خانه / مشاوره خانواده / راه حل مشکلات زناشویی زنان در ازدواج
مشکلات زناشویی در ازدواج

راه حل مشکلات زناشویی زنان در ازدواج

خانومی که به تازگی برای درخواست مشاوره خانواده به کلینیک ما مراجعه کرده بود، صراحتاً آنچه زنان دیگر با صدای بلند بیان نمی‌کنند را اقرار می‌کرد: او زمان زیادی است که از همسر خود ناراضی است. او که مادر دو بچه نیز است می‌گوید:” من و همسرم هر دو کار می‌کنیم، اما من به تنهایی مسئولیت کارهای خانه و امور بچه داری را نیز بر عهده دارم. همسرم هیچ کاری در خانه انجام نمی‌دهد و این مرا خیلی آزار می‌دهد و موجب ایجاد مشکلات زناشویی در زندگی ما شده است.

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144244916

دکتر هلن جی. برنر، نویسنده کتاب ” من می‌دانم جایی در همانجا هستم ” می‌گوید: خشم مزمن در بسیاری از ازدواج ها رایج است؛ مخصوصا زمانی که زوج صاحب بچه کوچک نیز هستند. انتظارات و مسئولیت کودکان در حال رشد حتی در بهترین روابط زناشویی نیز  می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند و هنگامی زوج زمان و انرژی لازم برای رفع مشکلات زناشویی خود نداشته باشند،بحث و دعوا با همسر به وجود می‌آید. نتیجه؟ به جملات یک زن عصبانی توجه کنید:” من عادت داشتم دیوانه‌وار عاشق همسر و زندگی خود باشم، اما الآن فقط یک دیوانه ام”.

ریشه‌های خشم به خاطر اختلافات زناشویی 

یکی از رایج‌ترین شکایاتی که در مرکز مشاوره از زبان مادران جوان خشمگین شنیده می‌شنود، این است که همسر آن‌ها  از زیر مسئولیت کارهای خانه شانه خالی می‌کند. این فقط کار عملی نیست که زنان از آن شکایت دارند بلکه آنها باید نسبت به مشغله های فکری زندگی مثل داشتن سایز کفش‌ فرزندان، وقت ویزیت دکتر، برنامه ریزی جشن تولد فرزند و غیره نیز احساس مسئولیت  کنند.

خانوم لیزا لئود، مادر دو بچه از آتلانتا و نویسنده کتاب “کمال گرایی را فراموش کن” می‌گوید: وقتی بچه های من کوچک بودند، من به تنهایی وظیفه تهیه فهرستی از کارهای روزمره خانواده و بچه ها را بر دوش داشتم، به همیشه به همسر خود می‌گفتم: هیچ می‌دانی جلسه اولیا و مربیان فرزندان چه روزی است؟ اصلاً می‌دانی که بچه های ما چه نیازها و مشکلاتی دارند؟

یکی دیگر از مشکلات زناشویی زنان این است که همسر شان به آن‌ها توجه نمی‌کند یا نسبت به نگرانی‌ها و نیازهای عاطفی زنان اهمیتی نمی‌دهند. یک مادر خانوه دار و صاحب ۳ بچه زیر ۵ سال می‌گوید” شوهر من تمام‌روز را کار می‌کند و وقتی در خانه است با بچه ها سرگرم است، بعدازاینکه فرزندان ما به خواب می‌روند، او خود را تلپی روی مبل می‌اندازد و تلوزیون نگاه می‌کند. حتی تمایلی به گفتگو با همسر خود ندارد و این  موضوع واقعاً من را خشمگین و عصبی می‌کند. من تمام‌روز را به تربیت بچه ها می‌گذرانم، از آن‌ها مراقبت می‌کنم. آیا این حق را ندارم که گاهی همسرم به من توجه و محبت کند؟

او هنوز هم در گفتن مشکلات زناشویی به شوهر خود شک دارد، می‌گوید” نمی‌خواهم زن غرغرویی باشم، می‌دانم که همسرم سخت کار می‌کند و خسته است. او حق دارد زمانی را برای استراحت و امور شخصی خود اختصاص دهد”. اگرچه، هرازگاهی، خشم مزمن او تبدیل به خشم واقعی خواهد شد. او اعتراف می‌کند که” چیزهای کوچکی مرا خشمگین می‌کند و نسبت به رفتار شوهرم عصبانی می‌شوم”.

به نظر این مشاور خانواده ابراز خشم در چنین مواقعی از طرف زن امری طبیعی است اما گاهی زنان در ابراز و بیان علت خشم و ناراحتی خود به همسر راحت نیستند. فیونا تراویس، دکترای روانپزشکی کولومبوس از اوهایو می‌گوید: زنان معمولا به حفظ سکوت و غم خوردن در درون خود تمایل دارد اما وقتی که این احساسات در درون انباشته شد و به نقطه غیر قابل تحملی رسید، آنگاه  همه دردها، آسیب ها و ناامیدی ها فوران می کند و منفجر می شود.

طغیان خشم زن به خاطر مشکلات زناشویی

روانشناسان می‌گویند زنان مایل‌اند تسکین موقت پس از عصبانیت شدید را تجربه کنند. تخلیه احساسات و هیجانات درونی همیشه حس خوبی به زنان می‌دهد، و این کار به او برای مقابله با استرس کمک می‌کند. گرچه به عقیده این مشاور خانواده رسیدن احساسات به نقطه انفجار برای سلامت ما زیان‌بار است. دکتر برنر می‌گوید:” آنچه اتفاق می‌افتد این است که مرد احساسات زن را نادیده می‌گیرد زیرا از نظر او زن مانند دیوانه ها جیغ می‌کشد و منطقی نیست، و سرانجام او را جدی نمی‌گیرد”.

بدتر اینکه، تکرار بحران می‌تواند موجب شود که مرد رفتار ناپسندی در مقابل همسر خود انتخاب کند. دکتر دافنه استیون، مشاور خانواده و زوج درمانگر در ماکون جورجیا، می‌گوید:” عصبانیت زن برای مرد می‌تواند ترسناک باشد”. مردها در مقابله با استرس واکنش نشان می‌دهند: فشارخون انها بالا می‌رود و ضربان قلب آن‌ها زیاد می‌شود. پس یک مرد، برای جلوگیری از ناراحتی در چنین شرایطی ممکن است بااحتیاط با همسر خود رفتار کند یا به‌طور مقطعی از همسر خود دوری کند.

وقتی زوج از هم فاصله می‌گیرند، معمولاً اولین صدمه به رابطه زناشویی و رابطه جنسی آن‌ها وارد می‌شود. ریک هنسون، دکتر روانشناس و نویسنده کتاب ذات مادری (راهنمای مادر در سلامت جسمی، ذهن، و روابط عاطفی) می‌گوید:” زنان معمولا علاقه کمی به برقراری رابطه جنسی با همسر بی عاطفه از خود نشان می‌دهند”.  و شوهر علی رغم شهرت شان در شهوت رانی، از نزدیکی با زنی که از دست آن‌ها عصبانی است اجتناب می‌کنند.

باگذشت زمان، عدم برقراری رابطه جنسی در ازدواج موجب بیگانگی عمیق می‌گردد و ریشه روابط جنسی در مشکلات زناشویی آنها پدیدار می شود. این دکتر روانشناس معتقد است که عصبانیت شدید برای سلامت کودکان نیز مضر است. وقتی‌که زن احساس عصبانیت می‌کند، احتمال از دست دادن آستانه تحملش در تربیت کودک و فرزندان بیشتر است.

اگرچه زنان سعی می‌کنند غم و ناراحتی و مشکلات زناشویی را در درون خود نگه دارند اما احساس خشم مداوم، ناسزا گفتن در حین دعوا با همسر و نگاه‌های سرد بین پدر و مادر، به کودک تعریف اشتباهی از ازدواج  نشان می‌دهد.

مشکلات زناشویی خود را به طور چشمگیری بهبود ببخشید

این موقعیت ناامید کننده نیست. جاشوا کلمن، دکتر زوج درمانی در سانفرانسیسکو و نویسنده کتاب “تغییر ازدواج” می‌گوید:” اگر زوج تلاش کنند تا بر روی تفاوت ها و مشکلات زناشویی خود کار کنند، بیشتر روابط زناشویی بعد ازدواج به‌طور چشمگیری بهبود می‌یابد”. در اینجا چند پیشنهاد این مشاور خانواده برای مقابله با “سندروم مادر دیوانه” ارائه می‌ شود:

اجازه ندهید به خاطر اختلافات زناشویی احساس رنجش به وجود بیاید

داشتن احساس بدبینی به همسر نقطه شروع  شکست و طلاق در رابطه زناشویی است، مگر اینکه تلاشی آگاهانه در حل مشکلات زناشویی انجام دهید. همین‌که همسر خود را با لنز بدبینی نگاه کنید، همه کارهای همسر تان غلط می‌شود.

برای تغییر دیدگاه تان، مهم است که هرلحظه به عقب برگردید و با خود دلایل و معیارهای ازدواج با همسر خود در گذشته را مرور کنید. فهرستی از خصوصیات رفتاری خوب همسر خود که باید به خاطر آن‌ها از او تشکر کنید را یادداشت کنید و سعی کنید بیشتر بر روی آن‌ها تمرکز کنید. از گفتن این جملات خودداری کنید:” همسرم همیشه این کار را می‌کند” یا هیچ‌وقت این کار را نمی‌کند”. به اعتقاد این دکتر روانشناس بیان چنین اظهار نظرات کلی نسبت به همسر احتمالاً درست نباشند و درعین‌حال می‌توانند احساس خشم و عصبانیت را در شما تشدید کنند.

عوامل ایجاد مشکلات زناشویی  در زندگی را شناسایی کنید

آگاه باشید چه زمان‌هایی بیشتر از همسر خود عصبانی می‌شوید. آیا شما از اینکه فرصتی برای اختصاص زمانی برای پرداختن به امور شخصی خود ( مثل ورزش صبحگاهی) ندارید از همسر و زندگی خود عصبی هستید؟ آیا زمان‌هایی که به‌خصوص خسته هستید بیشتر عصبانی می‌شوید؟ اگر این موارد درست است، شما نیاز دارید تا راه حلی برای انجام ورزش یا استراحت برای رفع خستگی در بعدازظهر خود پیدا کنید.

دکتر استیون می‌گوید:” برای مادران جوان مهم است تا زمانی را برای تغذیه روحی خود اختصاص دهند”. بازیابی انرژی روحی و روانی ممکن است رفتار آزاردهنده‌ی همسر تان را تغییر ندهد، اما روی روش واکنش شما  در مقابله با رفتارهای نامطلوب همسر تان  تأثیر می‌گذارد.

گام بعدی شناسایی رفتارهای اشتباه همسر شما است که بیشتر از همه شما را  خشمگین و عصبی می‌کند. سپس، یافتن نقش خودتان در ابراز چنین رفتار هایی است. دکتر کلمن می‌گوید:” مقصر دانستن کامل همسر تان در اختلافات و مشکلات زناشویی آسان است”. اما به عقیده روانشناسان در یک رابطه زناشویی ناسالم معمولاً زن و مرد هر دو مقصر هستند. مثلاً، اگر شما شخصیت کنترل کننده ای دارید ، آیا می‌توانید از همسر خود انتظار داشته باشید تا برای تصمیم گیری در زندگی پیشگام باشد؟

همچنین باید درباره‌ آنچه شما را عصبانی می‌کند پیش از اینکه هشمگین شوید با همسر خود به گفتگو بپردازید. دکتر برنر می‌گوید:” اجازه ندهید موضوع اختلافات زناشویی شما بدون حل شدن باقی بماند”. از طرفی، سعی نکنیددزمانی که عصبی و ناراحت هستید مشکلات زناشویی با همسر خود را حل‌وفصل کند. بلکه، وقتی‌که آرامش خود را به دست آوردید، زمانی را برای گفتگو با همسر خود تعیین کنید.

