خانه / پرسش و پاسخ طلاق / برگرداندن همسر بعد از جدایی| راههای برگشت زن از طلاق
برگرداندن همسر
برگرداندن همسر بعد از جدایی

برگرداندن همسر بعد از جدایی| راههای برگشت زن از طلاق

چگونه می‌توان همسرتان را پس از جدایی برگردانید – زندگی زناشویی خود را نجات دهید

جدایی در زندگی زناشویی، استرس‌آور، دردناک و ترسناک است؛ در این مرحله، زندگی زناشویی مانند یک قطار ازکارافتاده است. اگر شما و همسرتان از هم جدا شده‌اید، باید بدانید که جدایی راه‌حل نهایی نیست؛ شما دو نفر احتمالاً به سمت طلاق پیش می‌روید. اگر نتوانید با آن به‌خوبی مواجه شوید. در اکثر موارد، طلاق برای یک خانواده مخرب است؛ به‌خصوص اگر فرزند داشته باشید؛ پس باید تاحدامکان از آن اجتناب کنید. در نتیجه، انگیزه و تلاش‌های شما در جهت نجات زندگی زناشویی و بهبود رابطه با همسر ستودنی است.

مطالب مرتبط: برای بهتر شدن روابط زن و شوهر

به‌منظور برگرداندن همسر پس از جدایی، اولین کاری که باید انجام دهید، تغییر طرز فکر و رویکردتان است. بدون شک، اگر همچنان بر روی درست و غلط مسائل غیرضروری تأکید دارید و سعی می‌کنید همسرتان را متقاعد کنید که در خصوص بدتر شدن رابطه در اشتباه است، این کار شما تنها باعث می‌شود که همسرتان بیشتر از شما فاصله بگیرد.

و انتظار نداشته باشید که همسرتان نارضایتی در زندگی زناشویی را قبول کند؛ در عوض، باید اجازه دهید تا احساس کند که شما در جهت بهبود زندگی با او تلاش می‌کنید. به‌هرحال، وقتی نوبت به اثبات خلوص نیت در وعده ی یک زندگی بهتر دادن به همسرتان می‌رسد، باید آگاه باشید اعمالتان مهم‌تر از حرف‌هایتان هستند.

و در ادامه، چندین مرحله ی اساسی برای برگرداندن همسرتان آورده شده است:

برای بازگرداندن همسر به آنچه از آن شکایت می‌کند، گوش فرا دهید

به‌منظور پی‌بردن به آنچه باعث ناراحتی همسرتان شده است، باید صبر و شکیبایی لازم برای گوش دادن به آنچه می‌خواهد به شما بگوید را داشته باشید. البته، همسرتان نیز هم مشکلاتی دارد که باید برطرف کند؛ و مطمئن هستم که شما نیز به‌شدت می‌خواهید تا او نیز درخواست شما در رابطه با اصلاحات یا تغییرات شخصیتی خود را در نظر بگیرد. در چنین بحران‌هایی، این درخواست به‌راحتی به‌عنوان انتقاد از او تلقی می‌شود. به یاد داشته باشید که تنها فردی که کنترل کامل بر او دارید، خودتان است؛ در طول این بحران رابطه‌ای، شما باید بر روی نحوه ی بهبود خودتان تمرکز کنید و معمولاً، شکایت‌های همسرتان نشان می‌دهند که در چه زمینه‌هایی باید بهبود پیدا کنید؛ بنابراین، هنگام گوش دادن به آنچه به شما می‌گوید، باید غرور خود را کنار بگذارید و متواضع باشید.

قابل‌درک است که گاهی اوقات، او نیز چیزهایی می‌گوید که باعث ناراحتی شما می‌شوند؛ در چنین شرایطی، به‌جای عمل‌کردن بر اساس احساسات و عواطف منفی باید هوشمندانه عمل کنید. تنها سعی کنید به خود یادآور شوید که حرف‌های او، فرصت نجات زندگی زناشویی را در اختیار شما قرار می‌دهد و این کافی است.

برای بازگرداندن همسر متوجه شوید چگونه به او آسیب‌زده‌اید

شما ممکن است از همسرتان بپرسید چه کاری کرده‌اید که باعث ناراحتی او شده‌اید. با پرسیدن چنین سؤالی برای روشن‌سازی ماجرا ممکن است احساس کند که شما برای درک بهتر احساسات او نسبت به خودتان تلاش می‌کنید و در این فرایند، بیش از اندازه احساساتی نباشید و رفتار خود را که توهین‌آمیز و آسیب‌زننده تلقی شده است را توضیح یا توجیه نکنید. در غیر این صورت، این کار شما ممکن است باعث شود تا همسرتان احساس کند که شما هیچ تغییری نکرده‌اید و نسبت به درد و رنج او بی‌تفاوت هستید. در عوض، شما می‌توانید از او بخواهید تا یک مثال از موقعیت معمولی که باعث درد و رنج او شده‌اید را بگوید و پس از آن، وقتی تنها هستید، با کنار هم قراردادن آنچه گفته است، بهتر می‌توانید در مورد دلیل درخواست او مبنی بر جدایی یا طلاق فکر کنید.

و برای این که هنگام آشکار کردن احساسی که به شما دارد، با هم ارتباط برقرار کنید، همدردی خود را با احساسات همسرتان نشان دهید. در رابطه با تمام رویدادهای ناخوشایندی که همسرتان تجربه می‌کند، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، پذیرش کامل آنچه او می‌گوید و درس‌گرفتن از آن‌هاست.

همان‌طور که همگی ما می‌دانیم، معمولاً زنان از نظر عاطفی حساس‌تر از مردان هستند، به‌خصوص در طول بحران‌هایی که در یک رابطه به وجود می‌آیند، زن اغلب به جالی واقعیت ماجرا بیشتر نگران استنباط ذهنی است؛ بنابراین، شما نباید به او بگویید: تو خیلی غیرمنطقی هستی. این نوع کلماتی که دارای معانی عاطفی هستند، تنها بیشتر باعث می‌شوند تا زن بر اساس احساسات دردناک خود عمل کند و برانگیخته شود.

برای بازگشت همسر مدیریت خشم خود را یاد بگیرید

نگه‌داشتن خشم و عصبانیت، سمی است که می‌تواند یک رابطه ی بلندمدت را از بین ببرد، خشم می‌تواند علاقه، صمیمت عاطفی، تحسین و تأیید را نابود کند. خشم و عشق به‌سختی می‌توانند در کنار هم حضور یابند و واکنش معمولی این به اون در تنها به خشم شدید و مستمر کمک می‌کند؛ بنابراین، برای بازگرداندن همسر خود پس از جدایی، باید یاد بگیرید تا وقتی احساس می‌کنید او در مقابل شما قرار گرفته است، محترم و آرام بمانید. مجدداً ابراز پرخاشگرایانه ی خشم تنها باعث می‌شود که او بیشتر از شما فاصله بگیرد.

مطالب مرتبط: کنترل عصبانیت در زندگی زناشویی

برای بازگردان همسر از صمیم قلب عذرخواهی کنید

پیش از عذرخواهی از صمیم قلب از همسرتان، مطمئن شوید که متوجه شده‌اید که او آسیب‌دیده است و این که آرام و پشیمان باقی خواهید ماند. عذرخواهی کردن از او بدان معنی نیست که باید قبول کنید رفتارتان بد بوده است؛ اما باید به او نشان دهید که صرف‌نظر از نیتی که داشته‌اید، از آسیب رساندن به او پشیمان هستید. زمانی که او پذیرا و عذرخواهی شما از صمیم قلب باشد، او متوجه می‌شود که شما برای درک بهتر احساساتش تلاش می‌کنید، هر چه عذرخواهی شما خالص‌تر تر و از صمیم قلب باشد، تمایل او برای برقرار ارتباط با همسر  بیشتر خواهد شد.

برای بازگشت همسر عشق و علاقه ی خود را نشان دهید

درصورتی‌که احساس می‌کنید اظهار عشق تاکنون در نقطه ی ورود به زندگی زناشویی به پایان رسیده، پس عشق به همراهی و مصاحبت تبدیل شده است. اما در واقع، عشق و علاقه می‌تواند تا ابد باقی بماند و شما می‌توانید به کارهای تأثیرگذاری که باعث شدند تا عاشقتان شود، فکر کنید و سپس، با تکرار همان الگو سعی کنید شعله ی عشق را روشن کنید. مطمئناً، شما باید به دنبال روش‌های جدید خوشحال کردن همسرتان با تغییر شرایط نیز باشید.

به طور خلاصه، به‌منظور بازگرداندن همسرتان پس از جدایی باید تلاش کنید رمانتیک‌تر از قبل باشید. اظهار علاقه به تلاش مستمر نیاز دارد و پاداش آن می‌تواند یک زندگی زناشویی دوست‌داشتنی‌تر باشد. همان‌طور که مراقب باغچه ی خود هستید، باید برای زنده نگه‌داشتن عشق و علاقه ی خود نیز تلاش کنید.

مطالب مرتبط: مهارت گفتگو با همسر

به‌منظور بازگرداندن همسرتان پس از جدایی، لازم است تا بپذیرید که شما و همسرتان اغلب نگاه‌های متفاوتی بر مسائل دارید.

این وجود اختلاف نظر زناشویی نیست که برای ثبات یا رضایت زندگی مشترک زیان‌آور است؛ بلکه نحوه ی مدیریت اختلاف نظر توسط هر دو طرف است که اهمیت دارد. بسیاری از زوج‌های طلاق گرفته شکایت می‌کنند که اغلب دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به مسائل مختلف از جمله مسائل سیاسی، اخلاقی، تربیت فرزند، مذهب، امور مالی خانه و غیره دارند و آن‌ها ممکن است به اشتباه فکر کنند که نمی‌توانند به‌عنوان یک زوج پیش بروند مگر این که هنگام مواجه با مشکلات زندگی مشترک به‌عنوان یک ذهن و یک بدن عمل کنند.

داشتن دیدگاه‌های متفاوت در مورد مسائل می‌تواند موجب به‌وجودآمدن اصطکاک شود؛ اما داشتن اختلاف نظر یک رویداد اجتناب‌ناپذیر در یک رابطه ی بلندمدت به شمار می‌رود و طبیعت زندگی زناشویی، یافتن زمینه ی مشترک و معکوس کردن تفاوت‌هاست.

برای بازگشت همسر با آرامش در مورد مسائل صحبت کنید

شما می‌توانید موقعیت خود را توضیح دهید؛ اما اطمینان حاصل نمایید که صادقانه و با آرامش صحبت می‌کنید. به نظرات و فرضیات همسرتان حمله نکنید و طرز برخورد خشن و پرخاشگرایانه‌ای نداشته باشید؛ تنها به آنچه فکر می‌کنید، بچسبید و بگویید «احساس/فکر می کینم …». زمانی که در مورد مسائل به این روش صحبت می‌کنید، متوجه خواهید شد که شرایط آن‌قدر هم که تصور می‌کردید، ناخوشایند و پرتنش نیست.

برای بازگردان همسر مسائل را تحمیل نکنید

تحمیل کردن افکار بر همسرتان اشتباه است. در هنگام مواجه با تفاوت در دیدگاه‌ها باید سعی کنید از زاویه ی دیگری بر مسائل نگاه کنید – معمولاً انسان‌ها دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به مسائل دارند و شما باید بپذیرید که بسیاری از مواقع، شما نیز یک دیدگاه یک‌طرفه و غیر جامع داشته‌اید؛ در نتیجه، دیدگاه‌های متفاوت همسرتان می‌توانند ارزشمند و جالب باشند زیرا می‌توانند به شما در دستیابی به یک درک عمیق‌تر از مسائل کمک کنند. پس از نگاه‌کردن به این تفاوت‌ها به‌عنوان نکته ی مثبت و نه منابع بالقوه ی اصطکاک، همسرتان ممکن است احساس کند که شما روشن‌فکرتر و آسان‌گیرتر شده‌اید.

برای برگشت همسر  همیشه باید در نظر داشته باشید که آیا دیدگاه همسرتان پذیرفتنی‌تر است یا نه

هیچ انسانی نمی‌تواند در هر زمینه ی بهتر از دیگران باشد و شما نیز باید قبول کنید که گاهی اوقات همسرتان دارای ایده ی بهتری است و عملکرد بهتری نسبت به شما دارد. کاملاً قابل‌درک است که پذیرش این موضوع همیشه ساده نیست. در مجموع، مردها دارای عزت نفس شکننده‌ای هستند؛ به‌خصوص زمانی که ایده ی آن‌ها در برابر ایده‌های همسرشان که کاملاً متفاوت هستند، قرار می‌گیرند. اما به‌عنوان یک مرد بالغ باید این احتمال را بپذیرید، این چیزی است که باید در مسیر رشد فردی یاد بگیرید؛ زمانی که وارد یک بحث شدید با همسرتان می‌شوید، باید سعی کنید دیدگاه خود را تغییر دهید. سعی کنید از دیدگاه یک ناظر به مسائل نگاه کنید نه شرکت‌کننده در بحث. اگر ناظر باشید و عدم توافق را با بی‌غرضی سبک‌وسنگین کنید، طرف کدامین را خواهید گرفت؟

برای بازگشت همسر مرزها را روش کنید

در اکثر موارد، زوج‌های متأهل باید تفاوت‌ها را اذعان کنند و آن‌ها را بپذیرند. اما از سوی دیگر، این موضوع حائز اهمیت است که متوجه شوید تفاوت‌ها تا چه حدی هستند. زمانی که متوجه می‌شوید مسئله‌ای که بر روی آن توافق ندارید، چقدر برایتان اهمیت دارد، باید به همسرتان بگویید که جای مصالحه‌ای برای این موضوع وجود ندارد اما می‌توانید امتیازات بیشتری برای مسائل دیگر در نظر بگیرید. در مجموع، مرزها نیز در یک زندگی پایدار ضروری هستند.

جدایی نمی‌تواند تنها شروع یک پایان باشد، گاهی آغازی دوباره است

جدایی در زندگی زناشویی همواره منجر به طلاق نمی‌شود؛ اگرچه، ممکن است شما را در مسیر طلاق قرار دهد. آن می‌تواند فرصتی برای پشیمانی، بخشش و تعهد مجدد نیز باشد. اگر مطمئن هستید که می‌خواهید زندگی زناشویی شکست خورده ی خود را نجات دهید؛ اما نمی‌دانید چه کاری باید بکنید، می‌توانید ویدئوی زیر را که یک راهنمایی جامع از برد براونینگ، مربی ازدواج با بیش از 12 سال سابقه است را تماشا کنید.

چگونه همسر خود را بعد از جدایی برگردانیم؟

بیایید در مورد فاکتور کلیدی شماره ی یک برای برگرداندن همسرتان صحبت کنیم – تلاش به منظور به دست آوردن عشق و علاقه ی خود پیش از طلاق. به ندرت پیش می آید که یک زوج پس از نهایی شدن طلاق دوباره پیش هم برگردند؛ بنابراین، تمرکز ما بر انجام کارهایی است که از این رخداد جلوگیری می کنند. اگر شما و همسرتان از هم جدا شده اید یا مشکلاتی را در روابط خود تجربه می کنید و می خواهید به این رابطه ادامه دهید، شما باید مسئولیت انتخاب ها و اعمالتان را بر عهده بگیرید، حتی اگر در حال حاضر کاملاً با رفتار همسرتان موافق نباشید. شما احتمالاً متوجه خواهید شد که اگر تلاش خود را بکنید، او نیز تلاشش را خواهد کرد. این واقعیتی است که هنگام برگرداندن همسرتان باید مدنظر داشته باشید.

به دست آوردن مجدد عشق و علاقه ی همسر

روابط طی یک روز از بین نمی روند، آن ها به دلیل فاکتورهای بسیار زیادی با گذشت زمان از هم می پاشند. با این وجود، دلیل شماره ی یک از بین رفتن روابط، عدم برقراری ارتباط یا برقراری ارتباط ضعیف است. زمانی که نیازهای شریک زندگی برآورده نمی شوند، زمینه برای ناراحتی، احساسات جریحه دار شده و ناامیدی فراهم می شود. این احساسات منجر به فکر کردن به روش هایی به منظور برآورده کردن نیازهای برآورده نشده می گردند و طلاق ممکن است یکی از این افکار باشد.

بنابراین، شما در وهله ی نخست چگونه وارد چنین شرایطی شده اید؟ پاسخ دادن به این سوال آسان نیست زیرا در اکثر مواقع، جدایی به صورت تدریجی رخ می دهد، آنقدر آرام و آهسته اتفاق می افتد که گاهی اوقات، هیچ یک از دو طرف (زن و شوهر) متوجه ی آن نمی شوند. آن ممکن است پیش از ازدواج شما آغاز و با گذشت زمان، شدید شده باشد، یا شاید هم در طول چند سال بعد از ازدواج رخ داده باشد و طرفین رابطه آن را نادیده گرفته باشند. این احتمال نیز وجود دارد که ناشی از عدم برقراری ارتباط صحیح با همسر درست باشد. برقراری ارتباط، کلید موفقیت هر رابطه ای محسوب می شود.

نکته ی مهمی که باید درک کرد، آن چیزی است که می توانید در یک رابطه کنترل کنید و چیزهایی که می توانید کنترل کنید، تصمیماتی هستند که می گیرید. شما نمی توانید اعمال و طرز فکر همسرتان نسبت به خود را کنترل کنید. به جای تلاش برای تغییر طرز فکر او نسبت به خود، افکار و اعمال خود را تغییر دهید. در صورتی که واقعاً متعهد به یک رابطه هستید، به او نشان دهید که چقدر برایتان اهمیت دارد.

برگرداندن زن قهر کرده

فکر کردن در مورد اعمال خود و نشان دادن این که چقدر برایتان مهم است، به معنی نادیده گرفتن نیازهای خودتان نمی باشد. این بدان معنی است که شما متوجه شده اید که یک ناراحتی بین شما و همسرتان وجود دارد و یک نفر باید قدم اول برای التیام این ناراحتی ها را بردارد. اگرچه بر روی توجه کردن به همسرتان متمرکز هستید اما باید مقداری از تمرکزتان را صرف خود نیز بکنید. بر روی تبدیل شدن به کسی که می خواهید باشید، کار کنید؛ بهترین نسخه از شخصیت خود را چگونه توصیف می کنید. ممکن است دشوار باشد اما باید زمانی را صرف فکر کردن به این موضوع بکنید که در چه مواقعی به عنوان همسر کوتاهی کرده اید. و سپس، در جهت بهبود خود تلاش کنید و تلاش های خود در زمینه ی بهبود فردی را نشان دهید زیرا، همانطور که گفته شد، این تنها فاکتوری است که می توانید کنترل کنید.

یک روش اصلی بهبود فردی، یادگیری نحوه ی تبدیل شدن به یک ارتباط گر کارآمدتر است. برقراری ارتباط در محیط کار با برقراری ارتباط در یک رابطه ی عاشقانه متفاوت است. برقراری ارتباط در محیط کار ممکن است به یک روش قابل اطمینان تری نیاز داشته باشد، به خصوص اگر وظیفه ی مدیریت کارمندان را به عهده داشته باشید. در یک رابطه، برقراری ارتباط پیرامون تمایلات باید ملایم تر باشد و یک مکان امن برای به اشتراک گذاشتن صادقانه ی احساسات را فراهم سازد. به طور کلی، شرایط محیط کار، دخیل کردن احساسات در استراتژی های برقراری ارتباطی را تشویق نمی کند؛ بنابراین، قوانین متفاوتی هنگام برقراری ارتباط با شریک زندگی وجود دارد.

چیزهای بسیار زیادی برای یادگیری در مورد برقراری ارتباط با شریک زندگی وجود دارد. برخی زا آن ها ساده تر از باقی هستند اما اگر می خواهید رابطه ی خود را حفظ کنید، همگی آن ها ارزش تلاش کردن را دارند. یکی از مهم ترین چیزهایی که باید یاد بگیرید، تفاوت بین متوجه شدن در برابر شنیده شدن است. همگی ما دوست داریم شنیده و درک شویم، این یک واکنش طبیعی انسانی در برقراری ارتباط به شمار می رود اما در همین جاست که بسیاری از روابط از هم می پاشند. ما می خواهیم طرف مقابل آنچه می گوییم را درک کند به جای این که خودمان سعی کنیم طرف مقابل را درک کنیم. تصور کنید چه می شد اگر می توانستید همسر خود را درک کنید به جای این که در جهت تکرار آنچه می خواهید او در مورد سوتفاهم به وجود آمده بداند، تلاش کنید. آیا فکر نمی کنید که این بحثی است که می توان به گونه ی متفاوت تری پیش برود؟ به احتمال زیاد، این گونه می باشد.

ایجاد فرصت به منظور صحبت کردن در مورد برخی از مسائل در یک رابطه که در گذشته دشوار بوده اند، آغازی در جهت بهبود رابطه با همسر محسوب می شود. در صورتی که او تمایلی به صحبت کردن در مورد رابطه ندارد، شما می توانید با موضوعات معمولی تری شروع کنید و مهارت های اخیرا کسب کرده ی خود را مورد ارزیابی قرار دهید. به خاطر داشته باشید که صبور و مهربان باقی بمانید، اتفاقات بسیار زیادی در این رابطه رخ داده اند که باعث از هم گسستن آن شده اند، پس همسرتان ممکن است فکر کند که صحبت کردن تنها هدر دادن وقت است زیرا در گذشته موثر نبوده است. به او نشان دهید که مهارت های خود در زمینه ی برقراری ارتباط را بهبود داده اید.

چگونه می توان همسر خود را بعد از جدایی برگرداند؟

اگر شما و همسرتان در حال حاضر از هم جدا شده اید، شرایط تان ممکن است سخت تر و ناامیدکننده تر باشد. اما این موضوع باعث می شود که حفظ آرامش و عمل نکردن بر اساس ناامیدی برایتان اهمیت بیشتری پیدا کند. التماس کردن به همسرتان برای برگشتن به رابطه کارساز نخواهد بود. او در حال حاضر دلایلی برای ترک کردن شما دارد. شما باید دلیلی برای ماندن به او بدهید.

این بدان معنی است که به او نشان دهید واقعاً تغییر کرده اید. نه تنها این بلکه باید به او نشان دهید که این تغییرات، موقتی یا تنها برای کمی طولانی تر کردن رابطه نیستند. شما این کار را از طریق ثابت قدم بودن در راه های جدید انجام می دهید، به این ترتیب، می توانید اعتماد و ایمان او به خود را مجدداً جلب کنید. اگر او از شما شکایت می کرد که به اندازه ی کافی با فرزندانتان وقت نمی گذرانید، در انجام فعالیت های آن ها حضور داشته باشید و سر موقع آن ها را از مدرسه به خانه بیاورید. اگر او از احساس دوست داشته نشدن توسط شما شکایت می کرد، به کلماتی که هنگام صحبت کردن با او استفاده می کنید، توجه نمایید. اگر او احساس می کرد که شما از نظر مالی غیرمسئولانه عمل می کنید، عادت های خرج کردن پولی خود را تغییر دهید.

به خاطر داشته باشید که هر دو طرف باید به ادامه ی رابطه علاقمند باشند. به جای انجام این کارها با انتظار برگرداندن همسرتان، تنها این هدف را دنبال کنید که به بهترین شکل ممکن با او رفتار خواهید کرد و نیازهای او را در نظر خواهید گرفت. در صورتی که همسرتان تمایل داشته باشد، صحبت کردن با یک مشاور معتبر مسائل زناشویی می تواند مفید باشد.

مشاوره معمولاً به عنوان آخرین گزینه برای بسیاری از زوج هایی که با جدایی روبرو هستند، در نظر گرفته می شود اما اینطور نباید باشد. مشاوره پیش از آن که رابطه به سمت طلاق کشیده شود، می تواند به حفظ و ترمیم رابطه و حتی ایجاد یک رابطه ی محکم تر از قبل کمک کند. مشاوره، نشانه ی شکست یا ضعف نیست؛ آن یک تاکتیک کنشگرایانه به منظور نگه داشتن چیزی است که برایتان اهمیت دارد.

منبع: www.howtosaveyourmarriagelife.com

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی

جهت مشاوره با روانشناس از گزینه چت پایین صفحه ارتباط بگیرید.