خانه / توصیه های ازدواج / تشخیص نشانه های عشق واقعی
عشق واقعی

تشخیص نشانه های عشق واقعی

تشخیص نشانه های عشق واقعی کار آسانی نیست، مخصوصاً عشق بین زن و مرد. درک علایم عشق واقعی به زمان، صبر و آمادگی برای پذیرش زن و مرد احتیاج دارد. انواع مختلفی از عشق وجود دارد که هرکدام به حسی که نسبت به دیگری داریم بستگی دارد.

عشق به والدین، عشق به فرزند، حیوان خانگی، دوست، آشنا، شریک زندگی یا هر کس دیگری. موضوع نشانه های عشق واقعی آن‌قدر گسترده است که در یک مطلب نمی‌گنجد. اما در اینجا سعی شده تا جای ممکن به تشخیص عاشق واقعی پرداخته شود.

” واقعاً باید کسی که می‌خواهیم دوستش داشته باشیم را درک کنیم. اگر عشق مان تنها تمایلی به مالکیت است، این تعریف عشق نیست. اگر فقط به خودمان فکر می‌کنیم، اگر تنها به فکر نیازهای خودمان بوده و به نیازهای دیگری بی‌توجه هستیم، نمی‌توانیم عشق بورزیم.

تعریف عشق واقعی چیست؟

به بیان ساده، عشق حس یک مرد یا زن نسبت به طرف مقابل است که از درون و عمق وجود او ناشی می‌شود. عشق حسی است که باعث می‌شود گونه‌هایتان گل‌انداخته و حس شیدایی کنید. عشق باعث می‌شود حس کنید که روی ابرها هستید و نسبت به قبل فرق کرده‌اید!

عشق عمیق است و نباید سطحی با آن برخورد کرد. عشق حسی طبیعی و فوق‌العاده است. عشق چنان قدرتمند است که می‌تواند شفابخش باشد.

عشق میان دو نفر حسی خارق‌العاده ایجاد کرده و باعث می‌شود زن و مرد تا پای جان از آن عشق محافظت کنند. گاهی اوقات هم رابطه به شکست عشقی می‌انجامد زیرا یاد نگرفته‌ایم چگونه در رابطه حدومرزها را رعایت کرده و رابطه را در ناحیه‌ای امن نگه‌داریم. عشق واقعی یک طرفه نیست و هیچ‌گاه نمی‌شود در بازی عشق برنده شد.

عشق دوطرفه احساسی است که در آن زن و مرد علاقه خود را به هم ابراز می‌کنند. عشق احساسی مثبت است و در آن حسادت، دعوا و آزمایش کردن وجود ندارد. وقتی عاشق هستید قلب خود را تسلیم دیگری می‌کنید چراکه مطمئنید او بهتر از شما از آن مراقبت خواهد کرد. عشق حقیقی حس خوبی دارد.

عشق هیچ حدومرزی ندارد، بی‌قیدوشرط بوده و همواره در جریان است. نمی‌شود از شکست عشقی اجتناب کرد اما آن‌طور که تینسون روانشناس برجسته می‌گوید:

” بهتر است عاشق شوی و شکست بخوری تا اینکه اصلاً عاشق نشوی.”

تشخیص عشق دروغین از حقیقی

 تشخیص عشق دروغین از حقیقی زمان می‌برد. اگرچه نمی‌توانید احساسات خود یا دیگری را نسبت به عشق متوجه شوید، اما نشانه هایی وجود دارد که نشان می‌دهد یک عشق واقعی بین مرد و زن در حال شکل‌گیری است:

 • این حس عشق را درک می‌کنید زیرا شریکتان راجع به آن با شما صحبت کرده و پاسخ احساسات شما را می‌دهد.
 • وقتی با شریکتان هستید احساس شادی و آرامش می‌کنید.
 • به دنبال راه‌هایی برای حفظ رابطه عاشقانه خود هستید و سعی دارید هرروز را روز ولنتاین کنید.
 • عشق و محبتتان باعث می‌شود حس خوبی نسبت به خود داشته و حس خاص بودن کنید.
 • هنگام حسادت سعی می‌کنید آن را از خود دورکنید چراکه به شریکتان اعتماد دارید. می‌دانید که او به رابطه‌تان صدمه نزده و به شما خیانت نمی‌کند.
 • وقتی با شریکتان مشاجره دارید معمولاً چندساعته آشتی می‌کنید. بر این باور هستید که هیچ‌چیز مهم‌تر از ابراز احساسات واقعی‌تان نیست؛ حتی اگر باعث اختلاف و درگیری شود.
 • هم شما و هم شریکتان نیازی نمی‌بینید که احساسات یا میزان وفاداری یکدیگر را آزمایش کنید.
 • شریکتان از شما نمی‌خواهد بین او و دوستان یا خانواده تان یکی را انتخاب کنید. اگر هم از میان آن‌ها شریکتان را انتخاب کنید، دلیل معتبر داشته و تنها بر مبنای تصمیم واقعی خودتان است.

عشاق واقعی حتی اگر در کنار هم نباشند، دلشان پیش هم است. در چنین عشقی گاهی  نیازی به بیان کلمات نیست چراکه درک عمیقی میان دو نفر وجود دارد. این افراد پیوند روح با روح دارند.

” عشق واقعی از درک و شناخت آغاز می‌شود.” بودا

آیا عشق واقعی از بین میرود

نشانه های عشق واقعی پسر و دختر

 1. احساس تعهد در رابطه : در عشق واقعی افراد آماده تعهد به هم هستند. ببخشند و بخشیده شوند، درک متقابل در رابطه داشته باشند و به یکدیگر تعهدی طولانی‌مدت بدهند.
 2. گذشت و فداکاری : عشق واقعی یعنی حاضر هستید تا خواسته ها و نیازهای خود را فدای دیگری کنید. شما حاضرید برای هم فداکاری کنید چراکه برای یکدیگر عزیز هستید.
 3. حاضرید نواقص هم را بپذیرید: در عشق واقعی شما حاضرید شریکتان را هر طوری که هست، با تمام کم‌وکاستی‌هایش بپذیرید. درعین‌حال، حاضرید نقایص خودتان را هم بدون ترس از طرد شدن آشکار سازید.
 4. می‌توانید سفره دلتان را بازکنید: وقتی پای عشق در میان است، حاضرید آسیب‌پذیری از خود نشان داده و سفره‌ی دلتان را برای دیگری بازکنید. شما مسائلی از گذشته، حال، رؤیاها و امیدهای آینده، اوقات خوب و بدتان، خواسته ها و نیازهایتان، دارایی‌های مالی، عواطف و هر چیز دیگری که در زندگی‌تان جریان داشته یا جریان دارد را بدون هیچ هراسی برای دیگری بازگو می‌کنید.
 5. احساس امنیت و رضایت می‌کنید: وقتی نشانه های عشق واقعی بین زن و مرد وجود داشته باشد آن را حس می‌کنید. می‌دانید عشق واقعی است چراکه از شرایطتان راضی و خشنود بوده و احساس امنیت می‌کنید.
 6. نسبت به دیگری حس همدردی و همدلی دارید: در عشق واقعی افراد دلسوز یکدیگر هستند، زخم‌های کهنه‌شان را تسکین داده و درد و رنج یکدیگر را آرام می‌کنند. افراد به یکدیگر کمک می‌کنند تا بر ترس ها و غصه‌هایشان غلبه کنند.
 7. صبور و آرام می‌شوید: وقتی پای عشق واقعی وسط باشد، در برابر طرف مقابل از خود صبوری نشان می‌دهید چراکه او را دوست دارید و چنین صبری در اعمالتان مشهود است. در عشق واقعی ملایمت وجود دارد چراکه از ویژگی‌های آن اهمیت دادن و شاد کردن طرف مقابل است. یکی از دوست‌داشتنی‌ترین کارها همین لمس کردن‌های ساده است که هزاران حرف در خود دارد است.
 8. وقتی شادی محض وجود دارد: وقتی واقعاً عاشق هستید از کوچک‌ترین چیزها هم احساس شادی می‌کنید. حتی دیدن پیامی از طرف مقابل لبخند به روی لب‌هایتان می‌آورد. شناخت عشق واقعی یعنی نورانی کردن عشقی که در رابطه وجود دارد. شریکتان باید بتواند وقتی می‌خواهید گریه کنید شما را بخنداند و حتی وقتی عصبانی‌اش کرده‌اید شما را در آغوش بگیرد، هرچند که خیلی دشوار است!

عاشق واقعی گوش می‌سپارد، همیشه منتظر می‌ماند، صبور و مهربان، دلسوز و شاد و آزاد است!

“عشق واقعی زمانی آغاز می‌شود که در قبالش انتظار چیزی ندارید” آنتوان دوسن اگزوپری

اگرچه تشخیص عشق واقعی بین زن و مرد دشوار است، اما غیرممکن نیست. وقتی متوجه نشانه های عشق واقعی در رابطه خود شدید، آن را دودستی بچسبید چراکه یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌هاست.

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144849792

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *