خانه / پرسش و پاسخ مشکلات زن و شوهر / با شوهر لجباز چه کنیم؟ درمان لجبازی مردان

با شوهر لجباز چه کنیم؟ درمان لجبازی مردان

مطالعات روانشناسی در مورد لجبازی شوهر نشان داده اند که لجبازی مردان یک الگوی رفتاری در روابط زناشویی است که ممکن است بر تنش های خانوادگی و رضایت زناشویی تأثیرات منفی بگذارد. در این الگو، شوهر تمایل دارد به عنوان نقطه قدرتمند و کنترل کننده در رابطه حضور داشته باشد و تصمیم‌گیری‌ها، رفتارها و اعمال همسر خود را مدام کنترل و نظارت کند.

الگوی رفتاری لجبازی می‌تواند به طور جدی رابطه را تحت فشار قرار داده و باعث بروز مشکلات زندگی مشترک و ناراحتی‌های عمده شود. رفتار لجبازی شوهر ممکن است باعث ایجاد احساس ناتوانی و کاهش اعتماد به نفس در همسرش شود. همسر ممکن است احساس کند که توانایی خود را در اتخاذ تصمیمات و بیان نظرات خود در مورد مسائل مختلف از دست داده است.

با رفتار لجبازی شوهر، فرد ممکن است دچار عدم آرامش و رضایت در رابطه شود. او ممکن است همیشه در حال بررسی و کنترل رفتارها و اعمال همسر خود باشد، که این می‌تواند به عدم اعتماد و افزایش تنش‌ها در رابطه منجر شود. همچنین، لجبازی شوهر می‌تواند باعث محدود شدن فرصت برای صحبت و بحث سازنده در رابطه شود. در این حالت، همسر احساس می‌کند که نمی‌تواند نظرات و نیازهای خود را به طور صادقانه بیان کند و توجه به آنها صورت نمی‌گیرد. این رفتار منجر به کاهش ارتباط صحیح با همسر و افزایش فاصله بین زوجین می‌شود. در واقع، لجبازی شوهر می‌تواند باعث ایجاد مانعی در مسیر ارتباطات سازنده شود و مانع از ایجاد فضای باز و احساس راحتی در بیان نیازها و مشکلات درونی شود.

لجبازی شوهر اغلب منجر به اختلافات خانوادگی، تنش‌ها و نارضایتی همسر و کودکان، کاهش کیفیت زندگی زناشویی می‌شود. یکی از اصلی ترین عللی که زوجین به دادگاه های خانواده مراجعه میکنند لجبازی است، لجبازی میتواند باعث بروز اختلافات و ناهنجاری هایی در رابطه زوجین شود که در نهایت به جدایی آنها منتهی میشود.

توجه داشته باشید که لجبازی شوهر پیامدهای بسیار جدی تری نیز میتواند داشته باشد، اما موارد فوق تنها برخی از پیامدهای معمول آن را شامل میشوند.

علت لجبازی مردان

درک ریشه های علل لجبازی مرد میتواند به درک بهتر این مسئله کمک کند. علل متنوع و گوناگونی میتوانند در زمینه لجبازی شوهر وجود داشته باشند. در ادامه برخی از علت ها را مورد بررسی قرار میدهیم:

  • عوامل روانشناختی: عوامل روانشناختی میتوانند نقش بسیار مهمی در لجبازی شوهر داشته باشند. در زندگی روزمره، شوهران با وظایف خانوادگی و تعامل با همسر و خانواده خود سروکار دارند. افرادی که با مشکلات روانشناختی روبرو هستند، ممکن است مشکلاتی در انجام این وظایف و برقراری ارتباطات سالم با همسرشان داشته باشند. در ادامه برخی از مشکلات روانشناختی که ممکن است توانایی های شوهر را در انجام دادن وظایف خانوادگی و تعاملات مؤثر با همسر محدود کنند را توضیح میدهیم.

افراد مبتلا به اضطراب ممکن است دچار نگرانی ها و استرس های زیادی شوند که میتواند انگیزه و تمرکز آنها را در زندگی روزمره کاهش دهد و در نتیجه، توانایی انجام وظایف خانوادگی را تحت تاثیر قرار دهد.

افسردگی یک وضعیت اضطراب زا و ناراحت کننده است که با تغییرات در روحیه، انرژی و رفتار فرد همراه است.  افراد مبتلا به علایم افسردگی ممکن است با کاهش انرژی و خستگی مواجه شوند و یا به سمت خود تنبیه و خود پنداره های منفی متمایل شوند. آنها ممکن است احساس کنند که ناکامی و ناتوانی در انجام وظایف خانوادگی دارند و این باعث شود که از انجام آنها خودداری کنند و لجبازی کنند.

علاوه بر اضطراب و افسردگی، اعتیاد نیز از عواملی است که باعث میشود شوهر به لجبازی و رفتارهای نامناسب در زندگی زناشویی متمایل شود. استفاده مزمن از مواد مخدر و مصرف الکل شوهر میتواند تغییرات رفتاری و شخصیتی در شوهر ایجاد کند. این تغییرات میتوانند شامل عدم توانایی در کنترل عصبانیت و خشم، کاهش توجه و تمرکز، کاهش توانایی در انجام دادن وظایف روزمره زندگی، افزایش خشونت و تعارضات خانوادگی باشند. این تغییرات میتوانند در نهایت منجر به لجبازی شوهر شوند.

مطالب مرتبط: شوهر عصبی

درک و درمان این مشکلات روانشناختی میتواند به بهبود روابط خانوادگی و کاهش لجبازی شوهر کمک کند. مشاوره روانشناختی و درمانهای متناسب با هر مشکل روانشناختی میتوانند راهکارهای مؤثری برای این منظور باشند.

  • نقص خودشناسی: نداشتن اعتماد به نفس، عدم قدرت تصمیم گیری، نقص خودشناسی و عدم افزایش مهارتهای مورد نیاز میتوانند منجر به لجبازی شوهر شوند.

افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند ممکن است در روابط زناشویی خود به لجبازی متمایل شوند. ضعف در اعتماد به نفس میتواند باعث ایجاد نگرانی ها و ترس های ناشی از رد شدن، ترک شدن و عدم قبول شدن شود. این ترسها ممکن است به شکل ناپیوسته در رفتار های فرد نشان داده شود که به نوبه خود میتواند رابطه را تحت فشار قرار دهد و لجبازی را افزایش دهد. همچنین افرادی که عدم قدرت تصمیم گیری دارند، ممکن است در روابط زناشویی به لجبازی روی بیاورند. آنها معمولا دچار شک و تردید در مواقع تصمیم گیریها هستند و نمیتوانند با اطمینان و به صورت قطعی در مورد مسائل مختلف تصمیم گیری کنند. این موضوع میتواند باعث ظهور رفتارهای لجبازانه در روابط شود.

نقص خودشناسی و عدم توانایی در درک و تحلیل صحیح از خود نیز میتواند باعث لجبازی شوهر شود. این افراد ممکن است نتوانند به درستی نیازها و احساسات و خواسته های خود را شناسایی کنند و به صورت ناخواسته از همسر خود انتظار داشته باشند این نیاز ها را تامین کند. این عدم تطابق احتمال دارد به صورت فشار آور بر روابط وارد شود و به لجبازی منجر شود.

  • الگوهای خانوادگی: الگوها و رفتارهایی که در خانواده شوهر در دوران کودکی و نوجوانی ایجاد شده است، ممکن است بر روی او تاثیر گذاشته و باعث لجبازی در روابط زناشویی او شود. به عنوان مثال شوهری که در خانواده ای کنترل طلب و سلطه گر بزرگ شده است، احتمالا رفتار های کنترل طلبانه در رابطه خود ادامه خواهد داد. همچنین در خانواده هایی که ناپایداری و نا امنی حاکم است، ممکن است فرد در روابط زناشویی خود نیز این ناپایداری را تجربه کند و به لجبازی روی آورد. او ممکن است دچار اعتماد به نفس کمتری شود، نگرانی های بیشتری درباره پایداری رابطه داشته باشد و به دنبال کنترل و تثبیت ارتباط باشد.
  • فرهنگ و اجتماع: برخی فرهنگ ها و اجتماعات ممکن است که رفتارهای لجبازانه را ترویج کنند. این مسئله در برخی فرهنگ ها به دلیل عوامل فرهنگی، تاریخی، دینی، اجتماعی و سیاسی میتواند وجود داشته باشد. مثلا در برخی از فرهنگ ها، نقش شوهر به عنوان فرد سلطه گر و کنترل کننده مورد تاکید قرار میگیرد و این ممکن است باعث لجبازی در زندگی زناشویی شود.
  • نارضایتی و انعکاس مشکلات در رابطه: لجبازی و رفتارهای ناپایدار در رابطه ممکن است نشانه ای از نارضایتی شوهر نسبت به رابطه با شما باشد. مشکلات ارتباطی، عدم رضایت جنسی، توافق نداشتن در مورد مسائل مهم زندگی و دیگر موارد میتوانند ریشه این نارضایتی باشند. اگر شوهر در رابطه احساس کند که نیازها و خواسته های او به درستی برآورده نمیشوند، ممکن است به انجام رفتارهای لجبازانه و ناپایدار روی بیاورد. به عنوان مثال اگر احساس کند محبت، عشق و علاقه شما به او کم شده است یا اینکه شما نیازهای روحی و عاطفی مرد را نادیده میگیرید، به احتمال زیاد سعی خواهد کرد با انجام دادن رفتارهای لجبازانه توجه شما را جلب کند. همچنین در صورتی که همسر شما از رابطه جنسی با شما راضی نباشد و نیازهای جنسی او برآورده نشود، ممکن است احتمال لجبازی در او بیشتر شود.
  • نیاز به تاکید و توجه: شوهر ممکن است با لجبازی و رفتارهای ناپایدار توجه شما را جلب کند یا تلاش کند تا از شما تاکید و توجه بیشتری دریافت کند. این رفتار ممکن است به دلیل عدم اطمینان از عشق و علاقه شما یا ترس از دست دادن شما رخ دهد. به نظر میرسد که شوهر سعی دارد با انجام دادن رفتارهای لجبازانه و ناپایدار شما را به توجه و تاکید بیشتر ترغیب کند.
  • مشکلات ارتباطی: مشکلات ارتباطی میتوانند از عوامل مهم در بروز لجبازی در مردان باشند. شوهر ممکن است برای بیان نیازها و مشکلات خود از راه های سالم و مؤثر استفاده نکند، مثلا نتواند به درستی احساسات و نیازهایش را ابراز کند. بنابراین ممکن است او به رفتارهای لجبازانه روی آورد تا نیازها و خواسته های خود را بیان کند.

در ادامه چند نکته و راهنمایی برای رفتار مناسب با یک همسر لجباز را بررسی خواهیم کرد، قبل از هر چیز مهم است که درک کنید ممکن است همسرتان از نظر روحی و روانی آسیب دیده باشد، فشارهای روزمره را تحمل کند و یا ناخواسته به رفتار لجبازی روی آورده باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که لجبازی اغلب اوقات نتیجه ای از عوامل داخلی و خارجی میباشد:

الف) شناسایی علت لجبازی: فهمیدن و درک کردن علت دقیق لجبازی شوهر میتواند اولین قدم در رفع این مشکل باشد. در زمان مناسب و با آرامش، میتوانید با همسرتان درباره رفتار لجبازی او صحبت کنید و تلاش کنید بهترین و مؤثر ترین راه های مدیریت این رفتار را پیدا کنید. مهم است که در هنگام گفتگو با همسر با احترام به نیازها و خواسته های او گوش دهید. این احتمال وجود دارد که او با مشکلات شخصی، مسائل روحی، استرس کاری یا مسائل دیگر روبرو باشد.

ب) به سخنان همسرتان توجه کنید: به شوهر تان توجه کنید زمانیکه با همسرتان گفتگو میکنید، با دقت به صحبت های او گوش دهید و طوری رفتار کنید که متوجه شود شما او را میفهمید و درکش میکنید و برای شما اولویت دارد. این نشان میدهد که به او احترام میگذارید و ممکن است باعث شود که او از میزان رفتارهای لجبازانه اش کم کند و به تدریج به شما گوش کند و متقابلا به نظرات شما احترام بگذارد.

ج) صبر و تحمل داشته باشید: لجبازی میتواند برای همسرتان تبدیل به عادت شده باشد، به گونه ای که تغییر دادن این رفتار سخت و دشوار و زمان بر باشد. به خاطر داشته باشید که برخی افراد به دلیل لجبازی بیش از حد ممکن است به حرف ها و نظرات شما توجه نکنند و تنها به عقاید خود پایبند باشند، بنابراین داشتن صبر و تحمل در طول این فرایند بسیار مهم و ضروری میباشد.

د) بهبود ارتباط عاطفی با همسر: به همسرتان ابراز عشق و علاقه کنید و به او احترام بگذارید. این کار نشان میدهد شما او را به عنوان شخصی ارزشمند و با شخصیت میشناسید. به اشتراک گذاشتن احساسات میتواند به شدت ارتباط عاطفی شما را تقویت کند. برای گذراندن وقت باهم دیگر، برنامه ریزی کنید و فعالیت هایی را انجام دهید که برای هردوی شما  لذت بخش میباشد. اینکار باعث میشود شما به یکدیگر نزدیک تر شوید و رابطه تان قویتر شود. در نهایت در مواجهه با مسائل و مشکلاتی که ممکن است در رابطه زناشویی تان پیش بیاید، سعی کنید به جای اینکه به همسرتان فشار بیاورید وضعیت پیش رو را بپذیرید و با هم به دنبال راه حل مناسب برای حل این مشکل باشید. پذیرش وضعیت و تلاش برای حل مسائل، باعث میشوند که ارتباط عاطفی شما بیشتر تقویت شود و شما به عنوان یک تیم باهم به سمت هدف تان حرکت کنید.

