خانه / مشاوره ازدواج / نظر روانشناسان درباره اختلاف سنی زن و مرد در ازدواج
اختلاف سنی در ازدواج

نظر روانشناسان درباره اختلاف سنی زن و مرد در ازدواج

بیشتر آمارهای مراکز مشاوره ازدواج بهترین اختلاف سنی ازدواج موفق را بین ۴ تا ۷ سال نشان می‌دهد ولی این ارقام گاهی می‌تواند بین ۲ تا ۱۰ سال هم در نوسان باشد و دلایل مهم آن به‌قرار زیر است:

  • بر طبق یافته‌های روانشناسی ، زن زودتر به بلوغ روانی و فکری می‌رسد درنتیجه پختگی روانی لازم را زودتر از مرد پیدا می‌کند.
  • زن زودتر به بلوغ جسمی می‌رسد بنابراین به نیازهای جنسی او باید زودتر پاسخ داده شود.
  • بعد از ازدواج ، زن به علت زایمان زودتر طراوت جسمی خود را از دست می‌دهد درنتیجه اختلاف سنی زن و مرد در ازدواج باعث توازن فیزیکی و موازنه در شکستگی صورت و اندام‌ها می‌شود.
  • میل جنسی زنان زودتر از مردان فروکش می‌کند. به‌عبارت‌دیگر زنان پس از پنجاه‌سالگی نیاز زیادی به رابطه جنسی ندارند در عوض مردانی بودند که پس از ۸۰ سالگی هم بچه‌دار شده‌اند.
  • زن زودتر وارد مرحله بلوغ اجتماعی شده و آمادگی برای ازدواج را پیدا می‌کند.

بر همین اساس مشاوران خانواده ، اختلاف سنی ۴ تا ۷ سال را بهترین گزینه برای دستیابی به یک ازدواج موفق توصیه می کنند. به گفته روانشناسان ، این اختلاف سنی در ازدواج موجب می‌شود که زن و شوهر ازنظر عقلی ، جسمی ،  تجربه ، حتی هیجانات عاطفی و  تمایلات جنسی و بالاخره در بیشتر رفتارهای اجتماعی و اخلاقی نزدیک و هماهنگ باشند.

این عوامل باعث می‌شوند تا سایر اختلافات فکری کمتر امکان بروز پیدا کنند. چنین زن و شوهری قادر خواهند بود که مشکلات زناشویی خود را بهتر حل کنند و در حقیقت زندگی مشترک خود را از این نظر بیمه کنند. حال اگر سایر معیارهای انتخاب همسر مناسب در ازدواج مثل اختلاف سطح تحصیلات ، تفاوت دیدگاه‌های و اختلافات با خانواده همسر ، اختلاف طبقاتی در ازدواج و غیره  وجود نداشته باشند، احتمال اختلافات زناشویی به میزان فاحشی کاهش یافته و به حداقل می‌رسد.

همچنین تحت چنین شرایط مناسبی، مرد که باید اقتصاد خانواده را اداره کند، خود به قابلیت‌های لازم رسیده است و دیگر مجبور نیست که از پدر یا مادرش کمک مالی بگیرد زیرا کمک مستقیم خانواده پسر به‌نوعی دخالت در زندگی دیگران می‌انجامد که به‌طورمعمول برای خانم‌ ها خوشایند نیست و زنان از آن دوری می‌کنند. علاوه بر همه این‌ها دختر هم در چنین سن و سالی آن رشد فکری و به‌اصطلاح پختگی لازم را برای اداره زندگی زناشویی موفق پیداکرده‌اند.

اختلاف سنی در ازدواج  نباید زیاد باشد

طبیعی است که زن و مرد نباید نسبت به هم اختلاف سنی زیادی داشته باشند.  وجود اختلاف سنی زیاد در ازدواج ، احتمال آسیب‌رسانی بیشتر در مقایسه با سایر معیارهای انتخاب همسر در زندگی مشترک بعد از ازدواج خواهد داشت.

به‌طورمعمول این‌گونه ازدواج ها یا محکوم به شکست و طلاق اند یا با عمری سوختن و ساختن همراه خواهند بود.  به‌ویژه در بافت‌های فرهنگی جوامعی مشابه با جامعه ایران ، در بیشتر مواقع با عدم خوشبختی زن در ازدواج همراه خواهد بود.

