خانه / مشاوره ازدواج / روانشناسی تیپ شخصیتی همسر
تیپ شخصیتی

روانشناسی تیپ شخصیتی همسر

به عقیده روانشناسان هنگامی‌که صحبت از ازدواج به میان می‌آید، باید با نامزد خود توافق داشته باشید. شما و همسرتان باید از دیدگاه یکسانی در زندگی برخوردار باشید؛ باید چشم‌انداز روشنی ازآنچه آینده برای شما به‌عنوان یک زوج رقم خواهد زد، داشته باشید. این که چرا زوج بعد از ازدواج ، کم‌کم یکدیگر را به‌جای “من”, “ما” خطاب می‌کنند دلیل خاصی دارد که ازدواج ،  زندگی زن و مرد را در تلاش برای دستیابی به یک سرنوشت مشترک به یکدیگر پیوند می‌زند.

 با توجه به توصیه های اکید مشاوران خانواده و روانشناسان بر اهمیت ایجاد شناخت و آشنایی قبل از ازدواج در انتخاب همسر ، آیا ازدواج کردن با فردی که تیپ شخصیتی مشابهی با شما دارد منطقی نیست؟ چه چیزی می‌تواند سازگارتر از یک تیپ شخصیتی مشابه دستیابی به یک ازدواج موفق را تضمین کند؟ آیا اگر زوج از لحاظ تیپ شخصیتی بسیار شبیه به هم باشند، ازدواج آنها مثل آب خوردن آسان خواهد بود؟ یقیناً, می‌تواند چنین باشد…. اما نه همیشه. در اینجا نظر یک مشاور خانواده در مورد مزایا و معایب داشتن تیپ شخصیتی مشابه بعد از ازدواج را مرور خواهیم کرد:

داشتن تیپ شخصیتی  INTP مشابه با همسر

من و همسرم پنج سال پیش با یکدیگر ازدواج کردیم. در تمام این مدت رابطه بسیار خوبی با یکدیگر داشته‌ایم. اغلب باهم دعوا و جروبحث می‌کنیم, اما تاکنون مسئله‌ای که توانائی ما برای باهم بودن در زندگی زناشویی را زیر سؤال ببرد پیش نیامده است. ما, به انتخاب خود, بچه دار نشدیم, اما از دو گربه نگهداری می‌کنیم که عاشقشان هستیم. در کل, زندگی مشترک ما یک زندگی شاد و رضایت‌بخش است.

ما ازنظر تیپ شخصیتی بسیار متفاوت از یکدیگر هستیم- یا حداقل اگر بخواهیم به‌صورت سطحی نگاه کنیم. به‌قول‌معروف “من آتش هستم و او آب”. من فردی پراز شور و احساسات, مضطرب و بسیار قوی هستم. اما همسرم آرام, متین و خونسرد است. باید بگویم پیش از آنکه هردوی ما تست شخصیتی را انجام دهیم, معنای دقیق ” اضداد به یکدیگر جذب می شوند” بودیم.

سپس قبل از ازدواج تست روانشناسی شخصیت را انجام دادیم و پاسخ تست روانشناسی ازدواج هردوی ما تیپ شخصیتی “INTP” بود. در ابتدا شوکه شده بودیم, اما کم‌کم متوجه شدیم که چگونه ممکن است دو انسان کاملاً متفاوت به طرز شگفت‌انگیزی از درون شبیه به هم باشند. پس از اندکی تأمل, موضوع روشن و روشن‌تر شد و من تازه متوجه شدم که چگونه برخورداری از تیپ های شخصیتی یکسان در تمام سال‌های زندگی مشترک و ازدواج ما را تحت تأثیر قرار داده است.

مزایای ازدواج با همسری که تیپ شخصیتی سازگار با شما دارد

به عقیده این مشاور خانواده ، ازدواج با فردی که از تیپ شخصیتی مشابه شما برخوردار است مزایای بی‌شماری دارد, اما شاید بدیهی‌ترین آن‌ها این باشد که برخورد شما با دنیا یکسان است. جهان‌بینی‌های شما همواره در یک راستا قرار دارد. شما قضاوت یکسانی درباره مشکلات زندگی و راه‌حل‌های آن دارید. هیچ‌گاه اختلاف نظری درباره درک اساسی شما از دنیا, اجتماع و حتی مسائل جزئی‌تر مرتبط با زندگی زناشویی وجود ندارد. به‌طورکلی, شما با همسر خود تفاهم کامل دارید.

برای مثال, موضوع بچه دار نشدن من و همسرم را در نظر بگیرید. اگرچه منظورم این نیست که تمامی افراد دارای تیپ شخصیتی INTP علاقه‌ای به بچه دار شدن ندارند, اما هنگامی‌که در اولین قرار ملاقاتمان درباره این موضوع صحبت کردیم, افکار ما به طرز قابل‌توجهی به هم نزدیک بود. هرکدام از ما به تنهائی به این تفکرات دست‌یافته بودیم, بااین‌وجود آن‌ها به طرز عجیبی بازتاب یکدیگر بودند، چراکه ما نگاه یکسانی به جهان داریم. 

زوج با تیپ شخصیتی مشابه می‌دانند مهارت ارتباطی خوبی دارند

من و همسرم ذاتاً افراد بسیار منطقی هستیم؛ البته من نسبت به عصبانیت ناگهانی و دلخور شدن آسیب‌پذیرترم( و او به بدخلقی حساس است), اما درنهایت, هردوی ما بیش از احساسات به دنبال واقعیت‌ها هستیم.

این حقیقت که من برای نشان دادن گرایش خود به تفکر منطقی و عقلانی، همواره می‌توانم به همسر خود تکیه کنم درواقع چیزی است که همیشه قدردان آن هستم. بااینکه هیچ‌یک از ما به‌طورکلی افراد بی‌تفاوتی نیستیم, اما می‌توانیم همه‌چیز را در اصول اولیه خلاصه کرده و در سطح مبتنی بر واقعیت با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم. برای مثال, اگر من بخواهم همسرم را درباره موضوعی متقاعد کنم, می‌دانم که به‌جای استدلال‌های احساسی باید به دنبال دلایل منطقی باشم. فکر می‌کنم عکس این موضوع برای زوج هایی که دارای تیپ شخصیتی ” احساس غالب بر تفکر”  هستند صدق می‌کند, اما مزیت داشتن تیپ شخصیتی مشابه با همسر همان است: شما می‌دانید چگونه درباره مسائل مهم زندگی مشترک و روابط زناشویی با یکدیگر ارتباط برقرار کنید.

معایب ازدواج با فردی که دارای تیپ شخصیتی مشابه شما است

از نظر روانشناسی، بزرگ‌ترین اشکال ازدواج با فردی که دارای تیپ شخصیتی مشابه شما است بزرگ‌ترین مزیت آن نیز محسوب می‌شود: زوج دیدگاه یکسانی نسبت به دنیا و مشکلات زندگی که با آن مواجه می‌شوید دارند.

به‌عبارت‌دیگر هنگامی‌که شما و همسر تان باید به‌عنوان یک زوج مسئله‌ای را بررسی کنید، با یکدیگر هماهنگ هستید. این می‌تواند بسیار عالی باشد که معمولاً هم‌چنین است! اما نکته اینجاست: اگر راه‌حل دوطرفه و موردتوافق شما یک انتخاب اشتباه باشد چه خواهد شد؟ شما گرفتار خواهید شد.

ازآنجاکه هردوی شما به دلیل داشتن تیپ شخصیتی مشابه، از دیدگاه مشابهی به مسئله نگاه می‌کنید، در اولین شکست هیچ گزینه جدیدی پیش رویتان نخواهد بود. این موضوع می‌تواند منجر به تلاشی باطل برای حل‌وفصل یک مسئله گردد؛ شما ناامیدانه در انتظار یک ایده جدید هستید, اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

ازدواج با تیپ شخصیتی همسان، هیچ‌کس نیست تا تصمیم‌گیری ضعیف شمارا به چالش بکشد

 باوجوداینکه داشتن ویژگی‌های مثبت مشترک با همسر بسیار عالی است, اما شما کاستی‌های مشابهی نیز خواهید داشت. نتیجه چنین شرایطی این است که احتمالاً اشتباهات و تصمیم‌گیری های ضعیفتان بیشتر می‌شود چراکه هیچ‌کس نیست تا عقاید و تصمیمات اشتباه زندگی مشترک را به شما یادآوری کند.

همچنین داشتن تیپ شخصیتی یکسان با همسر می‌تواند منجر به اشتباهات جدی در زندگی مشترک شود, زیرا فردی که بهتر از همه مراقب بدترین تصمیم های ناگهانی‌تان است, ممکن است شمارا به دنبال کردن همان تصمیم های ناگهانی ترغیب کند.  همه ما شریک زندگی نیاز داریم که بتواند خشم ما را آرام کند یا از ما بخواهد تا پیش از هر اقدامی درباره آن فکر کنیم, اما همسر من کسی نیست که بتواند چنین کارهایی را برای من انجام دهد. ما می‌خواهیم دیگری را به انجام بدترین تصمیم ناگهانی تشویق کنیم, چراکه هنگام تجربه محرک‌های منفی به همان شکل واکنش نشان می‌دهیم.

نتیجه‌گیری نقش تیپ شخصیتی همسر در ازدواج

در پایان به عنوان مشاور خانواده خاطر نشان می کنم که ازدواج با فردی که دارای تیپ شخصیتی مشابه شما باشد به وجود هماهنگی در رابطه زناشویی کمک می‌کند, اما این به معنای تضمین قطعی در برابر اختلافات و مشکلات زناشویی نیست. تیپ های شخصیتی ما را تا جای خاصی پیش می‌برند؛ مابقی حاصل پیوند میان زوج و تمایل آن‌ها به سازش با یکدیگر است.

بر اساس آنچه گفته شد, هنگامی‌که صحبت از یادگرفتن زندگی در کنار یکدیگر باشد, زوج  با تیپ شخصیتی مشابه بهتر می‌توانند خود را با یکدیگر تطبیق دهند. به‌هرحال, این شرط, به تنهائی و فی‌نفسه, برای برقراری یک رابطه زناشویی موفق کافی نیست و فقط یک شروع خوب است!

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناشسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144246886

یک دیدگاه

  1. ممنون از مطالب خوبتون. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *