خانه / پرسش و پاسخ روابط عاطفی / تشخیص نشانه های عشق واقعی
عشق واقعی

تشخیص نشانه های عشق واقعی

تشخیص نشانه های عشق واقعی کار آسانی نیست، مخصوصاً عشق بین زن و مرد. درک علایم عشق واقعی به زمان، صبر و آمادگی برای پذیرش زن و مرد احتیاج دارد. انواع مختلفی از عشق وجود دارد که هرکدام به حسی که نسبت به دیگری داریم بستگی دارد. در این مقاله از سایت مشاوره باما در ابتدا نکاتی در مورد یافتن و پیدا کردن عشق واقعی اشاره می کنیم و در ادامه به نشانه های تشخیص عشق واقعی می پردازیم:

تعریف عشق واقعی چیست؟

به بیان ساده، عشق حس یک مرد یا زن نسبت به طرف مقابل است که از درون و عمق وجود او ناشی می‌شود. عشق حسی است که باعث می‌شود گونه‌هایتان گل‌انداخته و حس شیدایی کنید. عشق باعث می‌شود حس کنید که روی ابرها هستید و نسبت به قبل فرق کرده‌اید!

عشق عمیق است و نباید سطحی با آن برخورد کرد. عشق حسی طبیعی و فوق‌العاده است. عشق چنان قدرتمند است که می‌تواند شفابخش باشد.

عشق میان دو نفر حسی خارق‌العاده ایجاد کرده و باعث می‌شود زن و مرد تا پای جان از آن عشق محافظت کنند. گاهی اوقات هم رابطه به شکست عشقی می‌انجامد زیرا یاد نگرفته‌ایم چگونه در رابطه حدومرزها را رعایت کرده و رابطه را در ناحیه‌ای امن نگه‌داریم. عشق واقعی یک طرفه نیست و هیچ‌گاه نمی‌شود در بازی عشق برنده شد.

عشق دوطرفه احساسی است که در آن زن و مرد علاقه خود را به هم ابراز می‌کنند. عشق احساسی مثبت است و در آن حسادت، دعوا و آزمایش کردن وجود ندارد. وقتی عاشق هستید قلب خود را تسلیم دیگری می‌کنید چراکه مطمئنید او بهتر از شما از آن مراقبت خواهد کرد. عشق حقیقی حس خوبی دارد.

عشق هیچ حدومرزی ندارد، بی‌قیدوشرط بوده و همواره در جریان است. نمی‌شود از شکست عشقی اجتناب کرد اما آن‌طور که تینسون روانشناس برجسته می‌گوید:

” بهتر است عاشق شوی و شکست بخوری تا اینکه اصلاً عاشق نشوی.”

تشخیص عشق دروغین از حقیقی

 تشخیص عشق دروغین از حقیقی زمان می‌برد. اگرچه نمی‌توانید احساسات خود یا دیگری را نسبت به عشق متوجه شوید، اما نشانه هایی وجود دارد که نشان می‌دهد یک عشق واقعی بین مرد و زن در حال شکل‌گیری است:

 • این حس عشق را درک می‌کنید زیرا شریکتان راجع به آن با شما صحبت کرده و پاسخ احساسات شما را می‌دهد.
 • وقتی با شریکتان هستید احساس شادی و آرامش می‌کنید.
 • به دنبال راه‌هایی برای حفظ رابطه عاشقانه خود هستید و سعی دارید هرروز را روز ولنتاین کنید.
 • عشق و محبتتان باعث می‌شود حس خوبی نسبت به خود داشته و حس خاص بودن کنید.
 • هنگام حسادت سعی می‌کنید آن را از خود دورکنید چراکه به شریکتان اعتماد دارید. می‌دانید که او به رابطه‌تان صدمه نزده و به شما خیانت نمی‌کند.
 • وقتی با شریکتان مشاجره دارید معمولاً چندساعته آشتی می‌کنید. بر این باور هستید که هیچ‌چیز مهم‌تر از ابراز احساسات واقعی‌تان نیست؛ حتی اگر باعث اختلاف و درگیری شود.
 • هم شما و هم شریکتان نیازی نمی‌بینید که احساسات یا میزان وفاداری یکدیگر را آزمایش کنید.
 • شریکتان از شما نمی‌خواهد بین او و دوستان یا خانواده تان یکی را انتخاب کنید. اگر هم از میان آن‌ها شریکتان را انتخاب کنید، دلیل معتبر داشته و تنها بر مبنای تصمیم واقعی خودتان است.

عشاق واقعی حتی اگر در کنار هم نباشند، دلشان پیش هم است. در چنین عشقی گاهی  نیازی به بیان کلمات نیست چراکه درک عمیقی میان دو نفر وجود دارد. این افراد پیوند روح با روح دارند.

” عشق واقعی از درک و شناخت آغاز می‌شود.” بودا

آیا عشق واقعی از بین میرود

نشانه های عشق واقعی پسر و دختر

 1. احساس تعهد در رابطه : در عشق واقعی افراد آماده تعهد به هم هستند. ببخشند و بخشیده شوند، درک متقابل در رابطه داشته باشند و به یکدیگر تعهدی طولانی‌مدت بدهند.
 2. گذشت و فداکاری : عشق واقعی یعنی حاضر هستید تا خواسته ها و نیازهای خود را فدای دیگری کنید. شما حاضرید برای هم فداکاری کنید چراکه برای یکدیگر عزیز هستید.
 3. حاضرید نواقص هم را بپذیرید: در عشق واقعی شما حاضرید شریکتان را هر طوری که هست، با تمام کم‌وکاستی‌هایش بپذیرید. درعین‌حال، حاضرید نقایص خودتان را هم بدون ترس از طرد شدن آشکار سازید.
 4. می‌توانید سفره دلتان را بازکنید: وقتی پای عشق در میان است، حاضرید آسیب‌پذیری از خود نشان داده و سفره‌ی دلتان را برای دیگری بازکنید. شما مسائلی از گذشته، حال، رؤیاها و امیدهای آینده، اوقات خوب و بدتان، خواسته ها و نیازهایتان، دارایی‌های مالی، عواطف و هر چیز دیگری که در زندگی‌تان جریان داشته یا جریان دارد را بدون هیچ هراسی برای دیگری بازگو می‌کنید.
 5. احساس امنیت و رضایت می‌کنید: وقتی نشانه های عشق واقعی بین زن و مرد وجود داشته باشد آن را حس می‌کنید. می‌دانید عشق واقعی است چراکه از شرایطتان راضی و خشنود بوده و احساس امنیت می‌کنید.
 6. نسبت به دیگری حس همدردی و همدلی دارید: در عشق واقعی افراد دلسوز یکدیگر هستند، زخم‌های کهنه‌شان را تسکین داده و درد و رنج یکدیگر را آرام می‌کنند. افراد به یکدیگر کمک می‌کنند تا بر ترس ها و غصه‌هایشان غلبه کنند.
 7. صبور و آرام می‌شوید: وقتی پای عشق واقعی وسط باشد، در برابر طرف مقابل از خود صبوری نشان می‌دهید چراکه او را دوست دارید و چنین صبری در اعمالتان مشهود است. در عشق واقعی ملایمت وجود دارد چراکه از ویژگی‌های آن اهمیت دادن و شاد کردن طرف مقابل است. یکی از دوست‌داشتنی‌ترین کارها همین لمس کردن‌های ساده است که هزاران حرف در خود دارد است.
 8. وقتی شادی محض وجود دارد: وقتی واقعاً عاشق هستید از کوچک‌ترین چیزها هم احساس شادی می‌کنید. حتی دیدن پیامی از طرف مقابل لبخند به روی لب‌هایتان می‌آورد. شناخت عشق واقعی یعنی نورانی کردن عشقی که در رابطه وجود دارد. شریکتان باید بتواند وقتی می‌خواهید گریه کنید شما را بخنداند و حتی وقتی عصبانی‌اش کرده‌اید شما را در آغوش بگیرد، هرچند که خیلی دشوار است!

عاشق واقعی گوش می‌سپارد، همیشه منتظر می‌ماند، صبور و مهربان، دلسوز و شاد و آزاد است!

“عشق واقعی زمانی آغاز می‌شود که در قبالش انتظار چیزی ندارید” آنتوان دوسن اگزوپری

اگرچه تشخیص عشق واقعی بین زن و مرد دشوار است، اما غیرممکن نیست. وقتی متوجه نشانه های عشق واقعی در رابطه خود شدید، آن را دودستی بچسبید چراکه یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌هاست.

چرا نمی‌توانم عشق واقعی ام را پیدا کنم؟

عاشق شدن یکی از شگفت‌انگیزترین و فوق‌العاده‌ترین احساساتی است که هر فرد می‌تواند در زندگی تجربه کند. آن یک تجربه جادویی است و جای تعجبی ندارد که بی‌شمار آهنگ، شعر و قطعات مشهور ادبی در این رابطه وجود دارند که همگی آن‌ها شادی و هیجان یک دل نه صد دل عاشق شدن را به تصویر می‌کشند؛ اما عاشق شدن همیشه به همان سادگی که به نظر می‌رسد، نیست و شاید با خود فکر کنید «چرا من نمی‌توانم عشق واقعی خود را پیدا کنم؟». واقعیت این است، دلایل متعددی برای این موضوع چرا تاکنون عشق به سراغ شما نیامده است، وجود دارد اما خبر خوب این است که عشق می‌تواند وارد زندگی شما نیز شود.

1- شما افرادی که در دسترس نیستند را انتخاب می‌کنید

اگر به سابقه‌ی قرارهای عاشقانه‌ خود نگاهی بیندازید، چگونه شخصیت افرادی که با آن‌ها بوده‌اید را توصیف می‌کنید؟ در بسیاری از موارد، دلیل این‌که هنوز عشق واقعی خود را پیدا نکرده‌اید این است که شما بودن با افرادی را انتخاب می‌کنید که قادر نیستند برای شما آنچه نیاز دارید یا شایسته‌اش هستید را فراهم سازند.

به‌عنوان‌مثال، ممکن است شما متوجه این موضوع شده باشید که تنها جذب مردانی می‌شوید که نمی‌خواهند محدود شوند یا زنانی را انتخاب می‌کنید که تنها به یک رابطه عاشقانه کوتاه‌مدت یا رابطه دوستی بدون تعهد علاقه‌مند هستند و به‌جای این‌که بتوانید از یک رابطه پایدار، معنادار و متعهدانه لذت ببرند، شریک زندگی را انتخاب می‌کنید که به دنبال رابطه‌ی بلندمدت نیست.

اگر پیدا کردن عشق واقعی، اولویت اصلی شماست، پس دیر یا زود باید با شریک زندگی خود در مورد این‌که هردوی شما در یک رابطه به دنبال چه هستید، صحبت کنید. به این طریق، می‌توانید انتخاب کنید با کسی باشید که او نیز همانند شما دارای خواسته‌های مشابهی از یک رابطه است و درنتیجه، شانس شما برای عاشق شدن افزایش می‌یابد.

2- شما از اینکه آسیب ببینید، می‌ترسید

دلتنگی بعد از جدایی می‌تواند بسیار ویرانگر و آزاردهنده باشد. درصورتی‌که در گذشته شریک زندگی‌تان به شما آسیب رسانده یا خیانت کرده است، شروع دوباره و آزادانه صحبت کردن با فرد جدید می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد؛ اما به‌منظور یافتن عشق واقعی باید اجازه دهید تا جنبه‌ی آسیب‌پذیرتان مجدداً ظاهر شود، این تنها راه برای ایجاد یک ارتباط عمیق و پایدار است.

تا وقتی‌که دور خود حصار می‌کشید، از شریک زندگی خود دوری می‌کنید و اجازه نمی‌دهید که به شما نزدیک شود، نمی‌توانید عشق واقعی خود را پیدا کنید؛ زیرا رابطه شما هیچ‌گاه فراتر از یک رابطه سطحی و ظاهری نخواهد رفت.

واقعیت این است، به‌منظور یافتن عشق واقعی باید ریسک آسیب دیدن را بپذیرید؛ حتی اگر برایتان دشوار است که بار دیگر از صمیم قلب به کسی اعتماد کنید، بدانید که این کار ارزشش را دارد.

3- فکر می‌کنید شایسته عشق واقعی نیستید

داشتن اعتماد به نفس نقش حیاتی در یافتن عشق واقعی ایفا می‌کند. بااین‌وجود، بسیاری از مردم در یافتن عشق واقعی ناکام هستند زیرا فکر می‌کنند که شایستگی آن را ندارند. اگر شما نیز با کمبود اعتماد به نفس و احساس شدید شک و دودلی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، وقت آن رسیده بدانید که کمبود اعتماد به نفس بر رفتار و دور نگه داشت دیگران از خود تأثیر می‌گذارد.

