجود داشت و اعتماد و همینطور شناخت… ولی توی سه ماه اخیر توجهش کم شد وقت کمی برای گفتگو و پیام میذاشت تماس نمیگرفت و شبا زود میخوابید چند باری هم گفته بود درگیری ذهنی داره…بخاطر مشکلات کاری و مالی و اینکه خودمم حس کرده بودم از جدی شدن رابطه ترسیده و دودل هست تا اینکه من نسبت به رفتارش واکنش نشون دادم و گفتم لطفا وقت بیشتری بذار همه چیو حل میکنیم اگه نمیتونی بهتره تمومش کنیم و اونم از خدا خواسته تموم کرد و اصرارای من برای موندن فایده ای نداشت و الان یک هفته از جدایی مون میگذره و اینکه بدون خداحافظی رفت…

 2. سلام من خانمی ۳۲ ساله هستم که قبلا سابقه ازدواج نداشتم. هفت ماه پیش با آقایی آشنا شدم که دو سال از من بزرگتر بودن. ما با هم به یک مسافرت تنگه رغز رفتیم و مدت چند روز رو کنار هم گذروندیم. ایشون تهران هستند و من شمال البته اصالتا همشهری هستیم. من تو این مدت خیلی با احترام و ادب و منطق با ایشون رفتار کردم. هیچ خواسته مالی از ایشون نداشتم. برای من هیچ هدیه ای نگرفتن من در حد وضعیت مالی خودم هدیه گرفتم. ایشون هم برخورد مناسبی با من داشتن. تا اینکه اواخر پدره ایشون که از مادرشون جدا شده با خواهرم ازدواج کرد. و من هم برای اینکه تو این سن وقت و از دست ندم چون میخوام تا 35 سالگی مادر بشم گفتم به همدیگه تو رابطه تعهد بدیم منظورم این بود من و با مادرش آشنا کنه یا با خانوادم آشنا شه. که گفت من شرایط تعهد دادن ندارم و من هم گفتم وقتی برای گذروندن با شما ندارم. الان هشت روزه که رفته و من حس خوبی ندارم و فکر میکنم تو این مدت وابسته شدم و نمیتونم تمرکز کنم حتی وقتی ورزش میکنم باز تو فکرم هست میترسم مدت ها اینطوری بمونه حتی نمیتونم مطالعه کنم. ممنون میشم اگر کمکم کنید

  • به نطرم شما نباید بیشتر از دو ماه با پسری که قصد ازدواج نداره ادامه می دادید. باید بدونید هر آشنایی نباید به ازدواج ختم بشه. هدف از آشنایی قبل از ازدواج ایجاد شناخت متقابل است. مشکل جایی شروع میشه که دختر یا پسر بدون شناخت تصمیم می گیره عاشق طرف بشه و این وابستگی عاطفی مانع شناخت بیشتر میشه. وقتی هم رابطه کات میشه به دلیل وابستگی اذیت می شید.

 3. من از طریق دانشگاه با پسری اشنا شدم و و مدت هاست ک باهم در قالب دوست صمیمی هستیم و رابطه خوبی داریم ولی حسی ک بین ما دوتاست البته اینطور ک من فکر میکنم جفتمون بهم تمایل داریم و از هم خوشمون میاد ولی نمیتونیم بیان کنیم چند وقت پیش یک شب کلی این پسر از من تعریف کرد و تهش بهم گفت ک ازت خوشم میاد ولی نمیتونم بهت بگم و فردا حضوری باهم صحبت میکنیم. ولی فردا ک باهم رو ب رو شدیم گفت درباره حرفای دیشبش باید بگه ک میترسه به خاطر این ک منو از دست بده با من وارد رابطه بشه میترسه ب خاطره دعوای مزخرف و این چیزا ک پیش میاد از هم جدا بشیم

  • این اقا اگر واقعا این ترس رو داشته باشند یه ترس طبیعی هست و باید با این ترس مقابله کنند قطعا ازدواج با هر شخصی یه سری نگرانی ها،عدم تفاهم،و اختلاف سلایق و نظرات داره شما میتونی با ایشون صحبت کنید و این موارد رو بهشون بگید و بگید که این حس دوست داشتن برای من بوجود اومده ایا برای شما وجود نداره؟ببین اگر دوست داشتن شکل گرفته باشه و از نظر فرهنگی،مذهبی و طبقاتی اختلاف نداشته باشید و به شناخت و درک و درایت رسیده باشید و تصمیم تون از روی آگاهی باشه نه هوس میتونید ادامه بدین

 4. سلام ببخشید، یه راهنمایی میخواستم از شما پسرم ۱۹‌سالمه ، من تقریبا یک سالی میشه با یه دختری مجازی صحبت میکنم و میدونم که مسخره بنظر میرسه ولی تا الان همدیگه رو ندیدم چون همینجوری با هم حرف میزدیم و چت میکردیم و من متوجه شدم که بهمدیگه وابسته شدیم و ازش پرسیدم و ایشون به من ابراز علاقه کردن و من اون لحظه ترس برم داشت و این ترس تا الان با منه چون تا حالا تو این موقیعت قرار نگرفته بودم و نمیدونم چیکار کنم این حس‌ ترس اینقدر قویه که نمیزاره بفهمم من چه احساسی نسبت به ایشون دارم ذهنم همش درگیر اینه که اصلا شروع یه رابطه عاطفی بین دختر و پسر درسته یا نه یا اینکه اگرم وارد رابطه بشیم چون از همدیگه خیلی دوریم رابطمون لانگه با خودم میگم طهش که چی ، ولی از طرفی یه حسی بهش دارم اما نمیدونم چیه دلم براش تنگ میشه، وقتی باهاش چت میکنم احساس خوبی دارم ، وقتی مشکلی داره ناراحت میشم،نمیدونم‌ عادت کردم بهش یا واقعا یه احساسی بهش دارم یا نه
  نمیدونم چیکار کنم میشه لطفا راهنمایی کنید خواهش میکنم

 5. من به تازگی با آقایی دوست شدم. از قبل هم رو می‌شناختیم. این دوستی حالت صمیمی گرفت و حرف‌هایی زده شد که مشخص بود این آقا می‌خواد به من نزدیک بشه و ارتباطمون جلوتر بره. وقتی در مورد همه چیز صحبت شد، خودش اعلام کرد که این دوستی ممکنه خیلی جلوتر هم پیش بره و من نمی‌خوام تو آسیب ببینی و وابسته بشی. من گفتم چطور؟ گفت که اون شاید دوست خوبی باشه ولی چون از یه ازدواج اومده بیرون دیگه فعلا نمی‌خواد به کسی تعهد داشته باشه. خب من خیلی تعجب کردم. چون تمام حرفش از اول دوستی این بود که تعهد براش مهمه و این که نمیتونه با هر کسی باشه مگر دوستش داشته باشه و اینکه می‌ترسه دوست‌دختر بگیره و وابسته بشه. اما یهو گفت میخواد رها باشه و اینکه می‌ترسه که طرف مقابل که من باشم وابسته بشم! من دیگه چیزی نگفتم. به نظرتون تمام آنچه که گفت ناشی از ترس از تعهد خودش نیست؟ انگار که می‌ترسه دوباره شکست بخوره. متاسفانه من اون لحظه شوک بودم و چیزی نگفتم و خب فعلا ارتباط ما قطع شد.

 6. یکی پسری از من خاستگاری کردهو من اون همو دوست داریم. ولی اون میگه که من نمی تونم متعهد بمونم. ترس از متعهد بودن موندن داره انگار. میگه که تو رابطه های قبلی آسیب دیده

دیدگاهتان را بنویسید