خانه / مشاوره فردی / چگونه در زندگی شاد باشیم؟ راز خوشبختی در زندگی
زندگی بهتر شاد

چگونه در زندگی شاد باشیم؟ راز خوشبختی در زندگی

هفته گذشته وقتی مشغول به کار مورد‌علاقه‌م بودم و منتظر بودم که قهوه‌ام سرد شود، پسر‌بچه کوچکی را دیدم که با یک پیراهن زرد، در دکه کوچک کنار خیابان روزنامه می‌فروشد. او در آن روز برفی با تکه کاغذی هواپیما درست کرده بود و در میان برف‌ می‌دوید و اگر مشتری او را صدا می‌زد، سریع با لبخند خودش را به دکه می‌رساند. در ابتدا فکر کردم او شاد بودن را تظاهر می‌کند؛ اما بعد‌تر فهمیدم او فقط در حال لذت بردن از زندگی است. حسی که من حتی در بهترین روزهای زندگی‌ام نداشتم. فراموش نکنید شاد بودن به این معنا نیست که همه چیز عالی است. این به این معنی است که شما تصمیم گرفته‌اید به چیزی فراتر از نقص‌ها نگاه کنید.

اهمیت شاد بودن در زندگی

ما می‌دانیم که شادی می‌تواند به حفظ سلامت و افزایش طول عمر انسان به‌شدت کمک کند. شادی می‌توانید دیدگاه هر فرد را در زندگی عوض کند. اگر شما به‌درستی شادی را در زندگی کشف کنید، می‌توانید در بدترین شرایط زندگی نیز احساس خوشبختی کنید. شما به‌راحتی توانایی این را دارید که با تغییرات کوچک در جهان‌بینی، محیط و روابطتان احساس ‌خوش‌حالی را در زندگی کشف کنید و از آن برای زندگی بهتر استفاده کنید. در ادامه راهکارهایی که به شما در شاد بودن کمک می‌کند پیشنهاد می‌کنیم:

ده کلید خوشبختی بر اساس علم

یک سوال به ظاهر ساده که اکثر مردم از خود می پرسند این است: «آیا می توانیم خوشبختی خود را انتخاب کنیم؟» در این مقاله، سونیا وادلامانی توضیح می دهد که چگونه می توانیم با رعایت 10 مورد آگاهانه خوشبختی خود را بدست آوریم.

گاهی اوقاتف احساس شادی و خوشبختی برای ما دشوار می شود؛ این می تواند به دلیل استانداردهای غیر واقع گرایانه از زیبایی و کمال گرایی باشد که بر خود تحمیل می کنیم یا منفی گرایی که خود را با آن احاطه کرده ایم. همچنین، می تواند ناشی از ترس از شکست نهادینه شده در اعماق وجود ما یا ناتوانی در برقرایی ارتباط و دوست یابی با گذشت سن باشد. عادت ها و گرایش های زیادی وجود دارند که با بکارگیری آن ها در زندگی خود را به سوی بدبختی و نارضایتی سوق می دهیم. خوشبختانه، محققان بر این باورند که پرورش و بدست آوردن خوشبختی از طریق اراده و یک چارچوب مناسب امکان پذیر است. با پیروی از 10 کلید خوشبختی، شما می توانید احتمال داشتن یک زندگی سرشار از شادی و رضایت را به حداکثر برسانید.

خوشبختی معانی متفاوتی برای افراد مختلف دارد. خبر جالب توجه این است که خوشبختی یک مفهوم تغییرناپذیر نیست. سونیا لیوبومیرسکی، در کتاب خود تحت عنوان «چگونگی شادی» خاطرنشان می کند، اگرچه 50 درصد از خوشبختی ما از طریق ساختار ژنتیکی و خصوصیات شخصیتی از قبل تعیین می شوند و 10 درصد از خوشبختی شخصی ما توسط شرایط و تجربیاتی که در زندگی کسب می کنیم، تعیین می شود، اما حدود 40 درصد از خوشبختی را می توانیم به صورت ارادی خود انتخاب کنیم و تا حد زیادی به اقدامات روزانه ی ما بستگی دارد.

این موضوع ثابت می کند که اگرچه ما نمی توانیم ژنتیک را تغییر دهیم یا آینده را پیش بینی کنیم، اما کنترل بخش قابل توجهی از خوشبختی در دستان ماست. متاسفانه، جستجوی ما برای دستیابی به خوشبختی، چه در سطح فردی و چه به عنوان یک جامعه، به درستی هدایت نمی شود.

در واقع، پیشرفت های تکنولوژیکی و پیروی از مادی گرایی که توسط پیام های رسانه ای تبلیغ می شوند، از خوشبختی بر مبنای معیارهای مادی پشتیبانی می کنند. روانشناس، بری شوارتز، این جستجوی نادرست خوشبختی را در کتاب خود تحت عنوان «پارادوکس انتخاب» بیان می کند و در این کتاب اشاره می کند که تعداد زیادی از گزینه هایی که امروزه به دلیل افزایش مصرف گرایی در اختیار داریم بیشتر از این که برای ما سودمند باشند، مضر هستند و می توانند منجر به شرایطی مانند اضطراب و افسردگی شوند.

10 کلید خوشبختی: «رویای بزرگ»

دالایی لاما که حامی خیریه ی «اقدام برای خوشبختی» است، می گوید: خوشبختی یک چیز از قبل آماده شده نیست، بلکه از اقدامات خود شما حاصل می شود. اگرچه تصویر خوشبختی برای افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد اما این خیریه 10 کلید خوشبختی را معرفی کرده است. 10 شیوه که می توانند به طور پیوسته به یک زندگی شادتر و رضایت بخش تر منجر شوند.

در حالی که 5 کلید اول که برای رسیدن به خوشبختی در این مقاله معرفی می شوند به تعاملات ما با دنیای بیرون (متعال) اشاره دارند، 5 مورد بعدی برای خوشبختی خصوصیاتی را توصیف می کنند که از درون ما سرچشمه می گیرند و به واسطه ی نگرش ما به زندگی مشخص می شوند (رویا).

بیرونی: فعالیت های روزانه

 1. مراقب بدن خود باشید

تحقیقات بسیار زیادی موجود می باشند که ورزش کردن را یک کلید حیاتی برای خوشبختی و تندرستی می دانند. مطالعه ای که در دانشگاه ییل بر بیش از 2/1 میلیون آمریکایی انجام شد، بیان می کند که برای سلامت روان ورزش مهم تر از پول است. البته نیازی نیست که در دوی ماراتن شرکت کنید تا به شادی و سلامتی دست یابید، بلکه فعالیتی را انتخاب کنید که متناسب با اهداف سلامتی و سبک زندگی شماست. به دویدن آگاهانه بپردازید، با رفتن به دل طبیعت ارتباط خود را با دنیای تکنولوژی قطع کنید یا کافی است به جای پله برقی از پله های معمولی بالا و پایین بروید.

(عکس) تناسب اندام یکی از کلیدهای اصلی برای دستیابی به خوشبختی است.

تغذیه مناسب می تواند به شادی و سلامت شما کمک کند. یک رژیم غذایی متعادل متشکل از غلات کامل، سبزیجات و میوه تازه، مرغ بدون چربی و چربی های سالم به شما کمک می کند تا هرچه سریع تر به اهداف سلامت خود دست یابید. برای داشتن خلق و خویی بهتر، بهبود متابولیسم و دوری از بیماری های مختلف به جای مصرف غذاهای فرآوری شده، مواد غذایی را انتخاب کنید که برای سلامت دستگاه گوارش مفید هستند.

 1. ذهن آگاهی را تمرین کنید

به گفته ی مت کیلینگزورث، محقق، ما وقتی بیشترین احساس خوشبختی را می کنیم که بر زمان حال تمرکز کنیم و وقتی کمترین احساس خوشبختی را داریم که ذهنمان سرگردان است. ذهن آگاهی به حالتی اشاره دارد که در آن آگاهی و توجه آگاهانه به زمان حال و با پذیرش کامل انجام می شود. مطالعات نشان می دهند که تمرین ذهن آگاهی می تواند به مدریت سطح استرس کمک کند و علاوه بر آن بخش هایی از مغز را فعال سازد که با احساس خوشنودی و خوشبختی در ارتباط هستند.

ذهن آگاهی را می توان با روش های بسیار ساده تمرین کرد؛ با معطوف کردن توجه بر احساسات و افکار خود در طی روز شروع کنید. مدیتیشن، تمرینات ذهن آگاهی دقیقه ای و نوشتن شکرگزاری همگی می توانند به بهبود آگاهی کمک کنند.

 1. یادگیری را به یک عادت تبدیل کنید

تحقیقات انجام شده توسط مجله ی مطالعات خوشبختی نشان داده اند که افرادی که بر روی یادگیری یک مهارت جدید یا تقویت مهارتی که دارند، کار می کنند بیشتر و مستمرتر احساس خوشبختی دارند. بسیار جالب است زیرا یادگیری و آموختن یک چیز جدید می تواند استرس زا باشد و سطح خوشبختی شما در آن لحظه را کاهش دهد. با این وجود، لذت اکتساب یا فراگیری کامل یک مهارت جدید می تواند نیاز شما به استقلال یا خودگردانی را برآورده کرده و در نتیجه منجر به احساس خوشبختی و رضایت بلند مدت شود.

تحقیقات بسیار زیادی موجود می باشند که ورزش کردن را یک کلید حیاتی برای خوشبختی و تندرستی می دانند. مطالعه ای که در دانشگاه ییل بر بیش از 2/1 میلیون آمریکایی انجام شد، بیان می کند که برای سلامت روان ورزش مهم تر از پول است.

در واقع، بسیار مهم است که مهارت مناسبی برای یادگیری و تسلط بر آن یا چالش مناسبی برای رویارویی پیدا کنید تا به کمک آن از منطقه ی آسایش خود فراتر رفته و در عین حال وضعیت بهینه خود را بیابید. محققان همچنین دریافتند که مهارت های انتخاب شده توسط شما نتایج بهتری را به لحاظ بهبود عزت نفس و نیز احساس ارتباط قوی و یکی شدن با دیگران فراهم می سازند.

 1. اقدامات محبت آمیز انجام دهید

انجام اقدامات محبت آمیز به صورت تصادفی نه تنها برای دیگران مفید هستند، بلکه در واقع فراهم کردن خوشبختی برای دیگران بخش هایی از مغز که با اعتماد، لذت و ارتباط اجتماعی مرتبط هستند را فعال می سازد. آزمایشی که شامل انجام اقدامات محبت آمیز به مدت هفت روز بود به این نتیجه دست یافت که  محبت و مهربانی یک فاکتور کلیدی در دستیابی به خوشبختی است؛ فرقی نمی کند که این محبت نسبت به افراد نزدیک انجام شود یا غریبه و یا خود شخص. کمک کردن به دیگران می تواند به تضعیف اضطراب اجتماعی کمک کند، روحیه ی شما را بهبود بخشد و از احساس بیماری جلوگیری کند. از این رو، شما را قادر می سازد تا به یک زندگی معنادار و سالم دست یابید.

 1. ارتباطات معنادار برقرار کنید

انسان ها موجودات اجتماعی هستند و از این رو جای تعجب نیست که محققان دریافتند برقراری ارتباطات معنادار اجتماعی و فعالیت در یک اجتماع یکی از ارزش های اصلی و مهمی است که با احساس خوشبختی در ارتباط است. در واقع، اهمیت یک جامعه به عنوان کلید خوشبختی را نمی توان دست کم گرفت. وقتی با افرادی ارتباط برقرار می کنیم که ارزش ها و علایق مشابه ما دارند، علاوه بر احساس امنیت و حمایت، احساس با هم بودن و تعلق که بدان نیاز داریم نیز برآورده می شود.

دانشمندان نیز با این موضوع موافق هستند که تعامل با افراد غریبه نه تنها روابط اجتماعی ضعیف ما را بهبود می دهد، بلکه بر تاثیر مثبت بر تندرستی ما دارد. با افرادی که برای شما قهوه سرو می کنند، راننده تاکسی یا چهره ی دوستانه ای که هنگام پیاده روی روزانه با او برخورد می کنید، کمی وقت بگذرانید. کارهایی مثل یک تعریف معمولی، صحبت کردن با یک همسایه مسن یا آرزو کردن یک روز خوب برای کسی، تفاوت چشمگیری برای کسی که احساس تنهایی می کند یا در کشمکش با تنهایی است، دارد.

داخل: توسعه ی نگرش صحیح

 1. کسی که هستید را بپذیرید

پذیرش خود یک سنگ بنای مهم برای سلامت روان و تندرستی است، اگرچه ما به طور معمول کمتر به آن می پردازیم و آن را تمرین می کنیم. این نتایج از یک بررسی انجام شده توسط Action for Happiness بدست آمده اند. در حالی که پذیرش قوی ترین پیشگو از میزان رضایت و خوشبختی در زندگی در میان سایر ویژگی ها و عادت ها در نظر گرفته شد، اما تنها 55 از پاسخ دهندگان اعتراف کردند که با خود مهربان هستند و خود را همانگونه که هستند پذیرفتند.

تمرین کردن پذیرش به عنوان یک عادت در ابتدا کمی دشوار است، اما با تغییر نگرش و چشم انداز می توان تا حد امکان با خود مهربان بود. در واقع، پذیرش نقص هایی که دارید به عنوان ویژگی های منحصر به فرد و تایید نقاط قوت هرچند خیلی قابل توجه به نظر نمی آیند، یک کلید اساسی در راه دستیابی به خوشبختی است.

 1. اهداف مهم تعیین کنید

خوشبختی خود به خود به وجود نمی آید، بلکه نیازمند و مستلزم برنامه ریزی و اقدام برای بدست آوردن چیزهایی است که برای ما اهمیت دارند. تعیین اهداف یک فاکتور کلیدی و مهم برای رسیدن به خوشبختی است، زیرا طرح کلی زندگی که برای خود متصور شده اید را نشان می دهد. علاوه بر این، تعیین اهداف برای آینده نیز بسیار مهم است؛ تعیین اهداف خلاقانه نه تنها تحقق آرمان ها و چشم اندازهای شما از زندگی را تضمین می کند بلکه پیروی از یک برنامه ی قابل اجرا و دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده توسط روش تعیین اهداف SMART می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش داده و استرس و اضطراب را از شما دور کند.

 1. انعطاف پذیر باشید

همه ی ما در طی مسیر زندگی با سختی ها، از دست دادن ها و ضربه های روحی مواجه شده ایم و از آنجایی که مغز ما برای جهت گیری منفی طراحی شده است، تمایل داریم رویدادهای ناخوشایند زندگیمان را در مقایسه با تجربه های مثبت به یاد بیاوریم. با این وجود، با تغییر نگرش و رویکردمان و در نظر گرفتن سختی های زندگی به عنوان سنگ بنایی برای رشد و موفقیت شخصی، می توانیم همیشه در هنگام شکست و سختی های قدرت خود را بازپس گیریم. در واقع، انعطاف پذیر بودن می تواند تفکر مثبت را در ما تقویت بخشد، ارتباطات ما را قوی تر کند و مهارت های مدیریت استرس را بهبود دهد.

اهمیت یک جامعه به عنوان کلید خوشبختی را نمی توان دست کم گرفت. وقتی با افرادی ارتباط برقرار می کنیم که ارزش ها و علایق مشابه ما دارند، علاوه بر احساس امنیت و حمایت، احساس با هم بودن و تعلق که بدان نیاز داریم نیز برآورده می شود.

در واقع، دکتر آن ماستن، محقق، انعطاف پذیری را به عنوان یک «جادوی عادی» بدست آمده از شرایط و منابع روزمره توصیف می کند که به ما کمک می کند با شرایط سخت بهتر سازگار شویم. شواهد علمی بی شماری وجود دارند که نشان می دهند انعطاف پذیر بودن به عنوان یک مهارت کلیدی در زندگی و یافتن روش هایی برای رهایی از سختی ها می تواند به طرز چشمگیری بر احساس خوشبختی و رضایت ما تاثیرگذار باشد.

 1. چشم انداز مثبت را پرورش دهید

باربارا فردریکسون، محقق، در کتال خود تحت عنوان «مثبت بودن» می گوید: «درست همانطور که نیلوفرهای آبی با محو شدن نور خورشید جمع می شوند، ذهن ما نیز با محو شدن مثبت اندیشی توانایی های خود را از دست می دهد.» در واقع، مطالعات بیان می کنند که تجربه ی پیچ و خم های احساسات مثبت مانند قدردانی، شادی ، علاقه و غیره اغلب به ما اجازه می دهد تا تجربه ی ناخوشایند احساسات منفی مانند استرس، حسادت و غیره را پشت سر بگذاریم. احساس قدردانی و نوشتن آن، لبخند زدن بیشتر، یافتن روش هایی برای درهم آمیختن ترس در زندگی همگی شیوه های ساده ای برای تقویت مثبت اندیشی هستند.

یادگیری مهارت های کلیدی برای خوشبختی

یادگیری یک مهارت جدید می تواند رضایت بخش باشد

 1. در زندگی خود معنا را پیدا کنید

احساس تعلق داشتن به چیزی بیشتر از خود یا داشتن هدفی در زندگی با احساس رضایت بیشتر، افزایش عزت نفس، تداوم ارتباطات و نگرش خوش بینانه در ارتباط است. داشتن یک زندگی معنادار می تواند یک فرآیند دشوار به نظر آید، اما شما می توانید با اولویت بندی فعالیت هایی که شادی و احساس هدف را برایتان به ارمغان می آوردند، شروع کنید. به عنوان مثال، فعالیت هایی مانند کارهای داوطلبانه یا تلاش برای ایجاد تغییر و تحول در زندگی دیگران.

کلید خوشبختی در اینجا در این است که معنا و مفهوم زندگی خود را درک کنید و به دنبال سعادت خود بروید. «ساختن زندگی» یا فرآیند تامل بر نقاط قوت و علایق و همراستا کردن آن ها با دورنما، تمایلات و اشتیاق خود می تواند به عنوان چارچوبی برای تعیین اهداف در راه دستیابی به زندگی معنادار شما مورد استفاده قرار گیرد.

نتیجه گیری: 10 کلید خوشبختی

روانشناس، بری شوارتز می‌گوید: «شاد بودن کار می برد». در واقع، خوشبختی چیزی فراتر از احساس خوب و خوشایند در مورد چیزهای لذت بخش است، اما خبر خوب این است که با تمرین این 10 کلید خوشبختی و تبدیل کردن آن ها به عادات خوشبختی می توان آن را در زندگی پرورش داد.

به جای تلاش برای بکارگیری تمام کلیدهای دستیابی به خوشبختی به طور همزمان، سعی کنید بر این موضوع که هر یک از آن ها چه معنی و مفهومی برای زندگی شما دارند تامل کنید و روش هایی را برای اجرای آن ها با استفاده از ساده ترین برنامه عمل در نظر بگیرید تا بتوانید یک زندگی ارزشمند و شاد داشته باشید.

مطالب مرتبط: چگونه عمر طولانی داشته باشیم

 • از زندگی در لحظه لذت ببرید: اگر برای تجربه حس خوشبختی همیشه به فردا نگاه می‌کنید و آن را به تعویق می‌اندازید، شما تا مدت زیادی از شادی دور خواهید بود. توانایی یافتن و پذیرش آنچه در زندگی مقابل شما است ربطی به اینکه شما در زندگی چه جایگاهی دارید ندارد؛ بلکه به این بستگی دارد چگونه چیزهای خوب زندگی را در هر زمان می‌سنجید و از آن لذت می‌برید.
 • شادی را انتخاب کنید: شما باید به این باور برسید که شادی نتیجه فعلی زندگی شما نخواهد بود و باید مثل خوشبختی شادی را انتخاب کنید و آن را بسازید. اگر شما در دام این گرفتار شده باشید که حتماً باید شرایط زندگی شما تغییر کند تا بتوانید شاد باشید، هرگز به آن نخواهید رسید.
 • روی خوبی‌ها تمرکز کنید: در حال حاضر در زندگی شما خوبی‌های زیادی وجود دارد؛ شما خانواده دارید، زنده و سالم هستید و هر روز فرصت زیادی برای دنبال‌کردن کارهای باارزش دارید. شاید گاهی همه این‌ها هم‌زمان برای شما در شرایط خوب قرار نداشته باشد؛ اما مطمئناً برخی از آن‌ها همیشه در زندگی وجود دارد و می‌توانید بر آن‌ها تمرکز کنید.
 • مقایسه را متوقف کنید: مهم نیست تعریف شما از رسیدن به شادی در زندگی چه چیزی باشد؛ مقایسه چیزی است که آن را از شما دور می‌کند. قطعاً برای همه افراد پیش می‌آید که برای پیشرفت و درک بهتر موقعیت خود، وضعیت مالی، ظاهر و استعداد خود را دائم با دیگران مقایسه می‌کنند. این مقایسه کردن نه‌تنها باعث پیشرفت و درک درست نمی‌شود؛ بلکه تمام انرژی و انگیزه شما را به هدر می‌دهد. مقایسه مثل یک بازی می‌ماند که هیچ برنده‌ای ندارد و فقط شما در خود غرق می‌کند.

مطالب مرتبط: موانع پیشرفت در زندگی

 • دنبال اموال مادی نباشید: داشتن اموال مادی قطعاً برای زندگی ضروری است و کیفیت آن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؛ اما به نظر می‌رسد جامعه ما مصرف‌گرایی را با یافتن شادی اشتباه گرفته است. ما در این مورد پول‌، انگیزه و انرژی خود را صرف به‌دست‌آوردن چیزهایی می‌کنیم که نقشی توخالی در شاد زیستن ما دارند.
 • روابط عمیق داشته باشید: روابط کلید خوشبختی هر انسان است. مهم نیست چه تعداد افراد در روابط شما حضور دارند؛ چیزی که اهمیت دارد کیفیت آن رابطه است. شما می‌توانید یک دوست مناسب برای خود انتخاب کنید و با او از دغدغه‌هایتان صحبت کنید. روابط درست می‌تواند در برابر نارضایتی‌های زندگی از شما محافظت کند.

مطالب مرتبط: مدیریت ارتباط با دیگران

 • عادات سالم ایجاد کنید: زندگی صرفاً به اتفاقات بزرگ منحصر نمی‌شود؛ بلکه تمام لحظات ساده و کوچک روزمره نیز اصل زندگی شما را تشکیل می‌دهد. به همین علت، توجه به عادت‌های روزمره در شاد بودن در زندگی بسیار اهمیت دارد. شما می‌توانید روزهایی را از خانه بیرون بروید، غذای سالم بخورید و کشیدن سیگار و وسواس فکری را ترک کنید. همچنین می‌توانید ساعات استفاده از تکنولوژی و موبایل را محدود کنید.
 • به بیرون از خود نگاه کنید: اینکه ما بیشتر وقت خود را در زندگی صرف جست‌و‌جوی خود می‌کنیم طبیعی است. ما به دنبال ارتقا خود در زندگی هستیم؛ اما وقتی تمرکز خود را از روی خود، بر جنبه‌های دیگر زندگی تغییر می‌دهیم، معنای بیشتری را در اطراف خود درک می‌کنیم و جزئیات بیشتری می‌بینیم.

معمولاً افراد زمانی که  غرق در مشکلات و زندگی روزمره هستند؛  بر این باورند که شادی و خوشحالی باید ناگهان همانند یک معجزه در زندگی آن‌ها اتفاق بیفتد. آن‌ها فکر می‌کنند شادی در زندگی گم شده و باید پیدا شود و همه چیز را دگرگون کند. واقعیت این است که شادی و خوشبختی هیچ جایی نیست و از هیچ نقطه‌ای بر زندگی شما فرود نخواهد آمد. شادی باید در زندگی ساخته شود. شما باید برای یافتن شادی از جزئیات کوچک و در لحظه زندگی خود بهره ببرید تا بتوانید در همه چیز آن را پیدا کنید.

منبع: www.happiness.com

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی

جهت مشاوره با روانشناس از گزینه چت پایین صفحه ارتباط بگیرید.