خانه / مشاوره خانواده / راه حل مشکلات زناشویی زنان در ازدواج
مشکلات زناشویی در ازدواج

راه حل مشکلات زناشویی زنان در ازدواج

برای راهنمایی و دریافت وقت مشاوره تلفنی یا مراجعه حضوری هم اکنون تماس بگیرید:

02144804164
مشاهده مراکز مشاوره تهران و شهرستان

یکی از خانم هایی که برای مشاوره خانواده به کلینیک ما مراجعه کرده بود صراحتاً آنچه زنان دیگر با صدای بلند بیان نمی‌کنند را اقرار می‌کند: او مدت‌زمان زیادی است که از همسر خود عصبانی است. مادر دو بچه از شهر بروکلین می‌گوید:” ما هر دو کار می‌کنیم، اما من به تنهایی مسئولیت کارهای خانه و امور بچه ها را نیز به عهده دارم. همسرم هیچ کاری در خانه انجام نمی‌دهد و این مرا خیلی آزار می‌دهد و موجب ایجاد مشکلات زناشویی در زندگی شده است.

او همراهان زیادی در این زمینه دارد، دکتر هلن جی. برنر، نویسنده کتاب ” من می‌دانم جایی در همانجا هستم ” می‌گوید: خشم مزمن در بسیاری از ازدواج ها رایج است مخصوصا زمانی که زوج بچه کوچک دارند. تقاضاهای کودکان در حال رشد می‌تواند حتی در بهترین روابط زناشویی نیز مشکلاتی ایجاد کند و هنگامی زوج زمان و انرژی لازم برای رفع مشکلات زناشویی خود را نداشته باشند، خشم و انزجار به وجود می‌آید. نتیجه؟ به جملات یک زن عصبانی توجه کنید:” من عادت داشتم دیوانه‌وار عاشق همسر و زندگی باشم، اما الآن فقط دیوانه ام”.

ریشه‌های خشم به خاطر مشکلات زناشویی 

یکی از رایج‌ترین شکایاتی که مشاوران ازدواج از زبان مادران جوان خشمگین می‌شنوند، این است که همسر آن‌ها  از زیر بار کارهای خانه شانه خالی می‌کند. و این فقط کار فیزیکی نیست که از آن شکایت دارند بلکه زنان باید نسبت به مشغله های فکری زندگی مثل داشتن سایز کفش‌ فرزندان، وقت ویزیت دکتر، برنامه ریزی جشن تولد فرزند و غیره نیز احساس مسئولیت  کنند.

لیزا ارلی مک لئود، مادر دو بچه از آتلانتا و نویسنده کتاب “کمال گرایی را فراموش کن” می‌گوید: وقتی بچه های من کوچک بودند، من به تنهایی وظیفه تهیه لیستی از کارهای روزمره خانواده و بچه ها را بر دوش داشتم، به همسرم می‌گفتم می‌دانی جلسه اولیا و مربیان فرزندان چه روزی است؟ اصلاً می‌دانی که بچه های ما چه نیازها و مشکلاتی دارند؟

یکی دیگر از مشکلات زناشویی زنان این است که همسر شان به آن‌ها توجه نمی‌کند یا نسبت به نگرانی‌ها و نیازهای همسر خود حساسیت نشان نمی‌دهند. مادر ۳ بچه زیر ۵ سال خانه دار می‌گوید” شوهر من تمام‌روز را کار می‌کند و وقتی در خانه است با بچه ها سرگرم است، بعدازاینکه آن‌ها به تخت خواب شان می‌روند، او خود را تلپی روی مبل می‌اندازد و تلوزیون نگاه می‌کند. حتی تمایلی به گفتگو با من را ندارد، و این واقعاً من را دیوانه می‌کند. من تمام‌روز را با بچه ها می‌گذرانم، از آن‌ها مراقبت می‌کنم. آیا این حق را ندارم که بخواهم گاهی همسرم به من توجه و محبت کند؟

او هنوز هم در گفتن مشکلات زناشویی به شوهر خود شک دارد، می‌گوید” نمی‌خواهم زن غرغرویی باشم، می‌دانم که همسرم سخت کار می‌کند، و خسته است و حق دارد زمانی برای خودش باشد”. اگرچه، هرازگاهی، خشم مزمن او تبدیل به خشم واقعی خواهد شد. او اعتراف می‌کند که” چیزهای کوچکی مرا منفجر می‌کند و نسبت به رفتار شوهرم عصبانی می‌شوم”.

به نظر این مشاور خانواده ، انفجارانی از این قبیل عادی است اما زنان در ابراز و بیان علت خشم و ناراحتی خود به همسر راحت نیستند. فیونا تراویس، دکترای روانپزشکی کولومبوس، اوهایو می‌گوید: زن معمولا به حفظ رنجش و غم در درون خود تمایل دارد اما وقتی که این احساسات در درون انباشته شد و به نقطه غیر قابل تحملی رسید آنگاه  همه دردها، آسیب ها و ناامیدی ها فوران می کند و منفجر می شود.

سرازیر شدن خشم زن به خاطر مشکلات زناشویی

روانشناسان می‌گویند زنان مایل‌اند تسکین موقت پس از عصبانیت شدید را تجربه کنند. آزاد کردن هیجانات حبس شده همیشه حس خوبی به زنان می‌دهد، و این به کم کردن استرسی که عصبانیت می‌تواند موجب آن شود کمک می‌کند. گرچه به عقیده این مشاور خانواده ، اجازه دادن اینکه احساسات ما به نقطه انفجار برسند زیان‌بار است. دکتر برنر می‌گوید:” آنچه اتفاق می‌افتد این است که مرد احساسات زن را نادیده می‌گیرد زیرا از نظر او زن مانند دیوانه ها جیغ می‌کشد و منطقی نیست، و سرانجام او را جدی نمی‌گیرد”.

بدتر اینکه، تکرار بحران می‌تواند موجب شود که مرد رفتار ناپسندی در مقابل همسر خود انتخاب کند. دکتر دافنه استیون، مشاور خانواده و زوج درمانگر در ماکون جورجیا، می‌گوید:” عصبانیت زن برای مرد می‌تواند ترسناک باشد”. مردها در مواجهه با استرس واکنش نشان می‌دهند: فشارخون شان بالا می‌رود، و ضربان قلب آن‌ها زیاد می‌شود. پس یک مرد، برای جلوگیری از ناراحتی، ممکن است بااحتیاط با همسرش  برخورد کند یا به‌طور کامل از همسرش دوری کند.

وقتی زوج از هم فاصله می‌گیرند، معمولاً اولین صدمه به رابطه زناشویی و رابطه جنسی آن‌ها وارد می‌شود. ریک هنسون، دکتر روانشناس و نویسنده کتاب ذات مادری (راهنمای مادر در سلامت جسمی، ذهن، و روابط عاطفی) می‌گوید:” زنان علاقه کمی به رابطه جنسی با همسری که حس عاطفی به او ندارند از خود نشان می‌دهند”.  و شوهران، علیرغم شهرت شان در شهوت رانی، از نزدیکی با زنی که از دست آن‌ها عصبانی است اجتناب می‌کنند.

باگذشت زمان، عدم برقراری رابطه جنسی در ازدواج موجب بیگانگی عمیق می‌گردد و به تخریب رابطه زناشویی کمک می‌کند. متخصصان می‌گویند که عصبانیت شدید برای کودکان نیز مضر است. وقتی‌که زنان احساس عصبانیت می‌کنند، احتمال از دست دادن آستانه تحملشان در تربیت کودک و فرزندان مستعدتر بیشتر است.

اگرچه زنان سعی می‌کنند غم و ناراحتی و مشکلات زناشویی را در درون خود نگه دارند اما احساس خشم مداوم، ناسزا گفتن در حین دعوا با همسر ، نگاه‌های سرد بین پدر و مادر، به کودک تعریف نادرستی از ازدواج  نشان می‌دهد.

مشکلات زناشویی خود را به طور چشمگیری بهبود ببخشید

این موقعیت ناامید کننده نیست. جاشوا کلمن، دکترای زوج درمانی در سانفرانسیسکو و نویسنده کتاب “تغییر ازدواج” می‌گوید:” اگر زوجین تلاش کنند تا روی تفاوت ها و مشکلات زناشویی خود کار کنند، بیشتر روابط زناشویی بعد ازدواج ها به‌طور چشمگیری بهبود می‌یابند”. در اینجا چند پیشنهاد این مشاور خانواده برای مقابله با “سندروم مادر دیوانه” ارائه می‌ شود:

اجازه ندهید به خاطر مشکلات زناشویی احساس رنجش به وجود بیاید

داشتن احساس بدبینی به همسر نقطه شروع  شکست و طلاق در رابطه زناشویی یاست، مگر اینکه تلاشی آگاهانه در حل مشکلات زناشویی انجام دهید. همین‌که همسر خود را با لنز بدبینی نگاه کنید، همه کارهای همسر تان غلط می‌شود.

برای تغییر دیدگاه تان، مهم است که هرلحظه به عقب برگردید و با خود دلایل و معیارهای ازدواج با همسر خود در گذشته را مرور کنید. فهرستی از خصوصیات رفتاری خوب همسر خود که باید به خاطر آن‌ها از او تشکر کنید را تهیه نمایید، و سعی کنید روی آن‌ها تمرکز کنید. از گفتن این جملات خودداری کنید:” همسرم همیشه این کار را می‌کند” یا هیچ‌وقت این کار را نمی‌کند”. به اعتقاد این دکتر روانشناس ، چنین اظهار نظرات کلی نسبت به همسر خود احتمالاً درست نباشند و درعین‌حال می‌توانند عصبانیت را در شما تشدید کنند.

عوامل ایجاد مشکلات زناشویی  در زندگی را شناسایی کنید

از زمان‌هایی که بیشتر از همسر خود عصبانی می‌شوید باخبر باشید. آیا شما از اینکه شانسی برای ورزش نداشته باشید عصبی می‌شوید؟ آیا زمان‌هایی که به‌خصوص خسته هستید بیشتر عصبانی می‌شوید؟ اگر این موارد درست هستند، شما نیاز دارید تا راهی را برای رفتن به باشگاه پیدا کنید یا یک چرت برای رفع خستگی در بعدازظهر پیدا کنید. دکتر استیون می‌گوید:” برای مادران جوان مهم است تا زمانی را برای تغذیه روحی خود اختصاص دهند”. بازیابی انرژی روحی و روانی ممکن است رفتار آزاردهنده‌ی همسر تان را تغییر ندهد، اما روی روش واکنش شما  در مقابله با رفتارهای نامطلوب همسر تان  تأثیر می‌گذارد.

گام بعدی تشخیص رفتارهای همسرتان که از همه بیشتر شما را عصبی می‌کند و سپس، یافتن نقش خودتان در چنین رفتار هایی است. دکتر کلمن می‌گوید:” مقصر دانستن کامل همسر تان در اختلافات و مشکلات زناشویی آسان است”. اما به عقیده روانشناسان در یک رابطه زناشویی ناسالم معمولاً زن و مرد هر دو سهم دارند. مثلاً، اگر شما شخصیت کنترل کننده دارید ، آیا می‌توانید از همسر خود انتظار داشته باشید تا برای تصمیم گیری در زندگی پیشگام باشد؟

همچنین باید درباره‌ آنچه شما را عصبانی می‌کند پیش از اینکه منفجر بشوید با همسر تان صحبت کنید. دکتر برنر می‌گوید:” اجازه ندهید موضوع بحث بدون صحبت کردن در هوا معلق بماند”. اما سعی نکنید تا زمانی که عصبی و حتی ناراحت هستید مشکلات زناشویی با همسر را حل‌وفصل کند. بلکه، وقتی‌که آرامش خود را به دست آوردید و می‌توانید گفتگویی با فهم و درک داشته باشید، زمانی را برای گفتگو با همسر خود تعیین کنید.

برای حل مشکلات زناشویی راه‌حل‌های عملی پیدا کنید

آیا شما مانند بسیاری از مادران پر مشغله از اینکه همسرتان در منزل کار نمی‌کند عصبانی هستید؟ اگر شما به کمک نیاز دارید، احتمالاً باید آن را کلمه به کلمه به همسر تان بگویید. آلین زولدبراد، متخصص رابطه زناشویی در دانشگاه لزینگتون، ماساچوست، پیشنهاد می‌دهد:” فهرستی از ناراحت‌کننده‌ترین وظایف خود تهیه کنید، و از همسر خود بخواهید تا برخی از آن‌ها را انجام دهد”. اگر شما از او می‌خواهید تا کارهای خاصی انجام دهد، ازجمله لباسشویی یا آماده کردن وعده‌های غذایی، و مطمئن نیستید که چگونه آن را  انجام دهد، به او آموزش بدهید.

در بیان مشکلات زناشویی از لحن مؤدبانه استفاده کنید

به عقیده این مشاور خانواده ، نحوه‌ بیان شما به همان اندازه‌ آنچه می‌خواهید بگویید اهمیت دارد، پس پیش از همه‌چیز برای جملات خود برنامه داشته باشید. به‌جای جیغ کشیدن و گفتن این جمله به همسر که : ” دراز کشیدن روی مبل مثل یک نهنگ توی ساحل را کنار بگذار و یک‌بار هم شده کمک کن”، سعی کنید بگویید” من به کمکت احتیاج دارم، ممکن است امشب ظرف‌ها را از بشویی تا من بتوانم برای فرزند مان قصه بگویم؟” به یاد داشته باشید که: وقتی شوهر شما کمک می‌کند و آن‌ها را دقیقاً به همان نحوی که شما انجام می‌دهید انجام نمی‌دهد، زبان خود را گاز بگیرید. اصلاً از او انتقاد نکنید، زیرا در صورت انتقاد از همسر او بار بعدی به شما کمک نخواهد کرد.

برای حل مشکلات زناشویی زمانی را برای بودن در کنار همسر اختصاص دهید

بر اساس توصیه این دکتر روانشناس ، زوج باید سعی کنند زمانی را حداقل هفته‌ای یک‌بار به خود اختصاص دهند. به‌طور مطلوب، باید قراری بیرون از خانه با هم بگذارید تا از نیازها و تقاضاهای داخل خانه به دور باشید. اما اگر نمی‌توانید مدیریت کنید، حداقل زمان مشخصی را در کنار همسر خود باشید، مثلا پس‌ازاینکه شب‌ها کودکان خوابیدند یا بعدازظهر آخر هفته‌ها که بچه ها نزد مادربزرگشان هستند.

زمانی که کنار همسر خود می‌نشینید یک لیوان چای یا یک فنجان قهوه با هم‌میل کنید. و به‌جای صحبت کردن درباره‌ کودکان، این تمرین را انجام دهید: درباره‌ چیزی که واقعاً دوست دارید با همسر خود صحبت کنید یا اینکه از او بابت زحماتی که برای زندگی مشترک می کشد تشکر کنید. سپس، از او بخواهید او نیز در عوض جملات مثبتی را راجع به شما بگوید. شروع گفتگو با همسر با همین حرف‌های ساده به‌سرعت موجب مکالمه‌ عمیق‌تری می‌شود. اگر چیز دیگری نباشید، حداقل موجب خنده‌ شما می‌شود و همیشه راهی خوب برای برقراری ارتباط دوباره وجود دارد.

درنهایت، برای والدین جوان باید بدانند که این یک مرحله‌ پر استرس در هر زندگی زناشویی وجود دارد. معمولاً بحث و دعوا با همسر امری طبیعی است، و در بیشتر ازدواج ها دعوا آسیبی به رابطه زناشویی زوج نمی‌زند. در حقیقت، یادگیری و تمرین بر روی شناخت تفاوت ها و حل مشکلات زناشویی به ایجاد یک ازدواج موفق کمک می‌کند.

برای راهنمایی و دریافت وقت مشاوره تلفنی یا مراجعه حضوری هم اکنون تماس بگیرید:

02144804164
مشاهده مراکز مشاوره تهران و شهرستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *