خانه / مشاوره خانواده حضوری / مهمترین نیاز عاطفی مردان به عقیده مشاور خانواده
نیاز عاطفی مردان

مهمترین نیاز عاطفی مردان به عقیده مشاور خانواده

یکی از مشکلات زناشویی که زوج با مراجعه به مرکز مشاوره خانواده معمولاً بیان می‌کنند این است که «همسرم مرا درک نمی­ کند». این بدین معنا است که نیاز عاطفی مردان یا زنان خود را درک نمی­ کنند. اما سؤال اینجاست آیا نیازهای عاطفی همسر خود را می‌شناسیم؟

برای درک بهتر همسر خود ابتدا باید نیازهای عاطفی و روانی همسر خود را بشناسیم. در این مقاله از سایت مشاوره باما نیاز عاطفی مردان را موردبررسی قرار می­دهیم و در مقالات بعدی سعی می­کنیم نیاز عاطفی زنان و فرزندان را موردبررسی قرار دهیم.

زنان نیاز عاطفی مردان را بشناسند

 اقتدار شاه زندگی خود را به رسمیت بشمارید

اگر مردان را شاه مملکت خانواده جدید بدانیم لازم است که ملکه این مملکت جدید (زن) اقتدار همسر خود را به رسمیت بشمارد. مردان دوست ندارند به اقتدار و مردانگی­شان خدشه‌ای وارد شود.

اصولاً از دیدگاه روانشناسی ، مردان موجوداتی اقتدار طلب هستند و صدالبته برای اینکه شاه زندگی جدید به بهترین نحو بتواند این زندگی را پیش ببرد، زن باید به این حس اقتدار طلبی شوهر احترام گذاشته و آن را به رسمیت بشناسد.

همواره سعی کنید با جملاتی نظیر «عزیزم تو بهترین یار و یاور من هستی» یا «اگر تو نبودی واقعاً معلوم نبود بااین‌همه مشکلات زندگی چه‌کار باید می­کردم» و جملات محبت آمیز به شوهر، این اقتدار را به اوج برسانید. به‌صورت غیرمستقیم این نکته را به همسر یادآور شوید و اقتدار شوهر خود را به رسمیت بشناسید.

همواره سعی کنید در مقابل خانواده شوهر و خانواده خود از همسر خود تعریف و تمجید کنید و هیچ‌گاه مشکلات زندگی زناشویی خود (مثلاً گم کردن پول، کلاه گذاشتن سر همسرتان در معاملات) را برای دیگران بازگو نکنید.

مردان معمولاً شبیه پدرشان می‌شوند

 مردان معمولاً در بزرگسالی، بخصوص 40 سالگی به بعد، بسیار شبیه پدران خود می‌شوند. به همین دلیل پیشنهاد می­گردد اگر به رفتار والدین و خانواده همسر با یکدیگر به‌خوبی توجه نمایید به‌راحتی نیاز عاطفی مردان را می‌توانید متوجه شوید و بدانید که شوهر شما نیز همان نیاز عاطفی را خواستار است.

از مردان انتظار لب‌خوانی نداشته باشید

زنان معمولاً به‌راحتی با زبان بدن (چشم، ابرو، لب‌خوانی ) می‌توانند با یکدیگر ارتباط و تعامل کنند؛ ولی این را باید بدانند مردان با زبان بدن نمی‌توانند ارتباط خوبی برقرار کنند. به‌طورکلی مردان دوست دارند اطلاعات را واضح و آشکار و بدون ابهام دریافت کنند.

بنابراین اگر در برخی مواقع نیاز دارید چیزی را به‌صورت مخفیانه به همسر خود بگویید هیچ‌گاه در جلوی دیگران با حرکات چشم و ابرو سعی در انتقال خواسته خود نکنید. زیرا مردان متوجه نمی‌شوند،‌ بلکه آن‌ها را به گوشه‌ای دعوت کرده و خیلی شفاف خواسته  و انتظارات از شوهر خود را به طور واضح و شفاف بیان کنید.

ارتباطات به‌منظور تجزیه‌وتحلیل اطلاعات

مردان وقتی با یکدیگر تعامل می‌کنند، در موضوع خاص یا موضوعات محدودی سعی می‌کنند با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند. سپس این اطلاعات را تجزیه‌وتحلیل کرده و سعی می­ کنند پاسخ مناسب برای آن پیدا کنند. همجنین در صورت امکان سعی می‌کنند از بحث خود نتیجه‌گیری نمایند.

زنان برعکس مردان هدفشان از برقراری ارتباطات با یکدیگر تخلیه احساسات و عواطف است و ممکن است از موضوعاتی که بعضاً به هم ربطی نداشته باشد باهم صحبت کنند. حتی بدون اینکه به نتیجه خاصی هم برسند از یکدیگر جدا شوند.

بنابراین به زنان توصیه می‌شود وقتی می‌خواهند با همسر خود ارتباط برقرار نمایند:

  • موضوعاتی را که در زندگی مشترک نیاز به تصمیم‌گیری دارد خیلی واضح و آشکار و بدون ابهام با شوهر خود در میان بگذارند تا مردان بتوانند به‌راحتی اطلاعات دریافتی را تجزیه تحلیل کرده و تصمیم‌گیری درست و مناسبی داشته باشد.
  • در مواردی که قصد بیان و ابراز احساسات به شوهر خود را دارید قبل از بیان آن با جملاتی نظیر: «عزیزم می‌خواهم کمی با شما درد دل نمایم» یا «همسر عزیزم دوست دارم کمی با شما صحبت کنم» به همسر خود به‌صورت غیرمستقیم یادآور شوید که این صحبت‌هایتان برای تجزیه‌وتحلیل نیست بلکه فقط یک شنونده خوب می‌خواهم تا بیشتر درک شوم. در این‌گونه مواقع مردان متوجه می‌شوند که نیاز به پردازش و تصمیم‌گیری در خصوص اطلاعات دریافتی ندارند و  تبدیل به شنونده‌های بسیار خوبی خواهند شد.

مردان همیشه آماده برقراری رابطه جنسی نیستند

 مردان به دلیل مشکلات زندگی شغلی و فشارهای روانی که در بیرون از منزل به آن‌ها وارد می‌شود و همچنین استرس ­هایی که از جوانب مختلف متحمل می‌شوند و این عوامل موجب کاهش شدید میل جنسی می‌گردد، همواره آماده برقراری رابطه جنسی نیستند. به همین دلیل اگر شوهر در ارضای نیاز جنسی زن دچار مشکل می‌شود بلافاصله انگ « ناتوانی و ناکارآمدی جنسی » به شوهر نزنید. بلکه با آرامش و صبر و حوصله سعی نمایید ریشه روابط جنسی در مشکلات زندگی زناشویی را شناسایی و با درایت نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

مردان دوست دارند، خوشحالی همسر خود را ببینند

از نیاز عاطفی مردان این است که بااین‌همه زحمت در بیرون از منزل که برای رفع مشکلات مالی و اقتصادی خانواده خود متحمل می‌شوند، در خانه مقبول همسر خود باشند و همسرشان با رفتار و گفتار، قدردانی خود را به شوهر اثبات نماید.

همواره در موقعیت‌های مختلف سعی کنید از شوهر تقدیر و تشکر کنید؛ مثلاً بگویید: «در این شرایط و موقعیت‌های سخت زندگی واقعاً از تو سپاسگزارم که باتدبیر خود سعی می‌کنی یک زندگی­ مشترک موفق را برای خانواده خود شکل دهی».

همواره با صحبت‌های خود سعی کنید به همسر تان ثابت کنید که قدر زحمت‌های او را در بیرون از منزل می‌دانید.

به حریم خصوصی و خلوت همسر خود توجه کنید

مردان دقایقی نیاز دارند حوادث روزانه خود را به‌تنهایی تجزیه‌وتحلیل کرده و برای آینده تصمیم‌گیری­ هایی به‌صورت فردی داشته باشند. در این‌گونه مواقع نیاز عاطفی مردان این است که معمولاً گوشه‌ای نشسته و در سکوت به فکر می‌پردازند.

مردان به این سکوت و تفکر و خلوت با خود نیاز دارند. این نیاز عاطفی مردان را درک کرده و در این‌گونه مواقع به آن‌ها فرصت دهید تا در این خلوت تمدد اعصاب داشته باشند.

مطمئن باشید پس از مدتی خودشان این سکوت و خلوت را می‌شکنند و با شما شروع به صحبت می‌کنند. متأسفانه برخی زنان بدون در نظر گرفتن این موضوع و این نیاز عاطفی مردان ، با همسر خود شروع به بحث و دعوا می‌کنند.

آقایی که در به مرکز مشاوره غرب تهران مراجعه کرده بود می‌گفت؛ هر وقت در منزل می‌خواهم قدری با خودم خلوت کنم و به حوادث روزمره خودم مروری داشته باشم و قدری آرامش پیدا نمایم، بلافاصله همسرم می‌آید و می‌گوید: «چی شده، حتماً عاشق شدی که در فکر فرورفته‌ای!» و همین مباحث ابتدای شروع یک جدال در زندگی روزمره ما می‌شود.

مردان با اعمال شان سعی می­کنند دوست داشتن را ثابت کنند

اصولاً مردان ازلحاظ بیان احساسات و عواطف ضعیف هستند ولی این بدان معنا نیست که مردان سنگدل هستند. طبیعت روانشناسی زنان ایجاب می‌کند به‌منظور تربیت کودک و فرزندان به‌راحتی عواطف و احساسات خود را بیان نمایند.

ولی مردان ازلحاظ روانی برای مدیریت کلان خانواده آفریده‌شده‌اند و مدیریت کلان نیاز به عمل‌گرایی دارد. بنابراین مردان مجریان خوبی هستند ولی هیچ‌وقت مانند زنان قادر به انتقال عواطف و احساسات خود نیستند.

 مردان سعی می‌کنند با خرید کردن و گوش دادن به درخواست‌های همسر و اجابت آن، محبت به همسر خود را ثابت کنند. زنان با درک این موضوع مهم باید سعی کنند از بروز هر نوع تشنج و ناآرامی در منزل خودداری نمایند. زیرا در این مواقع معمولاً مردان متهم به سنگدلی و عدم مهر و محبت به همسر خود می‌شوند.

با توجه به موارد فوق و درک نیاز عاطفی مردان، کانال عاطفی آن‌ها یا به‌اصطلاح رگ خواب آن‌ها به دست تان می‌آید و به‌زودی همسر شما به فردی تبدیل می‌شود که شمارا بهترین زن دنیا می‌داند و از زندگی مشترک در کنار شما احساس خوشبختی کامل کرده و این راز دستیابی به ازدواج موفق در زندگی زناشویی است.

دیدگاهتان را بنویسید