خانه / مشاوره ازدواج / نکات مهم در ازدواج | دانستنی های قبل از ازدواج
دانستنی های قبل از ازدواج

نکات مهم در ازدواج | دانستنی های قبل از ازدواج

در این مقاله از سایت مشاوره باما دانستنی های ازدواج و چیزهایی که قبل از ازدواج و انتخاب همسر باید بدانیم می پردازیم:

چنانچه شما یک زن یا مردی که قصد ازدواج دارد هستید و نهایتاً این فکر شما منجر به نامزدی می‌شود، تبریک می‌گویم! شما تنها نیستید. شما مانند هر عروس و دامادی دریافته‌اید که بخش برنامه‌ریزی مراسم عروسی در شروع، کاری بغرنج و دشوار است. قبل از مراسم عروسی، مهمترین دانستنی قبل از ازدواج صبر کردن طولانی‌مدت و عجله نکردن برای ازدواج نیست چراکه دانستنی های مهم‌تری وجود دارد که قبل از ازدواج باید به آن توجه داشت.

پیش از اجرای نکات قبل از ازدواج باید بدانید حتی اگر تمام انرژی‌تان را روی برنامه مراسم عروسی بگذارید، مراسم عروسی‌تان تنها یک روز طول خواهد کشید اما ازدواج در تمام عمر با شما خواهد بود.

موارد مهم در ازدواج

از مهمترین نکات قبل از ازدواج به‌خصوص بعد از نامزدی یا قبل از دوران نامزدی این است که، با مردی که می‌خواهید با او ازدواج کنید یا دختری که عاشقش هستید، رابطه دوستی سالم همراه با تفاهم و سازگاری ایجاد کنید. چراکه این شخص در آینده پدر یا مادر فرزندان شما خواهد بود. ازاین‌رو پیشنهاد می‌شود چند ماهی را قبل از ازدواج صبر کنید. برخی پیشنهاد می‌کنند حداقل چهار ماه قبل از ازدواج زمان مناسبی برای شناخت قبل از ازدواج است.

بااین‌حال، شش ماه در یک دوره زمانی برای صبر کردن خوب است. بنابراین می‌توانید در طول این مدت رابطه اولیه خود را بر پایه و اساس محکمی ایجاد کنید، به این معنی که حتی صبر کردن به مدت ۱۲ ماه و بالای آن‌هم فکر بدی نیست.

ازآنجایی‌که هر پسر و دختری در ازدواج دوست دارد رابطه میان او و همسرش برای همیشه پایدار بماند، پس شما نیز وقت بگذارید تا از ابتدا آن را به‌صورت صحیح پایه‌گذاری کنید و یک ازدواج ماندگار را برای خود به ارمغان آورید.

از نکات و دانستنی های قبل ازدواج این است که معیارهای مناسبی برای ازدواج پیدا کنید

عقل‌گرایی سکولاریسم می‌گوید؛ بزرگسالانی که به فکر ازدواج هستند احتیاج دارند تا سن ۳۰ سالگی برای ازدواج صبر کنند. درحالی‌که این یک حرف بی‌معنی است چراکه شما مجبور نیستید برای ازدواج  صبر کنید تا یک حساب بانکی پر پول، یک خانه ویلایی نرده‌کشی شده، ماشین اسپرت، خانه و دیگر موارد را داشته باشید.

درواقع، تمام این مدت، شما درحال پرداختن به این موارد هستید که می‌توانید بدون توجه به این موارد، شریکتان را در کنارتان داشته باشید و از هر قدمی که برمی‌دارید لذت ببرید و در کنار یکدیگر خانه‌تان را تبدیل به کاخ کنید.

درعین‌حال، ازدواج به شما کمک می‌کند در عین مسئولیت‌پذیری به رشد فردی و پیشرفت در زندگی نیز نائل شوید. درواقع، زنانی وجود دارند که ازدواج خود را آن‌قدر به تعویق می‌اندازند که سرانجام دیگر تصور ازدواج هم برایشان غیرممکن است.

شاید این مطلب برایتان مفید باشد: سن مناسب ازدواج برای دختر و پسر چیست؟

به خاطر داشته باشید، شما برای تشکیل زندگی مشترک موفق و ایجاد عشق و علاقه بعد از ازدواج به پول زیاد، ماشین و خانه نیاز ندارید. اگر به این نتیجه برسید که مسایل مادی و پول را بیشتر از همسر آینده خود دوست دارید، پس هرگز ازدواج نکنید.

موارد قبل ازدواج 3: تا حد امکان نسبت به همسر آینده خود شناخت پیدا کنید

دلایل مهمی که بتواند شمارا پیش از ازدواج به نامزدتان وابسته و نزدیک کند پیدا کنید و رابطه‌تان را بر اساس اصول صحیحی پایه‌گذاری کنید. برای مثال اگر فردی مذهبی هستید، ممکن است که وقتتان را صرف کنید تا خدا را در همه‌ امور قرار دهید، به‌ویژه در زندگی‌تان که به‌زودی قرار است یکی شود. با دیگر زوج های مذهبی به‌ویژه آن‌هایی که ده ها سال از زندگی‌شان می‌گذرد صحبت کنید و اجازه دهید که داستان زندگی‌شان را برای شما بگویند.

بسیاری از جوانان متدین و مذهبی که به دنبال ازدواج کردن هستند، این واقعیت اساسی را نادیده می‌گیرند و بعدها پشیمان می‌شوند. پیش از آنکه تصمیم به طلاق اصلی‌ترین گزینه‌ی خیلی از ازدواج ها شود، والدین مطمئن شده‌اند که فرزندانشان پیش از ازدواج از خانواده ، دوستان، خاله‌ها، عمه‌ها، دایی‌ها و عموها و از بسیاری دیگر مشورت گرفته‌اند. یک نصیحت آمادگی برای ازدواج از سوی دیگران، می‌تواند به شما کمک کند تا بسیاری از ابهامات و سوالات قبل از ازدواج خود را برطرف کنید.

نکات قبل از ازدواج 4: فردی مناسب برای ازدواج انتخاب کنید

در ازدواج بدترین چیزی که می‌توانید انجام دهید این است که با شخصی ازدواج کنید که به آن چیزی که شما اعتقاد دارید اعتقاد نداشته باشد. برای مثال، اگر اهل مشروب خوردن نیستید، بدترین کار این است که با یک شوهر الکلی که مست می‌کند ازدواج کنید. اگر پیش از ازدواج نتواند مشروب خوردن را کنار بگذارد، توقع نداشته باشید که بعد از ازدواج معجزه ای رخ دهد.

همچنین مهم است که با شخصی ازدواج کنید که در ایمان معنوی شما سهیم باشد (به ایمان معنوی شما اعتقاد داشته باشد) یا حداقل آن چیزی که شما ایمان و اعتقاد دارید را ناچیز و ناپسند نشمرد.

برای مثال، اگر افراد مذهبی­ که باور مذهبی قوی دارند با شخصی ازدواج کنند که مخالف مذهب است، ازدواج ممکن است از سوی این افراد ناچیز و ناپسند شمرده شود و منجر به اندوه و ناراحتی شود. این موضوع به خیلی موارد مربوط می‌شود و فقط به مذهب ربطی ندارد. هرچه ارزش های مشترک بیشتری با همسر خود داشته باشید (هرچه تفاهم بیشتری با همسرتان داشته باشید)  ازدواج موفق و بهتری خواهید داشت.

وفاداری به همسر در ازدواج  از نکات مهم قبل ازدواج

خیانت می‌تواند یک زندگی و یک ازدواج را ویران کند. درواقع خیانت به همسر یکی از مهم‌ترین دلایل طلاق در هر جای دنیا است و در برخی موارد فریب دادن همسر در ازدواج منجر به خشونت خانگی و مرگ می‌شود. به‌ویژه اگر شریک زندگی‌تان نتواند با این موضوع کنار بیاید.

اگر پیش از ازدواج نمی‌توانید به همسر خود متعهد باشید، نباید گمان کنید (اعتقاد داشته باشید) که بعد از ازدواج به همسر خود متعهد بمانید. درنهایت آخرین چیزی که برای همسرتان می‌خواهید این است که ویدئویی که با موضوع خیانت در یوتیوب به اشتراک گذاشته‌شده است را برای شوهرتان به نمایش بگذارید. به مرد یا زنی که با او می‌خواهید ازدواج کنید احترام بگذارید و با او صادق بمانید و نتیجه‌اش را خواهید گرفت که درنتیجه‌ی آن وحدت شما بازهم به‌صورت یک امر شاد باقی می‌ماند.

با نامزد خود ارتباط نزدیکی برقرار کنید

از مهمترین دانستنی های قبل از ازدواج این است که قبل از روز عروسی تصمیم بگیرید تحت هر شرایطی باهم بمانید. در این روابط نزدیک است که شما وقت می‌گذارید تا یکدیگر را بهتر بشناسید و با یکدیگر ازدواج کنید و در کنار یکدیگر وفادار، صادق و  پایدار بمانید.

برای داشتن یک رابطه پایدار شما باید همسر خود را خوب بشناسید، یاد بگیرید که او را ببخشید، با یکدیگر کنار بیایید و سازش کنید و بین خودتان تصمیم بگیرید که طلاق هرگز گزینه انتخابی برای شما (زندگی شما) نباشد.

عشق یک تعهد، یک عمل و قطعاً یک انتخاب است که همیشه ادامه دارد. فساد و فروپاشی می‌تواند خانواده ها را تخریب کند و چنان اثرات منفی بر روی بچه‌ها بگذارد که در بزرگسالی آن‌ها را با مشکل مواجه کند.

قدردانی از نامزد و همسر آینده از مهمترین دانستنی های قبل از ازدواج

یکی از مهمترین نکات این است که قبل از ازدواج چیزهایی برای قدردانی از زن و یا مردی که قصد دارید با او ازدواج کنید پیدا کنید. هنگامی‌که چیزهایی برای خوشحالی را دریابید، نقص و عیوب کمتری را می‌بینید. شما باید این موضوع را درک کنید که هریک از شما دارای نقاط قوت و ضعف مشخصی هستید. هردوی شما اشتباه می‌کنید و ازآنجاکه هیچ‌کدام کامل نیستید، در صورت عدم تعیین حدومرزها در ازدواج و روابط زناشویی، به یکدیگر آسیب می‌زنید.

از مهمترین دانستنی های دوران نامزدی این است که یاد بگیرید یکدیگر را تحت هر شرایطی دوست داشته باشید. از چیزهای بی‌اهمیتی که ممکن است به رابطه شما آسیب بزند چشم‌پوشی کنید. زوج ها همیشه چیزهایی که نسبت به همسرشان از آن متنفر هستند را پیدا می‌کنند و قبل از ازدواج متعهد می‌شوند که یکدیگر را دوست داشته باشند، زندگی خود را بسازند، یکدیگر را ببخشند و زندگی خود را ادامه دهند.

برقراری ارتباط صحیح با همسر از مهمترین نکات قبل از ازدواج

قبل از ازدواج نحوه ارتباط صحیح با همسر را یاد بگیرید و توقع نداشته باشید طرف مقابلتان بتواند حدس بزند که چه چیزی در ذهن شما می‌گذرد. بهترین راه برای برقراری ارتباط و درک یکدیگر را یاد بگیرید. یادگرفتن این موضوع کمک زیادی در بهبود روابط زناشویی شما خواهد داشت. هرگز گمان نکنید که همسرتان می‌داند شما درباره چه موضوعی صحبت می‌کنید. ازاین‌رو همیشه شفاف‌سازی کنید. همیشه یاد بگیرید و خود را مجبور کنید که صحبت کنید و با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. این از بهترین دانستنی های قبل از ازدواج است.

مهم‌تر از همه، همیشه خودتان و احساساتتان را کنترل کنید. احساسات هرگز نباید شمارا کنترل کنند (بر شما غالب شوند) در غیر این صورت شما به ازدواج خود آسیب می‌زنید و اتهامات و توهین‌های اشتباه شما بعدها شمارا بااحساس پشیمانی شدیدی مواجه می‌کند.