خانه / مشاوره فردی / چگونه به انسان بهتری تبدیل شویم؟

چگونه به انسان بهتری تبدیل شویم؟

همگی ما می‌خواهیم بهترین خود باشیم؛ اما بسیاری از مردم نمی‌دانند آیا این امکان وجود دارد در بزرگسالی به انسان بهتری تبدیل شوند. پاسخ به این سؤال، بله است. همواره روش‌هایی برای رشد شخصیت خود وجود دارد. بااین‌وجود، این پاسخ به سؤالات بیشتری منجر می‌شوند.

بهترین روش برای تبدیل شدن به یک فرد بهتر چیست؟ ساده‌ترین روش بهتر شدن با انسانی بهتر چیست؟ و مهم‌ترین جنبه‌های شخصیت که باید بر روی آن کار کرد، چه هستند؟ با درنظرگرفتن این موارد، در ادامه مهم‌ترین روش‌ها برای تبدیل شدن به یک فرد بهتر را بیان می‌کنیم.

رهایی از خشم برای تبدیل شدن به فردی بهتر

همگی ما خشم و عصبانیت را در زندگی تجربه می‌کنیم. بااین‌وجود، خشم کنترل نشده می‌تواند مشکلاتی را در روابط و حتی سلامت جسم و سلامت روان ما ایجاد نماید. همه اینها می‌توانند به استرس و مشکلات بیشتر منجر شوند که در نهایت زندگی را پیچیده‌تر می‌کنند و ما را از بهترین شخصیت خود دور می‌سازند. به همین دلیل است که یاد گرفتن روش کنترل خشم و نهایت رهاکردن عصبانیت برای تبدیل شدن به انسان بهتر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

تشخیص این که چه وقت عصبانی هستید، اغلب زمانی آسان می‌شود که هنگام ناراحتی و غمگین بودن به احساسات خود توجه نمایید و تصمیم بگیرید که به‌جای نادیده گرفتن این احساس یا خالی کردن عصبانیت خود بر روی دیگران، آن را مدیریت کنید. بر روی این که چه زمانی احساس خشم و عصبانیت به سراغتان می‌آید و دلیل آن چه می‌تواند باشد، تمرکز نمایید و آگاه باشید که میان عصبانیت و خشمگین بودن و عمل کردن بر اساس آن تفاوت وجود دارد. سپس، می‌توانید گزینه‌های خود را سبک‌وسنگین کنید.

شما می‌توانید باورهای خود در مورد هرآنچه موجب عصبانیتتان می‌شود را تغییر دهید. این کار از طریق یادگیری هر چه بیشتر در مورد موقعیت و به خود یادآوری کردن این موضوع عملی می‌شود که ممکن است مسائل وجود داشته باشند که ما از آن‌ها بی‌خبر هستیم.

به خود یادآوری کنید که شاید فردی که راه شما را در ترافیک بسته است، چالش و مشکلی در زندگی دارد. اگر دوستی با شما گستاخانه رفتار می‌کند، بررسی کنید که دوستتان چگونه روزش را گذرانده است و اطلاعات بیشتری در مورد هرآنچه نمی‌دانید، به دست آورید.

شما همچنین می‌توانید بر محرک‌های خشم و عصبانیت خود تمرکز نمایید و تاحدامکان آن‌ها را از زندگی خود حذف کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر هنگامی که عجله دارید، عصبانی و خشمگین می‌شوید، پس باید برنامه روزانه خود را طوری تنظیم نمایید که ساعات خالی بیشتری داشته باشید (حتی اگر این به معنای نه گفتن به برخی از چیزها باشد) و سعی کنید این محرک‌ها را از زندگی خود حذف نمایید. اگر یک فرد خاص موجب عصبانیت شما می‌شود، ابتدا سعی کنید مسائل خود را از طریق گفتگو با آموزش مهارت ارتباط با دیگران حل کنید و اگر این‌چنین نشد، نقش آن فرد در زندگی‌تان را کمرنگ کنید.

همچنین مهم است که کینه و خشم باقیمانده از هر روز را رها سازید. روزتان را با وجود کینه‌ای که از شب گذشته در سینه دارید، شروع نکنید. سعی کنید دیگران را ببخشید حتی اگر این بخشش بدان معنی نباشد که اجازه ی ورود دوباره ی این افراد به زندگی‌تان را داده‌اید. تاحدامکان در زمان حال زندگی کنید.

از روش‌های آرامش درون و مقابله با استرس مانند مدیتیشن و تمرین ذهن آگاهی برای رهاکردن خشم و عصبانیت خود استفاده نمایید. بر روی آزاد شدن از عامل بازدارنده ای که گذشته برای شما دارد، تمرکز نمایید. توجه ی خود را معطوف زمان حال کنید و به این طریق می‌توانید آسان‌تر خود را از دست نگرانی و اندیشناکی رها سازید و در وضعیت خوبی قرار بگیرید.

برای اینکه فرد بهتری باشید از دیگران حمایت کنید

کمک کردن به دیگران به نظر یک روش واضح برای تبدیل شدن به انسان بهتر است. چنانچه ذهنیت ما از «انسان های خوب» در حقیقت کسانی هستند که حاضرند برای دیگران فداکاری کنند. این موضوع در ذهن بسیاری از انسان ها چیزی است که موجب خوب بودن یک فرد می‌شود. بااین‌وجود، اعمال و کردار خوب می‌تواند ما را به انسان های بهتری نیز تبدیل کند؛ زیرا میان هم نوع دوستی و سلامت روانی ارتباط وجود دارد.

بر اساس پژوهش‌های صورت‌گرفته، این موضوع صادق است که دادن بهتر از گرفتن است؛ بنابراین، زمانی که به‌شدت در مورد مشکلات خود و اعضای خانواده‌تان مضطرب و نگران هستید، تمرکز کردن بر نیازهای دیگران می‌تواند به شما کمک بسیار زیادی بکند حتی اگر کمک شما به دیگران واقعاً ضروری نباشد. این که می‌گویند نوع دوستی خود پاداش است، کاملاً درست است و می‌تواند به شما در رها شدن از استرس کمک کند.

مطالعات نشان داده است که نوع دوستی برای بهبود سلامت روانی شما مفید است و می‌تواند به طور قابل‌توجهی ذهنتان را آرام سازد.

به‌عنوان‌مثال، در مطالعه‌ای نشان داده شد که بیماران دیالیزی، بیماران پیوند اعضا و اعضای خانواده که به‌عنوان داوطلب به بیماران دیگر کمک کردند، رشد شخصیتی و بهزیستی روانی را تجربه نمودند.

مطالعه ی دیگر انجام‌گرفته بر روی بیماران اسکلروز چندگانه (MS) نشان داد که کمک افراد به سایر بیماران MS موجب بهبود شخصیت آن‌ها از نظر افزایش  اعتماد به نفس ، آگاهی از خود، عزت نفس، درمان افسردگی و عملکرد روزانه در مقایسه با بیماران MS که این کمک را دریافت کردند، شد. افرادی که پیشنهاد کمک دادند، عموماً تغییروتحول در جهت مثبت را در زندگی خود تجربه کردند.

نوع دوستی علاوه بر تبدیل جهان به‌جای بهتر موجب می‌شود تا شما به فرد شادتر و دلسوزتری تبدیل شوید. ازآنجایی‌که روش‌های بسیار زیادی برای نشان‌دادن نوع دوستی خود وجود دارد، آن می‌تواند یک مسیر آسان برای تبدیل شدن به انسان بهتر باشد؛ زیرا وسیله‌ای است که همواره در دسترس تمامی انسان ها قرار می‌گیرد. این در واقع یک خبر بسیار خوب محسوب می‌شود.

برای تبدیل شدن به انسانی بهتر از نقاط قوت خود استفاده نمایید

این که به‌خاطر غرق‌شدن در انجام کار یا هرگونه فعالیت جذاب دیگر متوجه ی گذر زمان نمی‌شوید و یا آنچه روانشناسان به آن فلو (اشتیاق در کار و زندگی، غرفگی) می‌گویند را تجربه می‌کنید، یک وضعیت آشنا برای اکثر انسان‌هاست. فلو زمانی رخ می‌دهد که شما غرق یک سرگرمی، یادگیری یک موضوع یا مهارت جدید، یا فعالیت‌هایی می‌شوید که ترکیب درستی از چالش و سادگی هستند. (زمانی که بیش از حد به چالش کشیده می‌شویم، استرس و اضطراب به سراغمان می‌آید و وقتی مسائل خیلی آسان هستند، خسته و بی‌حوصله می‌شویم – یافتن نقطه تعادل میان این دو روش می‌تواند ما را به بهترین روش ممکن مشغول نگه دارد).

شما می‌توانید فلو را از طریق نوشتن، رقصیدن، خلق کردن یا به‌وسیله فراگرفتن موضوعات جدیدی که می‌توانید به دیگران یاد دهید، تجربه کنید. آنچه شما را به چنین حالتی دچار می‌کند، ممکن است برای دیگران چالش‌برانگیز باشد و یا برعکس. فکر کنید که در چنین مواقعی اغلب چه می‌کنید و تلاش نمایید این کار را بیشتر تکرار کنید.

حالت فلو یک نشانگر خوب برای این موضوع است که آیا یک فعالیت مشخص برای شما مناسب است یا خیر. زمانی که در حالت فلو قرار می‌گیرید، شما نقاط قوت خود را بکار می‌برید و این موضوع برای سلامت عاطفی و خوشبختی شما بسیار خوب است. فلو یا غرفگی همچنین یک نکته مثبت برای سایرین به شمار می‌رود؛ زیرا نقاط قوت شما معمولاً می‌توانند برای کمک به دیگران مورداستفاده قرار گیرند.

زمانی که نقاط قوت خود را به‌خوبی شناسایی می‌کنید و متوجه می‌شوید چگونه می‌توان از آن‌ها در جهت منافع دیگران استفاده کرد، شما در مسیر تبدیل شدن به یک انسان بهتر و همچنین شادتر قرار می‌گیرید. کاری که در انجامش خوب هستید را در نظر بگیرید و حالت فلو را ایجاد نمایید؛ به این طریق می‌توانید خود را در مسیر درست قرار دهید.

برای بهتر شدن از مدل مراحل تغییر استفاده نمایید

از خود بپرسید که اگر عصای سحرآمیزی در اختیارتان قرار می‌گرفت، دوست داشتید چه چیزی را به آینده ی خود اضافه می‌کردید؟ ایده ی این که چگونه باید به آن جایگاه دست پیدا کنید را نادیده بگیرید و زندگی ایده ال خود و آنچه دوست دارید در آینده برایتان رخ دهد را تصور نمایید.

چند دقیقه از وقت خود را صرف تهیه ی فهرستی از تغییرات و اهدافی که در آینده ی خود متصور شده‌اید، بکنید و آن‌ها را بر روی کاغذ یا کامپیوتر بنویسید. در مورد آنچه می‌خواهید، دقیق و روراست باشید. حتی اگر چیزی می‌خواهید که هیچ کنترلی بر روی آن ندارید، مانند شریک زندگی بی‌عیب‌ونقص، هیچ اشکالی ندارد. فقط آنچه می‌خواهید را بنویسید.

شما ممکن است بسیاری از کسب‌وکارهای موفق را دنبال کنید و برنامه توسعه فردی یک‌ساله، 5 ساله و 10 ساله برای زندگی خود داشته باشید. (لازم نیست که آن یک برنامه ی غیرقابل‌تغییر باشد؛ اما فهرستی از آرزوها و اهداف موردنظر است). به‌خاطر داشته باشید آنچه آرزویش را برای آینده دارید، می‌تواند به شما کمک کند تا در شرایط پر استرس زمان حال کمتر درگیر شوید و همچنین به شما کمک می‌کند تا گزینه‌های بیشتری برای تغییر را پیشروی خود ببینید. روش‌های مختلفی برای تمرکز کردن بر تغییر وجود دارند؛ اما مدل مراحل تغییر رفتار می‌تواند شما را با ساده‌ترین مسیر ممکن به‌سوی بهترین شخصیت خود هدایت نماید. این مدل از تغییر می‌تواند با هر ذهنیتی که شما در حال حاضر دارید، تطبیق یابد و برای اکثر مردم کارآمد است.

مراحل مدل تغییر رفتار برای تبدیل شدن به فردی بهتر

  1. پیش اندیشی: نادیده گرفتن مشکل؛
  2. تأمل (تفکر): آگاهی از مشکل؛
  3. آماده‌سازی: آماده‌شدن برای تغییر؛
  4. عمل: اقدام کردن در جهت هدف موردنظر؛
  5. حفظ و نگهداری: حفظ رفتار جدید؛

یکی از مزایای این مدل از تغییر این است که پیش از آن که کاملاً برای تغییر آماده باشید، خود را تحت‌فشار قرار نمی‌دهید و در صورت عقب‌گرد تسلیم نمی‌شوید – این قسمت قابل بخشش و حتی قابل‌انتظار فرایند تغییر است. درک این طرح برای ایجاد تغییر می‌تواند به شما کمک کند تا به هر طریقی که می‌خواهید به فرد بهتری در زندگی تبدیل شوید.

برای اینکه فرد بهتری شوید مراقب خود باشید

شما ممکن است همیشه کنترل شرایط را در دست نداشته باشید اما می‌توانید نحوه ی مراقبت از خود را کنترل نمایید. مراقبت از خود می‌تواند بر سطح استرس شما تأثیر بگذارد و به رشد فردی شما هنگام مواجه با چالش‌ها و موانع پیشرفت در زندگی کمک کند.

مراقبت از خود به دلایل مختلفی برای ایجاد مقاومت در برابر عوامل استرس‌زای اجتناب‌ناپذیر حیاتی و ضروری است. وقتی که خیلی خسته‌اید، کم‌اشتها شده‌اید یا در کل خسته و بی‌حال هستید، نسبت به استرسی که در زندگی با آن روبرو می‌شوید، بیشتر واکنش نشان می‌دهید. شما ممکن است به‌جای این که با حفظ آرامش درونی خود نسبت به مشکلات واکنش نشان دهید، ضعیف عمل کنید و این خود موجب به‌وجودآمدن مشکلات بیشتری در زندگی برای شما می‌شود.

در مقابل، زمانی که به‌خوبی از خود مراقبت می‌کنید (هم مراقبت از جسم و هم ذهن)، شما می‌توانید بهتر با مشکلات مواجه شوید، از منابعی که در زندگی دارید، استفاده نمایید و صرفاً از چالش‌هایی که با آن‌ها مواجه می‌شوید، عبور نکنید؛ بلکه از آن‌ها در جهت رشد شخصیت خود استفاده نمایید.

مراقبت خوب از جسم، روح و ذهن می‌تواند شما را در وضعیت مطلوب برای مدیریت و کنترل استرس قرار دهد و به شما تاب و تحمل بیشتر برای مدیریت چالش‌هایی که همه ی انسان در زندگی با آن‌ها روبرو می‌شوند و همچنین چالش‌هایی که مختص خود شما هستند، می‌دهد.

اصول اولیه مراقبت از خود

از نظر استراتژی‌های مراقبت از خود، چندین روش وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند؛ اما برخی از مهم‌ترین جنبه‌های مراقبت از خود شامل اصول اولیه ی زیر است:

  • خواب
  • تغذیه
  • ارتباط با دیگران
  • زمان بیکاری

خواب برای سلامت عاطفی (روانی) و جسمی شما اهمیت دارد؛ زیرا خواب کم یا بی‌کیفیت موجب افزایش استرس و کاهش توانایی مغز در راه‌حل اندیشی می‌شود. کمبود خواب همچنین می‌تواند عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدتی بر روی سلامتی شما داشته باشد. خواب کم حتی بر روی وزن شما نیز تأثیرگذار است.

این موضوع در مورد تغذیه نامناسب نیز صدق می‌کند. رژیم غذایی نامناسب همچنین باعث می‌شود که احساس نفخ و خستگی بیش از حد داشته باشید و حتی ممکن است چند کیلو هم وزن اضافه کنید. شما برای مواجه با چالش‌های زندگی به تغذیه ی درست و مناسب نیاز دارید؛ اما اغلب انسان ها زمانی که دچار استرس می‌شوند، به سراغ غذاهای ناسالم می‌روند یا دچار پرخوری عصبی می شوند.

ارتباط برقرار کردن با دیگران می‌تواند به شما کمک کند تا تاب و تحمل بیشتری در برابر چالش‌هایی که در زندگی با آن‌ها مواجه می‌شوید، داشته باشید. دوستان خوب می‌توانند به شما در پردازش عواطف منفی، راه حل اندیشی و در صورت لزوم فکر نکردن به مشکلات، کمک کنند. گاهی اوقات، وقت گذراندن با دوستان درحالی‌که زندگی پرمشغله و استرس‌زایی دارید، بسیار چالش‌برانگیز است؛ اما دوستان خوب اغلب با الهام‌بخشی و حمایتشان، ما را به انسان ها بهتری تبدیل می‌کنند.

در نهایت، لازم است تا کمی برای خود وقت بگذارید. وقت گذراندن می‌تواند به شکل مدیتیشن، شرکت در نوعی از فعالیت فیزیکی و یا حتی تماشا کردن فیلم در خانه باشد. این موضوع به‌خصوص برای افراد درون گرا مهم است؛ اما همه ی ما انسان ها باید زمانی را به خود اختصاص دهیم، حداقل گاهی اوقات.

بهبود روابط اجتماعی برای تبدیل شدن به انسان بهتر

روابط ما می‌توانند جای امن و به‌دوراز استرسی را برای ما ایجاد نمایند و درعین‌حال به ما کمک کنند تا تبدیل به انسان های بهتری شویم. این روابط در صورت وجود اختلاف و به‌درستی برطرف نشدن آن می‌توانند منشأ اصلی استرس نیز به‌حساب آیند. زیبایی این موضوع این است که همگی ما تلاش خود را برای تبدیل شدن به دوست، شریک زندگی و عضوی بهتر از خانواده می‌کنیم.

این خود می‌تواند مسیری برای تبدیل شدن به انسان بهتر باشد. برخی از کارهایی که شما می‌توانید برای بهبود روابط عاطفی و هم رشد شخصیت خود انجام دهید، یاد گرفتن استراتژی‌های حل تعارض است. شنونده ی خوبی باشید، هنگام به‌وجودآمدن تعارض و اختلاف، تلاش نمایید طرف مقابل را درک کنید و تکنیک‌های مدیریت خشم را یاد بگیرید.

این موارد می‌توانند به شما در تبدیل شدن به انسان بهتر کمک کنند. آن‌ها همچنین میزان استرسی که ما در روابط تجربه می‌کنیم را به حداقل می‌رسانند و ما را به انسان های قوی‌تری دارای قدرت اراده تبدیل می‌کنند. روابط نزدیک معمولاً فرصت‌های بسیار زیادی را برای تمرین و بهبود این مهارت‌ها فراهم می‌سازند؛ بنابراین، شما حتی شاید بتوانید قدردان فرصت‌هایی که برایتان ایجاد می‌شوند، باشید و احساس ناراحتی کمتری بکنید.

منبع: www.verywellmind.com