خانه / مشاوره خانواده حضوری / با شوهر دروغگو چکار کنم؟ علت دروغگویی در مردان
Your Husband Lies to You
شوهر دروغگو

با شوهر دروغگو چکار کنم؟ علت دروغگویی در مردان

روانشناسی دروغگویی مردان

زمانی که در مورد عدم صداقت و دروغگویی شوهر خود شک دارید، این موضوع می‌تواند شما را به دیوانگی بکشاند. این دروغ ها ممکن است مصلحتی یا جزئی باشند اما این امکان نیز وجود دارد که همسرتان به شما دروغ‌های بزرگی گفته باشد. در هر دو صورت، دروغ باعث می‌شود که شما هر چیزی که همسرتان می‌گوید یا هر کاری که انجام می‌دهد را زیر سؤال ببرید. این خود منجر به بی اعتمادی در رابطه شما می‌شود.

چیکار کنم شوهرم بهم دروغ نگه

این‌که هنگام صحبت کردن با همسرتان، درست و غلط حرف‌هایش را ندانید یا احساس عدم اطمینان به شما دست پیدا کند، می‌تواند گیج‌کننده، استرس‌آور و ناراحت‌کننده باشد. خواه فکر می‌کنید که همسرتان در مورد چیزهای کوچک دروغ می‌گوید یا از دروغ گفتن او در مورد مسائل بزرگ بترسید، مهم است که دلیل اصلی دروغ گفتن شوهر خود را پیدا کنید. زمانی که دلایل او را درک کردید، بهتر می‌توانید نسبت به این موضوع واکنش نشان دهید.

1- شوهر من درمورد مسائل کوچک دروغ می‌گوید

اگر متوجه شدید که شریک زندگی‌تان به شما در مورد مسائل کوچک دروغ گفته است، این به معنای پایان رابطه شما نخواهد بود. اکثر مردم به خاطر گفتن چیزهایی که کاملاً حقیقت نداشته‌اند، گناهکار هستند. دلیل این نوع دروغ ها می‌تواند کاملاً قابل‌درک باشد چنانچه آن‌ها واکنش‌های تکانه‌ای طبیعی هستند که به‌منظور حفاظت از فرد در برابر صدمه یا شرمندگی بروز پیدا می‌کنند. اگر فکر می‌کنید که دلیل دروغ‌های مرد این است، پس موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • در برخورد با شوهر دروغگو صادق باشید

با او در مورد این موضوع صحبت کنید. درصورتی‌که دروغ او را بدون قضاوت مطرح کنید، همسرتان ممکن است برای روراست بودن با شما به‌اندازه کافی احساس راحتی کند. سعی کنید تاحدامکان آرامش خود را حفظ کنید و با ملایمت و مهربانی صحبت نمایید. این کار شما موجب به‌وجودآمدن محیطی می‌شود که همسرتان در آن برای صادق بودن با شما و پذیرش چیزی که ممکن است به زبان آوردن آن برایش دشوار یا خجالت‌آور باشد، احساس امنیت کند.

زمانی که او با شما صادقانه صحبت کرد و حقیقت را گفت، این موضوع مهم است که با آرامش واکنش نشان دهید. در غیر این صورت، او دیگر هیچ‌گاه با شما صادق نخواهد بود.

 • در مقابل دروغگویی همسر رفتار خود را تغییر دهید

هنگامی‌که همسرتان به شما دروغ می‌گوید، تمرکز کردن بر کاری که باید بکنید، بسیار ساده است. به این ترتیب، شما دلایل او برای دروغ گفتن به شما را نادیده می‌گیرید. درصورتی‌که روز او را زیر سؤال ببرید و روش مواجه او با مسائل را مورد انتقاد قرار دهید، اگر نمی‌توانید دوستانش تحمل کنید یا وقت گذراندن او با آن‌ها را مسخره می‌کنید و یا اگر به خاطر شوخی که با شما کرده است، به او احساس گناه می‌دهید، در نهایت این رفتارتان باعث می‌شود که او شروع به پنهان کاری بکند.

اگر شریک زندگی‌تان مطمئن باشد که شما به نحوی به او احساس بدی می‌دهید، حتماً نخواهد خواست که شما از این موضوع مطلع شوید و به‌منظور جلوگیری از شنیدن نظرات منفی به شما دروغ خواهد گفت. این بدان معنی نیست که شما باید خود را سرزنش کنید اما شما قطعاً باید رفتار خود هنگام شنیدن واقعیت را تغییر دهید.

درصورتی‌که وقتی او در مورد روزش با شما صحبت می‌کند، حسادت می‌کنید یا آزرده‌خاطر می‌شوید، به نفع شماست که این احساسات را به طور همزمان بروز ندهید. اگر می‌خواهید در این مورد در زمان دیگری با او صحبت کنید، به روشی که به او آسیبی نرسد یا او را ناراحت نکند، می‌توانید این کار را بکنید اما نه در همان لحظه که او در این باره به شما می‌گوید. او را به خاطر صادق بودن به شما نترسانید و نگران نکنید.

 • به شوهر دروغگو قدرت اختیار دهید

مردم (اکثراً زنان) یک تصویر ایده‌آل در ذهن خود از ازدواج دارند. ما بر این باور هستیم که ازدواج باید بی‌عیب‌ونقص باشد (اگرچه، ازدواج از کنار هم قرارگرفتن دو نفر ناقص به وجود می‌آید). ما باور داریم که قرار است همه چیز را صادقانه و آزادانه به اشتراک بگذاریم از جمله ترجیحات شخصی، نظرات و احساسات؛ اما این تقریباً غیرممکن است. این انتظارات غیرواقع‌گرایانه، فشار زیادی را در رابطه ایجاد می‌کند. درصورتی‌که مردی بداند آنچه می‌خواهد انجام دهد، متناسب با ایده همسرش نیست، پس شروع به دروغ گفتن می‌کند.

در نتیجه، فشار را از دوش او بردارید. اجازه دهید تا همسرتان هرطور که می‌خواهد، باشد. این شامل هم عادت‌های خوب و هم عادت‌های بد می‌باشد. اجازه دهید او خود را اداره کند! شریک زندگی او باشید، نه پدر و مادرش. نه‌تنها تلاش برای کنترل بلکه مجبور کردن او به متوسل شدن به دروغ، تأثیر منفی بر ایجاد صمیمیت در زوجین خواهد داشت.

به او خودمختاری که در زندگی می‌خواهد را بدهید، اعتماد کنید که او شما را دوست دارد و بدانید که کاری نمی‌کند که به رابطه خود با شما آسیب بزند.

 • به مرد دروغگو فضا و حریم خصوصی بدهید

همان قدر که دادن اختیار به همسرتان اهمیت دارد، دادن حریم خصوصی و فضایی که مستحقش می‌باشد نیز مهم است. به او فضا دهید تا نزد شما بیاید و در مورد اتفاقات رخ‌داده در طول روز با شما صحبت کند. شما نباید به دنبال جزئیات باشید و قطعاً حق ندارید ایمیل‌ها، تلفن و یادداشت‌های شخصی او را جستجو کنید.

درصورتی‌که همسرتان فکر کند که شما قادر به انجام چنین کارهایی هستید، نه‌تنها شروع به دروغ گفتن می‌کند بلکه متوجه خواهید شد که او وسایلش را نیز پنهان می‌کند و بر روی کامپیوتر و گوشی خود رمز عبور قرار می‌دهد تا شما را دور نگه دارد!

 • در برخورد با همسر دروغگو از خود بی اعتمادی نشان ندهید

بنابراین، شما بسته سیگاری را در جیب همسرتان پیدا کرده‌اید و وقتی هفته گذشته در مورد این‌که سیگار می‌کشد یا نه، با او صحبت کردید، او به چشمان شما نگاه کرد و پاسخ منفی داد. لازم نیست این‌طور فکر کنید که همسرتان به شما دروغ گفته است. به او بفهمانید که متوجه دروغش شده‌اید اما به او حمله نکنید. اگر پس از آن، شما به یادآوری دروغ او ادامه دهید، ممکن است او را از خود دور کنید. او ممکن است مسائل مهم‌تری را از شما پنهان کند. نشان‌دادن عدم اعتماد به همسر قطعاً باعث نمی‌شود که او در آینده با شما صادق‌تر رفتار کند.

 • برای درمان دروغگوی شوهر خود را اذیت نکنید

حتی اگر احساس می‌کنید که رفتارتان باعث دروغ گفتن همسرتان شده است، واقعاً نباید خود را اذیت کنید. بله، این آزاردهنده است که شما را فریب داده‌اند و این ناراحت‌کننده است که رابطه شما یک نمونه کامل و بی‌نقص از زندگی زناشویی نیست، اما شما نمی‌توانید همه چیز را کنترل کنید.

او خود تصمیم به دروغ گفتن گرفته است و به خاطر داشته باشید که او نیز احتمالاً به خاطر دروغی که به شما گفته است، احساس بدی دارد. فقط سعی کنید که صداقت در رابطه خود را با تشویق او به صحبت کردن آزادانه و ایجاد یک محیط امن برای این‌که در گفتگو با همسر صادق باشد، حفظ کنید.

 • سعی کنید دلیل دروغگویی شوهر را درک کنید

وقتی متوجه شدید که به شما دروغ گفته شده است، به‌جای دلخور و عصبانی شدن، سعی کنید خود را جای همسرتان قرار دهید. اگر توانستید دلیل دروغ گفتن شوهر خود را درک کنید، شاید بتوانید او را ببخشید و مشکل را پشت سر بگذارید. به یاد داشته باشید که به‌احتمال زیاد همسرتان برای حفاظت از احساسات شما و حفاظت از احساسات خود دروغ گفته است. این موضوع، او را به انسان وحشتناکی تبدیل نمی‌کند یا بدان معنی نیست که شما را دوست ندارد.

2- شوهر من در مورد مسائل بزرگ دروغ می‌گوید

درصورتی‌که متوجه شدید همسرتان در مورد یک موضوع مهم و بزرگ به شما دروغ گفته است، این می‌تواند دلیل نگرانی باشد و گزینه‌های زیادی برای شما باقی نمی‌ماند.

شما باید بتوانید دوباره به فردی که با او ازدواج کرده‌اید، اعتماد کنید که صدمه‌ای به شما نمی‌زند یا بهزیستی شما را به خطر نمی‌اندازد. درصورتی‌که این اعتماد از بین رفته باشد، بازیابی رابطه بسیار دشوار خواهد بود. بااین‌وجود، اگر برخی از توصیه‌های زیر را امتحان کنید، این امکان وجود دارد تا خیانت همسرتان را پشت سر بگذارید.

 • قانون سفت‌وسخت در مقابله با دروغگویی شوهر

به شریک زندگی خود بفهمانید که اگر این نوع رفتار دروغگویی بار دیگر تکرار شود، شما دیگر آن را تحمل نخواهید کرد و رابطه شما فوراً به پایان خواهد رسید. اجازه ندهید فکر کند که این یک تهدید توخالی است. درصورتی‌که واقعاً شما را دوست دارد، هر کاری که در توان دارد انجام می‌دهد تا دیگر هرگز چنین اتفاقی رخ ندهد.

 • برقراری ارتباط با مرد دروغگو

در مورد دروغی که همسرتان به شما گفته است و دلیل آن صحبت کنید. بهبود برقراری ارتباط صحیح با همسر می‌تواند از نیاز به دروغ گفتن در آینده جلوگیری کند. ایجاد یک محیط امن برای همسرتان تا بتواند صادقانه با شما صحبت کند، موجب بیشتر شدن صداقت و صمیمیت بین شما دو نفر می‌شود.

کمک از مشاور برای درمان درغگویی شوهر

درصورتی‌که دروغ یا پنهان کاری شوهر آن‌قدر شدید باشد که شما واقعاً به پایان دادن رابطه خود فکر می‌کنید،مانند خیانت شوهر، شاید بهتر باشد قبل از هرگونه تصمیم گیری کمک حرفه‌ای بگیرید. دریافت مشاوره خانواده از یک دکتر روانشناس ممکن است به شما در حل اختلافات زناشویی موجود در یک رابطه که منجر به دروغ گفتن طرفین می‌شود، کمک کند. کمک حرفه‌ای همیشه ایده خوبی است اگر شما به نقطه‌ای رسیدید که دیگر در مورد ادامه زندگی زناشویی خود مطمئن نیستید.

جمع‌بندی ازدواج با مرد دروغگو

درصورتی‌که سعی می‌کنید بدانید در مقابله با دروغ گویی همسرتان چه باید بکنید، خواه این‌ها دروغ‌های مصلحتی کوچک باشند یا خیانت‌های بزرگ، توصیه‌های بالا به شما کمک می‌کنند تا با این مشکل روبرو شوید. برخی ممکن است فکر کنند که دروغ موقعیتی طبیعی است اما اگر با این موضوع به شما دروغ گفته شده است، دست‌وپنجه نرم می‌کنید، ما به شدت توصیه می‌کنیم که به آخرین توصیه ما عمل کنید و از کارشناسان حرفه‌ای که به‌منظور پشتیبانی از شما و بهبود روابط زناشویی آموزش دیده‌اند، کمک بگیرید.

منبع: www.lovearoundme.com

3 دیدگاه

 1. بامرد دروغگو وخیانت کار چی کار باید کرد؟
  سلام من 15سال ازدواج کردم وبچه ندارم…..با مردی ازدواج کردم که عاشقم بود … اوایل متوجه شدم که دروغگو هست اما دروغای کم تا همین دروغ گفتنو وارد کارش کرد که باعث ورشکستگیش شد…..حامله شدم سه سال بعدی از ازدواج گفت بچه نمیخوام بنداز..‌..با بدبختی بعد از ورشکستگیش دوباره زندگیمونو ساختیم …..ده سال موچشو گرفتم خیانت میکرد …تا الان وند ماه پیش بازم فهمیدم خیانت می‌کنه ….دروغم تا دلتون بخواد از ریزو درشت میگه..چی کار کنم خسته شدم از طلاق وجدایی میترسم

 2. سلام، امروز نامزدم بعد از ظهر قرار بود بره خونه ببینه با برادرش ولی به من گفت که قراره برم باشگاه، ولی همه در جریان این موضوع هستن هم اون روز مادرش به مادر من میگه، من الان باید چجوری بهش بگم که نباید دروغ میگفت

 3. با شوهری که زیاد دروغ میگه ، پدر و اعضای خونوادشو ترجیح میده به زن و بچه اش ، هر کاری می‌کنه من باید از این و اون بشنوم ، چهارده ساله این مدلیه دیگه خسته شدم چیکار کنم ، در همه چیز یا افراط می‌کنه یا تفریط آخرشم میگه همش تقصیر توعه مجبورم میکنی ، بخدا دیگه نمی‌دونم به چه روشی باهاش بسازم. چهارده ساله ازدواج کردیم ، حاصلش دوتا بچه است ، پسر 13و دختر 10ساله ، از اول زندگیم دخالت بیش از اندازه خونوادش بود تا الان که تمومی نداره ، انقدرررررر دروغ ریز و درشت میگه که واقعا من خجالت میکشم از گفته های اون اما خودش ککشم نمیگزه انگار عادی شده براش ، هر چی بهش گوشزد میکنم واکنش تند یا آرومی نشون میدم اصلا انگار نه انگار ، اما من دیگه خسته شدم و میخام ازش جدا بشم

دیدگاهتان را بنویسید