خانه / مشاوره طلاق / چه مواقعی باید طلاق گرفت؟
باید طلاق گرفت

چه مواقعی باید طلاق گرفت؟

لطفاً اشتباه برداشت نکنید، من شما را به گرفتن طلاق تشویق نمی‌کنم! شما می‌دانید که من اکثراً در مورد روش بهبود روابط زناشویی و حل اختلاف با همسر می‌نویسم؛ بنابراین، شاید به نظرتان عجیب برسد که چرا می‌خواهم مطلبی در مورد طلاق بنویسم.

خوب، طلاق و ازدواج به یکدیگر مرتبط هستند؛ بااین‌وجود، دو قطب مخالف را تشکیل می‌دهند. طلاق زمانی رخ می‌دهد که ازدواج با شکست روبرو شود. من هیچ‌گاه طرف‌دار طلاق نبوده‌ام اما می‌دانم که گاهی اوقات گزینة دیگری برای ادامة زندگی مشترک وجود ندارد.

بااین‌وجود، من بر این باور هستم که پیش از تصمیم گیری برای طلاق، لازم است تا از خود بپرسید آیا واقعاً طلاق گزینة اول شماست؟

گاهی اوقات، شما به این باور می‌رسید که به طلاق نیاز دارید زیرا یا تحت تأثیر عوامل طلاق عاطفی قرار می‌گیرید یا دوستان و اطرافیانتان بر تصمیم شما تأثیر می‌گذارند.

زمانی که اوضاع در زندگی زناشویی طبق برنامه پیش نمی‌رود، زن و شوهر با لحظات و شرایط سردرگم کننده‌ای مواجه می‌شوند.

آیا از همسرم جدا شوم

برای کسانی که عاشق هستند یا زندگی شادی دارند، طلاق ممکن است یک وضعیت ناراحت‌کننده به نظر رسد. بدون شک، طلاق یک اتفاق تلخ است اما گاهی اوقات، نتیجة نهایی آن به نفع یک یا هر دو طرف می‌باشد.

در این مقاله، بیشتر در رابطه با طلاق صحبت خواهیم کرد.

«در هر زندگی زناشویی که بیش از یک هفته دوام آورده است، زمینه‌هایی برای طلاق وجود دارند. رمز ادامه زندگی زناشویی، یافتن زمینه‌هایی برای ازدواج است.» رابرت اندرسون

مروری بر محتوای این مقاله:

 • چرا و چه وقت باید طلاق گرفت؟
 • آیا واقعاً طلاق لازم است؟
 • زمان مناسب طلاق چه موقع است؟
 • دلایل بیشتر برای این‌که چرا باید طلاق بگیرید

چرا و چه وقت باید طلاق گرفت؟

هیچ‌کس با هدف طلاق گرفتن ازدواج نمی‌کند. تنها چیزی که در ذهن فردی که می‌خواهد خواستگاری کند یا فردی که از او خواستگاری می‌شود، عشق و در کنار هم بودن تا ابد است.

بااین‌وجود، ناراحت‌کننده است که بگوییم حدود نیمی از ازدواج‌ها در ایالات متحده آمریکا ناموفق هستند. به طور مشابه، این روند در کشورهای دیگر مانند ایران نیز وجود دارد؛ اگرچه، هنوز به این بدی نشده است.

من نمی‌خواهم شما را از ازدواج کردن دلسرد کنم اما این واقعیت را برای آگاه کردن هر چه بیشتر شما مطرح می‌کنم. من همواره طرفدار ازدواج بوده‌ام و حتی در مقاله مجردها خوشبخت ترند یا متاهل ها بیان کرده‌ام که افراد متاهل شادتر از افراد مجرد هستند.

البته، حتی در زندگی زوج‌ های موفق نیز مشکلاتی وجود دارد اما همواره روش‌هایی برای برطرف‌کردن مسائل عشقی در زندگی زناشویی وجود دارد.

اما زمانی که یک اتفاق غیرمنتظره در برهه‌ای از زمان در زندگی زناشویی برخی از افراد رخ می‌دهد، زندگی این افراد تلخ‌تر و سخت‌تر از قبل می‌شود.

شما می‌توانید مقالة من در رابطه ‌با نشانه های ازدواج ناموفق است را مطالعه کنید.

به طور معمول، زمانی که زوج‌ها از تلاش‌های بسیار زیاد برای احیای زندگی زناشویی خود خسته می‌شوند و امید خود برای زندگی مشترک را از دست می‌دهند، آن‌ها تصمیم به طلاق می‌گیرند.

جدایی موجب دور شدن زن و شوهر از هم می‌شود و گام بعدی که هر دو طرف خواهانش هستند، خاتمه دادن به ازدواج به‌صورت رسمی است.

طلاق، فسخ قانونی یک ازدواج است.

«وقتی دو نفر تصمیم به طلاق می‌گیرند، این بدان معنا نیست که آن‌ها یکدیگر را درک نمی‌کنند بلکه نشانه‌ای از این موضوع است که بعد از مدت‌ها شروع به این کارکرده‌اند». هلن رولند

آیا واقعاً طلاق لازم است؟

طلاق یک گام جدی در زندگی محسوب می‌شود. زمانی که شرایط بغرنج می‌شود و دیگر هیچ کاری از دستتان برنمی‌آید، وقت آن رسیده که طلاق بگیرید.

بااین‌وجود، این زمانی است که هر کاری که از دستتان برمی‌آمد برای آشتی کردن و برطرف نمودن مشکلات کوچک و بزرگ انجام داده‌اید.

اگرچه، من همچنان بر این باورم که زن و شوهر برای جلوگیری از طلاق گرفتن به خاطر دلایل و مشکلاتی که می‌توانند با گذشت زمان و تلاش هر دو طرف برطرف شوند، باید نهایت تلاش خود را بکنند.

زندگی بعد از طلاق چالش‌برانگیزتر می‌شود، به‌خصوص اگر شما فرزند داشته باشید و حضانت آن‌ها برعهدة شما باشد.

همواره طلاق والدین بر فرزندان تأثیر می‌گذارد و به همین دلیل است که هنگام فکرکردن در رابطه با طلاق یا تحمل زندگی مشترک، باید این موضوع را در نظر بگیرید.

به یاد داشته باشید که زندگی پس از طلاق آسان‌تر نخواهد بود و هیچ تضمینی وجود ندارد که شانس دوم شما، اگر تصمیم به ازدواج مجدد داشته باشید، بهتر ازدواج اول باشد.

چه زمانی طلاق خوب است؟

آمارها نشان می‌دهد که ازدواج دوم به همان اندازه ازدواج اول یا حتی بیشتر منجر به طلاق می‌شوند. البته، موارد استثنایی هم وجود دارند که در آن‌ها زندگی پس از ازدواج مجدد بسیار بهتر می‌شود.

حتی اگر تصمیم گرفته باشید که پس از طلاق دیگر ازدواج نکنید، مسائل مالی و مسئولیت‌های خانواده برای شما مشکل‌ساز می‌شوند.

دوباره مجرد بودن به معنای بازگشت به زندگی تنهایی است مگر آن که خانواده و دوستانتان همواره در کنارتان حضور داشته باشند.

برای برخی از زوج‌های مطلقه، زندگی زمانی بهتر می‌شود که برای خود در زندگی هدفی پیدا می‌کنند و خود را وقف آن می‌نمایند، یا بر روی تحقق هدفی کار می‌کنند که این هدف تبدیل به شور و اشتیاقشان برای معنا بخشیدن به زندگی می‌شود.

با این وجود، در صورتی که قبل و بعد از طلاق از نظر مالی توانمند یا مستقل نیستید و پشتیبانی مالی چندان زیادی نیز ندارید، پس بهتر است مجدداً در مورد طلاق گرفتن فکر کنید – برای حل مشکلاتی که می‌توان بر روی آن‌ها کار کرد و به نحوی آن‌ها را برطرف نمود.

اطمینان حاصل نمایید که پول لازم برای پرداخت هزینه‌های بالا و طولانی مدت دادگاه را دارید.

«در صورتی که یک فهرست از دلایل و هدف از ازدواج یک زوج و یک فهرست از علل طلاق آن‌ها تهیه کرده اید، حتماً به موارد مشترک بسیار زیادی در هر دو فهرست بر خواهید خورد». میگنون مکلوگین

برخی از آمارها نشان می‌دهند که امید به زندگی در زنان و مردان متاهل بیشتر از امید به زندگی در افراد مطلقه است. علاوه بر این، افراد متاهل نسبت به افراد مطلقه برای مدت زمان طولانی تری شاد زندگی می‌کنند.

اما من فکر می‌کنم که نمی‌توان این موضوع را تعمیم داد چراکه برخی از بهترین دوستانم زندگی بسیار بهتر و شادتری پس از طلاق دارند.

به عقیدi من، همه چیز به این موضوع بر می‌گردد که زندگی زناشویی تان چقدر بد بوده است، شما در زندگی چقدر رنج کشیده اید و کیفیت زندگی پس از طلاق چگونه باشد که برای شاد بودن شما کیفیت زندگی حتماً باید بهتر شود.

ضربه روحی حاصل از طلاق بر روی سلامت جسمی برخی از افراد تاثیرگذار است. عموماً، زندگی زنان بعد از طلاق بیشتر از مردان متحمل افسردگی و دیگر مشکلات سلامت روان می‌شوند.

به خاطر داشته باشید که طلاق همیشه به معنای بهتر شدن زندگی نیست. مشکلات بسیار زیادی وجود دارند که شما مجبور خواهید شد در دوران پس از طلاق با آن‌ها دست و پنجه نرم کنید.

با این وجود، به نظر من در مواقعی باید طلاق گرفت.

«متاهل ماندن ممکن است با مزایای بلند مدتی همراه باشد. شما می‌توانید همدردی بیشتری از سوی دوستانتان به خاطر یک ازدواج بد دریافت کنید تا یک طلاق خود». پی جی اروک

زمان مناسب طلاق چه موقع است؟

افرادی که ازدواج بدی داشته اند، از روی تجربه به شما خواهند گفت که حداقل سه نوع مورد یا موقعیت در یک ازدواج وجود دارد که می‌توان آن‌ها را دلیل قطعی برای طلاق گرفتن دانست.

مهم نیست چقدر تلاش کنید، تغییر دادن یک فرد کار آسانی نیست. در بسیاری از موارد، زنان تصمیم می‌گیرند به رابطه زناشویی خود ادامه دهند حتی اگر این رابطه موجب رنج و درد آن‌ها می‌شود. چنین زنانی صبر می‌کنند و امیدوار هستند که شریک زندگیشان طبیعی رفتار کند و وفادار شود.

برای طلاق صبر کنید اما تا کی باید منتظر ماند؟

اگر حتی پس از نثار کردن تمام عشق و توجه، باز به شما بی محلی می‌شود و مورد سوء استفاده قرار می‌گیرید، آیا واقعاً فکر می‌کنید که نیاز است به چنین رابطه زناشویی ناسالم ادامه دهید؟

انسان فریب کار (خائن)، فریب کار باقی می‌ماند. مصرف الکل و مواد مخدر اجازه نمی‌دهند که فرد شما را به جای اعتیادش انتخاب کند. همسر دارای اعتیاد به پورن سعی می‌کند از نگرش سازشکارانه ی شما استفاده کند و شما را مورد سواستفاده جنسی قرار می‌دهد.

چنین رابطه ای در زندگی زناشویی منجر به ضربه عاطفی، روحی و جسمی می‌شود.

«طلاق گرفتن یک زوج همیشه دردناک و ناراحت کننده است اما در برخی از موارد، در کنار هم ماندن زن و شوهر می‌تواند حتی بدتر نیز باشد». مونیکا بلوچی

تمامی افرادی که در چنین شرایطی بوده اند و کسانی که تمام تلاش خود برای حفظ رابطه را کرده اند، توصیه می‌کنند که ترک کردن چنین زندگی زناشویی هر چه سریع‌تر رخ دهد، بهتر است.

پیش از آن که ضربه روحی ببینید، عزت نفس خود را از دست بدهید و به یک قربانی درمانده تبدیل شوید، فوری اقدام کنید.

در صورتی که شما نیز دچار همین مخمصه شده اید، پس شاید موقع آن است که طلاق بگیرید. مهم نیست اعتقاداتتان چه هستند، همسر خود را ترک کنید تا بتوانید زندگیتان را به حالت عادی بازگردانید.

هیچ وقت اجازه ندهید که دیگران شما را تحقیر کنند، با شما مانند یک شی رفتار نمایند و به شما بی محلی کنند. فردی که این کار را می‌کند، واقعاً عاشق شما نیست.

با این وجود، موارد استثنایی نیز وجود دارند که در آن‌ها فرد متوجه اشتباه خود می‌شود، احساس پشیمانی می‌کند و قول می‌دهد که بر تعهد خود به ازدواج پایبند بماند.

چنین فردی حتی ممکن است تغییر کند. اما شما باید بسیار مراقب باشید. پیش از هر گونه نتیجه گیری، از قضاوت و حس ششم خود استفاده نمایید.

به اعضای خانواده و دوستان خود اعتماد کنید و ترجیحاً پیش از هر گونه تصمیم گیری شتاب زده برای پذیرش برگشت چنین فردی به زندگیتان، کمک حرفه ای بگیرید.

«البته، آرامش با طلاق کاملاً تفاوت دارد؛ در واقع، در برخی از موارد، طلاق مخالف آرامش است». داگلاس فیت

دلایل بیشتر برای این که چرا باید طلاق بگیرید

در صورتی که شما در رابطه ای هستید که دوست ندارید و حتی پس از تلاش‌های بسیار در جهت بهبود آن، هیچ نتیجه ای حاصل نمی‌شود، پس شاید زمان آن رسیده که از یکدیگر جدا شوید.

اگر همسرتان به فردی که از او نفرت دارید، تبدیل شده است و الزامات برای بهبود زندگی زناشویی، شما را به فردی که دوست ندارید، تبدیل می‌کند، پس بهتر است بیشتر در مورد وضعیت رابطة خود فکر کنید.

شما باید در مورد زمان طلاق گرفتن فکر کنید، اگر:

 • شما به طور مداوم با ترس از مورد سواستفاده قرار گرفتن زندگی می‌کنید که موجب هراس بیشتر در شما می‌شود.
 • شما مجبور به تغییر باورها و اعتقادات خود هستید به طوری که نمی‌توانید با این موضوع کنار بیایید.
 • حقوق و نیازهای شما برای زندگی کردن به گونه ای که دوست دارید، پایمال می‌شود.
 • همسرتان در زندگی زناشویی به شما اهمیت نمی‌دهد.
 • برخلاف میل باطنی مجبور با فاصله گرفتن از اعضای خانواده و دوستانتان شده اید.
 • تنها این شما هستید که برای بهبود زندگی زناشویی خود تلاش می‌کنید.
 • با همسرتان هماهنگ نیستید و دیگر تفاهم ندارید.
 • شریک زندگیتان همواره از شما انتقاد می‌کند، شما را بی ارزش می‌شمارد، عیب جویی می‌کند، شما را دست می‌اندازد و موجب ترس و وحشتتان می‌شود.
 • در حال حاضر هم طلاق عاطفی گرفته اید و تمام تلاش‌ها برای روشن کردن شعلة عشق با شکست روبرو شده اند.
 • همیشه در حال دعوا با همسر خود هستید و مشاوره خانواده نیز کمکی نمی‌کند.

دلایل دیگری نیز وجود دارند که اگر زن و شوهر نتوانند مشکلات خود را به صورت دوستانه و متقابل برطرف نمایند، می‌توانند نشان دهندة عدم موفقیت در زندگی مشترک باشند.

در صورتی که فکر می‌کنید زمان، انرژی و زندگی خود را با بودن با کسی که کمترین توجه را به شما دارد، هدر می‌دهید، پس باید از این فرد فاصله بگیرید.

اگر چنین فردی اعتقادی به بهبود رفتار خود ندارد و حتی پس از تلاش‌های شما و مداخله حرفه ای به رفتار نامناسب خود با شما ادامه می‌دهد، خود شما نیز می‌دانید که زمان آن است تا بگیرید و به زندگی ادامه دهید.

همواره به خاطر داشته باشید که وقتی مشکلی پیش می‌آید، پای دو طرف گیر است و هر دو طرف به یک اندازه باید برای بهبود زندگی زناشویی خود تلاش کنند و مسئولیت پذیر باشند. شما نمی‌توانید به تنهایی مشکلات زندگی مشترک را برطرف نمایید.

 همه در زندگی زناشویی به دنبال خوشبختی می‌گردند اما صرف نارضایتی و ناخوشنودی در زندگی زناشویی نمی‌تواند دلیل خوبی برای طلاق باشد. زن و شوهر هر دو باید برای به وجود آوردن خوشبختی و عشق در زندگی زناشویی خود تلاش کنند.

طلاق یک تصمیم دشوار است و این تصمیم برای هر زوج به عوامل متعددی بستگی دارد چراکه هیچ دو ازدواجی شبیه به هم نمی‌باشد.

زمان مناسب برای طلاق باید پس از ارزیابی، تجزیه و تحلیل، بررسی جامع و کامل و بهبود رابطه تان صورت گیرد. زمانی که درگیر یک ازدواج بد شده اید و این موضوع به شدت شما را تحت تاثیر قرار داده و شما را آزار می‌دهد، شاید مواجه با مشکلات زناشویی به شکل منطقی و در آرامش امکان پذیر نباشد.

به منظور اجتناب از آسیب بیشتر به خود یا رابطه تان، شما باید به یک مشاور ازدواج حرفه ای و مناسب مراجعه نمایید.

من می‌دانم که طلاق یک تصمیم بسیار سخت و دشوار است اما اگر تنها گزینه رهایی شما باشد، پیش بروید و خود را از آزار و اذیتی که متحمل شده اید، رها سازید و زندگی شادی را شروع کنید. شما لایق آن هستید!

منبع: www.aha-now.com