خانه / مشاوره خانواده / دلایل بی توجهی مرد به زن در زندگی زناشویی
بی توجهی زن به مرد
نشانه های بی توجهی زن به مرد همسر شوهر

دلایل بی توجهی مرد به زن در زندگی زناشویی

در این مقاله از سایت مشاوره باما به سوالاتی از قبیل: چرا همسرم بهم توجه نمیکنه؟چرا برای شوهرم مهم نیستم؟ و نشانه های بی توجهی مرد به زن در زندگی مشترک زناشویی پاسخ می دهیم:

زندگی زناشویی می‌تواند پیچیده باشد. کار می‌تواند استرس‌زا باشد. بچه‌ها ممکن است دچار مشکل شوند. یکی از اعضای خانواده می‌تواند موجب پریشانی و آشفتگی شود. ممکن است مشکلات ناباروری وجود داشته باشد. این فهرست از مشکلات زندگی مشترک بی پایان است. بااین‌وجود، برقراری ارتباط صحیح با همسر امری ضروری است. وقتی همسرتان شمارا نادیده می‌گیرد یا دیگر با شما صحبت نمی‌کند، ممکن است این کار او دلیل جز شما داشته باشد. تفاوت بسیار زیادی بین زمانی که او نادیده گرفتن شمارا انتخاب می‌کند و زمانی که فقط با شما صحبت نمی‌کند، وجود دارد.

چکار کنم همسرم به من بی محلی میکنه؟

وقتی همسرتان شروع به نادیده گرفتنتان می‌کند، شما باید دلیل این موضوع را کشف نمایید. این اولین گام برای برطرف کردن مشکل برقراری ارتباط است. این امکان وجود دارد که مشکل از شما نباشد و این خود همسرتان است که از شدت استرس و اضطراب نمی‌خواهد هنگام بازگشتن به خانه با کسی صحبت کند. او ممکن است در طول این دوران شمارا نادیده بگیرد و خودش هم متوجه این موضوع نشود.

بااین‌وجود، شما ممکن است از خود بپرسید که «چرا همسرم مرا نادیده می‌گیرد؟»، «آیا او با کسی رابطه دارد؟»، «آیا دیگر مرا دوست ندارد؟» و «آیا زندگی زناشویی ما محکوم به شکست است؟»

تمام این پرسش‌های منطقی وجود دارند و این حق شماست که به سؤالاتتان پاسخ داده شود اما تحت‌فشار قرار دادن همسرتان ممکن است باعث فاصله گرفتن بیشتر او از شما شود.

درصورتی‌که همسر بی توجهی به شما را انتخاب کند، این مشکل با زمانی که او ناگهانی و به خاطر استرس شمارا نادیده می‌گیرد، کاملاً تفاوت دارد.

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که مردها صرفاً به خاطر داشتن روابط عاشقانه با فردی دیگر، همسرانشان را نادیده نمی‌گیرند. اگر همسرتان همچنان عاشق شماست، او ممکن است به چیزی جز شما نیز فکر کند. درحالی‌که شاید این‌طور به نظر رسد که همسرتان بی‌دلیل شمارا نادیده می‌گیرد اما ممکن است مسئله‌ای ذهن او را مشغول کرده و دید تونلی داشته باشد.

دید تونلی زمانی است که یک فرد تنها بر یک‌چیز تمرکز می‌کند و مسائل دیگری که در حال رخ دادن هستند را فراموش می‌کند. درحالی‌که شاید این‌طور به نظر رسد که نادیده گرفتن شمارا انتخاب کرده است اما ممکن است حتی خودش هم متوجهی این موضوع نباشد.

بهترین روش برای متوجه ساختن همسرتان زمانی که به شما توجهی نمی‌کند این است که از او بپرسید چه چیزی فکرش را مشغول کرده است. شاید گفتن جملاتی نظیر «روزت چطور بود؟» یا «سر کار چه خبر بود؟» بتواند کمک کند. او ممکن است با این کار شروع به صحبت کند و برای یک ساعت در مورد آنچه در ذهنش می‌گذرد، حرف بزند. این می‌تواند یک نتیجه‌ی عالی باشد.

بااین‌وجود، همسرتان ممکن است زمانی که از او می‌پرسید «من دوست دارم بدانم که به چه چیزی فکر می‌کنی؟»، بگوید که همه‌چیز خوب است. درحالی‌که این پاسخ ایده آلی نیست اما حداقل متوجه خواهید شد که او شمارا کاملاً نادیده نمی‌گیرد. او ممکن است که در حال حاضر آمادگی صحبت کردن در این مورد را نداشته باشد.

در چنین مقطع زمانی، شما باید مشخص کنید آیا همسرتان نادیده گرفتن شمارا انتخاب کرده است یا این‌که او در ساعات مشخصی از روز سرحال‌تر است.

شما همچنین باید این مورد را نیز در نظر بگیرید چه اتفاقی پیش از تغییر رفتار همسرتان رخ‌داده است. آیا چیزی گفته‌اید که عواطف و احساسات او جریحه‌دار شده است یا شاید هم روز تولدش را فراموش کرده‌اید؟ او ممکن است شمارا نادیده بگیرد زیرا فکر می‌کند که دیگر دوستش ندارید.

آیا متوجه هستید که این چرخه چگونه می‌تواند دائمی شود؟ همسرتان شما را نادیده می‌گیرد زیرا شما احساساتش را جریحه‌دار کرده‌اید. او به‌جای صحبت کردن در مورد این‌که چه حسی دارد، تنها ساکت می‌شود و حضور شمارا نادیده می‌گیرد زیرا از درون رنج می‌کشد.

با این وجود، درصورتی‌که کار خلاف عادت انجام نداده‌اید و همسرتان بازهم شمارا نادیده می‌گیرد، این مورد نیاز به بررسی بیشتر دارد.

دلیل بی توجهی مرد به زن چیست؟

دلایل بسیار زیادی وجود دارند که چرا همسرتان شمارا مرتباً نادیده می‌گیرد. درحالی‌که ممکن است ناگهان نادیده گرفتن شما یا انتخاب نادیده گرفتن شما برای مدت‌زمان طولانی غافلگیرکننده به نظر برسد اما وقتی همسرتان شمارا برای همیشه نادیده می‌گیرد، دیگر کمتر متعجب خواهید شد.

به دلایل زیر ممکن است شریک زندگی‌تان شمارا نادیده بگیرد:

  • همسرتان رنجیده است و شروع به نادیده گرفتن شما می‌کند: بسیاری از مردها دوست ندارند در مورد احساساتشان صحبت کنند. آن‌ها ممکن است در خانواده‌ای تربیت‌شده باشند که انتظار می‌رود مردها قوی باشند و به اشتراک گذاشتن عواطف و احساسات خود با همسر را نشانه‌ای از ضعف بدانند. اگر هیچ‌یک از موارد مذکور صدق نمی‌کند، بازهم ممکن است برای همسرتان صحبت کردن در مورد مسائلی که او را اذیت می‌کند، دشوار باشد. مهم نیست که این مسائل مربوط به کار باشد یا رابطه‌ی او با شما؛ وقتی همسرتان شمارا نادیده می‌گیرد، بهتر است از او بپرسید چه اتفاقی افتاده است. اگر با همسرتان در این مورد صحبت نکنید، هیچ‌گاه متوجهی اصل ماجرا نخواهید شد.
  • شوهر تان شمارا نادیده می‌گیرد زیرا نمی‌خواهد محدود شود (گرفتار شود): متأسفانه، گاهی اوقات همسرتان شروع به نادیده گرفتن شما می‌کند زیرا دیگر نمی‌خواهد به زندگی زناشویی با شما ادامه دهد. درحالی‌که این یک مسئله‌ی تأسف‌انگیز است اما برای شما بهتر است که زودتر متوجهی قضیه شوید تا این‌که به زندگی زناشویی بدون سخن ادامه دهید. این موضوع به‌آرامی موجب افسردگی شما خواهد شد و آنچه برای شما رخ می‌دهد را پیچیده می‌کند. بهترین روش برای این‌که متوجهی این موضوع و دلیل این‌که چرا همسرتان شمارا نادیده می‌گیرد، مطرح کردن سؤالاتی نظیر «به نظر می‌رسد که اخیراً از من فاصله می‌گیری و به من توجه نمی‌کنی. آیا می‌خواهی مرا ترک کنی؟» می‌باشد. بسته به نوع پاسخ، شما می‌توانید واکنش بعدی خود را در نظر بگیرید.
  • بی محلی شوهر به زن به دلیل اینکه او دلتنگ دوستان و خانواده‌اش است: زمانی که همسرتان شمارا نادیده می‌گیرد، شاید به این خاطر باشد که او دلش برای زندگی پیش از ازدواجش تنگ شده است. درصورتی‌که محل زندگی‌تان را پس از ازدواج تغییر داده‌اید، ممکن است شریک زندگی‌تان دلش برای دوستان و خانواده‌اش تنگ شده باشد. درحالی‌که این کاملاً طبیعی است که برای برقراری ارتباط مجدد با دوران مجردی مشتاق باشید اما همسرتان باید متوجه شود که شما مقصر این موضوع نیستید. باید به او یادآوری کنید که می‌تواند همچنان با نزدیکانش در ارتباط باشد و لازم نیست شما را مقصر این موضوع بداند. وقتی همسرتان به شما بی محلی می‌کند، بهتر است راجع به غم و اندوهی که او احساس می‌کند، صحبت کنید یا می‌توانید تعطیلاتی را برای برگشت به خانه برنامه ریزی کنید. درصورتی‌که بودجه‌ی کافی برای این کار ندارید، می‌توانید همسرتان را با یک جشن تولد مجازی به همراه تمام کسانی که او دلتنگشان است، غافلگیر کنید.
  • ممکن است سوءتفاهمی میان شما و همسرتان پیش‌آمده باشد: این امکان نیز وجود دارد که همسرتان شمارا به دلیل یک سوءتفاهم نادیده بگیرد. زمانی که یک زندگی مشترک موفق دارید و به‌خوبی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنید، اغلب می‌توانید از بروز چنین سوءتفاهم‌هایی اجتناب کنید. بااین‌وجود، اگر برقراری ارتباط هیچ‌گاه نقطه‌ی قوت رابطه‌ی شما نبوده است، یک سوءتفاهم ساده می‌تواند دلیل بی توجهی همسر به زن باشد.
  • بی توجهی مرد به زن به دلیل حسادت همسر: درصورتی‌که دوست جدید پیداکرده‌اید یا به چیزی خارج از رابطه‌تان علاقه‌مند شده‌اید، این امکان وجود دارد که همسرتان شمارا نادیده بگیرد چراکه به وقت گذراندن شما با دیگران حسادت می‌کند. اگر این موضوع صدق می‌کند، شما می‌توانید این مشکل را با وقت گذراندن کمی بیشتر با همسرتان برطرف کنید. شاید یک قرار عاشقانه شبانه یا تعطیلات آخر هفته بتواند به شما کمک کند. همچنین ممکن است بخواهید همسرتان را به شرکت در علاقه جدیدتان دعوت کنید. درحالی‌که ممکن است او علاقه‌ای به شرکت نداشته باشد، تنها دعوت کردن او می‌تواند به برطرف کردن مشکلات در رابطه‌تان کمک کند.
  • اولویت‌های همسرتان تغییر کرده‌ است: شاید موقعی شما مرکز توجه زندگی همسرتان بوده‌اید اما زمانی می‌رسد که اولویت‌های او تغییر می‌کنند و او علایق دیگری را جایگزین شما می‌نماید. او به‌جای صحبت کردن، نادیده گرفتن شمارا انتخاب می‌کند. درصورتی‌که همسرتان شمارا به این دلیل نادیده می‌گیرد که دیگر علاقه‌ای به شما ندارد، لازم است شما از این موضوع مطلع شوید. این منصفانه نیست که همسرتان زندگی جدیدی را شروع کند، شمارا نادیده بگیرد و شما بدون این‌که بدانید چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است، عقب بیفتید. مجدداً، برقراری ارتباط همواره امری حیاتی و ضروری است. درصورتی‌که همسرتان شروع به بی توجهی شما می‌کند، شما حق‌دارید که دلیل آن را بدانید.
  • بی محلی مرد به زن به دلیل خیانت همسر و روابط نامشروع : درحالی‌که هیچ‌کس نمی‌خواهد به این موضوع فکر کند که همسرش به او خیانت می‌کند، اما خیانت شوهر یک دلیل اصلی برای نادیده گرفتن است. وقتی فردی از زندگی زناشویی خود منحرف می‌شود، آن ترکیبی از شکست برای برقراری ارتباط و احترام قائل نشدن برای شریک زندگی است. وقتی همسرتان شروع به نادیده گرفتن شما می‌کند، شاید به این دلیل باشد که با زن دیگری رابطه‌ نامشروع دارد. اگر بخواهید همسرتان به زندگی‌تان برگردد، این احتمال وجود دارد که مشاوره ازدواج بتواند به اتحاد دوباره‌ی شما کمک کند. بااین‌وجود، اگر او نادیده گرفتن شمارا انتخاب کند و عشق جدیدی برای خود پیدا نماید، به‌احتمال‌زیاد زندگی زناشویی شما به پایان رسیده است. بله این موضوع دردناک است اما هر چه زودتر متوجه شوید، بهتر است.
  • همسرتان هم‌جنس‌گراست و با واقعیت وجود خود دست‌وپنجه نرم می‌کند: برخی از مردان با زنی که دوست دارند، ازدواج می‌کنند اما پنهانی به مردها تمایل دارند. آن‌ها سعی می‌کنند که نشان دهند هیچ مشکلی وجود ندارد. برخی از افراد واقعاً عاشق شریک زندگی‌شان هستند و دوست دارند زندگی خود را با او سپری کنند اما نداشتن رابطه زناشویی درنهایت می‌تواند منجر به‌ شکست در ازدواج شود. درصورتی‌که همسرتان به دلیل احساسات شدید و قوی که راجع به هویت خود دارد، شمارا نادیده می‌گیرد، حتماً لازم است تا به مرکز مشاوره خانواده مراجعه کند. به‌عبارت‌دیگر، برخی از مردان می‌دانند که هم‌جنس‌گرا هستند اما احساس می‌کنند که علیرغم تمایل به مردها باید با یک زن ازدواج کنند. آن‌ها سعی می‌کنند که خود را در یک ازدواج اشتباه پنهان کنند اما چنین پنهان‌کاری به‌ندرت تا ابد مخفی می‌ماند. در مقطعی از زمان، مردی که با ناامنی‌های جنسی خود دست‌وپنجه نرم می‌کند، لازم است این مسائل را مطرح کند. درصورتی‌که همسرتان شمارا در این دوران نادیده می‌گیرد، ممکن است دردناک باشد؛ بااین‌وجود، او نیز اذیت می‌شود. مشاوره حضوری یا آنلاین برای هردوی شما توصیه می‌شود. همسرتان باید هویت واقعی خود و آنچه از زندگی می‌خواهد را کشف کند و شما نیز همین کار را باید انجام دهید. آیا مشکلی با زندگی با یک مرد هم‌جنس‌گرا ندارید یا شاید ترجیح می‌دهید بپذیرید که این تقصیر شما نیست و از یکدیگر جدا شوید؟ زوج‌هایی که در چنین شرایطی گرفتارشده‌اند، پس از التیام زخم‌ها به بهترین دوستان یکدیگر تبدیل می‌شوند؛ اما اولین مرحله از زنجیره‌ای از مراحلی که شما تجربه خواهید کرد، کشف دلیل نادیده گرفتن شما توسط همسرتان است.

دلایل بسیار زیادی برای نادیده گرفتن و بی محلی مرد به زن وجود دارد. نفطه مشترک تمام دلایل مطرح‌شده، فقدان برقراری ارتباط صحیح است. درصورتی‌که همسرتان شمارا نادیده می‌گیرد، باید راهی برای وادار کردن او به صحبت کردن با شما پیدا کنید. کنار گذاشتن شما برای او نیز خوب نیست. در اکثر قراردادهای ازدواج بیان می‌شود که دو فرد در خوشی و ناخوشی، خوبی و بدی در کنار یکدیگر باقی می‌مانند. تنها روشی که به کمک آن می‌توانید از لحظات سخت عبور کنید، داشتن یک رابطه‌ی تعاملی و باز است. نادیده گرفتن و بی توجهی توسط همسر اغلب به دور از احترام است و هیچ‌گاه بدون اشکال نیست.

یک دیدگاه

  1. همه این حرفهای صد من یه غاز رو بریزید دور مرد به زن بی توجه فقط به یه دلیل ؛ از دیدن قیافه تکراری اون خسته شده و از ازدواجش پشیمانه این دلیلش فقط مادام اعمر بودن ازدواجه همین و همین مرد تنوع طلبه و زن بدریخت ایرانی هم تو دراز مدت نمیتونه اونو ارضا کنه عشق و محبت هم کشکه بریز تو سیفون مستراح با مهریه ۵۰۰ سکه ای عشق یه دروغ بزرگه ازدواج هم یک معامله دو طرفه