خانه / مشاوره فردی / چرا هیچی خوشحالم نمیکنه؟احساس بی حوصلگی و افسردگی

چرا هیچی خوشحالم نمیکنه؟احساس بی حوصلگی و افسردگی

آیا متوجه شده‌اید که در لذت بردان از فعالیت‌هایی که قبلاً از انجام آن‌ها لذت می‌بردید، دچار مشکل شده‌اید؟ آیا یافتن انگیزه برای امتحان کردن چیزهای جدید غیرممکن به نظر می‌رسد؟ در این صورت ممکن است دچار افسردگی شده باشید، یک بیماری روانی بسیار رایج اما قابل‌درمان. در این مقاله، شما در مورد افسردگی، اثرات آن و گزینه‌های درمانی موجود خواهید آموخت تا بتوانید بر افسردگی خود غلبه کرده و از زندگی همانند قبل لذت ببرید.

آیا احساس بی انگیزگی و افسردگی می‌کنید؟

وقتی زندگی سخت می‌شود، تجربه علایم افسردگی طبیعی است. ممکن است ذهن پرمشغله‌ای داشته باشید یا ساید شغل یا عزیزی را به‌تازگی ازدست‌داده‌اید. تغییر ناخواسته می‌تواند موجب افسردگی موقتی شود. از طرف دیگر، این احتمال وجود دارد که دلایل بیولوژیکی عامل بروز این شرایط باشند. به‌عبارت‌دیگر، مغز شما احساسات شما را دیکته می‌کند. به همین دلیل است که افراد گاهی اوقات بدون هیچ دلیل خاصی افسرده می‌شوند. این وضعیت لزوماً به یک محرک یا عامل خارجی نیاز ندارد، بلکه ممکن است به دلیل تغییرات در شیمی مغز رخ دهد.

سروتونین یک انتقال‌دهنده ی عصبی است که با خلق‌وخوی یک فرد در ارتباط است و کمبود یا فقدان این ماده شیمیایی می‌تواند بر احساس فرد تأثیرگذار باشد. درمان افسردگی با داروهای ضد افسردگی SSRI (مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین) یک روش مرسوم برای مورد هدف قراردادن سروتونین است و این دارو در اغلب موارد در ترکیب با مشاوره روانشناسی به‌منظور تغییر الگوهای فکری غیرسودمند صورت می‌گیرد. لطفاً قبل از درنظرگرفتن مصرف هرگونه دارویی ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

افسردگی و احساس پوچی

افسردگی می‌تواند به دلیل بیولوژیکی، ژنتیکی و فاکتورهای محیطی به وقوع پیوندد و ممکن است اشکال مختلفی داشته باشد. انواع افسردگی شامل افسردگی عمده، افسردگی پس از زایمان و اختلال افسردگی فصلی، البته اشکال دیگری نیز وجود دارند. ازآنجایی‌که علائم افسردگی اغلب با شرایط دیگر همراه است، به‌طورکلی افسردگی بسیار شایع است.

بر اساس مؤسسه ی ملی سلامت روان، 3/17 میلیون فرد بزرگسال و 2/3 میلیون نوجوان تنها در ایالات متحده حداقل یک دوره افسردگی شدید را تجربه کرده‌اند. از نظر درصد و جمعیت کلی، این رقم نمایانگر 1/7 درصد از کل افراد بزرگسال ایالات متحده و 3/13 درصد از نوجوان آمریکایی است. باتوجه‌به شیوع این موضوع، گام‌های باورنکردنی در زمینه گزینه‌های درمانی و میزان بهبودی برداشته شده است.

درمان بی حوصلگی و نداشتند انگیزه به خاطر افسردگی

یکی از مرسوم‌ترین نشانه‌های افسردگی لذت نبردن از چیزهایی است که قبلاً از آن‌ها لذت می‌بردید. افسردگی معمولاً وقتی رخ می‌دهد که فرد احساس می‌کند نمی‌تواند با موقعیت‌های استرس‌زا و آسیب‌زا مواجه شود. وقتی تحت‌فشار قرار می‌گیریم، افسردگی شیوه مقابله بدن برای احساس نکردن عواطف و احساسات شدید است. متأسفانه، وقتی ذهن احساسات منفی یا عواطف ناخوشایند را مسدود می‌کند، عواطف و احساسات مثبت و خوشایند نیز با آن‌ها مسدود می‌شوند.

از نظر شیمیایی، دلیل لذت نبردن از کارها مهار ترشح هورمون سروتونین است. این می‌تواند در کوتاه‌مدت مفید باشد، اما گاهی اوقات مغز ما برای معکوس کردن این مکانیزم به کمک نیاز دارد. درمان‌های دارویی برای افزایش ترشح سروتونین در مغز یا تحریک آن وجود دارند، اما این داروها در اغلب موارد بیش از حد تجویز می‌شوند و خود منجر به تشدید علائم افسردگی می‌گردند. روش‌های مناسب دیگری برای درمان افسردگی در دسترس هستند که علی‌رغم تحقیقات صورت‌گرفته در زمینه ی فواید و مزایای فعالیت فیزیکی و ذهنی توسط متخصصان پزشکی نادیده گرفته می‌شوند.

آیا احساس می‌کنید بی انگیزه هستید؟ تجربه افراد افسرده

دلایل زیادی برای افسردگی وجود دارند. داستان الیزابت ممکن است برای شما جالب به نظر آید، بااین‌وجود به شما نشان می‌دهد که بدون توجه به شرایط محیطی راهی برای عبور از افسردگی وجود دارد.

الیزابت در سن سی و پنج سالگی به افسردگی دچار شد. با وجود این که او همیشه فرد فعالی در زندگی بود، اما از رفتن به باشگاه ورزشی خودداری می‌کرد. در واقع، در بیشتر سنین بزرگسالی او هر روز قبل از کار به باشگاه ورزشی می‌رفت. بااین‌وجود، سال گذشته مادرش به طور ناگهانی در سن 60 سالگی در اثر حمله ی قلبی درگذشت. الیزابت به دلیل غم و اندوه مرگ مادرش به باشگاه ورزشی نرفته بود. در نتیجه، او 30 پوند وزن اضافه کرد و این اضافه‌وزن اعتماد به نفس او را تحت‌تأثیر قرار داد و او دیگر با هیچ‌کس قرار نمی‌گذاشت.

او به یک درمانگر مراجعه می‌کند و همراه با هم متوجه می‌شوند که الیزابت نه‌تنها افسردگی ناشی از غم و اندوه را تجربه می‌کند، بلکه با وفق دادن خود با چالش‌های پیش رو در زندگی نیز مشکل دارد. مادر او در سن جوانی درگذشت و الیزابت بر این باور است که مادرش خیلی زود در سن بیست و پنج سالگی مادر شد. به همین دلیل است که به‌عنوان یک فرد بالغ جوان، الیزابت تصمیم گرفت قبل از ازدواج و بچه دار شدن دانشگاه را تمام کند و بعد از بدست آوردن ارتقای شغلی، صاحب‌خانه شود.

او تصمیم داشت در سن سی و دو سالگی بچه دار شود، اما زمان خیلی زود می‌گذرد. اگرچه الیزابت چندین رابطه ی معنادار را تجربه کرد، اما فرد مناسب برای ازدواج را پیدا نکرده بود. در یکی از جلسات درمانی، او احساس گناه از این که قبل از مرگ مادرش بچه دار نشده بود را بازگو کرد و همچنین ادامه داد که از این انتظار طولانی می‌ترسد. او حالا مشکل خواب دارد و دیگر از شغل و سایر فعالیت‌های روزمره ی خود لذت نمی‌برد.

اگرچه احساس افسردگی بعد از مرگ عزیزان طبیعی است، اما تغییر کلیدی در زندگی الیزابت این است که او ورزش‌کردن را کنار گذاشت. ورزش‌کردن برای سلامت فیزیکی و نیز سلامت روان بسیار حیاتی است. در روزهای اول بعد از مرگ مادرش، الیزابت روتین ورزشی خود را کنار گذاشت، بعد از مراسم خاکسپاری هم به‌اندازه‌ای غمگین و ناراحت بود که علاقه‌ای به انجام آن روتین نداشت. او شب‌ها دیرتر می‌خوابید تا از مواجه با واقعیت زندگی بدون حضور مادرش اجتناب کند و علاوه‌برآن از رویارویی با پیامدهای انتخاب‌های خود در زندگی دور باشد.

ازسرگیری ورزش اولین گام در جهت بهبود است. اگرچه برخی از اشکال افسردگی نسبت به تغییر در سبک زندگی و حتی درمان مقاوم هستند، اما الیزابت همیشه به لحاظ روانی یک فرد سالم بوده است. در شرایطی که او داشت، درمانگر به او توصیه کرد که قبل از شروع مصرف داروهای ضد افسردگی ازسرگیری ورزش را در نظر داشته باشد. مطالعات نشان دادند که حتی ورزش روزانه ی متوسط نیز روحیه، خواب راحت و اشتهای را بهبود می‌بخشد. ازآنجایی‌که الیزابت سابقه ی افسردگی نداشته است، گزینه ی خوبی برای درمان رفتاری شناختی است و پیش‌بینی می‌شود که نتیجه ی این درمان برای او خوب باشد. درمان رفتاری شناختی (CBT) یک تکنیک درمانی است که اغلب توسط مشاوران سلامت روان به‌منظور درمان افسردگی موقتی به کار گرفته می‌شود.

وقتی اشتیاق خود برای انجام فعالیت‌هایی که قبلاً از انجام آن‌ها در زندگی لذت می‌بردیم را از دست می‌دهیم، نوعی تناقض و پارادوکس در زندگی به وجود می‌آید. در مورد الیزابت نیز افسردگی او با مرگ مادرش شروع شد، اما به دلیل کمبود فعالیت فیزیکی تشدید شد. پارادوکس در زندگی الیزابت این حقیقت بود که ورزش چشم‌انداز ذهنی و روانی او را بهبود می‌بخشید، اما او حس و حال ورزش‌کردن را نداشت. خواه گردهمایی، ورزش و یا خرید کالاهای آنتیک، ما برای یافتن احساس خوب در این فعالیت‌ها شرکت می‌کنیم. اگر بتوانیم این فعالیت‌ها را از سرگیریم، غلبه بر افسردگی آسان‌تر خواهد بود.

اگر سعی خود را برای ازسرگیری روتین ورزشی خود کرده‌اید، اما همچنین افسردگی را تجربه می‌کنید یافتن یک درمانگر آنلاین یا حضوری به شما کمک خواهد کرد. یک درمانگر علاوه بر بررسی دلیل اصلی افسردگی، حمایت عاطفی و درکی که نیاز دارید را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین، یک درمانگر به شما یاد می‌دهد که چگونه با مبارزه با افکار منفی و جایگزینی آن با افکار مثبت موجب بهبود خلق‌وخو شده و برای شما این امکان را فراهم می‌کند که به روال معمول زندگی خود بازگردید.

اگر درمان آنلاین را مدنظر دارید، بهتر است بدانید که ثابت شده است که درمان آنلاین تمام علائم افسردگی را تسکین می‌بخشد.

اجازه دهید مشاوره باما به شما کمک کند

اجازه ندهید افسردگی لذتی که از انجام کارها می‌برید را خراب کند. با بهره‌گیری از گزینه‌های درمانی راحت مانند درمان آنلاین در مشاوره باما، شما می‌توانید هروقت که می‌خواهید در جلسات درمانی شرکت کنید. به‌جای صرف وقت برای حضور در جلسات مشاوره ی سنتی، شما می‌توانید این زمان را صرف کاری کنید که از آن لذت می‌برید. متخصصان حرفه‌ای و معتبر ما که در اختلالات افسردگی تخصص دارند به شما یاد می‌دهند تا بتوانید علائم افسردگی خود را مدیریت کنید به‌گونه‌ای که بازگشت به روال معمول زندگی برایتان راحت‌تر خواهد بود. در ادامه می‌توانید برخی از نظرات درباره ی مشاوران ما را از افرادی بخوانید که در مورد مشکلات مشابه به آن‌ها کمک شده است.

نظرات در باره مشاوران

«از کجا شروع کنم؟ سال‌هاست که افسرده بوده‌ام و اضطراب بخش بزرگی از زندگی من را به خود اختصاص داده است. شیوه‌ای که او به شما اجازه می‌دهد درک کنید در چه شرایطی قرار دارید، شگفت‌انگیز و تحول‌آفرین است. خیلی ممنونم. من قدردان کاری که برای من می‌کنید، هستم.»

«دکتر روانشناس به کمک کرده است تا برخی از باورهای قدیمی‌ام را به چالش بکشم؛ داستان‌هایی در مورد تجربه‌های زندگی به خود می‌گفتم. داستان‌هایی که سال‌هاست من را گرفتار خود کرده‌اند. با کمک او، من مسیر زندگی‌ام را هموار کردم و بامحبت و مهربانی بیشتری نسبت به خود به زندگی ادامه می‌دهم. از او سپاسگزارم که به من اجازه داد تجربه‌های یک‌عمر زندگی را به شیوه‌ای مؤثرتر بازنگری کنم و هرقدر هم که او را توصیه کنم کم است.»

نتیجه‌گیری

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افسردگی، علائم و نشانه‌های آن و چگونگی بهبود زندگی با ورزش فیزیکی و روحی به BetterHelp مراجعه کنید. در آنجا، مشاوران آنلاین می‌توانند به شما کمک کنند. همچنین مقالاتی در مورد سلامت روان در دسترس شما هستند تا به شما در گذر از این مرحله از زندگی کمک کنند. از طریق آموزش و کمک دیگران، شما می‌توانید بر افسردگی غلبه کنید و زندگی که عاشقش هستید را پس بگیرید. امروز اولین قدم را بردارید.

منبع: www.betterhelp.com

یک دیدگاه

  1. دختر احساس میکنم خیلی تنهام دوستدارم خودمو بکشم ی چند مدتی هست. من احساس تنهایی دارم ، افسردگی ، بی حوصلگی ، اینکه کسی دوستم نداره. حال و حوصله هیچی ندارم با هرکس از اعضای خانوادم صحبت میکنم میگه تو بچه ای برو پای بچه بازیت اصلا منو درکم نمیکنن خسته شدم همش به فکر اینم که خودمو بکشم میترسم تنها باشم کاری کنم اما تنهاییم فقط گریه میکنم و داد میزنم و به خودم آسیب میزنم

دیدگاهتان را بنویسید