خانه / مشاوره خانواده / خصوصیات یک شوهر خوب برای ازدواج
شوهر خوب

خصوصیات یک شوهر خوب برای ازدواج

تشخیص ویژگی ها و خصوصیات یک شوهر خوب یا مرد ایده آل مناسب برای ازدواج کمی دشوار است اما قطعاً غیرممکن نیست. اگر شما در هدف خود برای یافتن یک مرد خوب برای داشتن یک زندگی مشترک موفق هستید، دستیابی به چنین هدفی هرگز سخت نیست.

در این مقاله از سایت مشاوره باما توصیه هایی برای مرد خوب بودن آموزیم:

ویژگی های یک مرد خوب از دید زنان

همسر شما چه چیزی را می‌خواهد در شما ببیند؟ چرا همسر شما باید به شما افتخار کند درحالی‌که شما هیچ کار اثربخشی انجام نداده‌اید؟ در اینجا نکاتی است که برای یک شوهر خوب بودن باید به یاد داشته  باشید:

یک شوهر خوب بهترین دوست برای همسر خود باشد

بعد از ازدواج شما بهترین دوستی هستید که همسرتان دارد، پس مطمئن شوید شما بهترین دوست همسر خود هستید. هرگاه همسر شما در زندگی با مشکلی مواجه می‌شود، شما باید تمام تلاشتان را برای حل این مشکل بکنید. اگر شما هم در زندگی با مشکلاتی مواجه شدید بهتر است اول با همسر خود مشورت کنید زیرا این کار موجب بهبود روابط زن و شوهری می‌گردد.

یک مرد نمونه برای همسر خود شنونده خوبی باشید

همسر شما کل روز را دور از شما در سر کار یا منزل می‌گذراند و لحظه‌ای که شما را می‌بیند تلاش می‌کند تا قلب خود را برای شما باز کند. این راهی برای ارتباط با همسر بعد از یک روز کاری سخت است. شما باید با دقت و اشتیاق به چیزهایی که همسرتان می‌گوید گوش دهید. اما آن را به یک مکالمه تبدیل کنید نه فقط شنونده باشید. شما باید در او این حس را ایجاد کنید که از گفتگو با همسر خود لذت می‌برید.

یک مرد مناسب برای ازدواج عاشق همسر خود است

شما باید عشق به همسر را به او نشان دهید. همسرتان می‌داند که او را دوست دارید اما لحظه‌ای که شما محبت خود را برایش آشکار می‌کنید شادی او بی‌اندازه می‌شود. همواره به یاد داشته باشید عشق به همسر فقط در رابطه جنسی نیست و دوست داشتن او به این معنی است که شما همیشه به همسر خود توجه می‌کنید.

یک شوهر خوب عقاید و نظرات خود را با همسر در میان می گذارد

ممکن است شما با همسر خود اختلاف مذهبی دارید یا از دو پیشینه مذهبی متفاوت آمده باشید. نیاز است شما به دین و مذهب همسر خود احترام بگذارید و تلاش کنید تا روزهای او را با احترام به معنویت، دعت و عبادت به‌یادماندنی کنید.

یک مرد خوب برای ازدواج در مورد شیوه تربیت فرزندان با همسر خود اتفاق نظر دارد

به دنیا آوردن فرزند و تشکیل خانواده کار راحتی نیست. به‌علاوه، فشارهای جسمی و مالی ازلحاظ احساسی نیز فشار زیادی بر والدین وارد است. شما همیشه باید از تصمیمات همسر خود حمایت کنید و او را وادار به پذیرش تصمیمات خود نکنید. او ممکن است تصمیماتی برای سبک فرزند پروری در تربیت کودک داشته باشد. در موردی که شما اختلاف نظر با همسر خود دارید می‌توانید با او مذاکره کنید و نگرش او را تغییر دهید اما او را مجبور نکنید.

یک شوهر خوب برای ازدواج همواره حامی و پشتیبان همسر است

یکی از قول‌هایی که قبل از ازدواج به همسر خود داده‌اید این است که مسئولیت همسر همان مسئولیت شماست و شما باید همیشه به بهترین نحو به آن عمل کنید. شما باید همیشه نشان دهید که از همسر خود به خوبی مراقبت می‌کنید و وقتی بیمار یا ناخوش است او باید مهم‌ترین فرد در زندگی شما باشد. او هیچ‌وقت کارهایی که برای او هنگام بیماری می‌کنید را فراموش نمی‌کند و بالعکس. نادیده گرفتن نفرت ناشی از بی‌توجهی به همسر بسیار دشوار است.

یک پسر خوب برای ازدواج نقاط ضعف همسر خود را بهبود می دهد

رابطه یک فرایند دوطرفه است. شما باید به همسر خود کمک کنید تا به‌عنوان یک فرد تغییر کند و خود را بهتر از قبل بشناسد. نیاز نیست او را کاملاً تغییر دهید فقط به او کمک کنید تا خصوصیات رفتاری خود را رفع کند. در این صورت او نیز شما را به‌طور مشابهی موردتوجه قرار می‌دهد.

مردان خوب اشتباهات همسر خود را می پذیرند

هیچ فردی در جهان عالی و بی‌نقص نیست. این مورد فقط مربوط به زیبایی و غریزه نیست. می‌تواند مشکلاتی در رابطه با عادات و رفتار فرد باشد. هر فرد در عیب و نقص‌های خود منحصربه‌فرد است و شما باید همسرتان را با نقص‌هایش بپذیرید و او نیز شما را با کاستی هایتان بپذیرد. اگر همسر شما در مقابله با نقاط ضعف خود ناامید است می‌توانید مثل یک شوهر خوب مشاور او باشید و به رشد و تکامل همسر خود کمک کنید اما هرگز درباره نقص‌های او گله و شکایت نکنید.

مهمترین ویژگی های یک شوهر خوب برای ازدواج

یک خصوصیت زنان و دخترها صرف‌نظر از ذات آن‌ها مشترک است. آن‌ها همیشه دوست دارند که دوست داشته شوند و حس خاص بودن کنند و از طرف شوهر خود موردتوجه و محبت قرار بگیرند. بله آن‌ها به دنبال یک مرد خوب در زندگی هستند اما این روزها دخترها به‌اندازه کافی آگاه هستند که بدانند همه مردها نواقص و کاستی‌هایی دارند. راضی کردن دخترها به‌اندازه‌ای که به نظر می‌آید و به تصویر کشیده شده سخت نیست.

اگر خصوصیات زیر را در خود دارید یا می‌توانید پرورش دهید، می‌توانید یک شوهر خوب برای همسر خود باشید:

اعتماد به همسر از خصوصیات یک مرد خوب در زندگی 

هر رابطه بر پایه اعتماد و صداقت استوار است و بدون آن هیچ رابطه‌ای حتی یک روز شاد و سالم نیست. مهم‌ترین خصوصیتی که شما باید داشته باشید تا یک شوهر خوب باشید صداقت است. با پرورش اعتماد به همسر رابطه مستحکم‌تر می‌شود.

 1. عشق و علاقه شوهر به همسر : اگر شما از احساسات شدید همسرتان حمایت کنید و به او زمانی برای رسیدن به خواسته‌هایش بدهید، او چیز دیگری از شما نمی‌خواهد. این به این معنی نیست که شما بخشی از سرگرمی‌های او هستید، با هم برای قدم زدن، دویدن یا خرید بیرون بروید. زنان به این مسائل کوچک خیلی اهمیت می‌دهند و این در صورت و بدنشان نمایان می‌شود. اگر شما واقعاً داوطلب هستید او شادترین زن دنیا خواهد بود.
 1. پدر خوب بودن با عشق به کودکان : همه زنان بچه دوست دارند، چه بچه آن‌ها باشد چه نباشد. اما چنین چیزی را نمی‌توانیم برای مردها بگوییم. اگر شما همان عشقی که او به کودکان دارد را نشان دهید پس شما ساز درست را در داشتن رابطه سالم می‌نوازید و ازنظر او یک شوهر خوب هستید. همچنین توجه و محبت به کودکان به این معناست که شما پدر خوبی خواهید بود اما این به این معنا نیست که مردانی که این‌گونه عمل نمی‌کنند پدران خوبی نمی‌شوند. اگر در ارتباط و رفتار با کودکان راحت نیستید، همسرتان به‌هیچ‌وجه این را دوست نخواهد داشت. اما اگر شما با شکلک درآوردن و کشیدن لپ یا تحمل بچه‌ها مشکل ندارید یک مرد خوب از نگاه همسر خود هستید.
 1. مهارت ارتباطی مرد خوب : یکی دیگر از شرایط داشتن رابطه پایدار و ازدواج ماندگار برقراری ارتباط صحیح با همسر است. اگر در هنگام اختلاف با همسر خود بدون جنگ‌ودعوا بتوانید مشکلات را حل کنید پس شما یک شوهر خوب برای همسر خود خواهید بود. تمام سردرگمی‌های شما به‌آسانی حل می‌شود. او باید بتواند افکار خود را به‌راحتی به شما نشان دهد و برعکس. هیچ مانعی برای ارتباط زن و شوهر نباید وجود داشته باشد، در غیر این صورت اختلافات زناشویی هرروز زندگی شما را مورد تهدید قرار می‌دهند.
 1. سازش و تفاهم با همسر : تفاهم زن و شوهر یکی از عوامل حفظ رابطه پایدار است. برای دستیابی به یک زندگی مشترک موفق زوج باید با هم سازش و تفاهم داشته باشند. سازش به معنی فداکاری همسر نیست. مثلاً شما کارهای شخصی خود را هنگامی‌که همسرتان بیمار است یا با مشکلی مواجه است کنار می‌گذارید. این عمل موجب افزایش اعتماد زن به شوهر می‌شود و اطمینان کند شما بالاترین اولویت او هستید.
 1. همسر وفادار : صداقت در حفظ رابطه بسیار مهم است. هر چه شما بیشتر به همسر خود وفادار باشید رابطه شما بقای بیشتری دارد. اگر شما به همسر خیانت کنید، مهم نیست که شما چه‌کاری برای به دست آوردن اعتماد او کرده‌اید، آن بدنامی به او اجازه نمی‌دهد تا به‌طور کامل به شما اعتماد کند.
 2. یک شوهر خوب تکیه‌گاه همسر خود است :به‌عنوان یک شوهر خوب شما باید قابل‌اتکا باشید و این چیزی است که همه‌ی زنها از یک مرد خوب انتظار دارند. زن باید بتواند در زندگی به مرد خود تکیه کند و شما باید به‌اندازه کافی در این امر جدی باشید تا همسر خود را ناامید نکنید. این قضیه می‌تواند به‌پیش پا افتادگی خرید وسایل منزل یا تصمیم‌گیری یا ارائه پیشنهاد درباره برنامه‌ریزی مراسم مهمانی باشد. رابطه شما هیچ‌گاه با مانعی مواجه نمی‌شود اگر زن بتواند به شوهر خود تکیه کند.

 3. حس شوخ‌طبعی قوی شوهر خوب : همه زنان عاشق تفریح و خوش‌گذرانی هستند. آن‌ها همیشه دنبال مردی هستند که حس شوخ‌طبعی قوی دارد. زندگی با شوهر بی‌ذوق یا زورگو برای هر زنی سخت است. اما کسی که او را بخنداند به‌راحتی بر قلب زن چیره می‌شود. بسیار سخت است تا کسی را پیدا کنید که حس شوخ‌طبعی خوبی دارد و اگر شما همچین فردی برای همسرتان باشید شانس بزرگی آورده‌اید. بعد از گذراندن یک روز سخت در خانه یا اداره اگر شما بتوانید همسر خود را بخندانید یا برای انجام کارهای هیجان‌انگیز با او برنامه‌ریزی کنید، همسر خود را شاد خواهید کرد.

 4. محبت و احترام به همسر : یک شباهت بین زنان و کودکان است و آن اینکه هر دو عاشق ناز پروردن هستند. اگر شما بی‌هیچ دلیلی همیشه همسر خود را غرق در محبت کنید، یک رابطه زناشویی موفق در انتظار شماست. وقتی شما شریک خود را نازپرورده می‌کنید برای او خیلی معنا دارد. این به این معناست که شما به او توجه دارید و عاشق او هستید و می‌خواهید او را شاد ببینید. وقتی حرف ناز پروردن می‌شود به این معنا نیست که شریک شما انتظار یک رفتار سخاوتمندانه و هدیه گران‌قیمت دارد. این می‌تواند به‌سادگی بغل کردن در صبح، فرستادن نامه یا ایمیل عاشقانه، آوردن چایی به تخت در صبح باشد.

 5. احساس دلسوزی و همدردی شوهر خوب : اگر شما ستون قدرت و حمایت همسر خود هستید، او قادر خواهد بود به شما تکیه کند. این تنها زمانی امکان‌پذیر است که شما از همسر خود حمایت کنید. این حرکات کوچک او را کورکورانه عاشق شما می‌کند.

15 ویژگی یک شوهر عالی و ایده آل برای ازدواج

حال که شما ایده‌ای درباره خصوصیات رفتاری که یک مرد خوب را دارید بیایید به بعضی از خصوصیات شوهر ایده آل نگاهی بی اندازیم:

 • جنتلمن بودن : این یکی از خصوصیات اولیه‌ای است که برای شوهر خوب بودن باید داشته باشید. مهم نیست همسرتان چه می‌گوید، او همیشه عاشق این است که با یک جنتلمن در رابطه باشد. هیچ‌چیز بزرگ و عجیبی نیست که نیاز داشته باشید. شما می‌توانید او را قبل از ترک خانه و بعد از آمدن ببوسید. وقتی مشغول خرید است به‌اندازه کافی صبور باشید و سپس خریدهای او را حمل کنید. وقتی با او قرار بیرون رفتن دارید مطمئن شوید که شما پول آن را پرداخت می‌کنید. این مسائل ساده او را عمیقاً عاشق شما می‌کند.
 • رفتار با احترام : احترام شوهر به همسر در زندگی زناشویی بسیار مهم است زیرا به او این حس را می‌دهد که شما ارزش زیادی برای او قائل هستید. این‌که همسر شما فردی متفاوت از ایده‌ها و افکار شماست هیچ مشکلی در زندگی ایجاد نمی‌کند اگر به نظرات و عقاید همسر خود احترام بگذارید. شما نباید همسر خود را وادار به پیروی از رؤیاها و دیدگاه‌هایتان کنید. شما نیاز دارید که به قول‌هایی که به او داده‌اید وفادار باشید و در وعده‌های خود به همسر خوش‌قول باشید.
 • از دروغ و خیانت به همسر دوری‌کنید : شما هرگز نباید به همسر خود دروغ بگویید مگر در روزی که برای سورپرایز ردن تولد او برنامه‌ریزی کرده‌اید. یک دروغ کوچک برای تخریب یک رابطه کافی است. همچنین شما نباید هیچ‌گاه به همسر خود خیانت کنید. این کار او را نابود می‌کند و به معنای پایان رابطه زناشویی است. اگر فکر می‌کنید عشق شما به همسرتان کاهش‌یافته به ازدواج خود یک شانس دوباره بدهید.
 • فعال باشید: بیشتر زن ها از شوهر تنبل متنفرند. درباره فعالیت‌های روزانه و انجام کارهای منزل فعال باشید. بنابراین دفعه بعد که خانه را تمیز کنید یا زباله‌ها را در سطل اشغال گذاشتید، برق شادی را در چشمان همسر خود ببینید.
 • شوهری خودخواه نباشید: مردان خودخواه یک “نه” بزرگ برای زنها هستند. شما هیچ‌وقت نباید یک شوهر خودخواه باشید. یک مرد خوب هرگز نباید مانع کسب شهرت و افتخار و پیشرفت همسر خود در زندگی شود. شما نیاز دارید هنر سازش با همسر را بیاموزید که اصلاً کار سختی نیست. هیچ شرمی در باختن به همسر نیست.
 • سوءاستفاده از همسر ممنوع : شما فردی هستید که اینجایید تا از همسرتان مراقبت کنید و به او حس آرامش دهید. بنابراین اگر شما از همسر سوءاستفاده کنید، مهم نیست سو استفاده جسمی یا عاطفی، این قضیه به روابط شما ضربه بزرگی وارد می‌کند. در هنگام مشاجره و دعوا با همسر شما هرگز نباید صدایتان را بالا ببرید یا بر سر همسر فریاد بزنید. طعنه و تهمت به همسر درباره مسائلی که راجع به آن آگاهی کافی ندارید ممنون است. در پایان، شما هرگز نباید از خشونت فیزیکی در اختلاف با همسر استفاده کنید.
 • به زن حس خاص بودن بدهید: شما باید به او حس خاص بودن بدهید. هیچ‌چیزی برای یک زن خشنود کنده‌تر از این نیست که شوهر به وجود او افتخار کند. ناز پروردن به این معنا نیست که شما برای او هدیه‌های بزرگی بخرید بلکه فقط انجام کارهای کوچکی است که او دوست دارد. یکی از بهترین راه‌ها برای ناز پروراندن همسرتان این است که یک رابطه عالی و دلسوزانه با او بسازید. او به‌سادگی آن را دوست خواهد داشت. شما می‌توانید او را به یک سفر اتفاقی ببرید یا او را با یک هدیه کوچک سورپرایز کنید. اگر همسرتان به خیریه علاقه دارد، به‌سادگی می‌توانید یک چک برای خیریه‌ای که او حمایت می‌کند بنویسید.
 • روشن‌فکر باشید: هیچ اماواگری در زندگی زناشویی پسندیده نیست. شما باید در ارتباط با همسر خود منعطف باشید و به‌راحتی برای همسر خود قابل‌دسترس باشید. او باید بتواند تلخ‌ترین خاطرات و رازهای زندگی‌اش را بدون ترس از نادیده گرفته شدن یا سوءاستفاده شدن به شما بگوید. صمیمیت زوجین بهترین احساسی است که در زندگی زناشویی قابل تجربه است.
 • مهرورزی به همسر : تنها دلیل انتخاب همسر خود برای ازدواج این است که او را دوست دارید. پس شما باید همیشه به او نشان دهید چقدر دوستش دارید. اگر شما هنوز به این فکر می‌کنید که چطور این کار را بکنید، او را عاشقانه در آغوش بگیرید و او را عاشقانه نوازش کنید. شما از سر کار برمی‌گردید و می‌بینید او مشغول کارهای خانه یا فعالیت‌های حرفه‌ای خود است. او را از پشت در دست‌های خود بپیچید و ببینید چگونه چشمانش برق می‌زند. شما همچنین می‌توانید او را با چیدن رمانتیک اتاق‌خواب قبل از اینکه سمت رخت خواب برود سورپرایز کنید.
 • رابطه عاشقانه خود را کامل نگه‌دارید: فکر نکنید که نیازی نیست تا شعله‌های عشق بسوزد. یکی از اولین رازهای دستیابی به یک ازدواج موفق برقراری رابطه عاشقانه با همسر است. شما می‌توانید یک سفر یا حداقل شام بیرون یا قرار سینما به‌طور ماهانه برنامه‌ریزی کنید.
 • پشتیبان همسر خود باشید : همسر شما هویت متفاوتی از برنامه‌های کاری و روش زندگی‌اش دارد. شما باید برای دستیابی به اهداف و آرزوهای همسر از او حمایت کنید. حمایتگر باشید و به همسر خود در تکمیل پروژه و برنامه‌هایش یاری رسانید. اگر می‌بینید همسرتان برای انجام تکالیفش تا نیمه‌شب بیدار است، شما می‌توانید کنار او بنشینید و او را همراهی کنید یا برایش یک لیوان چای درست کنید. او این حرکت را برای یک‌عمر به خاطر می‌سپارد.
 • به همسر خود اعتماد کنید: شما نیاز دارید که به همسرتان اعتماد کنید. این کار رابطه زن و مرد را مستحکم می‌کند. همچنین شما باید خودتان هم قابل اطمینان باشید. اگر بی اعتمادی در رابطه جای اعتماد را گرفته باشد، آن روز پایان رابطه است. مثال‌های زیادی از ازدواج‌هایی که به دلیل بی اعتمادی همسر از بین رفته وجود دارد.
 • خود واقعی‌تان باشید: این همسرتان است که عاشق شما شده و با شما ازدواج کرده است نه فرد دیگری. بنابراین نباید هرگز خودتان را تغییر دهید و شبیه شخص دیگری که او دوست دارد شوید. مانند سلبریتی که او دیوانه اوست. مورد دیگری که بشدت منع می‌شود پنهان کردن ویژگی های شخصیتی خود از است. شما باید بگویید که هیچ فردی در زندگی کامل نیست پس شما نباید بخش تاریک خود را از همسر پنهان کنید. تمام خویشاوندان خود را در به همسرتان معرفی کنید و او را بخشی از خانواده بزرگ خود بدانید. شما باید همیشه شک ها و ترس هایتان را با همسر سهیم شوید و هیچ‌گاه به خاطر غرور مردانه چیزی از او پنهان کنید. اگر شما برنامه‌ای برای زندگی آینده دارید باید همسر خود را بخش بزرگی از آن بدانید.
 • قانون طلایی ازدواج : اگر همه زوج های متأهل این موارد را با موفقیت انجام دهند تصمیم به طلاق و جدایی زوجین وجود نخواهد داشت. پیش از آنکه چیزی به همسر خود بگویید یا کاری کنید یا قضاوت کنید که چرا او این کار را کرد که شما دوست نداشتید، شما باید خودتان را جای او بگذارید. شما باید همیشه تلاش کنید همه‌چیز را از زاویه نگاه او ببینید. ممکن است بعداً متوجه شوید دیدگاه همسر شما اشتباه بوده است، در این صورت با همسر خود راجع به موضوع بحث کنید بدون اینکه عصبانی شوید. او همچنین یک فرد با ایده‌ها و دیدگاه مخصوص به خود است و شما باید به عقاید همسر خود احترام بگذارید.
 • ظاهر خود را زیبا کنید : اگر شما به این مسئله می‌خندید یا فکر می‌کنید چقدر عجیب است نیاز به تفکر مجدد دارید. اگر ازنظر همسر خود جذاب به نظر بیایید، بهداشت فردی را به‌درستی رعایت کنید، این بر ازدواج مؤثر نیست، بیشتر همسر شما عاشق این است که شما زمان خود را برای زیبا نشان دادن خود در برابرش اختصاص می‌دهید. اگر او به یک مرد تمیز و اصلاح‌کرده فکر کند چقدر زمان یا تلاش کرده تا اصلاح کنید؟ اگر او از بوی بد دهان متنفر باشد که در حقیقت ناسالم است چقدر طول می‌کشد تا قبل از رفتن به رختخواب مسواک بزنید؟ این‌ها مسائل کوچکی است که باعث می‌شود شما را بیشتر دوست داشته باشد حتی بیشتر از پیش.

بنابراین چند تا از خانه‌ها را می‌توانید تیک بزنید؟ شما همیشه می‌توانید تلاش کنید این موارد را به یاد داشته باشید و خود را در چشم همسرتان باارزش‌تر کنید. داستان‌های ازدواج موفقتان را اینجا با ما به اشتراک بگذارید.

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144804164

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *