خانه / مشاوره فردی / چگونه در جمع صحبت کنیم؟
چگونه در جمع صحبت کنیم؟
چگونه در جمع صحبت کنیم؟

چگونه در جمع صحبت کنیم؟

یکی از تمایلات عمومی هر فردی، مهارت صحبت کردن بدون استرس در جمع است. کلمه ی glossophobia یا ترس از سخنرانی به وضعیتی اشاره دارد که فرد به طور شدیدی از صحبت کردن در جلوی مردم یا در جمع های بزرگ و عمومی ترس و وحشت دارد. ترس از سخنرانی میتواند باعث ایجاد اضطراب شدید، تنش و نگرانی در فرد شود. افرادی که با این ترس روبرو هستند، ممکن است در مواقعی که نیاز به صحبت کردن در جمع وجود دارد، علائمی مانند لرزش بدن و دست ها، تپش قلب، تعریق، لرزش صدا، خشکی دهان، بی قراری را تجربه کنند. این افراد در تلاش هستند تا حد امکان از صحبت کردن در جمع دوری کنند و برای جلوگیری از تجربه این ترس، از فرصت های سخنرانی و صحبت کردن در جمع اجتناب کنند. استرس صحبت کردن در جمع میتواند ناشی از عوامل مختلفی باشد از جمله تجربه ترسناک یا رویداد نامطلوب در گذشته مرتبط با صحبت کردن در جمع، ترس از قضاوت و نقد دیگران، نگرانی درباره عملکرد خود و نگرانی از شکست در صورتی که فرد ایده ها و نظرات خود را بیان میکند. مهارت صحبت کردن در جمع یک مهارت ارتباطی بسیار حیاتی و مهم است که نیازمند توانایی برقراری و مدیریت ارتباطات مؤثر با افراد در یک محیط گروهی یا اجتماعی است. این مهارت به افراد امکان میدهد تا به طور مؤثر افکار، نظرات و ایده های خود را در جمع منتقل کرده و ارتباط سالم و سازنده و اثر بخشی با دیگران برقرار کنند.

مطالب مرتبط: چرا نمیتونم با دیگران ارتباط برقرار کنم

راهکارهایی برای کاهش استرس هنگام صحبت کردن در جمع

صحبت کردن در جمع میتواند یک چالش برای برخی افراد باشد. برخی افراد ممکن است در مواجهه با جمعیت و صحبت کردن در جمع دچار استرس و نگرانی شوند اما با رعایت چند راهکار، میتوانید بدون استرس صحبت کردن در جمع را تجربه کنید. در ادامه برخی از راهکار های کمک کننده را برای شما توضیح میدهیم:

1) تمرین صحبت کردن در جلوی آینه: این تمرین میتواند به شما کمک کند تا با صدای خود آشنا شوید و نسبت به خودتان احساس اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید. در ابتدا متن سخنرانی خود را تهیه کنید و سپس در جلوی آینه آن را تمرین کنید. با این کار میتوانید به طرز بیان تان توجه کنید و آرامش و قدرت را در بیان تان تقویت کنید، همچنین میتوانید هنگام صحبت کردن به صورت منظم به خودتان در آینه نگاه کنید و عادات، اشتباهات و نقاط قوت خود را شناسایی کنید تا بتوانید آنها را تقویت کنید و بهبود بخشید. مهمترین نکته در این روش آن است که تمرین را با تمرکز، صبر و با انگیزه انجام دهید تا بهبود یابید و به یک سخنران مؤثر تبدیل شوید.

2) تمرین با دوستان یا اعضای خانواده: برای این کار میتوانید موضوعات ساده ای را انتخاب کنید. این تمرین به شما کمک میکند تا با شیوه صحبت کردن در جمع آشنا شوید. میتوانید از موضوعاتی مانند بحث در مورد رویدادهای روزمره، علایق و سرگرمی ها، موضوعات علمی یا خنده دار و… برای شروع استفاده بکنید. همچنین میتوانید از برخی بازیهایی که نیازمند همکاری و تعامل اعضای گروه هستند مانند بازی صندوق حرف ها، بازی سوال و پاسخ، داستان سازی گروهی و… برای کاهش استرس خود بهره ببرید. سعی کنید در این تمرین بازخورد دوستان و اعضای خانواده را قبول کنید و برای بهبود خود از نقاط قوت و ضعف خود، یاد بگیرید.

