خانه / مشاوره خانواده / مشاوره خیانت زناشویی| دلایل خیانت همسر
روابط زناشویی نامشروع
روابط زناشویی نامشروع

مشاوره خیانت زناشویی| دلایل خیانت همسر

در این مقاله از سایت مشاوره باما به دلایل خیانت زناشویی و علل روابط نامشروع از نظر روانشناسی می‌پردازیم. به‌عنوان طبق بررسی سارا تولان، پژوهشگر دانشگاه ایالتی یوتا و همکارانش، خیانت زناشویی و برقراری رابطه نامشروع از مهمترین علل طلاق است. بااین‌حال، بر اساس نظر کالون، بسیاری از زوج‌های متأهل راضی و شاد، خیانت را پذیرفته‌اند و هرگز تصمیم به طلاق نگرفته‌اند.
بر اساس آمار منتشره، حدود ده درصد زوجین در طول زندگی تجربه خیانت زناشویی را داشته و اوج آن 20 درصد برای زوج‌ها در 40 سالگی است. زوج‌هایی که متوجه خیانت همسر خود می‌شوند، آن را تجربه‌ای از جنس شکستن و خرد شدن ناگهانی می‌دانند و معتقدند که این اتفاق پایان ازدواج است. چنانچه زوج بخواهند رابطه‌ زناشویی خود را بهبود دهند، همسر خیانت‌ کار باید اقرار کند که پشیمان است و احساس گناه کند.

اعتقادات مذهبی یا شرایط جامعه ممکن است مانع از طلاق زوجین شود و آن‌ها را از تصمیم به طلاق منصرف کند. بااین‌حال، ممکن است زوج‌ها از اعتقادات مذهبی برای حل مشکلات و در برخورد با خیانت کمک بگیرند. آگاهی به این موضوع که خیانت زناشویی علامتی برای ازدواج ناخوشایند است، می‌تواند زن و شوهر را به‌سوی حل‌وفصل مشکلات سوق دهد و آن‌ها را به هم نزدیک‌تر کند.
همه ما می‌دانیم برخی افراد در زندگی مشترک به همسر خود خیانت می‌کنند، اما سؤال این است، چرا آن‌ها چنین ریسک احساسی و عملی بزرگی را انجام می‌دهند؟ در یک نظرسنجی که توسط دکتر روانشناس دانشکده لوراس جولیا اومرزو و همکارانش انجام شد، از افرادی که درگیر روابط نامشروع بودند، خواسته شد که درباره تجربه‌های عاطفی خود در طول دوره رابطه خارج از ازدواج گزارش بدهند.

افراد موردتحقیق به‌طور غیر تصادفی از بزرگسالانی که تجربه خیانت به همسر خود را داشتند، به دست آمد؛ بنابراین، نتایج این تحقیق را نمی‌توان به‌طورکلی تعمیم داد. بااین‌حال، یافته‌های این تحقیق حاوی اطلاعات مفید و کاربردی است. از 77 نفر شرکت‌کننده که پاسخ دادند شامل 22 مرد و 55 زن در سنین 23 تا 63 سالگی بودند که 73٪ متأهل بودند. تعداد روابط نامشروع گزارش‌شده از 1 تا 22 و با میانگین حدود 4 مورد بود و بیشتر این روابط در حال حاضر وجود داشتند نه اینکه فقط یک‌بار باهم رابطه داشته باشند، حتی بیش از 1 سال و در برخی موارد تا ۵ سال نیز باهم بودند.

آن‌ها به‌احتمال‌زیاد با تلفن همراه تماس می‌گرفتند و بیشتر در هتل‌ها، خانه‌های همدیگر، محل کار یا اتومبیل‌ها قرار می‌گذاشتند. تقریباً دوسوم از روابط خارج از ازدواج به‌طور دوستانه به پایان می‌رسیدند و تقریباً نیمی از آن‌ها نیز به‌طور دوستانه باهم در ارتباط بودند.
با توجه به این واقعیت‌های اساسی، بیایید ببینیم چرا افراد موردبررسی به یک رابطه نامشروع وارد می‌شوند. به‌طور خلاصه آن‌ها به دو دلیل شایع در این روابط وارد می‌شوند (شاید احتمالاً شما هم آن را حدس زده باشید): داشتن رابطه جنسی دلیل اصلی برقراری روابط فرا زناشویی است.

افراد مشارکت‌کننده در این تحقیق به دنبال ارضای میل جنسی بودند یا مایل بودند که رابطه جنسی بیشتری داشته باشند. دلیل دیگر تمایل به خیانت زناشویی عدم برآورده شدن نیازهای عاطفی مرد یا زن از طرف همسر خود بود. شرکت‌کنندگان در تحقیق گزارش دادند که در روابط فعلی خود ازلحاظ عاطفی، احساس رضایت از زندگی زناشویی خود نمی‌کردند یا مایل بودند که ارتباط و اعتبار بیشتری کسب کنند.

در اکثر موارد، یافته‌ها مربوط به تحقیقات پیشین در مورد انگیزه برای خیانت و روابط نامشروع مطابقت دارد، یعنی این‌که زوجین در درجه اول برای ارضای نیاز جنسی و عاطفی به همسر خود خیانت می‌کنند.

یکی دیگر از دلایل خیانت زناشویی «انتقام سکسی» بود. افرادی که به این دلیل به دنبال برقراری رابطه نامشروع بودند، سعی داشتند با خیانت به همسر از او انتقام بگیرند. بازهم این به نظر قابل‌درک است، به‌خصوص با توجه به ماهیت این سایت مشاوره زناشویی که در آن افراد به‌طور عمدی دنبال روابط نامشروع بودند.

محققان وقتی فهمیدند که تقریباً 20٪ از افراد متأهل شرکت‌کننده در تحقیق به دلیل «هیجان خواهی» دنبال رابطه نامشروع بودند، شگفت‌زده شدند، به این معنی که آن‌ها به دنبال حس کنجکاوی یا احساس ناامیدی از همسر یا تنهایی در زندگی مشترک خود اقدام به خیانت کرده بودند.
حالا ما می‌دانیم چرا افراد خیانت می‌کنند، اما سؤال این است که آن‌ها چه احساسی نسبت به روابط نامشروع دارند؟ آیا آن‌ها مانند قهرمان داستان‌ها احساس آرامش و راحتی می‌کردند؟ همان‌طور که معلوم شد، احساس افراد موردبررسی از احساسات مثبت تا منفی بود.

در سمت مثبت، افرادی که به دلایل جنسی خیانت کرده بودند، از نتیجه عمل خود احساس رضایت می‌کردند. آن‌ها همچنین در کل از زندگی احساس رضایت می‌کردند و ازلحاظ عاطفی احساس سرخوشی و رضایت داشتند.

فرد خیانت‌کار احساس ناامیدی نداشتند، اما از همسر خود (برای اینکه آن‌ها را خشنود و راضی نکرده بودند) و با این واقعیت که رابطه نامشروع آن‌ها را به همان اندازه که آن‌ها فکر می‌کردند راضی نکرده بود، احساس ناامیدی می‌کردند.

اضطراب رسوایی، ترس از رهاشدگی توسط فردی که با او رابطه نامشروع داشته‌اند، حسادت و افسردگی از دیگر احساسات نامطلوب بعد از خیانت بود. بااین‌حال، تعدادی از افراد هم به‌طور شگفت‌انگیزی گفتند که احساسات منفی ندارند.
یافته‌ها همچنین نشان می‌دهد، گروه قابل‌توجهی از افرادی که در روابط نامشروع وارد می‌شوند خیلی خوب از خودشان سلب مسئولیت می‌کنند. بسیاری ادعا می‌کردند که خیانت و روابط نامشروع موضوع متقابلی بود که آن را توجیه می‌کردند و هیچ احساس گناهی نمی‌کردند.
بااین‌حال، روابط نامشروع نسبتاً بلندمدت بودند و افراد درگیر روابط اهمیت زیادی به آن قائل بودند. اگرچه برخی از افرادی که به همسر خود خیانت کردند هیچ احساس گناهی نمی‌کردند، اما اکثریت احساس گناه و اضطراب می‌کردند، حتی کسانی که در روابط مختلف بودند.
اگر شما درگیر روابط نامشروع هستید یا قصد خیانت به همسر خود را دارید، به کدام‌یک از دلایل زیر وارد این رابطه شده‌اید؟ من برای هر یک از دلایل به جزئیات بیشتری در مورد آنچه افراد شرکت‌کننده در تحقیق بیان کردند می‌پردازم:

خیانت زناشویی به دلیل عدم ارضای نیاز جنسی

نداشتن رابطه زناشویی یا عدم رضایت از رابطه جنسی با همسر از شایع‌ترین دلیل خیانت زناشویی است که افراد موردمطالعه به آن اشاره کردند. به یاد بیاورید که اکثریت بزرگی از شرکت‌کنندگان زنان بودند. هر زن و مردی که وارد رابطه نامشروع می‌شود امیدوار است که زندگی زناشویی و جنسی خود را بهبود ببخشد. ممکن است از بسیاری فعالیت‌های متقابل دیگر لذت ببرند، اما به هر دلیلی، از سکس با همسر خود راضی نیستند.

خیانت به همسر به دلیل تمایل به رابطه جنسی بیشتر

این یک دلیل نسبتاً نادر است که توسط افراد در این مطالعه ذکرشده است. این احتمال وجود دارد که افراد بیشتری این دلیل را داشته باشند اما نمی‌خواستند به آن اعتراف کنند، زیرا این تمایل ازلحاظ اجتماعی پذیرفتنی نیست. به‌عنوان‌مثال، یک مرد در این تحقیق اظهار داشت که به‌عنوان پاداش خوب بودن احساس می‌کند نیاز به رابطه جنسی بیشتری دارد.

خیانت زناشویی به دلیل مسایل عاطفی

روابط صمیمیت زوج می‌تواند تقریباً به همان اندازه رابطه جنسی برای یک رابطه قانع‌کننده باشد. افراد شرکت‌کننده در تحقیق که گفته بودند دنبال کمبود محبت از طرف شوهر یا عدم تامین نیاز عاطفی زنان وارد رابطه نامشروع شدند، احساس می‌کردند که ارتباط خوب با همسر خود ندارند.

 دریافت تایید عاطفی از شخص مقابل

درک و تائید شدن، عاملی کلیدی در روابط احساسی است که زنان و مردان نسبت به یکدیگر احساس می‌کنند. پارتنرها ممکن است از هم جدا شوند، زیرا نمی‌توانند نیازهای همدیگر را در رابطه خود به رسمیت بشناسند.

خیانت به علت از دست دادن عشق و علاقه به همسر

این یک دلیل نسبتاً نادر در تحقیق بود، شاید به این دلیل که تعریف “عشق ” بسیار دشوار است. در درازمدت به نظر می‌رسد داشتن رابطه جنسی و صمیمیت عاطفی عشق را از بین می‌برد.

خیانت به دلیل عاشق شدن دوباره

تعداد بسیار کمی از افراد گفته‌اند که باکسی که در ارتباط فرا زناشویی بوده‌اند، به‌طور ناگهانی عاشق شده‌اند. بااین‌حال، به نظر می‌رسد صمیمیت عاطفی به‌علاوه نزدیکی جنسی عامل مهمی است که باعث خیانت همسر می‌شود.

خیانت به علت تمایل به انتقام از همسر

در رابطه‌ای که طرفین اذیت و رنجیده‌خاطر شده‌اند، تمایل به انتقام از همسری که خیانت می‌کند (یا تصور بر این است که خیانت می‌کند) به نظر می‌رسد که خیانت و بی‌وفایی به‌طور فراوانی بیشتر از کمبود صمیمیت موجب افزایش خیانت و بی‌وفایی می‌شود. سینمای هالیوود از این تفکر “زیبایی آمریکایی ” بهره‌برداری می‌کند اما در واقعیت، تعداد اندکی از افراد موردتحقیق این را به‌عنوان عامل اصلی روابط فرا زناشویی عنوان کردند.

حس کنجکاوی و تنوع طلبی بودن از دلایل خیانت زناشویی

افرادی که به این دلیل اشاره‌کرده بودند احساس می‌کردند که آن‌ها چیزی جدید می‌خواهند، این انگیزه فراتر از کنجکاوی و به‌نوعی رقابت برای اندازه‌گیری توانایی جنسی خود است. ممکن است برای آن‌ها رقابت در زمین تنیس یا زمین گلف کمتر پیچیده باشد، اما جذابیت کسی و چیزی جدید باعث شده که آن‌ها این شکل خاص چالش را انتخاب کنند.

روابط نامشروع به‌وضوح نشان‌دهنده یک ترکیب پیچیده از میل، غم و اندوه و نیاز به نزدیکی و برقراری رابطه است. افراد به‌ندرت بدون درگیری و حتی ناراحتی وارد این روابط می‌شوند. ممکن است روابط نامشروع محصول یا علت پایان رابطه و طلاق باشد. زوج‌ های موفق ممکن است بخواهند که رابطه نامشروعی را تجربه کنند و همان‌طور که کالون مطالعه کرد و به این نتیجه رسید که زندگی زناشویی آن‌ها دست‌نخورده باقی می‌ماند حتی اگر بهبود نیابد. بااین‌حال، همان‌طور که در این مطالعات نشان داده‌شده است، این یک اقدام خطرناک است.

منبع: www.goodtherapy.org

2 دیدگاه

  1. میخواستم راهنماییم کنید که برای گرفتن رهکار و راهنمایی بابت اینکه یه مرد زن و بچه دار دوستم داره و عاشقم شده چطوری میتونم بهش بگم که این رابطه به صلاحمون نیست؟
    چون ما با هم همکار هم هستیم. خیلی اضطراب دارم. نمیدونم چه مشاوره ای در این خصوص باید بگیرم.

  2. سلام خسته نباشید پارسال خانمم بهم خیانت کرد من بخشیدمش بازهم گفتم اشکال نداره بیا سره زندگیت الان که 1سال میگذره خیلی بد دهن شده اذیت میکنه میگه طلاق میخوام میخواد سکه هاش بزاره اجرا نمیدونم چکار کنم نمیتونم سکه بدم یا برم زندان من بهش گفتم تو برو شکایت کن گفتم اینطوری سکه بهش ندم به نظر شما چکار کنم؟