برای حل مشکلات زناشویی راه‌حل‌های عملی پیدا کنید

آیا شما مانند بسیاری از مادران پر مشغله از اینکه همسر تان در منزل کار نمی‌کند عصبانی هستید؟ اگر شما به کمک نیاز دارید، احتمالاً باید آن را کلمه به کلمه به همسر تان بگویید. آلین زولدبراد، متخصص رابطه زناشویی در دانشگاه لزینگتون، ماساچوست، پیشنهاد می‌دهد:” فهرستی از ناراحت‌کننده‌ترین وظایف خانه را تهیه کنید و از همسر خود بخواهید تا برخی از آن‌ها را او انجام دهد”. اگر شما از او می‌خواهید تا کارهای خاصی انجام دهد، ازجمله لباسشویی یا آماده کردن وعده‌های غذایی، و مطمئن نیستید که چگونه آن را  انجام دهد، به او آموزش دهید.

در بیان مشکلات زناشویی از لحن مؤدبانه استفاده کنید

به عقیده این مشاور خانواده نحوه‌ بیان شما به همان اندازه‌ آنچه می‌خواهید بگویید اهمیت دارد، پس پیش از همه‌چیز برای بیان خواسته ها و انتطارات از همسر خود برنامه داشته باشید. به‌جای جیغ کشیدن و گفتن این جمله به همسر که : ” دراز کشیدن روی مبل مثل یک نهنگ توی ساحل را کنار بگذار و یک‌بار هم شده کمک کن”، سعی کنید بگویید” من به کمکت احتیاج دارم، ممکن است امشب ظرف‌ها را شما بشویی تا من بتوانم برای فرزند قصه تعریف کنم؟” به یاد داشته باشید وقتی شوهر در کارهای خانه به شما کمک می‌کند و آن‌ها را دقیقاً به همان نحوی که شما انجام می‌دهید انجام نمی‌دهد، زبان خود را گاز بگیرید. اصلاً از او انتقاد نکنید، زیرا در صورت انتقاد از همسر او دفعه بعد به شما در انجام کارهی منزل کمک نخواهد کرد.

برای حل مشکلات زناشویی زمانی را برای بودن در کنار همسر اختصاص دهید

بر اساس توصیه این دکتر روانشناس ، زوج باید سعی کنند زمانی را (حداقل هفته‌ای یک‌بار) به خود اختصاص دهند. به‌طور مطلوب، باید قراری بیرون از خانه با هم بگذارید تا از فضای کاری داخل خانه  مدتی به دور باشید. اما اگر نمی‌توانید این موضوع را مدیریت کنید، حداقل زمان مشخصی را (مثلا پس‌ازاینکه شب‌ها کودکان خوابیدند یا بعدازظهر آخر هفته‌ها که بچه ها نزد مادربزرگشان هستند) در کنار همسر خود باشید.

زمانی که در کنار همسر خود می‌نشینید یک لیوان چای یا یک فنجان قهوه با هم‌میل کنید. به‌جای صحبت  درباره‌ کودکان، این تمرین را انجام دهید: درباره‌ چیزی که واقعاً دوست دارید با همسر خود صحبت کنید یا اینکه از او بابت زحماتی که برای زندگی مشترک تان می کشد تشکر کنید. سپس، از او بخواهید او نیز  جملات مثبتی را راجع به شما بگوید. شروع گفتگو با همسر با همین حرف‌های ساده به‌سرعت موجب مکالمه‌ عمیق‌تری می‌شود. اگر چیز دیگری نباشید، حداقل موجب خنده‌ شما می‌شود و همیشه راهی خوب برای برقراری ارتباط دوباره وجود دارد.

درنهایت، برای والدین جوان باید بدانند که این یک مرحله‌ پر استرس در هر زندگی زناشویی وجود دارد. معمولاً بحث و دعوا با همسر امری طبیعی است، و در بیشتر ازدواج ها دعوا آسیبی به رابطه زناشویی زوج نمی‌زند. در حقیقت، یادگیری و تمرین بر روی شناخت تفاوت ها و حل مشکلات زناشویی به ایجاد یک ازدواج موفق کمک می‌کند.

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144244916

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *