خانه / مشاوره فردی / چرا هیچکس منو دوست نداره؟ هیچکس به من اهمیت نمیده
کسی من را دوست ندارد
کسی من را دوست ندارد

چرا هیچکس منو دوست نداره؟ هیچکس به من اهمیت نمیده

اگر فکر می‌کنید چرا هیچکس مرا دوست ندارد، اول‌ازهمه باید بگویم که اشتباه می‌کنید. در حال حاضر هم کسانی هستند که شما را دوست می‌دارند. والدینتان شما را دوست می‌دارند، خواهر و برادرتان شما را دوست می‌دارند و احتمالاً دوستان خوبی دارید که شما را دوست می‌دارند.

البته، همگی ما روزهایی داریم که بدتر از باقی روزها هستند و ممکن است پس از پایان یک روز بد یا یک جدایی سخت، احساس تنهایی کنیم و ناراحت باشیم. بااین‌وجود، اگر فکر می‌کنید که هیچ‌کس به شما اهمیتی نمی‌دهد یا باور نمی‌کنید که کسی شما را دوست داشته باشد، این مقاله گزینه ایده آلی برای شما خواهد بود.

مطالب مرتبط: راههای مقابله با افکار منفی

کسی منو دوست ندارد به خاطر اعتماد به نفس پایین

یکی از دلایلی که ممکن است چنین احساسی به شما دست پیدا کند، داشتن اعتماد به نفس پایین است. این مورد بسیار رایج است و در واقع، تقریباً هر فردی با کمبود اعتماد به نفس مشکل داشته است؛ به‌خصوص در دوران نوجوانی و جوانی. اعتماد به نفس پایین می‌تواند تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی و خوشبختی و همچنین رسیدن موفقیت در زندگی داشته باشد.

اگر فکر می‌کنید که ارزش دوست داشته شدن یا خوشبختی را ندارید، به دنبال آن نخواهید گشت و احتمالاً پیش از یافتن آن، تسلیم خواهید شد. شما نمی‌توانید خوشحال باشید اگر باور داشته باشید لیاقت خوشبختی را ندارید و پیداکردن کسی که شما را دوست داشته باشد درحالی‌که خودتان را دوست ندارید، دشوار خواهد بود.

نشانه‌های اعتماد به نفس پایین

شما ممکن است خود نیز متوجه اعتماد به نفس پایین خود نباشید. ممکن است برایتان کاملاً طبیعی باشد که احساس کنید ارزش هیچ نوع از خوشبختی را ندارید؛ زیرا همواره چنین احساسی داشته‌اید. ممکن است داشتن احساس بی ارزشی به‌خاطر شیوه تربیتتان بوده باشد. درصورتی‌که در خانواده‌ای بزرگ شده‌اید که اعضای آن شما را تحقیر کرده‌اند یا همواره مورد انتقاد آن ها قرار گرفته‌اید، به احتمال زیاد با چنین احساسی بزرگ می‌شوید. در ادامه، برخی از نشانه‌های اعتماد به نفس پایین آورده شده است:

 • تجربه شرمندگی شدید هنگام شکست
 • احساس شکست و بی ارزش بودن
 • تمرکز بیش از حد بر مشکلات
 • خستگی مزمن یا احساس بیماری
 • انزوا ،گوشه نشینی از دیگران و ایزوله کردن خود
 • داشتن احساس بد در مورد دیگران
 • حساسیت نسبت به هر نوع انتقاد
 • بی‌خوابی یا خوابیدن بیش از حد
 • سردرد یا درد در قسمت‌های دیگر از بدن
 • شک و تردید کردن در هر کاری که می‌کنید
 • نامطمئن بودن دررابطه‌با تصمیماتی که می‌گیرید.

مطالب مرتبط: چگونه خود را دوست داشته باشیم

کسی مرا دوست ندارد به خاطر ترس از ترک شدن

اکثر انسان‌ها یک یا دو بار در زندگی طرد شده‌اند و می‌توانند این موضوع را بپذیرند و بدون مشکل با آن کنار بیایند. در واقع، رد شدن یک روش عالی از یادگیری است. بااین‌وجود، افرادی با اعتماد به نفس پایین، رد شدن را این‌چنین نمی‌بینند. آن ها رد شدن را به‌عنوان شکست می‌شناسند و به این نتیجه می‌رسند که نمی‌توانند هیچ کاری را درست انجام دهند.

این بدان دلیل است که نمی‌دانند چگونه رد شدن را پردازش کنند؛ بنابراین بر آن متمرکز می‌شوند و اجازه می‌دهند تا تمام وجودشان را تسخیر کند. بااین‌وجود، گاهی اوقات رد شدن تضمین نشده است. چه کسی می‌تواند بگوید که حق کاملاً با فردی است که شما را رد کرده است؟

در بسیاری از موارد، آن فرد تنها روز بدی را پشت سر گذاشته است، زمانی فردی که بسیار شبیه به شماست به او آسیب‌ زده است یا شاید هم تنها از اسم شما خوشش نیامده است. رد شدن حتماً همیشه درست نیست. هرکسی نظر خود را دارد و اگر از چندین نفر در مورد یک موضوع سؤال کنید، احتمالاً چند دیدگاه متفاوت خواهید شنید.

چرا کسی من را دوست ندارد؟ به علت افسردگی

شما ممکن است دچار افسردگی شده باشید. این یک اختلال سلامت روان جدی و رایج است که قابل‌درمان نیز می‌باشد اما باید پیش از کمک‌گرفتن، خود متوجه آن شوید. بر اساس مؤسسه اضطراب و افسردگی آمریکا (ADAA)، تقریباً 15 میلیون نفر از علایم افسردگی رنج می‌برند. بااین‌وجود، تشخیص علایم افسردگی دشوار است زیرا آن‌قدر به احساس ناراحتی، خستگی و دل‌زدگی عادت کرده‌اید که فکر می‌کنید کاملاً طبیعی است.

شاید هم فکر کنید دیگران نیز چنین احساسی دارند؛ بنابراین، به دنبال کمک حرفه‌ای نباشید. دیگران بر این باور هستند که اگر آن را نادیده بگیرید، به‌خودی‌خود از بین خواهد رفت و بسیاری از مردم فکر می‌کنند همه چیز در سر آن‌هاست و باید با آن کنار بیایند. هیچ یک از این موارد درست نیست. همه انسان‌ها همیشه ناراحت و غمگین نیستند. این احساس به‌خودی‌خود از بین نخواهد رفت و چیزی نیست که بتوانید با آن کنار بیایید.

علائم افسردگی

افسردگی یک بیماری واقعی است و در بسیاری از موارد، به دلیل عدم تعادل بین مواد شیمیایی موجود در مغز که احساسات و عواطف ما را تنظیم می‌کنند، حاصل می‌شود. این تقصیر شما نیست و نمی‌توانید طبق گفته برخی از افراد به خود دلخوشی دهید. برخی از علائم افسردگی شامل موارد زیر هستند:

 • خستگی مزمن
 • از دست دادن وزن یا چاق شدن
 • غذا خوردن کمتر یا بیشتر از حد معمول
 • بی‌علاقگی به فعالیت‌های موردعلاقه‌تان
 • احساس بی ارزش بودن و شکست
 • اضطراب، بی‌قراری و تشویش
 • تمرکز بر مشکلات
 • گوشه نشینی از دیگران
 • از دست دادن حافظه
 • احساس عذاب وجدان به‌خاطر مسائلی که تقصیر شما نبوده‌اند
 • بیش از اندازه به اشتباهات گذشته فکرکردن
 • صحبت‌کردن و فکرکردن کند
 • احساس شدید ناراحتی و درماندگی
 • گریه کردن بدون دلیل
 • در سر داشتن افکار خودکشی یا خودزنی