ه) خودتان را جای همسرتان بگذارید: سعی کنید خودتان را جای شوهرتان بگذارید و به دنبال دلایل لجبازی و رفتارهای او باشید. این روش به شما کمک میکند تا بهتر بفهمید به چه دلیل همسرتان لجبازی میکند. شاید او به دلیل مسائلی که در زندگی دارد، مضطرب است یا اینکه نمیتواند به خوبی احساساتش را بیان کند. با توجه به موقعیت و شرایطی که در زندگیتان وجود دارد، سعی کنید بهترین راه حل را پیدا کنید.

و) مراجعه به مشاور: در صورتی که رفتار لجبازانه همسرتان در حدی است که زندگی زناشویی و روابط شما را تحت تاثیر قرار میدهد و سعی و تلاش های شما برای تغییر آن رفتار نتیجه نمیدهد، توصیه میشود به روانشناس یا مشاور مراجعه کنید. روانشناس میتواند به شما کمک کند تا با استفاده از راهکارهای کاربردی و مؤثر رابطه خود را مدیریت کنید.

در نهایت لازم به ذکر میباشد که هر رابطه زناشویی دارای موقعیت خاص خود است و ممکن است راه حل هایی که برای یک زندگی زناشویی به طور مناسب عمل کرده اند، برای دیگران قابل اجرا نباشد.

سخن پایانی

لجبازی یکی از ویژگی‌های شخصیتی است که باعث می‌شود افراد کارهای بیهوده و ناچیز انجام دهند و تصمیمات غیرمنطقی گرفته و عمل کنند. این خصوصیت بیشتر در افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند و خودباوری کم دارند، دیده می‌شود. بنابراین، برای پیشگیری از لجبازی، باید افراد روی افزایش اعتماد به نفس و خودباوری خود کار کنند. همچنین، احترام به نظرات دیگران و ارتباط صحیح با آنها نیز می‌تواند به کاهش لجبازی کمک کند. به طور کلی، لجبازی یک ویژگی شخصیتی است که با استفاده از روشهای مناسب قابل کاهش و کنترل است.

3 دیدگاه

  1. سلام الان سه ساله که با شوهرم سر یه موضوعی بینمون اختلاف افتاده و الان سه ساله که باهاش درگیر هستیم و حاضر نیست که منو ببخشه و همون حرفی که روز اول زده روش ایستاده قانع نمیشه که فراموش کنه و منو ببخشه الان دیگه خسته شدم و نمیدونم چکار کنم یه بچه شش ساله هم دارم دختره

  2. سلام وقتتون بخیر من یک خانم ۲۶ ساله هستم ونزدیک چهارماهه که ازدواج کردیم با همسرم بحث و قهر و لجبازی زیاد داشتیم چندباری هم سخت دعوا کردیم و آخریش همین‌یکشنبه بود که مادرشوهرمم خونمون بود و کار به کتک کاری کشید ولی من واقعا تصمیم گرفتم خودمو اصلاح کنم و زندگیمونو عوض کنم ولی نمیدونم چطوری شروع کنم تا لجبازی همسرم کمتر بشه البته من هم لجبازی زیاد داشتم ولی میخوام‌تغییر کنم و زندگیمو بسازم و اصلا دوست ندارم فاصله بینمون باشه و تحمل قهرای همسرمو ندارم

  3. سلام وقتتون بخیر من یک خانم ۲۶ ساله هستم ونزدیک چهارماهه که ازدواج کردیم با همسرم بحث و قهر و لجبازی زیاد داشتیم چندباری هم سخت دعوا کردیم و آخریش همین‌یکشنبه بود که مادرشوهرمم خونمون بود و کار به کتک کاری کشید ولی من واقعا تصمیم گرفتم خودمو اصلاح کنم و زندگیمونو عوض کنم ولی نمیدونم چطوری شروع کنم تا لجبازی همسرم کمتر بشه البته من هم لجبازی زیاد داشتم ولی میخوام‌تغییر کنم و زندگیمو بسازم و اصلا دوست ندارم فاصله بینمون باشه و تحمل قهرای همسرمو ندارم میخوام راهنماییم کنید که چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید