خانه / مشاوره خانواده / نیازهای عاطفی زنان | نیاز روحی زن در زندگی مشترک
نیاز عاطفی زنان

نیازهای عاطفی زنان | نیاز روحی زن در زندگی مشترک

در مطالب قبلی نیاز عاطفی مردان از نگاه یک روانشناس خانواده را مورد بحث قرار دادیم. در این مقاله از سایت مشاوره باما قصد داریم در خصوص نیاز عاطفی زنان صحبت کنیم. اگر مایلید همسر شما عاشق­ مرد و شوهر خود شود باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که زنان به صورت فطری، موجوداتی عاطفی و احساسی هستند و شناخت نیازهای روحی و روانی زن در زندگی مشترک به مراتب مهم‌تر بوده و از اولویت بالاتری برخوردار است.

نیاز اساسی زنان به مشورت

زنان به‌عنوان شریک زندگی­ شما دوست دارند در موضوعات مختلف با آن‌ها مشورت کنید. ولی به خاطر داشته باشید برای برآوردن این نیاز عاطفی زنان، ذهن آن‌ها را درگیر امور تخصصی پیچیده نکنید. زنان قادر نیستند در امور تخصصی (که سررشته‌ای از آن ندارند) یک مشاور خوب برای شما باشند، ولی در امور داخلی منزل، دکوراسیون، دعوت کردن مهمان و حتی مسافرت کردن حتماً با همسر خود مشورت کنید.

نیاز زنان به مورد تعریف و تمجید قرار گرفتن

سعی کنید به مناسبت‌ها و بهانه‌های مختلف از همسر خود تقدیر و تشکر کنید. متأسفانه اکثر مردان به دلیل اینکه در انتقال عواطف ضعیف هستند و مایل‌اند با عمل، عشق به همسر خود را ثابت کنند، از تشکر زبانی به همسر خود سر باز می‌زنند و انتظار دارند که همسرشان، زحماتی را که مردان می‌کشند به حساب قدردانی از خود قلمداد کنند. ولی مردان از این نکته غافل هستند که زنان دوست دارند کلمات عاشقانه را از زبان شوهر خود بشنوند. کلماتی مانند «عزیزم دوستت دارم»،‌ »عشق منی».

مردان جذاب به خوبی می‌دانند تأثیری که این کلمات در روح و روان همسرشان ایجاد می‌کند، خیلی بیشتر از تأثیر خرید کالاهای موردعلاقه زنان است؛ به شرطی که یک عشق واقعی باشد. زنان از تعریف و تمجید دروغین بیزارند و معمولاً خیلی سریع متوجه ظاهری بودن آن می‌شوند.

در تعریف و تمجید حتماً از ظاهر زنان تعریف کنید؛ به‌ویژه زمانی که آرایش می‌کنند، یا رنگ موی خود را عوض می‌کنند. بازهم متأسفانه مردان به دلیل کلی نگر بودن متوجه تغییرات جزئی در زنان نمی‌شوند و یکی از مواردی که زنان از آن گله‌مند هستند این است که مردان توجهی به ظاهر آنان ندارند. سعی کنید هنگام ورود به منزل با دقت به ظاهر همسر خود توجه کنید و هر تغییر خاصی مانند رنگ لباس، نوع آرایش، رنگ مو که از همسر خود مشاهده می‌کنید را متذکر شده و زیبایی آن را به او گوشزد کنید. با این کار هم حس تعریف و تمجید را در همسر خود ارضاء می‌کنید و هم همسر تان شمارا فردی عاشق و علاقه‌مند نسبت به خودش می‌داند.

نیاز عاطفی زنان به مورد توجه قرار گرفتن

زنان وقتی از موضوعی عصبانی می‌شوند، شروع می‌کنند به کلی‌گویی؛ مثلاً اگر قرار باشد همسر تان را برای خریدبه بیرون از منزل ببرید ولی بنا به دلایلی مانند کافی نبودن موجودی حساب بانکی، خستگی و غیره این کار را انجام ندهید، ‌معمولاً این جمله را از همسرتان می‌شوید: «اصلاً هیچ‌وقت هیچ جا منو نمی‌بری». مردان هم در این مواقع به آن‌ها برمی‌خورد و میگویند: «این‌همه با هم بیرون رفته‌ایم ولی با یک‌دفعه بیرون نرفتن میگویی هیچ‌وقت منو جایی نمی‌بری؟».

در این‌گونه مواقع مردان باید از بحث و دعوا با همسر خودداری کنند زیرا این قضاوت کلی و کلی‌گویی از ویژگی‌های زنان است. کافی است کمی به آن‌ها فرصت دهید تا خشمشان فروکش کند، خواهید دید که خیلی سریع از حرفی که زده‌اند احساس پشیمانی می‌کنند.

نیاز روحی زنان به صداقت همسر

زن‌ها دوست دارند همسرشان همواره با آن‌ها صادق باشند. یک زن می‌خواهد بداند در زندگی همسر چه می‌گذرد و می‌خواهد که مرد زندگی‌اش به او اعتماد داشته باشد. برای یک زن معنای ازدواج یعنی زوج یک روح در دو بدن هستند. او می‌خواهد مرد زندگی‌اش طوری عمل کند که مجبور نباشد به خاطر کارهایی که کرده به او دروغ بگوید. اگر غیرازاین باشد نشان‌دهنده این است که خطایی صورت گرفته است که باید پنهان شود.

اما مردان باید یادشان باشد گاهی در مورد چیزهای سطحی و بی‌اهمیتی مثل‌اینکه رنگ جدید مویش چقدر به او آمده، و اینکه اضافه وزنش زیاد به چشم نمی‌آید یا اینکه موهای کوتاهش قشنگ‌ترش کرده‌اند لازم نیست صداقت داشته باشیم و عیب همسر خود را به رخ او بکشید.  همه ما گاهی زشت می‌شویم، ولی دلمان نمی‌خواهد کسی این مسئله را به رویمان بیاورد (بخصوص زنان).

نیاز عاطفی زنان به مورد تشکر و قدردانی قرار گرفتن 

بسیاری از مردان فکر می‌کنند انجام کارهای خانه برای زنان راحت و آسوده است. شاید یکی از قابلیت‌های خارق‌العاده زن‌ها انجام دادن چندین کار باهمدیگر و به‌طور هم‌زمان است ولی این موضوع دلیل بر راحت بودن آن کارها نیست. همچنین دلیل بر این نیست که همسر شما نیاز به تشکر و قدردانی ندارد. خانمی را تصور کنید که در بیرون از خانه شاغل است و درعین‌حال وظیفه تربیت کودک، سروسامان دادن به امور خانه، آشپزی، پیگیری مدرسه بچه‌ها را نیز بر عهده دارد.

این زن بیش از هرزمانی تحت‌فشار است و بیش از هرزمانی تشنه تشکر و قدردانی است. این قدردانی از همسر می‌تواند با یک جمله کوتاه و یا یک هدیه و هر روش دیگری توسط شوهر انجام شود و درعین‌حال بر زبان نیز جاری شود. با این قدردانی، به همسر خود ثابت می‌کنید ارزش کارهای او در منزل را می دانید و خود را یک شوهر قدرشناس نشان خواهید داد.

نیاز روانی زنان به وفاداری شوهر

زنان دوست دارند یک همسر وفادار داشته باشند. او می‌خواهد احساس همسری بی‌نظیر و برتر نسبت به بقیه داشته باشد. یک زن شوهری می‌خواهد که تمام دنیایش حول او بچرخد و تنها او را ببیند. او می‌داند که زیباترین یا جذاب ترین زن دنیا نیست، نیازی نیز ندارد که باشد، او تنها می‌خواهد در چشم شوهر خود یک زن جذاب باشد. او می‌خواهد بهترین اتفاق زندگی شوهر خود باقی بماند. این احساس را به او انتقال بدهید و ببینید که چگونه همسر شما خوشبخت‌ ترین زن دنیا خواهد بود و شمارا نیز خوشبخت خواهد کرد.

نیاز عاطفی یک زن به امنیت و اطمینان

یک زن می‌خواهد مطمئن باشد شوهر او را از هر نوع آسیب فیزیکی و روانی حفظ می‌کند، و می‌خواهد بداند که امنیت، سلامت و راحتی او در زندگی مشترک حفظ خواهد شد. خصوصاً در مواقعی که در کنار اعضای والدین و خانواده خود هستید این احساس نیاز روحی زن به امنیت در او شدت پیدا می‌کند. زنان در این‌گونه مواقع انتظار دارند، مردشان شش دانگ حواسش به وقایع و صحبت‌هایی باشد که پیرامون همسرش وجود دارد و به‌موقع برای حمایت از همسرش وارد گود شود. مردان برعکس در این‌گونه مواقع حواسشان به‌جاهای دیگر (تلوزیون، صحبت با دیگران ) مشغول است.

یک توصیه مهم به آقایان در این‌گونه مواقع این است اگر در منزل خود خیلی راحت به روزنامه خواندن، جدول حل کردن،‌ تماشای تلوزیون و غیره می‌پردازید، در منزل خانواده و والدین خود، این رفتار ازنظر زنان اصلاً قابل‌پذیرش نیست. در این مواقع سعی کنید اول نزدیک همسر خود بنشیند و دوم در حضور اقوام و بستگان تان با صدای بلند به‌گونه‌ای که همه متوجه شوند از همسر خود تشکر و تعریف و تمجید کنید، با این کار همسر در کنار شما احساس شخصیت،‌ آرامش و امنیت خواهد نمود. با این کار افرادی هم که در آن جمع حضور دارند به خودشان اجازه نخواهند داد به‌گونه‌ای صحبت کنند که موجب ناراحتی همسر شما گردد.

نیاز عاطفی زن به درک شدن توسط همسر

زنان به‌شدت دوست دارند از طرف شوهر خود درک شوند. اشتباه مردان این است که فکر می‌کنند درک متقابل همسر بدین معناست که همه نیازهای زنان را برآورده کنند. درصورتی‌که این معنای انتظارات زن از همسر نیست. درک زنان بدین معناست که لازم نباشد او در همه مواقع، همه‌چیز را به همسرش توضیح دهد و این در صورتی امکان‌پذیر است که یک مرد، به شناخت کاملی از همسر رسیده باشد. مثلاً می‌داند وقتی همسرش به مهمانی می‌رود عادت ندارد بلافاصله لباس راحت خانگی بپوشد، بلکه قدری می‌نشیند و بعد بلند می‌شود و لباس راحت می‌پوشد. در این‌گونه مواقع زن مایل نیست با اصرار اعضای خانواده همسر مانند مادر شوهر و خواهر شوهر نسبت به تعویض لباس اقدام نماید. مرد در این مواقع باید با آرامش کامل بدون این‌که با اعضای خانواده اش هم‌صدا شود و اصرار برای تعویض لباس همسر داشته باشد، به اعضای خانواده محترمانه تذکر دهد که ایشان کاملاً راحت است و پس از اندکی نشستن خودش نسبت به تعویض لباس اقدام خواهد نمود؛‌ مثلاً بگوید: «مادر عزیزم میدانم شما به فکر راحتی همسرم هستید، ایشان تازه از راه رسیده‌اند،کمی فرصت دهید بلند می‌شوند و لباس راحتی خود را می‌پوشند، متشکرم از شما».

دیدگاهتان را بنویسید