مطلب مرتبط: چرا از مادرم متنفرم

دلایل افسردگی

درصورتی‌که افسردگی دارید، می‌توانید کمک بگیرید و از این موضوع غافلگیر خواهید شد که چقدر زود می‌توانید با کمی درمان و شاید هم مصرف دارو احساس بهتری پیدا کنید. بسته به دلیل افسردگی، شما می‌توانید در عرض چند روز احساس بهتری پیدا کنید. برخی از دلایل افسردگی عبارت‌اند از:

 • عدم تعادل مواد شیمیایی در مغز
 • اعضای خانواده با بیماری روانی
 • بیماری‌های روانی پیشین
 • مشکلات پزشکی از قبیل سرطان یا بیماری قلبی
 • آسیب تروماتیک مغز

چرا هیچکس منو دوست ندارد؟ اختلال اضطراب اجتماعی

دلایل دیگری نیز وجود دارند که باعث می‌شوند شما فکر کنید هیچکس مرا را دوست ندارد و نخواهد داشت. یکی از این دلایل ممکن است عدم توانایی شما در داشتن یک رابطه به دلیل یک اختلال متفاوت باشد. شاید شما یک اختلال اجتماعی از قبیل اضطراب اجتماعی یا ترس از حضور در جمع داشته باشید که مانع از داشتن روابط پایدار و بادوام می‌شود. آیا همیشه نگران هستید که دیگران چه فکری در مورد شما می‌کنند یا چگونه شما را مورد قضاوت قرار می‌دهند؟ اگر این‌چنین است، شاید اختلال اضطراب اجتماعی داشته باشید. در ادامه، برخی از نشانه‌های دیگر این اختلال آورده شده‌اند:

 • دوری کردن از دیگران
 • باور این که هیچ‌کس شما را دوست ندارد
 • ترس و خجالت شدید از صحبت‌کردن با دیگران
 • نگرانی مداوم در موردنظر و احساس دیگران نسبت به خود
 • لرزیدن، عرق کردن، شرمنده شدن، آشفتگی و حالت تهوع
 • امتناع از قرارگرفتن در مرکز توجه
 • دوری از موقعیت‌های اجتماعی از قبیل جشن‌ها و دورهمی‌ها
 • تجزیه‌وتحلیل عملکرد خود پس از یک موقعیت اجتماعی
 • انتظار وقوع بدترین اتفاقات در یک موقعیت اجتماعی

دلایل اختلال اضطراب اجتماعی

دلایل بسیار زیادی برای اختلال اضطراب اجتماعی وجود دارند، اما هیچ یک از آن ها صددرصد قطعی نیستند؛ همان‌طور که این موضوع برای سایر مشکلات سلامت روان نیز صدق می‌کنند. یکی از دلایل می‌تواند بزرگ شدن در یک محیط خانوادگی بی‌ثبات باشد که به دلیل کمبود محبت در کودکی یا اینکه کودک مورد بی‌توجهی یا سوءاستفاده قرار گرفته است یا شاید هم در مدرسه مورد آزار و اذیت دیگران واقع شده باشد.

این اختلال همچنین می‌تواند از یکی از اعضای خانواده که بیماری مشابه ای دارد، به ارث رسیده باشد. دلیل آن هر چه باشد، مهم است که کمک حرفه‌ای بگیرید زیرا این اختلال به‌شدت قابل‌درمان است. شما می‌توانید طی یک یا دو جلسه اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید و متعجب خواهید شد از این که روند بهبود تا چه اندازه سریع حاصل می‌شود.

مطالب مرتبط: چگونه دوست پیدا کنیم؟

اگر فکر می کنید کسی شما را دوست ندارد خود را رها کنید

هیچ‌کس بی‌دلیل از شما دوری نمی‌کند یا متنفر نمی‌شود؛ حداقل نه فردی که ارزش توجه شما را داشته باشد. گاهی اوقات، افرادی که می‌خواهید دوستتان داشته باشند، نمی‌توانند عشق خود را به شیوه‌ای که شما می‌خواهید، ابراز کنند. اگر به کسی علاقه‌مند هستید که علاقه‌ای به شما ندارد، مشکل اصلاً از شما نیست. در واقع، احتمالاً آن فرد است که مشکل دارد. افرادی که نمی‌خواهند با شما معاشرت کنند را رها کنید زیرا دنبال‌کردن دیگران برای این که از شما خوششان بیاید یا دوستتان داشته باشند، ارزشی ندارد. شما نمی‌توانید دیگران را مجبور به داشتن احساساتی کنید که نسبت به شما ندارند.

اگر هیچکس شما را دوست ندارد اشتباهات خود را بپذیرید

اصلی‌ترین چیزی که لازم است بدانید، این است که باید خود را دوست داشته باشید. اگر خود را دوست نداشته باشید، چگونه انتظار دارید شخص دیگری شما را دوست داشته باشد؟ این مانند فروشنده‌ای است که سعی دارد چیزی که خود به آن باور ندارد را بفروشد. درصورتی‌که به خودباور نداشته باشید، چگونه انتظار دارید دیگران به شما باور داشته باشند. مهم نیست که چه خطاهایی مرتکب شده‌اید، هر یک از ما خطاهای خود را داریم.

بسیاری از انسان‌ها دارای خطاهای بیشتری نسبت به شما هستند و برخی نیز کمتر از شما مرتکب خطا شده‌اند اما این موضوع اهمیتی ندارد. هیچ‌کس کامل و بی‌نقص نیست، و شما باید این موضوع را بپذیرید. شما نمی‌توانید انتظار کامل بودن داشته باشید و حتی اگر کامل و بی‌نقص باشید، این موضوع نمی‌تواند نظر افرادی که شما را دوست ندارند را تغییر دهد و آن ها را به شما علاقه‌مند کند. این چیزی نیست که شما بتوانید تغییرش دهید. شما تنها باید این موضوع را بپذیرید و به زندگی خود ادامه دهید.

مطالب مرتبط: چگونه شخصیت دوست داشتنی باشم

با یک نفر حرف بزنید

خواه این که افسردگی، اعتماد به نفس پایین، اختلال اضطراب اجتماعی دارید یا این که فقط احساس می‌کنید هیچکس مرا دوست ندارد، این موضوع اهمیت دارد که با شخص دیگری در این باره صحبت کنید. اگر احساس می‌کنید که کسی ندارید تا با او صحبت کنید، می‌توانید از یک فرد حرفه‌ای که در زمینه این مسائل تجربه دارد، صحبت کنید. در سایت مشاوره باما هزاران کارشناس سلامت روان واجد شرایط داریم که می‌توانند به شما کمک کنند. کافی است با آن ها تماس برقرار کنید تا بتوانید کسی را برای صحبت‌کردن با او پیدا کنید. نیازی به‌ رزرو وقت مشاوره از قبل نیست و می‌توانید این کار را از خانه نیز انجام دهید.

چرا خانوادم منو دوست ندارن

سلام منو هیچ کس دوست نداره هر کسی یه جوری سعی میکنه منو از خودشون دور کنن دلم میخواد برم یه جای که دیگه هیچ ادمی اون جا نباشه. سلام به هر کی خوبی میکن بهم بدی میکنه یعنی همه از من بدشون میاد هیچ کس به خونه ی من نمیاد منم که میرم زیاد احساس میکنم با رفتارشون نشون میدن مثلا حتی شوهرم اینقدر که دوستش دارم باز بیشتر وقتا دلمو بد جوری میشکنه دلم میخواد خودمو بکشم دیگه حلم از زندگی کردن بهم میخوره تو دنیا فقط بابام بود که دوستم داشت اگه نمیرفتم خونشون بهم یا همیشه زنگ میزد یا میومد خونم ولی خدا اونم از من گرفت ۵ خواهر دارم و دوتا برادر برادرام که هیچ وقت نمیگن مردی یازندیه از خواهرامم فقط دو تا شون باهام خوبن مامانمم که فقط پسر پرسته جز خدا کسیو ندارم خیلی حالم بده از خودم بدم اومده چون همه از من بدشون میاد

منبع: www.betterhelp.com

154 دیدگاه

 1. من آدم بدرد نخوری هستم.هیچکس از من راضی نیست. دلم میخواد خودم بکشم راحت بشم. میدونی من … الان فقط دلم میخواد بمیرم

 2. من هم وقتی اون همه خوبی که به اطرافیانم کردم و یه جور دیگه جوابمو دادن قصد خودگشی یا خودزنی ندارم ولی از صمیم قلبم از خدا میخوام به روز سیاه بشینن . حتی یکبار که رفتم خونه پسرعموهام وقتی عموم اومد گفت اینجا چرا اومدی حالا من چقدر اونارو دوست دارم با دل شکسته پاشدم اومدم بیرون قلبم دو تیکه شد به هیچکس نگفتم تا حالا

 3. چرا نمیتونم خودم رو به دیگران ثابت کنم یعنی احساس میکنم دیگران اصلا به من توجه نمیکنن

 4. چرا مامانم منو دوست نداره

 5. هیچکس منو دوست نداره. اضافه وزن زیاد داشتم بهترین دوستم کنارم راه نمی‌رفت تو خیابون کم کم همه ارتباطشونو باهام قطع کردند خیلی خیلی تنها شدم تو سه ماه ۵۰ کیلو اضافه وزن پیدا کردم .
  با روش های مختلف افسردگیمو کنترل کردم . شروع کردم رفتم باشگاه و با رژیم وزنو آوردم پایین. الان هم هیچکس منو دوست نداره چون انقدر ازشون فاصله گرفتم که دوست ندارم تا آخر عمر ببینمشون .روز به روز حالم بهتر میشه کنترلم روی افسردگی بیشتر میشه نمی‌زارم بهم آسیب بزنه .

 6. وی مدرسه معلمان از دستم نا راضی هستن قبل از این درس خون بودم وشاگرد اول کلاس بودم ولی الان حتی آخرم نیستم هیچ حسی به درس خواندن ندارم اخلاق خیلی عجیبی پیدا کردم حرف هایی میزنم که به آن جا نمی خورد زود عصبی میشم با خانواده همیشه بحث میکنم و همینطور داخل مدرسه با دانش آموزان .و هرکسی که چند بار با من رابطه داشته باشد بعد از چند وقت دیگه من رو بی ارزش می‌دونه خواهش میکنم یه راه کاری به من بگید

 7. خستم😭😭😭😭
  خیلی خستم😭😭
  حتی اگه بمیرمم فکر کنم هیچکس براش مهم نیست
  من یه مرد 31ساله دلشکسته داغونم
  من آدمیم که فقط باید ادای انسانهای قدرتمند رو دربیارم
  آخه مگه من با بقیه چیکار کردم که دوستم ندارن؟
  توی گوشه اتاق یه پتو کشیدم و دارم گریه میکنم و میخوام بقیه نفهمن گریه میکنم
  خدایا بهم لطف کن همین الان جونمو بگیر 😭😭😭

  • منم تنهام😔 ۲۹سالمه هیچکس منو نمیخواد ۱دختر تنهام نه زشتم نه قدکوتاه نه خانواده پایینی دارم نه اعتماد بنفسم پایینه ولی کسی منو نمیخواد😞

   • منم تنهام و قدمم کوتاهه یه دختر ۲۳ سالم پس دعا کن زودتر بمیرم و راحت شم تو که قد بلنده اینی دیگه من چی‌بگم

   • منم دختر ۲۳ سالم که قد کوتاهی دارم و هیچکس واقعا دوسم نداشته تاحالا حتی خواهر و برادرم ندارم پس دعا کن زودتر بمیرم

 8. احساس میکنم هیچکس دوسم نداره احساس میکنم جذابیتی برای کسی ندارم احساس میکنم باختم احساس میکنم… شاید امروز تمومش کنم زندگی لعنتی رو

 9. چرا هیچکس من را دوست ندار خانواده مرا دوست ندارم 😭

 10. امسال سال آخر مدرسه است. ولی همکلاسیام همچنان باهام سرد هستن. براشون بی اهمیته که همو می بینیم دیگه یا نه این به درک بهترین دوستم الان حتی توی مدرسه محلم نمیده. یکی دیگه رو پیدا کرده با اون یکی دوستشون میگرده یک سلام میکنه و رد میشه. تو خونه هم که مامان بابام همش بهم امر و نهی میکنن. واقعا خستم از این وضعیت. دلم میخواد فریاد بزنم و تموم بغض این مدتم رو توی آغوش کسی خالی کنم. ولی جرات همینو هم ندارم. فقط بهم میگن درس بخون درس بخون نمره ت فلان بشه کم بشه آبرو مون میره پس من چی. چرا همه به فکر خودشون هستن منو نادیده می گیرن. تورو خدا بگین دیگه باید چیکار کنم طاقت این همه حرفو بدبختی رو ندارم

 11. من خیلی ادم مهربونیم هیچوقت ب کسی بدی نکردم ولی هیشکی دوستم نداره مامانم بهم بی توجهی میکنه مثلا من دوسال پیش با رفیقم بحثم شد دشمن شدیم الان زنگ زد یه ویزی در رابطه با شغل مامانم رو میخواست مامانم گفت نگران نباش جوری رفتار میکنم که بفهمن ولی خب کلی گرم گرفت باهاشون و اینا چرا همه در حقم بدی میکنن واقعا نمیدونم من نه به کسی ظلم کردم نه حق کسیو خوردم من فقط کسیو میخوام که واقعا دوستم داشته باشه

 12. خیلی حالم گرفته است. نیاز به کسی دارم که درکم کنه

 13. منه بدبخت با این سن کمم ک فقط ۱۲ سالمه حالم از این دنیا ب هم میخورع فقط ب خاطر این ک یکیو می‌خوام و چون خانوادم اهل رل و دوست پسر و این چیزا نیستن نمیتونم باش باشم
  نمیدونم ک چرا بقیه منو دوست ندارن بیشتر وقت ب ی بهونه ازم جدا میشن
  هیچ کس نمی‌خواد با من دوست باشه پدر و مادرمم همش بهم میگن تو بچه ما نیستی تو سر راهیی
  میگن ای کاش ترو ب دنیا نمیاوردیم
  من از خودم خسته شدم
  خیلی دوست دارم خودمو خلاص کنم و بکشم و لی از این میترسم ک مردم در مورد خانوادم چی فکر کنن
  با این ک هیچ جوره خانوادم منو نمیخوان ولی من اونارو دوست دارم
  حروقت هم بشون میگم می‌خوام خودمو از بالا پشت بوم پرت کنم میگن چرا معتلی همین الان برو
  نمیدونم واقعا خدا می‌دونه من چند سالمه یا نه
  ولی هیچ وقت از این زندگیم راضی نبودم ولی بازم شکر میکردم ک بد تر از این نشه
  من تا ب حال کتک های زیادی خودم با مشت . با کمربند . با چوب …. با هرچی ک بشه
  هیچ کسو هم ندارم ک باهاش حرف بزنم ی کم آروم شم ب هرچی ک تا ب حال گفتم حالمو بد تر کردع
  من فقط ی دختر ۱۲ سالم نمیدونم چرا این همه درد دارم
  من ۱۲ سال زندگی کردم قدر ی عمر بدبختی کشیدم🖤💔😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 14. من تا همین ۱۲ سالگی ک زندگی کردم بسمه می‌خوام بمیرم💔

 15. من فقط دلم میخواد یکی باشه اینجوری که من بهش محبت میکنم و سنگ تموم می‌ذارم بهم محبت کنه

دیدگاهتان را بنویسید