خانه / مشاوره کودک / مدیریت استرس بچه داری در والدین
استرس بچه داری

مدیریت استرس بچه داری در والدین

چطور می‌شود به‌طور مؤثر اضطراب و استرس بعد از بچه‌داری را مدیریت کرد؟ بچه دار شدن حتی در بهترین روابط می‌تواند موضوعی چالش‌برانگیز باشد. پدر و مادرها در به عهده گرفتن مسئولیت نوزاد تازه متولدشده‌شان راه‌های مختلفی را انتخاب می‌کنند و این موضوع باعث سوءتفاهم و اختلاف با همسر می‌شود.

 • پیشنهاد می‌شود زمان‌هایی را برای صحبت با همسر ( حتی اگر این زمان به‌اندازه چند دقیقه باشد) در مورد شیوه غلبه بر استرس بچه داری در روابط زناشویی و حل مشکلات و سختی های بچه داری برنامه ریزی کنید.
 • اگر شما و یا همسرتان تجربه یا نشانه‌های افسردگی دارید حتماً از یک پزشک یا دکتر روانشناس کمک بگیرید.

گاهی زوج ها برای بهبود روابط زناشویی و حفظ ازدواج تصمیم به بچه‌دار شدن می‌گیرند. آن‌ها گمان می‌کنند که با تولد بچه اختلافات با همسر کمتر می شود و زندگی بعد از تولد بچه با لطافت و صمیمیت بیشتری سپری می‌شود و به کمال می‌رسد. اما بچه‌دار شدن یک تجربه استرس زا در زندگی مشترک محسوب می‌شود به‌طوری‌که بهترین روابط را هم می‌تواند به چالش بکشاند.

زمانی که زوج برای اولین بار بچه‌دار می‌شوند با مسائلی ازجمله تغییر نقش خود در زندگی ( از همسر به مادر)، تنظیم روش زندگی و مشکلات مالی در زندگی مشترک روبه‌رو می‌شوند. پدر و مادرهایی که بچه اولشان نیست، باید مسایل مربوط به پرورش فرزندان دیگر را نیز در نظر بگیرند. امروزه اغلب زوجین حتی بیشتر از قبل به دنبال مشاوره درباره روابط بعد از بچه‌دار شدن هستند. این موضوع لزوما بدین معنا نیست که استرس ها بیشتر از قبل شده است بلکه بدین معناست که زوج ها زمانی را که به کمک احتیاج دارند تشخیص می‌دهند.

پدر و مادرها مسئولیت نوزاد تازه متولدشده را به روش‌های مختلفی بر عهده می‌گیرند. درنتیجه سوءتفاهم‌ها و اختلافات با همسر می‌تواند بر روابط زناشویی آن‌ها اثر منفی بگذارد. تغییر نقش، انتخاب سبک زندگی و مشکلات مالی همگی می‌تواند به رابطه زن و شوهر آسیب بزند. همچنین اگر مادر، مبتلابه افسردگی بعد از زایمان شده باشد، این مشکلات می‌تواند اختلافات زناشویی را تشدید کند. در این مقاله نظر یک  متخصص مشاوره خانواده در مورد راه‌های بهبود روابط زن و شوهر بعد از بچه‌دار شدن موردتوجه قرارگرفته است:

مدیریت استرس بچه داری تازه مادرها

تازه مادران اغلب با تغییر نقش خود در زندگی تحت‌فشار روانی و استرس قرار می‌گیرند. در حالیکه قبلاً با دوستانشان بودند و  شاید یک شغل ایده آل داشتند ،اما حالا نیازهای خودشان بعد از نوزاد تازه متولدشده در الویت دوم قرار دارد. آن‌ها شاید حالا احساس کم‌اهمیت بودن می‌کنند، زیرا تمام وقتشان را به‌ کارهایی مثل تعویض پوشک بچه، شیر دهی و کارهای بیشمار روزمره دیگر صرف می‌کنند. پدران با سعی در درک مشغله‌ها و مشکلاتی که مادر در مراقبت و تربیت فرزند روبروست، می‌توانند تا حدی به همسر خود برای بازگرداندن آرامش و مقابله با استرس بچه داری به او کمک کنند.

شوهر دیگر نباید همانند دوران قبل از بچه‌دار شدن از همسر خود انتظار داشته باشد  وقتی از سرکار به خانه برمی‌گردد، کارهای خانه انجام شده باشد، خانه تمیز باشد و میز شام پهن شده باشد. وقتی یک پدر به خانه برمی‌گردد بهتر است اول، احوال همسر خود را جویا شود. از او بپرسد آیا کمکی می‌تواند به او بکند؟ یا اینکه از کودک به‌تنهایی مراقبت کند تا مادر بتواند کمی در خلوت خود به استراحت بپردازد. این نگهداری پدر از کودک یکی از بهترین راه‌ها برای درک همسر و کمک در بهبود روابط زن و شوهر است.

مادر همچنین ممکن است با شکل جدید اندام خود بعد از زایمان مشکل داشته باشند. سینه‌هایشان متفاوت به نظر می‌رسد یا باسن او پهن‌تر شده است. استرس مادر زمانی تشدید می‌شود که باید برای بهبود افزایش وزن دوران بارداری سخت تلاش کند. زنان بعد از زایمان خیلی به حمایت عاطفی همسر خود نیاز دارند که بداند هنوز  برای شوهر خود از لحاظ ظاهری جذاب هستند.

مدیریت استرس بچه داری تازه پدرها

تازه پدرها در بعضی مواقع احساس تنهایی و انزوا می‌کنند، شاید به این دلیل که همانند قبل موردتوجه همسر خود قرار نمی‌گیرند. آن‌ها حتی ممکن است  بچه  خود را به چشم یک رقیب نگاه کنند که توجه همسر را از آن‌ها دزدیده است، درنتیجه احساس افسردگی کنند. مادر می‌تواند با شریک کردن پدر در مراقبت از کودک به او کمک کند از این احساس انزوا و طردشدگی رهایی یابد. پدر ممکن است مراقبت از کودک را به روش دیگری انجام دهد. شما سعی کنید انگیزه همسر در کمک کردن را با ایرادگیری های مرتب خود از بین نبرید.

با همسر خود وقت بگذرانید

زوجی که تازه بچه‌دار شده‌اند بسیاردرگیر امور بچه هستند.شیر دهی، تعویض پوشک و آرام کردن بچه خیلی وقت گیر است. زمانی که پدر و مادر می‌توانند یکدیگر را ببینند و به هم توجه کنند بسیار خسته هستند. به‌خصوص زمانی که دچار کمبود خواب هستند و بدخلق می‌شوند اصلاً تمایلی به بودن در کنار همسر خود و ابراز عشق و علاقه به همسر را ندارند.

تلاش کنید تا زمانی هرچند کوتاه پیدا کنید و در مورد موضوعات مختلف با همسر به گفتگو بپردازید. شما باید حتی برای زمانی که هردو قابل‌دسترس هستید برنامه‌ریزی کنید وزمانی را انتخاب کنید که نوزاد تازه متولدشده و سایر بچه‌ها غذا خورده و آرام باشند. این موضوع شاید وقتی‌که یک نوزاد دارید سخت به نظر برسد  اما به‌مرورزمان و با بزرگ‌تر شدن کودک فرصت بیشتری برای صرف وقت در کنار همسر خواهید داشت.

احساس صمیمیت به همسر خود را ادامه دهید

اغلب زوج‌هایی که به‌تازگی پدر و مادر شده‌اند احتمالاً کاهش میل جنسی و رابطه با همسر خود را تجربه کرده‌اند. این موضوع می‌تواند در زمان بارداری شروع شود زیرا زوج احساس راحتی  برای برقراری رابطه جنسی با همسر ندارند و در این زمینه پیچیدگی‌هایی وجود دارد. گاهی خودداری از برقراری رابطه جنسی در طول  دوران بارداری منجر به کاهش میل جنسی در زن و مرد بعد از تولد نوزاد می‌گردد.

بعضی‌اوقات بعد از زایمان و تولد نوزاد ممکن است برای یک زن به دلیل جراحی و بخیه مشکلاتی در برقراری رابطه جنسی پیش بیاید و زمان قابل‌توجه ای نیاز است تا بهبودی حاصل شود. اگر زن بعد از تولد بچه خیلی زود سکس و رابطه جنسی داشته باشد ممکن است احساس درد شدیدی کند. حتی اگر زن زایمان سختی نداشته باشد و یا دچار جراحی و بخیه نشده باشد، ماهیچه‌های آلت تناسلی او شل است و به وضعیت قبل بازنگشته است تا از سکس با همسر بعد از زایمان لذت ببرد.

مورد آخر که از اهمیت زیادی هم برخوردار است کاهش میل جنسی زن در دوران شیردهی است. مادر ممکن است احساس کند که سینه‌های او برای شیر دادن به بچه است و این موضوع باعث شود که احساس صمیمیت کمتری با شوهر خود کند. همچنین، وقتی‌که زن به‌طور پیوسته با فرزند خود تماس بدنی دارد و مخصوصاً زمانی که از سینه‌های خود به بچه شیر می دهد، می‌تواند باعث شود که زن دیگر تمایلی به لمس شدن نداشته باشد. و این یک احساس مشترک بین زنان است که دیگر تمایلی به لمس شدن و نوازش همسر را ندارند زیرا این تماس بدنی مدام با نوزاد تازه متولدشده ایجاد می‌شود.

در این مواقع مردان احساسی شبیه به خیانت همسر را تجربه می‌کنند زیرا هم ازنظر احساسی و هم ازنظر فیزیکی توسط همسرشان طرد می‌شوند. به همین دلیل مهم است که با یکدیگر در مورد احساساتتان صحبت کنید . و راه‌های دیگری برای ایجاد صمیمیت ازجمله در آغوش کشیدن و گرفتن دست همدیگر را تجربه کنید.

به اولویت‌های مالی خود توجه کنید

وقتی‌که بچه‌دار می‌شوید خرج و مخارج شما خیلی سریع بالا می‌رود. اگر شما قبلاً یک خانواده با دو درآمد بوده‌اید، بزرگ کردن بچه با یک درآمد سخت خواهد بود. در اکثر اوقات توجه مادر منحصراً بر پرورش و تربیت کودک متمرکز است و پدر از اینکه باید به‌تنهایی مسئولیت مشکلات مالی زندگی مشترک را بر عهده بگیرد احساس نگرانی می‌کند. اگرچه مسائل مالی خانواده یک موضوع مشترک است اما این معمولاً پدر است که باید در مواجه با مشکلات مالی خانواده تصمیمات مهمی اتخاذ کند. این موضوع باعث ایجاد استرس بچه داری در روابط زناشویی می‌شود و می‌تواند موجب ابتلا به افسردگی مرد شود.

درهرصورت راه‌های زیادی برای پس‌انداز مالی بعد از بچه‌دار شدن وجود دارد. مثلاً از دوستان و فامیل خود کمک بگیرید، به‌جای شیر خشک از شیر مادر استفاده کنید و به دیگران اجازه دهید تا وسایلی را که برای بچه احتیاج دارید تهیه کنند. اگر مشکلات مالی باعث ایجاد مشکل در روابط زناشویی شد، از مشاوره خانواده کمک بگیرید.

برای درمان افسردگی بچه داری از دیگران کمک بگیرید

مشکلات مرتبط با افسردگی بعد از زایمان بیشتر شبیه به یک کابوس است. تغییر نقش زن به مادر، احساس تنهایی و مشکلات مالی می‌تواند شمارا به مبتلابه افسردگی کند. پدر و مادر، هردو می‌توانند افسردگی بعد از بچه‌دار شدن را تجربه کنند. اگر شما و یا همسرتان نشانه‌های افسردگی که در زیر آمده است را داشتید، حتماً با پزشک یا دکتر روانشناس صحبت کنید.

 • احساس عدم کنترل بر روی خود دارید
 • غیرقابل‌پیش‌بینی هستید
 • بدون کنترل اشک ریخته و یا بی‌اختیار و بدون هیچ دلیلی گریه می‌کنید
 • احساس غم، عصبانیت، عذاب وجدان، بی‌تفاوتی و یا به‌طورکلی احساس ناامیدی دارید
 • به‌شدت احساس بی‌ارزش بودن می‌کنید
 • دچار فراموشی شده‌اید، سخت تصمیم می‌گیرید و یا توانایی تمرکز ندارید
 • اختلال در خواب دارید. باوجوداینکه زیاد می‌خوابید، هنوز احساس خستگی می‌کنید یا اینکه بی‌خوابی مزمن در شب، بدون خستگی در روز دارید
 • تغییر در عادات خوردن پیداکرده‌اید. ازجمله: بی‌اشتهایی، تنفر از بوی غذا یا پرخوری
 • کاملاً میل جنسی خود را ازدست‌داده‌اید
 • نوزاد خود، همسر، دوستان و بستگانتان را پس می‌زنید
 • بعضی‌اوقات فکر خودکشی کردن را در ذهن می‌پرورانید
 • برخی مواقع می‌خواهید به خود یا نوزادتان صدمه بزنید

4 دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر من دو تا دختر دو و پنج ساله دارم که فوق العاده با انرژی هستن و پر سر و صدا جدیدن وقتی پیشم نیستن پر انرژی و شاد هستم و وقتی پیشم میان مضطرب و کم انرژی میشم. باید برم مشاوره یا عادیه؟

  • احتمالا شما علاوه بر نقش پدر، وظایف سنگین دیگری نیز بر دوش دارید. این باعث میشه زمانی که در کنار فرزندان تون هستید نتونید خوب تمرکز کنید و از بودن با بچه ها لذت ببرید.
   سعی کنید با تکنیک های تمرکز مثل مراقبه مهارت زندگی در زمان حال را تجربه کنید.

 2. سلام خسته نباشید من یه دختر 22 ماه دارم که شبها تو خواب خیلی غر میزنه و همش شیر میخواد چه کاری میتونم انجام بدم که خواب راحتی داشته باشه

  • سعی کنید قبل از خواب بهش غذا بدید که سیر بشه چون شیر زود هضم میشه و بچه زود به زود گرسنه میشه اما غذا دیر هضم میشه قبل خواب بهش غذا بدید آب هم بدید تا خواب راحتی داشته باشه البته بلافاصله بعد غذا نخوابونید مثلا نیم ساعت بعد که غذاش خورد بخوابه مطمئن باشید راحت میخابه تا صبح