خانه / مشاوره ازدواج / بهترین اختلاف سنی در ازدواج از نظر روانشناسی
اختلاف سنی در ازدواج

بهترین اختلاف سنی در ازدواج از نظر روانشناسی

بیشتر آمارهای مراکز مشاوره، بهترین اختلاف سنی در ازدواج را بین ۴ تا ۷ سال نشان می‌دهند. با این وجود، این رقم می‌تواند بین ۲ تا ۱۰ سال هم در نوسان باشد.

بر همین اساس مشاوران خانواده، اختلاف سنی ۴ تا ۷ سال را بهترین گزینه برای دستیابی به یک ازدواج موفق توصیه می‌کنند. به گفته روانشناسان، این اختلاف سنی در ازدواج موجب می‌شود که زن و شوهر ازنظر عقلی، جسمی، تجربه، هیجانات عاطفی و تمایلات جنسی و بالاخره در بیشتر رفتارهای اجتماعی و اخلاقی نزدیک و هماهنگ باشند.

این عوامل باعث می‌شوند تا سایر اختلافات فکری کمتر امکان بروز پیدا کنند. چنین زن و شوهری می‌توانند مشکلات زناشویی خود را بهتر حل کنند و در حقیقت زندگی مشترک خود را از این نظر بیمه کنند. حال اگر سایر معیارهای ازدواج مثل اختلاف سطح تحصیلات، تفاوت دیدگاه‌ها، اختلافات با خانواده همسر، اختلاف طبقاتی و تفاوت فرهنگی در ازدواج وجود نداشته باشند، احتمال اختلافات زناشویی به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد.

همچنین تحت چنین شرایط مناسبی، مرد که باید اقتصاد خانواده را اداره کند، خود به قابلیت‌های لازم رسیده است و دیگر مجبور نیست که از پدر یا مادرش کمک مالی بگیرد. کمک مستقیم خانواده پسر به‌نوعی دخالت در زندگی اوست و به طور معمول برای خانم‌ها خوشایند نیست و زنان از آن دوری می‌کنند. علاوه بر این، دختر هم در چنین سن و سالی آن رشد فکری و به‌اصطلاح پختگی لازم را برای اداره زندگی مشترک موفق پیدا کرده‌ است.

اختلاف سن در ازدواج چقدر مهم است؟

به‌طورکلی، می‌توان گفت اختلاف سنی در ازدواج چندان مهم نیست. یک رابطه بر میزان درک و فهم زوج نسبت به هم و نه سن ازدواج متکی است. دو نفر می‌توانند برحسب میزان عشق، احترام و اهمیتی که نسبت به هم دارند، یک ازدواج موفق را تجربه کنند.

اختلاف سنی کم در ازدواج شاید عادی به نظر برسد. اما هنگامی‌که این اختلاف سنی در ازدواج زیاد باشد، دیگر مناسب نیست.

بهترین اختلاف سنی ازدواج از نظر روانشناسی

در معیار اختلاف سنی، زوج‌ها ترجیح می‌دهند سن مرد سه سال تا پنج سال بیشتر از سن زن باشد. اما در بسیاری از موارد مشاهده شده که این اختلاف به ۱۵ تا ۲۰ سال هم رسیده است. گاهی نیز در ازدواج، سن زن از سن مرد بیشتر است.

بر اساس تحقیقات انجام گرفته، زوج‌ها ترجیح می‌دهند این اختلاف سنی در ازدواج سه سال و همواره سن مرد از زن بزرگ‌تر باشد. همچنین این مطالعات نشان می‌دهند که مردان با افزایش سن تمایل بیشتری به ازدواج با دختر خیلی کوچک‌تر از خود دارند، در حالی که برای یک زن مهم است این اختلاف سنی کمتر از ده سال باشد. (سن مرد حداکثر ده سال از سن زن بیشتر باشد، نه بیشتر).

مطالعات دیگری نشان می‌دهند که اختلاف سنی تنها عامل موفقیت یا شکست در ازدواج نیست. اکثر افراد ترجیح می‌دهند اختلاف سنی کم باشد.

همچنین مردان ترجیح می‌دهند با زنانی ازدواج کنند که از آن‌ها کوچک‌تر هستند، درحالی‌که زنان در این مورد نگرش آزادتری دارند و اگر سن مرد کمی بیشتر از سن زن باشد، احتمالاً ازدواج را بپذیرند.

چه عواملی بر تفاوت سنی ازدواج موثر است؟

دلایل مشخصی که به‌صورت آگاهانه یا ناخودآگاه بر انتخاب همسر تاثیر می‌گذارند، عبارتند از:

 • فرهنگ و سن ازدواج: آداب‌ورسوم یک منطقه یا فرهنگ آن می‌تواند بر رفتار فرد تأثیر بگذارد. در فرهنگ کشورهای اروپایی و آسیایی ازدواج زن با مرد بزرگ‌تر از خود مرسوم است. همچنین اختلاف سنی دو تا سه سال برای ازدواج ترجیح داده می‌شود. در برخی از فرهنگ‌ها این اختلاف سنی تا پانزده سال هم قابل‌قبول است.
 • نقش پیشینه خانواده‌ها در سن ازدواج: زمانی که یک فرد در خانواده‌ای بزرگ شده است که در آن اختلاف سنی ازدواج زیاد رایج است، این فرد تمایل بیشتری برای کشف و تجربه این نوع ازدواج خواهد داشت.
 • برنامه فرزندپروری: اگر یک شخص قصد دارد بعد از ازدواج دیرتر صاحب فرزند شود و تا چند سال بعد از ازدواج به فکر بچه‌دار شدن نیست، در این موارد شاید بهتر است سن زن چند سال از مرد کمتر باشد.

عوامل تاثیرگذار بر اختلاف سنی در ازدواج

اما اگر اختلاف سنی در ازدواج زیاد باشد چه؟

 آیا تاکنون یک زوج با اختلاف سنی زیاد توانسته‌اند در کنار هم یک زندگی مشترک موفق را تجربه کنند؟ آیا رابطه آن‌ها با گذر زمان به‌خوبی حفظ شده است؟ در این بخش به مزایا و معایب اختلاف سنی در ازدواج می‌پردازیم.

به‌طورکلی، اختلاف سنی در ازدواج مشکلات و مزایای خود را دارد.

مزایای اختلاف سنی زیاد در ازدواج

 •  بلوغ فکری در ازدواج: در یک ازدواج که اختلاف سنی زن و مرد زیاد است، فرد بزرگ‌تر می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها عاقلانه‌تر عمل کند. او همچنین می‌تواند هنگام اختلاف با همسر، بر اساس تجربه بیشتر، رفتاری عاقلانه داشته باشد.
 • تفاوت نگرش‌ها در اختلاف سنی ازدواج: دیدگاه و نگرش زوجی که با هم اختلاف سنی دارند، متفاوت است. این تفاوت به همراه خود طراوت و تازگی در روابط را به ارمغان می‌آورد. همچنین به درک همدیگر و پذیرش نظرات دیگران کمک می‌کند.
 • ثبات اقتصادی: زمانی که یک زوج زندگی را زود شروع می‌کنند، فرد بزرگ‌تر می‌تواند مشکلات را به‌خوبی حل‌وفصل کند. این امر باعث می‌شود که مزیت‌های زیادی در موقعیت مالی برای زوج فراهم شود.
 • تعادل سالم: با گذشت زمان و افزایش سن زوج، فرد جوان‌تر می‌تواند شریک زندگی خود را ازلحاظ جسمی، مالی و عاطفی حمایت کند. این امر همچنین باعث می‌شود، پایه زندگی خانواده و فرزندان محکم و استوار گردد.

اگرچه اختلاف سنی در ازدواج با مزایایی همراه است، اما اختلاف سنی زیاد ممکن است مشکلاتی نیز برای زوج داشته باشد.

مشکلات ازدواج با اختلاف سنی زیاد

در اینجا به برخی از مشکلات ازدواج با اختلاف سنی زیاد اشاره می‌کنیم:

ممکن است رابطه با گذشت زمان سرد شود

تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهند که اختلاف سنی در ازدواج شاید در اوایل مشکل‌ساز نباشد، اما با گذشت زمان میزان رضایت زوج از زندگی زناشویی کاهش می‌یابد. میزان رضایت از زندگی زناشویی در افرادی که شریک زندگی‌شان خیلی بزرگ‌تر یا خیلی کوچک‌تر از خودشان است، با گذشت زمان در مقایسه با زوج‌هایی که اختلاف سنی کمی دارند، کاهش می‌یابد.

احتمال افزایش طلاق در اختلاف سنی زیاد

احساس ناامیدی و کاهش میزان رضایت زوج از ازدواج از مهمترین دلایل طلاق و جدایی شود. دکتر رندی، استاد دانشگاه پنسیلوانیا و روانشناس خانواده می‌گوید: «اختلاف سنی زیاد پسر و دختر به‌احتمال زیاد ازدواج را به طلاق ختم می‌کند. اگر اختلاف سنی زن و مرد بیشتر از ۵ سال نباشد، جای نگرانی نیست. اما اگر اختلاف سنی شما با همسرتان خیلی زیاد است، پس شبیه والدین او می‌شوید. درنتیجه ازدواج شما با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

اختلافات زناشویی

ازدواج با اختلاف سنی زیاد می‌تواند مسائلی ازجمله کاهش تفاهم زوج، بروز مشکلات مالی یا حمایتی و ایجاد مشکلات جدی در زندگی مشترک را به همراه داشته باشد و این امر زمانی تشدید می‌شود که سن زن از مرد بیشتر است.

عدم پذیرش اجتماعی

زوج ممکن است در روابط اجتماعی به‌خاطر اختلاف سنی زیاد مورد انتقاد اطرافیان قرار گیرند و این امر ممکن است باعث شود که زوج تحت‌فشار اجتماعی باشند.

اولویت‌های زندگی

افراد با تفاوت سنی، اولویت‌های مختلفی نیز در زندگی دارند. ممکن است اولویت‌های یکی از زوجین برای دیگری بیهوده تلقی گردد و بدین‌گونه بین زوج اختلاف ایجاد می‌شود.

داشتن فرزند

زمانی که دو نفر می‌خواهند زندگی مشترک خود را شروع کنند، به‌خصوص اگر این امر با تأخیر انجام شود، اختلاف سنی زیاد ممکن است در فرزندآوری ایجاد مشکل کند. براین‌اساس، نرخ باروری رابطه مستقیمی با سن زوج دارد.

مشکل در روابط عاشقانه

لحظات عاشقانه و رمانتیک میان زوجین ممکن است به‌اندازه‌ای که آن‌ها می‌خواهند رضایت‌بخش و مطلوب نباشد. فرد جوان‌تر می‌خواهد فعال و سرزنده باشد، درحالی‌که فرد بزرگ‌تر ممکن است در عشق‌بازی با همسر آن‌قدر گرم و پرجنب‌وجوش نباشد.

مشکل در روابط عاشقانه در اثر اختلاف سنی زیاد

معاشرت

زوج‌هایی که باهمدیگر اختلاف سنی زیادی دارند، ممکن است روابط اجتماعی مشترکی باهم داشته یا نداشته باشند. این امکان وجود دارد که در محافل اجتماعی مختلفی شرکت کنند یا با گروه‌های سنی مختلفی از مردم سروکار داشته باشند. ممکن است دوستان یکی از زوجین حضور یک فرد جوان‌تر یا پیرتر از خود را دوست نداشته باشند.

ذکر این نکته ضروری است که تمامی رابطه‌ها با اختلاف سنی زیاد این مشکلات را ندارند و بستگی دارد به این‌که شما چقدر خوب رابطه را درک کرده‌اید و آن را به جلو پیش می‌برید.

فرمول اختلاف سنی در ازدواج

طبیعی است که زن و مرد نباید نسبت به هم اختلاف سنی زیادی داشته باشند. وجود اختلاف سنی زیاد در ازدواج، آسیب‌رسانی بیشتری در مقایسه با سایر معیارهای انتخاب همسر در زندگی مشترک خواهد داشت.

به طور معمول، این‌گونه ازدواج‌ها یا محکوم به شکست و طلاق هستند یا با عمری سوختن و ساختن همراه خواهند بود. به‌ویژه در بافت‌های فرهنگی جوامعی مشابه با جامعه ایران، در بیشتر مواقع با عدم خوشبختی زن در ازدواج همراه خواهد بود.

نظر و تجربه اختلاف سنی در ازدواج

برای اینکه بتوانید اهمیت اختلاف سنی در ازدواج را بهتر تجربه کنید، بهتر است صحبت‌های یکی از مراجعان به مرکز مشاوره باما به نام شیفته را بخوانید:

«من در ۱۸ سالگی به عقد مرد ۳۹ ساله‌ای درآمدم. روزهای اول زندگی به‌سرعت سپری شد. از روابط جنسی چیزی نفهمیدم زیرا او از من بزرگ‌تر و درنتیجه باتجربه‌تر بود؛ بنابراین تسلیم بدون قیدوشرط او بودم. ازنظر اداره زندگی مشترک نیز به من فرصت اظهارنظر نمی‌داد زیرا حق داشت و لابد همه چیز را بهتر از من می‌دانست. رفت‌وآمدهای خانوادگی و اینکه با چه کسانی معاشرت کنیم و کجا برویم نیز زیر نظر مستقیم شوهرم بود.

اهل پارک رفتن، سینما رفتن، کوه رفتن و این قبیل سرگرمی‌ها نبود. اهل مسافرت و گشت‌وگذار هم نبود زیرا خودش قبل از ازدواج همه‌جا رفته بود. هر غذایی را نمی‌خورد چون از رژیم غذایی پیروی می‌کرد. هرگز حوصله نداشت برای اینکه کارش خیلی زیاد بود، حتی موقع زایمان من در بیمارستان حاضر نشد زیرا خارج از ایران بود.

در زندگی مشترک ازنظر مادی هیچ احتیاجی نداشتم. ماشین زیر پایم گذاشته بود و خانه خوبی داشتیم، اما دریغ از یک لبخند، دریغ از یک سفر کوتاه‌مدت برای اندکی تنوع و هیجان. با وصف اینکه همه چیز در زندگی مشترک خوب بود، ولی مثل‌اینکه هیچ‌چیز خوبی نداشتیم تا به آن دل‌خوش باشیم. لبخندی روی لبانم مرده بود و دیگر نشاط نداشتم.

حالا بعد از گذشت ۲۴ سال زندگی مشترک و ازدواج با مردی که اختلاف سنی زیادی با من داشت، کارم شده دکتر رفتن و بیمارستان بردن شوهرم. او از ابتدای زندگی مشترک بی‌حوصله بود، حالا دیگر بدتر شده. اگر بچه‌ها سروصدا کنند، فریادش به آسمان می‌رود. از طرفی با بدبینی‌ها اجازه نمی‌دهد که با هیچ‌کس حرف بزنم. حتی اجازه ندارم که با خانواده‌ام معاشرت کنم. نمی‌دانم چه‌کار باید بکنم.»

نکاتی برای حل مشکلات در ازدواج‌هایی با تفاوت سنی زیاد

حل مشکلات اختلاف سنی در ازدواج

اگر شما وارد یک رابطه و ازدواج با اختلاف سنی زیاد شده‌اید، پس این نکات برایتان مفید خواهند بود:

فضا دادن به همسر

 همیشه اهمیت حفظ حریم شخصی در ازدواج را درک کنید. در هر رابطه‌ای رعایت حفظ فاصله با همسر به شدت حائز اهمیت است. اما زمانی که تفاوت سنی زیاد است، اهمیت این امر چندین برابر می‌شود.

صبر و بردباری داشتن

 برخورد با موقعیت‌های عجیب در زندگی مشترک نیازمند صبر است. صبور و خونسرد بودن به شما کمک می‌کند نیمی از این نبرد را با پیروزی طی کنید. درنتیجه شما می‌توانید ازنقطه‌نظر بهتری به مسائل زندگی نگاه کنید.

منعطف باشید

 با همسر خود خیلی جدی و خشک رفتار نکنید. ملایمت و احساس همدلی با همسر باعث می‌شود  یک رابطه پایدار و ازدواج ماندگار ایجاد کنید.

روشنفکر باشید

زندگی چالش‌های بسیاری در مقاطع مختلف زندگی برای زن و مرد ایجاد خواهد کرد. داشتن یک ذهن باز و با اعتمادبه‌نفس ماندن در مقابل تصمیمات و رابطه خود، به زندگی شما شفافیت می‌بخشد.

روابط جنسی فعالی با همسر خود داشته باشید

 اگر شما انسان شاد و دارای صمیمیت با همسر خود هستید، پس شریک زندگی‌تان را بیشتر دوست خواهید داشت. حفظ رابطه جنسی منظم با همسر باعث می‌شود به‌هم‌وابسته و متصل شوید و در حل مسائل مهم زندگی بهتر تصمیم بگیرید.

برقراری ارتباط مؤثر با همسر

بیشتر مسائل و مشکلات با برقراری ارتباط مناسب با همسر حل می‌شوند. شریک زندگی شما همان فردی است که تمامی موضوعات و مشکلات خود را با او مطرح می‌کنید؛ بنابراین با همسر خود صادق باشید.

عشق بی‌قیدوشرط

 بدون هیچ حدومرزی عاشق شریک زندگی‌تان باشید؛ حتی در بدترین موقعیت‌ها. اگر زوج نسبت به هم عاشق، مهربان و صمیمی باشند، می‌توانند به‌آسانی مسائل زندگی را مدیریت کنند. عشق، توجه، صداقت، مهربانی و احترام به همسر همگی مواردی هستند که در رابطه اهمیت دارند. زن و مرد باوجود اختلاف سنی در ازدواج می‌توانند به‌خوبی زندگی کنند، به‌شرط اینکه اساس رابطه سالم باشد.

این‌که شریک زندگی جوان‌تر یا مسن‌تر از شما باشد، صرفاً یک تصمیم شخصی است. اما بعد از گرفتن این تصمیم باید تمام تلاش خود را برای شناخت و درک صحیح رابطه انجام دهید.

نظر شما در مورد اختلاف سنی در رابطه چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

7 دیدگاه

 1. اگه شخصی از تو خواستگاری کرد و اختلاف سنی 7 ساله بین ما بود چقدر احتمال موفقیت این زندگی هست لازم به ذکر 8 سال هم به حرفی که میزنه پا فشار میکنه اون از من به عنوان یک زن کوچکتره

 2. میلاد -۱۳۸۱-تهران

  ب نظر من همونطور هم کـ خودتون بالا گفتید سن فقط ی عدد هست ، بیشتر هدف اون کسب تجربه لازم برا شروع ازدواجه.سن انچنان مهم نیست.اون تجربست ک ممکنه هر کسی تو هر سنی کم یا زیاد داشتع باشه و میتونه تو زندگیه شخصیش ب کمکش بیاد !

 3. ازدواج با همسن پایداری بیشتری داره…اگه واقعا سن فقط یه عدد باشه خوبه! اما معمولا پسرها برای ازدواج با کلی کوچکتر از خودشون از این جمله سواستفاده میکنند!

 4. ساندویچ پانل

  بسیار ممنونم از وب سایت خوب و مطالب ارزشمندی که با ما به اشتراک می گذارید.

 5. سلام
  ببخشید یکم از پرسیدن سوالم خجالت میکشم ولی ممنون میشم پاسخ بدین.
  من پسری ۱۸ ساله هستم و حدود ۷ ماهه که به دختری ۱۱ ساله علاقه مند شدم و دو سه دفعه چون از نزدیکانمون هست دیدیم همدیگه رو اما نمی دونم اونم از من خوشش میاد یا نه.
  همچنین خانواده هامون اونقدر که باید با هم اوکی نیستن….
  بنظرتون میتونم رابطه برقرار کنم و موفق شم؟