اما اگر دیدگاه خود را تغییر دهید و نگاه مثبتی به زندگی داشته باشید، متوجه خواهید شد که شما نیز فرد خاص و فوق‌العاده‌ای هستید و شایستگی داشتن خوشبختی و عشق واقعی در زندگی را دارید. وقتی به چنین دیدگاهی دست پیدا کنید و متوجه ارزش واقعی خود شوید، دیگران جذب انرژی مثبت شما خواهند شد و احتمال این‌که به عشق واقعی خود دست پیدا کنید، بیشتر می‌شود.

4- استانداردهای پایینی برای خود در نظر می‌گیرید

زمانی که نوبت به یافتن عشق واقعی می‌رسد، لازم است که استانداردهای بالایی را برای خود تعیین کنید. به‌جای این‌که رابطه خود را صرفاً به خاطر ترس از تنها ماندن یا بودن با کسی برای مدت‌زمان طولانی ادامه دهید، با کسی رابطه برقرار کنید که موجب شادی شما می‌شود، این تنها راه یافتن عشق واقعی است.

اگر به دلایل نادرستی از قبیل پول، رفاه یا نبود گزینه‌های دیگر، بودن با شریک زندگی‌تان را انتخاب کرده‌اید، هیچ‌گاه عشق واقعی را تجربه نخواهید کرد زیرا رابطه شما بر اساس یک مفهوم معنادار و واقعی بنا نشده است. برای این‌که عشق واقعی وارد زندگی‌تان شود، باید به دنبال کسی باشید که از ویژگی‌های مهم و ضروری در یک رابطه نظیر اخلاقیات، ارزش‌ها و اهداف مشترک در زندگی برخوردار است.

5- شما با افرادی کمی معاشرت می‌کنید

وقتی نوبت به یافتن عشق زندگی می‌رسد، باید به خاطر داشته باشید که این یک بازی با اعداد است. هرچقدر بیشتر بیرون بروید، افراد بیشتری را می‌بینید و با آن‌ها آشنا می‌شوید. هر چه بیشتر از منطقه آسایش خود خارج شوید، احتمال یافتن عشق واقعی بیشتر است. بااین‌وجود، اگر هر آخر هفته تنها به باشگاه ورزشی یا سینما می‌روید، علاقه‌ای به برقراری قرارهای عاشقانه ندارید و از فرصت‌هایتان برای ملاقات با افراد جدید استفاده نمی‌کنید، شما شانس خود برای یافتن فرد موردعلاقه‌تان را از بین می‌برید.

با مهیج‌تر کردن زندگی روزانه خود و قرار دادن خود در جهان قرارهای عاشقانه، اوضاع بر وفق مراد شما می‌شود و فرصت یافتن فردی که ارتباط واقعی و عمیقی با شما دارد را به دست می‌آورید. زمانی که قرارهای عاشقانه را در اولویت قرار می‌دهید و فعالیت‌ها و سرگرمی‌های جدید را امتحان می‌کنید، شما یک‌قدم به یافتن عشق واقعی نزدیک‌تر می‌شوید.

یک دیدگاه

 1. اون پسر از من خواست که باهم بیشتر اشنا بشیم واز خوصیات هم بیشتر بدونیم .از اون تا الان من باهاش درارتباط وانصافا پسر خوبیه فقط یه سری مشکلات ریزی داره و من الان حس میکنم که بهش علاقه داره و دوست دارم بهش بگم اما از طرفیم حس میکنم اگر به اون بگم و اون دراینده رفتاری ازخودش نشون بده که من پشیمون بشم چی .از طرفیم این حسی که هنوز بهش نگفتم عذابم میده چون اون بهم میگه که تو چه حسی نسبت بهم داری ولی من هنوز جواب خاصی بهش ندادم .دوست دارم بیشتر ازش بدونم تا قطعی بهش بگم اما نمیدونم این شناخت قطعی من چه زمانی حاصل میشه اگه میشه راهنماییم کنید ممنون میشم چون دوست ندارم اون ازم دلسرد بشه

دیدگاهتان را بنویسید