خانه / مشاوره خانواده / راه های افزایش علاقه به همسر | افزایش محبت بین زن و شوهر
ازدواج ماندگار

راه های افزایش علاقه به همسر | افزایش محبت بین زن و شوهر

تحقیقات روانشناسی متعددی در مراکز پژوهشی سراسر دنیا درباره بررسی عوامل ایجاد صمیمت زوجین و راههای افزایش محبت بین زن و شوهر انجام شده و حالا یک دکتر روانشناس تحقیقاتی بر روی بیش از 1100 زوج را موردبررسی قرار داده است.
دکتر برایان متخصص در امر مشاوره خانواده در مرکز مشاوره خود مطالعاتی بر روی راه‌های حفظ رابطه پایدار و شناسایی راهکارهای در دستیابی به یک ازدواج پایدار نموده است.
متخصصان علوم روانشناسی زمان زیادی را صرف مطالعه و تحقیق در مورد پیش‌بینی دلایل افزایش طلاق و عواقب منفی زندگی بعد از طلاق نموده‌اند.

روشهای افزایش مهر و محبت در زندگی زناشویی

مدیریت اختلافات زناشویی برای افزایش علاقه به همسر

زوج هایی که می‌خواهند به زندگی مشترک با همسر خود ادامه دهند، همواره راهی برای حل اختلاف با همسر خود می‌یابند. این راه‌حل می‌تواند از طریق تفاهم یا تطبیق با شرایط زندگی ، پذیرفتن شیوه نگاه به همسر در زندگی، موافقت با مخالفت های همسر و یا عذرخواهی از همسر انجام پذیرد.
بر طبق تحقیقات روانشناسی زوج هایی که برای حل اختلافات زناشویی با همسر خود پیش‌قدم نمی‌شوند و یا در حل مشکلات زندگی مشترک با همسر مشارکت نمی‌کنند، احتمال طلاق و جدایی در زندگی آن‌ها بیشتر است.

اهمیت بخشش در افزایش محبت بین زن و شوهر

تحقیقات علمی فراوانی اهمیت بخشش در حفظ رابطه و دستیابی به ازدواج پایدار را به اثبات رسانده است. اما این مشاور خانواده معتقد است گاهی بخشش همسر اثر عکس دارد. اگر شما در رابطه با همسر خود همیشه یک بخشنده هستید، به طوری که همسر از خوش رفتاری شما سوء استفاده می‌کند، این اقدام ( بخشش) موجب آسیب به سلامت روانی شما می‌شود و هیچ کمکی به بهبود روابط عاطفی زوج نخواهد کرد.

فداکاری برای افزایش مهر و محبت زن و شوهر

بر طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده، تمایل به چشم پوشی از علایق شخصی و فعالیت‌های موردنظر خود به خاطر همسر یکی از مهم‌ترین اصول تجربه یک زندگی مشترک موفق است.
اما این مشاور خانواده یادآور می‌شود که این احساس تمایل باید از سمت هر دو طرف باشد. ما یک تعادل در فداکاری زوج می‌خواهیم. مردم همین‌طور دوست ندارند در یک رابطه بیش‌ازحد سود برسانند.

کمک به همسر برای افزایش محبت بین زن و شوهر

کمک به همسر برای برنامه‌ریزی امور شخصی، کمک به همسر در انجام وظایف منزل، کمک به همسر برای دستیابی به اهداف همگی در حفظ ازدواج پایدار اهمیت دارد.
این کمک‌ها ازآنجایی‌که زن و شوهر رفتار خود را برای تلاش در دستیابی به اهداف بزرگ‌تر با هم تطبیق می‌دهند، اغلب منجر به وابستگی متقابل زوج می‌گردد.

کمک به کاهش استرس همسر برای افزایش مهر و محبت

مشکلات کاری، بحران‌های مالی یا مشکلات خانوادگی همه این موارد می‌تواند زوجین را از یکدیگر دور کند. زوج هایی که می‌تواند به استرس یکدیگر واکنش نشان داده به‌طوری‌که به‌جای تشدید استرس باعث تسکین آن شوند، تمایل بیشتری به حل مشکلات زندگی و اختلافات زناشویی خوددارند.

راههای ایجاد مهر و محبت بین زن و شوهر

به‌عنوان یک تیم و گروه فکر کنید

زوج هایی که به‌جای این طرز تفکر که چه چیزی برای من بهتر است، به اینکه چه چیزی برای آن‌ها به‌عنوان زوج بهتر است فکر کنند، ازدواج ماندگار تری خواهند داشت. به‌علاوه، به عقیده روانشناسان، وقت گذاشتن برای فکر کردن درباره راه‌های بهبود رابطه با همسر نشانه‌ای از یک ازدواج پایدار است. این وقت گذاشتن می‌تواند شامل فکر کردن در مورد همسر یا فکر کردن درباره برنامه‌های زندگی مشترک باشد.

قدردان زندگی و همسر خود باشید

تحقیقات متعددی نشان داده که ابراز قدردانی و تشکر از رابطه و همسر خود به بهبود روابط زناشویی کمک فراوانی می‌کند. بااین‌حال همسر شما باید متوجه این حس قدردانی شما باشد و برای آن ارزش قائل شود.

اهمیت دعا برای افزایش محبت بین زن و شوهر

دکتر اولگوسکی می‌گوید، تعداد بالایی از همکاران محقق ما که نویسنده مجله‌های معتبر علمی هستند توصیه می‌کنند دعا برای همسر می‌تواند به تقویت یک ازدواج پایدار کمک قابل‌توجهی کند. لازم به ذکر است افرادی که این تحقیق را انجام دادند از بهترین متخصصان در امر مشاوره ازدواج بوده که افراد مذهبی نیز نبوده اند.
اگر شما پنج سال پیش از من راجع به اهمیت دعا در افزایش محبت بین زن و شوهر و بهبود رابطه زناشویی می‌پرسیدید، شاید پاسخ من منفی بود. من حتی فکرش را هم نمی‌کردم دعا یکی از مهم‌ترین راه‌ها در بهبود روابط زن و شوهر باشد. فارغ از اعتقادات مذهبی در مورد اهمیت دعا برای حفظ ازدواج پایدار ، از دیدگاه روانشناسی دعا می‌تواند قدرت تمرکز ذهن را افزایش دهد یا به شخص کمک کند تا در حالت دعا به فکر احساس همدردی با همسر و یافتن راه‌حل در بهبود رابطه باشد.

کارهایی برای افزایش محبت بین زن و شوهر

راه را برای برقراری ارتباط با همسر باز کنید

در یک ازدواج موفق زوج باید به‌صورت یک عادت روزانه اطمینان حاصل کنند که هیچ مانع و مشکلی در ارتباط با همسر خود ندارند. به این معنی که زوج نسبت به همسر مثبت اندیش باشند، نسبت به همسر انتقاد پذیر باشند، در تقسیم وظایف خانه با همسر خود مشارکت کنند. این‌ها همه الزامات و مهارت های برقراری ارتباط صحیح با همسر است.

خصوصیات زن و شوهر خوشبخت

گفتگو با همسر درباره بهبود روابط زناشویی

زوج ها در یک ازدواج پایدار به‌طور مرتب شرایط زندگی مشترک خود را بررسی می‌کنند. زوج در مورد جایگاه کنونی زندگی مشترک خود، برنامه‌های آینده در زندگی مشترک و مشکلات زندگی و اختلافات زناشویی با همسر خود به بحث و گفتگو پی پردازند.

نسبت به همسر خود مسئولیت‌پذیر باشد

در این مورد زوج نه‌تنها می‌توانند در مورد مسایل زندگی مشترک آزادانه با هم صحبت کنند، بلکه اطمینان دارند در زمان لازم به قول و قرارهای خود عمل می‌کنند. مثلاً وقتی زن یا شوهر می‌خواهد راجع به اتفاقات طول روز با همسر خود صحبت کند، دیگری گوشی موبایل خود را کنار بگذارد و کاملاً به صحبت‌های همسر خود گوش فرا دهد.

گاهی از هنر طنز و شوخ‌طبعی استفاده کنید

افرادی که از روش صحیحی در بیان طنز و شوخ‌طبعی استفاده می‌کنند می‌توانند ازدواج بهتری را تجربه کنند. این مشاور خانواده می‌گوید، منظور از به‌کارگیری طنز، بامزگی نیست بلکه ابزاری است که شما در مقابله با استرس از آن بهره می‌برید. بااین‌حال، طنز منفی مانند مسخره ، طعنه و ریشخند موجب آسیب به رابطه زناشویی می‌شود.

سرگرمی و تفریحات مشترک با همسر داشته باشد

تحقیقات علمی نشان میدهد، شرکت در فعالیت‌های تفریح و سرگرمی در اوقات فراغت با همسر وقتی زوج نسبت به هم نگرش مثبت داشته و مهارت های اجتماعی بالایی دارند موجب بهبود روابط زن و شوهر و افزایش رضایت در زندگی زناشویی می‌شود. گذراندن اوقات خوش در کنار همسر اغلب منجر به افزایش محبت بین زن و شوهر و ایجاد حس همدلی و با هم بودن زوج می‌گردد.

3 دیدگاه

  1. من 26 سالمه و توی دوره ارشد تقریبا 1سال پیش عاشق ی پسر شدم اونم خیلی نگاه میکرد معلوم بود اونم ی حسی داره این نگاها ادامه داشت تا اینکه یکی دیگه از پسرا ک خواستگاری کرده بود توی کلاس داشت باهام حرف میزد ک شانس بد من این اقا سر میرسه و میبینه دارم با اون پسره حرف میزنم در صورتی ک داشتم بهش جواب رد میدادم اون حتی ی سوالم نکرد ک چی میگفت بهت یا چکارت داشت بعدش فقط با من سرسنگین شد بعدشم ترم اخر بودیم دیگه ندیدمش فقط ی شماره ازش دارم وپیج اینستاش حتی جرات این و ندارم ک فالوش کنم خواستم چند بار برم ب استادم بگم چکار کنم ی دختر وقتی یکی و دوست داره توی این مملکت چکار باید کنه ک زشت نباشه پسره خیلی پسر خوب و با حیاییه بدجور دوسش دارم نمیدونم چکار کنم ممنون میشم اگه ی راهی بزارین جلوی پام تو رو خدا شما هم نگید واسه ی دختر زشته عاشق بشه

    • سلام ببخشید که بنده پاسخ میدم . بنظرم بهترین راه فرستادن یک واسطه است . یکنفر رو بفرستین باش صحبت کنه و بگه فلانی کیس مناسبی برای ازدواجه

  2. کمتر از۶ساله که ازدواج کردیم، باآداب ورسوم و سنتی. همسرم تک پسره و ۴خواهر داره که هیچکدوم ازدواج نکرده اند، از۵۱ساله تا۳۹ساله. پدرشوهرم با مادرشوهرم خوب نبودند و پدرشوهرم در جمع فامیل، خانواده و…به همسرش توهین و اظهار بی محبتی و بی احترامی میکرد. خانواده شوهرم خیلی حسودندوخواهرشوهرهام عقده های ازدواج نکردن و مادرشوهر پدرشوهرم عقده های بیمحلتی بین هم رو در سر من و زندگیم خالی میکنن، خیلی در زندگیمون دخالت میکنن و زندگی رو از اول تا حالا برام زهرمارکردن.مادرشوهرم۲۲ماه پیش دراثر کرونا مرحوم شد. همسرم بسیار دهن بین هست و هرچه خانوادش میگن، اطاعت میکنه. ۴بار حامله شدم، ۳ تاش سقط شد و یکی زایمان زودرس، آنقدر در زندگی استرس و اضطراب دارم که بنظردکتر، براهمین بندناف۳دور دورگردن بچه۲۹ماهه پیچیده بود. برای بارداری مجدد و ادامه زندگی تردید دارم.پیس مشاور هم رفتیم، اماهمسرم اشتباهات علنی و آشکارش رو هم قبول نداره و به گفته های مشاور هیچ تغییر رفتاری نداد. چکار کنم؟ طلاق بگیرم یا چه کنم؟ خودم۴۳ سالمه و همسرم۵۳سالشه. هر دو ازدواج اولمون هست

دیدگاهتان را بنویسید