خانه / مشاوره ازدواج / ۶ نکته مهم از مشاوره ازدواج یاد گرفتم
مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج

۶ نکته مهم از مشاوره ازدواج یاد گرفتم

نخستین سال ازدواج ما از هر نظر عالی بود. بسیاری از زن و شوهرها به زندگی ما غبطه می‌خوردند و می‌خواستند راز و رمز ازدواج موفق ما را بدانند. من و همسرم در شغل و زندگی زناشویی خوشبخت بودیم. همه‌چیز عالی بود و من انتظارت بیشتری از این زندگی نداشتم.

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144263053

اما همان‌طور که می‌گویند، مانند همه بدی‌ها، چیزهای خوب نیز روزی تمام می‌شوند. با گذشت زمان، ما با شرایط و واقعیت‌های زندگی روبرو شدیم. واقعیت‌های زندگی چهره واقعی خود را به ما نشان داد، به‌طوری‌که هیچ دل‌خوشی نمی‌توانست ما را از این شرایط بحرانی نجات دهد.
دعوا با همسر جزء روال عادی زندگی ما شد و عشق اوایل ازدواج از زندگی مشترک ما رخت بست. قبل از اینکه همه‌چیز بدتر شود، مشاوره ازدواج به یاری ما رسید و به ما کمک کرد تا روابط مان را دوباره از سر بگیریم.

مشاوره ازدواج به ما کمک کرد چگونه با ترس، انتظارات، خشم و رفتارهای پرخاشگرانه خود برخورد کنیم. با کمک مشاور ازدواج یاد گرفتم چگونه به زندگی مشترک خود سروسامان دهم. در این نوشته قصد دارم  دانسته‌های خود را با شما در میان بگذارم:

به جای سرزنش، با همسر خود همدردی کنید

من و همسرم در برخورد با اختلافات زندگی زناشویی دائماً همدیگر را مقصر می‌دانستیم و یکدیگر را سرزنش می‌کردیم، به‌طوری‌که همدیگر را مسئول تخریب رابطه و نابودی ازدواج مان می‌دانستیم. چیزی که ما نمی‌دانستیم این بود که سرزنش همسر درواقع عذر و بهانه خودخواهانه‌ای است که موجب می‌شود یک نفر به قیمت ناراحتی و نارضایتی دیگری احساس بهتری داشته باشد. مهم این است بپذیریم هیچ‌یک از ما کامل نیستیم.

بنابراین به جای عیب‌جویی از نقص و کمبودهای شریک زندگی خود، سعی کنید به‌طور محبت‌آمیز با همسر خود برخورد کنید و در مورد چیزهایی که شما را ناراحت و عصبانی می‌کند، به‌آرامی و ملایمت بازخوردهای سازنده بدهید. در برقراری ارتباط با همسر برنده یا بازنده شدن مهم نیست. بلکه مهم درک این نکته است که با سرزنش یکدیگر، نمی‌توان یک رابطه پایدار برقرار کرد.

نسبت به زندگی مشترک خود مسئولیت‌پذیر باشید

وقتی به جای انفعال و واکنش‌پذیری، تصمیم می‌گیریم تا فعالانه عمل کنیم، مسئولیت بهبود رفتار خود را بر عهده می‌گیریم نه اینکه منتظر شویم تا شریک زندگی خود را تغییر دهیم. بنابراین ما احساس مسئولیت می‌کنیم و ایجاد تغییرات مثبت در ازدواج را جزء وظیفه خود می‌دانیم. وقتی متوجه شدیم تغییرات مثبت با اقدام و رفتار ما صورت می‌گیرد، دیگر احساس ناامیدی و درماندگی نمی‌کنیم.

مسئولیت‌پذیری به ما کمک می‌کند تا از سرزنش همدیگر دست‌برداریم و همسر خود را مسئول کمبودها و نقص‌های خود ندانیم. به‌این‌ترتیب، به جای نشستن و انتظار کشیدن برای اینکه حالا ببینیم چه پیش می‌آید، هدف ما بهبود روابط با شریک زندگی‌مان می‌شود. علاوه بر این، مهم است توجه داشته باشیم وقتی زن یا شوهر تغییر کند، کل سیستم خانواده به‌سوی تغییر پیش می‌رود.

بدون توجه به رفتار همسر خود بهترین باشید

درنهایت، مهم نیست چقدر از شما انتقاد و عیب‌جویی می‌شود یا اینکه همسر چقدر شما را مسئول مشکلات زندگی مشترک می‌داند، شما نیازی به پایین آوردن سطح و شأن خود ندارید. شما بهترین خود باشید، زیرا زمانی یکی از زوج منطقی باشد، دیگری هم تلاش می‌کند تا رفتار خود را اصلاح کند.

علاوه بر این، اگر شما تلافی کنید یا واکنش نشان دهید، اذیت می‌شوید و احساس درماندگی به شما دست می‌دهد. همان‌طور که مارک تواین گفته است: “خشم اسیدی است که بیشتر به ظرفی که در آن ذخیره شده آسیب می‌رساند.”
زمانی که زوج با تیپ شخصیتی و طرز فکر متفاوت در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا بقیه زندگی خود را با هم سپری کنند، طبیعی است که دعوا و اختلاف با همسر اتفاق بیفتد. اما مهم، طرز برخورد و رفتار ماست که باعث خوشبختی در ازدواج می‌شود.

