خانه / مشاوره فردی / چگونه از تنهایی لذت ببریم؟ راههای لذت بردن از تنهایی

چگونه از تنهایی لذت ببریم؟ راههای لذت بردن از تنهایی

اگر مجرد هستید یا هیچ دوست صمیمی ندارید، دیدن رابطه دوستی افراد دیگر می‌تواند باعث احساس ناراحتی و تنهایی در شما شود. دیدن زوج‌ها یا دوستان دیگری که بیرون از خانه با یکدیگر وقت می‌گذرانند، ممکن است این احساس را در شما برانگیزد که وقت گذراندن با خود، چیز خوبی نیست.

خوشبختانه، چیزی که ممکن است به‌عنوان یک دوره‌ی زمانی بسیار دشوار به نظر رسد، در واقع می‌تواند یکی از بهترین دوران زندگی هر انسان باشد. با وقت گذراندن در تنهایی می‌توانید خود واقعی تان را پیدا کنید و نحوه‌ی تلاش برای رسیدن به خوشبختی نهایی را یاد بگیرید.

به تنهایی خوشحال بودن به چه معناست؟

به تنهایی خوشحال بودن به‌هیچ‌عنوان چیزی نیست که از آن شرمنده و خجالت‌زده باشید. اما واقعاً به تنهایی خوشحال بودن به چه معناست؟ آن را می‌توان در به آرامش رسیدن با نقص‌ها، کنار آمدن با شرایط زندگی و اهمیت دادن به خود در زندگی خلاصه کرد. این به معنی باورکردن و درک این موضوع است که حضور شماست که اهمیت دارد؛ صرف‌نظر از این که دیگران چقدر شاد به نظر می‌رسند. آیا می‌دانستید بر اساس پژوهش اخیر، افرادی که دوست دارند در تنهایی وقت بگذرانند، کمتر دچار تنش، بدخلقی و نگرانی می‌شوند؟ این موضوع نشان می‌دهد چرا وقت گذراندن با خود در تنهایی به‌هیچ‌عنوان بد نیست. در واقع، این کار می‌تواند بسیار مفید هم باشد.

چگونه تنها زندگی کنیم؟

زمانی که صحبت از به تنهایی خوشحال بودن می‌شود، وقت گذراندن با خود یک گام بزرگ در مسیر درست محسوب می‌شود. در ادامه، چند نمونه از این که چگونه می‌توانید از همین امروز شروع کنید، آورده شده است.

چطور در تنهایی شاد باشیم؟

با درنظرگرفتن چیزی که شما را خوشحال می‌کند، با خود وقت بگذرانید. آخرین چیزی که لبخند بر لبانتان آورد، چه بوده است؟ آخرین باری که بیم و وحشت را احساس کردید، کی بوده است؟ سعی کنید فهرستی از این چیزها درست کنید. نوشتن حداقل ده مورد متفاوتی که باعث شادی و خوشحالی‌تان می‌شود را هدف قرار دهید. این موارد می‌توانند به‌سادگی نوشیدن یک فنجان چای یا کاشتن گل باشند، هر چیزی که شادی و خوشی را برای شما به ارمغان می‌آورد. به‌محض بیدارشدن از خواب، نگاهی به این فهرست بیندازید و سعی کنید حداقل یکی از موارد مذکر در این فهرست را در طول روز انجام دهید.

راههای لذت بردن از زندگی

برنامه ریزی برای تنهایی

 • در چیز جدیدی یاد بگیرید:در مرحله‌ی بعد، فهرستی از ده کاری که همیشه می‌خواستید انجام دهید، درست کنید. وقت گذراندن به تنهایی باعث می‌شود تا انرژی خود را بر روی چیزی که می‌خواهید متمرکز کنید، بدون داشتن نگرانی در مورد دیگران. این کار همچنین فرصت بسیار خوبی برای توسعه‌ی خلاقیت ایجاد می‌کند. انتخاب سرگرمی‌های جدید به شما این اجازه را می‌دهد تا بیشتر در مورد خود یاد بگیرید، صبر و شکیبایی را به شما آموزش می‌دهد و امکان ابراز خود به روش‌های جدید را برایتان فراهم می‌سازد.
 • از قدم برداشتن بیرون از منطقه‌ی آسایش خود نترسید. اگر برای انتخاب یک سرگرمی جدید آماده هستید، سعی کنید هر هفته به یک مکان جدید بروید. این می‌تواند کافی‌شاپی در انتهای خیابان یا در شهری دورافتاده باشد – هرکدام که خود ترجیح می‌دهید. شما ممکن است متوجه شوید که کشف مکان‌های جدید به تنهایی بسیار ارزشمند است؛ به‌خصوص، چون مجبور نیستید برنامه زمانی فرد دیگری به‌غیراز خود را دنبال کنید.
 • کمی استراحت کنید. بیش از اندازه خود را تحت‌فشار قرار ندهید. اگر احساس می‌کنید که همیشه مضطرب، پریشان و افسرده هستید، هرروزی کمی زمان برای تمرکز کردن بر روی افکار و احساسات درونی خود در نظر بگیرید. یادداشت‌برداری روزانه و نوشتن هر چیزی که به ذهنتان می‌آید را امتحان کنید. درصورتی‌که نیم ساعت در روز به خود اجازه‌ی آزادانه نوشتن را بدهید، ممکن است از چیزی که به ذهنتان می‌آید، کاملاً غافلگیر و تعجب شوید. یادداشت‌برداری روزانه می‌تواند به شما در رسیدن به ریشه مشکلات عاطفی کمک کند و ممکن است هر روز چیز جدیدی در مورد خود یاد بگیرید. نوشتن همچنین به‌عنوان شکلی از رهایی عمل می‌کند؛ بنابراین، عواطفی که ممکن است برای مدت زمان طولانی در خود نگه داشته‌اید، نهایتاً ابراز خواهند شد.
 • مدیتیشن و یوگا نیز برای کاهش استرس بسیار مفید هستند. تمرین ذهن آگاهی بر تقویت مهارت خودآگاهی و اهمیت سکوت تمرکز دارند. اگر برای انجام یک برنامه ی یوگای کامل هر روز صبح وقت ندارید، 5 تا ده دقیقه وقت بگذارید، چشمانتان را ببندید و نفس بکشید. سعی کنید ذهن خود را از تمام نگرانی‌ها، برنامه‌ها و افکارتان خالی کنید. یک مکان ساکت و بدون حواس پرتی پیدا کرده و خود را رها کنید. این فعالیت‌های ساده به شما کمک می‌کنند تا هر روز صبح ذهن خود را آرام کنید.
 • اهداف جدیدی تعیین کنید. شما بدون آن که خود متوجه باشید، در طول زندگی اهدافی را تعیین کرده و به آن‌ها دست یافته‌اید. تعیین برخی از اهداف مثبت زندگی به شما حس بهتری از مسیر و خودارزشمندی می‌دهد؛ صرف‌نظر از این که این اهداف چقدر کوچک باشند. این اهداف ممکن است به سلامتی مرتبط باشند، از قبیل شروع یک برنامه ورزشی جدید یا برنامه کاهش وزن و تناسب اندام. آن‌ها ممکن است به خلاقیت مرتبط باشند، از قبیل یادگیری نحوه‌ی کشیدن یا نوشتن داستان‌های خلاقانه. یا آن‌ها ممکن است به خود ارزشمندی مرتبط باشند، مانند مدیتیشن یا یادداشت‌برداری روزانه. هدف هر چه باشد، خود را درحالی‌که به آن دست یافته‌اید، متصور شوید. وقتی به این هدف برسید، چه آدمی خواهید شد؟ چه نوع از احساساتی را تجربه خواهید کرد؟
 • بسیاری از اهداف بزرگ زندگی می‌توانند به‌شدت ترسناک به نظر رسند، به‌خصوص وقتی که بر گام نخست تمرکز می‌کنید. ترفند این است که از اهداف کوچک شروع کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید در یک مسابقه‌ی ماراتن شرکت کنید، خود را مجبور به ثبت‌نام در یکی از این مسابقات و رسیدن به نقطه‌ی پایانی نکنید. در عوض، با تمرین شروع کنید. درصورتی‌که دونده‌ی خوبی نیستید، هیچ اشکالی ندارد. شما می‌توانید با پیاده‌روی قدرتی در اطراف محل زندگی خود چند بار در روز شروع کنید. زمانی که این کار برایتان آسان‌تر شد، دوی آهسته در همان مسیر را امتحان کنید. وقتی این کار برایتان آسان‌تر شد، یک مایل را امتحان کنید. سپس، سعی کنید تا هر بار زمان بهتری را ثبت کنید. هر هفته بدنتان قوی‌تر خواهد شد و پیش از آن که خودتان متوجه شوید، می‌توانید به‌راحتی در مسابقه‌ی ماراتن شرکت کنید. استفاده از این روش گام‌های کوچک برای اهداف مختلف به شما در افزایش اعتماد به نفس کمک می‌کند و با ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداف بزرگ‌تر را برایتان فراهم می‌سازد.
 • برنامه ی روزانه خود را تغییر دهید. گیرافتادن در یک برنامه روزانه برای مدت زمان طولانی می‌تواند زندگی را کندتر و تکراری‌تر کند. زمانی که روزها شروع به محوشدن در هفته‌ها می‌کنند، به‌یادآوردن چیزهایی که در وهله‌ی نخست سبب شادی و خوشحالی می‌شدند، ساخت خواهد شد. گاهی اوقات، بهترین کاری که می‌توان برای خود انجام داد، تغییر برنامه روزانه به طور کامل است. آیا شغلی دارید که برای سال‌ها از انجام آن متنفر بوده‌اید؟ ممکن است زمان آن رسیده باشد که دنبال یک شغل جدید بگردید. آیا مدتی است که به رفتن به یک سفر خارج از کشور فکر کرده‌اید؛ اما اعتماد به نفس کافی برای رزرو بلیت هواپیما نداشته‌اید؟ شانس خود را امتحان کنید و به ماجراجویی بروید. درصورتی‌که برای ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی آماده نیستید، انجام کارهای ساده‌ای از قبیل تغییر چیدمان اتاق خواب یا نقاشی‌کردن آشپزخانه با یک‌رنگ جدید می‌تواند زندگی روزانه ی شما را کمی متحول کند. تغییردادن چیزی از برنامه ی روزانه از رکود در زندگی جلوگیری می‌کند. یک روش عالی دیگر از ایجاد تغییر در زندگی روزانه، خلاص شدن از بی‌نظمی‌های غیرضروری است. محل زندگی خود را پاک‌سازی کنید و هر چیزی که دیگر لازم ندارید را به خیریه‌ها اهدا کنید. یک مکان زندگی تمیز و مرتب می‌تواند به ذهن انسان سروسامان دهد.
 • دوست داشتن خود را تمرین کنید. اگر دائم به این موضوع فکر می‌کنید که چقدر تنها هستید، این نکته حائز اهمیت است که این موضوع را پیش از آن که از کنترل خارج شود، حل کنید. فهرستی از تمام جنبه‌هایی که در وجود خوددوست دارید، تهیه کنید. کاری که به شما احساس آرامش می‌دهد را انجام دهید، از قبیل دود کردن عود، خوابیدن در وان حمام پر از کف و معطر شده، پخش یک موسیقی آرامش‌بخش یا نوشیدن یک فنجان چای درحالی‌که یک کتاب خوب می‌خوانید. این کارهای ساده می‌توانند به شما در تمرکز مجدد و نگاه کردن به جنبه ی مثبت موضوع کمک کنند.
 • زمان تنهایی خود را بپذیرید. یکی از بزرگ‌ترین مزایای تنها بودن این است که برنامه روزانه، افکار و اعمالتان تنها تحت‌تأثیر خودتان است. شما مجبور نیستید برنامه‌های خود را به این خاطر که کسی که برایتان مهم است، چیز دیگری در ذهن دارد، تغییر دهید. شما می‌توانید قبل از شام بدون سرزنش دیگران، دسر بخورید. می‌توانید تصمیمات خود را از روی هوس بگیرید بدون این که دیگران را در جریان بگذارید.
 • به‌جای درنظرگرفتن آن به‌عنوان یک زمان منفی، سعی کنید انرژی خود را بر روی بهبود جنبه‌ای از شخصیت خود یا زندگی‌تان که همیشه می‌خواستید روی آن کار کنید، متمرکز نمایید. به‌جای متمرکزکردن انرژی خود بر روی فرد دیگر، آن را در جهت بهبود خود صرف کنید و زندگی خود را ارزشمندتر سازید. این می‌تواند سلامت، وضعیت مالی، روحیه، شغل یا هر چیز دیگری که می‌توانید به آن فکر کنید را بهبود دهد. خود را در 5، 10 یا حتی 15 سال آینده متصور کرده و به‌آرامی بر روی رسیدن به آن جایگاه کار کنید.

چگونه با تنهایی زندگی کنیم؟

گاهی اوقات، یافتن خوشبختی در تنهایی خیلی ساده نیست. اگر شما یا کسی که می‌شناسید با دوست داشتن خود دست‌وپنجه نرم می‌کنید، درمان و مشاوره به‌شدت توصیه می‌شود. بااین‌وجود، درصورتی‌که برای مشاوره آماده نیستید، گزینه‌های جایگزین دیگری در دسترس هستند که می‌توانند به شما کمک کنند.

چگونه خود را دوست داشته باشیم؟

 • خود را مشغول نگه دارید. اگر حوصله‌تان سر می‌رود یا تنها هستید، ذهن تان به‌راحتی می‌تواند وارد تاریکی شود. سعی کنید خود را با خواندن کتاب، تماشای برنامه ی موردعلاقه‌ی خود یا حتی نوشتن یک زندگینامه‌ی شخصی مشغول نگه دارید. هر فعالیتی که انتخاب می‌کند، بهتر از هیچ کاری نکردن است.
 • با موسیقی از مشکلات فرار کنید: احساس انزوا از جامعه می‌تواند باعث شود تا احساس تنهایی یا افسردگی بکنید. موسیقی یک راه حل بسیار متداول برای فرار از مشکلات این جهان محسوب می‌شود و می‌تواند به‌عنوان راهی برای غرق‌شدن در جهانی از احساسات و عواطف عمل کند.
 • از خانواده‌تان کمک بگیرید. اگر خانواده‌ی دوست داشتنی دارید، پس واقعیت این است که هرگز تنها نخواهید بود. حتی اگر آخرین باری که با بستگان نزدیک یا دورتان صحبت کرده‌اید را به یاد نمی‌آورید، باز هم رفتن و صحبت کردن با آن‌ها می‌تواند بسیار سودمند باشد.
 • کمکی که لازم دارید را دریافت کنید. مطالعات نشان داده‌اند که درمان مبتنی بر اینترنت می‌تواند به طور موفقیت‌آمیزی علائم افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات سلامت روان را کاهش دهد. مطالعه‌ی منتشر شده در مجله‌ی انجمن پزشکی کانادایی به این نتیجه رسید که بیمارانی که ناراحتی یا اضطراب را تجربه می‌کنند، بعد از استفاده از منابع درمان مشاوره آنلاین احساس قدرت بیشتری پیدا کردند، به‌خصوص زمانی که با درمان حضوری مقایسه می‌شود. مزایای فهرست شده از درمان مبتنی بر اینترنت شامل استفاده‌ی راحت، هزینه‌ی کمتر و انعطاف‌پذیری بیشتر است. تحقیقات به این نتیجه دست یافتند که درمان آنلاین برای افرادی که با اضطراب یا افسردگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، در دسترس تر است و یک روش کلی مؤثرتر برای درمان بیمارانی محسوب می‌شود که با مشکلات روانی مرتبط باعزت نفس مواجه هستند (به‌عنوان‌مثال، ترس از تنها بودن، خویشتن شناسی منفی و درون گرایی).

همان‌طور که در بالا ذکر شد، درمان آنلاین یک وسیله‌ی مؤثر و کارآمد به‌منظور مواجه با احساس تنهایی یا غم و اندوه محسوب می‌شود. برخلاف درمان سنتی حضوری، مشاوره آنلاین جنبه ی حریم خصوصی را در اختیار افرادی قرار می‌دهد که از مشاوره حضوری خجالت می‌کشند.

اگر متوجه شده‌اید که احساس انزوا موجب کمبود عزت نفس و احساس افسردگی در شما شده است، کمکی که به آن نیاز دارید، به‌اندازه‌ی یک کلیک از شما دور است. در مشاوره باما، ما مشاوره آنلاین حرفه‌ای با افراد مجرب دارای مجوز که به شما اهمیت می‌دهند را ارائه می‌دهیم.

فرقی نمی‌کند که چه زمانی است، اگر احساس تنهایی می‌کنید، گزینه‌ی ارسال یک پیام به مشاور خود را در اختیار دارید. در این صورت، مشاور دراسرع‌وقت با شما تماس خواهد گرفت. در ادامه، برخی از نظرات در مورد مشاوران مشاوره باما از جانب افرادی که مشکلات مشابهی را تجربه کرده‌اند، آورده شده است.

منبع: :www.betterhelp.com

یک دیدگاه

 1. من قبلا دختری بودم که هرروز دوست داشتن برم خرید ، همش اهنگای شاد گوش میدادم ، با دوستام همش حرف میزدم یا میرفتم کال تصویری ، همش چالش انجام میدادم و از خودم فیلم میگرفتم ، همش دوست داشتم تفریح کنم یا بریم بیرون و…اما الان همش توی اتاق ، همش اهنگای دپ ، صبح تا شب همش هندزفری ميزارم توی گوشم آهنگ گوش میدم خیلی خیلی علاقم به آهنگ زیاده يعنی عاشقشم ، اصلا دوست ندارم برم خونه کسی یا کسی بیاد خونه ما اگر بیاد من توی اتاقم ، اتاق تکی هم واسه خودم ندارم ، از چهرم متنفرم از صدام متنفرم از بدنم متنفرم ، اصلا دوستی ندارم ، توی مدرسه اصلا سمت بچه‌ها نمیرم، همش خانوادم بهم میگن انقدر سرتو توی گوشی نکن و….

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی

جهت مشاوره با روانشناس از گزینه چت پایین صفحه ارتباط بگیرید.