برای اینکه بتوانید اهمیت اختلاف سنی در ازدواج را بهتر تجربه کنید خوب است تا با هم پای صحبت یکی از مراجعان به مرکز مشاوره خانواده و ازدواج با نام شیفته بنشینیم. شیفته تعریف می‌کرد :

من در ۱۸ سالگی به عقد مرد ۳۹ ساله‌ای درآمدم. روزهای اول زندگی به‌سرعت سپری شد از روابط جنسی چیزی نفهمیدم زیرا او از من بزرگ‌تر بود و درنتیجه باتجربه‌تر.  بنابراین تسلیم بدون قید و شرط او بودم. ازنظر اداره زندگی مشترک نیز به من فرصت اظهارنظر نمی‌داد زیرا حق داشت و لابد همه‌چیز را بهتر از من می‌دانست. رفت‌وآمدهای خانوادگی  و اینکه با چه کسانی معاشرت کنیم و کجا برویم نیز زیر نظر مستقیم شوهرم بود.

اهل پارک رفتن، سینما رفتن، کوه رفتن و این قبیل سرگرمی‌ها نبود.  اهل مسافرت و گشت‌وگذار هم نبود زیرا خودش قبل از ازدواج همه‌جا رفته بود . هر غذایی را نمی‌خورد چون از رژیم غذایی پیروی می‌کرد. هرگز حوصله نداشت برای اینکه کارش خیلی زیاد بود حتی موقع زایمان من در بیمارستان حاضر نشد زیرا خارج از ایران بود. در زندگی مشترک ازنظر مادی هیچ احتیاجی نداشتم. ماشین زیر پایم گذاشته بود و خانه خوبی داشتیم اما دریغ از یک لبخند، دریغ از یک سفر کوتاه‌مدت برای اندکی تنوع و هیجان.  با وصف اینکه همه‌چیز در زندگی مشترک خوب بود ولی مثل‌اینکه هیچ‌چیز خوبی نداشتیم تا با آن دل‌خوش باشیم. لبخندی روی لبانم مرده بود و دیگر نشاط نداشتم.

حالا بعد از گذشت ۲۴ سال زندگی مشترک و ازدواج با مردی که اختلاف سنی زیادی با من داشت، کارم شده دکتر رفتن و  بیمارستان بردن شوهرم.  او از ابتدا که حوصله نداشت حالا دیگر بدتر شده . اگر بچه‌ها سروصدا کنند فریادش به آسمان می‌رود از طرفی با بدبینی ها اجازه نمی‌دهد که با هیچ‌کس حرف بزنم حتی اجازه ندارم که با خانواده ام معاشرت کنم نمی‌دانم چه‌کار باید بکنم.

آیا در ازدواج سن زن می‌تواند بیشتر از سن شوهرش باشد؟

اگر به اهمیت اختلاف سنی در ازدواج توجه کافی نشود بدون شک تجربه دستیابی به یک ازدواج موفق حاصل نخواهد شد یعنی یا از همسر خود طلاق می‌گیرید یا مرد مبادرت به ازدواج مجدد می‌کند و سرانجام راه نادرستی را در پیش خواهد گرفت. در نتیجه خانواده‌ها باید مراقب باشند که سن عروس خانم از سن آقا داماد بیشتر نباشد.

البته در شرایط استثنایی گاهی اتفاق افتاده است که سن دختر یکی دو سال از سن پسر بیشتر بوده و زن و مرد توانستند به‌خوبی و خوشی به زندگی مشترک ادامه دهند ولی آن‌ها آگاهانه و با علم به غلط بودن کارشان تصمیم به ازدواج گرفته‌اند و درنتیجه خود را از پیش برای مواجهه با مشکلات بعد از ازدواج آماده کرده و به همین دلیل نیز توانستند در کنار هم به زندگی مشترک ادامه دهند. اما یادمان باشد که این زوج ها استثنا هستند و هرگز استثناها را نمی‌توان به‌جای قاعده و معیارهای انتخاب همسر در نظر گرفت.

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144804164

2 دیدگاه

  1. دختری 34 ساله هستم قصد ازدواج با پسری را دارم که از خودم 6 سال کوچکتر است ما حدود پنج سال با هم دوست بودیم الان قصد ازدواج داریم و تفاوت سنی بینمان باعث نگرانی شده به نظر شما مشکلی پیش می اید در مدت چهار سال واقعا همدیگر را دوست داشتیم و چشم بسته تصمیم به ازدواج نگرفتیم.

  2. سلام. من ۳۶ سال سن دارم و در ازدواج با دختر ۱۸ ساله ای دچار تردید میباشم. آیا این ازدواج با داشتن اختلاف سنی زیاد در همون لحظه اول اشتباه میباشد یا خیر،سوالاتی ازش کردم مانند اینکه من پا به میانسالی دارم میزارم واز شور و اشتیاق م کمتر میشه،شب ها دوست دارم زود تر بخوابم،با توجه به سن بالام در یکی دوسال اینده خواستار فرزند میباشم،و مانند اینها او نیز در جواب قبول داره،ضمنا از گذشته همدیگر مثل داشتن دوست جنس مخالف خبر داریم و طرف را میشناسیم اینگونه مسایل در آینده مشکلساز میشه؟
    ممنون از راهنماییتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *