خانه / مشاوره ازدواج / ازدواج با دختری که چند سال بزرگتر است| ازدواج با پسر کوچکتر
اختلاف سنی در ازدواج

ازدواج با دختری که چند سال بزرگتر است| ازدواج با پسر کوچکتر

آیا در ازدواج سن زن می‌تواند بیشتر از سن شوهرش باشد؟

اگر به اهمیت اختلاف سنی در ازدواج توجه کافی نشود بدون شک تجربه دستیابی به یک ازدواج موفق حاصل نخواهد شد یعنی یا از همسر خود طلاق می‌گیرید یا مرد مبادرت به ازدواج مجدد می‌کند و سرانجام راه نادرستی را در پیش خواهد گرفت. در نتیجه خانواده‌ها باید مراقب باشند که سن عروس خانم از سن آقا داماد بیشتر نباشد.

البته در شرایط استثنایی گاهی اتفاق افتاده است که سن دختر یکی دو سال از سن پسر بیشتر بوده و زن و مرد توانستند به‌خوبی و خوشی به زندگی مشترک ادامه دهند ولی آن‌ها آگاهانه و با علم به‌غلط بودن کارشان تصمیم به ازدواج گرفته‌اند و درنتیجه خود را از پیش برای مواجهه با مشکلات بعد از ازدواج آماده کرده و به همین دلیل نیز توانستند در کنار هم به زندگی مشترک ادامه دهند. اما یادمان باشد که این زوج‌ها استثنا هستند و هرگز استثناها را نمی‌توان به‌جای قاعده و معیارهای انتخاب همسر در نظر گرفت.

  • برطبق یافته‌های روانشناسی، زن زودتر به بلوغ روانی و فکری می‌رسد درنتیجه پختگی روانی لازم را زودتر از مرد پیدا می‌کند.
  • زن زودتر به بلوغ جسمی می‌رسد بنابراین به نیازهای جنسی او باید زودتر پاسخ داده شود.
  • بعد از ازدواج، زن به علت زایمان زودتر طراوت جسمی خود را از دست می‌دهد درنتیجه اختلاف سنی زن و مرد در ازدواج باعث توازن فیزیکی و موازنه در شکستگی صورت و اندام‌ها می‌شود.
  • میل جنسی زنان زودتر از مردان فروکش می‌کند. به‌عبارت‌دیگر زنان پس از پنجاه‌سالگی نیاز زیادی به رابطه جنسی ندارند در عوض مردانی بودند که پس از ۸۰ سالگی هم بچه‌دار شده‌اند.
  • زن زودتر وارد مرحله بلوغ اجتماعی شده و آمادگی برای ازدواج را پیدا می‌کند.

طبیعی است که زن و مرد نباید نسبت به هم اختلاف سنی زیادی داشته باشند. وجود اختلاف سنی زیاد در ازدواج، احتمال آسیب‌رسانی بیشتر در مقایسه با سایر معیارهای انتخاب همسر در زندگی مشترک بعد از ازدواج خواهد داشت.

به طور معمول این‌گونه ازدواج ها یا محکوم به شکست و طلاق اند یا با عمری سوختن و ساختن همراه خواهند بود. به‌ویژه در بافت‌های فرهنگی جوامعی مشابه با جامعه ایران، در بیشتر مواقع با عدم خوشبختی زن در ازدواج همراه خواهد بود.

2 دیدگاه

  1. دختری 34 ساله هستم قصد ازدواج با پسری را دارم که از خودم 6 سال کوچکتر است ما حدود پنج سال با هم دوست بودیم الان قصد ازدواج داریم و تفاوت سنی بینمان باعث نگرانی شده به نظر شما مشکلی پیش می اید در مدت چهار سال واقعا همدیگر را دوست داشتیم و چشم بسته تصمیم به ازدواج نگرفتیم.

  2. سلام. من ۳۶ سال سن دارم و در ازدواج با دختر ۱۸ ساله ای دچار تردید میباشم. آیا این ازدواج با داشتن اختلاف سنی زیاد در همون لحظه اول اشتباه میباشد یا خیر،سوالاتی ازش کردم مانند اینکه من پا به میانسالی دارم میزارم واز شور و اشتیاق م کمتر میشه،شب ها دوست دارم زود تر بخوابم،با توجه به سن بالام در یکی دوسال اینده خواستار فرزند میباشم،و مانند اینها او نیز در جواب قبول داره،ضمنا از گذشته همدیگر مثل داشتن دوست جنس مخالف خبر داریم و طرف را میشناسیم اینگونه مسایل در آینده مشکلساز میشه؟
    ممنون از راهنماییتون