خانه / مشاوره فردی / چگونه استرس مدرسه را از بین ببریم؟ کاهش اضطراب مدرسه در کودکان

چگونه استرس مدرسه را از بین ببریم؟ کاهش اضطراب مدرسه در کودکان

میخواستم راجب دخترم صحبت کنم دختر من 15 سالشه سال اول دبیرستان افسردگی و اضطراب داره که با دارو در حال درمانه منشا این اضطراب هم به گفته خودش مدرسه ست علایم سردرد تکرر ادرار شدید در شب صبح ها با دلبیچه کمی بهتر شده ولی حالا یک مشکل دیگه داره و اینه که میگه میترسم تنهایی برم مدرسه حدودا یک ماه اوایل مهر نرفت تا این دکتر رفتیم و مشاوره و دارو و این که یکی دو هفته خودم میومدم ندرسه ارامش خوبی داشت با وجود من حالا بهتر شده و من نمیرم باهاش مدرسه تا بارسال که با دوستش یک مدرسه بودن این مشکلات و نداشت به دوستش خیلی وابسته بود ولی همچنان احساس ترس و ارامش نداشتن و تو مدرسه رو داره خیلی اذیتش میکنع میگه مامان دوست دارم یکی کنارم باشه تو مدرسه چون مدرسه جدد هست دوستی نداره البته بگم خیلی کم ارتباط برقرار میکنه و احساس میکنم اعتماد به نفسش اومده بایین همش ترحم میخواد از ما میگه چرا با من دوست نیستن به من توجه نمیکنن.

پاسخ مشاور به ” درمان اضطراب مدرسه در کودکان “

همونطور که فرمودید دختر شما نسبت به مدرسه شدیدا احساس اضطراب میکنه و از افسردگی رنج میبره‌. این مسائل موجب بروز مشکلاتی مثل تکرر ادرار، سردرد و دل پیچه در ایشون شده. در حال حاضر ایشون در حال مصرف دارو هستند اما همچنان از اینکه تنها به مدرسه برن احساس عدم امنیت میکنند.
مطالب مرتبط: راه های درمان افسردگی در نوجوانان
خب اول از همه باید بگم حل مشکل دختر شما نیاز به روان درمانی و احتمالا دارو درمانی داره که شما در حال انجام اون ها هستید. کمک های مشاوره ای میتونه در تسریع روند درمان ایشون کمک کننده باشه.
مسئله ای که باید در ابتدا در نظر گرفته بشه این هستش، آیا ایشون فقط نسبت به مدرسه یا تنها بودن در مدرسه دچار این حالات میشه یا موقعیت های دیگه ای هم وجود داره که ایشون در اون موقعیت ها علائم مشابهی رو از خودش بروز میده‌. اگر مسئله فقط محدود به محیط مدرسه بود باید جست و جو کرد، چه اتفاق یا اتفاقاتی موجب ترس ایشون از مدرسه و با تنها ماندن در مدرسه شده.
خیلی اوقات مشکلاتی که ما با اونها دست و پنجه نرم میکنیم ریشه در تجربیات اولیه یا آسیبهای دوران کودکی و گذشته ما دارند. با پیدا کردن این تجربیات و اتفاقات میتونیم به روش درمان اون مشکل هم دست پیدا کنیم. البته این کار باید توسط یک روانکاو متخصص انجام بگیره. چرا که تجسس در گذشته و ناهشیار فرد میتونه زنده کننده اتفاقات بسیار آزاردهنده گذشته باشه و در صورت مهارت نداشتن در این امر موجب واکنش ها و اتفاقات بدتری بشه.
توصیه من به شما در مرحله اول کمک گرفتن از یک روانکاو حرفه‌ای هستش. شما باید در نظر داشته باشید که روند روانکاوی، رشد و درمان چنین مشکلاتی میتونه کند و زمان بر باشه. بنابراین نیاز به صبوری شما و اعتماد شما به درمان داره.
در بسیاری از اوقات روان درمانی در کنار دارو درمانی میتونه تاثیرات بسیار خوبی داشته باشه اما این روند کاملا بستگی به رویکرد متخصصی داره که شما بهشون مراجعه میکنید.
سعی کنید تحقیقات کاملی در مورد رزومه متخصصی که ازشون کمک میگیرید انجام بدید؛ چرا که تغییر درمانگر حین روند درمان میتونه به شکل گیری درمان آسیب بزنه.
هر دارویی همراه با عوارضی خواهد بود‌. در مورد این عوارض با پزشک دخترتون حتما صحبت کنید تا بتونید اونها رو به حداقل برسونید و یا نسبت به اون ها آشنایی پیدا کنید.
به طور کلی روند درمان چنین مشکلاتی نیازمند همراهی دختر شما، تخصص کافی درمانگر و روانپزشک در این زمینه، وجود اتحاد درمانی و صبوری هستش.
در تمامی مراحل زندگی موفق و پیروز باشید.کوشا کوچک آملی
کارشناس مشاوره باما

چرا در مدرسه استرس دارم

من 15 سالمه و دهمم،من شرایطم تقریبا خوبه ولی بخاطر مدرسه خیلی استرس و اضطراب میگیرم و غصه میخورم ،هرشب کلی روانم به هم می‌ریزد و حتی کلی گریه میکنم از اینکه باید برم مدرسه نمی‌دونم چیکار کنم؟

پاسخ مشاور به درمان استرس مدرسه

بعد محیط خانواده، محیط مدرسه دومین مکانی هست که ما بیشترین زمان از روزمون رو در اون سپری میکنیم برای همین مدرسه و تاثیراتش روی روان ما مسئله بسیار پر اهمیتی هستش.
شما در مدرسه احساس استرس و تنش میکنید. به طوری که وقتی در مدرسه نیستید هم غصه این رو دارید که فردا باید به مدرسه برید.
لازمه حل این مشکل و سازگاری این هستش که شما علت فشارهای روانی ای که در مدرسه تجربه میکنید رو شناسایی میکنید.
افرادی که به محیط مدرسه علاقه ای ندارند، دلایل مختلفی میتونند داشته باشند. مشکل بعضی ها فشارهای درسی یا معلمان هستند، بعضی ها در مدرسه احساس تنهایی میکنند، بعضی از افراد به درس ها یا رشتشون علاقه ای ندارند و دلایل دیگه.
وقتی که شما دلایل اصلی عدم علاقتون به مدرسه رو شناسایی کنید قادر خواهید شد که راه حل هایی هم برای حل مشکلتون پیدا کنید.
به هر جهت عواملی وجود دارند که گذر زمان در محیطی که بهش علاقه نداریم رو ساده تر میکنند. یکی از این عوامل پیدا کردن دوستان مناسب هستش. شما با نزدیک شدن و پیدا کردن دوستانی که نسبت به اونها علاقمند هستید میتونید اوقات بهتری رو در مدرسه سپری کنید. تنهایی و نداشتن دوست در مدرسه میتونه شرایط دشوار و اذیت کننده ای رو ایجاد کنه. سعی کنید دایره ارتباطی خوبی رو در مدرسه ایجاد کنید.
مورد بعدی فعال تر شدن سر کلاس هایی هستش که به اون درس علاقه بیشتری دارید. برای مثال اگر اهل نوشتن هستید سر کلاس انشا میتونید حضور پررنگ تری داشته باشید و از این طریق از کلاس استفاده و لذت بیشتری ببرید.
یکی دیگه از راهکارهای دیگه که میتونید به کار ببرید حضور در برنامه های علمی و فوق برنامه هستش. برای مثال ثبت نام در برنامه های داستان خوانی، کتاب خوانی و… که شما رو با افراد جدید بیشتری آشنا خواهد کرد و میتونید اوقات بهتری رو در مدرسه سپری کنید.
به عنوان توصیه آخر شما میتونید به مشاور مدرستون مراجعه کنید و شرایطی که موجب اذیت شما میشه رو شرح بدید. مشاور قطعا با شناخت بیشتری که از شما و محیط مدرسه شما داره راهکارهای عملی و مناسبی رو خدمتتون ارائه میده تا احساس سازگاری بهتری پیدا کنید.
فراموش نکنید که لذت ها رو خودمون باید برای خودمون بسازیم.
در تمامی مراحل زندگی موفق و پیروز باشید.

3 دیدگاه

  1. 15سالمه دخترم من در خرداد ماه امتحان دادم خیلی استرس می‌کشیدیم یهنی میشه گفت این همیشه در زندگی من و در همه مواقع وجود داره ولی اینبار فرق داشت سر چیزای الکی همش به فکر خودکشی بودم موهامو میکندم خودمو کتک میزدم واقعا داغون شده بودم به فرد خشن و عصبانی تبدیل شده بودم و خانوادم بهم میگفتن افسرده بودی اما الان دیونه شدی بعد چن مدت که امتحان هامو دادم دیگه یه جورایی استرس نداشتم ولی واقعا به فرد بی احساس عصبانی تبدیل شدم الانم حس میکنم واسه چیزای الکی استرش و نگران میشم وقتی هم این حسو دارم احساس میکنم کل بدنم خام میشه یه جوری که انگار خیلی کار کردم توان کاریو ندارم

  2. من یه دختر ۱۴ساله هستم امسال میرم کلاس هشتم و از یک شهریور به شدت برای برگشت به مدرسه دچار استرس و اضطراب شدم تمام روز به مدرسه فکر میکنم و شب ها هم فقط خواب مدرسه میبینم و مدام سوالاتی مثل امسال معلم جدیدم کیست،روند تدریس امسال چگونست،دوستان جدیدم کی هستن و غیره

  3. سلام من فرزندم امسال کلاس هفتم میره و خیلی استرش داره چکارکنم استرس دلهره کم بشه

دیدگاهتان را بنویسید