3) تمرین روزانه تنفس عمیق و آرامش بخش: این روش میتواند استرس و نگرانی را به میزان بسیار زیادی کاهش دهد. قبل از ورود به جمع تکنیک های تنفس عمیق را اجرا کنید. در ابتدا در یک مکان آرام و بدون سر و صدا بایستید یا بنشینید و بدنتان را راحت کنید بعد نفس خود را به آرامی و به مدت چند ثانیه نگه دارید و سپس به آهستگی نفس خود را بیرون دهید، توجه خود را به نفس هایتان متمرکز کنید. در هنگام خروج هم نفس خود را به طور آرام و کنترل شده از بینی خارج کنید، هر نفس را به صورت کاملا آگاهانه بکشید. به تدریج زمان نفس کشیدن تان را افزایش دهید و آرامشی عمیق تر را تجربه کنید. همراه با تنفس عمیق، توجه خود را به حسی که در بدنتان میتوانید احساس کنید متمرکز کنید، تمرکز بر حس میتواند شما را به آرامش درون و تمرکز بیشتری برساند.

4) شروع با موضوع های آسان: در ابتدا، به بیان موضوعاتی بپردازید که برای شما آشنا و آسان هستند. اینکار علاوه بر آنکه به شما اعتماد به نفس میدهد، اجازه میدهد تا با کمی تجربه به موضوعات پیچیده تر نیز بپردازید. میتوانید با سوالات ساده و معمولی مانند حالتان چطور است؟ یا روزتان چگونه بود؟ شروع کنید. این سوالات رایج هستند و همه میتوانند به آنها پاسخ دهند. یا اینکه موضوعاتی را انتخاب کنید که احتمالا مورد علاقه بسیاری از افراد قرار میگیرند و شما راحت تر میتوانید در مورد آنها صحبت کنید. مثلا در مورد رویداد های روزمره مانند فیلم، سینما، موسیقی، کتاب، سفر، ورزش صحبت کنید.

5) تمرکز بر خود: اغلب استرس صحبت کردن در جمع برمیگردد به نگرانی از نظرات دیگران و ترس از قضاوت های منفی. برای غلبه کردن بر این استرس، بر روی خودتان تمرکز کنید و به خودتان باور داشته باشید. بدانید که همه افراد نظرات مختلفی دارند و قضاوت های منفی ممکن است به دلیل مسائل شخصی باشد، بنابراین مهمترین نظر برای شما، نظر خودتان است.

مطالب مرتبط: چگونه بر ترس از اجتماع غلبه کنیم

مهارت مورد نیاز هنگام صحبت کردن در جمع

هنگام صحبت کردن در جمع، توانایی های مختلفی مورد نیاز است که به شما کمک میکنند تا به خوبی با افراد دیگر ارتباط برقرار کنید و نظرات و ایده های خود را به طور موثر تری ارائه دهید. در زیر به برخی از توانایی های مورد نیاز هنگام صحبت کردن در جمع اشاره میکنیم:

الف) گوش دادن فعال: یکی از عوامل اصلی در صحبت کردن مؤثر در جمع، توانایی گوش دادن فعال است. برای موفقیت در صحبت کردن میان جمع، فرد باید توانایی گوش دادن به دیگران را داشته باشد و به صورت فعال در گفتگوهای جمعی شرکت کند. این شامل تمرکز بر صحبت کننده، پرسیدن سؤالهای مناسب، بهره برداری از اطلاعاتی که از صحبت کننده دریافت میشود و…میباشد. با گوش دادن فعال میتوانید ارتباط عمیق تری با افراد برقرار کنید و به صورت موثری در جریان موضوعات صحبت شده باشید.

ب) اعتماد به نفس: با داشتن اعتماد به نفس میتوانید با آرامش و اطمینان ایده ها و نظرات خود را بیان کنید، همچنین میتوانید تنش و استرس را در هنگام صحبت کردن در جمع کنترل کنید. این امر به شما کمک میکند تا در مواقعی که باید نظر یا ایده ای را بیان کنید، به طور آرام و تاثیر گذار عمل کنید و از اثرات مثبت این رفتار خود بر دیگران بهره ببرید. اعتماد به نفس شما را قادر میسازد تا به شکل موثرتری با دیگران ارتباط برقرار کنید زیرا زبان بدن، صدا و کلماتی که به کار میبرید با اعتماد به نفس بیشتری تحت کنترل قرار میگیرند، در نتیجه پیام و منظورتان بهتر درک میشود.

ج) تسلط بر زبان بدن: حرکات بدن، نگاه ها، لبخندها میتوانند سخنان شما را تاثیر گذار تر کنند و به افراد کمک میکنند تا شما را به عنوان یک صحبت کننده مؤثر در نظر بگیرند. برای مثال ایستادن به شکل متعادل و منظم، حرکات هماهنگ و آرام، استفاده مناسب از لبخندها میتواند توجه مخاطبان را به صحبت های شما جلب کند. بنابراین، تسلط بر زبان بدن و استفاده مناسب از آن، جزء مهارت هایی است که به شما در صحبت کردن در جمع کمک میکند و باعث میشود ارتباط خوبی با مخاطبان برقرار کنید، احساسات و نظرات خود را بهتر منتقل کنید.

د) انعطاف پذیری: ممکن است در جمع های گروهی با نظرات و ایده های متفاوت دیگران مواجه شوید برخی افراد ممکن است با دیدگاه شما مخالفت کنند، در چنین مواقعی نشان دادن انعطاف پذیری و توانایی پذیرش نظرات دیگران  مهم میباشد. با نشان دادن انعطاف پذیری میتوانید ارتباطات سازنده با دیگران برقرار کنید. سعی کنید به جای تلاش برای قانع کردن دیگران به دیدگاه خود، از تنوع نظرات استفاده کنید و به ارتباطات سازنده تر برسید. به یاد داشته باشید که هیچکس همیشه کامل و درست نیست و همه انسان ها از تجربه و دیدگاه های مختلفی برخوردارند. پس انعطاف پذیری در صحبت کردن با دیگران در جمع یک توانایی بسیار ارزشمندی است که میتواند روابط شما را تقویت کند.

ه) توانایی سنجیدن و سازماندهی وقت: در جمع های گروهی زمان محدود میباشد، شما باید توانایی سنجیدن و سازماندهی وقت را داشته باشید. باید قادر باشید افکار و ایده های خود را به طور خلاصه و مفید بیان کنید و به میزان کافی به دیگران فضای صحبت کردن را بدهید. قبل از صحبت کردن هدف خود را مشخص کنید زیرا این کار به شما کمک میکند تا متمرکز تر و مؤثر تر صحبت کنید و از وقت خود به صورت بهینه استفاده کنید.

سخن پایانی مهارت صحبت در جمع

درک و تسلط بر مهارت صحبت کردن در جمع، به عنوان یک مهارت ارتباطی بسیار ارزشمند میباشد که توصیه میشود در شرایط مختلف زندگی، از مهارتهای صحبت کردن در جمع بهره بگیرید، برخلاف صحبت کردن در یک به یک، در جمع باید با افرادی باشید که نظرات و عقاید متفاوتی دارند. بهبود مهارت صحبت کردن در جمع میتواند تاثیرات مثبتی بر زندگی شما داشته باشد، با بهبود این مهارت، زندگی شما نیز بهبود می یابد. شما قادر خواهید بود در محیط های اجتماعی بهتر عمل کنید، ارتباطات خود را بهبود بخشید و به دست یابی به موفقیت در زندگی خود نزدیک تر شوید.

 

سلام من پسرم و 19 سالمه و هر وقت که توی جمع حرف میزنم حتی کوچیک ، وقتی توجه ها بهم جلب میشه ناخودآگاه چشمام پر میشه و انگار می‌خوام گریه کنم بخاطر این زود حرفم رو تموم میکنم ، چیکار کنم؟
وقتی در جمع هستم نمی توانم حرفی پیدا کنم تا مطرح کنم تا با دیگران ارتباط برقرار کنم اما ولی با دوستان صمیمی می توانم

3 دیدگاه

  1. سلام
    لطفا یه راهنمایی بفرمائید در مورد صحبت کردن در جمع و ارائه دادن و….. چگونه بدون مشکل و نگرانی یک ارائه خوب داشته باشم
    و این که از لحاظ ارتباط برقرار کردن با دیگران و…..مشکلی ندارم
    با تشکر

  2. سلام من توی یک شرکت نسبتا شلوغ مشغول به کارم چندین شرکت با کلی حسابدار و یک رئیس مالی. از نظر چهره مشکلی ندارم ولی نمیدونم چرا آدما بهمم نزدیک نمیشن منو توی جمع خودشون راه نمیدن احساس افسردگی و گوشه گیری بهم دست میده دلم مبخواد دیده بشم چه کار کنم که ِآدما رو به خودم جذب کنم؟

  3. من مشکلی که دارم اینه خیلی کم حرف و خجالتیم ترس از جمع و حرف زدن با افراد دارم به قدری که وقتی با فردی رو به رو میشم یا تو جمع میرم حال فامیل یا غریبه ها دست و پامو گم میکنم صدام میلرزه دستام میلرزه حرفامو قاطی پاتی میگم سوتی میدم و بعضی وقتا بخاطر همین مسخره میشم من ۱۹سالمه نمیتونم از خودم دفاع کنم هر کی حرفی بهم میزنه یا تحقیرم میکنه نمیتونم جواب بدم انگار بلد نیستم حرف بزنم نمیدونم چرا حرفی برا گفتن ندارم نمیدونم چی بگم حتی باخانواده هم راحت نیستم به حدی که اونجام خجالتیم و اصلا منو ادم حساب نمیکنن و هیچوقت تو هیچ موضوعی ازم نظر نمیپرسن خیلی دلم میشکنه الان که اینارو میگم خیلی عذاب میکشم از بچگی همینجوری بودم اعتماد به نفس ندارم اصلا یه دلیلش شاید بخاطر این باشه که منو از بچگی بخاطر ظاهرم که سبزه هستم البته نه زیاد مسخره میشدم و اطرفیانم مخصوصا تو مدرسه مسخره و اذیتم میکردن خیلی تحقیر میشدم خیلی با حرفاشون دلمو میشکستن الانم همینجوره ولی زیاد تو حرف نمیگن و تورفتارشون نشون میدن مثلا منو اصلا ادم حساب نمیکنن همیشه تویه نگاهشون یا لحن حرف زدنشون تمسر و تحقیر رو میبینم هیچوقت محبت ندیدم بخدا من خیلی با همه خوبم هیچوقت به کسی بدی نکردم همیشه با همه مهربونم دل کسی رو نمیشکنم سعی میکنم به همه کمک کنم ولی نمیدونم چرا همه با من بدن چرا دلمو میشکنن مگ من چیکارشون کردم بخدا خسته شدم پول هم ندارم برم پیش روانشناس ترو خدا شما کمکم کنین دیگ نمیتونم بعضی وقتا به خودکشی فک میکنن انقد که فشار رومه تروخدا شما کمکم کنین که خوب بشم خیلی جاها حقم خورده میشه بخاطر همین سادگی و خجالتی بودنم ازم سواستفاده میشه من پدرم هم مثل خودمه دقیقا عین همیم خیلی خجالتی هستیم و من یجورایی از اون به ارث بردم

دیدگاهتان را بنویسید