همان‌طور که هریت لرنر گفته است: “تفاوت‌ها نه ما را تهدید می‌کنند و نه باعث جدایی ما می‌شوند، بلکه تفاوت‌ها و اختلاف نظرها ما را آگاه و توانا می‌کنند و به ازدواج ما انرژی می‌بخشند.

رفتار نرم و ملایمت آمیز در مقابل خشم

اغلب اوقات، واکنش ما در مقابله با ترس و آزردگی، ابراز خشم است. درواقع، افراد درد خود را پشت خشم پنهان می‌کنند؛ زیرا ابراز خشم آسان‌تر از بیان احساس رنجش و تنفر است. خشم یک نوع مکانیسم دفاعی در مخفی کردن ترس ها، نقاط ضعف، خجالت‌ها و تقصیرهای ماست.

شما باید یاد بگیرید، خشم خود را با ملایمت و از راه‌های قابل‌تحمل و منطقی برای همسر خود ابراز کنید. خشم موجب نگرانی و اضطراب بیشتر می‌شود و به رابطه زناشویی و ازدواج شما آسیب می‌زند. اما بیان ناراحتی و درد، شریک زندگی شما را به فکر وا‌می‌دارد که چه اشتباهی رخ‌داده است.

حساسیت‌های همسر خود را بشناسید

هرکسی در زندگی حساسیت‌هایی دارد و شخصیت اش به‌گونه‌ای شکل گرفته که وقتی حرفی می‌زند یا کاری انجام می‌دهد، آن را بروز می‌دهد. این‌ها همه به خاطر تجربیات دوران کودکی تا بزرگ‌سالی است که شما در زندگی داشته‌اید. بنابراین واکنش نسبت به چنین عواملی، غیرقابل‌کنترل است. درنتیجه برای ایجاد یک پیوند قوی و داشتن مهارت ارتباط صحیح با همسر باید از “دکمه‌های” حساس همسرتان آگاه باشید تا از طرف شما واکنش منفی ایجاد نکند.
همه ما بسیاری از انواع این حساسیت‌ها را داریم اما از آن بی‌خبریم. انواع این حساسیت‌ها شامل: حساسیت به خشم و پرخاشگری، حساسیت به احترام و ادب، حساسیت به ناامیدی، حساسیت به ارزش‌ها و حساسیت به ضعف و سستی که شما باید از عواقب آن ا اجتناب کنید.

این حساسیت‌ها باعث می‌شود، خاطرات تلخ گذشته دوباره زنده شده و موجب واکنش احساس منفی در درون ما شود. شما مسئول این حساسیت‌های منفی نیستید، اما مطمئناً خاطرات سرکوب‌شده و احساسات همسرتان را بازمی‌گردانید و آن‌ها را برایش زنده می‌کنید.

حساسیت‌های خودتان را بشناسید

شما نیز مانند همسرتان دارای حساسیت‌هایی هستید. همه ما خاطراتی را در ناخودآگاه مان سرکوب کرده‌ایم که هنگام تحریک برای ما یادآوری می‌شوند. بنابراین، باید از چیزهایی که ما را آشفته، ناراحت یا خشمگین می‌کنند، آگاه باشیم. ممکن است چیزی در مورد همسر ما وجود داشته باشد که ما آن را دوست نداریم، برخی از عادت‌های رفتاری همسر ما را تحریک و عصبانی می‌کند، درنتیجه مانع از ارتباط صحیح ما با همسر می‌شود.

بسیار مهم است با ملایمت با آن‌ها ارتباط برقرار کنید تا بتوانید روابط زناشویی خود را سرزنده و شاد نگه داشته و یک ازدواج موفق را تجربه کنید.

بنابراین قبل از اینکه بتوانید شریک زندگی خود را بشناسید، باید خودتان را بشناسید. کارل یونگ، روانشناس مشهور گفته است: “همه‌چیزهایی که باعث عصبانیت و رنجش ما نسبت به دیگران می‌شود، باعث درک و شناخت خودمان می‌شوند”. به‌عبارت‌دیگر، حساسیت‌های ما، معلمان ما هستند.

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144263053

10 دیدگاه

  1. سلام مشاوره ازدواج ادرس اصفهان میخام

  2. ببخشید آدرس مرکز مشاوره شرق تهران وکجاست؟ و آیا دکتر روانشناس هستند؟

  3. زوجین قبل ازدواج حتما باید رابطه جنسی داشته باشن و بعد تصمیم بگیرن

  4. نکات عالی و مهمی هستند که ما باید در حیطه ی ازدواج بدرستی آن ها را رعایت نمود.. مطلب خوبی بود

  5. من و او یعنی ما

    خیلی خوب و مفید بود استفاده کردم.متشکرم

  6. یک خانمی به مدت ۵ سال است من را خیلی دوست دارد ولی من در این ۵ سال هیچ اهمیتی نمیدادم چون فکر میکردم خیلی بچه هستن ولی الان به مدت ۴ ماهی است با ایشون معاشرت دارم و متوجه شدم واقعا منرا دوست دارد البته من هم ایشان را دوست دارم . ولی متاسفانه ایشون دو الی یا سه تا از معیارهای اینجانب را جهت ازدواج ندارند. میخواستم بپرسم آیا ارتباط با ایشان و ازدواج با ایشان مشکلی دارد. ایشان ۲۵ سال سن و بنده ۳۳ سال سن دارم و اختلاف سنی تقریبا ۹ سال هست.

  7. سلام من در دوران نامزدی به سر می برم و برای شناخت بیشتر از همسرم چه سوالاتی از او بپرسم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *