خانه / اختلالات روانی / مشاوره روانشناسی حضوری یا تلفنی خوب است؟
مشاوره روانشناسی

مشاوره روانشناسی حضوری یا تلفنی خوب است؟

آیا در نظر دارید با کمک مشاوره روانشناسی مشکلات روحی و عاطفی خود را رفع کنید؟ یک مشاور روانشناس تحصیلات و تخصص‌های لازم در حوزه علوم روانشناسی را طی کرده و می‌تواند شما را در مقابله با بسیاری از مشکلات زندگی و چالش‌های شخصی راهنمایی کند. در این مقاله از سایت مشاوره باما به برخی از پرسش های کاربران در مورد شیوه بهره مندی از خدمات مشاوره روانشناسی توسط دکتر روانشناس خواهیم پرداخت:

مشاوره روانشناسی دقیقاً چه کمکی به شما می‌تواند بکند؟ یک مشاور روانشناس چطور می‌تواند در مشکلاتی که خود قادر به حل آن‌ها نیستید، مفید واقع شود؟ آگاهی از تخصص و حرفه یک روانشناس بالینی می‌تواند به شما در بهبود سلامت روانی خود کمک کند.

فواید یک مشاوره روانشناسی خوب چیست؟

به‌طورکلی، روانشناس یک متخصص در علوم  انسانی و روانشناسی است. آن‌ها علم ذهن انسان را مطالعه می‌کنند و بر این تمرکز می‌کنند که چگونه افکار به احساسات و رفتارها ختم می‌شود. روانشناسان در حوزه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند. آن‌ها ممکن است در کلینیک‌های سلامت روانی، بیمارستان‌ها، مراکز درمانی وتحقیقاتی یا مرکز مشاوره ارائه خدمات دهند.
پس، دقیقاً وظیفه یک مشاور روانشناس چیست؟ این بستگی به حوزه‌ای دارد که در آن فعالیت می‌کند. در ادامه به وظایف و خدمات مراکز مشاوره روانشناسی اشاره می کنیم:

  •  مشاور روانشناس بالینی : یک مشاور روانشناس بالینی با استفاده از گفتگو و رفتار درمانی به افراد مبتلا به مشکلات سلامت روانی مانند افسردگی، اضطراب، وسواس فکری ،اندوه، مشکلات اجتماعی و غیره کمک می کند.
  • مشاور روانشناس آنلاین : یک دکتر روانشناس آنلاین از روش‌های درمانی نظیر صحبت و روش‌های دیگر مانند سایر روانشناسان مشاوره استفاده می‌کند. تنها تفاوت این است که آن‌ها این کار را از راه دور، از هرجایی از طریق ارتباط اینترنتی است انجام می‌دهند.
  • مشاوره تحصیلی : مشاور تحصیلی ممکن است در هر سطح و مقطعی از سیستم آموزشی ( از پیش دبستانی تا دانشگاه)  فعالیت کند. وظیفه مشاور تحصیلی کمک به دانش‌آموزان در مدرسه است. آن‌ها همچنین می‌توانند با والدین و استادان کار کنند تا یک محیط یادگیری بهتر برای دانش‌آموز فراهم کنند.
  • روانشناس کودک : بدیهی است، روانشناس کودک در حوزه مشاوره کودک فعالیت می‌کند. آن‌ها همچنین با والدین فرزند و گاهی اوقات سایر اعضای خانواده در تربیت کودک همکاری می‌کنند. وظیفه اصلی یک روانشناس کودک کمک به کودک در پیشگیری و مقابله با آسیب‌های روانی به‌منظور بهبود روابط خانوادگی، مقابله با افسردگی یا پرخاشگری کودکان و آموزش مهارت های زندگی به کودکان با استفاده از علوم روانشناسی کودک است.
  • روانشناس پژوهشی : یک دکتر روانشناس پژوهشی در حیطه طراحی، نظارت و گزارش مطالعات علمی، اغلب در یک محیط دانشگاهی فعالیت می‌کند.
  • مشاوره روانشناس شغلی: یک مشاور شغلی می‌تواند انواع خدمات، ازجمله امور منابع انسانی، کمک به طراحی استراتژی‌های بازاریابی و سایر وظایف مربوط به کمک به کسب‌وکار موفق را انجام دهد. روانشناسی رفتار مصرف‌کننده و مطالعه فرایندهای تصمیم گیری مصرف‌کنندگان قبل از خرید یک محصول یا خدمت از دیگر وظایف روانشناس مشاور شغلی است.
  • مشاور حقوقی: این روانشناس ها اغلب در سیستم حقوقی کار می‌کنند و از روش‌های علمی برای بررسی جنبه‌های روان شناختی جرم استفاده می‌کنند.

روانشناس بالینی به چه فردی اطلاق می‌شود؟

روانشناس بالینی یک مشاور روانشناس است که مستقیماً به مراجعه کنندگان سلامت روانی خدمات ارائه می‌کند. ممکن است مشاور روانشناس دارای تخصص در حوزه خاصی مانند مشاوره کودک ، مشاوره خانواده ، مشاوره ازدواج یا مشاوره سالمندان باشد. یک دکتر روانشناس بالینی همچنین ممکن است با برگزاری جلسات گروه درمانی برای خانواده ها، زوج ها یا افرادی که مشکلات مشترکی در زندگی دارند،(مانند اعتیاد به مواد یا علائم افسردگی ) به ارائه خدمت بپردازند.
بعضی از روانشناسان بالینی فقط در نوع خاصی از درمان، مثل درمان شناختی رفتاری ، درمان رفتار دیالکتیکی، درمان روان پویشی یا درمان درون فردی تخصص دارند، در حالیکه برخی از روانشناس ها از روش‌های مختلف و تکاملی در ارائه خدمات مشاوره روانشناسی خود بهره می‌برند.

آیا دکتر روانشناس می‌تواند دارو تجویز کنند؟

گاهی افراد مبتلا به مشکلات روانی نیازمند مصرف دارو هستند تا علائم بیماری و اختلالات روانی کاهش یافته و به آن‌ها کمک کند تا زندگی بهتری را تجربه کنند. سؤال بیشتر مردم هنگام دیدن یک مشاور روانشناس این است که: آیا روانشناسان می‌توانند دارو تجویز کنند؟ در بسیاری از موارد،آن‌ها نمی‌توانند. معمولاً تجویز دارو یا دارو درمانی بر عهده یک روانپزشک یا پزشک است تا یک روانشناس.

خدمات مشاوره روانشناسی چگونه می‌تواند به بهبود زندگی کمک کند؟

اگر می‌خواهید سلامت روانی خود را بهبود دهید، یک مشاور روانشناس می‌تواند در انجام آن به شما کمک کند. اما، آن‌ها چه‌کاری برای شما انجام می‌دهند که شما نمی‌توانید آن را برای خود انجام دهید؟ یک دکتر روانشناس از روش‌های درمانی زیر برای مشاوره و حمایت از مراجعین بهره  می‌برد:

مشاور روانشناس خوب به شما گوش می دهد

یک روانشناس خوب به عنوان بخشی از وظایفش، باید به گفته‌های مراجعین با دقت گوش دهد. گاهی اوقات، همه آنچه یک مراجع نیاز دارد، شنیده شدن از جانب یک فرد با درک است. یک مشاور روانشناس خوب باید شنونده ماهر و فعالی باشد تا بتواند صحبت‌های مراجع را که اغلب توسط خانواده و دوستان نادیده گرفته‌شده به‌خوبی درک کند.

احتمالاً شما ایده‌هایی در مورد مشکلات روحی و روانی خود، عامل ایجاد آن‌ها یا چگونگی غلبه بر آن‌ها داشته باشید. بسیاری از مشاوران از شنیدن اینکه چه چیزهایی برای گفتن دارید خوشحال هستند و به شما تا موقع رسیدن به نتیجه، اجازه صحبت کردن می‌دهند. به‌علاوه، آن‌ها می‌توانند برای کمک به تسهیل بخشیدن به نگرش شما بازخوردهایی ارائه دهند.

مشاور روانشناس دلایل احساسات و رفتار شما را ریشه یابی می کند 

ما چه برای کمک به درمان افسردگی و اضطراب و چه برای حل اختلافات زناشویی نزد روانشناس برویم، مشکلات سلامت روان ما می‌تواند بر نگرش ما نسبت به رویدادها و شرایط  زندگی تأثیر بگذارد. در این موارد، یک روانشناس بالینی می‌تواند موجب ایجاد یک نگرش واقع بینانه در ما شود. حتی اگر شما یک رویداد را در یک شرایط احساسی توصیف کنید، یک روانشناس بالینی قادر است حقایق را از توصیفات شما برداشت کند و دیدگاه خود را با شما به اشتراک بگذارد.

دکتر روانشناس دانش و تجربه خود را با شما به اشتراک می‌گذارد

شاید شما با آنچه تاکنون در زندگی برایتان اتفاق افتاده و شیوه مقابله با آن آشنا هستید. یکی از مزایای درخواست مشاوره از دکتر روانشناس این است که آن‌ها نه‌تنها بسیاری از مشکلات مشابه بلکه پاسخ‌های مختلف به شرایط کنونی شما را در بسیاری از مراجعین خود دیده‌اند. علاوه بر این، از آنجاکه آنها درزمینهٔ روانشناسی مطالعه کرده و آموزش دیده‌اند، سطحی از تخصص را پرورش داده‌اند که به آن‌ها اجازه می‌دهد، موقعیت را ازنقطه‌نظر تخصص بررسی کنند. آن‌ها می‌توانند راه‌حل‌هایی را پیشنهاد دهند که اثربخشی این راهکارها در مطالعات و تجربیات بالینی آن‌ها به اثبات رسیده است.

مشاوره روانشناسی به شما کمک می‌کند ریشه مشکلات درونی خود را شناسایی کنید

اگرچه شما ممکن است یک ایده کلی از مشکلات موجود در زندگی خود داشته باشید، اما ممکن است از وضعیت سلامت روانی خود که باید موردتوجه قرار گیرد اطلاع کافی نداشته باشید.
همچنین، شما ممکن است فقط از یک مشکل ( بدون دانستن مشکلات دیگری که منجر به پریشانی شما شده ) خبر داشته باشید. یک دکتر روانشناس بالینی می‌تواند از طریق مصاحبه با شما و انجام تست روانشناسی به‌منظور ارزیابی فرآیندهای ذهنی شما، احساسات و رفتار شما را مورد ارزیابی قرار دهد. یک مشاور روانشناس ممکن است از شما در مورد داشتن علائم خاصی برای تعیین ارزیابی‌های بالینی بیشتر در وضعیت سلامت روانی اطلاعاتی کسب کند.

مشاوره روانشناسی به شما کمک می‌کند آسیب‌های روانی خود را رفع کنید

افرادی که از آسیب‌های روانی ناشی از تجربه اتفاقات بد گذشته خود رنج می‌برند، اغلب نیاز به مشاوره روانشناسی برای مقابله با استرس، اضطراب و احساسات هیجانی منفی مربوط به وضعیت یا آسیب روانی دردناک خود دارند. یک مشاور روانشناس نه‌تنها در گوش دادن به مشکلات شما حضور دارد، بلکه می‌تواند کمک کند تا بفهمید چگونه این آسیب‌ها بر سلامت روانی شما تأثیر گذاشته است.
آن‌ها می‌توانند شمارا به دیدگاه بهتری نسبت به مشکلات روحی‌تان راهنمایی کنند و به شما کمک کنند تا قدرت خود را برای غلبه بر آسیب روانی بیشتر کرده و زندگی بهتری را تجربه کنید.

مشاور روانشناس به شما کمک می‌کند تا اهداف منطقی برای خود تعیین کنید

هنگامی‌که نمی‌دانید برای یک مشکل روانی، عاطفی یا رفتاری چه کارکنید، مراجعه به مرکز مشاوره روانشناسی راهی امن برای این تصمیم گیری صحیح است. دکتر روانشناس می تواند به شما توضیح دهد چه اهدافی در زندگی برای بهبود سلامت روانی شما مفید خواهد بود. آن‌ها می‌توانند به شما در تعیین اهدافی که نیاز به تلاش دارند اما شما می‌توانید بدون احساس ترس از شکست به دست آورید، کمک کنند.

مشاوره روانشناسی در تغییر طرز تفکر به شما کمک می کند

زمان‌هایی وجود دارد که مهم‌ترین بخش از غلبه بر مشکلات روحی و روانی صرفاً داشتن طرز تفکر متفاوت در مورد آن موضوع است. مشاوره روانشناسی می‌تواند از طریق بازسازی شناختی در تغییر الگوهای فکری حاصل از تجربیات بد گذشته، روابط نامناسب یا موضوع خودشناسی به شما کمک کند. همچنین یک مشاور روانشناس می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری‌هایی که باید بر روی آن‌ها تمرکز کنید، راهنمای خوبی باشد.

مشاور روانشناس به شما در تغییر رفتار و عادات منفی کمک می کند

تغییر افکار معمولاً بهترین نقطه شروع برای تغییر رفتار است. بااین‌حال ممکن است نیاز باشد شما به‌طور فعال، همراه با تغییر افکار خود، بر روی انتخاب رفتارهای مختلف خود نیز کارکنید. گاهی اوقات مشاور روانشناس به شما در برنامه‌ریزی برای داشتن رفتاری مناسب در یک وضعیت خاص کمک می‌کند.
آن‌ها همچنین ممکن است راه‌هایی برای ایجاد انگیزه در شما به‌منظور انتخاب رفتارهای سالم‌تر در زندگی پیشنهاد کنند. شاید شما برای تغییر رفتاری که تصمیم به انجام آن گرفته‌اید، فقط نیاز به شخصی دارید تا برای دستیابی به این هدف شما را تشویق و حمایت کند.

دکتر روانشناس به شما راه‌های رسیدن به آرامش درون و مهارت های زندگی را می‌آموزد

یک مشاور روانشناس به‌طورمعمول انواع مختلفی از مهارت های زندگی را برای کمک به شما در مقابله با مشکلات زندگی آموزش می‌دهد تا بتوانید هر زمان که نیاز داشتید از آن‌ها استفاده کنید. این مهارت های زندگی می‌تواند شامل مهارت حل مسئله باشد تا به شما کمک کند در تصمیم‌گیری‌های خود به‌جای احساس بیهودگی، ترس و استرس، به درستی اقدام به عمل کنید.
مهارت های زندگی همچنین راه‌هایی برای به حداقل رساندن احساسات منفی تحت شرایط استرس را به شما آموزش می‌دهد. با آموزش راههای افزایش آرامش درونی و مهارت های زندگی، شما می‌توانید با شرایط سخت زندگی که زمانی به نظر غیرممکن می‌رسید مقابله کنید.

مشاوره روانشناسی از شما حمایت عاطفی می کند

یک دکتر روانشناس خوب می‌تواند در زمان‌های استرس حاصل از مشکلات روحی از شما حمایت عاطفی کند. گرچه افرادی که در زندگی شما حضور دارند ممکن است بیش‌ازحد درگیر نگرانی‌های خود باشند و فرصت کافی برای توجه به احساسات و عواطف شمارا نداشته باشند، یک مشاور روانشناس برای حمایت از شما به عنوان بخشی از وظیفه خود احساس مسئولیت می‌کند. مهم نیست طرز فکر، احساس یا شیوه رفتاری شما چگونه است، یک مشاوره روانشناس از تلاش‌های صادقانه شما برای بهبود سلامت روانی حمایت می‌کند.

آیا یک روانشناس مشاوره آنلاین می‌تواند همه این کمک‌ها را ارائه دهد؟

مشاوره آنلاین می‌تواند به فرد در مقابله با مشکلات سلامت روان کمک کند. سؤالی که اغلب مردم می‌پرسند این است که آیا یک مشاوره  روانشناسی آنلاین واقعاً می‌تواند همان نوع درمان‌ها را که من از یک روانشناس بالینی در اطراف محل سکونت خود می‌گیرم ( مشاوره حضوری ) به من ارائه دهد؟ این سؤال عادلانه است، به‌خصوص اگر شما از خدمات آنلاین در بستر اینترنت خیلی استفاده نکرده باشید.
پاسخ به این سؤال این است که یک دکتر روانشناس که از طریق یک سایت مشاوره آنلاین کار می‌کند قطعاً می‌تواند همان نوع خدمات درمانی، همان سطح از حمایت عاطفی و کمک کارشناسی معادلی را که ممکن است از یک روان شناس که شما در جامعه خود می‌توانید، به دست آورید را پیشنهاد دهد.
چه شما با یک اختلال روانی شدید مواجه هستید و یا فقط نیازمند کمک به مقابله با استرس های روزانه را داشته باشید، شروع کار با یک مشاوره روانشناسی می‌تواند سلامت روانی شمارا بهبود بخشد و به شما کمک کند تا هر چه سریع‌تر زندگی بهتر و شادتری داشته باشید.

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناشسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144246886

2 دیدگاه

  1. سلام تشکر فراوان از مطالب خوب سایتتون