خانه / مشاوره فردی / 6 راههای موفقیت در زندگی
موفقیت در زندگی

6 راههای موفقیت در زندگی

چگونه دستیابی به موفقیت در زندگی را تعریف می‌کنیم؟ راههای بسیار زیادی برای داشتن یک زندگی موفق وجود دارد؛ اما راهکاری که بهترین عملکرد را برای شما به ارمغان می‌آورد، به دیدگاه شما در مورد خود موفقیت بستگی دارد.

ما اغلب موفقیت را به معنای عملکرد خوب شغلی یا درآمد بالا می‌پنداریم. درحالی‌که دستاوردهای حرفه‌ای می‌توانند قطعه‌ای از یک پازل باشند. خانواده، روابط عاطفی، تحصیلات آکادمیک و ورزش تنها برخی از زمینه‌هایی هستند که مردم در آن‌ها به دنبال موفقیت در زندگی می‌گردند.

تعریف دقیق شما از موفقیت می‌تواند متفاوت باشد، اما بسیاری از افراد، موفقیت را به‌عنوان راضی بودن، شاد بودن، رسیدن به آرامش درون یا دوست داشتنی بودن معنی می‌کنند. موفقیت، توانایی برای دستیابی به اهداف در زندگی است؛ فرقی نمی‌کند این اهداف چه باشند.

بنابراین، به‌منظور افزایش احتمال دستیابی به اهداف، چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ برخی از عادت‌های افراد موفق چه می‌باشند؟

یک روش کلیدی برای دستیابی به موفقیت وجود ندارد. روشی که برای شما کارآمد است ممکن است برای فرد دیگری مؤثر نباشد. ممکن است یک ترکیب بی‌نقص و کامل برای تضمین موفقیت وجود نداشته باشد اما گام‌هایی وجود دارند که با دنبال‌کردن آن می‌توان شانس خود برای دستیابی به موفقیت در زندگی، ازدواج موفق، شغل مناسب یا هرآنچه برای شما اهمیت دارد را افزایش داد.

1- ایجاد یک ذهنیت رشد برای موفقیت در زندگی

پژوهش انجام‌گرفته توسط روانشناس، کارول ویک، بیان می‌کند که دو نوع ذهنیت وجود دارند که بر نحوه نگرش مردم در مورد خود و توانایی‌هایشان اثر می‌گذارند: ذهنیت ثابت و ذهنیت رشد.

افرادی که دارای ذهنیت ثابت هستند، بر این باورند که مفاهیمی همچون هوش، غیرقابل‌تغییر می‌باشند. افرادی که ذهنیت ثابت دارند، بر این باورند که رسیدن به موفقیت نتیجه سخت‌کوشی نیست بلکه پیامدی از استعدادهای ذاتی فرد است. ازآنجایی‌که آن‌ها بر این باورند که برخی از مردم در بدو تولد از چنین استعدادهایی برخوردار هستند و برخی نه، در مواجه با چالش‌ها سریع‌تر و آسان‌تر تسلیم می‌شوند. آن‌ها زمانی که کارها به‌خوبی پیش نمی‌روند، تسلیم می‌شوند زیرا معتقدند که فاقد مهارت ذاتی موردنیاز برای  دستیابی به موفقیت هستند.

از سوی دیگر، افرادی که ذهنیت رشد دارند، احساس می‌کنند که می‌توانند با تلاش و کوشش تغییر کنند، رشد نمایند و یاد بگیرند. احتمال دستیابی به موفقیت در افرادی بیشتر است که بر توانایی لازم برای رشد باور دارند. چنین افرادی هنگام سختی و دشواری، به دنبال روش‌هایی برای بهبود رشد فردی می‌گردند و در راستای دستیابی به موفقیت تلاش و کوشش بسیار زیادی می‌کنند.

مطالب مرتبط: موانع پیشرفت در زندگی

چه کاری برای ایجاد ذهنیت رشد می‌توانید انجام دهید؟

 • باور داشته باشید که تلاش‌هایتان اهمیت دارند: افرادی با ذهنیت رشد به‌جای آن که فکر کنند توانایی‌هایشان ثابت و بدون تغییر است، بر این باورند که با تلاش و سخت‌کوشی به رشد و موفقیت دست پیدا خواهند کرد.
 • مهارت‌های جدیدی بیاموزید: چنین افرادی هنگام مواجه با چالش‌های مختلف زندگی به دنبال کسب دانش و مهارت‌های موردنیاز برای غلبه بر مشکل هستند.
 • شکست‌ها را به‌عنوان تجربیات یادگیری ببینید: افرادی با ذهنیت رشد باور ندارند که شکست انعکاسی از توانایی‌هایشان است. در عوض، آن‌ها شکست را به‌عنوان منبع ارزشمندی از تجربه می‌دانند که می‌توانند از آن درس بگیرند و پیشرفت کنند.

2- تقویت هوش هیجانی برای رسیدن به موفقیت

به‌طورکلی، باور بر این است که هوش یکی از عوامل مهم به‌منظور دستیابی به موفقیت در زندگی است اما برخی از متخصصان بیان می‌کنند که هوش هیجانی (هوش احساسی) ممکن است تأثیر بیشتری در موفقیت فرد داشته باشد. هوش هیجانی به توانایی در درک، استفاده و استدلال احساسات و عواطف اشاره دارد. افرادی با هوش هیجانی بالا قادر به درک نه‌تنها احساسات خود بلکه احساسات و عواطف دیگران نیز هستند.

برخی از راههای بهبود هوش هیجانی عبارت‌اند از:

 • توجه به عواطف و احساسات خود: بر شناسایی احساسی که دارید و دلیل بروز چنین احساسی تمرکز کنید.
 • مدیریت احساست و عواطف: به عقب برگردید و سعی کنید به شکل بی‌طرفانه بر موضوع نگاه کنید. از سرکوب کردن و فرونشاندن احساسات و عواطف خود بپرهیزید و به‌جای آن به دنبال روش‌های سالم و مناسب برای مواجه با احساسی که دارید، بگردید.
 • گوش‌دادن به دیگران: گوش‌دادن به دیگران فقط به معنی شنیدن صحبت‌های آن‌ها نیست بلکه منظور توجه کردن به تک‌تک نشانه‌های غیرکلامی و زبان بدن آن‌هاست.

نقش سرسختی برای موفقیت در زندگی

سرسختی به قدرت انعطاف‌پذیری اشاره دارد که برخی از افراد حتی در هنگام مواجه با مشکلات و موانع نیز دست از تلاش و کوشش برنمی‌دارند و به زندگی ادامه می‌دهند. افراد دارای قدرت سرسختی بالا، چالش‌های زندگی را به‌عنوان فرصت می‌بینند. آن‌ها همچنین معتقدند که بر تقدیر و سرنوشت خود کنترل دارند، در مورد توانایی‌های خود برای دستیابی به موفقیت مطمئن هستند و تعهد بیشتری دررابطه‌با به پایان رساندن آنچه آغاز کرده‌اند، دارند.

بنابراین، چه کارهای در راستای تقویت قدرت سرسختی و افزایش شانس خود برای موفقیت در زندگی می‌توانید انجام دهید؟

 • به خود باور داشته باشید: دست از گفتگوی درونی منفی ( منفی نگری ) بردارید و به دنبال روش‌هایی برای مثبت اندیشی و ترغیب خود باشید.
 • به تلاش کردن ادامه دهید: حتی زمانی که برخی از کارها به نظر غیرممکن می‌رسند یا مشکلات سد راه شما می‌شوند، بر روش‌هایی برای بهبود مهارت‌هایتان تمرکز کنید و همانند یک سرباز به‌پیش روید. یکی از عادت ‌های افراد موفق این است که همواره بر مشکلات و شکست‌های خود به‌عنوان فرصتی برای رشد نگاه می‌کنند.
 • برای خود اهدافی تعیین کنید: افرادی با قدرت سرسختی بالا می‌دانند که برای دستیابی به موفقیت باید با تعیین کردن اهدافی در زندگی شروع کنند. دستیابی به این اهداف لزوماً ساده نیست اما با شما با داشتن هدفی در زندگی می‌توانید عملکرد بهتری داشته باشید و بر مشکلات چیره شوید.
 • حامی و پشتیبان پیدا کنید: انجام کارها به‌تنهایی می‌تواند دشوار باشد اما داشتن یک سیستم پشتیبانی قدرتمند می‌تواند موجب آسان‌تر شدن و سادگی کارها شود. مربیان، دوستان، همکاران و اعضای خانواده می‌توانند هنگام مواجه با مشکل و در سختی و دشواری از شما حمایت کنند، به شما مشاوره دهند و حتی شما را در افزایش شانستان برای موفقیت کمک نمایند.

مطالب مرتبط: چگونه خوش بین باشیم

4- برای رسیدن به موفقیت قدرت اراده خود را تقویت کنید

در طولانی‌ترین مطالعه جهان، روان‌شناسان گروهی از کودکانی را مورد بررسی قرار دادند که توسط معلمانشان به‌عنوان افراد بسیار باهوش شناخته می‌شدند. با مقایسه دوران کودکی این افراد با دوران بزرگسالی‌شان، محققان دریافتند، آنانی که تبدیل به افراد موفق در زندگی شدند، دارای خصوصیات مشترک بسیار زیادی از جمله استقامت و نیروی اراده بودند.

این خصوصیات بخشی از شخصیت کلی یک فرد می‌باشند اما امکان بهبود آن‌ها نیز وجود دارد. تحمل برای برآورده شدن خواسته‌ها، یادگیری چگونگی سماجت و پافشاری در مواجه با چالش‌ها و مشکلات و منتظر دریافت پاداش سخت‌کوشی خود ماندن همگی می‌توانند عوامل کلیدی در موفقیت یک فرد در زندگی به شمار روند.

بنابراین، از چه راههایی برای تقویت قدرت اراده می‌توانید استفاده کنید؟

 • سعی کنید حواس خود را پرت کنید: به‌عنوان‌مثال، اگر در تلاش هستید وزن کم کنید اما دور شدن از تنقلاتی که دوست دارید، برایتان دشوار است، پس پرت‌کردن حواس هنگام احساس ضعف می‌تواند یک روش مؤثر برای نادیده‌گرفتن وسوسه باشد.
 • تمرین کنید: نیروی اراده چیزی است که خود شما در به وجود آوردنش نقش دارید اما تقویت و بهبود آن نیازمند زمان و تلاش است. با مشخص‌کردن اهداف کوچکی مانند اجتناب از خوردن تنقلات شیرین که دستیابی به آن‌ها نیازمند نیروی اراده شماست، شروع کنید. همان‌طور که شما از نیروی اراده خود برای دستیابی به چنین اهداف کوچکی استفاده می‌کنید، متوجه خواهید شد که نیروی اراده‌ تان برای اهداف بزرگ‌تر نیز تقویت می‌شود.

5- در دستیابی به موفقیت بر انگیزه های ذاتی خود تمرکز کنید

چه چیزی بیشتر از همه در شما ایجاد انگیزه می‌دهد؟ آیا متوجه شده‌اید که وعده پاداش به شما انگیزه دستیابی به اهدافتان را می‌دهد و به طور شخصی‌تر می‌توان گفت که عوامل انگیزشی، الهام‌بخش شما هستند؟

درحالی‌که پاداش‌های خارجی از قبیل پول، جایزه و دیگر عوامل انگیزشی می‌توانند مفید و سودمند باشند، بسیاری از مردم زمانی انگیزه پیدا می‌کنند که کاری را در جهت رضایت شخصی خود انجام می‌دهند.

درصورتی‌که کاری را به‌خاطر لذت انجام آن، معنادار بودن آن یا لذت دیدن نتایج نهایی آن انجام می‌دهید، پس انگیزه های ذاتی شما برانگیخته شده‌اند.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند، درحالی‌که مشوق‌ها می‌توانند پیش‌بینی بهتری از برخی انواع عملکردها باشند اما انگیزه های درونی در پیش‌بینی کیفیت عملکرد بهتر هستند.

بنابراین، به‌منظور افزایش انگیزه های ذاتی خود چه باید بکنید؟

 • خود را به چالش بکشید: مردم اغلب فکر می‌کنند که دنبال‌کردن یک هدف دست‌یافتنی اما نه لزوماً ساده و آسان، بهترین روش در افزایش انگیزه برای موفقیت است. چالش‌ها می‌توانند شما را علاقه‌مند به انجام کاری نگه دارند، اعتماد به نفس شما را تقویت نمایند و بازخوردی را در زمینه‌هایی که می‌توانید بهتر شوید، ارائه دهند.
 • کنجکاو باشید: به دنبال کارهایی باشید که توجه شما را جلب می‌کنند و شما به کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن‌ها علاقه‌مند هستید.
 • کنترل کار را در دست بگیرید: داشتن انگیزه ذاتی به‌منظور دنبال‌کردن هدف، زمانی دشوار است که شما احساس کنید هیچ‌گونه تأثیری بر روی نتیجه کار نخواهید داشت. به دنبال روش‌هایی باشید که به کمک آن‌ها می‌توانید نقش فعالی را ایفا نمایید.
 • از رقابت نترسید: ممکن است افراد دیگری نیز به دنبال دستیابی به همان اهداف شما باشند. اما این به معنای تسلیم‌شدن شما نیست. رقابت به شما امکان مقایسه تلاش‌های خود با دیگران را می‌دهد و حتی می‌تواند الهام‌بخش شما در داشتن عملکردی بهتر باشد.

6- ویژگی‌های مرتبط با پتانسیل بالقوه را در خود پرورش دهید

روان‌شناسان تلاش بسیاری انجام داده‌اند تا ویژگی‌ها یا خصوصیات شخصیتی خاصی را به موفقیت در زندگی و کار مرتبط سازند. تست شخصیت شناسی مایرز – بریگز (MBTI) یک ارزیابی به شدت کاربردی است که اغلب توسط کسب‌وکارها به‌منظور نظارت بر نامزدهای شغلی بکار می‌رود. بااین‌وجود، مشکل این است که چنین پژوهشی اغلب در نشان‌دادن همبستگی میان MBTI و عملکرد ناتوان است.

بر اساس برخی از پژوهش‌های جدید، ویژگی‌های معینی وجود دارند که ارتباط نزدیکی با موفقیت در زندگی دارند.

پژوهشگرانی به نام‌های ایان مک ری و آدرین فورنهام، شش ویژگی کلیدی را شناسایی کرده‌اند که نقش اساسی در نحوه عملکرد افراد در سرکار دارند. بااین‌وجود، آن‌ها متوجه شدند که سطح بهینه‌ای برای این ویژگی‌ها وجود دارد. داشتن مقدار بیش از اندازه این ویژگی‌ها همانند کمبود آن‌ها می‌تواند مانع از موفقیت شوند.

درصورتی‌که به دنبال یادگیری نحوه موفق بودن در زندگی هستید، این نکته را در نظر داشته باشید که چگونه می‌توانید این ویژگی‌های کلیدی را پرورش دهید.

ارتباط وجدان و موفقیت در زندگی

افراد با وجدان، اثرات تلاش‌های خود را در نظر می‌گیرند. آن‌ها همچنین واکنش و احساسات افراد دیگر را نیز در نظر می‌گیرند. شما می‌توانید این ویژگی را با به‌کارگیری راهکارهای زیر پرورش دهید:

 • فکرکردن در مورد پیامدهای اعمالمان
 • درنظرگرفتن دیدگاه‌های افراد دیگر

پذیرش ابهام برای رسیدن به موفقیت

زندگی سرشار از موقعیت‌هایی است که همواره مشخص و معلوم نیست. افرادی که تمایل شدیدی به موفقیت دارند، بهتر از سایرین قادر به پذیرش این ابهامات در زندگی هستند. آن‌ها به‌جای جدی و انعطاف‌ناپذیر بودن، آماده هستند تا خود را با غیرمنتظره‌های زندگی تطبیق دهند.

شما می‌توانید از طریق راهکارهای زیر چگونگی پذیرش ابهام را یاد بگیرید:

 • به چالش کشیدن دیدگاه‌های خود و درنظرگرفتن نظرات و عقاید دیگران
 • نترسیدن از ناشناخته‌ها
 • داشتن اراده لازم برای تغییر
 • بها دادن به تنوع

مطالب مرتبط: مقابله با عدم قطعیت در زندگی

توانایی تطبیق برای موفقیت در زندگی

علاوه بر توانایی در پذیرش ابهامات موجود در زندگی، موفقیت اغلب به توانایی تطبیق سریع با تغییرات وابسته است. برخی از روش‌هایی که به کمک آن‌ها می‌توانید توانایی تطبیق خود را پرورش دهید، عبارت‌اند از:

 • تلاش به چارچوب‌بندی مجدد موقعیت‌های دشوار: دیدن آن‌ها به‌عنوان فرصت‌هایی برای یادگیری و رشد به‌جای موانعی بر سر راه موفقیت می‌تواند به شما در تطبیق سریع با موقعیت جدید کمک کند.
 • پذیرای تغییر باشید: درصورتی‌که هنگام تغییر برنامه‌ها یا موقعیت‌ها دچار استرس و اضطراب می‌شوید، به عقب برگردید و به دنبال روش‌هایی به‌منظور مواجه با این تغییرات باشید.

شجاعت از ویژگی های افراد موفق

اگر می‌خواهید بدانید چگونه می‌توان در زندگی موفق بود، به ویژگی‌های شخصیتی افراد موفق دنیا نگاه کنید. اولین ویژگی که به‌سرعت متوجه می‌شوید، شجاعت این افراد است. آن‌ها آماده ی ریسک‌کردن هستند؛ حتی در مواجه با شکست بالقوه.

بنابراین، شما به‌منظور بهبود تحمل ریسک خود چکار باید بکنید؟

 • از تفکر مثبت بهره ببرید: پژوهش‌ها نشان داده‌اند که افراد شجاع از عواطف و احساسات مثبت به‌منظور غلبه بر ترس استفاده می‌کنند؛ بنابراین، هنگامی‌که از برخی از موقعیت‌ها به دلیل ترس اجتناب می‌کنید، به دنبال روش‌هایی برای سرکوب کردن و مقابله با احساسات منفی از طریق تمرکز بر عواطف و احساسات مثبت‌تر باشید.
 • میان عقل سلیم و ریسک‌کردن تعادل برقرار نمایید: به‌خاطر داشته باشید که داشتن تحمل ریسک بالا می‌تواند نکته منفی باشد. ریسک بالا می‌تواند منجر به پاداش بیشتر شود اما بسته به شرایط، محتاط و واقع‌بین بودن نیز می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

کنجکاو بودن از مشخصات افراد موفق

افراد موفق همواره در مورد جهان پیرامون خود کنجکاو هستند. آن‌ها همیشه مشتاق یادگیری دانش و مهارت‌های جدید می‌باشند.

شما می‌توانید از طریق روش‌های زیر، حس کنجکاوی را  در خود پرورش دهید:

 • مرتبط ساختن کار و وظایفتان با علایقتان: به‌عنوان‌مثال، شاید تشریفات اداری برایتان خسته‌کننده باشند اما ممکن است یافتن روشی برای دسته‌بندی اطلاعات موجب تقویت نقاط قوت شما به‌عنوان یک سازمان‌دهنده شود.
 • یادگیری مهارت‌های جدید: حتی اگر احساس می‌کنید که در زمینه‌ای متخصص هستید، همواره چیزهای جدید برای کشف و یادگیری و کسب مهارت‌هایی برای بهبود و اصلاح وجود دارند.

رقابت از رازهای موفیت در زندگی

افراد موفق قادر هستند تا از رقابت به‌منظور انگیزه پیداکردن بهره ببرند و هیچ‌گاه در دام حسادت نیفتند. شما می‌توانید حس رقابت سالم را از طریق موارد زیر پرورش دهید:

 • بر پیشرفت‌های خود تمرکز کنید: به‌جای نگرانی در مورد بهترین بودن در هر زمینه‌ای، به روند پیشرفت خود توجه نمایید. توجه کنید که چقدر پیشرفت کرده‌اید و چه کارهایی برای پیشرفت بیشتر می‌توانید انجام دهید.
 • از موفقیت دیگران خوشحال شوید و حسادت نکنید: در عوض، از عملکرد خوب آن‌ها خوشحال شوید و از آن‌ها در جهت موفقیت در زندگی استفاده نمایید.

نکاتی وجود دارند که هنگام درنظرگرفتن ویژگی‌های مرتبط با پتانسیل بالا برای موفقیت باید به‌خاطر داشت.

اولاً، برخی از ویژگی‌های شخصیتی و انواع آن ممکن است برای برخی از شغل‌ها مناسب‌تر از سایرین باشند. بااین‌وجود، هیچ ویژگی شخصیتی معینی نمی‌تواند موفقیت در زندگی را تضمین نماید و درعین‌حال نداشتن چنین ویژگی به معنای شکست صددرصد نیست. درحالی‌که تفاوت نظر در مورد نحوه تغییر شخصیت انسان وجود دارد اما پرورش و تقویت برخی از این ویژگی‌های پتانسیل بالا می‌تواند به شما در توسعه مهارت‌های موردنیاز برای داشتن عملکرد خوب و مناسب در زمینه‌های مختلف زندگی کمک نماید.

معیار مشخصی برای سنجش موفقیت وجود ندارد و به‌طورقطع نمی‌توان پاسخ معینی برای چگونگی دستیابی به موفقیت در زندگی مطرح کرد. بااین‌وجود، با درنظرگرفتن برخی از عادت‌های افراد موفق، شما می‌توانید راههای جدیدی که با زندگی روزانه‌تان مطابقت دارند را یاد بگیرید. از طریق پرورش و رشد این توانایی‌ها و با گذشت زمان قادر خواهید بود بهتر به اهداف خود دست پیدا کنید و به موفقیتی که در زندگی به دنبالش هستید، دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی

جهت مشاوره با روانشناس از گزینه چت پایین صفحه ارتباط بگیرید.