خانه / مشاوره ازدواج / بهترین اختلاف سنی در ازدواج از نظر روانشناسی
اختلاف سنی در ازدواج

بهترین اختلاف سنی در ازدواج از نظر روانشناسی

بیشتر آمارهای مراکز مشاوره بهترین اختلاف سنی در ازدواج را بین ۴ تا ۷ سال نشان می‌دهد ولی این ارقام گاهی می‌تواند بین ۲ تا ۱۰ سال هم در نوسان باشد و دلایل مهم آن به‌قرار زیر است:

بر همین اساس مشاوران خانواده، اختلاف سنی ۴ تا ۷ سال را بهترین گزینه برای دستیابی به یک ازدواج موفق توصیه می‌کنند. به گفته روانشناسان، این اختلاف سنی در ازدواج موجب می‌شود که زن و شوهر ازنظر عقلی، جسمی، تجربه، حتی هیجانات عاطفی و تمایلات جنسی و بالاخره در بیشتر رفتارهای اجتماعی و اخلاقی نزدیک و هماهنگ باشند.

این عوامل باعث می‌شوند تا سایر اختلافات فکری کمتر امکان بروز پیدا کنند. چنین زن و شوهری قادر خواهند بود که مشکلات زناشویی خود را بهتر حل کنند و در حقیقت زندگی مشترک خود را از این نظر بیمه کنند. حال اگر سایر معیارهای ازدواج مثل اختلاف سطح تحصیلات، تفاوت دیدگاه‌ها و اختلافات با خانواده همسر، اختلاف طبقاتی در ازدواج و تفاوت فرهنگی در ازدواج وجود نداشته باشند، احتمال اختلافات زناشویی به میزان فاحشی کاهش یافته و به حداقل می‌رسد.

همچنین تحت چنین شرایط مناسبی، مرد که باید اقتصاد خانواده را اداره کند، خود به قابلیت‌های لازم رسیده است و دیگر مجبور نیست که از پدر یا مادرش کمک مالی بگیرد زیرا کمک مستقیم خانواده پسر به‌نوعی دخالت در زندگی دیگران می‌انجامد که به طور معمول برای خانم‌ها خوشایند نیست و زنان از آن دوری می‌کنند. علاوه بر همه این‌ها، دختر هم در چنین سن و سالی آن رشد فکری و به‌اصطلاح پختگی لازم را برای اداره زندگی مشترک موفق پیدا کرده‌اند.

اما اگر اختلاف سنی در ازدواج زیاد باشد چه؟

آیا تاکنون یک زوج با اختلاف سنی زیاد توانسته‌اند در کنار هم یک زندگی مشترک موفق را تجربه کنند؟ آیا رابطه آن‌ها با گذر زمان به‌خوبی حفظ شده است؟ در این بخش به مزایا و معایب اختلاف سنی در ازدواج می‌پردازیم:

اختلاف سن در ازدواج چقدر مهم است؟

به‌طورکلی می‌توان گفت اختلاف سنی در ازدواج خیلی مهم نیست. یک رابطه بر میزان درک و فهم زوج نسبت به هم و نه سن ازدواج متکی است. دو نفر می‌توانند برحسب میزان عشق، احترام و اهمیتی که نسبت به هم دارند یک ازدواج موفق را تجربه کنند.

زمانی فردی که قصد ازدواج با او را دارید فقط چند سال از شما بزرگتر یا کوچکتر است، شاید این امری عادی به نظر برسد. اما هنگامی‌که این اختلاف سنی در ازدواج بسیار زیاد است، دیگر مناسب نیست.

بهترین اختلاف سنی ازدواج از نظر روانشناسی

در معیار اختلاف سنی، زوج‌ها ترجیح می‌دهند سن مرد سه سال تا پنج سال بیشتر از سن زن باشد. اما در بسیاری از موارد مشاهده شده، این اختلاف سنی زن و مرد به ۱۵ تا ۲۰ سال هم رسیده است. گاهی نیز در ازدواج مشاهده می‌شود سن زن از سن مرد بیشتر است.

تحقیقات صورت‌گرفته نشان می‌دهد، زوج‌ها ترجیح می‌دهند این اختلاف سنی در ازدواج سه سال باشد و همواره سن مرد از زن بزرگتر باشد. همچنین این مطالعات نشان می‌دهد، مردان با افزایش سن تمایل بیشتری به ازدواج با دختر خیلی کوچکتر از خود دارند در حالی برای یک زن مهم است این اختلاف سنی کمتر از ده سال باشد. (سن مرد حداکثر ده سال از سن زن بیشتر باشد، نه بیشتر).

مطالعات دیگری نشان می‌دهد، اختلاف سنی تنها عامل موفقیت یا شکست در ازدواج نیست. اکثر افراد ترجیح می‌دهند همسر آن‌ها فقط چند سال از آن‌ها بزرگتر یا کوچکتر باشد.

همچنین مردان ترجیح می‌دهند با زنانی ازدواج کنند که از آن‌ها کم سن تر هستند، درحالی‌که زنان در این مورد نگرش آزادتری دارند و اگر سن مرد کمی بزرگتر از سن زن باشد احتمالاً ازدواج را بپذیرند.

چه عواملی بر تفاوت سنی ازدواج مؤثر است؟

دلایل مشخصی که به‌صورت آگاهانه یا ناخودآگاه بر افراد در زمان انتخاب همسر اثرگذار است شامل:

 • فرهنگ و سن ازدواج: آداب‌ورسوم که در یک منطقه یا یک فرهنگ از آن پیروی می‌شود می‌تواند بر رفتار فرد تأثیر بگذارد. در فرهنگ کشورهای اروپایی و آسیایی ازدواج زن با مرد بزرگتر از خود مرسوم است. همچنین اختلاف سنی دو سال تا سه سال برای ازدواج ترجیح داده می‌شود. در برخی از فرهنگ‌ها این اختلاف سنی تا پانزده سال هم قابل‌قبول است.
 • نقش پیشینه خانواده‌ها در سن ازدواج: زمانی که یک فرد در میان خانواده‌ای که در آن والدین یا اقوام نزدیک در ازدواج خود اختلاف سنی زیادی دارند یا سن دختر از پسر بیشتر است، بزرگ شده است، این فرد تمایل بیشتری برای کشف و تجربه این نوع ازدواج را خواهد داشت.
 • برنامه فرزند پروری: اگر یک شخص قصد دارد بعد از ازدواج دیرتر صاحب فرزند شود و تا چند سال بعد از ازدواج به فکر بچه‌دار شدن نیست، در این موارد شاید بهتر است سن زن چند سال از مرد کوچکتر باشد.

به‌طورکلی، اختلاف سنی در ازدواج مشکلات و مزایای خود را دارد.

مزایای اختلاف سنی زیاد در ازدواج

 •  بلوغ فکری در ازدواج: در یک ازدواج که اختلاف سنی زن و مرد زیاد است، فرد بزرگتر می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها عاقلانه‌تر عمل کند. او همچنین می‌تواند زمانی که در روابط اختلاف با همسر وجود دارد بر اساس تجربه بیشتر، عاقلانه و بالغانه رفتار کند.
 • اختلاف نگرش‌ها در اختلاف سنی ازدواج: یک زوج زمانی که اختلاف سنی داشته باشند دیدگاه و نگرش آن‌ها نسبت به زندگی متفاوت است. این تفاوت به همراه خود طراوت و تازگی در روابط را به ارمغان می‌آورد. همچنین به درک همدیگر و پذیرش نظرات دیگران کمک می‌کند.
 • ثبات اقتصادی: زمانی که یک زوج زندگی را زود شروع می‌کنند، فرد بزرگتر می‌تواند مشکلات را به‌خوبی حل‌وفصل کند. این امر باعث می‌شود که مزیت‌های زیادی در موقعیت مالی برای زوج فراهم شود.
 • تعادل سالم: با گذشت زمان و افزایش سن زوج، در بلندمدت، فرد جوان‌تر می‌تواند شریک بزرگتر خود را ازلحاظ جسمانی، مالی و عاطفی حمایت کند. این امر همچنین باعث می‌شود، پایه زندگی خانواده و فرزندان محکم و استوار گردد.

گرچه اختلاف سنی در ازدواج می‌تواند برای زوج مزیت‌هایی به همراه داشته باشد اما اختلاف سنی زیاد ممکن است مشکلاتی نیز برای زوج ایجاد کند:

مشکلات ازدواج با اختلاف سنی زیاد

در اینجا به برخی از مشکلاتی که در ازدواج با اختلاف سنی زیاد رخ می‌دهد اشاره می‌کنیم:

 • ممکن است رابطه با گذشت زمان سرد شود: تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد، اختلاف سنی در ازدواج شاید در اوایل ازدواج مشکلات ایجاد نکند اما با گذشت زمان میزان رضایت زوج از زندگی زناشویی کاهش می‌یابد. افرادی که شریک زندگی‌شان خیلی بزرگتر یا خیلی کوچکتر از خودشان هست در طول زمان، میزان رضایت آن‌ها از زندگی زناشویی در مقایسه با کسانی که با تفاوت سنی کمتری ازدواج کرده‌اند یا سن هر دو طرف نزدیک به هم است کاهش می‌یابد.
 • احتمال افزایش طلاق در اختلاف سنی بالا: احساس ناامیدی و کاهش میزان رضایت زوج از ازدواج از مهمترین دلایل طلاق و جدایی شود.
 • دکتر رندی، استاد دانشگاه پنسیلوانیا و روانشناس خانواده می‌گوید: اختلاف سنی زیاد پسر و دختر به‌احتمال زیاد ازدواج را به طلاق ختم می‌کند. اگر اختلاف سنی زن و مرد بیشتر از ۵ سال نباشد پس در این باره نگران نباشید اما اگر شما به‌اندازه کافی از همسر خود بزرگ‌تر هستید، پس شما شبیه والدین شریکتان می‌شوید. درنتیجه ازدواج شما با مشکل روبه‌رو می‌شود.
 • اختلافات زناشویی: ازدواج با اختلاف سنی زیاد می‌تواند مسائلی ازجمله کاهش تفاهم زوج، بروز مشکلات مالی یا حمایتی و ایجاد مشکلات جدی در زندگی مشترک زوج در پی دارد و این امر زمانی تشدید می‌شود که سن زن از مرد بزرگتر است.
 • عدم پذیرش اجتماعی: زوج ممکن است در روابط اجتماعی به‌خاطر اختلاف سنی زیاد مورد انتقاد اطرافیان قرار گیرند و این امر ممکن است باعث شود که زوج تحت‌فشار اجتماعی قرار گیرند.
 • اولویت‌های زندگی: افرادی که تفاوت سنی دارند اولویت‌های مختلفی نیز در زندگی دارند. ممکن است اولویت‌های یکی از زوجین برای دیگری بیهوده تلقی گردد بدین‌گونه بین زوج اختلاف ایجاد می‌شود.
 • داشتن فرزند: زمانی که دو نفر می‌خواهند زندگی را شروع کنند و به‌خصوص اگر این امر با تأخیر انجام شود این زوج با تفاوت سنی زیاد ممکن است در فرزندآوری با مشکل مواجه شوند. براین‌اساس نرخ باروری رابطه مستقیمی با سن زوج دارد.
 • مشکل در روابط عاشقانه: لحظات عاشقانه و رمانتیک میان زوجین ممکن است به‌اندازه‌ای که آن‌ها می‌خواهند رضایت‌بخش و مطلوب نباشد. فرد جوان‌تر می‌خواهد فعال و سرزنده باشد درعین‌حال فرد بزرگتر ممکن است در عشق‌بازی با همسر آن‌قدر گرم و پرجنب‌وجوش نباشد.
 • معاشرت: زوج‌هایی که باهم دیگر اختلاف سنی زیادی دارند ممکن است روابط اجتماعی مشترکی باهم داشته یا نداشته باشند. این امکان وجود دارد که در پایان در محافل اجتماعی مختلفی شرکت کنند یا با گروه‌های سنی مختلفی از مردم سروکار داشته باشند. ممکن است دوستان یکی از زوجین حضور یک فرد جوان‌تر یا پیرتر از خود را دوست نداشته باشند.

ذکر این نکته ضروری است که تمامی رابطه‌ها با اختلاف سنی زیاد این مشکل را ندارند و همه این‌ها بستگی به این دارد که شما چقدر خوب رابطه را درک کرده‌اید و آن را به جلو پیش می‌برید.

اختلاف سن دختر و پسر چقدر مناسب است

طبیعی است که زن و مرد نباید نسبت به هم اختلاف سنی زیادی داشته باشند. وجود اختلاف سنی زیاد در ازدواج، احتمال آسیب‌رسانی بیشتر در مقایسه با سایر معیارهای انتخاب همسر در زندگی مشترک بعد از ازدواج خواهد داشت.

به طور معمول این‌گونه ازدواج ها یا محکوم به شکست و طلاق هستند یا با عمری سوختن و ساختن همراه خواهند بود. به‌ویژه در بافت‌های فرهنگی جوامعی مشابه با جامعه ایران، در بیشتر مواقع با عدم خوشبختی زن در ازدواج همراه خواهد بود.

برای اینکه بتوانید اهمیت اختلاف سنی در ازدواج را بهتر تجربه کنید خوب است تا با هم پای صحبت یکی از مراجعان به مرکز مشاوره خانواده و ازدواج با نام شیفته بنشینیم. شیفته تعریف می‌کرد:

من در ۱۸ سالگی به عقد مرد ۳۹ ساله‌ای درآمدم. روزهای اول زندگی به‌سرعت سپری شد از روابط جنسی چیزی نفهمیدم زیرا او از من بزرگ‌تر بود و درنتیجه باتجربه‌تر؛ بنابراین تسلیم بدون قیدوشرط او بودم. ازنظر اداره زندگی مشترک نیز به من فرصت اظهارنظر نمی‌داد زیرا حق داشت و لابد همه چیز را بهتر از من می‌دانست. رفت‌وآمدهای خانوادگی و اینکه با چه کسانی معاشرت کنیم و کجا برویم نیز زیر نظر مستقیم شوهرم بود.

اهل پارک رفتن، سینما رفتن، کوه رفتن و این قبیل سرگرمی‌ها نبود. اهل مسافرت و گشت‌وگذار هم نبود زیرا خودش قبل از ازدواج همه‌جا رفته بود. هر غذایی را نمی‌خورد چون از رژیم غذایی پیروی می‌کرد. هرگز حوصله نداشت برای اینکه کارش خیلی زیاد بود حتی موقع زایمان من در بیمارستان حاضر نشد زیرا خارج از ایران بود.

در زندگی مشترک ازنظر مادی هیچ احتیاجی نداشتم. ماشین زیر پایم گذاشته بود و خانه خوبی داشتیم اما دریغ از یک لبخند، دریغ از یک سفر کوتاه‌مدت برای اندکی تنوع و هیجان. با وصف اینکه همه چیز در زندگی مشترک خوب بود ولی مثل‌اینکه هیچ‌چیز خوبی نداشتیم تا با آن دل‌خوش باشیم. لبخندی روی لبانم مرده بود و دیگر نشاط نداشتم.

حالا بعد از گذشت ۲۴ سال زندگی مشترک و ازدواج با مردی که اختلاف سنی زیادی با من داشت، کارم شده دکتر رفتن و بیمارستان بردن شوهرم. او از ابتدا که حوصله نداشت حالا دیگر بدتر شده. اگر بچه‌ها سروصدا کنند فریادش به آسمان می‌رود از طرفی با بدبینی‌ها اجازه نمی‌دهد که با هیچ‌کس حرف بزنم حتی اجازه ندارم که با خانواده‌ام معاشرت کنم نمی‌دانم چه‌کار باید بکنم.

نکاتی برای حل مشکلات در ازدواج‌های با تفاوت سنی زیاد

اگر شما وارد یک رابطه و ازدواج با اختلاف سنی بالا شده‌اید پس این موضوع برای شما مفید است:

 • فضا دادن به همسر: همیشه اهمیت حفظ حریم شخصی در ازدواج را درک کنید. در هر رابطه‌ای رعایت حفظ فاصله با همسر به شدت حائز اهمیت است اما زمانی که تفاوت سنی زیاد است، اهمیت این امر چندین برابر است.
 • صبر و بردباری داشتن: برخورد با موقعیت‌های عجیب در زندگی مشترک نیازمند داشتن صبر است. صبور و خون سرد بودن به شما کمک می‌کند نیمی از این نبرد را با پیروزی طی کنید. درنتیجه شما می‌توانید ازنقطه‌نظر بهتری به مسائل زندگی نگاه کنید.
 • منعطف باشید: با همسر خود خیلی جدی و خشک رفتار نکنید. ملایمت و احساس همدلی با همسر باعث می‌شود  یک رابطه پایدار و ازدواج ماندگار ایجاد کنید.
 • روشنفکر باشید: زندگی چالش‌های بسیاری در مقاطع مختلف زندگی برای زن و مرد ایجاد خواهد کرد. داشتن یک ذهن باز و با اعتمادبه‌نفس ماندن در مقابل تصمیمات و رابطه خود، به زندگی شما شفافیت می‌بخشد.
 • روابط جنسی فعالی با همسر خود داشته باشید: اگر شما انسان شاد و دارای صمیمیت با همسر خود هستید پس شما شریک زندگی‌تان را بیشتر دوست خواهید داشت. حفظ رابطه جنسی منظم با همسر باعث می‌شود شما به‌هم‌وابسته و متصل شوید و در حل مسائل مهم زندگی بهتر تصمیم بگیرید.
 • برقراری ارتباط مؤثر با همسر: اکثریت مسائل و مشکلات با برقراری ارتباط مناسب با همسر حل می‌شوند. شریک زندگی شما همان فردی است که تمامی موضوعات و مشکلات خود را با او مطرح می‌کنید؛ بنابراین با شریک همسر خود صادق باشید.
 • عشق بی‌قیدوشرط: بدون هیچ مرز و محدودیتی عاشق شریک زندگی‌تان باشید. حتی در بدترین موقعیت‌ها؛ اگر زوج نسبت به هم عاشق، مهربان و صمیمی باشند می‌توان به‌آسانی مسائل زندگی را مدیریت کرد. عشق، توجه، صداقت و مهربانی و احترام به همسر همگی مواردی هستند که در رابطه مهم و ضروری‌اند. زن و مرد باوجود اختلاف سنی در ازدواج می‌توانند به‌خوبی زندگی کنند، به‌شرط اینکه اساس رابطه شما سالم باشد.

اگرچه شریک زندگی جوانتر یا مسن‌تر از شما باشد، این امر صرفاً یک تصمیم شخصی است اما زمانی که این تصمیم گرفته شد، لازم است تمام تلاش خود را برای شناخت و درک صحیح رابطه انجام دهید.

نظر شما در مورد اختلاف سنی در رابطه چیست؟ اجازه دهید که نظرات را در بخش زیر ببینیم.

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناشسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144246886

7 دیدگاه

 1. اگه شخصی از تو خواستگاری کرد و اختلاف سنی 7 ساله بین ما بود چقدر احتمال موفقیت این زندگی هست لازم به ذکر 8 سال هم به حرفی که میزنه پا فشار میکنه اون از من به عنوان یک زن کوچکتره

 2. میلاد -۱۳۸۱-تهران

  ب نظر من همونطور هم کـ خودتون بالا گفتید سن فقط ی عدد هست ، بیشتر هدف اون کسب تجربه لازم برا شروع ازدواجه.سن انچنان مهم نیست.اون تجربست ک ممکنه هر کسی تو هر سنی کم یا زیاد داشتع باشه و میتونه تو زندگیه شخصیش ب کمکش بیاد !

 3. ازدواج با همسن پایداری بیشتری داره…اگه واقعا سن فقط یه عدد باشه خوبه! اما معمولا پسرها برای ازدواج با کلی کوچکتر از خودشون از این جمله سواستفاده میکنند!

 4. ساندویچ پانل

  بسیار ممنونم از وب سایت خوب و مطالب ارزشمندی که با ما به اشتراک می گذارید.

 5. سلام
  ببخشید یکم از پرسیدن سوالم خجالت میکشم ولی ممنون میشم پاسخ بدین.
  من پسری ۱۸ ساله هستم و حدود ۷ ماهه که به دختری ۱۱ ساله علاقه مند شدم و دو سه دفعه چون از نزدیکانمون هست دیدیم همدیگه رو اما نمی دونم اونم از من خوشش میاد یا نه.
  همچنین خانواده هامون اونقدر که باید با هم اوکی نیستن….
  بنظرتون میتونم رابطه برقرار کنم و موفق شم؟