خانه / مشاوره طلاق / با دلتنگی عشق بعد از جدایی چه کنیم؟ رفع وابستگی بعد از کات
دلتنگی بعد از جدایی

با دلتنگی عشق بعد از جدایی چه کنیم؟ رفع وابستگی بعد از کات

مبارزه با احساس تنهایی و دلتنگی بعد از جدایی دشوار است. چه رابطه شما دو ماه طول کشیده، چه دو سال. این احساس دلتنگی ممکن است شما را دچار خستگی جسمی، عاطفی و ذهنی کند. این امر کاملاً طبیعی است و در دوران بعد از جدایی با خود مدارا کردن حائز اهمیت است.

حس دلتنگی و غم پس از جدایی غیرعادی نیست. بسیاری از مردم نگران انتخاب‌هایشان و اینکه آینده چه چیزی را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد هستند: آیا هرگز عشق دیگری وجود خواهد داشت؟ اگر وجود دارد به همان اندازه خوب خواهد بود؟ آیا هرگز کسی من را آن‌گونه که او درک می‌کرد، درک خواهد کرد؟

دیگر پرسش‌هایی که ممکن است از خود بپرسید عبارت‌اند از: ” اگر تا همیشه چنین حسی داشته باشم چه؟ آیا بهتر است پیش عشق سابقم بازگردم؟” این نوع تفکرات کاملاً طبیعی هستند. اگرچه بعد از جدایی به دنبال تسکین فوری احساسات و تفکرات ناراحت‌کننده بودن طبیعی است، اما درواقع این دوران برای خودشناسی و افزایش قدرت درونی زمان مناسبی است.

 به‌جای ارتباط فوری با عشق سابق خود، گامی به عقب بردارید و با خود صادق باشید. در مورد جدایی با او حتماً دلیلی وجود دارد. مطمئناً در این رابطه چیزهایی وجود داشته که شما دوست داشتید اما دلیلی هم برای قطع رابطه عاشقانه وجود دارد و این یک شکست نیست، بلکه یک جدایی است.

در همه ادوار مردم با جدایی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. شما اولین کسی نیستید که به یک رابطه عاشقانه پایان می‌دهید. دلیلی برای پایان دادن رابطه وجود داشته و شما از این جدایی درس خواهید گرفت.

شاید اکنون نمی‌دانید علت جدایی چه بوده و عیبی هم ندارد. نیازی نیست که بدانید. باید پذیرش خود را در این مورد بالا ببرید. شما در روند بهبودی هستید و این بهبودی از طریق درون‌گرایی آغاز می‌شود. هنگامی‌که تفکرات منفی مانند ” چه می‌شود اگر؟” در ذهن شما شروع می‌شود، اندک زمانی را صرف کنید تا خود را به زمان حال بازگردانید. بر روی زمان حال تمرکز کنید. امروز چه‌کاری می‌توانید انجام دهید؟ قطعاً تمرین ذهن آگاهی می‌تواند در کاهش دلتنگی بعد از جدایی مفید باشد.

برای رهایی از احساس دلتنگی بعد از جدایی به شروع رابطه جدید اقدام نکنید

اگرچه برای کاهش احساس دلتنگی بعد از جدایی شاید تصمیم فوری برای شروع رابطه دوستی با فردی جدید و گذاشتن قرار ملاقات وسوسه انگیز باشد، اما این همیشه بهترین ایده نیست. صرف وقت برای تأمل در مورد شروع رابطه، بهترین روش برای خودشناسی است. همچنین، این وقت گذاشتن‌ها به شما کمک می‌کند تا در مورد انتظارات و خواسته‌های خود برای شروع رابطه جدید بیشتر فکر کنید. این زمان تنهایی، فرصت مناسبی برای رسیدگی به کارهایی است که قبل از پایان رابطه فرصت پرداختن به آن‌ها را نداشتید.

به‌عنوان‌مثال، می‌توانید دوباره به باشگاه ورزشی بروید تا میزان استرس خود را کم کنید و زمان را صرف سرگرمی‌های لذت‌بخش و بودن در کنار دوستان صمیمی تان کنید. ممکن است زمان مناسبی برای آغاز رفتن به یک کلاس یا دوره‌ی آموزشی، نوشتن یک کتاب و راه‌اندازی یک وبلاگ باشد. به‌جای پرداختن به روابط گذشته، سرگرم شدن به کارهای جدید، شما را یاری خواهد کرد که آینده را بدون یار سابقتان تصور کنید.

دوستانتان ممکن است شما را وادار به بیرون رفتن، خوش گذراندن و فراموش کردن عشق سابقتان کنند. در این مورد مراقب باشید. بیرون رفتن با دوستان و خوش گذراندن خوب است اما دوران بعد از جدایی می‌تواند شما را وارد مرحله آسیب‌پذیری سازد. ممکن است تصمیماتی بگیرید که بعداً پشیمان شوید. به‌علاوه شما این فرصت را به خود نخواهید داد که در مورد این رابطه تازه تمام‌شده تأمل‌کنید و آن را بسنجید و بهبود دهید.

برای رفع دلتنگی و تنهایی بعد از جدایی بر داشته‌های خود تمرکز کنید

در ابتدا به علت غوطه‌ور شدن در احساس دلتنگی بعد از جدایی، فکر کردن یا برنامه‌ریزی در مورد آینده، کاری دشوار است. به همین خاطر، دید تونلی شما ممکن است به شما فقط اجازه دیدن نقاط منفی زندگی را دهد. به‌جای تمرکز بر روی دلایل جدایی، انرژی دوباره خود را برای قدردانی ازآنچه دارید معطوف کنید.

می‌توانید برای چیز کوچکی شکرگزار باشید. ممکن است این‌گونه باشد که به خاطر یک دوست خوب یا شاید به خاطر توانایی‌هایی که دارید و به دیگران اختصاص می‌دهید شکرگزار باشید.

گاهی اوقات که از دلتنگی بعد از جدایی رنج می‌برید، انجام کاری خیر برای یک دوست یا یک عزیز می‌تواند در دور کردن حواستان مؤثر باشد. یا اینکه قرار ملاقاتی با خودتان داشته باشید و کاری مهربانانه برای خودتان انجام دهید تا روحیه‌تان را بهتر کند.

شما یک زندگی کامل و چیزهای زیادی برای کشف کردن پیش روی خوددارید که شما را شاد خواهند کرد. فهرستی از چیزهایی که شما قدردان آن هستید را تهیه کنید. یادآوری داشته‌های خود، سطح بهبودی جسمی و ذهنی شما را ارتقا می‌بخشد.

لازم نیست این لیست شکرگزاری پر از چیزهای خارق‌العاده یا منحصربه‌فرد باشد. در حقیقت، بهترین چیزها برای قدردانی ممکن است مواردی باشند که هرروزه آن‌ها را می‌بینید. ممکن است شما برای لذت بردن از زندگی زیر نور آفتاب در یک روز گرم، ساعتی دیرتر خوابیدن یا خوردن یک بیسکویت شکلاتی خوشمزه سپاسگزار باشید.

با غم دلتنگی بعد جدایی چه کنیم؟

بعد از جدایی ممکن است ایده بازگشت به سمت یار سابقتان تسلی‌دهنده باشد، اما این امر با تلاش‌هایتان برای ادامه حرکت روبه‌جلو در تضاد است. زمانی که شما به گذشته‌تان چسبیده‌اید حرکت به سمت جلو دشوار است. مهم است به یاد داشته باشید که رابطه به هر دلیلی پایان یافته و فکر کردن راجع به گذشته قرار نیست حال شما را خوب کند یا تأثیری در زندگی آینده شما داشته باشد.

البته در این مورد امیدهایی نیز وجود دارد و دوباره با عشق سابقتان بودن غیرممکن نیست، اما برای بهبود اوضاع، هردوی شما به زمان و زندگی تنهایی نیاز دارید تا راجع به اشتباهات گذشته خود فکر کنید و ببینید در صورت برگشت به رابطه قبلی چگونه رفتار بهتری خواهید داشت.

حفظ یک دید متعادل در مورد رابطه مهم است. به یادآوردن تمام خوشی‌ها آسان است و شما بابت اینکه آن لحظات خوش را هرگز دوباره نخواهید داشت اذیت می‌شوید. بعضی از افراد تنها بر روی جنبه‌های منفی جدایی تمرکز می‌کنند. اما در هر رابطه ای خوشی و ناخوشی وجود دارد.

اصولاً هنگام رنج بردن از دلتنگی پس از جدایی تمایل داریم اتفاقات گذشته را مطلوب‌تر از واقعیت حقیقی آن ببینیم. به خاطرات خوش گذشته رابطه به نیکی یاد کنید نه به‌عنوان نشانه‌ای مبنی بر اینکه شما دوباره باهم خواهید بود.

نیازی نیست برای اینکه بتوانید از عشق قبلی‌تان دست بکشید از او یک شخص ترسناک بسازید، فقط لازم است به خود اجازه دهید، به یاد داشته باشید خصوصیات رابطه شما چگونه بود که درنهایت منجر به پایان رابطه شد.

زمان دلتنگی بعد از جدایی چقدر طول می‌کشد؟

درمان دلتنگی پس از جدایی ممکن است یک فرایند پرزحمت و طولانی باشد اما با درخواست کمک از یک دکتر روانشناس به خوبی می‌توانید به درمان شکست عشقی خود بپردازید. از گام‌های بالا پیروی کنید تا بتوانید به همان اندازه حس بهتری داشته باشید. تلاش شما برای بهبود رابطه پایان یافته گذشته، فرایند بهبود دلتنگی بعد از جدایی را به تأخیر می‌اندازد . پس به دام این تله گرفتار نشوید.

برای اینکه فردی پس از جدایی به حالت سلامت روان بازگردد، زمان مشخصی وجود ندارد. بنابراین با احساساتی مانند: حال شما باید تا آلان خوب می‌شد، خود را تحت‌فشار قرار ندهید. هیچ ” بایدی” در طول این فرایند به شما کمک نخواهد کرد.

 ممکن است هر زمان که به عشق سابقتان فکر کنید دچار  احساس دلتنگی و پشیمانی شوید و این حس کاملاً طبیعی است. اگر شما به این احساسات توجه نکنید، به‌مرورزمان کم می‌شوند و شما به سمت جلو و بهبود حرکت خواهید کرد.

اگر برای رفع دلتنگی بعد از جدایی خود تصمیم به مشاوره ازدواج حضوری یا تلفنی دارید، از طریق سایت مشاوره باما می‌تواند با یک مشاور روانشناس خوب ارتباط برقرار کنید.

مشاور می‌تواند به شما در بررسی دلایل قطع رابطه و ارائه راهکارهایی برای تصمیم گیری در مورد زندگی و بهبود روابط آینده به شما کمک کند.

قطع رابطه یا شکست عشقی یک تجربه سخت و دشوار است. لازم نیست شما به تنهایی متحمل رنج شوید. کمک از مشاور روانشناس خصوصاً در هنگام مقابله با دلتنگی غم جدایی می‌تواند مفید واقع شود، زیرا می‌توانید بینش جدیدی به دست آورید. همچنین می‌توانید کسی را داشته باشید که از شما حمایت کند. همچنین می‌توانید به مشاور خود در هرزمانی دسترسی داشته باشید. استفاده از خدمات مشاوره حضوری یا مشاوره تلفنی از طریق سایت مشاوره باما مقدور است.

3 دیدگاه

  1. سلام. به مدت 5 سال با مرد متاهلی در رابطه بودم. الان رابطه رو باهاش تموم کردم اما فکر و ذکرش همچنان در ذهنمه. سعی میکنم خودم با کاری مشغول کنم اما گاهی در روز دلتنگش میشم. میترسم دوباره برم سراغش؟ چیکار کنم؟ در این مورد میشه راهنمایی کنید؟ فقط اینکه من ب دروغ بهش گفتم خانواده م از رابطه ی ما مطلع شدن و بعد گفتم دیگ ب هیچ عنوان حاضر نیستم ب رابطه ادامه بدم. اونم گفت تا یکسال سراغم نمیاد انگار ک نیست اما منتظرم میمونه

  2. من بعد چند سال با عشق اولم دوباره عاشق شدیم تا یکسال خوب بودیم ولی اون یدفه منو بی ج گذاشت عشقم متاهل بود الان نه ج میده نه دلیل رفتنش میگه استوریامو نگامیکنه ولی هیچ ج نمیده حالا من چکارکنم دوباره دوستم داشته باشه ایا برمیگرده من بخاطر اون ازدواج نکردم فقط اونو میحاستم

  3. سلام وقت بخیر،پسری هستم ۴۲ ساله مجرد، حدود یکسال پیش با خانومی مجرد در محدوده سنی خودم آشناشدم هدف ما آشنایی برای ازدواج بود دراین مدت من خیلی به این خانوم دلبسته شده بودم یکهفته پیش متوجه شدم این خانوم نامزدکرده اززمان خبردارشدن بسیارغمگین وافسرده شدم، واقعا دلم شکسته، مثل اینکه دنیاسرم خراب شده، این دنیابرام خیلی تنگ شده چون خیلی دوستش داشتم، دیگه ازاین دنیا سیرم، این دنیا واین زندگی رونمیخوام، قصدخودکشی دارم

دیدگاهتان را بنویسید